“Bir bölen” olarak MSP

11 Temmuz 2019 Perşembe

12 Mart olmuş. MNP kapatılmış. Erbakan yurtdışına gitmiş. 

12 Martçılar bir kamuoyu eğilim araştırması yapmış, MNP tabanı AP’ye oy verecek. AP ve CHP arasında denge bıçak sırtı. Seçim öncesi alelacele, apar topar, MNP davasını düşürme kararı veriyorlar. Ama açılmış davalar var! Erbakan gelirse tutuklanır, açılan davaların hemen ortadan kaldırılması da mümkün değil. Erbakan gelsin, yeni bir parti kursun ve onun tabanı kendi partisine oy verince AP’nin oyu düşsün ve sonuçta seçimi CHP kazansın. Nasıl olsa yeni kurulacak parti ancak 3-5 milletvekili çıkarır, onlar da zaten bu şartlarda radikal bir çıkış yapamazlar. Böyle düşünüyorlardı.

Erbakan’ın gelmesi beklenmeden Süleyman Arif Emre’nin siyasi yasağı kaldırıldı ve MSP kuruldu.

Ne oldu biliyorsunuz, MSP ilk seçimde 48 milletvekili çıkardı. Mağduriyet, halkın teveccühünü MSP’ye yönlendirmişti.

MSP, Nuri Demirağ’ın NuDe prensiplerini nerede ise hemen hemen aynen almıştı: “Önce ahlak ve maneviyat, şahsiyetli dış politika, iktisadi bağımsızlık, milli kalkınma ve ağır sanayi hamlesi”. Öze dönüş, inanç, tarih, medeniyet ve gelenek temelinde “Yeniden Büyük Türkiye”nin inşası için manevi bir fetih hareketi başlatılıyordu. 

Seçim sonucunda öyle bir tablo ortaya çıktı ki, tek başına ne CHP ne de AP iktidar olamıyordu. MSP “Anahtar Parti” oldu. Demirel’e göre, ne CHP-MSP ile koalisyon yapabilirdi, ne de MSP-CHP ile bir araya gelebilirdi. Onun için Demirel Erbakan’a birkaç icracı olmayan bakanlık vererek hükümeti kendinin kuracağını düşünüyordu. 12 Martçılar ise, ne pahasına olursa olsun, Demirel’in hükümeti kurmaması gerektiğini ve mutlaka CHP’nin MSP’yi yanına alarak hükümet kurması gerektiğini söylediler. Sonunda CHP-MSP koalisyonu kuruldu.

Ben 12 Mart’ta MNP davasında mahkûm oldum ve yurtdışına kaçmak için İstanbul’a geldim ve hâlâ buralardayım. MNP davasında ilk sonuçlanan dava da benim davamdı. Zaten daha sonra hemen hemen bütün davaları düşürdüler. Ve benim ilk ve tek üyesi olduğum siyasi parti de MNP’dir. İlk mahkûmiyetim de bu oldu ama 1974 affı ile hapse girmeden bu davadan kurtuldum.

Aslında İmamoğlu’nu ve Babacan’ı anlamak için o süreç önemli bir örnek.

Dışarıdan bakınca, Erdoğan gibi, atak, meydan okuyan, risk alan bir genel başkandan ayrılıp, Babacan gibi munis, itidalli, polemikten kaçınan, hitabeti zayıf bir kişinin peşinden gidecekler sükutu hayal yaşayabilir mi!?.

“4’lü takrir”le, CHP den ayrılıp DP’yi kuran Bayar, Menderes, Zorlu ve Polatkan örneğine de iyi bakmak gerek. Birileri Babacan’ı Menderes’e benzetiyor. Peki bu örnekte “Bayar” kim olacak. Zorlu ve Polatkan “işçi arı”lardı. Menderes “ekran yüzü”, Bayar “Derin DP”..

Babacan AK Parti’den istifa etti. Yani geri dönüşü olmayan bir yola girdi. Şimdi sokaktaki adam Gül ve Davudoğlu’nun bu yeni oluşum konusundaki tavrını, atacakları adımı merak ediyor.

AK Parti çevresi bu çıkışı, bölücülük, tefrika, vahdete, milli birliğe zarar veren bir çıkış olarak gördü. Babacan çevresi, AK Parti’den milletvekili transferi için bir girişimde bulunmayacaklarını söyledi. Bunun anlamı şu; “Biz onları ikna etmedik, onlar kendileri geldi” diyecekler. Şimdiden bir sayı vermedikleri gibi, bu konuda acele de etmeyecekler..

Ama AK Partililerin gözü hep birilerinin üzerinde olacak. Bakanlık pazarlığında, ya da milletvekilleri ile ilişkilerde bu risk hep göz önünde bulundurulacak. Belediye başkanlıkları ve belediye meclisi üyelikleri açısından da durum bu.

Şimdi ilk iş tüzük ve parti programına son şeklin verilmesi. Kurucular kurulu isimlerinin netleştirilmesi. Kurucular kurulunun kalabalık olması bekleniyor. Eski bakan ve milletvekili birçok ismin listede olacağı söyleniyor. Sanırım bu isimler 15 Temmuz’dan sonra netleşecek ve istifalar gelmeye başlayacak. Büyükşehirlerden başlayarak il ve ilçe teşkilatlarının kurulması sırasında da istifalar olacak.

Yeni oluşumun ANAPvari, dört eğilimi bir araya getirmesi hedefleniyor. “AK Parti’nin tabanı bölünüyor  denmesin diye her parti ve her çevreden isimlerin  bu listelerde yer alması bekleniyor.

Milletvekili ve belediye başkan ve belediye meclisi üyeleri üzerindeki çalışmalar biraz da partinin bu süreçteki performansı ile netlik kazanacak.

Dış basın ve AK Parti karşısındaki media bu yeni oluşuma destek verecektir.

AK Parti’nin İmamoğlu konusundaki yanlışları Babacan konusunda yapmaması gerek. CHP de Babacan konusunda ihtiyadlı bir dil kullanacak. “Rakibimin rakipleri benim dostumdur” diyecek. Babacan karşısında AK Parti’nin yanında duracak olan tek parti yine MHP olacaktır. Tabii eğer, yeni parti mecliste grub kuracak olursa, parlamentodaki  Cumhur İttifakı yanında seçmen nezdinde de matematik dengeleri  altüst edecek, AK Parti ikili ittifaktan 3’lü ittifak arayışına yönelecektir. Bu açıdan yeni oluşumu dışlaması, kendini CHP, İyi Parti, HDP üçgeni gibi, siyasi anlamda mayınlı bir tarlaya mecbur bırakacaktır.

Çevreden edindiğim izlenim, yeni oluşum, AK Parti ile polemiğe girmeyecek, zarar verme kasdı ile bir çıkış yapmayacak. Bu şartlarda AK Parti’den sert eleştiriler gelirse, başka siyasi ve sivil aktörler üzerinden AK Parti’ye cevap verilmesini bekleyecekler. Nezaket ve sükûneti, mazlumiyeti esas alacaklar. Zaten Babacan’dan kimse böyle bir şey beklemiyor.

AK Parti çevrelerinin yeni oluşumla ilgili “Ümmetin birliğinin tefrikaya kurban edilmesi” eleştirisi Babacan çevresi tarafından AK Parti’nin, Has Parti’nin, Erbakan’ın yeni partisinin ortaya çıkışı ile cevaplanmaya çalışılıyor.

Babacan’ın ortaya çıkışı muhtemel siyasi sonuçlarından çok teorik alanda yeni bir tartışma başlattı. Bu tartışma, bütün siyasi partilerin tabanlarını ve üst yapılarını ilgilendiriyor. Bu önemli. Ve bu etki, fiili olarak siyasi sonuçlarının ne olacağını zaman bize gösterecek. 

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler. 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • yaşar inanyaşar inan1 ay önce
  toplum müslüman değil amakendini müslüman zannediyor.bu daimanın birşubesidir
 • Serkan ÖzerSerkan Özer1 ay önce
  Bu toplum Müslüman mı. İlk önce Bi iman nedir onu söyleyin.
 • Gul-istanGul-istan1 ay önce
  Kimse kendini kandırmasın, camilere geldiler para topladılar,diye. Herkes parasına para katmak için verdiler. Şimdi de devlet fakir fakir fukaradan topladığı vergilerden bizim paramızı versin, adalet yerini bulsun, diye bağırıyor.Gözlerini diktikleri yere bak.
 • Malatyalı Malatyalı 1 ay önce
  Sayın dilipak kimsenin bu adamları bir şeye saydığı yok da siz gazetecilerin ak partiye olan kırıklığından bu adamlardan bir şey oluyor sanıyorsunuz.. ali babacan kim daha dün adı yolsuzlukla anılan 3 bakandan biri.. kellesini isteyenlere kendini siper edip eşkıyalar kelle istedi diye dava arkadaşımı satmam diyen bir erdoğan vardı..şimdi o bakan ingilterenin gazı ile erdoğana ihanet ediyor.. şimdi söyle dilipak bu kadar kaypak bir adamdan menderes mi çıkar özal mi yoksa zübük mu
 • Mustafa Sahip AkarcaMustafa Sahip Akarca1 ay önce
  Muhterem Abdurrahman Dilipak,yazılarınızı ,kitaplarınızı istifade ederek okuyorum.Gayretleriniz için teşekkürler.Bu yazınızda haddim olmayarak sehven yazıldığını düşündüğüm bir hataya işaret etmek istiyorum.Sizin de gayet iyi bildiğiniz gibi dörtlü takriri takibeden gelişmeler sonucu kurulan Demokrat Parti'nin dört kurucusundan ikisi,Zorlu ve Polatkan değil, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan idi.Bu vesileyle çalışmalarınızda başarılar diler hürmetlerimi sunarım.Mustafa Sahip Akarca Uşak esnafından.
 • Tufan Tufan 1 ay önce
  Çok doğru hocam tamda o süreci yaşıyoruz Rabbim millet olarak yardımcı mız olsun
 • yazıYORUMyazıYORUM1 ay önce
  Sıla kardeş sen 28 şubatta beşikte bebek falan mıydın? Bu memlekette elinde kamerayla mescitte namaz kılan var mı diye aranır haberleri yapılırdı, okula falan bir mescit açılsa bir hafta bunu tartışırlardı, kürsülerde kızların başlarından örtüleri sıyrılıp alınırdı, sokakta gezen çarşaflı bacılar ezilecek böcek muamelesi görürdü (hoş bugünlerde de İstanbulu almanın verdiği şehvetle aynı saldırılara tekrar başladılar) askeriyede polis içerisinde binlerce insan eşinin başörtüşü yüzünden namaz kıldığından yada alkol kullanmadığından dolayı fişlendi takibe alındı, (bunu çok iyi kullanan FETÖ gibi sapık zihniyetler insanları kandırdı müslümaların çocuklarını kendi ajanları haline getirdi) çocuklarınızı kuran kurslarına göndermeyin diye imamhatip liseleri kapansın diye yaş düzenlemeleri yapıldı bu ülkede... uzar gider bu liste. Ama bunlar sizin için değersiz önemsiz şeyler. Size göre ya hep ya hiç olmalı. Ya şeriat gelmeli yada bu ülke halkıyla birlikte (içinde sizde varsınız) helak olmalı yanıp kül olmalı. Arkadaşım bu memleketin insanına taaa tanzimattan beri 150-200 yıldır bir operasyan çekiliyor zihinlerimiz kirletildi, tarikatlarımıza, cemaatlerimize sızıldı, itikadı bozuk dinden diyanetten bi haber bir topluluk oluşturuldu. En küçük İslam cemaatleri camii cemaatleridir git bak bir camiye orada bile 5 kişi bir araya gelse sonu tartışmayla ayrışmayla bitiyor. Siz 150-200 yıllık bir meseleyi getirip Erdoğana bağlıyorsunuz. Bu hakkaniyetli bir yaklaşım değildir. Bu gün ülke anayasasına Şeri kanunlar ekleyelim diyecek bir adam çıksa taşa tutarlar, deli diye tımarhaneye tıkarlar, en başta da "müslümanın" diyenler cırlarlar. Siz yaşadığınız ülkenin gerçeklerinden kopuksunuz sokaklarda gezmiyorsunuz tv izlemiyorsunuz yaşadığınız toplumdan bi habersiniz belli ki. Bugünün rahatlığı bazı müslümanları gevşekliğe ittiyse değerlerinden taviz verdirip harama günaha sevk ettiyse bunun müsebbibi Erdoğan değildir müslümanım diyen kitlenin kendisidir. Eleştirilerinizde hakkaniyetli değilsiniz. İnsanları münafık yada kafir ilan etmek kolaydır. Yüksek perdeden atıp tutmak bizim toplumumuzun hastalığı zaten memleketin içinde bulunduğu durumun farkında değilsiniz. Allah idrak yollarınızı açsın insafınızı ve iz anınızı artırsın ne diyeyim!
 • ÜnalÜnal1 ay önce
  Herkes yaşattığını yaşamadan olmezmis yani Erbakan hocayı tarihe gomenler nasıl amerika ve sermaye finansoru olarak yahudi lobisi ile bu işi basarmislarsa aynını yaşayarak tarihe gomulecekler onlarıvareden amerikan dolarları baskalarinida yaratacak ve 1950 den beri varolduğu gibi ekonomiyi bilen AMERIKAYA bağlı daha çok batı emperyalist sistemin hizmetkarı yeni liderler çıkacaktır hatta bu liderler TURKIYENIN iliğini kemirmis imf memuru özal gibi faizci MUSLUMAN liderlerde olabilir önemli olan fabrikaların kapatılması yatırımın yol köprü beton olarak yapılması ve yeni lider olarak babacan gelecek bunun la mi cimi yok hatta babacanin gelmesi için bizzat AKP hizmet edecektir Niye mi 31 MARTA BAKIN görürsünüz
 • Hakan PolatHakan Polat1 ay önce
  Yeni parti girişimi varsa, bu partiye oy verenlerin bir kısmının artık kendilerinin temsil edilmediğini düşünmelerindendir. Ümmet konusunda işe demekki uygulamalar ümmeti birleştirmiyor. Ayrıştırıyor.
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Sizin bu cilalayip partlattigimiz masonik düzenin belirledigi ölcüler kapsaminda islami liberalizm ve kapitaliz tekelinde yasatmaya calisan proje partiler oldugunun umarim farkindasinizdir. Bunlarin liberal ve kapitalizm odakli islam anlayisi Allah cc nin bize emr ettigi gibi dosdogru yol üzerinde kurulmamis. Bunlarin anlayisina göre iblisin arzdaki varisleri olan masonlarin nizami liberalizm ve kalitalizmtekelinde bir islam anlayisini yayarak islami sözüm ona masonik talimatlar dogrultusunda güncellemeye calisiyorlar. Kisacasi feminizmin, zinanin mesru oldugu, lgbt nin tesviklenerek yasallastigi, kumarin millilestirilip oynatildigi, genel evlerinin siradanlastirildigi, erkegin köpeklestirildigi, kadinin tanrilastirilarak aile reisi yapildigi bir liberal islamin tanimlamasi yapan bozguncularin partileri bunlar. Bu tüm müminlerin bir imtihani, zira bu mevcut masonik bozuk düzende bize söz hakki vermeyecekler. Bunlar bizi derin uykuya daldirip yeni yeni olusum ve proje partiler araciligi ile bizi narkozla gayesindeler.
 • Ahmet BASSARACAhmet BASSARAC1 ay önce
  Hocam, "Dörtlü takriri" veren 4 kişi Bayar, Menderes, Köprülü ve Koraltan olmalı. Siz hunharca idam edilen Zorlu ve Polatkan'ı sehven karıştırmışsınız.
 • ErvanErvan1 ay önce
  Babacan tam bir kriptodur. Abd ve fetö emir verdi parti kuruyor. Reis bu kriptoların kuşatmasını kırdı ama şimdi etrafındaki müfsid münafık radikal cemaatci tarikatçı yiyici müteahhit riyakar sahtekar süslüman feminist cinsiyetsiz karaktersizlerin kuşatmasında ve onlarreisi dakkasında satacaklar. Chp ve pkk lılar boşnakları katleden sırp katiller gibi müslüman katlederler ve bu süreci babacan emirle babalar gibi başlattı
 • SılaSıla1 ay önce
  yazıYORUM.....a.Herkesi bozulmuş olarak gösterip.... Sadece Birini KAhraman ilân etmeniz Ne esef... Lütfn söyler misiniz Kahramanınız islâm toplumuna nasıl bir hizmette bulunmuş? Hizmetlerini BİLMİYORUM DA; hezimetlerini YAZSAm; VALLAhi roman olur. YEMİNlen yazıyorum...... Allah c.c. SAdece nasibi olanlara, sırlarını açıyor..... Bu YÜzDEN asla; (gören körleri) GÖRemeyeni-BİLemeyeni-ANLAyamayanı kınaYAmam... Siz; kahramanlık hikayeleri dinlemeye devam edin AMA sadece HiKAYE olduklarını BİLEREK...KahramaNINIzın gerçeklikle HİÇbir alakası YOK. BENdenizin tek kızdığı şey; "sıkıştıklarında hemen İSLAMA sığınmaları; RAHAT zamanlarında da İSLAMI güncellemeye çalışmaları." İslâmdan razı değller AMA söylemeye CESARETleri de yok.
 • REİS REİS 1 ay önce
  Allah (cc) resulü (sav) ve Müslümanların ZARAR görmesini ancak "BİZE öğretmeyin biz KABE"nin RAB"bini debiliyoruz diyen PUT , lardan da vazgeçmeyen MÜŞRİK' ve aynı zamanda KAFİR olanlar İSTER.Tüm müşrikler yollarından dönmesin.
 • klmklm1 ay önce
  Memur iyi devrini yaşadığı için,bir okadarıda gözünü memuriyete dikmiş atama bekliyor. okuyan da zaten bir işe yaramak yerine diploma ve kamuya yerleşmek için okuyor. ATAM ,DEDEM HEP ŞÖYLE DERDİ "ÇALIŞMAYANİNSAN DÜŞNANINI SEVİNDİRİR....
 • ibrahim canibrahim can1 ay önce
  Evet bu yeni parti Ak partiden biraz oy alacak ama bunun yaninda HDP haric macliste olan partilerdende biraz oy alacak.Eger %5-10 civari oy alirlarsa acaba cogunlugunlugu eski AK Partili kadrolar tarafindan olusan bu parti CHP HDP ilemi ittifak yapar yoksa AK Parti ilemi ittifak Yapar.Goreceksiniz ilerde iyi Parti bile Cumhur ittifakinda yer alabilir.Sonucta sag milliyetci bir parti.CHP veHDP de Sol bir parti. Bence kimse dereyi gormeden pacayi sivamasin.Bizim gormnedigimiz her kotulukte bizim icin bir iyilik vardir.
 • HASAN HUSEYINHASAN HUSEYIN1 ay önce
  Guneydogu anadoluda yasayan bir Allah dostunun halifesine bundan tahminen 4 sene once turkiyenin durumunu sormuslar (kendisisi 11 gun once vefat etti)Allah cc rahmet etsin2019 yilina kadar Tayyip erdogan basta demis daha sonrasi icin hicbirsey soylememisler Allah cc hakkimimizda hayirlisini versi Amin.ben bu mevzuyu yaklasik bir sene once kapanan Abdurrahim colgungorun bolca yazdigi mustafa isimli kisinin yoneticis oldugu gaybi haberler blokpostunda yazdimoda bana cevap olarak 2019 cok kotu olacak diye cevap verdi bende ayni sitenin dolar saldirisi isimli baslikli yazilarda yaklasik 1.5 sene once turkiyenin kiredi notunu bengaldes seviyesine dusurup ekonomik kiriz cikartmak oldugunu gaye sayin cumhurbaskanimizdan van minutun intikamini almak ayni zamanda her ne olusa olsun suukat dahil her seyi deneyerek iktidardan dusurmek istiyecelerini yazmistim dileyen bakabilir
 • EmeklEmekl1 ay önce
  Ne postallar 1000 yıl yaşayacak diyebilir nede iktidardakiler nede gelecek olan iktidarlar su akacak yatağını tayin eder
 • DermanDerman1 ay önce
  YaziYorumguzel aciklama yapmissin ancak bu kadar olur seni Allah konusturdu,demin zombi bedir diye bakdigim da beden var ruh yok ne is versen tapar dusunce olmadigi icin herseye tapar.
 • ŞehinşahŞehinşah1 ay önce
  kaleli, üslubunuz sokak ağzına dönmüş. size laf anlatmaya çalışmanın anlamı kalmadı. İlk mesajımı dazaten sizin savunmuş olduğunuz "28 şubat" kafasının yalnızca şahsınızda değil yansıttığınız zihniyetin tamamında histerik bir durum haline geldiği tespitinde bulunmak amacıyla yazdım. Bundan sonraki sözlerim "28 şubat, istanbul çöp içindeydi, cehape zihniyeti şöyle böyle yaptı" cıların tamamınadır. Tartışma kültüründen bihaber şahısların üzerine alınıp cevap vermesine gerek yok. Artık toplum sizin çatışma dilinizden sıkıldı. Algılarla, kabadayı laflarıyla, kendinden olanı dışlamakla sadece ülkemize kaybettiriyorsunuz. Zihniyetiniz artık en önemli mevzularda dahi politika üretmekten aciz. Eskiden diğerleri size saldırırken ve sizin icraatleriniz sizi savunabilirken şu an siz saldırı konumuna geçtiniz. Beka vs. gibi söylemlerle toplumu birbirine düşürmeye devam etmenize rağmen toplumu birbirine düşürmenin ileride en büyük beka sorunu olacağını gözardı ediyorsunuz. Türkiye'nin acil çözülmesi gereken dünya kadar meselesi varken kendi kendinize sanal gündemler oluşturmaktan vazgeçin.
 • sukrusukru1 ay önce
  Tayyibin önünde tertemiz dört yıl var.Şimdi partiden ayrılanlar partiye iyilik ediyor bence.Daha kopacak varsa biran evvel kopsa keşke.Tayyip bu dört yılın hakkını verirse CHP hariç diğer bütün partiler çöp olur.Bunu onlarda biliyor ve tayyibin başarısız olması için ellerinden geleni yapacaklar.Chp ise varlığını sürdürür.Tayyip kişi başı milli geliri 30,000 dolarda yapsa CHP,ye birşey olmaz.Onlar partilerine başka sebeplerle bağlıdırlar.Ama Onlar koyun değillerdir,başka birşeydirler.
 • Bayram Bayram 1 ay önce
  Sevgili Dostlar. Partilerin çok olması çok olan sorunları çözmüyor. Lakin hangi siyasi düşünce olursa olsun bir vatandaş olarak Ak Partinin en kısadan teşkilata neşter vurup, siyasi çıkarcılardan temizlenmesi gerekiyor. Çünkü teşkilatlardaki hatalar Tayyip beye kesiliyor. Tayyip bey acilen teşkilatları resetleyip, parti teşkilatlarını dürüst, temiz, mefaatine düşkün olmayanlardan kurmalı. Birde yeni kurulacak partinin içindeki temiz kişileri yeniden Ak Partiye kazandırmalı. Yoksa ingiliz ve emperyalist aklı ortada. Parçala ve yut. Ak Partideki pislikler ayıklanmalı. Saygılarımla.
 • ŞevkiŞevki1 ay önce
  Bu adamların ne vizyonu var söylermişim gizli kapaklı işler çevirmekten başka
 • yazıYORUMyazıYORUM1 ay önce
  Bazı arkadaşlar devletin başında ERDOĞAN var diye ülkeyi İslam Devleti, milleti Muhammed (sav) ümmeti zannediyor, sayın yazarın da gazıyla aylardır hükumete ERDOĞAN'a Ak Partiye giydiriyor da giydiriyor. Pek Muhterem Türk milletinin İslam cemaatine mensup azınlık vatandaşları, yaşadığınız ülke İngilizlerin izin verdiği özgürlükler çerçevesinde Kemal Paşa tarafından kurulan, yasaları ve kanunları Avrupa'dan devşirilmiş, devlet kurumları gizli sabetayist Yahudiler ve gizli Ermenilerce dizayn edilmiş, Türkiye Cumhuriyetidir. Bunu biliniz ve ona göre kendi yaşantınızı ve devletten beklentilerinizi yeniden gözden geçiriniz. Erdoğan'ın Müslüman azınlık için muktedir mason sebatayist devlet "ulularından" adeta söke söke aldığı birtakım imtiyazlar ve şekli haklar sayesinde yaşam tarzınızda oluşan rahatlama sebebiyle bu devletin sizlere teslim edildiği düşünerek artık bir İslam Devletinde yaşıyormuşsunuz zannını bırakın. Kurucu "babalarımız" olan CHP nin polit bürosu sizlerin değil kamu kurumlarında sokakta gezmesini dahi devrimlerine aykırı ve cumhuriyet değerlerine ihanet olarak görmekte ve bulduğu ilk fırsatta Erdoğanın al aşağı edilmesiyle sizlerinde bu kısmi konforlu İslami yaşantınıza son verme niyetini her daim muhafaza etmektedirler. Yani KUZU postuna girince kurt kuzu olmaz aklınızı başınıza alın.!!! Kurda yaltaklık için sürüden ayrılıp çobanı ısırmaya çalışan çoban köpeklerine de fazlaca kanmayın derim. (Şimdiden söyleyeyim burada yaptığım Sürü benzetmesinden başkaca anlamlar çıkartacak aklı evvellere söyleyecek lafım yok, onlar kendi çukurlarında debelenmeye devam etsinler)
 • kalelikaleli1 ay önce
  kimseye cevap vermek veya yorumuna katılmak katılmamak gibi bir polemiğe girmem.ama nedense yazarı eleştireyim derken bazı çok bilmişler yok kojoktürdü yok bilmem ne geride kaldı falan filan laflar geveliyorlar cevap vermek zorunda kalıyorum daha dünkü 15 temmuzu unuttu galiba bu çok bilmişler.oğlum internet sosyal medya sizleri iyice allak bullak etmiş.aklınızı başınıza alın .dünya nasıl değişmiş.düşman gene aynı düşman.politika üretmeyi senden öğrenecek değiliz .üretmek niyetinde isen gir siyasete üret.ben yorum yapıyorum.sen de kendi yorumunu yap.başkaları seni ilgilendirmez.
 • Y.ACARY.ACAR1 ay önce
  Zorlu ve Polatkan değil,Koraltan ve Köprülü kurucu idi. 4 lü takriri: Bayar, Menderes,Koraltan ve Köprülü imzalamıştır. Bilgi.
 • Hüsnü HüseyinHüsnü Hüseyin1 ay önce
  Değerli Yorumcular, önemli olan bir yazarın ne yazdığı değil, bizim o yazıdan ne kadar ilham aldığımızdır. Ehli basiret, yanlıştan bilekendisine doğrunun yolunu gösterecek alternatif bir çıkarım yapar. Gelin yazanlara değil, kendimize ve hangi uçurumun kenarında olduğumuza odaklanalım. Kendimiz olmadığımız sürece vitrin değiştirme taktiği ile yönetilmekten ve bir gün dönüştürülmek suretiyle tamamen yok olmaktan kurtulamayacağımızı anlayalım!? Sonuç: AKP'yı kurduranlar, ona bir ömür biçmişler. Şimdi ölecek vakti gelmiş ise bütün uzman hekimler müdahale etseler de kurtaramazlar. Artık bu gerçeklerin farkına varalım, lütfen!
 • kalelikaleli1 ay önce
  problemin tarihe gömülmesini sağlayan kim sayın şehinşah ...bu devam edecekti.milleti korkutan yok. o eskide kaldı diyorum yanlış anladın galiba.belediyeler ne yapar acaba yol çöp su park gibi sorunlar değil mi...
 • sedat kalfasedat kalfa1 ay önce
  vefa konusunda CHP en iyisi baksana adamlar her ne pahasına ne parti kurdu ,nede ayrıldıula bizimkilere bak adam senelerdir milletvekili olmuş ,yıllardır bakanlık yapmışneymiş olmuyoyo muşmuş .sen yapsaydınya bakankenbe adamlar .ALLAMEİ CİHAN BUNLAR .BULUNMAZ HİNT KUMAŞI
 • ali ihsanali ihsan1 ay önce
  "GERÇEKTEN ÇARESİZ" RÜMUZUYLA YAZAN CANIM KARDEŞİM. ALLAH RAZI OLSUN. DİLİNE SAĞLIK. AMA YORUMUMDA DİLİPAK AĞABEYİMİZE , AYRILIĞI, FİTNEYİ DEĞİL BİRLİK ve BERABERLİĞİ, SAFLARIN SIKLAŞTIRILMASI GEREKTİĞİNİ HAKKI ve SABEI TAVSİYE ETMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORUM. AK PARTİYİ ELEŞTİRELİM. YANLIŞLARI SÖYLEYELİM. AMA ÖLDÜRMEYELİM. YENİ BİR SİSTEM KURULDU. AMA KURUMSALLAŞMADI. İNSANİ ve İSLAMİ DEĞER ve KAZANIMLARIN HİÇ BİR YASAL GÜVENCESİ YOK. AK PARTİYE ÜLKENİN MAZLUM MİLLETLERİN İHTİYACI VAR. BÖLÜK BÖRCÜK OLUŞACAK BU PARTİLER NE YAPACAKLAR. İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER YÜZÜNDEN BİZİ HELAK ETME DUASINI EN ÇOK DİLİPAK DANOKURDUK. AKLI SELİMLE BU FİTNE ve FETRET DÖNEMİNİ ATLATMALIYIZ. KARDEŞLİK HUKUKUNU ÖN PLANA ÇIKARTMALIYIZ. ZOR ZAMANLARDA DÜŞMAN TARAFLA BİRLEŞEREK YIKMA DEĞİL DAHADA SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRARAK DİK DURMALIYIZ. SELAM ve SAYGILARIMLA, İŞLERİNDE BAŞARILAR.
 • Tamer ErenTamer Eren1 ay önce
  Dilipak Hocam sizin konumunuz itibari ile diliniz varmıyordur söylemeye.. en azından bir süre daha demezsiniz sanıyorum. Anladığım kadarı ile olacağı şu; Reis tek bir manevra ile artık her tarafı ayrı oynayan AK Parti yapısından kurtulup yoluna Babacan ve eski arkadaşları ile devam edecek. Böylece Ak Partiyi Chp ye yar etmeyecek. En hızlı ve sonuç getirici hareket bu olur gibi. Reis TV de halka hitaben " Dava her şeyin önündedir . Millete hizmet ve beka için en büyük kırgınlıklar bile unutulmalıdır " dese acaba şu an yeni oluşuma saydıranlar ne der ? Sizin de dediğiniz gibi itidal en güzel erdemlerden biridir. Reis işini bilir vesselam.
 • ŞehinşahŞehinşah1 ay önce
  Sayın Kaleli,Bahsettiğiniz problemlerin artık tarihte kaldığından bahsediyorum. Artık darbe korkusu, çöp korkusu, postal gibi milleti korkutmaya çalıştığınız unsurlar pasifize edilmiştir. Yani bu unsurlar artık politika üretmek içinyeterli olmuyor. Yeni dönemde eski söylemler üzerinden politika yapmaya kalkarsanız bu sadece bir algıdan öteye gitmez. Demek istediğim,siyaset artık reel gündemimize dönmeli.Reel gündemimiz ise, ekonomi, enflasyon, komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılar, parti ve kurumlar içi yozlaşma-nepotizm, ahlaki değerler, endüstri, eğitim ve hukuk konularıdır. Bunlar üzerine kurulmayan hiç bir politikanın geçerliliği yoktur ve toplumda karşılık görmeyecektir. Ayrıca sivil yöneticiler sivilliklerini koruduğu oranda değerlidir. Ancak şu an böyle bir durum söz konusu değil. İnsanlar büyük güvensizlik içerisinde. İnsanlara güven ve huzur aşılayacak değişimlerin acil yapılması gerekli. Bence siz de eski dönem üzerinden algılar oluşturma yolundan vazgeçip, günümüz gerçekleri üzerinden öz değerlendirme yapmalısınız.
 • Cemalettin KalyoncuCemalettin Kalyoncu1 ay önce
  T B M M başkanı Refik Koraltanı ve Prof. Fuad Köprülü'yü unutmuş, yerlerine Zorlu ve Polatkan'ı koymuşsunuz.
 • Çok konuşup hainbilan edeceğimize,bekleyip yakınlşmayı denemeliyiz.Ötelersek yanında yer alacakları cephe zaten belli!O zaman biz kaybedenlerden oluruzAllahu a'lem!
 • kalelikaleli1 ay önce
  paşalar şimdi o bin yıl sürecek diyebiliyor mu sen ona bak.postal merakı saracağına sivil yöneticiler daha iyi değil mi.biri çıksın da höt desin bakalım.o zaman ödün patlardı ama şimdi öyle mi.bu kimlerin sayesinde oldu.bu bir devrim değişim değil mi.istanbullu oy vermiş.kendi bileceği iş.hizmete değil algıya veya başkaşeye de vermiş olabilir.ama su sorunu çöp park sorunu var mı lafı edildi mi.
 • Mevlam TekmeMevlam Tekme1 ay önce
  Mevlam AK partiye bir tekme vurursa güzel eyler hocam.
 • MEHMET ZEKİ LAZOĞLUMEHMET ZEKİ LAZOĞLU1 ay önce
  İYİ DE SİZTARAFSIZMIŞ GİBİ YAPIP AK PARTİDEN ÇOK BABACANA YOL GÖSTERİYORSUNUZ. O ZAMAN ASKERLERİN OYNADIĞI ROLÜ ŞİMDİ CİA NIN OYNADIĞINA NİYE TEMAS ETMİYORSUNUZ ? YAZIK DEĞİL MİÜMMETE ? BU PARTİNİN KURULUŞ AMACI İKTİDAR OLMAK DEĞİL. PARLEMENTER SİSTEM YOK ARTIK. ANAKARADAN 3_4 PUAN KOPARTIP BAŞKANLIĞI ERDOĞANDAN ALIP CHP YE TESLİM ETMEYE YARAYACAK BİR BÖLÜCÜLÜK HAREKETİ. NİYE BUNA GÖZÜNÜZÜ KULAĞINIZI KAPATIYORSUNUZ. SİZE DE YAZIK DİYORUM ÜSTAD.UYARACAKSANIZ VEFASIZ MUHTERİSLERİ UYARIN BAŞTA SİNSİ SİNSİ ARKADAN DOLANAN ABDULLAH GÜL OLMAK ÜZERE !!!
 • hüseyin şahinhüseyin şahin1 ay önce
  genel hatları ile sn dilipak ıngörüşlerine katılıyorum.ancak 17 yıllık iktidarı döneminin son yıllarında kibirli dilleri,böbürlenen tarzları,ayrıştıran tavırlarına işten çıkarılmalar,pahalılk ve geçim zorluğu ile gelen kıriz adeta milleti aşağılayan politikalar, akp nin bölünmesi kaçınılmaz hale getirdi..babacan ve ekibi olmasa bir başkaları bu haksızlıklara yine karşı gelirdi.esas mesele olayın doguran sebeplerdir.akp biran önce bu çekilmez politikalarından vazgeçmelidir.
 • MaraşlıMaraşlı1 ay önce
  Hocam son dakikada aklıma ne geldi : Zamanında rahmetli erbakanın refahın ömrünün biteceğini anlayınca Tayyip Erdoğanla danışıklı döğüşerek ak partiyi kurması ve reisi alttan alttan eleştirmesi sonucuc reis ve arkadaşları ülke için umut oldu. Şimdide aynısını reis babacanla birliktemi yapmak istiyor gözü doymaz akp lilerden kurtumak içn bir formül olabilirmi? sonuçta siyaset bu küçük akıllıların anlayacağı bir iş değil , her an herşey olabilir
 • MaraşlıMaraşlı1 ay önce
  Sorun yok Türkiyede bir rant çetesi var , yağmur nereye tarla oraya , batan gemiyi ilk fareler terkedermiş. Bizim toplumda maddi manevi siyasi ahlak olmadığı için terk sıkıntı dünya malı helal harammış önemli değil önemli olan kendi menfaatleri a ve b partiside önemli değil yeterki para nerde bunlar orda , dünyaca ünlü iki yahudi ailesi belliki reisin kalemini kırmış yeni oluşum imf den bahsedilmesi pek hayra alamet değil , suikast veya iç karışıklığa hazır olmak gerek , 15 temmuzun rövanşını alacak bu gavur taifessi
 • CanerCaner1 ay önce
  Sayın dilipak lanet feto nasıl ki mhp yi böldü. Akpartiyi de bölmek istiyor. Dikkat ediyorum da siz de doğruları döylüyormuş gibi? onlara çanak tutuyorsunuz.
 • MuhafazakarMuhafazakar1 ay önce
  Yeni oluşumlar oy bölecek asla itibar etmeyeceğiz oy vermeyeceğiz bütün çalışmalar CHP yi iktidara taşımak içinidir biline!Damat olayı herkesin dilinde pelesenk oldu Merkez başkanı Hatalıda Hazine bakanı doğrumu Damat gerçekten değişmeli iyi bir ekonomist gelmeli.İyi bir revizyon yapılmalı bir partiki hala iktidarda belli bir oyu var karşı tarafa malzeme bırakmayalım.Süreyi doğru bir şekilde kullanalım İnşaAllah CHP İktidara gelmesin CHP genlerini kolay değiştirmez değiştiremez tabanınada hizmet etmeli.Allah CHP yi İktidara getirmesin Amin.
 • Osman PoyrazoğluOsman Poyrazoğlu1 ay önce
  AYI TİLKİYE : Tilki kardeş bu sene bağlarda üzümler hem çok bol olacak, Hemde çok tatlı olacak, Demiş TİLKİ AYIYA : İyide ayı kardeş bunları sen nereden biliyorsun demiş, AYI TİLKİYE : Benim canım öyle istiyorda, demiş ve eklemiş, Bizim aptülcambazın, Vuku bulduğunda nice ballı üzümlere kavuşabileceğini umduğu düzenin kurulması hayaliyle, Olmasını istediği her gelişmeyi mutlak mukadderat gibi görüp kurbanlarının (OKUR) bilinç altını buna göre şekillendirme çabaları çok sırıtıyor demiş. Akit, pardon yeni akitti galiba. Kardeşim sizde adamda akıl bırakmıyorsunuz, Kasaba garajlarında birbirleri ile anlaşamayan arabacıların ayrılıp benzer isimleri ön veya arkasına bir ek oyarak kullandıkları gibi örneğin Akit truzim, Yeni akit truzim, Öz akit truzim, Hakiki akit truzim, Geçek akit truzim, Has akit truzim, Kral akit truzm, Lüks akit truzim Vb. gibi isimlerle çıktığınızdan adamın kafası karışıyor. Neyse konumuza dönelim. Yeni akit truzmin, Pardonya Yeni akit gazetesi yetkililerinin bu son kullanma tarihi geçmiş mesleki anlamda bir fosil olan bu adamdan hala medet umuyor oluşu gerçekten ibretlik bir durum. Selam ile diyorum bugün dua yok betduada yok. Tebrik ederim bugünde tarihi doğru yazmayı başarabilmişsiniz 11 Temmuz 2019 Saatlı maariftenmi alıntı merak ediyorum....
 • Ali HocaAli Hoca1 ay önce
  Yazinizda iki önemli nokta var bence;1-Yeni kurulacak Parti'nin Akparti muhalifleri ve DİŞ BASİN tarafından desteklenecegi tespiti.Bu işte tam bir itiraftir.Dis basın dediğiniz kesim hakkında bu millet gayet fikir sahibidirler.Bu millete zarar vermek için ne kadar canla başla çalıştıklarını bilmeyen yoktur.Siz de buna itiraz edemezsiniz.Yani yeni Parti'nin bu milletin aleyhine çalışacağını itiraf etmiş oldunuz.Tabi bu oluşumlara destek verenler de aynı gruptadir .2-Kurulacak Parti'nin yol haritasını en ince ayrıntısına kadar yazmışsın.Ancak bu oluşumun içinde olan birisi ancak bu kadar ayrıntılı açıklama yapabilir.Birkac gün önce yazmıştım,ama yine yazayım.Siz siyasete girmeyi kafaya koymuşsunuz.Belli olmaz belki karambolden bir makama geçersiniz.Ama her şeyin bir bedeli var, şimdiden dışguclerin desteği ile millete zarar vermek isteyenlerden biri olara rutbenizi takabilirsiniz.
 • H. HüseyinH. Hüseyin1 ay önce
  ÇETİN BEY, çok güzel şeyler yazmışsın, teşekkür ederim. Fakat bizim asıl sorunumuz bilmemek değil, doğru teşhis koyacak ortak bir akla ve genel kabul görmüş ilkesel bir sabiteye sahip olmamaktır. Kurtuluş milliyetçilikte ise Devlet Bey'imiz 20 yıldır milliyetçiliği esir almış ve iktidar olmak gibi bir derdi de yoktur. Üstelik bir zamanlar komünizmle mücadele ederek KAHRAMAN-KURTARICI OLAN bir millilik, şimdi de Müslüman Türk milletini yok etmeye çalışanlara payanda olmuş! Asıl sorun, gözlerimizi ve dava bilncimizi kaybetmemizdir. Anlayana....!?
 • ŞehinşahŞehinşah1 ay önce
  28 Şubattan bahsetmiş yorum yapan arkadaşlardan bir tanesi. Hani bir paşa vardı "28 şubat 1000 yıl sürecek" gibi bir laf etmişti de biz de ona gülmüştük. Meğer haklıymış o paşa. Akp 28 şubatın ekmeğini 1000 yıl daha yiyecek gibi görünüyor. Artık çağ değişti, her şey dijitalleşiyor, dünya değişik atılımların peşinde ama bizim cenah hala 90 lı yıllarda kalıp oy devşirmeye çalışıyor. Farkında mısınız bilmem ama Ekrem İmamoğlu muhafazakar kesimden muazzam bir oy aldı. Bu demek oluyor ki artık eski kafalarla yeni politikalar yapılamaz. Abdurrahman Bey' in tespitleri çarpıcı ama tesirsiz kalacağından adım gibi eminim.Akp grubu artık dışarıda sorumlu aramaktan ya da ayrılanları fitne çıkarmak ile suçlamaktan uzak durmalı. Muhafazakar kesimde dahi bu kadar tepki olmasının sebepleri araştırılmalı. Aksi takdirde parti kurmaylarının durumu "körler sağırlar birbirini ağırlar" dan ileriye gidemez. Siyasetin algılarla değil olgularla yönetilmesi gerektiği artık iyice ortaya çıkmıştır. Algılarla yönetilen siyaset kısa vadede cemiyeti bir arada tutmakta başarılı ancak uzun vadede ülkeye en büyük zararı veriyor. Olgular gözden geçirilmeli, rahatsızlıklar tespit edilip gereği yapılmalı. Bunlar yapılmadıkça artık kimi hain, hizipçi, münafık ilan ederseniz edin toplumdan bir karşılık görmeyecek. Tekrardan elinize sağlık Abdurrahman Bey
 • Gurbetçi...Gurbetçi...1 ay önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere, YURT DIŞINDAN BORÇLANARAK EMEKLİ olanlara hiç değilse "MİNİJOB" yani "yarı zamanlı" ÇALIŞMA MÜSÂDESİnin bir ân önce verilmesini çok ricâ ediyoruz..! Teşekkürler, vesselâm...
 • cemal özkayacemal özkaya1 ay önce
  ''ümmeti bölmeyin'' sözü dinin inhisar altına alınıp sadece kendi taraftarlarına has gösterilip kahir ekseriyette dine aleyhtarlık meyli uyandırmak anlamına gelir mi acaba.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  EVİRİP ÇEVİRİP DÜNKÜ YAZINIZDA YARIM BIRAKTIĞINIZ SEMPATİNİZ İYİCE AÇIĞA VURMUŞSUNUZ.YANLIŞ YAPIYORSUNUZ VE VERDİĞİNİZ (NİYETİNİZİ PERDELEMEYE YÖNELİK)BÜTÜN ÖRNEKLER BU YENİ PARTİ İLE ÖRTÜŞMEDİĞİNİ DE ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ.NE DİYELİM..BİZ NİCE NEFSİNE VE EGOSUNA YENİK DÜŞMÜŞ BÜYÜĞÜMÜZÜ KALBİMİZDEN ÇIKARIP ,GÖNÜL ÇÖPLÜĞÜNE UĞURLADIK..SİZİ BURAYA GÖNDERMEKTEN DE ÇEKİNMEYECEĞİZ VE BU MİLLET SİZİ İYİ HATIRLAMAYACAK..SELAM EDERİM.
 • TunaTuna1 ay önce
  "BABACAN ÜMMETİ BÖLECEK" DİYEN ZİHNİYET HERHALDE BİZATİHİ KENDİSİNİ ÜMMETİNHALİFESİ OLARAK GÖRÜYOR. ANCAK YAŞAM STANDARDINA VE YAPILAN İSRAFA BAKILDIĞINDA (SARAYLAR, LÜKS UÇAKLAR, MEMLEKETİN TOPÇU VE POPÇULARI NA YAPILAN SARAYDA İFTAR YEMEKLERİ VS), HALİFE HARUN REŞİD'İN YAŞAM ŞEKLİNE HİÇ Mİ HİÇ BENZEMEDİĞİ ANLAŞILIYOR. CUMHURA İSLAMİ YAŞAMI VE DÜŞÜK ÜCRETLE YETİNMEYİ TAVSİYE EDEN BU ZİHNİYETİN YAŞAM ŞEKLİNİN, AMERİKALI BİR MİLYARDERDEN EKSİĞİ YOK FAZLASI VAR.
 • ÖmerÖmer1 ay önce
  Hocam sanırım yeni oluşuma destek veriyor. En azından oldukça sıcak yaklaşım görünüyor
 • muh.muh.1 ay önce
  sayın dilipak. yazdığın yazılardan hangi ata oynadığın az çok belli oluyor ama gelmek istediğin yerde anladığım kadarıyla koca kafalı femi abi oturuyor lütfen bırakbiliyorsan güzel şeyler yaz feyz alalım bilmiyorsaninsanların kafalarını karıştırma  (femi abi deyimi için salih tunaya teşekkür ederimcuk oturmuş ben bugun bir sıfat daha ekledim kusura bakmasın)sn dilipak insanlar belli bir yaşa geldikten sonra onlara kinayeli konuşmak yakışmıyor bir mümin olarak lütfen kalbindekini dosdoğru yaz selam ve dua ile
 • SılaSıla1 ay önce
  Sn yazar VE birbirinden kıymetli yorumcular....... Beyimiz baktı ki yaptığı; yollar, köprüler...vb. halkı kandırmaya yetmiyor BEGİMİZ yine başı SARDI. DİN ticaretine BEGİMİZ yine başladı. HADDİM olmayarak; FİKir vermek İSTİyORUM....... "Sn beyefendi; toplumumuz 20 yıl öncesinin DİNDANR toplumu DEĞİL(tamam... eskiden de dindar değildi AMA şimdiler DE TOPlumun AYARI tümden kaçmış GÖZÜKÜYOR...)
 • AvamiAvami1 ay önce
  sayın Dilipak! Yanılacaksınız!.Zamanı ve içindeki aktör ve faktörleri yanlış okuyup değerlendiriyorsunuz.Kanada'daanlatıyordunuz,Hilafet,Birleşik İslam Devletleri Utopyanıza ne oldu! Arap Baharı Operasyonu için,AKP eliyle Türkiye'yetetikçilik,ateşini yakma ihalesi verilmiş,başlayan isyan ateşi sıralı domino etkisi yapacak,despot rejimler devrilecek,İhvancı müttefiklerimiz demokratik yolla iktidar olacaktı..Beştepe Sarayı Hilafet Merkezi,Başkanlık /Hilafet sitemi tamamlanacak,AnkaraHilafet Yönetim Yeri olacaktı.. Nasıl kullanıldınız ama..Bir kere Türkiye'de değişen toplumsal yapı nnasıl niteliğe dönüştü..RTE/AKP ve İslamcıların haberi dahi yok,geçmişin örneğini var kılma ütopyasını vizyon diye dayatmak isteyen yobazlık ve despotluğu ile çıkış yok bunu görün.Önce islamcı'lar,çocuk ve torunlarını karşısında bulacak.İçinde yaşadığınız toplum ve dışımızda bizi de etkileyen alem ne dir onu anlayın,önce!.Kemalizm despotluğundan beter bir hayatı dayatmak istedik..Karşılığını görmemekte inat ediyoruz..Yorumları okuyunca üzülüyorum insanları kendiniz gibi örülmüş koza misali dünya anlayış ve algısına göre etkilemiş siniz.Nakarat gibi sizi tekrar ediyor..1994 den 2002 yılına kadar abonesi idim Akit gazetesinin.Ozman zamanın ruhuna uygun yazan,düşünce,fikir ahlakı vardı.Şimdi bir ikiyazar hariç,çapsız,vizyonsuz,provakötör, ajitasyon,hakareti çarpıtma ve yalan ile gazeteciliği karıştıran makale ve haberler var.Muhalefetekarşı nefret,RTE ve AKP ye olansadakat,kalp ve kafa gözünü köreltmiş..Gelelim Babacan'a ..Şu an ülkede milli siaysi ve dini hareket yok..Laga luga yapmayalım.Bir.İkincisi, AKP genel başkanı RTE resmi sıfatı yokken Beyaz Sarayda protokol ile karşılanmadı mı...2002 seçimlerinde Genç parti hangi işlevi gördü ise 1972 de MSP side o işlevi gördü..AKP % 34 oy aldı ama GençPArti % 7 oy alınca diğer partileri baraj altında kalmasını sağladı ve bu partilerin vekilliğini AKP aldı..Mecliste % 64 vekile sahip oldu.ÜÇ,R.T Erdoğan, her ağzını açınca,diktatör ,tek adam,faşist parti dediği CHP kendinin 5 yıllık siyaset yasağını kaldırdı..? Şu anda ortadoğu da askeri,siyasi,enerji, stratejik ve ekonomikdizayn operasyonları vardiya değişimin gerekli kılıyor..Erdoğan bunu kabul edemiyor..Yapılana ihanet,arkadan vurma dediği derin uluslararası yapılar..Babacan'ın cürmü ne ki.Ama halkı da Allah'ı da küstürdü Recep bey!Bunu kabul etmiyor.Kriz ve maraz çıkararak işi uzatmak ve akibetinden korktuğu içingaranti istiyor..Ama her ümmetin de insanın da bir eceli var.BakaraSuresi,251.ayette Allah'ın işleyen sünnetullahı var.Fetö yü RTErdoğan'a def ettiren Allah ,R.T.Erdoğan'ı da başkasına def ettirecek.. Allah'ın değişmeyen Sünnetullahı budur.Selamlar..
 • kalelikaleli1 ay önce
  sinan ben burada kimsenin yazdığına karışmam sadece yazara eleştiri yaparım.zevzeklik yapma görüşünü belirt.hırsız varsa biliyorsan veya berabersen açıkla da bilelim.kim hırsızsa yetim hakkı yiyorsa ALLAH belasını versin.
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  BÜTÜN BU SANCILAR, FETÖ YENİ BİR DOĞUM YAPACAK ONUN SANCISI! DOĞMADAN ADINI KOYMUŞLAR! "ÖZGÜRLÜK VE HUKUK PARTİSİ" Nagehan söylüyor, ben onun yalancısıyım. USTA GAZETECİ, YILLARIN GAZETECİSİ, ÇOK TECRÜBELİ 25-26 YAŞINDA VARDIR! HABER KAYNAKLARI ÇOK ÇOK KUVVETLİYMİŞ MİŞ MİŞ! ÜST AKIL BU kızımızı TELEVİZYON BÜLBÜLÜ YAPTI! İKTİDARI KARŞISINA ALMAMAYA DİKKAT EDİYOR, ÇAKTIRMADAN DA ALTTAN ALTTAN VURUYOR! ALİ AHMET ABDULLAH I PARLATMAYA ÇALIŞIYOR! ELİNDEN GELSE NAZLI VE ALTAN KARDEŞLERİ BERAT ETTİRİR! NEDEN ACABA? PİS KOKULAR GELİYOR!! FETÖ KOKUSU ÇOK İĞRENÇ BİR KOKUDUR! BURNUNUZUN DİREĞİ KIRILIR! ASLINDA BU ÇOK ÇOK ÇOK TECRÜBELİ GAZETECİ ABDULLAH AHMET ALİ İLE İLGİLENECEĞİNE! HAYRUNNİSA, SARA, ZEYNEP "ABLALAR" İLE İLGİLİ YAZILAR YAZSA DAHA İYİ OLUR, ASIL GÜÇ VE İDARE ONLARDA.!
 • GERÇEKTEN ÇARESİZGERÇEKTEN ÇARESİZ1 ay önce
  "ali ihsan45 dk önceSAYIN YAZAR YAKLAŞIMINIZI HİÇ DE DOĞRU BULMUYORUM. SENİ BİR BÜYÜK BİLDİK. AĞABEY BİLDİK. DURUŞUN İBRAHİMİ BİR DURUŞ OLMALIYDI. FİTNEYE ENGEL OLMALIYDIN AMA ALIŞTIRA ALIŞTIRA AYRILIKÇILARI HOŞ GÖSTERMEYE ÇALIŞAN BİR YAZI..." Ali İhsan kardeş, yanlışı doğrultmak gibi bir sorumluluğumuz yok mu? Koca İslam aleminin lideri bir Parti ve onun Reis'i, çevresindekilerin yönlendirmesiyle uçuruma doğru gidiyorsa ... Ve bizim (Allah'tan başka) bu Parti'den başka ümidimiz, gidecek yerimiz yoksa... Gidişata göz mü yummalıyız. İnancımız bunu mu söylüyor. Torpil (ki öbür ucu direkt kul hakkına girer), işin ehline verilmesi, ihalelerin şeffaf olması, istişare (şakşakçılarla değil), ekonominin damada teslim edilmesi, oğullar hakkında solun iğnelemelerini başımız önde dinlemek zorunda kalışımız gibi konularda vicdanın rahat mı? İbrahimi tavrımız bunu mu gerektiriyor? Doğruya yönlendirmek için en küçük bir eleştiriyi yapanı hain ilan etmek... Bu mu kardeşliğin gereği... Biz sıradan insanlar yanlış düşünebiliriz, sesimiz yukarıya ulaşmayabilir. Ancak Dilipak'ı adam yerine koyup çağırsalar, arkadaş senin derdin ne deseler ne olur? Ya da Ecevit gibi bir zalimin şair gönlünden medet umacak kadar yumuşak başlı Taşgetiren'i dinleseler ne kaybederlerdi? Aykırı şey söyleyeni hemen hain ilan etmek işleri düzeltiyor mu?
 • ali ihsanali ihsan1 ay önce
  YORUMCU "ALİ DAMLA" RÜMUZLU ARKADAŞ, TEBRİKLER. DOĞRU YAZMIŞSIN. SAYIN YAZARDAN İBRAHİMİ BİR DURUŞ ve TAVIR BEKLİYORUZ.
 • Bir garipBir garip1 ay önce
  Baktım gördüm köşe kapmışlara bir telaş bir serzeniş şimdiye kadar sesiniz bu denli çıkmıyordu ne oldu köşeniz elden gidiyormu o zaman sadece kendi menfaatinizi düşünmeyecektiniz yıllarca sizi sırtında taşıyan sizi oraya getiren insanları dinleyip gözetecektiniz hısım akrabayı bu denli kollarsanız o merdiven yok olur.Yok damat gidecek yok bu gidecekle bu işler olmuyor söze bakılmıyor icraata bakılıyor.trenden inenler trene binemez reis öyle diyor.
 • kemal kaplankemal kaplan1 ay önce
  sayın yazar 4'lü takrirsahiplerinin bir kısmını yanlış yazmışsınız.
 • Ahmet KaragözAhmet Karagöz1 ay önce
  Hocam mevıza kitaplarından aklımızda kaldığına göre Rabbimiz kulununişledkleri bazı amellerinin kaşılığını bu dünyada verirmiş, bazılarınıda baki alemde verirmiş.Sanırımbu meseleye birazda böyle bakmak lazım. Yani etme bulma dünyası!
 • SinanSinan1 ay önce
  Bugünkü yazınıza gelince de evt son zamanlarda yeni parti çalışması var ve bir anda sanki dinden çıkacakmış gibi insanlar bunu bir ikamet olarak görüyorlar...ama defalarca kez bu millet son bi kaç yıldır yapılan ekonomik ve siyasi politikadan rahatsızdı ama kendi partizan kanaları bunu görmek yerine sürekli suçladılar ve kim muhalif gibi görünürse onu hedef tahtasına koydular... gerçekten bunun bedeli olucaktı iktidar olunca millet iradesi kaybedince birileri yüzünden demek yerine bizim de hatamız var şunu yanlış yapıyoruz demedikce içten çürüyen bir parti haline gelmek kaçınılmaz oluyor...yıllardır ali babacan gibi insanları dışlayıp pasifize edip berat albayrak gibi başarısız ama itaatkar oldukları için göreve getirilenkişiler partiyi ve cumhurbaskanini halktan uzaklastirdilar yavaş yavaş....beka sorunu deyip kamplastiran bir politika ile halkın sabrı iyice taştı...beka halkına değil dışarıya karşı bir sorundur...2002 sen başlayarak söylemlerinde hukukun tarafsızlığı halkın özgür fikir temelli yaşama hakkı toplumu birleştiren hamleleri terkedip iyice kalıplasan nefret söylemi ile ne yazikki iktidarda kan kaybeder ve zamanla yok olur gider...
 • MertMert1 ay önce
  Mert hadi git lan. Sana ne Reisimiz'in damadından, kızından karısından bir yerine mi batıyorlar yoksa.
 • Mesut TopakMesut Topak1 ay önce
  Mesut Topak hadi bakim topak topak yuvarlan sen. Senin aklın ermez bu işlere. karışma siyasi konulara. Reis bizim de reisimiz...
 • şükrü onukşükrü onuk1 ay önce
  O bir teknotrat . Onun zamanında düşük kur politikasından dolayı yüksek cari açık sorunuyla karşı karşıya kalındı , üretim düştü her şeyi döviz bolluğuyla dışarıdan alma durumunda kalındı . Bu cari açık sorunundan dolayı zamanında AKPARTİnin ülkeyi uçuruma götürdüğü söyleniyordu. İstikrarlı ortamda siyaset yapmak çok kolay . Liderliğe soyunduğunda işin vahametini anlayacakfakat işi işten geçmiş olacaktır .Erdoğan 2008 krizinde risk alarak Batı krizle boğuşup kıvranırken ,Türkiye’yi kriz teğet geçmişti aynı riski defalarca alıp istikrarın devamına hep katkıda bulunmuştur. Güçlü iktidar ve millet desteğiyle her zaman batının korkulu rüyası olmuştur.Bu gün doğu Akdeniz de ve Orta doğunun farklı noktalarında , fıratın batısında ve içte terörle mücadelede alınan mesafe kolay işler değil . Göçmen sığınmacılar S 400 konusunda aynı direnci gösterecek ve yönetecek karizmatik yapının bunlarda olduğu görüşünde değilim , devlet yönetmek kolay iş değil ,Mahkemeler kadıya mülk değil partide kalıp katkıda bulunma varken yeniparti işiyle uğraşmak ülkeye enerji kaybettirir. Daha önce defalarca denenen ayrılma hikayelerinin hiç biri mutlu sonla sonuçlanmamıştır .Menderes örneği farklı , Chp boş işlerle uğraşıp tahammülsüz bir hal almasıylabirilerinin bu duruma dur demesi gerekiyordu , bunlar yeter söz milletindir deyip millette de aynı karşılığı buldular . Keşkeo süreç durdurulmadan devam etseydi , bu gün Türkiye farklı noktada olurdu . Aynı durum bu gün için geçerli değil ,her olumsuz duruma anında karşılık veren istikrarlı bir yönetim var bunu çözmeye çalışmak büyük bir vebaldir .
 • FAKİRFAKİR1 ay önce
  Oyları bölünce MSP VE CHP koalisyon hükümeti kurmuş. İyimi olmuş.Ne başarı ama! Şimdi bu koltuk sevdalılarıda oy bölecek. Artık sende bu işten anlamazlara oy verirsin DİLİPAK.
 • SinanSinan1 ay önce
  Yazılarınız gerçekten değerli ve anlamlı...en azından bir altyapısı var kin nefret değil kendine getirmek amaclı...bazı fanatikler var burda işlerine gelmediği için sizi eleştiriyor...hatta bi tanesi fantezi üretme başkanımız kuran okuyor diyor..ama son zamanlarda partide ki israfı iftira politikası üzerinden oy toplama çalışmasını.Yağcılık ve yalan üzerine bi yere gelme çalışmasını görmezden geliyor...yıllardır karşı cenahın uyguladığı o yanlış şeyleri şimdi bizim kesim yapıyor..Hatayı kendinde aramak yerine sürekli birileriñi suçlamak yapmak yaftalamak müslüman işi değildir..
 • radarradar1 ay önce
  4'lü takrir: Celâl Bayar, Refik Koraltan, Adnan Menderes ve Fuad Köprülü olması gerekir.
 • ÇARE SİZÇARE SİZ1 ay önce
  Ak Parti'den istifalar olacağını sanmıyorum. AKP'lileşen Parti'de yem borusuyla bağlanmamış adam bulmak zor. Varsa helal olsun. Eldeki bir kuş daldaki on kuştan iyidir ki burada iş tersine... Elde 10 kuş, daldakinin bir olduğu bile şüpheli... Onları büyütürse Ak Parti'nin sert dili, ekonominin gidişatı, sizin yaza yaza, uyura uyara bitiremediğiniz ve dahi düzelttiremediğiniz hatalar büyütür. Yani kimin ne yaptığı değil, önemli olan Ak Parti'nin Ak Parti olabilmesi ya da AKP olarak yolda bulduklarıyla yola devam etmeye çalışması önemli... Yeni kurulmaya çalışılan partilerden benim umduğum fayda, Ak Parti'nin şapkayı önüne alıp düşünmesiydi. Ama ben böyle bir ihtimal ve emare de göremiyorum.
 • FaniFani1 ay önce
  Sn dilipak sizi Abdülhamid hana şiirlerinde hakaret eden ve Abdülhamid Han'ın tahtan indirilmesinde destekleri olan m Akif fe benzetiyorum şu sıralar Allah sonumuzu hayr eylesin inşallah.
 • akpartili necmiakpartili necmi1 ay önce
  babacan en çokakpartisonra sırası ile iyi parti saadet kısmen chp den oy oy alır.akparti dışında akpartiye yakın ve rakiplerdende oy almış bir oluşumla ittifak akpartiyi güçlendirir.meseleye burdan bakarsak bu oluşum meral ve chp nin sonu olabilir.yeni oluşumu doğru bulmuyorum desteklemiyorumda biz sonuna kadar akparti ve REİS leyiz.ama ellerini oğuşturanlar asıl kayba uğrayanlarda olabilir.
 • ayşe gülayşe gül1 ay önce
  ortadoğulu ülkesiyiz işte ispatı;. sırttan hançerleme, çelme takma, ön kesme.kıskançlık, hırs.
 • ali damaali dama1 ay önce
  Arafta duran bir kimse gibisiniz. Babacana el altından güzelleme yapıyor olmanız, yol göstermeniz ne demek oluyor? Sürekli çok bilmiş havalarından yazı yazıyorsunuz. Bir iki kelam da işi gücü sadece faizci bankaları koruma ve kollama görevi olan bay Babacana söyleyebilseydiniz ya... Çok bilmiş ekonomist olarak ortaya çıkacak olan bu insan neden sağlam bir ekonomi temeli oluşturmadı. Bak bugün koruyup kolladığı bankalar piyasaları kilitledi. Kimseye zırnık koklatmıyor. Sanki kasti bir durum var. Bütün şebekeler iş üstünde. Siz ise bunu göremiyorsunuz. Piyasada değilsiniz çünkü. Keyfiniz yerinde. Marko paşalık yapıyorsunuz.Oynanan oyunları göremiyorsunuz. Ama yazı yazınca Babacanın sözcüsü gibi yazabiliyorsunuz. Net durun. Neyin tarafındasınız belli olsun. Araftan çıkın.
 • yazıYORUMyazıYORUM1 ay önce
  Neyin mazlumluğu yaw, bırakın bu sahtekarlıkları , mağdurum da mağdurum, ulan memlekette herkes mağduru oynuyor, ezikler koalisyonu kurdu herifler yuh olsun böyle ballı kaymaklı mağdurlara!!! Algı algı algı işiniz gücünüz algı...
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Millet devletçi,akıllı ve toplumu birleştiren birini istiyor.Babacan tam adamı.Hersey fisirlandi ancak babacan düzeltir.Ak partinin abd tarafından kurulan,abd ye hizmet eden bir parti olduğunu dilipak söylemişti.17 yılda 2001 arar olduk
 • KocasolakKocasolak1 ay önce
  Hocam tesbih kopmak üzre. Reis mecliste çoğunkuğu kaybetmemek için ÇABALADIKÇA israf artacaktır, akçe vermeden olmaz çünkü..........A. Babacan, biryerlere YASLANMADAN mecliste gurup kuracak sayıya ulaşamaz, yaslandığı tüsiad veya müsiad KAZ sözü almadan TAVUKdağıtmayacaktır. Yani, her halukàrda İSRAF kaçınılmaz olacak. Gençler EMEK vererek biryerlere GELİNEMEZ olduğuna, yaşayarak şahid olunca. Biryerlere gelmek TORPİL ve KAYIRMA ile olduğu için, emek yerine imtiyaz peşine düşüyorlar. Torpil ve imtiyaz İMKANI bulamayanlar ASİ ve MARJİNAL oluyorlar. Eğitimde BU YÜZDEN çuvallıyoruz. Gelecek süprizlerle dolu, bu hengamede, milletimiz DOĞRU etrafında birleşmesin diye, doğruya aynalar tutularak, sahte doğrular ürettiler. ABD ve AB artı SİYONİSTLER, binbir isim altında PARALAR ( kiminin kitabına, kiminin cemaatine, kimine kürsü, kimine burs, kiminin tv sine reklam adı altında) vererek, toplumda ALİM, ŞEYH, SEYYİT, ŞERİF, zannettiğimiz aynaları ürettiler. Bunca sahte doğru arasında HAKİKİ DOĞRUYU bulanların sayısı çok az. Allah bizi kuranı kerimin hakiki doğrularından ayırmasın, ona muhalif KİM VARSA bizi ondan uzak tutsun. Sırattan ayrılan HER KİM olursa olsun, ondan uzak olmalıyız. Benim hırsızım, benim hainim, benim müsrifim, benim bölenim dersek, bizde KAYBEDERİZ. Türkiyede ve dünyada, SIRAT üzerinde sabit, ümmeti sıratta birliğe çağıran HAKİKİ aynaya ÇOK ACİL ihtiyaç var...... Biz, o erdemli gençliği yetiştirmekden ÇOOOK UZAKTAYIZ, nedenini yukarda izah ettim.
 • MESUT TOPAKMESUT TOPAK1 ay önce
  Bu insanlar dava bilincine sahip olmayan insanlardır.Bunlara görev verirsin onu yaparlar.Suya sabuna dokunmazlar sıkıyı görünce sıvışırlar Allah için söyleyin hangi zor zamanda Cumhurbaşkanının yanında oldular.Cumhurbaşkanına sert söylem yapıyor diye eleştiriyorlar ne yapacaktı hak edene yalancıya iftiracı ya hakaret edene cevap vermesin mi yanağına vurana öbür yanağınıdamı dönsün.
 • Hasan karakayaHasan karakaya1 ay önce
  Nur içinde yat hasan abi İslam'ın gür sesi mazlumların nefesiydin. Ağzında lafı geveleyen sözde yazarlati okuyunca kıymetini dahada anliyoruz.
 • karışıkkarışık1 ay önce
  hocam endişeye mahal yok babacan reisin emriyle iş yapıyor.hala beraber hareket ediyorlar.Ancak 70 li yıllardaki durumla şimdiki durum çoooooooook farklı o zaman demirel ve inönü zulmü altında inleyen inançlı kesim varı. Reisde de olduğu gibi erbakan bunların üzerine binasını kurdu. bendeniz de hasbel kaderMTTB içinde olmamnedeniyle bu gelişmelerin içindeydim. hatta erbakan tüm cemaat ve tarikatları dolaşıp destek istedi yazıcılar hariç diğerleri destek vermeyeceklerini söyledi. cemaat ve tarikatliderlerinin bu ihanetini o masum iyi niyetli tabanı dinlemedi. MSP ye zülümden kurtuluş ümidiyle oy verdi. Ama ısrarla karşı çıkmamıza rağmen erbakanı diyet borcu gereği CHP ilekurdu. madem kuruyorsun bari MEB i al dedik dinlemedi,uyduruktan icracı olmayan bakanlıkları alıp kendini ve bizi rezil etti, kendi eseri olan kıbrıs kahramanlığınıbile karşı çıkan zorla onay veren karaoğlana kaptırdı. Şimdi olduğu gibi bakanlıklarda münafık sahtekar gösterişçi chp lileri kadrolaştırarak bizi çok üzdü. Böylece ümidimizi kırdı iktidara yürürken 28 şubat sürecinde olduğu gibi eridi gitti. inşallah olmaz ama bu işin sonuda ona benziyor.
 • kalelikaleli1 ay önce
  ve bu ülkede çeşitli insanlar yaşar senin onun kafasından olmayanlar çok.ülke yönetmek kolay mı sanıyor orada ahkam kesiyorsunuz.yaz çiz kolay.akıl vermek kolay.yok efendim şöyle yaşa yok böyle ol.yok şuna benze buna benze ile olmaz efendi olmaz.bak kur an okuyan bir liderimiz var.korkusundan kim kur an okuyabilirdi.bu dönemler sanki yaşanmamış gibi kalkmış fantazilerden dem vuruyorsunuz.yakışıyor mu bu yazılar.
 • kalelikaleli1 ay önce
  ve bu ülkede çeşitli insanlar yaşar senin onun kafasından olmayanlar çok.ülke yönetmek kolay mı sanıyor orada ahkam kesiyorsunuz.yaz çiz kolay.akıl vermek kolay.yok efendim şöyle yaşa yok böyle ol.yok şuna benze buna benze ile olmaz efendi olmaz.bak kur an okuyan bir liderimiz var.korkusundan kim kur an okuyabilirdi.bu dönemler sanki yaşanmamış gibi kalkmış fantazilerden dem vuruyorsunuz.yakışıyor mu bu yazılar.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Ümmetibölmeyinbuyurmuşlar.... ÜMMET hangiümmet ,ÜMMET, AKP mi? La ilahe illallah MuhammedenRasülullahdiyen herkesMUHAMMEDÜMMETİ değilmi?
 • Asimin nesliAsimin nesli1 ay önce
  Sayın Dilipak bide babacana duayla bitirseydiniz yazınızı super olurdu.
 • kalelikaleli1 ay önce
  abdurrahman hocam gene düzmüş döşemişsin msp mnp kadayıfın altı üstü derken ders vermeye de başlamış olmanız ne kadar tecrübeli olduğunuzu göstermekle beraber 28 şubatta milleti ve çocuklarını perişan eden karalara imza atıp kaçan sünepe korkaklar yüzünden çocuklarımızın hayatı karardı.bir iki yürüyüşten başka ne yapabildiniz acaba sormak lazım.korkaklar başarılı olamazlar kilit olamazlar.şimdiye bak 28 şubatı yapacak biri çıkabilir mi başörtüsü imamhatip sorunu var mı aklın alır mıydı bunları düzeltecek millete meydan okuyanlara ders verecek bir lider çıkacak. kesinlikle havsalanıza sığmazdı.bak nasıl düzeldi.herhalde o günleri özlediniz.gidişatınız onu gösteriyor.
 • mertmert1 ay önce
  Ak Parti dışında hiç bir partiye oy vermeyeceğiz. Tek Şartımız: Etik olarak doğru olmayan Damat görevden alınacak. Reis hariç, Hanım efendi ve aile fertleri TV ekranlarında görünmeyecek.
 • çetinçetin1 ay önce
  Ümmetçilik Müslüman ülkelerin felaketi oldu Peki nedir bu Ümmetçilik? Gerçekten Müslümanlara daha iyi bir idari ve yaşam tarzı mı sunuyor? En basit tanımı ile Ümmetçilik; insanlar arasında hangi milliyete mensup olduğuna bakılmaksızın İslam dinine inanan insanların bir araya gelerek oluşturdukları bir çatı. Ümmetçilikte Müslüman olmak dışında hiçbir şart aranmaz. Daha ileri ki safhalarda ise bütün dünya Müslümanları bir araya gelerek bir halife seçip, İslami kurallara göre bir devlet kurup, halifelerinin idaresinde yaşamlarını sürdürmektir. Öne sürdüğü tezler ise insana dünya da cenneti yaşatmaktır. Peki gerçek ne? Tarih boyunca Müslüman ülkelerde iktidara gelen ümmetçi partiler bunun ne kadarını gerçekleştirdi.?Tarih boyunca ümmetçilik, yaygın olduğu toplumların felaketi olmuştur.Mısır, Türkiye, Afganistan, Afrika Ülkeleri buna en güzel örnektir.Ümmetçilik siyasal İslam’ın başlangıç noktası olup, sözde İslami terör örgütlerinin de alt yapısını oluşturur. IŞID, İBDA-C, FETÖ ve Hizbullah ve bunun gibi daha onlarca sözde İslami terör örgütlerinin dayandığı temel görüş ümmetçiliktir. Allah-u Ekber diyerek Müslüman kafası kesmek bu örgütler için bir ibadettir.Ümmetçiliğin Müslüman toplumlara verdiği zararları daha iyi anlamak için Türkiye Mısır ve Afganistan'ın son 20 yılını incelemek yeterli olacaktır. Türkiye'de ümmet fikrini savunan sözde İslami cemaatlerin para ve makam hırsları devlete ne kadar zarar verdiğini son 20 yılda açık açık gördük. Devletten maaş alan kamu görevlilerinin iş yapmak bir yana şeyhinden emir alıp masum insanları nasıl katlettiğini, devletin kaynaklarını nasıl hortumladığını, bunları yaparken de "ümmete hizmet" bahanesine sığındığını ibretle izledik. İslam adına insanları domuz bağı ile boğan, hükümetten istediği makam ve ihaleleri alamayan FETÖ yapılanmasının bir gecede devletin verdiği silahla kendi vatandaşlarını katleden sözde ümmetçi İslami cemaatlerin yaptıklarının hep birlikte izledik.Kısaca Millet olamayan bir toplum ümmet olmaya kalkarsa kendi felaketini kendisi hazırlar.AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın savunduğu ümmetçiliğin gerek ekonomik gerek siyasal ahlak açısından Türkiye'yi getirdiği noktaya başlıklarla baktığımızda görülen şu manzara itiraz eden olmaz sanırım.Şimdi okuyacağınız satırlar artık AKP iktidarına yakın gazeteci ve siyaset bilimciler tarafından bile açık açık konuşulmaya başlandı.İktidarı, gücü, devleti ele geçiren İslamcılar makam ve paraya hükmedince kısa sürede bozuverdi.İktidara gelmeden önce mücahit olanlar, iktidara gelince müteahhit oluverdiler.Müslümanlar süslüman oluverdiler.Dün Mazlumdular bugün zalim oluverdiler.İslamcılar kul hakkı, haram, rüşvet, faiz yiyen, çalıp çırpan, hakkı olmayana el uzatan, komşusu açken tok yatan, gösteriş, şatafat, israf içinde yaşayan, işi ehline vermeyip cemaat kontenjanından kifayetsiz adamlara verilen makamlar, ayaküstü kırk yalan söyleyen, ahlaksızlığı yaşam tarzına dönüştüren, vicdansız, merhametsiz, adaletsiz, zalim insanlar haline geliverdiler.İlahiyatçıların İmamların tecavüz davalarında yargılanıp ceza alırken, bir bakanın bir kereden bir şey olmaz deme ücreti göstermesi ise anlamsızlığın boyutunu anlatmaya yeterde artar bile.Müslüman aleminde hukuksuzluk mezhebi en büyük mezhep oldu. Bendensen ceza yok sal gitsin, muhalifse tutuklayın anlayışı artık yadırganmaz hale geldi. Artık iktidar sahipleri bile adalete olan güvenin yerle bir olduğunu inkar etmiyor. Konu ile ilgili veriler ise vahim. Halkın yüzde 80'i hukuk bağımsız diyorsa tablonun korkunçluğunu düşünmeye bile gerek yok.Müslüman bir ülkede, Müslümanın zulmünden kaçan Müslümanların Hıristiyanların adaletine sığınmak için okyanuslarda boğuluyorsa burada bir terslik var demektir. Neden Müslüman, Müslümanın adaletinden kaçar ki? Hani Hz. Ömer'in adaleti?Ümmetçiler iktidara gelirken bütün vaadlerinin tam tersini yaparlar.Güya İslamcıların iktidarı diğer iktidarlardan farklı olacaktı.Güya İslamcıların iktidarında adil düzen kurulacaktı.Güya İslamcıların iktidarında adaletsizliğin yerini adalet alacaktı.Güya İslamcıların iktidarında ahlaksızlığın yerini ahlak alacaktı.Güya İslamcıların iktidarında zalimliğin yerini müşfiklik alacaktı.Güya İslamcıların iktidarında Harun gibi gelenler Karun gibi olmayacaktı.Güya İslamcıların iktidarında rüşvet, yolsuzluk olmayacaktı.Güya İslamcıların iktidarında çalıp çırpma, hırsızlık olmayacaktı.Güya İslamcıların iktidarında iş ehline verilecek; adam kayırmacılık, torpilcilik olmayacaktı.Güya İslamcıların iktidarında komşusu açken tok yatılmayacaktı.Güya İslamcıların iktidarında kimsesizlerin kimsesi olunacaktı.Güya İslamcıların iktidarında ihtiyaçlarından fazlasına sahip olanlar, ihtiyaçlarından fazlasını ihtiyacı olanlara dağıtacaklardı.Güya İslamcıların iktidarında toplumsal barış sağlanacak, farklılıklar bir arada barış içinde yaşayacaktı.Güya İslamcıların iktidarında ahlak, dürüstlük, adalet, vicdan, merhamet, infak, müşfiklik, iyilik, paylaşma en yüce değerler olacaktı.İktidarda İslamcılar olup da böyle olan bir Müslüman ülke var mı?Ne acıdır kiHristiyanlar, Yahudiler, Şintoistler, Budistler, Hinduistler, ateistler, deistler bilimsel, teknolojik buluşlar yaparlarken, Ümmetçiler niçin bilimsel, teknolojik buluşlar yapamıyor. Dünyanın en zengin petrol kaynaklarına sahip İslam ülkeleri neden üretimde en son sıradalar. İnsan hakları, demokrasi, adalet, kısaca insan yaşamında güzele dair hiçbir alanda örnek teşkil ediyor mu?Şu kısa ekonomik veriler bile ümmetçiliği anlatmaya yeter63 İslam ülkesinde, 1 milyar 700 milyona yakın nüfusun toplam üretimi, 80 milyonluk nüfusa sahip Almanya’nın üretimine bile yetişmiyor.Dünya uyuşturucu ve erin üretiminde 1. Sırayı bir İslam ülkesi paylaşıyor.İşte Erdoğan'ın "ümmeti bölme" hikayesinin altında yatan sır. Cahil Müslüman toplumları kitleler halinde bir partiye kanalize etmenin yolu Ümmetçilik ve boş hamasi nutuklardır. Ümmetçilik her dönem cahil Müslüman toplumlar için sihirli bir söylemdir.Ümmetçiliğin panzehiri ise başta millet bilincini savunan Türk Milliyetçiliği ve daha geniş anlamda Gelişmiş Demokrasidir.
 • DermanDerman1 ay önce
  Yorumcu huseyin sen sozcuyu yilmaz ozdili okumus,san yandin demek sende kandin demek inandin,o seytana papucunu ters giydirir yinede aldandigini bildiriro kotulukden baska soz yazmaz ona herkes inanmaz kotuledikleri aksini anlayacaksin.
 • MURAT ÖZGÜLMURAT ÖZGÜL1 ay önce
  CHP Bu Oluşuma Kiralık Satılık Vekil verir Ğurup kurdurur
 • bilge pınarbilge pınar1 ay önce
  reisin sonsuza dek başımızda olması mümkün değil 17 yıllık iktidarı boyunca ak parti nin kaptanlığını reisten sonra devralacak onlarca insanı reis hazırlayabilirdi bugün reise bir şey olsa ak parti dağılır gider bence babacan ak parti nin evrilmesi için ve reisin reisliği devretmesi için iyi olabilir ümmetin bölünmemesi için bence reis babacanı desteklemeli ve 2023 başkanlık seçimlerinde babacan lehine seçimden çekilmelidir babacan da a.gülden uzak durmalıdır
 • ali ihsanali ihsan1 ay önce
  SAYIN YAZAR YAKLAŞIMINIZI HİÇ DE DOĞRU BULMUYORUM.SENİ BİR BÜYÜK BİLDİK. AĞABEY BİLDİK. DURUŞUN İBRAHİMİ BİR DURUŞ OLMALIYDI. FİTNEYE ENGEL OLMALIYDIN AMA ALIŞTIRA ALIŞTIRA AYRILIKÇILARI HOŞ GÖSTERMEYE ÇALIŞAN BİR YAZI. AK PARTİ VERDİĞİN ÖRNEKLERDEN NE AP İLE NE DE CHP İLE ÖRTÜŞÜR. NE DE YENİ PARTİ BİR MNP, MSP DİR. SİZDE BİLİYORSUNUZ Kİ BU ADAMLAR AK PARTİNİN ZOR ZAMANLARINDA HEP ŞER CEPHESİNDE YER ALDILAR. HİÇ BİR VİJDANİ SORUMLULUK HİSSETMİYORMUSUNUZ ? SİZDE "ÜMMETİ PARÇALADINIZ" YAKINMASININ KARŞILIĞI YOK MU ? ÜLKENİN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUMU SİZ BİZLERDEN İİ BİLİYORSUNUZ. ZAMANLAMA OLARAK, TAVIR OLARAK BU AYRILIKÇILARA SÖYLEYECEK, " HAKKI ve SABRI TAVSİYE EDECEK" BİR SÖZÜNÜZ YOK MU.SİTEMLERİMİZİ LÜTFEN ANLAYIŞLA KARŞILAYIN. SAYGILARIMIZLA
 • HaticeHatice1 ay önce
  Sayin dilipak sayenizde yaza yaza dogru diye dusundugunuz bazi konulari yazdinizda ne oldu simdide bir cok yerleri alan hdp kokenli belediye baskanlari bu ulkeye faydali hic bir hizmetleri asla olmayacak yazdiginiz yazilar sayesinde sanki bu ulkenin neleri kaybettigini gorup ozur dileyeceksiniz sizden baska kimse bu kadar zarar vermedi alin nerdeyse 30 bin isci cikardi chp liler bakin maaslarini vermiyorlarmis para yok diye para olmamasi mumkun degil bakin akp butun paralari yemis maas bile odeyemiyoruz diyecekler kendi yiyecekleri veya pkk ya aktaracaklari paraya kilif hazirliyorlar daha ne iftiralar duyacak halki somurmeye devlet bize odeme yapmiyor deyip nelere zam yapacaklar gorecegiz yazik ettiniz pkk li katillerin elinde kaldi ulkenin belediyeleri yok c,baskanina ulasamiyorum diye yakiniyorsunuz c, baskanina ulasmak icin o kadar cok iletisim sitesi varki sonra tayyip bey hangi bir dertle ugrassin sayenizde kendi taraftarlarinin yazisina firsat vermeden hukumet taraftari denilen gazeteciler neymis elestriymis ya bir kerede cumhuriyet sozcu niye chp ye hdp ye elestri goturmez bu ulkede dindarim diyenler birbirlerine cok zarar veriyor hic bir konuyu kendi aranizda halletmiyorsunuz yolunuz yalnis bundan sonra olacak olaylarda suclular icinde olacaksiniz uzuldugum konu yillardir yazilarini okudugum bir gazeteciydiniz ama bizleri uzdunuz simdi ilerde olacak olaylarda her halde yazdiginiz yazilarin elestrilerin muhasebesini yaparsiniz insallah
 • Yaşar Yaşar 1 ay önce
  Abdurrahman abi yeni kurulacak partiyi kabullenmiş gibi bir halin var.Reis ne dedi öbürleri gibi onlar da gider çöp kutusuna.
 • ZaurZaur1 ay önce
  Bu bir oyun
 • Ömer Faruk Ömer Faruk 1 ay önce
  Kuyuda kalarak, kuyudan çıkma çabalarımız devam ediyor.... Bir parçalanmışlıktan başka bir bölünmeye gidiyoruz. Bu bölünme bizi birleştirmez. Çünkü bizi diziler böldü. Aile bir değilki. Eğitim doğru değilki. Faiz kaldırılamamışki. Adelet konusu hallolmamışki.....Kötülüklerin anası bir içkidir birde dünya sevgisidir. Reklamlarla dünyayı çok sevdik. Hem faize hemde türlü türlü günaha düştük. İmdaaat YARABBİ sen bizi kurtar.Ya ALLAHBismillah.Haydi sivil toplum kuruluşları görev bizim. Çünkü biz kendimizi doğru yönde değiştirmeden Rabbimiz bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek. Şimdi herkesin en kısa zamanda doğruya bir adım atmak ve arkasından da koşar adımlarla ilerlemektir evelAllah. Allah'ıma emanetsiniz can kardeşlerim
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Yücemilletimizebir sorum olacak... BirSUBAY , birPROF, bir B. ŞEHİR BEL. Başkanı , bir M. Vekili, bir BAKAN , BİR BAŞBAKAN, bir C. BAŞKANI , Türkiyenin en büyük sanayici grubu KOÇ gibi vs..... EMEKLİ, SÜMÜKLÜ , İ.. NE , SAPIK, ŞİZOFREN,SAHTEKAR birCASUSTANne tür birfaideumar??!!... TÜRKİYE BUSORUYACEVAPVERMEDİKÇEBAŞIBİTTENKURTULMAZ.... BU sümüklüvaizdenyüzbinlercedaha var,bu gün dahidevletinen üstmevkii, makamlarında ciritatıp,parasal işleriniyürütüyorlar.... AKLINIKULLANMAYANINÜSTÜNEPİSLİKYAĞDIRIRIZ diyorYARADAN....
 • aydınarzuaydınarzu1 ay önce
  Ee siz kimin yanındasınız ? Babacan iyi mi yaptı? Erdoğan haketti mi? Oh mu oldu? İçiniz biraz olsun ferahladı mı? Başkalarına söylerken asıl ihtiraslarına kurban giden siz olmayasınız?
 • KızılelmaKızılelma1 ay önce
  Ne söylesem dinleyen yok it ürür kervan yürür ozaman insanı yaşattıki devlet yaşasın sözünün altında ezilmeyeceksinBaşın sıkıştığında millete şikayet etmeyeceksin o hakkını kaybettin.akıl zayi olduktan sonra beden işe yaramaz olur güle güle deme zamanı geldi galiba Erbakan hocanın oğluna ne dersiniz.
 • engineerengineer1 ay önce
  yeni partiler kurulur, millete kurtarıcı diye yutturulur, yeni gelen yeni düzen olur, düzülen daima Millet olur, kimi besmeleyle düzer, kimi besmelesiz, ama bu Millet bir gözünü açacak hani maymun gözünü açtı olacak ve kendini kandırıp düzenleri bir bir düzecek, eski ve yeni düzücüler ergeç bununla yüzleşecekler, Devleti zenginleşme yeri olarak görenler yediklerini bir bir kusacaklar, ama bu dünyada ama Ulu divanda yedikleri Millet ve Kul haklarının hesabını verecekler, yeni parti eski parti diye Milleti uyutmaya devam, yok aslında birbinizden farkınız ama siz osmanlı bankasımısınız?
 • MülayimMülayim1 ay önce
  Cumhurbaşkanı'nın sert dili bırakması gerek. Karşısındakileri sürekli sert dille eleştirmeyi, bölücülükle suçlamayı bırakmalı. CHP'den Demokrat parti çıktı, Demokratpartiden Adalet partisi çıktı, Milli Selamet Partisinden Refah partisi çıktı. Son olarak Refah kapatılıp Fazilet partisi kurulduğunda Tayyib Erdoğan AK PARTİ'yi KURUNCA ÜMMET BÖLÜNMÜYOR DA, ŞİMDİ MİLLETİN NEZDİNDE KIYMETİ HARBİYELERİ OLMAYANLAR PARTİ KURUNCA MI ÜMMET BÖLÜNÜYOR. BU SERT VE KINAYICI DİLİ BIRAKMAZSANIZ ÜMMETE SİZ ZARAR VERİRSİNİZ. SİYASETTE KİM NEYİN EDEBİYATINI YAPIYORSA ONUN İSTİSMARINI YAPIYOR VESSELAM.
 • bilal..bilal..1 ay önce
  ne erdoğan, ne gül, ne de babacan ya da diğerleri umrumda değil. sistemlerin iki sac ayağı vardır. aile (kadın,anne) ve eğitim.islamın öngördüğü aile ve eğitim olmadığı sürece hiç birisi umrumda değil.... kitaba ve sünnete yönelmeden de ayağa kalkamayacağız. demokrasi denen sistem oyalayıcı aldatıcı bir sistem. ah ahhh... müslümanlar bunu bi anlasalar....

Günün Özeti