Bir gözümüz İdlib’te, öteki!..

12 Eylül 2018 Çarşamba

Gözler İdlib’te. Tamam da, kibriti gözümüze çok yaklaştırırsak, arkasında bir ormanı kaybedebiliriz.

Bir gözümüz de Doğu Akdeniz’de,  Süveyş’te, Bab-el Mendeb’de, Hürmüz’de, Hazar’da, Basra’da olsun. Bir yandan Kudüs’ü izleyin, öte yandan Vatikan’ı!

Bu arada “Vostok 2018” tatbikatını da bir kenara not edin. Bu Rusya’nın cesaret ve kararlılık gösterisi olacak. Rusya’nın tüm dünyaya güç gösterisi yapacağı dev tatbikata 300 bin Rus askeri, 36 bin zırhlı araç, binden fazla savaş uçağı ve onlarca savaş gemisi sahne alacak. Ayrıca tatbikata Çin de 3 bin 200 askerle katılıyor.

Bu arada ABD, Çin’i Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri sebebi ile uyardı. Bunların hepsi planlı olarak atılmış adımlar. Daha önümüzdeki 60 gün buna benzer nice olaylarla karşılaşacağız. Özellikle de, ekimle birlikte olacak olanlar konusunda evdeki hesaplar çarşıya uyacak olursa, çok şey olacak. Yani niyetleri kötü, Allah muhafaza. Düşünsenize “Tanrıyı Kıyamet’e zorluyorlar” Sonra (Haşa) Rab İsa dayanamayacak kalkıp gelecek ve bunları kurtaracak ve ötekileri cezalandıracak. Bir rivayete göre dünyada yaşayan insanların üçte ikisi öldürülecek ve sonra yeryüzünde Tanrısal bir yeni düzen kurulacak. Bu defa gelen bir elinde terazi, ötekisinde kılıçla gelecek!

Mehdi, Mesih, Yecüc-Mecüc (Gog-Magog), Dabbe, Deccal kim gelecekse bu coğrafyada hüküm sürecek. Mehdi, Mekke, Medine, Kudüs, Şam, İstanbul hattında gidip gelecek. Mesih, Kudüs ve Şam civarında. Ana merkez “Arz-ı Mev’ud”. 

Mesela Mehdi’nin Şam’da zuhur edeceği ama ona tabi olanların Horasan’dan siyah bayraklarla gelecekleri, El Bab’da toplanıp, Melheme-i Kübra ya da Armagedon, Kıyamet savaşının gerçekleşeceği, Maraş, Antep, Hatay, Osmaniye arasında kalan Amik ovasına gelecekleri söyleniyor.

Bu konuda Yahudilik ve Hristiyanlık açısından “Babil” çok önemli bir merkez.

Babil, Bağdat’tan da yukarıda. İran içine doğru uzayan bir bölge. Bağdat İslam tarihi açısından önemli. Basra stratejik önemi yanından Şia için önemli bir merkez. Özellikle de Arap Şiası, Şia’nın manevi merkezi olarak Necefi de içine aldığı için hayati öneme sahip.

İran’daki Arap Şiası’nın yoğun olarak bulunduğu Körfez bölgesindeki Huzistan’da uzun yıllardır devam eden huzursuzluklar bugün tavan yapmış durumda.

Hamaney’i seçen Şia değil İran. İmam-Humeyni’nin şahsında bir devrimle gerçekleşen bir durum sözkonusu. Hamaney sonrası İmam seçimi ve İmamın oturacağı makam şimdiden ciddi bir tartışma konusu. Eğer seçilen ya da seçilecek olan İmam tüm Müslümanların emiril mü’minini olma iddiasında olacaksa Mekke-i Mükerreme’de olması gerek. Ya da Şia’nın imamı olma iddiasında bulunacaksa bulunması gereken yer, eğer Mekke değil ise Necef olması gerekir. Yani Kerbela coğrafyası.

Yani Mehdi’nin zuhur edeceği coğrafyada bulunması gerekir. Ve seçilecek imamın siyah sarık sarması, yani Hz. Ali soyundan biri olması gerekir. Bunun anlamı Arab olması gerekir. Bu açıdan Arap Şia’sı, Şia’nın içinde ayrı bir kanadı oluşturmaktadır. Oysa bugün Şia adına dünyada hareket eden ve imameti kendi içinde barındıran bir devlet var. O da İran devletidir.

Arap Şiası’nın iddiası, İmamın Irak’da oturması değil. Basra’nın bu anlamda ayrı bir Şia devleti olması. Bu devletin sınırlarının ne olacağı belli değil. Bu devletin ana omurgasını Arap Şiası oluşturacak. Sünni Araplar olmadığı gibi, Farisi Şiileri de bu devlette devletin ana omurgasında görmek istemiyorlar.

Oysa İran da Basra’yı kendi kontrolüne almak istiyor. Basra’nın güvenliği için Güneyde Hürmüz, Kuzeyde Basra’yı kontrol etmesi gerekiyor. Basra ayrıca Kuveyt’i ve Arap yarımadasının körfez koridorunu kontrol etmek için de Basra’ya ihtiyacı var. Bahreyn’in güvenliğinden öte, Körfez koridorundaki Amerikan üslerine karşı da orada bir kalkan görevi yapacak olan Basra’yı görmezden gelemez. Basra konusu Anadolu ile Arap coğrafyası arasına düşünülen Şii koridorundan daha önemli ve öncelikli bir konu. Buradan Suudi Arabistan’dan gelecek tehdide karşı cevap vermek onlar için daha kolay olacak. Yemen ve Lübnan için, Mekke ve Medine’ye, Kudüs’e ulaşmak açısından da son derece önemli. Arap Şia’sı, Basra’dan Şia olmayan herkesi çıkarmak istiyor ve İran’ın kontrolüne de girmek istemiyor. Öte yandan; ülke Arap, Şii, Kürt, Türk ve gayrimüslim unsurlardan oluşuyor. Etnik Müslüman grubların Şii’si de var, Sünni’si de, Selefi’si de. Böyle bir ortamda İngilizlerin bölgede son derece aktif olduklarını görüyoruz. Bölgede İngilizlerle Amerikalılar arasında ciddi bir rekabet de var.

Bölgede Bağdat siyasi merkez. Basra stratejik bir merkez, Musul ekonomik bir merkez. Kürdistan ve Kerkük ayrıca, birkaç açıdan önemli bölgeler. Necef dini bir merkez.

Bölgede Türkiye de var, İran da. ABD de var, İngiltere de. ABD ile İngiltere arasında da bölgede, diğer unsurlara karşı bir işbirliği sözkonusu olsa da, kendi aralarında ciddi bir rekabet ve mevzi kazanma savaşı olduğu açık. Bugün İdlib’i konuşuyoruz ama yarın Basra yeniden gündemin ilk maddesi olabilir. Ve bu durum Kuveyt için de ciddi bir risk oluşturabilir..

Birilerinin Şia içinde bir çatışma için bu olayı kullanması da mümkün.

İsrail, geldiği yer olarak Nil ile Fırat arasının dışında Mısır’ı hiç aklından çıkarmadı. Aynı şekilde sürüldüğü yer olarak da Babil’i aynı şekilde hiç aklından çıkarmadı. O sürgün günlerinde ve sonrasında Yahudilerin dağıldığı coğrafya bugün Anadolu’da Siirt’e kadar, İran içleri ve Basra’ya kadar uzanır. Dicle ile Fırat arası da onlar için ayrı bir önem taşır.

Babil kralı Nebukadnezar, MÖ 597’de yılında Kudüs’ü ele geçirdi ve daha sonra kenti yıkarak halkı Babil’e sürdü. Bu sürgün hayatı 49 yıl sürdü. Halkın tamamının geri dönüşü 70 yılı buldu. Mısır ve Babil Beni İsrail için unutulmaz hatıralardır. Nebukadnezar’ın yasakladığı, yok etmeye çalıştığı Tevrat, Üzeyir aleyhisselamın önderliğinde, sürgün sonrası yeniden toplansa da, tartışmalar bitmedi. Bu Tevrat’ın yeniden toplanması sebebi ile İsrailoğulları, Üzeyir aleyhisselama (Haşa) “Tanrının oğlu” dediler. Hristiyanların Hz. İsa’ya “Allah’ın oğlu” demeleri de aynı geleneğe dayanıyor. Babil sürgünü öncesi Tapınağın koruyucu muhafızları ile Babil dönüşü tekrar ihya edilmeye çalışılan “Tapınak muhafızları” artık birbirinin devamı değildir. Kıyamet teolojisinde Babil, Basra, Şam, Hatay belki de Kudüs’ten sonra en çok adı geçen şehirlerdir. O günkü Şam, bugünkü İdlip, Afrin, El Bab ve bugünkü Şam ve Haleb’i de içine alan büyük coğrafyanın adıdır.

Biz bugün Hicri 1 Muharrem ile hicretin 1440. yılını idrak ediyoruz. Bu tarih yeni bir başlangıcı ifade ediyor, bizim gelenekte. Yahudi tarihi açısından aynı gün 1 Tişri’de 5779. Bizim girmekte olduğumuz yılı Yahudiler, bitirdikleri yıl olarak başlangıç kabul ediyorlar. Bugün onlar için hem başlangıç, hem de yargı günüdür. Bugün onlar için yaratılışın başlangıç günüdür. Ve sonuçta her iki inanç grubunda da yıla bakış farklı olsa da bugün kozmik tarih açısından yeni bir başlangıçtır.

Bu vesile ile ben Hicri yeni yılımızı tebrik ediyorum. Bu konuya önümüzdeki günlerde tekrar döneceğim inşallah. Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ÂlinÂlin1 yıl önce
  Bende hep helal rızık dedim kamu malına kul hakkına el uzatmadım, ama zengin olamadım, bir suç çetesi liderinin anılarından , çocukken bir bisiklet alacak paramız yoktu, sabahlara kadar Tanrı'ya dua ederdim bana bir bisiklet versin diye ama vermedi sonra gördümkü Tanrı'nın çalışma yöntemi bu değilmiş, bir gün gittim kendime güzel bir bisiklet çaldım bundan dolayı her gece Tanrı'ya günahımı bağışlaması için dua ediyorum ama bir bisiklet sahbiyim artk.bir büyüğümüzün sözü fakir niye fakir acaba
 • imamarüzgarimamarüzgar1 yıl önce
  Bide bir deli dumrul vardır bilenler bilmeyenlere bir hatırlatsın. Ya suyun başını ya daköprünün başını tutacaksın derler. Anlayan için derin ve önemlidir anlamayan için basit ayak üstü fikir fukaralarının ancak yapacağı yermek olur anlamsızlığı körükleyen olur. Basit düşüncelerin basit düşünenleri olur. Korkulan şey hayatta nedir diye sorsak Çağlar öncesinde bir Ejdarhanın uyanması denirdi. Peki bu gün bizi uyandıran ne ve biz artık neyiz. Düşünmek gerek. Bir şeyin merkezini oluşturuyorsanız herşeyin üzerinde iyi bir göze sahip olmanız gerekir bir kartal bir şahin bir atmaca bir doğan gibi. Çıkar oluşturmanın 1000 lerce şekli vardır. Dolaylı Dolaysız. Artık düşünün kimlerin nasırına ne kadar bastığımızı.Üreten ve tüketen yeri gelecek değişecektir.Roller tam tersine dönecektir. Bilge insanı görünce sus dinle Alim insanı görünce omuzunda taşımayı kendine bir görev bilki senin için yarınların güzel olsun.
 • MücahidMücahid1 yıl önce
  Ne kadar doğru söylüyorsunuz al birimi vur ötekisine ikisinde aynı balık baştan kokmuş kardeşim işimiz zor.bırakalım partiçiligi insanlık hepsinde bitmiş
 • ilbeyhan ilbeyhan 1 yıl önce
  Zaten okuyan ve dusunme melekesinesahib bir toplum olsaydikAfganistana donmezdik ,haklisin kardes...
 • EşrefEşref1 yıl önce
  ... cılkı çıktı.kimse müdale etmiyor sebze meyve birden yine pahalandı o kadar abartıyorlarki memleketinde bile domates salatalık uçtu patateste son üç günde birden ani artış bugday ve tavuk yemi fiyatları uçtu kimse mudale etmiyor alakası olmadıgı halde pek çokmalda fiyat fahis derecede arttı size şimden söyleyeyim yerel seçimlerde ak partiyi tamamen bitirecekler haziranda sogan patates oyununda kimse cezalandırılmadı aynı oyunu yine oynuyorlar anlaşılan ak parti hiç bi şeyden ders almıyor.ama ceremesini halk cekiyor..
 • melih53melih531 yıl önce
  uzman rumuzlu arkadaşımız sahi nedir bu vakıfbankın borsadaki durumu..bikaç gündür anormal bir durum bu..Devletin Bankası Varlık fonu destekli hemde nasıl bir çöküş içinde..bilmediğimiz neler var.ekonomi yetkilileri nerede.özel bir şirket olsa lokal dersin olur .Devletin 3 ana finans kurumundan biri..halkbank zaten amerika kumpasında .ya vakıfbank.İnşallah kötü bir şey yoktur..turkuaz grubuna kredi falan kullandırmıştı..vakıfbank.acil el atılmalı neler oluyor bu vakıfbank satışlar piyasayı darmadağın etti ..
 • MurtiMurti1 yıl önce
  TV de izlediklerimizin ,gazetede okuduklarimizin ne kadarı doğru yazanların gerçeği ne kadar yazdıkları tartışmalı kutsama Bizim en büyük ayibimiz bizim başkanımız, bizim seyhimiz,benim babam asla hata yapmaz , arkadaş ısrarla söylüyor uz küresel güç değiliz bunu kabullenin hâlâ 2018 deyiz hava savunma sistemi n yok bunu acikla yedirdiler yıllarca biz koruruz sizi diye , Türkiye bir savaş kazanmadan büyük güç olamaz bölgedeki deve cobanlarina bölgenin gerçek sahibi kim bildirmek lazım ama bugün ve bu şartlar da zor 10-15 yıla ihtiyaç var .kestiremedikleri bir savaş açarsak Arap sokağı karışır mı Balkanlar da ne olur orta Asya'da karışır mı bu müslüman lar kalkar yıllardır ortaya çıkan ayrılıklar i bırakır bir araya gelirse ne yaparız batı medeni değildir ten rahatligidir paraya bakar ABD kapitalin bekçisidir biz daha emeklerle bu kadar can sikiyorsak yürümeye başlarsak ne olur iyimser olun böyle küçük hesaplar üzerinden fazla yuklenmeyin geçiş mevsimlerinde böyle olur bir yağmur yağar bir güneş açar at sahibine göre kisner milletin seviyesi neki yukarıdan sitemkar herkes kendine pay bicsin yok şu rüşvet aldı bu zimmete para geçirdi 90 senenin ürünü bu dünya toz pembe de buralar mı Kara duseltilecekse kendi kapimizdan başlayalım olmadı onumuz seçim vermeyin oyunuzu ,bir gerçek var ki iktidar partisi nin binalari simsardan geçilmiyor bu yadsınamaz herkes insan gibi her oluşumda doğar büyür ölür baki olan Allah tir birşey sürekli olsaydı o İslam olurdu dünya tebeddulat halinde zevalden Kemal'e,yaz kış ,gece gündüz sıcak soğuk tezat tezat fazla yormayin beyni conta yanar
 • İsmail İsmail 1 yıl önce
  Biz böyle bölünüp, mehdi bekleyip oturursaktabiki bölgede ingiltereabdistediği gibi at oynatır.
 • uzman analistuzman analist1 yıl önce
  piyasalara devlet rahatlık vermeli*güven vermeli*borsaya bakın devletin bankası varlık fonunun kontrolundaki vakıfbank borsa üzerinden nasıl korku salıyor.olumsuzluk salıyor..kelimeler değil yaşananlar önemli vakıfbank batıyor **imajı borsadan kim veriyor**??varlık fonunun başına geçen bulut ve diğerleri yazarken mangalda kül bırakmıyorlar nerdeler varlık fonu nerede..**nasıl bi kafa yapısı vakıfbank piyasalara muazzzam bir korku salmaya devam ediyor borsa üzerinden..hemde birkaç gündür.**birkaç gün**??ne gören ne soran **??korku cumhuriyeti gibi..*vakıfbank ta neler oluyor.***piyasalar tam yukarı kaldırıyor rahatşlıyor derken şimdide devlet**kontrolunda piyasaya ekonomik korku salınması **tuhaf çok tuhaf.***sayın hocam görmüyormusunuz siz...vakıfbank **??korku bank oldu.**batıyormuyuz yoksa***
 • Mustafa yalmanMustafa yalman1 yıl önce
  Allah razı olsun güzel bir uyarı ..! Yazılarnızı takip etmeye çalışıyorum .Basarilarinizin devamını dilerim ...
 • y.türkiyey.türkiye1 yıl önce
  suriye sınırındaki duvar ağırlığı 7 ton, yüksekliği 3, genişliği 2 metreymiş.Ve 20 Tl lik merdivenle bu duvarı geçenlerin fotosu var haberlerde? kime yaptırıldı bu duvar ne için?
 • maraşlımaraşlı1 yıl önce
  of of şu kıyamet bir an evvel kopsada rahatlasak , ak kara meydana çıkardı. Bu dünyada işi iş olanların kepazeliğini kıyamet günü keyifle izlerdik. ...
 • ŞaşkınŞaşkın1 yıl önce
  Sayın Dilipak, AKP'nin ABD-İngiltere-İsrail ortaklında kurulmuş bi proje partisi olduğu, hatta bu projenin sunumlarında sizin de yer adınız söylentileri ortalıkta dolaşmaktadır. Eğer bunlar doğru ise AKP'nin Suriye'de bağımsız bir politika oluşturma olasılığı varmıdır? Tüm bunları bildiğiniz halde susmuşsanız size nasıl güvenelim?
 • YORUMYORUM1 yıl önce
  Sayın Dilipak selamlar.Tüm bu senaryolar kafa karışıklığı ürünü.İnsanlık 1. ve 2. Dünya savaşlarında milyonları katletti.Hala katletmeye devam ediyorlar.Kıyamet senaryolarını yazıp , insanlığı bunlara inanmaya zorluyorlar.Sonra bunları tatbik ediyorlar.İnsanlık tekrar büyük katliamlara razı olamaz olmamalı.Bu zalimlerin katliam provaları gerçekleşme yönünde olursa; ateşe verdikleri yer ile kalmaz kendilerine bu ateşte yanarlar.Dünya ne 1.dünya savaşı dünyası ne de 2.dünya savaşı dünyası.Bizim ALLAH a ve takdir ettiği kadere inancımız tamdır Elhamdülillah.Gelecekleri varsa görecekleri de olacak.
 • MemoMemo1 yıl önce
  Hatice, ATV de izlediklerine pek inanma diyeceğim ama pek bir işe yaramayacak. Yer ayrıldı dediğin yer Suriye toprağı, şu anda Rusya bombardımanı altında Türkiye'ye doğru süpürülüyorlar. Ama bu kafaları gördükçe, bize müstehak diyorum. Bize medeni bir şekilde yaşamak haram, taktiri ilahi bu şekilde demekki.
 • LütfiLütfi1 yıl önce
  Sayın abim su anda kömurün torbası 34 tl acaba bu ülkenin bürokratları müşavirleri daha bir ay önce dolar yükselmeden kömür stogu yapsalardı devlet adına ne olurdu sanki.umrundamı maarif vekillerin onlar dogalgazlı lüks evlerinden nerden bilecekler.
 • veyselveysel1 yıl önce
  islamin,kuran-i keriminevrensel ilkeleri anayasa olmadigi surece dunyada ve bolgemizde fitne zulum hukum surecektir,gerisi teferuuat.
 • ilbeyhanilbeyhan1 yıl önce
  ilbeyhan gözünü seveyim yazma artık.uzun uzun yazdıklarını kimse okumaz.kendini yoruyorsun.kendin çalıp kendin oynuyorsun.
 • a.sallaa.salla1 yıl önce
  tüik, 2017 uluslararası göç istatistikleri‘ni yayınla mış. türkiye’den göç eden kişi sayısı 2016’ya göre %42.5 artmış... 253.640 kişi ülkeden ayrılmış.
 • ilkeliilkeli1 yıl önce
  Evet devlet uyuyor,kaç defa şahit olduk uyuduğuna say say bitmez.
 • ilbeyhanilbeyhan1 yıl önce
  Hocam gazete izin mansetindeCHPli belediyelerdenpiskokulargeliyor diye bir haber var....Pekidigerbelediyeler ve kurumlardanCENNETKOKUSUMUgeliyor....Eski kasarbakanlardan biridost meclisinde"RUSVETBirgunlugune DURSA, TURKIYE20 yililerigider "diyor....365 gun dursa var hesabeyleyin....Kayinbabam emekli MUFTU,bir gun sordum 510 yilonce ,hirsizlik yolsuzluklari gormuyormusun dedim....Oncekileryapmadimidedi....O gunden beri hic bir dedigini ciddiye almiyorum , çunkibenim inandigim Ismi Adl olanALLAHIMIN dini bu degil.... Ben Allahin dinine inaniyorum, uydurulmus cahiliye dinlerine degil....Bu dinciler bizim muslumanlara benzemiyor maalesef...
 • IlbeyhanIlbeyhan1 yıl önce
  Hocambutunbu anlattiklariniz yarinolacak diyelim.... Uyusturucu madde bagimliligi,cinayetler,tecavuzler,iskenceler,tefecifaizci mafyasi ,imam hatiplerdebilenamaz kilanlar % 13 e dusmus,GENCLERBuyuklere , AnaBabalarinainanmiyor...Cunku Ana ve babalaridunyaya dalmis,sozlerinin tesiri yok....Mesturehanimlar ,kizlarBASORTULUBARBIEolmuslar...Saclarinin teli gorunmuyor amageri kalanlari ortada...Ellerindeakilli telefonlarivar ama akillaribaslarinda degil...Mesture annelerideLouis Vitton ,Chanell ,Burberrrys , Versace,Wakko esarplar kiyafetler,çantalar. , ayakkabilarbirde madolarda , huggalarda tikinipsonrada guzel olacagim diye fitness salonlarina kosup pilates yapmalar...Halbuki vermemis mabud ,cogunlugu ne yapsa fayda etmiyor...Eskiden Anadolu kadini idiler simdi neAnadolu, ne Avrupali nede Arap Fars ...hicbiseye benzemiyorlar...Gunah cikarma ve yeni ticari organizasyonlar angajeler icinkocalariyla beraberinanc turizmi baglamindaUmre ye gidiyorlar bazan yilda iki kere...Halbukine diyeceklerse burdan deseler Allaha ulasmayacakmi...Yok illaKABE fonlu selfie cekipWhatsappdanpaylasip bi yerlere mektup yazacaklar...ALLAHile ALDATANLARbakalim yarinALLAHI aldatabileceklermi ,hadi buradabisekilde adamini bulup bagliyorlar..Yani MEHDI ninbugun veya yarin avdet etmesi tarimin hayvanciligin bitirilmesini , cocuklarimizizehirli gidalara,ne oldugu belli olmayan ithal etlere,zeki cocuklarimizi yabancilara kaptirip , yuzbinlerce milyonlarcaniteliksiz , sica karismisafganistanda Suriyeliye kadar envai cesitokuma yazma bilmeyen yiginlari bela etmemizi yok edermi...Yine sehirlerimizi beton mezarligina cevirmemizi,HARAM ve RUSVETi mesru kilarmi ,izale edermi...Allahin baadi kesin degilmi , ne yaptiysanizonunla hukmolunacaksiniz demiyormu...Yoksa MEHDIveyaMESIHgelmis ne diyecegiz niye geldinmidiyecegiz....Hos geldi sefa geldi , Tanri misafiri der kapimizi acariz...Benim anlamadigim her turlu pislige bulasmisken benim aklim ermezdegeldi farzedelim , bu halimizle yuzlerine nasil bakacagiz...Hz .MuhammedsizlereHARAM ve RUSVETi menetmedimi derse ne diyecegiz, bizim ekmegimizi yermi soframiza otururlarmi? Iki gun once siz yazdinizfilan kabileden , karadeniz veya guneydogudan hemsericilik olmadan ,Yada falan cemaat filan tarikattan ,,mezhepten olmadan ve her asamasindarusvet vermeden ihale is yapmanin imkansiz oldugunu siz yazmadinizmi... Ne yuzle bakacagiz , goklerden gelenlere...Bence bugun yapmamiz gerekenleriyapalim , gozumuzunonunebakalim. ..Yarina cikip cikmayacagimizi ALLAH bilir...Sizden ricam milletin az kalmis aklinida siz almayin,mesele ne su ne bu herkesin gucunuartirma savasi....Evangelistlerde ABD nin FETOSU... Sermaye ,PARA sahipleri oturup senaryoyu yazmislar zamaninda...YahudilerveHristiyanlar olarakguc birligi yapalim, bi hikaya uyduralimHz Isa geldigoklerdedolanip bekliyor , bumuslumanlarin elindekiMescidi Aksayi yikipAltindaki Suleyman mabedini yeniden insa edersekoraya inecek diye bir senaryo yazdilar...Bunu yazanlar zerre kadar ne Allaha nede ISAya nede Musaya inaniyorlar...Ayni Fetos gibi, Fetullah zerre kadar bi seye inaniyorsa ne olayim...Ama yiginlarlakandirilmis insanonun zirvalarinapeygambere inanir gibi inaniyorlar...Zaten FETOS u bu projeye eklemlediler, EVANGELIST MUSLUMANlarolarak...Gelin aklimizi basimiza alalim, yuzumuzu aracisiz Allahimiza donelim cok calisalim ,kimsenin isine gucune karismayalim kendi kicimizi toplayalim.SAMANI bileithalediyoruz dersek MEHDiyuzumuze tukurmezmi...A be herseyi bilen hocam yanarim yanarimda HARAMve RUSVeT yemek orucu bozarmi bozmazmi bi tek onu bilemedin be hocam yazik ...Selam ve dua ile...
 • Mustafa KöseMustafa Köse1 yıl önce
  Sn Abdurrahman Dilipak yıllar önce yağmalanan ülke Türkiye kitabınız da semtinizin teretutarlarının hakiki ipek halıdan daha pahalıya geldiğini yazmıştınız .Yeniden yağmalanan ülke ile ilgili kitap düşünüyorsanız kentsel dönüşümde ki entrikaları araştırınizi ve güzel bir kitap olacağına inanıyorum saygılar
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Hatice hanim burdan sizi pek duyan olmaz 155 polisi ara siz biliyorsunuzda devlet uyuyormu
 • maraşlımaraşlı1 yıl önce
  Hocam bu abd ve ab gavuru sürekli içimizi karıştırıp duruyor ve sonunda birbirimize düşmemizi oynadıkları oyunun sonun sabırla bekliyorlar. Peki bunlar bu planları yaparken biz ne alemdeyiz. Dünya malı sevdası aklımı başımızdan almış , memleket yansa kendi malı derdinde olan embesillerle dolu ortalık , peki biz bir şey yapamazmıyız bu gavur taifesi için mesele avrupadaki müslümanları örgütlesek bize yaptıklarını ve uyguladıkları taktikleri bizde onlara uygulasak , mesele fetö alçağı gibi avrupadaki askeriyeyi ve polisi ele geçirsek ne güzel olur değilmi , düşmanın silahı ile silahlanmak , ama önce rahat yataklardan kalkıp cihada katılmak lazım ama hangi imanla , bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenlerle dolu ülke ama yılanlar çoğalıyor ve birgün hepimizi sokacak. bizimkisi hayal umarım birgün gerçekleştirenler çıkar. selametle
 • engineerengineer1 yıl önce
  bütün karambol suriye kürdistanının tescili için.
 • HaticeHatice1 yıl önce
  Ya bunlar tv izlemedimi gelen multecilere yer ayrildi oraya yerlestirilecek ama bu arada kotu dusunceliler var ordaki gencleri bir sekilde turkiyeye girisini sagliyor onlarinda kim oldugunu soyleyim size suriyeliler gitsin diyen mezhepciler hdp liler sebeke kurmuslar burda onlara is bulup cagirip bir sekilde ulkeye girisini sagliyor ben bunlara sahit oldum artik hukumet bu kadar multeci kaldiramam diyerek tum dunya ulkelerine cagrida bulunuyor bunlar tv seyretmiyor gazete okumuyor cogu ezbere yorum yapiyor kimden ne duyarlarsa
 • TUĞRULTUĞRUL1 yıl önce
  Kıyamet fantazileri ve senaryoları dünyayı kana bulayacak. Bahsedilien coğrafyaya gelen tüm güçlerin sonunu getirecek. Özellikle amik ovası ve çevresinde TÜRK milleti büyük bir zafer kazanacak inşallah. Gerek altın kaseyi gerekse altın yılanı bulma bahanesiyle Babil başta olmak üzere Kudüs ,Mısır,Suud,İran ve Türkiye’ye saldırmak isteyenler kendi kıyametini koparıp sonlarını hazırlayacak. Zira cılız da olsa islam dünyasında hala bir savunma reflexi ve cihad anlayışı mevcut.Özellikle savunmada güçlenen bir Türkiye var. Aynı güçler değilmiydi kurtuluş savaşında bizi topyekün yok etmek isteyenler? Ne oldu hala ayaktayız Allah’ın yardımıyla ve milletin fedakarlığı ile hepsi defolup gitti! Bir daha gelseler kaç yazar!! Fakatgelecekte bu gözü dönmüş ve yalancı bir dini inançla efsunlanmış güçleri durdurmak için şimdiden ciddi tedbirler almak gerekiyor. Örneğin işe Türkiye’de yaşayan ermeni ,rum ve yahudi dönmelerini iyi kontrol etmekle başlamak lazım zira bunlar TÜRK devletinin kuyusunu kazmaya devam ediyorlar. Ayrıca bunların devletin üst seviyelerine gelmeleri engellenmeli. Soyadları tekrar iade edilmeli ki aramıza karışıp gitmesinler bilelim. Yine devletin üst kademesinde çalışanlardan eşleri yabancı olan (Yunan İngiliz abdli yahudi ermeni)acilen işinden uzaklaştırılmalı özellikle Elçiler müsteşarlar vb . Devlet bu tür serbestlikleri de düzenleyen bir yasayla bu tür evlilikleri olanları kritik yerlere getirmemeli. Gece İngiliz veya ermeni ile sabahlayan bir bürokratın gündüz devletimize ne hayırı olacak? Elçilerin yabancı hanımlarına sırlarımızı sızdırmadıklarını nereden bileceğiz? Eğer bunlarla mücadele etmezsek asıl kıyamet senaryosu ülkemizde başlayacak bir an önce tedbir almalıyız çünkü düşman dışarıda değil onların uzantıları olan ve bizimle aynı adı soyadı paylaşanların içinde. Yahudi dönmesiolup da TÜRK pasaportuyla israil’de askerlik yapanları hala niçin vatandaşlıktan atmıyoruz ? Bu sorunun cevabını bulduğunuzda güvenliğimizin daha da arttığından emin olacağız
 • s.sesis.sesi1 yıl önce
  yeni eğitim bakanı neden kendi olkullarında kızla erkek eğitimini ayrı sınıflara ayırmıyor? Öğrenci gelmez diye mi? olay nedir?
 • METİN P.METİN P.1 yıl önce
  DİLİPAKIN VERDİĞİ BİLGİLER GÜNÜMÜZDE OLAN BİTENLERİ ANLAMAK İÇİN SON DERECE ELZEM KONULAR.ÖZELLİKLE BU YAZILARDAN HRİSTİYAN VE YAHUDİ DİN VE KÜLTÜRÜNÜN MÜŞRİK ŞİRK VE KÜLTÜRÜNDEN HİÇBİR FARKI OLMADIĞINI ANLAMIŞ BULUNUYORUM.TOLSTOY DA DİN NEDİR ADLI KİTABINDA HRİSTİYAN KÜLTÜR VE ADETLERNİN PAGAN YANİ PUTPEREST KÜLTÜRDEN BİR FARKI OLMADIĞINI YAZAR.ASLINDA YÜCE KİTABIMIZDA GEÇEN EHLİ KİTAB LAFZI YAHUDİ VE HRİSTİYANLARI TALTİF YANİ SAYGI İÇERMEZZ.SADECE ONLARA KARŞI OLAN TAVIRLARIMIZDA HUKUKİ BİR ANLAM İFADE EDER.MÜŞRİKLERİN HUKUKU İLE EHLİ KİTAP HUKUKU BİR DEĞİL.BÜTÜN MESELE BU.
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Selam ve dua ile degerlihocam dunki makalenbize incil tevrat zebur,dan aktarman buna inanalar ,innasil neye gore hareket ettiklerini beyan ettiniz bazilari yanlis anlayayarak bize ne bundan diye yazarken bazilarida birak dirdiri hoca benim cevremde namaz kilmayan oruc tutmayan yakinlarim var diyor peki bunun sorumlusu sayin dilipakmiyoksa ataturk inkilaplariyla ovunenlermi gelelim sadete,hocam bir gozumuz itlibde bir gozumuzde sende ben senin incinmeni istemem seni incintenide sevmem kal saglicakla
 • MurtiMurti1 yıl önce
  Aşağıdaki beyne vurgu yapan arkadaş beyin dediğin et parçası ,senin tasidigin beyinle delinin taşıdığı arasında zerre fark yok mevzu beyninin olup olmamasimi güldürme adamı beyin değil arkadas şuna akıl desen anlaşılır beyin düşünmek için yeterli değil bunu bilsen iyi olur ruh var kalp var akıl var vicdan var bunlar yetmemiş vahy gelmiş peygamber gelmiş yok bunlar yetmezmiş dersen hak ediş olarak helak gelirmiş sonra Yok ben duymadım bilmiyorum olmuyor
 • MemoMemo1 yıl önce
  Hocam samimi ve realist fikrinizi merak ediyorum. İdlib de sıkışan 50.000 terötist ve 2 milyon mülteciyi ülkemize kabul edecek mi hükümet? Hükümeti böyle bir karar için her halükarda destekler misiniz?
 • T.eT.e1 yıl önce
  Hocam kusura bakmayında bu ülkenin asıl konusuna gelin....
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 yıl önce
  Biraz da İngiltere Krallığı ve Amerika nın Parçalanması için yazılar yazmanı öneririm.Zira Beynin yediği format gereği sürekli Mezoğotamya yı farkında olmadan paramparça olacağını ve soylarının tüketileceğini istemedende olsa yazıyor,buna İngiliz Formatı diyorlar,Sizn Gibi Bir Müğcadelecinin artık bu formatlardan kurtulması gerekiyor,Buna Çok Dikkat Etmeli ve yazmanız gereken bu iki Emperyalizm kral ve sömürgecilerini sıksık anlatmak ve parçalanacağını yazmaktır.Buda Dinsel açıdan bir görev olmalı Değil mi Dilipak,Sizi Seviyor ve İkaz Edeyim Dedim Bunun Farkına Varmalısınız,Bazen Okur da Uyarır,Koyduğum İsmim de Uyarıcıdır,Anlamak İsteyene

Günün Özeti