Biz eskiden eskiden!

15 Ağustos 2019 Perşembe

Bayramın son günü bir mesaj aldım Adana’dan. Sonra birkaç yeri aradım. Bu sene kurban derisi toplayan nerede ise kimse yokmuş. Herhalde gelecek sene, kâğıt toplayıcısı kardeşlerimize kalacak bu iş. Derileri olan arkadaşlar birkaç dernek ve camiyi aramışlar. Bu sene bir organizasyonu yokmuş. Birisi de tuzlayıp, naylon torba içinde getirirlerse kabul edeceklerini söylemişler.

Birden kurban derisi kavgası verdiğimiz günleri hatırladım. Polisle, zabıtayla kovalamaca oynadığımız günleri. Deriden nasıl post yapılacağını sorduğumuz günleri, baskın yaparlarsa, deriyi kullanılamaz hale getirmek için cebimizde çakı taşıdığımız günleri.

Köprülerin altından çok sular akmış.

Helal, su geçiren ojeli bacılarımız, parfüm kokan delikanlılar kelle mi ütüleyecekler, sakatat mı ayıklayacaklar. Kendi kurbanlarının derisine bile el sürmez bunların çoğu. Bunlar mı deri tuzlayacak! Ne yani bir de pahalı arabalarında, deri ve sakatat mı taşıyacaklar, camiye, derneğe. Hangi parfüm o kokuyu silebilir ki! Ve bir de kan lekesi.

Deriler, sakatatlar, iç yağları doğrudan çöpe.

Oysa biz deri ithal ediyoruz. Sakatat ithal ediyoruz. Bağırsaklara sucuk doldurulur, ya da mumbar yapılır. Adana şirden ithal eder. O hayvansal yağlardan, sabun yapılır, şampuan yapılır. Kemikten jelatin yapılır. Kazuratı organik gübre, kanı, kullanılmayan bezeler ve iç organlardan yem ya da kedi-köpek maması yapılır.

Hani israf haramdı!. Camiler, vakıflar neden kurbanın israfı konusunda bu kadar duyarsız oldular. Ya da biz hepimiz duyarsızlaştık bu konularda.

Eskiden Suudi Arabistan’da kesilen kurbanların büyük ölçüde israf edildiğinden şikâyet ederdik.

Cami imamı da, vakıf yöneticisi de lüks arabalara biniyor, esnafımız da artık ilk fırsatta cip alıyor. Eee cipte de deri mi taşınır yani! “Sanal kurban” mı icat etsek, “artırılmış gerçeklik” diye bir şey var. Herkes Mina’da kurban kesebilir mesela. Robotik bir sistem de kurabiliriz. Etinizden bir parça da kargo ile evinizde.

“Kesimsiz kurban” icat edildiğine göre “Kansız kurban”, “Soya kurbanı” da icat edilebilir. Haber vereyim, “Soya kurbanı” sizi Allaha değil, onun düşmanlarını yaklaştırır.. Kan yerine domates salçasından kan efekti.

Hayır hayır! Kurbanı keseceksek, Hz İbrahim gibi kesmeliyiz! Kesmeyecekseniz de kesmezsiniz. Vacib işleyeceğiz diye harama girmeyelim.

Kimisi zaten ne kesiyor, ne kurbanı görüyor, ne de etini görüyor. 6 Ağustos’ta Jennifer Lopez’i ön sırada izlemek için 300.000 lira, giriş için 2000 lira verip 11 Ağustos’ta 500 lira verip kurban keserek günahlarını affettireceklerini sananların aklına turp sıkayım!. “Tanrı kral Agustus”a emanetsiniz, eğer aklınıza başınıza toplamazsanız, öbür dünyada o bulunduğu yerde sizi bekliyor olacak.. Hem zaten bu ay ona adanmıştı değil mi!

Sahi, o ön sıradakiler kimlerdi. İzleyicilerin üçte ikisi yabancıymış. Turizm açısından bu iyi habermiş. Bu trendi sürdürmeliymişiz. Ekonomiye can suyu olacakmış bu turistik operasyon. Neyse, Kurban’da kaybettiğimiz derinin parasını JL’den kazandık diye sevinelim mi, tövbe estağfurullah.

Sordum, izleyiciler kimlermiş diye, Müslüman da varmış, Hristiyan da, Yahudi de, Hindu da, Laik de, Atatürkçü de. Araplar da varmış. AK Partili de varmış CHP’li de kayyım da varmış, belediye başkanı da, bürokrat da. Siz falancanın kol saati ve gömleğinin markası ile uğraşın. Hatun kişi, 2 saatte 1 milyon kapıp gitmiş. Aslında 1,5 milyon dolarmış da ücreti, Antalya deyince bir de Rusya’dan sonra gelmişken bir uğrayayım deyince, bayram öncesi bizim seküler garibanları sevindireyim diye % 33 iskonto yapmış, “bayram öncesi” Lucifer’in hatırına! Ne diyelim “Şeytanları bol olsun”, çalıp çırpıp, haram kazançlarını işret yolunda harcayanların, ölünce mezarlarını Lucifer’in cehenneminin ışığı aydınlatsın!

Yine bir hatırlatmam var: Madem bayram namazı kılıyorsunuz, hutbeyi dinlemeden oradan niye ayrılırsınız. Unutmayın, hutbe namazdandır ve bu namaz erkeklere olduğu gibi kadınlar içindir de. Hatta çocukların ve namaz kılamayacakların da gelmesi gereken bir namazdır.

Ve bayram namazları camide değil, musallada, açık alanlarda, sahra mescidinde kılınır.

Bunu Ramazanda uygulamaya çalışıyoruz da, kurbanda olmuyor. Namaz kılan, hutbeyi bile dinlemeden, bayramlaşmadan, kurban kesmek için yola düşüyorlar. Bakın namazdan sonra hemen bayram yerinden ayrılmamak gerek. Kurban kesme işini niye ilk güne sıkıştırıyorsunuz. 2. gün kurban fiyatları % 30 daha ucuzluyor.

Deri ve sakatat konusunda cami, belediye, Kızılay, Diyanet herkes sorumluluk üstlenmeli. Deri esnafı, lokantalar, TOBB herkes üzerine düşeni yapmalı. Kesinlikle israfın önüne geçmeliyiz. Yoksa o hayvanlar ruzi mahşerde bizden davacı olur. Allah’a adanan bir işte bu tür nakısalar olmamalı. Hayvan diri iken onun azalarının sağlamlığına gösterdiğimiz dikkati, kestikten sonra da azalarının eksiksiz olarak insanların ve hayvanların istifadesine sunmak konusunda özen göstermeliyiz.

Bayramdan hemen sonra, sıcağı sıcağına bu konuda uyarayım dedim. Allah bizi bağışlasın ve O’nun rızasının tecellisinin vesilesi olalım ki, O’nun razı olduğu kullarından olalım.  Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • KAYHANKAYHAN1 ay önce
  Sayın DilipakGünahmı çıkarıyorsun.İş isten geçti.Zamanında yapılan hatalarda sizlerin payı çok büyük.Bu memlekette adalet yok.Adil olsaydınız başımıza bunlar gelmezdi.Huzur islamda diye yeri göğü inlettik.Malesf o huzurun kaynağını kuruttunuz.ADALETADALETADALET.
 • Mehrali CalpMehrali Calp1 ay önce
  Sayın Dilipak, Hiçbir yazınız atlanmadan okunması milletin uyanışında yol gösterici olacak. Elinize, kolunuza, yüreğin,ze sağlık. Allah CC ebeden razı olsun.
 • yasemin aysuyasemin aysu1 ay önce
  her kurban içimi kanatan mesele.Acil çözüm lazım.Biz elhamdülillah dikkat ediyoruz ama sayılarımız çok az.Allah razı olsun sizden.
 • Nazmi DursunNazmi Dursun1 ay önce
  Çok doğru söylüyorsunuz da toplumu bu şekilde duyarsızlaştıran kimlerse suçun büyüğü ondadır, ne ektikse onu biçiyoruz.
 • vatan sevdalısıvatan sevdalısı1 ay önce
  Sayın hocam yazdıklarınızın hepsine canı gönülden katılıyorum ve sizi kutluyorum başka diyecek bir şey kalmamış saygılarımı sunarım.
 • Burak AşanBurak Aşan1 ay önce
  Arefe günü hatırlatsaydınız! Sevabı olurdu.
 • Şehbaz Şehbaz 1 ay önce
  TURİZM GELİRİ DİYE DİYE HER TARAF HAYASIZ KADINLAR İLE DOLMUŞ VAZİYETTE. ÇIRILÇIPLAK KADINLARIN GAVVAD KOCALARINIDA UNUTMAMAK GEREK.
 • Hüseyin DemirHüseyin Demir1 ay önce
  Yukarıdaki yazınızda bahsettiğiniz konuyu bizde aynen Trabzon da yaşadık. Bayram namazı kıldığımız cami in imamı kurban derisini cami için istedi ama hani derler ya dil ucu ile istemek. Sanki camiye getirip başımıza bela etmeyin kim uğraşacak der gibi istedi. Daha kolay bağış istedi namaz çıkışında "camimizin ihtiyacı var cemaatten para yardımı yapılmasını istiyoruz."dedi. Kurban kesim alanında deri toplayan bir kurum olmadığından kasaplar ister bırakıp gidin isterseniz 40 tl. Vereyim bir yere babağışlarsınız dedi. Kocamanbir erkek boğa derisi yerde kaldı sizin anlayacağınız.
 • Nuray turhanNuray turhan1 ay önce
  Degerli hocam gecen bayramda benimde basima geldi deriyi aldim eve getirdim thk kurumunu aradim tamam siz tuzlayin posete koyun biz gelip alacagiz dediler 3 gun aradim ve bekledim ama maalesef bu arada deri kokusmaya basladi mecburen cope attim cigerim sizladi inanin hala gelip alacaklar bu yilda ayni seyi yasamamak icin kesdirdigim yere birakmak zorunda kaldim devletin bunu guzel bir organizsayonla diyanete devredip duzenlemesi lazimsaygilarimla
 • ÖmerÖmer1 ay önce
  .. Seneye de bu makaleyi kimse hatırlamaz. Daha bir yıl var...
 • Ali Ali 1 ay önce
  Vergi devletlerin batış sebebi kırız sebebi . İslâm daki zekat sistemi hakkıyla uygulanırsa devletler kurtulur. En güzel nizam Allah subhanehu ve teala ya nın nizamı. Prof lar inceleyin tez hazırlayın sonunda kafirlerde başka bir isim ad altında zekat benzeri vergi uygulayacak. Köy görünüyor kılavuz kuran daki zekat.
 • Nazım KARAMEHMETNazım KARAMEHMET1 ay önce
  Kurbanı gereği gibi her yönüyle değerlendirelim.
 • DermanDerman1 ay önce
  Konu kurban olunca herkes birbirini sucluyor ,muslumanca yasanmayan islamin dahi unutturmaya calisanlar simdi kurbanin et niyetinemi yoksa kurban niyetinemi kestiginin bilmedigini anlatiyon ya kadesim bayram gunker aylar onceden haber veriliyor neden ogrenmiyon,kurbanin derisi veya niyet,den ibaret deyilki onunda kusuru varsa kurban olmayanda var laf olsun cuval dolsun bir siir bir basortusu yasak,ken korkudan unutmustur.
 • FaniFani1 ay önce
  Eskiden eskiden diyorsunuz bu nesli yetiştiren bizleriz zamanında yani eskiden dediğiniz gibi sen biz lerin pasifliginden bu nesil meydana geldi.sizde biliyorsunuz ki tayiperdogan basata ve şimdi onlar gibi gözükmese sonu menderes Özal Erbakan gibi olacakti.domatesr salatayla oyunu değiştiren bir seçmen kitlesivarken mallesef onların oyuna talip olmak için onlara yakın siyaset yapmakta mecbur kalınıyor bu konu hakkında bir yazı yazmanızı isterim
 • Zeki AltınZeki Altın1 ay önce
  Gerçekçi bir yazı.Kurban ibadetini yozlaştırip moderniteye kurban etmek üzereyiz.Artık vakıflar kurban bağışıni kesfedeli derisi ile vakit harcamaz oldu. Tuzladigim deriyi verecek yer bulamadığım için toprağa gömdüm!Kurbanın derisi ile gerisi ile ilgilenen yok artık!Allah sonumuzu hayreylesin!
 • TuncayTuncay1 ay önce
  Önce herşeyin suyu cikti neden mi devlet özüne dönmüyor batı ne verirse alıyor üstelik bu milliyetci muhafazakariktidar zamanın da oluyor deri para etmiyor demek ki efendi başka sebep ne olaki hutbe diyorsun 20 25 dakka hutbemi olurfarz namazkadar degilmi eeee teşbih namazı kaldırırsan ic isleri bakanı nederse onu söylersen çocukların dahi bileceği mevzuları vaaz ederken kim takar diyaaaneti dini ifşaat eden onlar efendi kimin köyünü soruyorsun diyaneti kim kurdu kim
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Ya hoca Lambur lumbur, tarhana bulgur, önemli bişeysöylermiş gibi koyunlarınderisinimevzuu ediyorsun.... YÜZÜLEN BİR DERİ VAR, ; TÜRKİYECUMHURİYETİNİNVE TÜRKMİLLETİNİNDERİSİ.... HEM DECANLI CANLI.....KURBANLIK BİZİZ, TÜRK MİLLETİ....FETÖÖLMEDİYAŞIYOR,USAYAŞADIKÇAYAŞAYACAK.... ESKİDEN BİRFETÖ VARDI,ŞİMDİHER KÖŞEDEBİRFETÖ..... BİNLERCE..... AHİRÖMRÜNDE Bİ DEFA DAİŞEYARARBİŞEYSÖYLESAYIN HOCAM....MÜSLÜMANLIK İŞİBİZİM BOYUMUZUAŞAR,BU İŞ BİZİM İŞİMİZ DEĞİL DE, CANIM FEDA....DE Kİ ; HERKES. KENDİ ÇAPINDAYOLUNU BULMAYABAKSIN,belediye, inşaat,ihale,eksik ve kalitesiz mal verip kamuyuçarpmak, dernek vakıf, tarikat, cemaat kurup keriz silkelemek... Cennete götürmevaadiyle... Hac ve umreorganizasyonları, Louis vitton, burberrys,channell,hermes çantalar, ayakkabılar, eşarplar, dört çeker cipsler, jakuzili, havuzlu villalar, REZİDANSLAR.... KısacabizYÜRÜTMEİŞİNEBAKALIM KARDEŞLERİMDE.... CANIM FEDA.... DÜRÜST OL,TEFERRUATIGEÇ.....
 • enesenes1 ay önce
  İstanbul sözleşmesi konusunda biz koca kitle sesimizi duyuramıyoruz lakin birileri otoyala bir twit atmış sesini duyurmuş
 • saygısaygı1 ay önce
  NE HİKMETSE DERİ EŞYALAR ATEŞ PAHASI İKEN KURBANDA DERİCİLER DERİ ALMAMIŞ. DERİLER ORTADA KALMIŞ.
 • Fani Fani 1 ay önce
  Bu memleketteki müslümanların ve milliyetciyim diyenlerin çoğunun ideolojisinin bir dometes ve salatalık tan ibareret olduğunu son seçimlerde gördük hiç zora gelemeyenbir Rus kadar olamayan muhafazakar ve milliyetçileri gördük anladık inşallah.Allah CC de bu memlekete domates salatalık değerinde bir iman nasip eder kurbanida ona göre kestirtir.abdurhaman bey biliniz ki bu nesil bir önceki neslin eseridir sizde bizde sucluyuz ve bunun hesabını kendinizde cikarin.
 • yorumsuzyorumsuz1 ay önce
  "Allah'ın indirdikleri ayetlere göre hüküm vermeyenler, kafirlerin ta kendileridirler."maide 44.Bu son derece kesin ve su götürmez bir ifadedir. Gerek ayetin orijinalinde şart edatı olarak "men"in kullanılması ve gerek cevap cümlesi, bu hükmün, herkesi kapsadıgınıngöstergesidir. Ayette herhangi bir kapaklık olmadığı gibi bu hüküm, zaman ve mekan sınırlarını da aşmaktadır. Bu, hangi kuşakta ve hangi ulusta olursa olsun, Allah'ın indirdiği ayetlere göre hüküm vermeyen herkesi kapsamına alan genel bir hükümdür...Bunun nedenini ise daha önce açıklamıştık. Zira, Allah'ın indirdiği ayetlere göre hüküm vermeyen, Allah'ın ilahlığını reddediyor demektir. Oysa ilahlık zorunlu olarak, egemenliği ve yasamayı da içermektedir. Allah'ın :ayetlerine göre hüküm vermeyen bir kimse ise bir yandan, Allah'ın ilahlığını ve ilahlığının niteliklerini reddetmekte, diğer yandan da ilahlık hakkını ve ilahlığın niteliklerini kendisine mal etmeye kalkışmaktadır. Gerçekten de küfür bu değil de nedir? Pratik -ki bu teoriden çok daha önemlidir- sırf küfür kokuyorsa, dil ile mümin ya da müslüman olduğunu savlamanın anlamı nedir?Son derece kesin olan bu hüküm konusunda demagoji yapmak, gerçekten kaçmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Böylesi bir hükmü tevil etmeye Çabalamak, ayeti çarpıtmaktan başka bir şey olamaz. Bu bağlamda yapılan demogojiler ya da teviller, söz konusu ayetin muhatabı konumundaki kimseler hakkında Allah'ın koyduğu hükmü hiçbir biçimde değiştiremez.seyid kutup,fizilal kuran tefsiri maide suresi 44.
 • İbrahim arasİbrahim aras1 ay önce
  Süleymanlı efendinin yurtlarında en mükkemel şekilde yapılan tesislerde kurban vecibesine engel olundu bu mübarek günlerde bu insanlara eziyet edildi .bunları kim yazacak.
 • leventkleventk1 ay önce
  Yineen üst noktadan, hayali de olarak eleştirilerini yapmış, okuyan bütün ülke böylesanır,hangi cami imamı ,4000 liralık maaşıyla cip alıp ta biniyormuş, müslümanların , bilhassagençliğin böyle dinden uzak, chp gençliği gibi yaşamasının en büyük müsebbibi iktidardır ve onun yetersiz başkanıdırİslam düşmanılaikler ,solcular dönemindebile böyle bir savruluş olmamıştı , muhafazakar dindar iktidar için !!!! yol köprü hastane havaalanı yapmakla, 1150 odala saray yapmakla iş bitiyor , büyük türkiyeolmuş oluyor ,en tepedekimutlu, 6 milyon yabancıyı almış ülkesine , bütün düzeni bozmuş, arap sokaklarındaitibarı en üstte ,Allah bir nimeti verir , o kişi topuluktagerektiği gibi kullanamassa alır başkasına verir, o zaman pusuda bekleyenlerin oyuncağı olursunuz, kendi düşen ağlamaz,men dakka dukka
 • MehmetMehmet1 ay önce
  İnsanlarla dalga geçer bir üslup kullanmanız hoş olmamış. Yetişen nesiller hayvanın ne olduğunu bilmediği gibi kurban konusunda ne yapacağını da bilmiyor. Kurbanını köyde eski bildiğimiz şekilde kesenlerde problem yok. Problem şehirlerde. Kurban satışından başlıyor. Kesildikten sonra insanlar sakatatını, derisini, kellesini, ayaklarını ne yapacağını bilmiyor. Bilse ne olacak ki. Kime verecek. Derisinden başka diğerlerini ne yapacağını bilmiyor. Türkiye ne yazık ki bu konuda bir şey geliştiremedi. Bu konuyu istediğimiz şekilde halleden bir şehir yok.
 • AdmusAdmus1 ay önce
  Din baronlari ceplerini doldurdu artık onların bile sesi kesildi.cep telefonu ve sanal dünya gerçek hayatımızı,dostlukları kaybettirdi.tembel,uyuşuk,miskin bir nesil yetiştirdik.kultur dersen o da yozlasti.Allah sonumuzu hayreylesin.
 • Adam olmakAdam olmak1 ay önce
  İsmi meşhur bir hocanın vakfında kurbana ortak oldum. İstenilen saatte kurban kesme yerine gittim. Bu işlerle ilgilenenşahsa Kurban için vekalet verdim. Ama hayvanların boğazlayanların yanında TEKBİRDENbaşka bir şey yoktu. Kasaplar hangi hayvanın kimler için kesileceğini söylemiyorlardı. Her halde bu kasaplar KASABA ET kesiyorlar diye düşündüm. Kimisi Ta İstanbuldan, Sakaryadan vbillerdindi. Kimisi var kimi yoktu. Ben dedim biz et kesmiyoruz.????? Sıra numaramı biliyordum. Beklemeye koyuldum. Tam sıra numaram geldi. Kasaplara seslendim , iki ve üç kasap vardı. Su numaralıhayvanı benim adımı vekaleten kurbankesmeyi kabul ediyormusunuz dedim, hepsi birden ,Evet , vekaleten kabul ediyoruz dediler. Sıra gelincekasabın biri kurbanımı kesiverdi. Yani biz Kurban MI ? kesiyoruz ? Et Mİ. Vatandaşın bi haberi yok. Nerde kaldı Derisi. Maaşallahbüyük bir kısmıda lüks araçla gelmişlerdi. Ne yapıyoruz biz. Bindik alemete, gidiyoruz kıyamete. İbadetlerize sahip çıkalım. Namazımıza, Zekatımıza. Kurbanımıza vesselam.
 • RefikRefik1 ay önce
  Sevgili kardeşim güya müslüman yasanki topladığı deri gavurun eline geçicekmiş gibi ceplerinde çakı taşırlarmış deriyi kullanılmaz hale getirmek için işte sizin gibi müslümanların yüzünden bugün müslümanlar allahın dinini terkediyor
 • serdarserdar1 ay önce
  Kendi halinde olan Müslüman kesim yani halk FETO, cemaatler, Ak parti döneminde servet edinen dindar milyonerler ve Ak parti yüzünden çok ciddi darbe aldı. FETO ülkedeki çalışkan ve becerikli dindarları kullandı, kötü duruma düşürdü, hepsini fişletti ve hepsine vatan haini damgası vurdu. Cemaat önderleri ve cemaatler İslam davasını unutup kendileri ve çocukları için ak partiyi rant, iş ve koltuk için kullandılar. Ak parti döneminde zenginleşen dindar müteahhit ve benzeri milyonerlerin çocukları nerdeyse tesettürü çıkaracak hale geldiler ve bunu halk sosyal medyalardan çok rahat görüyor. Üstelik onlar artık yoksulların yanında, halkın yanında veya camilerde hiç görünmüyorlar. Sadece lüks şehirlerde, lüks tatillerde, pahalı elbiselerle sosyal medyalarda boy gösteriyorlar. Dindar olmayan hatta namaz bile kılmayan sol veya sağ görüşlü pragmatik tipler facebooklarda twitterlarda hadis, ayet, vatansever ifadeler, Ak parti lehine ifadeler yayınlayıp Ak partiye sızdılar veya Ak partide güçlü olanlara sızıp referanslarını alarak vekil, rektör, rektör yardımcısı, akademisyen, genel müdür, daire başkanı, müdür, bürokrat, işçi, memur vb. tüm kadroları aldılar. Ak parti bunlara karşı önlem almadı veya göz yumdu. Bu tipler arkalarında Ak parti gücü var diyerek kurumlarda ve üniversitelerde icazet vermedikleri hiçbir iş olmuyor ve hiçbir personel alınmıyor ve hiçbir atama yapılmıyor. Kısacası kendi imparatorluklarını kurmuşlar. Bu nedenle, son üç yılda muhafazakar kesim çok ciddi zarar gördü ve ayrıştı. Tüm bu yaşananlar muhafazakar insanları korkuttu ve ürküttü. Muhafazakar dernek, vakıf ve benzeri STK’ların deri işine girmemesi bu nedenle olabilir. Ayrıca, yukarıdaki nedenlerden dolayı halkın kendilerine vermeyeceğini düşünmüş olabilirler.
 • Hunat Hatun Hunat Hatun 1 ay önce
  Tesekkürler Abdurrahman abi.
 • yasin"eyasin"e1 ay önce
  yasin aile hayatına karşı birazcık dürüst ol.birazcık.zatın insan olsan kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapmazdın.bu seferde geçip karşımıza şeriatten bahsetme.azcıcık insan olabil.biliyoruz ki sen ulusalcı bir atatürtçüsün.basbayağı laiksin.öyle yasin diye ismini değiştirerek yazarak kimi kandırıyorsun.isnan başkalarına yalan söylese bile kendini aldatıyor demektir.ama asgari düzeyde insan olmak zor değil.insanların kutsallarına azcıcık saygın olsun.azcıcık... senin insanlık seviyenle ilgili vicdani bir durumun bu.
 • yasin"eyasin"e1 ay önce
  yasin oturduğun yerden sallama.demokrasi din falan değil.bir yönetim şekli.söylediklerinde samimim olduğunu da sanmıyorum.sadeca laf.hz.peygamber ölürken arkasında bir yönetim şekli bırakmadı.kuranda kapsamlı bir yönetim şeklinden bahsetmez.bir yönetim zalim olmasın yeter.zulmetmesin. yeter.geri kaan herşey bir teferruat.hz.peygamberde yahudilrle ve hristiyanlarla bir sözleşmi yaptı.onada medine vesikası denir.yine yönetimler laikçi de olmasın yeter.ama laik olabilir.müslümanlara,türbanlılara zulmetmediği müddetçe sorun yok. laiklik sopa gibi halkın başında kullanılıyorsa artık zulme dönüşmüş demektir.yazdıklarının gerisi hep lafı güzaf laf olsun torba dolsun mukabilinden şeyler.bu ara şeriatın gelebilmesi için halkın tamamının şeriatçı olması lazım.bak bakalım bi halkın tamamı şeriatçı mı?yarısı seküler bir hayat yaşıyor.başkalarına karşı şerefsizlik yapıp burda şeriat diye bağırma.
 • sancarsancar1 ay önce
  BU GÜNGÜVENLİBÖLGE ,YARINKÜRDİSTAN............MADE İN USA .....
 • Naim SarıNaim Sarı1 ay önce
  Ya Abdurrahman!Birkaç sene evvel seni ve nezdinde Türkiye'deki tüm Müslümanları bilmeksizin tükettikleri, beslenmeye dayalı her hastalık, bela, musibet, yaşlılık ve ölümün nedeni olan  bütün radyoaktif, kimyasal ve biyokimyasal zehirlere karşı uyarmıştım. Sen hala daha kendine ve kimseye mutlak anlamda yararsız makaleler yazıp yayımlıyorsun. Sıhhat olmadan muhtelif mevzularda görüş beyan etmek neye yarar!Fotoğraftaki bedeninde nalları havaya dikmeye az kaldığının alametleri gözüküyor. Allah uzun ve sağlıklı ömür versin ; ama tetbiri almadan tevekkül etmek hadise de uygun değildir.Yorumculara bakılırsa aklı selim Müslümanlar dinin yanlış ve kusurlu anlaşılıp uygulanmasından şikayetçiler. Hepsinin görüşüne katılmamak elde değil! Din husunda kusur önce devlette sonra ülama zevatında. İslami camiada yöneticiler basiretsiz ; yönetilenler faziletli ve samimi. AKP, Müslümanlara dini konularda fazla kolaylıklar getirmemiş gözüküyor. Ayrıca açtığı üniversitelerde çoğunlukla diplomalı fahişeler (escort kadınlar) yetişmişler. Avrupa Uyum Yasaları mucibince Türkiye umumhaneye dönüşmüş. Var olsun ki AKP gavurların yapamadıkları kafirlikleri ülkeye kazandırdı.
 • Nurettin BozNurettin Boz1 ay önce
  Ben gelecek yıl kurbanımı Diyanete bağışlayacağım.725tl bir kurban ,kendim içinde kasaptan et alacağım.Elimi ... dokundurmadan,bu işi tamamlayacağım.
 • yasinyasin1 ay önce
  Müslümanar, bu ülkede demokrasi dinine gore yaşamaya,demokratik partileri desteklemeye laik rejime ve atatürk ilkelerine baglı kalmaya zorlanıyor. suriye- gazze gibi yerlerdeki katliamları çaresizce seyretmeye mecbur ediliyo.bu trajik durum gayetnormalmiş gibi gösteriliyo, sonrada utanmadan islamdan,bayramdan,kurbandanbahsediliyo .açık ve net bir şekilde şeriati-islami ilkeleri savunan bir oluşum,bir parti niye kurulmuyo?türkiyeli müslümanlar olarak; kanun yapanların anayasa yaparken mutlaka Kuran-i kerimi referans aldıkları bir sistemi istiyor ve toplumu buna davet ediyoruz.tek yol,tek kurtuluş budur.
 • İbrahimİbrahim1 ay önce
  Sayın Abdurrahman Dilipak Çok güzel yazmışsınız ama Sakarya'da cami için toplanan derileri satacak satıcı bulamadıkları ( bedava dahi veremediler) için bozulan derileri belediye aracılığıyla imha etmek zorunda kaldılar. Sadece bir cami delil pek çok camide oldu.
 • Deliye her gün bayramDeliye her gün bayram1 ay önce
  ABD' de işe girerken size dini günleriniz sorulur ve o günlerde izin kullanabilirsiniz. Onun yerine başka günler çalışıyorsunuz ya da ücretinizden kesiliyor. Türkiye' de de kişiye müslüman olup olmadığı sorulmalı ona göre izin verilmelidir artık. Müslümanlara ise telafi etmeleri şartı ile 2 gün Ramazan Bayramı, 2 gün de Kurban Bayramı izni verilmesi yeterlidir. Böylece yılda iki kez 9 günlük umumi Deniz Bayramlarının önüne geçilmiş olur.
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  Devletbahçeli de ; ABDAKPÇÖZÜMÜNE EVETDEMİŞ.... HAYIRLIOLSUN.....AMERİKADANBU GÜNEKADAR HAYIRGÖREN VARSA.... BAHÇELİYEMEZLERBAHÇELİ,AKILLI OL.... MÜSLÜMANTÜRKMİLLETİNİNTEPESİNİATTIRMAYIN....AMERİKANINKIÇINDAGEZİP ,SONRA DATÜRKMİLLİYETÇİLİĞİ...... FETÖDENNEFARKINIZVAR...KAPATINAMERİKAN ÜSLERİNİ ,KAPATINTARİKATLARICEMAATLERİ...MİLLETİDİNİNDENETTİNİZ ,ŞİMDİ DE VATANINDAN EDECEKSİNİZ...
 • İLBEYHANİLBEYHAN1 ay önce
  30 YIL ÖNCE KURTULANYAZILI KANYONAHESİZNİVERİLMİŞ....KAZ DAĞLARI DA ,ATATÜRKORMANÇİFTLİĞİ DE ,İSTANBULBOĞAZIDAGÜZELDİ...HATTAEMSALSİZDİBOĞAZ ...AMATÜRKİYE DEHİÇ BİRGÜZELLİKCEZASIZKALMIYOR.....TABİATINYEŞİLİNİGÖRÜNCE ,KIRMIZIGÖRMÜŞ ÖKÜZGİBİSALDIRIYORLAR.... SADECEDOLARINYEŞİLİNİSEVİYORLAR ,HATTATAPIYORLAR...
 • Rasim ÖztürkRasim Öztürk1 ay önce
  Temel otobanın kenarına et mangal tesisi yapar tesisin 5 km çıkışına temelin yerini 5 km geçtiniz daaa SELAMLAR
 • SalihSalih1 ay önce
  Güzelbir uyari olmuş.derilerimiz cupegiti kimse almiyor
 • şenay doğan şenay doğan 1 ay önce
  benim anneannem çerkezdi dedem de türktü baba tarafım tamamen türktür anneanemin anneannesi arapmış bizde çocuğun soyunu baba belirler inancı hakim olduğu için türk babalardan doğan çocuklar türk kabul edildi çerkezlik araplık bize intikal ettirilmedi yalnız bunun atatürkle hiç alakası yok anneannem atatürkten anlamazdı bildiği tek şey allahtı allah rahmet eylesin allaha emanet olun
 • EgeliEgeli1 ay önce
  On yıl sonra bu ülkede kurban kesen olmaz.biz kurban eti verecek kurban kesmemiş kişi bulamadık köyümüzde.bayramda sülalenin çoğu ata yadigarı köy evinde biraraya geliyoruzBir çoğumuz inanmasada inanan akrabalarımız için toplanıyoruz.yani sevmediginiz laik sekülerdeniz.eskiden askerlik şubelerine gönderirdikbir koçun tümünü.artık askeriye almıyormuş kurban bağışını.o kelle ütülemede yapanlar var hala sülalede.kelle paça yapanda. iskembelèide temizledik hep birlikte.11kurban etini dağıtacak yer bulamayıncaParçalara ayırıp her kuzen yaşadığı şehirdeki muhtaç tanıdıklarına götürdü.bizim kuşakla bu gelenekte bitecek.zira evlatlarımız bizim gibi düşünmüyorlar çoğu farklı ülkelerde .eh globelleşince geleneklerde inançlarda kayboluyor.kurban derisini toplayan yoktu.alanda yok.deri işleyen yok.ithal edersen herşeyi bu işi yapanda olmazYakında zeytinyağ üretene olmayacak.suriyeden fastan tunustan zeytinyağ ithal ederse devlet.ne yapmaya çalışıyor devlet anlamıyorum.çöküyoruz.herkes leş yiyici olmuş.
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  İYİPARTİGEN BAŞK .YARDHASANSEYMENÇERKEZLERE DEASİMİLASYONYAPTIBUATATÜRKCUMHURİYETİdemiş... ŞEREFSİZ ,RUSLARINÖNÜNDENKAÇTINIZBUANADOLUYASIĞINDIDEDELERİNİZ.... EKMEKLERİNİ ,SOFRALARINI TOPRAKLARINIBÖLÜŞTÜTÜRKMİLLETİ ...MÜSLÜMANSINIZdiye...VATANSEVERÇERKEZLERİTENZİHEDERİM ...ONLARBİZİMKARDEŞİMİZ... .genelkurmaybaşkanı oldunuzdevlette ...hem dekaç tane.... İYİPARTİAMERİKANCIÇERKEZLERİNPARTİSİDİR...SAF ÜLKÜCÜLERİKANDIRIYORLAR... BUĞRA KAVUNCUVEHASANSEYMENCİAELEMANIDIR..... AKP,CHP , GÜL , BABACANVEFETÖ İLEBERABERTÜRKİYEYİFEDERASYONADIALTINDAPARÇALAMAKLAGÖREVLİDİRLER....RAVZAKAVAKÇI DA 3AYÖNCEAVUSTURYA DA FEDERASYONNEOLA KİDİYEARAŞTIRMAYAPMAYA GÖNDERİLMİŞTİ..... TÜRKLERDIŞINDAHEPSİ NEYAPTIKLARINIBİLİYORLAR....AMERİKANCIKÜRTLERDENSONRA ,AMERİKANCIÇERKEZLER.....
 • NuhNuh1 ay önce
  12 yıllık imam hatip im 2 bayramdır öyle oyun oynanıyor, neredeyse topladığımız deriler elimizde kalıyor. 1 si kimse derisini tuzlamıyor. Dericiler 1.gün deri almıyor. 2.gün kokacak diye kilosunu 1-1,5 dan alıyorlar. Yani emeğimiz boşa gidiyor. Bu konuda acil önlem alınmalı
 • Mikail okuroğlu Mikail okuroğlu 1 ay önce
  Zarif e cevap sen onu anlaman için yaşaman ve de inanmam gerek elindeki nı düşmanına kaptırıp kardeşine zarar verileceğini bilsen ne yaparsın....?.
 • Şaban Doğan Şaban Doğan 1 ay önce
  Kıymetli hocam. Kurbanların deri ve sakatat ları gerçekten insanların ellerinde kaldı. Bunların ekonomiye kazandırılması gerekirken atılması, israfın daniskası oluyor. Bunları ithal ettiğimizi yazınızda okuyunca daha çok üzüldüm. Gelecek bayrama bunun bir planlaması yapılmalı ve deri ve sakatatlar değerlendirilmelidir. Eğer bunu yapmazsak sizinde söylediğiniz gibi Kurbanlarımız bizden davacı olur. Selamlar
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ELLERİNİZE SAĞLIK.GÜZEL BİR UYARI OLMUŞ.
 • HasanHasan1 ay önce
  Hocam deri alımı yapanlar tekelleşti para vermiyorlar hocalar namaz kıldırma memuru ugraşmıyorlar ucuz olunca devlet den nemalanan tarikatlarda ugraşmıyor bizim gibi israf olmasın tek para vermesenizde olur diye toplayan aman caminin bir ihtiyacını görür diyen bir kaç deli var adamın evine varıyoruz tuzlamayı bırak deri ya şorda Alda git diyor oradan getirip pikapa bile atmıyor nasılsa biz mecburum bu işi yapmaya ya hocam bizim kafamızda sopa olmazsa biz adam olmayız nolur devlete diyinde şu derilere bir el atsın zorla alsın alanında kıymete binsin
 • aykutaykut1 ay önce
  O’nun rızasının tecellisinin vesilesi olalım ki...sayın dilipak yazının yine harika. ancak bu cümleyi anlayamadım.ne demek ola ki.rızasının tecellisinin vesilesi
 • Selami küçükSelami küçük1 ay önce
  Kurban derisi kavgası yerine bu iktidar bazı vakıflara kurban kestirme'me zulmü başlattı.Kurban kesim mahallerinin bir ismi de MENASİK dir.Yani ibadet mahalli gibidir Akp li Belediyelerin bir kısmı bu zulmü yaptılar Allah.c .c zalimleri KAHHAR ismi şerifiyleKahrı perişan eylesin!..
 • Hacer aydoğmuş Hacer aydoğmuş 1 ay önce
  Kurban derisi tüccarları bu yıl fiat vermedi veren de öldü parasına koyun 2 lira keçi 5 lira inek 30 lira tane fiatı Antalya da hava sıcak olunca deri hemenbozuluyor esnaf deri beğenmiyor bozulmuş rekabet olmayınca da bozulmuş bunlar deyip almadan gidiyor vatandaş duyarsız deriyi poşete koymuş bugün dahi camlere deri getiriyor bozulmuş çöp olmuş kokmuş deri husunda
 • ferhatferhat1 ay önce
  Dernek ve vakıflar deri ve diğer bağışlara her zaman açıklar. ama öyle bir hava oluştu ki sanki devleti cemaatler ve vakiflar yıkmaya kalktı. fetö yüzünden. hükümetimiz de zımnen buna destek verdi. artık kimse çıkıp da ben şu vakıfa şu cemaat adına kurban derinize, bağışlarınıza talibim diyemiyor .cesaret edemiyor. yoksa çok ihtiyaçları var.
 • ZarifZarif1 ay önce
  “Deriden nasıl post yapılacağını sorduğumuz günleri, baskın yaparlarsa, deriyi kullanılamaz hale getirmek için cebimizde çakı taşıdığımız günleri.“ benim olmayanı başkası da kullanmasın diyorsun, Canım hayvan postunu heba edebiliyorsun..bir de utanmadan israf haram vb lakırdı ediyorsun..nasıl hasta beyinsiniz siz...Allah var ve sizin, dini önünüze-arkanıza alıp yaptıklarınızın hesabını da sizlere soracak..o zaman din adına yaptık deyin; bakalım kurtuluş var mı?
 • KütüphaneciKütüphaneci1 ay önce
  Hocam gerçekten çok önemli bir hususa dikkat çekmişsiniz Allah razı olsun. Keşke bayram Arife’sinde bu konuya değinseydiniz, sizin takipçiniz çoktu elbet uyarılarınızı dikkate alan birileri çıkardı. Selam ve dua ile.
 • Ahmet KaragözAhmet Karagöz1 ay önce
  Hocam Allah sizden razı olsun önemli hususlara temas etmişsiniz. Hocam sizden bir istirhamım olacak ilgilenirseniz dua ederiz inşaAllah:Hocam Bir de havadan sudan sebeplerlebazı müesseselerde kurban kesimine mani olanlarla ilgili bir araştırma yapabilirmisiniz.
 • aslanaslan1 ay önce
  esed i neden koruyosunuz neden bu kadar önemli olan milyonlarca insan yerinden oynadı hesap vermiyor kiminle dalga geçiyosunuz gerçekten türk insanı bu kadar safmı rahmetli ecevit bu zalimin babasına apo yu vermezsen sonun olur dedi iş bitti şimdi neden bitmiyor kime hizmet ediyosunuz
 • FatihFatih1 ay önce
  Hükümetin türk hava kurumu dışında deri toplamayı engellediğini, Süleymancilar diye bilinen cemaat in kurban kesimlerini bile engellediğini..bu şekilde deri toplamalarini da engellediğini neden yazmiyorsunuz...yeni ortağınız Perinçek giller ne seviniyordur...
 • GerceklerGercekler1 ay önce
  Sabah kalkar vicdan teyze namazını kılar kedinin kuşun yemini verir sonra kendi birseyler yer evini temizler...eline alır tesbih i duasını eder yaş 78 dedikodu bilmez haram bilmez ha birde ATATÜRK U ÇOK SEVER...israf bilmez kapısına gelen ikramı gitmez...bilmemkac kanal bilmem kaç hatip bilmemkac görevli islami anlatır vicdan Teyzem ise yaşar...çünki asıl hesap Allah a dir bunu çok iyi bilir...
 • RASULULLAHA İTTİBAIN DERECELERİRASULULLAHA İTTİBAIN DERECELERİ1 ay önce
  ismailağa cemaati rasulullaha ittibaın derecelerini anlatmış ben şeyh elinde yetişmedim allah kapısında terbiye gördüm geçenlerde bir kriz anında allahu tealaya epey sitem ettim nicedir insanlara allah Muhammed diyorum ben allah Muhammed dedikçe onlar abd rusya çin avrupa şeyhim liderim diyor kimse beni sallamıyor ben bir halt olmadığımı biliyorum da sen ol deyip beni birşey yapacaktın bak meryeme isa ası verdin beni hiç sevmediniz gibi sitemler edip epey ağladımertesi günü çok pişman oldum allah ve rasulüne eziyet etmeye ne hakkın varki dedim sen elinden gelenin en iyisini yapıp sonuca karışmamakla mükellefsin sonra furkan 77ile ahzab 56 içimi ısıttı ben de insanların gözüne bakmam dua ederim dedim allahın hazinesinden isterim diye düşündüm habibullah kalbimi çıkardı kendi kalbi ile birleştirdi ve rabbime arzetti o da hüsnü kabul ile kabul eyledi allaha emanet olun
 • HarunHarun1 ay önce
  30 yıldır sizi sosyal medyada ve kurallarınızla takip ediyorum. ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN. sizde turkiyeden büyük yürek basiret feraset var.peygamberler yoldasınız olsun.Artik hacda kurban kesmek normal mi. Şu abd uşağı suudiler gerçekten kesiyordu yemende çocuklar açlıktan ölürken bu kurban etleri nereye gidiyor insan dsuanemedenesemiyor
 • Ecdadın torunlarıyızEcdadın torunlarıyız1 ay önce
  Nasıl bir aile yapısına sahibiz. Hiç mi günah sevap anlatamadık evlatlarımıza, hiç mi kuran sünnet öğretemedik yavrularımıza, hiçmi ahiret var, ölümden sonra da hesap vereceğimiz bir hayat var Söylemedik çocuklarımıza. Nasıl bir nesil yetiştirdik, hayatı bu dünyadan ibaret bilen, sadece kendi için yaşayıp, hak hukuk adalet gözetmeyen, yaşamı maddeden ve kazançtan ibaret gören bir nesil bu topraklarda nasıl yetişti, ecdadın torunları böyle mi olacaktı. Allah yardımcımız olsun. Baksanız sokakta herkes dindarlığını yarıştırıyor. Neyse bu hamur çok su götürür. Rabbim yardımcımız olsun bizi affetsin.
 • Adialetin Bu mu DünyaAdialetin Bu mu Dünya1 ay önce
  kurban ritüeline bu kadar sadık bağlı müslümanları!!! görünce keşke Allah tüm farzları vacip yada sünnet olarak öğütleseydi diyesim geliyor tövbe tövbe. her işin fiilin herşeyin takvalısı vardır. yani daha makul, makbul,adil,akil,asil,güzel olanı... Kurbanı içinde biraz tefekkürle gereğe gerçeğe ve uyan adak ritüelinin günümüzde nasıl olması icap ettiği anlaşılır. Kuran okuyup Furkanla tefekkür. biz henüz Kuranı Furkan Boyutundan okuyamıyoruz.
 • ÜzülüyorumÜzülüyorum1 ay önce
  Yazın çalışmadığım için vaktim oluyor kitap okuyorum. Kuran meali, efendimizin sünnetleri sahabe efendilerimizin hayatı vs. Okudukça öyle üzülüyorum ki. Şu anda kim müslüman gibi iman etmiş şekilde yaşıyor cevabı yok. İnsanlar sıradan bişey gibi intihar ediyor, adam öldürüyor, yalan söylüyor, hırsızlık yapıyor, kul hakkı yiyor, gıybet ediyor, malı mülküyle gururlanıyor, gösteriş hakeza, Allahı anmak akıllarına bile gelmeden akşamı sabah sabahı akşam edip rızkın nereden geldiğini, nimetleri kimin verdiğini düşünmeden sefa sürüp tabiri caizse yazın tadını çıkarıyorlar. Hangi birini söyleyeyim. Gördükçe okudukça duydukça bu yaşantıları eyvah eyvah diyorum çok üzülüyorum. Rabbim merhametlilerin en merhametlisi. Affetsin inşaallah hepimizi.
 • Eski günlerEski günler1 ay önce
  Evet mücahittik, mütahit olduk hocam... Eski günlereskide kaldi, ama özlemle..Yazdiklarinizi okuyunca duyguilandim gercekten...O deri topladigimiz günleri hatirladim...cok ta iyi para yapiyordu aslinda deriler...Simdi nereye gidiyor bu deriler..Kasaplar kesim ücretinin haricinde aliyorlar...Ve bizim müslümanlarda bir de deriyle mi ugrasacaim deyip kasaba veriyorlar...Yazik..
 • BizBiz1 ay önce
  S.ALEYKUM. Biz eskiden kombassan jetpayimpaş a Türkiye güçlensin diye ortak olduk.sizde dilipak dün de bugünde KOMBASSAN da konferans konuşma yaptığınızı zaman zaman.yaziyorsunuz.holdingzedeler işe kan içind e perişan bedduanin bini bin para...ahir zaman helal haram ALLAH cc. Korkusu kullarda yalnızca dilde amel de önce cep. La ilahe illallah MUHAMMEDUN RASULLALLAH.. ALLAH cc önce alimleri sonra ümmeti düzeltsin. S.ALEYKUM...Hayırlı sabahlar...
 • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci1 ay önce
  Abdurrahman Bey, bayramın mubarek olsun. hayvanların ruzi mahşerde insandan davacı olması konusu doğru değil, daha doğrusu böyle bir husus yok. nereden çıkardınız? imana taalluk eden hususlarda dikkat ve itina göstermeniz icabeder.
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  kibir insana hayır getirmez refah seviyesi arttıkça insanların kibir seviyesinin arttığını görüyorum ben hayvanlara yiyeceği akşam koyarım mutlaka tabaklı koyarım sabah da tabakları toplarım karıncaları tek tek ayıklarım ölmesinler diye yanımda mutlaka deterjanlı bulaşık süngeri ve su bulunur hayvanlar yemek yerken dökmüşlerse su ve süngerle temizlik yaparım bu işlemleri yaparken yollarda hayvan pisliği görürsem onları toplar bir poşete kor çöpe atarım belki temizlik işçileri temizlerken tiksinir ben tiksinmiyorum derim yol üstünde poşet varsa alırım yıkar kedilerimin tabaklarını koymakta kullanırım toplayabileceğim çöpleri toplar çöpe atarım yolda gördüğüm hayvan ölülerini gömerim kurt sineği hamam böceği bile olsa ne elime yapıştı ne zararını gördüm ben mahlukata nasıl davrandıysam allah da bana öyle muamele etti allaha emanet olun
 • yeneryener1 ay önce
  bursa da hayır kurumu adına deri toplayan gençlere polis müdahale etti ve bir kısmına el koydu gerekce izinsiz olmak ve türk hava kurumundan olmamak
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Bir Yağdanlıkta ben yapayım. Hocam kalemine sağlık çok güzel özetlemişsiniz. TİMURTAŞ UCAR IN SÖYLEDİĞİ GİBİ TEVHİDSİZ Bir MİLLETe ne anlatıyorsunuz önce TEVHİD sonra sağlam TEVHİD. AmelTEVHİDİN peşinden koşarak gelir. Tevhid siz iman kerpiçten yapılan bina gibi en ufak depremde yıkılır.
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  benim bir yardım derneğim var her ay oraya birşeyler götürürüm çoğunlukla oyuncak götürüyorum insanlar yiyecek ve giyecek getiriyorlar hep oyuncağı kimse düşünmüyor çocukların gözü düşüyordur diye ben oyuncak götürürüm çoğunlukla yardımlarım basit ucuz şeyler nasıl seviniyorlar derneğimiz sizin yardımlarınızla ayakta duruyor diyorlar dernek 50 yıllık ne götürsen kabul ediyorlar allaha emanet olun
 • şenay doğan şenay doğan 1 ay önce
  ben anlamadım Abdurrahman abi insanlar deriye tenezzül etmeyecek zenginliğe nasıl ulaştı yengelerimden biri kurbanlık sığırlarının akciğeri ile iç yağlarını çöpe atmayı düşünüyormuş bir markette çöpe atacakları ciğeri bana verdiklerini söyleyinceyengem sana verelim mi dedi çok ikrama geçer çöpe atacağınız ne varsa bir poşete doldurun alayım ben dedim iç yağları köpeklere verdim hayvanlar afiyetle yemiş akciğeri pişirdim kedilere verdim yemezlerse toplayıp köpeklere vereceğim kemikleri haşlayacağım suyuna ekmek yapıp kedilere vereceğim inşallah kemikleri de köpeklere bırakacağım atıklardan hayvanlarıma kaç günlük yiyecek çıktı diğer yengemle geç görüştük onlar çöpe atmış malesef allaha emanet olun

Günün Özeti