Bir nefes sıhhat

10 Eylül 2019 Salı

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”. Bir “Cihan padişahı” böyle diyor. Bir diş ağrısı bile dünyanızı karartır. O sağlık sizi dünya zevklerine, harama yöneltirse, vay halinize. Varacağınız yer cehennemdir.

Onun için siz hayırlısını isteyin.. “Devlet” madem öyle değerli onun da hayırlısını isteyin..

Hz. İbrahim’den Hz. İsa’ya, 1000 yıl Peygamberler kırallarla savaştılar. Öyle “kutsal” olan bir devlet yok. Hristiyanlar devleti kutsar! Kutsal olan “Hak”tır.

Allah kimseyi devletsiz bırakmasın. Kimsenin devletini de başına bela etmesin, ona başka bela gerekmez! Belasını bulmuştur. Hayırsız devlet, hayırsız evlattan daha büyük bir tehlikedir. Hayırsız devlet ya halkına zulmeder, ya da sizin çocuklarınızı alır, başkalarına zulmeder. İlahlık ve Rablik taslar. Bir suç örgütüne dönüşür. Yaptığı kanunlar hukuka uygun değilse ve Hakkı korumuyorsa, suç aletidir. Din adına da kurulsa ya da din adına hareket ettiğini de söylese, o devlette adalet yoksa meşruiyetini kaybeder. Bir devletin karakteri ya adalettir ya da zulüm. Zulme sapan devlet, devletin tepesindeki karar vericiler ve onu uygulayan bürokrasi suç örgütüne dönüşür.

Sağlık, sadece beden değil, aynı nefsin de terbiye edilerek sağlıklı hale getirilmesi gerekir. Modern tabirle psikolojik hastalıkların temelinde nefsin heva ve hevesleri, tevekkülsüzlük, ihtiras, kıskançlık,  sabırsızlık gibi ahlaki zaafları yatmaktadır.

Haram para, mal, makam, durduğu yerde durmaz. Şeytan size yediğiniz haltı hoş gösterse de, sizi manen çürütür. Zulm ile abad olunmaz. Bereketsizlik onları yer bitirir. Elbiseleri yeni olsa da beyinleri ve yürekleri çürüktür onların. Yüzleri gülse de içleri ağlar.

Tanrı kırallar, diktatörler..

Mafya Mafyalığını bilir. Siyasetçi Mafya yöntemlerini de kullanır, Mafya gibi de davranabilir. O zaman onlardan daha kötü, daha aşağılıktır. Onları da kullanır.

Hz. Ömer’e benzeyenler ne kadar alî ise, onun yolundan uzaklaşanlar o kadar adi’dir!

Devlet ezeli ve ebedi olmaz. İnsan yapısı hiçbir şey ve insanın kendisinin ezel ve ebed iddiası olamaz. Devlet kutsal da değil. Kutsallık atfedilen devlet put’tur. Yöneticisi ve yasaları adil olan devlet vardır. Bir de yöneticisi ve yasaları zulüm içeren zalim devletler vardır. 

Devletsizlik de büyük bir beladır. Devletiniz yoksa zalim devletlerin oyuncağı olursunuz. Sizin devletiniz de adaletten uzaklaşırsa, ya zalim bir devletin oyuncağı olur ve size zulmeder ya da o zalim devletin kendisi başkalarını boyunduruğu altına alarak kendi halkını memnun ederken başkalarına zulmeder. Sonuçta bu da zalim bir devlettir. Haksızlığın ne için, kime karşı yapıldığı önemli değil.

Siyaset bir hizmet vesilesi olabileceği gibi bir ihanet ve zulüm aletine de dönüşebilir.. İktisad ve siyasetin İS’i, piyasanın elinde ülkeyi boğan bir PİS’liğe dönüşebilir.

Sonunda toplum siyasetin, siyaset toplumun eseridir. Siyaseti ifsad eden toplum, toplumu ifsad eden de siyasettir. Bu biraz da “tavuk yumurtadan mı, yumurta tavuktan mı” sorusu gibi bir dilemmadır. Birbirini üreten, besleyen, yönlendiren bir süreçten söz ediyoruz. “Halka rağmen” bir şey olmamalı, ama halk müfsidse.. Lut kavminin tercihi belli. Oylama yapılsa Hz. Lut mu seçilecekti. O zaman hem Hak ve halkın iradesi Hak temelinde buluşursa orada bir meşruiyetten söz edilebilir. Yoksa rüşvet alan memurla, ona rüşvet veren kişi aynı yanlışın eksi-artı kutupları gibidir.

Rusya’ya bakın. Çarlık yıkıldı! Çarlık zamanında zulüm yok muydu. Çar ve kilise iç içeydi. Sonra halk ayaklandı. Çarlık yıkıldı, komünizm geldi. Ne oldu. Zulüm yine devam etti. Zalimler ve mazlumlar yer değiştirdi. Onların peşinden gidenler, kapitalizmin, emperyalizmin, faşizmin cehenneminden kaçanlar, komünizmin cehennemine kapağı attılar. Bu lanet olası Şeytan yine yaptı yapacağını. Sonra Rusçusu, Çincisi, Troçkisti, sosyal demokratı, Latin Amerika modeli, Afrika modeli, dindar sosyalizm, demokratik sol, 40 parçaya ayrıldılar, birbirleri ile savaştılar. Faşist devletler, kapitalist devletlerin hali de ortada. O sizin “Demokrasi” konusunda örnek gösterdiğiniz devletler el altında soğuk savaşı, darbeleri örgütlemediler mi? Terör örgütleri ile işbirlikleri yapmadılar mı? Aynı ülkenin çocuklarının kanları ve gözyaşları üzerine kendilerine iktidar ve servet üretmediler mi?

Halk iktidarı, askeri cunta, aristokrasi, bürokrasi, jüristokrası, oligarşi, monarşi, demokrasi, cumhuriyet, ne fark eder ki, zulm bütün bu etiketlerin altında varlığını sürdürebilir. Teokrasi tabelası altında da zulüm yapılabilir, laiklik etiketi altında da. Suudi Arabistan’da yaşanan ne! Ya da DAEŞ, arkasında kim olursa olsun, zulmünü ne ile temellendiriyor. “Hak namına”(!) Hz. Ali’yi Şehid etmediler mı!. “Hak namına” ya da “Halk namına” yapılan şey zulümse ne fark eder.. Sonunda aynı Şeytanın farklı bir oyunu sözkonusu. Siyonistler ya da haçlılar, Myanmar’daki Budistler ne adına zulmediyorlar!

Devlet adil olursa saadet’tir, zalim olursa felaket’tir. Adil devlet nadirattandır. Adaletle başlasa bile, para, makam ve şehvet düşkünü birileri yükselir, adil, alim ve zahidler, dürüst ve cesur insanlar iktidardan uzaklaştırılmışlar, o devlet zulüm devletine dönüşür. Adaletten uzaklaşılınca da akıbetleri felaket olur. Devlet zulmü ya da adaleti yöneticisi, bürokrasi, yargı, güvenlik elemanı, basını, işadamı ve sivil toplumu ile birlikte yapar. Genellikle de birbirlerine benzerler. Tencere yuvarlanır kapağını bulur. Her ikisi de birbirini iyi ya da kötü yönde dönüştürür. Bazan da çatışmaya girerler, bunlardan bir taraf kazanır ve ötekileri tasfiye eder. Bazan da yenişemezler, dış bağlantılar kurarlar, zaman içinde kendileri dönüşür ve bu süreç uzun zaman devam eder. Kötü iken iyi olanlar, iyi iken kötü olanları da olabilir. Bu alemde her şey mümkün.

Onun için devlete karşı olmak ya da devletçi olmak, her zaman doğru bir tercih olmayabilir.. Devletin de yanlışları olabilir, devlete karşı çıkanların da.. Her zaman Bolu beyi olmak ya da Köroğlu olmak haklı olmak anlamına gelmez. Haklı olmak, kimseye haksızlık yapma hakkı da vermez. Aslolan ıslahattır. İnsanları kaçırmak değil kazanmaktır. Cezalandırmak kadar affetmek de önemlidir.

Bakın, eğer devlet her halukârda “nimet” olsaydı, herhalde bazı peygamberler hicret etmezlerdi. “Hicret” kaçıp gitmek değil elbette. Hicret geri dönüş umudunu içinde taşıyan yeni bir başlangıçtır. “Allah’ın arzı geniştir”. Kendi devletinin şerrinden emin olmak için insanlar bazan kaçacak yer aramışlardır. Onun için Kur’an-ı Kerim “Yurtlarından çıkarılanlar” hakkında ayrı bir düzenleme yapmıştır. Biz inşallah adil bir devleti ve bereketli bir nimeti hak eden kullardan oluruz. Bu yolda yürüyen istikamet ve ihlas sahipleri için, selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • SerdarSerdar1 gün önce
  Abdurrahman hocam sizi gençliğimden beri severim takip ederim, düşüncelerinizi benimserim. Ancak, buradaki devlet manasını bildiğimiz devlet manasında yorumlamanız yanlış olmuş ve bu beni şaşırttı. Buradaki devletin manası " sahip olunan servet mal mülk" anlamındadır. Yani bir nefes sıhhat, tüm dünya malına değişilmez demektedir. Oysa bizler vatanımız için değil bir nefes sıhhatimizi, yeri geldiğinde canımızı veririz. Selam ve saygılar....
 • Mustafa Sabri İslamoğluMustafa Sabri İslamoğlu4 gün önce
  Yazınızdaki bazı cümleler sesi kısılan mazlumların haykırmak istediği şeyler.Müslümanları Usta'ca birbirine düşüren özel görevli din maskeli kişilere nasihatiniz işe yaramaz.Ama cennet ve cehennem ehli bu kaosta seçiliyor.İyi olmak ve iyilik için mücadele etmek mukaddes bir vazife.Cennete gidenlerin peşine takılın inşallah.Ben şahidim vicdanınıza ve iyiliğinize.
 • AybarsAybars4 gün önce
  Devletin şerrin den emin olmak için giden fetöculer hangi kategoriye giriyor yoksa onlar hariç mi
 • aykutaykut4 gün önce
  mü kem mel... tek kelimeyle MÜKEMMEL. ALLAH senden ve bizden razı olsun sayın dilipak
 • Celal kadiogluCelal kadioglu5 gün önce
  Abdurrahman efendi sen de geç kaldın.atı alan üsküdarı geçti
 • AsafhanAsafhan5 gün önce
  Selamun Aleyküm hocam Allah sizden razı olsunİnsan Rabbim in yarattığı uzuvlarının ahenk içinde çalıştığı muhteşem bir sistemdirRuhlar aleminde Rabbim biz ancak sana kulluk için yaratıldık diyen bizlere bu bedenler sunuldu ve dünyaya gönderildikHadi bakalım ete ve kemiğe büründüğünüzde sözlerinizi tutabilecek misiniz durumu yaniYunus Emre'nin İlim ilim ilmektir ilim kendini bilmektir sözündeki sırlar burada gizlidir sırları buradan ifşa etmek Hakka ve halka ihanet olabileceğinden detaylara girmeyeceğimAma dünyada devlet olduğunu iddia eden yönetimler var başıbozuk terazisi kayık sözü tutarsız bu yönetimler dünya insanlarını kendi çıkarları için sömürüyorlar maalesefYorumumu şu sözle bitirmek istiyorumMantığını ve matematiğini çözemediğimiz doğrular bizi Hak'ka ve Halk'a yaklaştırmaz. Selam ve dua ile.
 • ZEYNEL ABİDİN TEKEZEYNEL ABİDİN TEKE5 gün önce
  YUREGİNİZE SAGLİK KALEMİNİZE KUVVET HOCAM BU YAZDİKLARİNİZHARFİYEN DOGRU YAZDİKLARİNİZİ BİR LİDER UYGULARSAO LİDERİNDE O ULKENİNDE SİRTİ YETE GELMEZ ALLAHİN İZNİYLE
 • Rıfat OKUYANLARRıfat OKUYANLAR5 gün önce
  Hak ve hakikati yazmaktan çekinmeyen kaleminize sağlık. Allah (cc), sizi ve tüm hakiki müminleri iki cihanda aziz eylesin.
 • vatandaşvatandaş5 gün önce
  CİMER'den 10 tane şikayet dilekçesi yazdım. CİMER havale memuru gibi şikayet edilen kuruma havale etmekten başka işe yaramıyor. Şikayet edilen kurum da personelini kayırdı yani şikayetlerimin bazılarına ya hiç cevap verilmedi ya da dalga geçer mahiyette cevap verildi. CİMER'in bu sakat çalışma mantığı düzeltilmediği için o ülkede adalet yoktur diyebiliriz.
 • Rabia Rabia 5 gün önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahim Bir eşi bırakıp yerine bir başka eşi almak isterseniz, onlardan birine (öncekine) yüklerle (mal ve para) vermişseniz bile ondan hiç bir şey almayın. Ona iftira ederek ve apaçık bir günaha girerek verdiğinizi alacak mısınız?nisa suresi 20.ayet.elhamdulillah Sayin Dilipak bu ayeti okuyunca birinci eşini kandırarak parmagindaki yüzüğü başka birine veren bir faninin davranisini hatırlatıyoruz. Böylesi olaylar olmasa diyor hatta show filmleri yapmak isteyenleri kınıyoruz. Yine sezonlar acilacak.annelerimizin kacirmadigi hayat hikâyeleri anlatılacak. Dinimiz" geçen geçmiştir "der ve sırların saklanmasını isteranladigimiz kadarıyla. Fakat bununla fitneye yatkın olanları kandırabileceklerdir Allahınşükreden kullarına hiçbir zarar veremezler.son paragrafta hicreti anlatmışsınız devamı ni öğrenmek için Allah'a dua etmeye devam edeceğiz. Saygılar selâm ve dua ile Allaha emanet olun hasbinallahu ve nimel vekil deriz.
 • Allah devlete zeval vermesin Allah devlete zeval vermesin 5 gün önce
  Allah dirliğimizi birliğimizi devlet ve milletimizin düzenininbozulmasına fırsatverirsin inşaallah .Ancak belliki zor ve sıkıntılı zamandan geçiyoruz .keşke şu “ Öner’leri “ bir bulsanız . Her ilçede Ömer gibi 5 yönetici bulun, her ilçede ve her ilde siyaseten başına 1 Ömer bulup koyun . Bak nasıl işler yokuna girecek . Öner’leri bulmak İçin aramak lazım . Arayanlarda Ömer gibi olmazsa alı gider veli gelir . Hala ne bekleniyor acaba . Allah yardım etsin .
 • Hasan aslqnHasan aslqn5 gün önce
  Düşmanlık ancak zalimleredir bakara 193
 • İsaİsa5 gün önce
  Allah'a teslimiyet gösterelim eşitlik adalet olsun.Yağmur yağacak nebat bitecek Âllah herkesin rızkını verecek. Kimse kimseye saldırmasın bak bakalım ne oluyor. Bütün imparator luklar helak oldu. Neden adaletsizlik olduğu için..
 • Malkoç Malkoç 5 gün önce
  BABACAN EYLÜLAYINDA KUTSAL TOPRAKLARA !!! GİDİYORMUŞ....AMERİKA'YA.... YÜZ SÜRÜP , TAVAFEDİPWHİTEHOUSE'U....TRUMPINVE FETOŞUNHAYIR DUASINI ALACAK.......ÖNCEKİLER DE AYNI KUCAKTANGEÇMİŞTİ..... SONUNDA ŞEYAPILIP SOKAĞA BIRAKILDILAR.... .3VAKTE KADAR FETOŞUN GEBERDİĞİNİ ,GEBERTİLDİĞİNİ DUYARSINIZ.... KULLAN , AT.... SIRADAKİ GELSİN.... 
 • nejla şimşeknejla şimşek5 gün önce
  yazdıklarınız teşekkürler yalnız söylenen sözler karşındakinin anladıgı kadar dır69 bakan milletveklinin oldugu kooperatifteki evimi sattılar ve paramı ödemediler paraları yokmuş adalet milletvekillerinin emrinde davayı kazandım ama elime geçen bir şey yok birde maaşım icra dolu bu kooperatif osman pepe nin kurdugu kooperatifböyle bir zulüm bu kişilerin hakkımı bu yazdıgız yazılar bizim için halk için geçerli birtane mahkum edilmiş milletvekili bakan gösterirmisiniz haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır sözü kimler için geçerli
 • Dursun KeskinDursun Keskin5 gün önce
  Allah senden ve senin gibilerden razı olsun. Yazdığın ve söylediğin herşey yazabilseydim veya söyleyebilseydim aynen seninki gibi olurdu. Sen yazmaya ve söylemeye devam et bizde seni takip edelim. İnsanlar tarih boyunca kutup yıldızıyla yönlerini buldular. Herşeyin bozulduğu doğruların eğrilerin birbirine karıştığı günümüzde bilenler için sen ve senin gibi olanlar birer nimetsiniz. Allah sizlere sağlık ve afiyetler versin.
 • İsmail AGARİsmail AGAR5 gün önce
  Anlıyana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.İnançta emevi uydurmaları revaçtaysa ne düzelebilir ki.Allahım sonumuzu hayır etsin.Ehlibeytin yolundan ayırmasın.Hz.Hüseyini şehit eden zümreye lânet olsun,saygılar.
 • İsrâ,günİsrâ,gün5 gün önce
  Çok güzel tavsiye,
 • HarunHarun5 gün önce
  Cumhurbaşkanı denince bize ALLAH gibi geliyor diyen bir milletvekili ve tekzip etmeyen cumhurbaşkanı ve iktidar tabanı. Herkes taptigiyla kalacak.Iste Adalet işte biat edilen ve bağcılar. Tek kural dusunmeden itaat NE BEKLIYORSUNUZ
 • abdullahabdullah5 gün önce
  tebrikler böyle cesurca hak hakikatı kaleme almandan dolayı allah razı olsun allah devamını nasip etsin allah muhafaza etsin-içinizde Allahtan korkan nasihleriniz bulunsunhadisine uyanaz insanlarda kalsa devam ede inşallah
 • melih53melih536 gün önce
  sayın dilipak hocamdamad ekonomi bakanı hala görevde .ülkeyi 1 sene içinde tarihinin dünya tarihinin en büyük ekonomik buhranına soktu dün hala tibit atıyo .mücdeeeeee diyo ..uçmuş 100 milyar dolar mücdesi veriyo .3 milyon istihdam fasa fiso mücdeler derken şimdi akşam da 100 milyar dolar balonu patlattı güldürdü .gene bizi. kaata yazıyo eflasyonu düşürüyo dünyada başka örneği yok bunun ..kaata yazınca tibit* atıyon arkasından memleket uçuyo ..aileler yuvalar dağıldı ..mücdee diyor ..iş piyasası iş siparişi alamayan yüzbinlerce omurga ,taşıyıcı olan orta küçük işletmeler imalathaneler çoğu babadan kalma en azı 50 yıllık işletmeler kapanma aşamasında ardından milyonlarca işsiz geliyo ..damad hala mücdee tibit leri atıyo .uçuyo hocam ...çok uçuyo ..yeni akp parti rejimi ülkeyi paramparça etti aileler yuvalar dğıldı yetmedi işletmeler kapanma aşamasında asıl felaket ekonomik felaket şimdi geliyo ve çok rahat bir akp parti rejimi yönetimi devam diyor..birde artık akp parti rejimine oy atan halkımızda bile korku oluşturan ve akp den uzaklaşmanın bir ana nedeni suryielilere büyük sempati ..büyük olanaklar.. suriye vatan kaçkımnı bu insanlara sanki uzaydan gelmişler gibi davranışlar ..bunlar vatanlarından kaçan hainler .benimn atalarım dedelerim ninelerim beraber omuz omuza silaha sahip değilken bile tırpanla bile savaşan nüyük onurlu insanlardı .kaçmadılar ve ülkelerini geri aldılar..bunlar kaçıp birde sayın cumhurbaşkanımıza hakaret yağdıran ahlaksızlar..buna çözüm ne yazıkki bulunmadı ..daha doğrusu yükselen büyük bir sorunda bu .ve babacan gül ..kesinlikle halkı peşlerinden sürükleyecek yeni dönem lider oluşumu ..akp partisi artık yolun bitişinde ..babacan milliyetçi muhafazakar hukuk özgür hukuk temelli geliyor hocam özgür hukuk yani herkes lazım bireylerin hakkını koruyacak olan ...
 • ÖmerÖmer6 gün önce
  Katmerli münafık
 • FerhatFerhat6 gün önce
  Bu yazıyı kaleme aldığınız için Allah sizden razı olsun Hocam. Zira deyinmiş oldugunuz husus tam muharrem ayina tekabül ediyor. Bu ay bütün sahih müminler için bayramdan ziyade matem ve diriliş ayı olarak kabul görmeli, zira hz. Hüseyin ra. , resullallah efendimizin sırtından indirmediği ciğerparesinin şehadetinin anma günlerinin yıl dönümü. Mesele Şia yada ehli sünnet ayrılığına düserek islami guruplara bölmek yada parcalamak değil, bilakis mesele bir sahih müslüman olarak adaleti gözeten ve zalimin karşında sadece rabbine tevekkül ederek onun resülüne biat etmek. Malesef şura ve istişareler ile müminlerin başına seçilen müminlerin imami ve emiri hz. Hüseyin ra. ve ehli beytikatledenlere ve islam mülkünü gasp eden ve şura sistemini bize yasaklayan bütün zalimlere karşı baskaldirma ve direnmenin baslangivi olarak algilamaliyiz. Aksi takdirde Allahin dinini yanlis algılar ve zalimlerin pesine takilir ve onlarin kurduklari zalim ve Allahin hakkını ve hukukunu gözenmeyen sistemlere inandığımız müddetce kendi cellatina aşık olmuş sefihlerden ibaret olacağız. Dünya saltanatını elinde tutabilmek için Allah'ın hak ve hukukunu ve elçilerinin sünnetlerini yok sayip Allah'in mülkünü gaspedenler, işte onlar varya onlar biz kanun yazıcılarıyız/ıslah edicileriz diyerek rabbimizin bize çizdiği sınırların dışına çıkarak haddini aşanlar ve azgınlık ve bozgunculuğu yaparak arzda fesadı yayanların ta kendileridirler. “Dinlerini parça parça edip gruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.” (En’am, 6/159). Kardeşlerim su bu gurubun adamiyim diye kendimizi tanimlamaktan ziyade biz sadece rabbimize tevvekkül ediyor ve onun bize indirdigi Tevhide inaniyor ve onun resulüne ve elcilerinin bize bırakmış olduğu Kur'an ve ehlibeyitin yolundan gidiyoruz diyebilerek Allah'in mülkünü gasp edenlerin karsisinda dimdik durabilmeliyiz. Ihtiraslari, bencillikleri bir kebara birakabilmeliyiz.
 • şükrü onukşükrü onuk6 gün önce
  toplumsal mutabakatın kaynağıİman , Salih amel , Güzel ahlakolmalı .Bunun dışında kalanlarlaözlenen toplumsal hayatın gerçekleşme ihtimali zayıf . Adalet duygusu Allah korkusuyla perçinlendiğinde anlamlı olur . Herkes adaletten bahseder ama ne kadarı özünde doğru bu tartışılır , bu birazda nasip işi .
 • MaraşlıMaraşlı6 gün önce
  S.A.İki ihtiyar oturmuş ellerindeki buğdaylarla kuşları yemliyor. Diğeri şaka olsun diye demişki ; işte siyasetçilerde bu kuş gibidir , önce elimizdeki yemi yemek için önümüze gelir yedikten sonrada uçar kafamıza sıçar demiş , Türkiyedede artık bir klasik seçim taktiği oy için kapı kapı dolaş sonra 5 yıl uğrama , ama suç sadece onların değil bizimdir. Hz ömer adil bir insandı ama halkıda bir o kadar adildiki adalet gerçekten sağlandı. Yani iş yine bizde bitiyor herkes evinin önünü süpürürse heryer temiz olur. Herkes kendini yetiştirise ülke düzelir. selametle
 • MEHMET ZORLUMEHMET ZORLU6 gün önce
  devletimizden islamın(hz. Ömerin) adaletini beklemiyoruz oyle bir ümidimizde yok ancak necaşi kadar.nuşirevan kadardamı adil olamassınız el insaf
 • Şirin AytaçŞirin Aytaç6 gün önce
  Hocam, tek cümle ile ne güzel özetlemişsiniz "Toplum siyasetin eseri, siyaset toplumun eseri" ne ilave edilebilir ki? Eğer bu toplum Sayın Ahmet Davutoğlu'nun ihraç edilme sebeplerini tarafsız bir gözle değerlendirirse, kendisi adına yanlışa "yanlış" deme dirayetini göstermiş bu adamı ayakta alkışlar. Egemen Bağış gibi insanları Büyükelçi yaparak ödüllendiren zihniyet beni temsil etmemeli. En azından adalet karşısında aklanmadan.
 • ugur çılgınoğluugur çılgınoğlu6 gün önce
  MaşaAllah, BarekAllah
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 6 gün önce
  GÜVENLİ BÖLGEORTAK DEVRİYESİNDEPKKLILARDAVAR.... ABD+PKK+ TÜRKİYE BİRLİKTE DEVRİYEATIYOR..... YERİN ÜSTÜNDEKİ ŞE...ZLERDEĞİL, YERİN ALTINDA Kİ ŞEHİTLER HESABINI SORACAK.... MHPNİN DEALLAH BELASINI VERECEK...
 • Mazlum AslanMazlum Aslan6 gün önce
  Kur'an'ın 1/4 ü adaleten adaletli olmadan bahsediyor. Başörtüsü ise iki ayette geçiyor. İkincisini esas alıp adaleti göz ardı etmek ne kadar İslâmî onu ferasetinize bırakıyorum. Üstelik başörtülü hanımlara yapılanlara bakarak.
 • İzzet İzzet 6 gün önce
  Ülkemizde Adalet yok ülkemizde adaletin herkese eşit olması lazım mesala trampın emriyle RAHiP bırakıldı ne acıdırki cezaevine atılanların çoğu alt tabaka ve fakirler nedense bunların trampı yok.sayın yazar din bir siyasettir Kur'an kerim anayasasıdır. Ama biz dini sadece müslüman Allah inancı kuvetli insanları kandırıyorlar. Ayeti kerime mealleri "Kim Allah hükmüyle hükmetmesse kafirdir "kim kuran hükmüyle hükmetmesse zalimdir " Şimdi soruyorum bizi yönetenler neye göre yönetiyor? Müslümanlık adına çıkarcılık yapıyorlar. Yalan diz boyu şimdi biz nasıl inanalım.ABD pyd ve pkk ya yardım ediyor.biz bunlarla güvenli bölge oluşturacağız. Nasıl güveniyorlar anlamış değilim .ülkemizde bu adaletsizlik ve yalancılık devam ederse Allah sonumuzu hayır eylesin.
 • salihsalih6 gün önce
  Peki bir toplum bulunduğu hali en azından siyaseten değiştirmek kötü luge engel olmak için birilerine oy veriyor o birileride kendine oy veren kitlenin tersini yaparak o toplumu inanclarindan ailesinden gencliginden degerlerinden koparmak için olmadık işler yapıyor zinaya serbest bırakıyor İstanbul zirvaligi gibi sapkinligahem imza atıyor hemde yasa kanun çıkarıyor ,sayın yazarKime guvenecegiz Müslüman dediklerimiz bunu yaparsa SOYLEYIN Kime güveneyim.
 • akif akif 6 gün önce
  evet adalet olmalı olunmali devlet adalet ile hüküm vermeli . insanların fitratina ters olan yasalar çıkarılırsa o zaman adalet nerde .ıstanbul sözleşmesi v.b6284 aile yasası bir anönce kaldırilmali
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ6 gün önce
  Evet; Hz. Ali'yi şehit ettiler. Hz. Hasan'ı ve Hz. Hüseyin'i de. Bu Araplar gerçekten çok zalim bir millet. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve O'nun yüce soyu hariç tabi. Bu zalimler, Hz. Peygamber'i bile öldüreceklerdi. Bunu defalarca denediler ama Allah'u Teâlâ onlara fırsat vermedi. Ebu Süfyan'ın soyu, Hz Peygamber'in gözbebeği Ehli Beyt'ini sürekli küçümsedi ve onları yönetime lâyık görmedi. Bu kibir onları azgınlaştırdı ve bu ümmete en büyük acıları yaşattılar. Ehli Beyt'in omurgasını; Hz, Hasan'ı ve Hz. Hüseyin'i şehit ettiler. O günden beri yer ve gök onlara ağlar ve bu büyük acıyı yaşatan zalimlere lânet eder. Bu hainler, o gün bu gündür hâlâ bir sülük gibi Arap milletinin kanını emiyorlar. Kendilerine karşı çıkanları çok acımasız bir şekilde infaz ediyorlar. Hz. Peygamber'e ve bu ümmete yaptıkları ihanet elbette cezasız kalmayacak. Allah onlardan intikam almak için Hz. Mehdi'yi göndercek ve O'nu, yeryüzünün en savaşçı milletiyle destekleyecek. Yaptıkları kötülüğün cezasını en ağır şekilde ödeyecekler. Allah, Hz. Mehdi'yi o zalimlere ezdirmedi ve O'nu, yeryüzünün en şerefli ve en kahraman milletinin bağrında sakladı. Ve intikam zamanı gelip cattığında, güneşin bulutların arkasından çıkması gibi ortaya çıkacak ve karanlığı aydınlatan bir nur gibi içimize doğacak. (Allah, hepimize o günleri görmeyi nasip etsin. Amin.)(Allah'a emanet olun.)
 • BurhanBurhan6 gün önce
  " Yaptığı kanunlar hukuka uygun değilse ve Hakkı korumuyorsa, suç aletidir. Din adına da kurulsa ya da din adına hareket ettiğini de söylese, o devlette adalet yoksa meşruiyetini kaybeder. Bir devletin karakteri ya adalettir ya da zulüm. Zulme sapan devlet, devletin tepesindeki karar vericiler ve onu uygulayan bürokrasi suç örgütüne dönüşür."Çok doğru bir yazı.İçinde bulunduğumuz durumun özeti gibi. Elinize kaleminize sağlık.
 • Tata TongaTata Tonga6 gün önce
  ....koltuğa oturuncaya kadar falan filan, koltuğa oturduktan sonra "varmı bana yan bakan", elden ayaktan düştükten sonra ise sıhhatten başka bir şey yoktur aman aman...

Günün Özeti