Ben niye böyle yazıyorum?

28 Mayıs 2019 Salı

Şöyle bir “yanlış anlaşılma” söz konusu: “Dilipak CHP’yi eleştirmesi gerekirken, daha çok AK Partiyi eleştiriyor”. Mantık şu: Çünkü şimdi kendi kendimizle uğraşmayı bırakıp, karşı tarafa saldırmamız gerek. CHP gelirse bütün kazanımlar kaybedilebilir.

Peki, ben durduğum yeri açıklamaya çalışayım: Ben her mü’min gibi iman ettim ki Allah (c.c) kitabında şöyle buyurdu: “De ki: Hak geldi bâtıl zail oldu! Zaten bâtıl yıkılmaya mahkûmdur.” İsra 81 ve “İnsanı önünden ve ardından takip eden melekler vardır. Allah’ın emriyle onu korurlar. Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah’tan başka hiçbir yardımcı da yoktur.” (Rad – 11)

Bu ayette ne var derseniz, burada “Karanlık gider ışık gelir” demiyor. “Işık gelirse karanlık yok olur” diyor. Bizden istenen başımızdakilerin değişmesinin olmazsa olmaz şartı olarak kendimizi değiştirmemizdir. Çünkü “karanlık aydınlığın yokluğudur”. Bu anlamda “Karanlığa küfretmeyi bırakıp, kalkıp bir mum yakmamız”, kendimizi bir özeleştiriye tabi tutarak kendimizi değiştirmemizdir.

İşaya aleyhisselamın kavminin Calud’un zulmün kurtulması için önce o kavmin kendini değiştirmeye karar vermesi gerekiyordu. Onlar bunun için “Peygamber soyundan mucizelerle donatılmış ya da krallar soyundan, güçlü ve yenilmez bir komutan” bekliyorlardı. Allah onlar için “kurtarıcı bir lider” değil, içlerinden “işini bilen, dürüst ve cesur” birini seçti. Halid b. Velid’in azledilip yerine kölesi Zeyd’in komutan tayin edilmesinin arkasındaki sır burada gizli.

Kur’an-ı Kerim’de en uzun anlatılan olaylardan biri olan Talud Calud olayını okuyalım. Sonunda Talud’un ordusu daha savaş yerine varmadan, ırmaktan geçmeden önce “içmeyeceksin” denilen suyu içince zaten bayıldılar. Geriye Talud’un yanında, Calud’un 100.000 kişilik ordusu karşısında 300 kişi kalmıştı. Sonunda zafer, savaş tecrübesi olmayan, zırhı ve kılıcı da olmayan 18 yaşındaki Davud’un sapan taşıyla gelmişti. Kuyudaki Yusuf’u Mısır’a sultan eden Allah dilerse böyle de yapar!

Biz vahyin bize gösterdiği yönde önce kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. Sonuçta hüküm çok açık: Bir topluluk kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez.

Zafer düşmanımızın, ya da rakibimizin açığını yakalayarak değil, onların zaafında kendimize fırsat bularak değil, “Allah’ın yardımı” ile gelecektir. İşte tam da bu noktada, Allah’ın yardımının bize ulaşmasını engelleyen hallerden, işlerden, perdelerden arınmamız gerekiyor. Ben de işte asıl bunu anlatmaya çalışıyorum. Yani sizin zaferiniz için dua ediyorum!. “İnni küntü minezzalimiyn” diyelim diyorum. Yoksa nasıl veresetül enbiya olur insan ki! Yoksa yazdığım ayetlerden kendilerine eleştiri payı çıkaranların o ayetlerdeki ikazlardan rahatsızlık duymaları ile kurtuluşa eremeyiz ki!

Benim durduğum yer belli. Ben Müslümanlardanım. Ve bir kardeşimin saçının teline zarar gelsin istemem. Eğer güceniklik söz konusu ise onlar bilsinler ki, “Hakk’ın hatırı, kim olursa olsun, halkın hatırından kıyas kabul etmeyen ölçüde muhteremdir”. Ve dahi, her zaman duam şudur ki, düşmanımın bile hakkına zarar vermekten, kul hakkından Allah beni/bizi muhafaza buyursun. “Bir topluluğa olan öfkemiz, düşmanlığımız bile bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevketmesin!” Başka bir endişem yok.

Elbette ben bir insanım ve her zaman hata etmem de mümkün. Hata yaptığımı anladığımda da özür dilemek konusunda tereddüt etmem, muhatabım kim olursa olsun!

Benim “özeleştirim”in arkasında Hz. Yunus AS’nin laf dinlemez bir topluluk olan kavminden bîzar olup, onlara sırtını dönüp gidince, “böyle davranmamalıydım” diye kendi nefsini hesaba çeker. Kur’an-ı Kerim bize bunu haber verir: “Zünnûn’u da hatırla. Hani öfkelenerek (halkından ayrılıp) gitmişti de kendisini asla sıkıştırmayacağımızı sanmıştı. Derken karanlıklar içinde, ‘Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum’ diye dua etti” (Enbiya 87). Bir peygamber bile nefis muhasebesi yaparken, bize ne oluyor da, kendi yaptıklarımızı unutup, sadece rakiplerimizin açıklarını bulup ortaya dökerek zafer kazanma hesapları yapıyoruz. O “laf dinlemez topluluk” son günden bir gün önce inadından vazgeçti de kurtuluşa erenlerden oldu. Yunus AS’den istenen sonuna kadar Hakk’a davet idi. Uyarmak, korkutmak, rıza ve cennetle müjdeleyip, cehennem azabı ile korkutmak değil mi görevimiz. O zaman birileri benim uyarı görevimi yapmaktan neden rahatsız olur ki! Hadi siz de Allah’ın ayeti ile Resulün sünneti ile beni uyarın, Hakk’a çağırın! O zaman size dua ederim.

Birileri sadece para kazanmak, makam sahibi olmak istiyorsa durmasın yürüsün gitsin düşündüğü yolda. Ben sadece İlahi rızaya ulaşmayı umud ediyorum. Herkesin yapıp yapmadıklarının hesabının sorulacağı o günün hesabını düşünüyorum ve iman ediyorum ki, yaratanın bu abdi aciz kulu için de bu dünya hayatı için en doğru olanı onun hükmüdür. Bize hayır gibi gelen şeylerde şer olabileceği gibi, şer gibi gelen şeylerde o hayır murat etmiş olabilir.

Birileri CHP gelirse, şöyle olur-böyle olur, insanlar işinden gücünden olur” diye bir sürü endişe taşıyor. Ben diyorum ki, “Hayır da şer de Allah’ın iradesi içindedir”. Biz O’nun rızasını arayalım. O’nun yardımının bize ulaşmasını engelleyen söz ve işlerden uzaklaşalım ve sonucu Allah’a hava edelim. Hak şerleri hayreyler, sen sanma ki gayreyler, arif anı seyreyler. Durum bu. O bizi mallarımız, canlarımız ve sevdiklerimizle azaltarak ve artırarak imtihan edecektir. Birileri nasıl cennete gidecek. Birileri nasıl cehenneme gidecek. İşte böyle. Bizi gören, duyan, bilen, hüküm sahibi bir Allah var!

Kendilerini unutup, sadece rakiplerinin ayıplarını, açıklarını, zaaflarını kollayanlar yanlış yapıyorlar.. Hele onları eleştirirken, benzer yanlışlar sizde var ve onların aynını ararken kendi ayıbınızı gizlemeye çalışıyorsanız, onlar da sizin ayıbınızı ortaya dökerler.. Bizim önce “El emin” olmamız gerek. Sanırım bu konuda ciddi bir zafiyet söz konusu. Ehliyet ve liyakat konusu da öyle. 

Bakın bir işe, ille de İmam Hatipli birinin gelmesi şart değil. Ehliyet ve liyakat sahibi birinin gelmesi şart. Ehliyet ve liyakat imandan önce gelir. Ha! Bizim İmam-Hatipli o iş için başvuranlar arasında en ehil, en liyakat sahibi olan olsun, en azından eşit konumda olsun, başım-gözüm üzere, değilse herkes yerine. Biz “Müslüman”ız, “Müslümancı” değil. Biz “İnsan”ız, “İnsancı” değil. Kavmiyetçilik, hemşehricilik, tarikatçılık, Mezhepçilik, taraftarlık, partizanlık uzak olsun! Bir hayvana zulmeden insan kılıklı mahlûka karşı, zulüm gören Hayvan’ın yanında olmak gerek. O zulmeden mahluk ise belhum adal’dır bir mü’minin gözünde. Biz “Âlemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmeti”yiz zira! Allah yaptıklarımızı da, aklımızdan ya da kalplerimizden geçenleri de biliyor. Din günü her şey ortaya çıkacak.. Onun için ağzımızın tadını kaçıran ölümü sıkça anmamız ve din gününü hatırlamamız gerekiyor. Bugün tartışıp durduğumuz şeylerin hakikati o gün önümüze konulduğunda boynum önüme düşmesin, yüzüm kararmasın diye böyle yapıyorum. Birilerinin “gül hatırı” içinde bu düşüncemi değiştirecek değilim. Birileri beni bundan dolayı, yine de eleştirmek istiyorsa, eleştirebilir. Ben bu çizgide, bu anlayış ve bu niyetle “kınayanların kınamalarına aldırış etmeden” yoluma devam edeceğim. Ben dostum. Dostum için yapabileceği en güzel şey de onları Hakk’a çağırmaktır. İnsanları kendimize değil, Allah’a, resulüne, kitaba çağıralım. Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Muhammet AlkaçMuhammet Alkaç16 gün önce
  Allah senden ve senin gibi Müminlerden razı olsun. Hak yolda yürüyenlerin yardımcısı olsun İnşallah. Selam ve dua ile Dilipak muhterem.
 • EmrahEmrah17 gün önce
  Sen ne hakkın hatırını ne de halkın rahatını savunuyorsun. Tutturmuşsun AKP'liler şöyle münafık böyle gizli kâfir dedikçe gaza gelip bir daha diyorsun.Biz demiyoruzki Ak Parti şöyle mübarek böyle pirupak. Biz sadece arada bide CHP hakkında birşeyler yaz talebindeyiz. Yoksa korkma sana CeHaPe li demeyiz.
 • Fatih Cosar Fatih Cosar 17 gün önce
  Keşke her müslüman sizin gibi olsa Adil ahlaklı dürüst, şimdi o kadar uzak kavramlar ki bu özellikler arada bulasın, Allah sonumuzu hayr etsin selamlar ağzınıza kaleminize sağlık. Bayraminizida en içten duygularımla kutlarım
 • mehmetmehmet18 gün önce
  yazılarınızda rakip dediğiniz kimseleri ayetler okuyarak sürekli kafir kendinizi de Müslüman olarak gösteriyorsunuz. Ben muhalifim ama inançlıyım o zaman aynı ayetlere inanıyorsak Allah hangimize yardım edecek.
 • Abdullah KocaAbdullah Koca18 gün önce
  Allah razı olsun üstadım, aynı kanaatdeyim.selam dua
 • Rıfat OKUYANLARRıfat OKUYANLAR18 gün önce
  Selamünaleyküm. Yine fevkalade anlamlı bir yazı kaleme almışsınız. Buna rağmen, bazı okuyucuların, şahsınızı "hedef gösteren" "senli benli" ve "yargılayıcı" yorumları hem üzüntü hem de kaygı verici. Her şeye rağmen ve her tür baskıya, aldırmadan; hakikat peşinde kutlu yürüyüşünüzü takdir etmemek mümkün değil. Hak ve hakikat yolunda attığınız her adımda; yanınızda olduğumu arz etmek isterim. Size ve Hak yolunun kutlu yolcularına selam olsun.
 • FatihFatih18 gün önce
  Sayın Abdurrahman Bey, size bir iki sorum olacak;Refahyol iktidarı dahil diğer bütün siyasi süreçlerde siz sürekli bu şekilde mi yazı yazdınız? Yani hep müslüman yöneticilere akıl verip uyardınız ve karşı tarafın planlarını, art niyetlerini, kumpaslarını yazmadınız ve ya o kadar değinmediniz öyle mi? Eğer yazdıysanız ki biz biliyoruz yazdınız bu durumda bugün bahsettiğiniz ayetlerden o günlerde haberiniz yok muydu?Mesela abd, israil, vs. küresel şer şebekeleri ve bunların planları ile ilgili yazılar kaleme alıp onların buradaki yerli işbirlikçilerine gelince neden bir anda farklı bir pozisyon belirliyorsunuz?Diğer taraftan "Bir toplum kendini değiştirmedikçe..." manasındaki ayetine ve "nasılsanız öyle yönetilirsiniz" hadisine göre iktidar yani yöneticiler bir sonuç, sebep ise halktır. O halde sizin asıl yapmanız gereken vatandaşları uyarmak onlara karşı emri bil maruf nehyi anil münker vazifenizi icra etmek değil mi? Halkı düzelttiğinizde zaten yönetim düzelmiş olmayacak mı? Ayet ve hadisler bunu söylemiyor mu?Peki bu memlekette bir müslümanın İslam düşmanlarını bilmesi, öğrenmesi, onların planlarına karşı uyanık olması gerekmiyor mu? Bunu bilmeyen bir müslüman bilerek ve isteyerek "islam düşmanlarını,terörist sevicileri desteklemek" gibi ağır bir vebalin altında kalmaz mı?Bu insanları bu konuda uyarmak emri bil maruf nehyi anil münkere dahil değil mi? Ayet ve hadislerden cevap verin demişsiniz. Soruyorum; Emri bil maruf ve nehyi anil münker ile ilgili ayet ve hadisleri siz hatırlatmamıza gerek var mı?Son olarak eğer siz bu ayetleri biliyor ve Erbakan dönemi dahil olmak üzere hep bu minvalde yazılar yazıyor "karşı taraf beni ilgilendirmez ben şunları bilirim" diyorsanız haklı olup olmadığınız tartışılır ama en azından "tutarlı" olursunuz.
 • M.salih söğütM.salih söğüt19 gün önce
  Hocam Allah razı olsun. Günümüzünhal durumunu ( ehvalini) çok güzel dile getirilmiş bir yazı ..
 • MuratMurat19 gün önce
  Şu Müslümanların haline bak, hiç bir pislikten rahatsız olmuyorlar, gerçek dürüst bir Müslüman Allah'ın ayetleri ile kendilerini uyarınca ona düşman kesiliyorlar. Yazık gerçekten..
 • EkremEkrem19 gün önce
  Sayın Dilipak Allah razı olsun sizden, kınayanların kınamalarına aldırmadan yolunuza devam edebilmenizi Rabbimden dilerim.Ancak sadece kınamakla kalmayabileceklerinden de korkarım. Onların çoğu Allah'tan , resulünden ve onun yolunda mucadeleden daha sevimli saydıkları şeylerden vazgeçip sizin çağırdığınız yere gelmezler.Hatta o şeyleri korumak için sizi de hain ilan edebilirler, işinizden gücünüzden edebilir ekmeğinizle bile oynayabilirler.İftiralar atıp hakaretler edebilirler ,hukukunuzu çigneyip, onurunuzla oynar ,hayatınızı mahvedebilirler. Hatta bu yaptıklarının yanlış olduğunu anlayınca da özür bile dileyebilirler. Utanmadan ve sanki yaptıklarının karşılığı buymuş ve telafisi mümkünmüş gibi. Zor yani işiniz Allah yar ve yardımcınız olsun.
 • BuğraBuğra19 gün önce
  Serkan Aydın sanki günümüz Müslümanlarının o sevmediğin chplilerden farkı kaldı. Muhafazakar kesimin yeni fertlerine bak anlarsın. Bence sizin derdiniz İslamdan çok CHP gelirse dünya kapılarını size kapar korkusu.
 • adsızadsız19 gün önce
  Onlar için Allah’tan başka hiçbir yardımcı da yoktur.” (Rad – 11)yukarıdaki ayetten bu yorumu nasıl çıkardın. Bu ayette ne var derseniz, burada “Karanlık gider ışık gelir” demiyor. “Işık gelirse karanlık yok olur” diyor.
 • MuratMurat19 gün önce
  Kesinlikle katılıyorum.
 • Buluth151@yahoo.com [email protected] 19 gün önce
  Fetö cüler CHP yi can siperane destekliyor, pkk hakeza oyle, Netanyahu oyle, usa, AB oyle.. Tek dertleri dik duran Erdogan devrilsin. Son kale İslamın teslim olsun diye ıgrasıyorlar. Beka meselesi de dilipakı etkilemiyor. Yangın a gagasıyla su taslıyor ve ben inananlardan yanayım diyor. İbretle izlemeye devam ediyoruz Sayın yazarı.
 • KamilKamil19 gün önce
  Eline diline saglik böyle yazilara cok ihtiyac var tesekkürler
 • tekintekin19 gün önce
  sizi yıllardır okuyorum.hiç bir yazınıza düşüncenize aykırı düşünmedim.sizi severek takip ettim.ALLAH RIZASI İÇİN 23 hazirana kadar izin alınız ve biraz dinleniniz.sonra gelin lafınızı sözünüz hiç çekmeden gereken her şeyi dosdoğruyazın.Müslümanlar size hiç bir zaman kızmazlar.ya başkan Erdoğan ın yanında durun yada
 • Dadaş 25Dadaş 2519 gün önce
  Hocam tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Yeterki kul hakkına riayet edelim. Varsın olsun kimse aldırış etmesin. Biz müslümanlar Kuranı açıdan meselelerebakmak duasıyla.
 • Cemil CelikelCemil Celikel19 gün önce
  Dilipak bey bu ayet yeni mi nazil oldu.erbakan hoca döneminde 28 subatcilarla mücadele ederken bu ayet yok muydu.niye o zaman darbecilerle ugrasmayalim biz kendimize bakalım demiyordunuz.darbecilerle kıyasıya mücadele edenler yanlış mı yaptı boş yere mi dönemin gaddarlarina karşı dik duruldu.biz biliyoruz ki siz o zaman 28 subatcilarla mücadele ettiniz Erbakan hocaya ve ekibine tek laf etmediniz etturmediniz.o zaman bu ayeti bilmiyor muydunuzAyrıca ne demek "CHP gelirse şöyle olur böyle olur "demek.bu kadar büyük bir tehlikeyi nasıl hafife alırsınız.muminleri uyarmak göreviniz de gelebilecek tehlikelere karşı tedbir almak göreviniz değil mi.bu tehlikeyi nazara görmediğiniz için sadece nazarinizi müminlere cevirdiginiz için sizi takip eden müminler de buna inanıyor ve kan kaybına sebep oluyorsunuz.surda gedik actiginizi fark etmiyor musunuz.hangi safta durdugunuz bile net değil.iceriyi uyardiginiz kadar dışarıya da taş atın ki sanimiyetinize inanalim.yoksa gerçek bir mücadele insanı olarak değil kendinden görmediği müminleri hazmedemeyen ve sürekli onların hatasını arayıp bulduğunda da şevkle ve hırsla kaleme alan yanlı bir mümin olarak sizi anacagim...
 • Abdi DilipakAbdi Dilipak19 gün önce
  Bir gün de CHP lileri Hakk'a çağırsan. Hep Hakk'a inananları çağırıyorsun...
 • MesutMesut19 gün önce
  Sen muhafazakâr isen safını savunacaksın. Bocalamayacaksın.
 • Ali ile AyseAli ile Ayse19 gün önce
  Muhalefete neden yazsin anlamayan arkadaslar 17 yildir ülkeyi tek basina yöneten hükümete yaziyor herkesin muatabida ülkeyi yönetenlerdir zaten.Ekonomi batmis Türk parasi erimis issizlik artmis damat bey sürekli ici bos müjdeler veriyor piyasada hersey var hicbirsey karaborsa degil ama alim gücü sadece zenginlerde ülkemizde kaynagini bilmedigimiz zenginler türedi fakiri iyice fakirlesti kac aydir en büyük ülke sorunu secim oldu secimlere harcanan paranin haddi hesabi yok dis borclar nasil ödenecek hayvancilik ciftcilik bitti bütün kurumlari birkac parti seffaf bir sekilde yönetse kadrolasma olmasa bu ülke hepimizin insanlari Imamhatipli yada kolejli degilde yönetebilen zekasiyla degerlendirelim senlik benlik bitsinartik hilesiz secimler olsun secilen yönetsin hickimse sonsuza kadar yönetemez zaten herkesin bir süresi vardir herkurumun basina gercekten egitimini almis isinin ehli insanlar atansin damat bey biranönce istifa edip gitmeli
 • Ufuk DenizUfuk Deniz19 gün önce
  Yazılar ınla ak parti ye yüzde iki ila üç oy kaybetti edin.
 • Ufuk DenizUfuk Deniz19 gün önce
  40 yıldır gazete okuyorum son iki senedir yazılar ında evrim geçirdiği ni görüyor um. Aynı Fehmi Koru gibi.tarihe not düşüyorum.cok değil beş yıl sonra ikinci bir Fehmi Koru olacak sın.bir yerlere " şeytan sizi ALLAH ile aldatmadım" ayet i ile selam çakıyor Sun.
 • tekintekin19 gün önce
  geçenlerde hacı amca chp yi destekliyor ve herkesten chp ye oy istiyordu,hacı amca neden böyle yapıyorsun ?dedim evladım chp iktidara gelsin ki müslümanlar biraz sürünsün,zulum görsün,baş örtülü kızlar okuldan atılsın,çocuklara dini eğitim yasaklansın,yapılan hizmetler harap edilsin.insanlar hastane kapılarında sürünsün.o zaman insanlar bunları görsün de bunlara bir daha oy vermesinler.hadi bu adam cahil kafa anca bu kadar basıyor.son zamanlarda sizin yazıları okuyunca o hacı amcayı hatırladım.vallahi pes.ALLAH aşkına karşı taraf birleşmiş,BİZE NE OLDU BÖYLE.
 • Ali AksuAli Aksu19 gün önce
  Hocam, şu anda muhalefetin belediye başkanlığı yaptığı vilayetlerde din hizmetlerinin durduğunu, camilerin kapandığını, müslümanlara zulmedildiğini, dini faaliyetlerin yasaklandığını duymadım ve şahit de olmadım. Adamlara, müslümanlığı kabul ettikleri halde siz gerçek müslüman değilsiniz, şu sunuz bu sunuz diyebilirmiyiz. Dinimiz buna ne diyor? Caiz mi?
 • ŞEHMUS BAYHAN ŞEHMUS BAYHAN 19 gün önce
  "İnsanların en cahili,ahiretini başkasının dünyası için satandır "(HZ Ömer ra)
 • İslâmîİslâmî19 gün önce
  Allah seni YOLUNDAN ayırmasın.mubarek kılsın.aminnn
 • BozkurtBozkurt19 gün önce
  Allah (CC) razı olsun Sayın Dilipak inşaAllah yazılanlar vesilesiyle Rabbim bize mağfiret ederSelam ve dua ile.
 • Ergin YaşarErgin Yaşar19 gün önce
  Halkın ve İktidarın durumu bu uyarılara kaldırmaya yetmiyor ise sizinsonunuz Ebu Zer gibi sürgün!!! Fiilen sürgüne gönderilmesenizde, duymazdan gelereksürgündesiniz.
 • BerenBeren19 gün önce
  Dusmanina bile adaletli ol emrine tabii ki uyacagiz. Tabii bir de dusmana karsi bir olmak da Yuce Yaratan in emri. Iste bu sizde maalesef hic yok. Dusmanin kazanmasina zemin hazirlayan yazilar yaziyor sunuz.. Ltfen ayna ya iki kere ve iki tarafindan bakin... Selamlar
 • Metin.Metin.19 gün önce
  Böyle devam et hocam! Neo-kemalistler iktidara gelene kadar...
 • FerhanaliFerhanali19 gün önce
  'Neden böyle yazdığını' Açıklarken dahi net ve dürüst değilsin dilipak. Ayetli hadisli başkalarına ölçü biçme şovlara devam
 • Sazak Çeşmesi Sazak Çeşmesi 19 gün önce
  Biz Müslümanlar dürüst hakkaniyetli olmadığımız için insanlar dinden soğuyor. Hocama ikazı için teşekkürler ederim.
 • MEVLANA ÖZLER MEVLANA ÖZLER 19 gün önce
  Sayın üstadım.Sizi son zamanlarda anlamakta zorluk çekiyorum.bana göre sayılı entelektüellerden birisisiniz.Son yazınızda müslümanız müslümancı değiliz ifadenize şaşırdım.oysaki olaylar ve durumlar karşısında ayetleri çok iyi kullanıyorsunuz.Maide 55 te.Sizin dostlarınız ALLAH onun resulü,namaz kılananlar zekat verenler ve rüku edenler. Buyruluyor.Öyleyse sizin dostunuz ve yardımcınız ALLAH,resulü namaz kılanlar zekat verenler ve rüku edenlerdir.sanırsam bu ayette müslümancı bir yaklaşım var.zaten bu sayılanlar birbirini tamamlar vaziyettedir.ümmetin başına gelen müslümancı değilde müminci yakalaşımı bırakması değilmidir üstadım.Affınıza sığınarak belirtmek isterim ki işi ehline veriniz ayetiyle hırıstiyanları ve yahudileri kendinize dost edinmeyinizayetini karıştırmamak gerekir.Siz de takdir edersinizki osmanlının yıkılmasının tek sebebi işi ehline vermemek değilde ehil insanların batının veya ölümlülerin ideolojilerine takılıp inanmaları ve böyle kurtuluşa ulaşacaklarını sanmalarıydı.yoksa kalplerdekini sadece ALLAH bilir.
 • GulilhakkGulilhakk19 gün önce
  Biz Müslümanlar kendimizi doğrultmadıkça Başkasına doğrultmaya kalkmamız Şeytani bir hastalık oluyor .yazınız için teşekkürler hocam.
 • SarıkayaSarıkaya19 gün önce
  En iyi Müslüman benim diyen biz müslümanlara ibretlik bir nasıyhat eline kalemine sağlık hocam.
 • Ayanoğlu Ayanoğlu 19 gün önce
  Ben kusursuzum hep başkası kusurlu Hastalığı'na karşı çok güzel bir nasıyhat ,Allah Razı olsun hocam .
 • Serkan aydinSerkan aydin19 gün önce
  Artık samimiyetinizi inandiriciliginizi yitirmeye başlıyorsunuz abdurrahman bey..guya bu dostuyarısı ikazı nasihatlari minvalinde yazılarınızın ardında art niyet gayrı samimilik arıyorum.. sizin niyetiniz bağcıyı dövmek değil.. sizde abdullah gül ve ahmet davutoğlu gbi içimizdeki irlandalilardanmisiniz??haktan hukuktan islamdan bahsedip sanki tüm bu erdemler sorumluluklar akp sinifina ve destekcilerine munhasir mis aitmişde akplilerde bu mefhumlari yitirmiş kaybetmiş simarmis babinda yazilar yazıyorsunuz.oysa akp ye yi desteklemeyen farklı görüşlerdeki ahalinin bu islam disi ahlaksızhalinden de bahsederminiz..ne yani akpnin cezalandirilmasini isteyenler velevki akp iktidarı düştü çok mu refaha ericenizi sanıyorsunuz bu günleri mumla ariycaksiniz..emsal istiyorsanız türkiyenin akp 'den önceki haline bir bakın kıyas yapın..fetocular yine dolmuş her yerde algı operasyonu yapıyorlar..herkez aynı hataya düşüyor arkadaşlar akp ,dini islami temsil etmiyorislamın sancaktarligini yapmıyor hiç bir zamanda yapmadı istesede yapamaz çünkü bu islam akidesine ters.bole bi olgu anca şeriat ihtivasi icindeki turkiyede seriat hasil olursa olur.zaten o zamanda bir halife olur .suan ve gelecekte hiç bir siyasi parti dernek vakıf veya ideoloji şahıs islami temsil etmez edemez..anca ve anca islami konularda daha hassas olabilir dindarların müslümanların hakkını savunabilir daha özgür daha rahat islamın vecibelerini amellerini yaşatacak altyapı oluşturabilir. asla islamibir parti ile ozdesles tirip bağdaştırmayin..din ayrı siyaset ayrıdır.. siyaset zaten kirli batıl yalan dolanin çok olduğu bir mecradir..islamin haklarını savunmak akp haricinde kendini müslüman olarak kabul eden her cenah sınıf için geçerlidir.. chp 'nin yaptığı nedir peki??h müslümanlık akidesine emirlerine hukumlerine muhteviyatina ne kadar aykiri zit eylem varsa yapar savunur sonrada biz müslümanız derler..insanlarin müslümanlığına imanina karar vermek belirlemek kimsenin haddine değildir kalpleri yalnızca allah bilir kabul ama şeriat zahire zevahire geçerlidir.. yani bir ayeti veya kuran da gecen bir kuralı hükmü kabul etmeyip sonra ben müslümanım diyen birine de müslüman denmez..chpli arkadaşlara sesleniyorum din adına ahkam kesmeden önce islamin kuranin icerigini manifestosunu doktrinini öğreneceksiniz.. öyle kuru kuru bizde muslumaniz demekle olmaz...bu yüzden chp kadar dini sömüren kullanan riyakar takiyeci demogoji yapan bi kesim yoktur malesef..
 • Göcenderesi Göcenderesi 19 gün önce
  Biz şu zamanda tamda Muhtaç olduğumuz ilk önce kendi kusurumuzu bakmak hususundaki nasıhatinizden cok etkilendim Allah cc sizden Razı olsun.
 • Ağdacıoğlu Ağdacıoğlu 19 gün önce
  Hocam bizlere muhasebei nefs telkın ettiğiniz içinAllah cc sizlerden razı olsun .
 • Mustafa Mustafa 19 gün önce
  87. “Eğer içinizden bir grup benimle gönderilene iman etmiş, bir grup da iman etmemişse Allah aramızda hükmedinceye kadar sabredin. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.”Hz. Şuayb’ın toplumdaki yaygın ticârî ahlâksızlık ve hilekârlığa engel olmaya çalışmasına ve onları ilâhî emre uyarak düzeltmek için uyarmasına rağmen, vurguncu menfaatperestler bir cephe oluşturup karşı çıktılar.A'râf Sûresi / 87.Ayet
 • Mustafa Mustafa 19 gün önce
  87. “Eğer içinizden bir grup benimle gönderilene iman etmiş, bir grup da iman etmemişse Allah aramızda hükmedinceye kadar sabredin. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.”Hz. Şuayb’ın toplumdaki yaygın ticârî ahlâksızlık ve hilekârlığa engel olmaya çalışmasına ve onları ilâhî emre uyarak düzeltmek için uyarmasına rağmen, vurguncu menfaatperestler bir cephe oluşturup karşı çıktılar.A'râf Sûresi / 87.Ayet
 • metemete19 gün önce
  Siz bence müşrik taifesinin yılmaz savunucususunuz. ''Yani sizin zaferiniz için dua ediyorum!.'' diyorsun .Öncesi ve sonrası cümlelerinle kimleri desteklediğin ve çok korktuğun açık. Bu ülke gazabı hakettiğinden böyle diye direkt söylemek yerine kendimizi sorgulamalıyız...
 • Ali rızaAli rıza19 gün önce
  Ben müslümanlardanım demek doğru bir tespit fakat pekiştirmek gerekir geniş bir tarif sıffıyn savaşında islam ümmeti üç kısma ayrıldı Hz Ali tarftarı ki şiiler aleviler muaviye taraftarları kimler olduğunu hayrettin kararman çok iyi bilir gerçi sizde bilirsiniz amma o islamın önünü tıkıyan muaviye yezit taraftarlarına kendince alim derve tarafsızlar ki onları Hz Ali nehveran savaşında berteraf etti siz kimin taraftarısınız durduğunuz yer neresi bir hak tecelli olacak merhum hocam yaşar nurinin deyimiyle
 • YabancılaşmaYabancılaşma19 gün önce
  Maaşallah. Hem psikolojik hem de sosyolojik Kur'an ayetlerinin burada öz eleştiri şeklinde karşılığını buluyoruz. Ellerinize sağlık hocam. Kur'an'da Yahudilerin Allah tarafından en çok eleştirildikleri konuyu siz bizim üzerimizden çok güzel incelemişsiniz. "Yabancılaşma"Çünkü onlar işledikleri günahı kendi dindaşları yapınca "Nasıl olsa bizden, yapsın" diyorlardı. Hatta Allah'ın ayetlerini duyunca irkilmeleri gerekirken kalpleri taş gibi oldu diyordu. Şimdi bizim onlardan ne farkımız var. Kendinde olan hatayı görmeyip başkasında görünce kırmızı görmüş boğa gibi saldırmak. Erich Fromm'un psikanaliz ve din kitabından küçük bir paragrafla saygılarımı sunarak mesajımı bitirmek istiyorum.Kişi, ancak aile içi cinsel ilişkiye özgü bu bağlardan vazgeçerse kendi grubunu eleştirel bir biçimde yargılayabilir; yoksa hiçbir biçimde yargılayamaz. İlkel kabileler olsun, uluslar ya da dinler olsun pek çok gurup kendi varoluşuyla ve liderinin gücünün onaylanmasıyla ilgilidir; bu guruplar, insanın doğasında var olan ahlaksal sezileri sömürerek gurubun çatışma içinde olduğu yabancılara karşı uyarır. Ama kişinin ahlaksal sezilerini ve yargılarını zapt etmek için de kişiyi kendi grubuna karşı ahlaksal bir tutsaklığa hapseden aile içi cinsel ilişkiye özgü bağlardan yararlanır, böylelikle kişi ahlak ilkelerinin kendi gurubunca çiğnenmesini eleştirmeyecek, ama başkalarınca çiğnenmesi onu şiddetli bir muhalefete sürükleyecektir.Saygılarımla Hocam.
 • İman edenler hiçbir kınayıcının kınamasından korkmazlarİman edenler hiçbir kınayıcının kınamasından korkmazlar19 gün önce
  Takım tutar gibi parti tutan sizlerin sevgisine de dostluğuna da ihtiyacı yok hocanın. Onu seven gerçek dindar insanlar var merak etmeyin. Hem gerçekten iman etmişler genellikle yalnız kalır toplumda hoca da anlayacaktır yakında. İlk başta üzülür belki ama sonrasında kuru kalabalığın işe yaramadığını görünce onlardan kurtulduğunu sevinir.
 • Aliyar dağAliyar dağ19 gün önce
  Evin haczedilirken bu 'eline sağlık hocam' cılar sana düşmandı. Ak partiye her zarar ve kötülük onları mutlu ettiği içn "eline sağlık hocam" yoksa onların hak adalet din, iman umurlarında mı sanıyorsun... Haşhaşi bu 'eline sağlık hocam' cılar
 • Mustafa Mustafa 19 gün önce
  48 - Doğrusu Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez. Ondan başkasını (diğer günahları) ise, dilediği kimseler için bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allah'a şirk koşarsa gerçekten pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur... Nisa suresi: 116 - Şüphesiz Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında dilediğini bağışlar. Allah'a ortak koşan, muhakkak ki, derin bir sapıklığa düşmüştür 272 - Onları yola getirmek senin boynuna borç değildir, ancak Allah dilediğini yola getirir. Yaptığınız her iyilik sırf kendiniz içindir. Siz yalnızca Allah rızasını gözetmenin dışında infak etmezsiniz. İyilik cinsinden ne infak ederseniz o size aynen ödenir. Size hiçbir şekilde haksızlık yapılmaz..... kasas suresi. 56 - (Resulüm!) Sen sevdiğini hidayete eriştiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir..110]De ki; «Ben de tıpkı sizin gibi bir insanım, yanız bana vahiy yolu ile ilahınızın tek Allah olduğu bildiriliyor. Buna göre kim açık alınla Rabb'inin huzuruna çıkmayı istiyorsa, iyi ameller işlesin ve kulluk görevlerinde hiç kimseyi Rabb'ine ortak koşmasın. Yusuf Sûresi 106...Onların çoğu şirk koşmadan Allah'a iman etmezler (imanlarına az çok bir şirk karıştırırlar)Yusuf Sûresi. 103. Ama sen, ne kadar istesen/üstüne düşsen de, yine insanların çoğu iman edecek değillerdir.Yusuf Sûresi / 103.Ayet Aliimran suresi.. 104 - İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır.Araf suresi : 87. “Eğer içinizden bir grup benimle gönderilene iman etmiş, bir grup da iman etmemişse Allah aramızda hükmedinceye kadar sabredin. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.”Hz. Şuayb’ın toplumdaki yaygın ticârî ahlâksızlık ve hilekârlığa engel olmaya çalışmasına ve onları ilâhî emre uyarak düzeltmek için uyarmasına rağmen, vurguncu menfaatperestler bir cephe oluşturup karşı çıktılar.A'râf Sûresi / 87.Ayet
 • osman özkanosman özkan19 gün önce
  dilipak hocam durmak yok hakıkatları haykırmaya devam inşaallah kendini dindar sanan sanan siyaset erbabı iktidara gelince hele birazda makam servet ve güç sahibi olunca birde bu nimetler bir kaç seçim dönemi devam edince kafirlerle aralarında hiç fark kalmaz her şey yüzeyleşir herşey reklama dönuşür ne acı gerçektirki bugun akpartinin dindar seçmenleriyle cehepenin seçmenleri arasında zere kadar yaşam şartları bakımından hiç fark yoktur sokakta kim cehepenin seçmeni kim ak partinin seçmeni ayırmanın imkanı yoktur hastaneye postaneye okula mahkemeye yolun düşerse allahu azimuşan düşürmesin kim sanki iktidarda ceberrut din düşmanı laikkemalist cumhuriyet halk partisi iktidarda sanırsın.bu nedenle dilipak hocam sen ve senin gibiler hakikati haykırmaya devam etdin inşaallah çunku at izi it izine karıştı vesselam.
 • metehanmetehan19 gün önce
  "Bakın bir işe, ille de İmam Hatipli birinin gelmesi şart değil. Ehliyet ve liyakat sahibi birinin gelmesi şart. Ehliyet ve liyakat imandan önce gelir." Bu ne demek Allah aşkına? Bir makama getirilen kişi imam hatip okumamış ise imansız mı oluyor? Nasıl bir zihniyet bu? İman İmam-Hatiplilerin tekelinde mi?
 • Berfin kandemir Berfin kandemir 19 gün önce
 • Rasim corukRasim coruk19 gün önce
  Bu kadar yalakanın içinde sizin gibi dürüstler bize lazım.30 yıldır sizi tanırım.Hak yola devam edin.
 • DertliDertli19 gün önce
  Birazcıkta bu nasihatleri CHPlilere yapsana.Nerde hayırlı bir işvar hep karşısındalar.Birazda onları çağır hakka adalete tamammı abdurrahma efendi.
 • muslumanmusluman19 gün önce
  Müslüman , Müslümanı düşünen , muslumanciolmayan vs Vs komiksin bilgini satmaman gerektiğini en iyi sen biliyorsun peki inaniyormusun. Bana komik geliyorsun.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 19 gün önce
  Abdülkadir Aksu, Bülent Arınç,Cemil Çiçek ;FATİHİN İSTANBULUFETHİNDENBERİ SİYASET YAPIYORLAR....Sid.... lerinitutamazlar... Kendisihimmetemuhtaçdede , kimehimmetede demiş atalar..... FETÖYÜmusallatedenlerbunlardeğilmi.... Eskiye rağbet olsaydı , BİTPAZARINA NURYAĞARDI..... LÜTFENZEKAMIZLA ALAYETMEYİN..... CEMİL ÇİEK NE DİYOR , RÜŞVET 24 SAAT DURSA,TÜRKİYE 20 YIL İLERİ GİDER diyor..... Dırması için kanun teklifi verecekmi....
 • Yazmasın! Zira O Dili Pak Yazmasın! Zira O Dili Pak 19 gün önce
  Dostlar, Dilipak’a siyaset yazdırmayın, zararı dokunur. O, yıllarca MSP lehinde siyaset yazdı. Rahmetli Erbakan 3.parti olmaktan öteye geçemedi. Son yıllarda yazmadı, Ak Parti iktidardan inmiyor.
 • FakihoğluFakihoğlu19 gün önce
  Adamın biri 3 oğlunu sürekli azarlar ve dövermiş.. Neden böyle yaptığını soranlara; "onların pişmesi ciddi olması ve hayatı öğrenmeleri için" diye cevap verirmiş.. Zamanla çocuklar büyümüş güçlenmişler.. Babaları yaşlanıp zayıflamış. Çocuklar babalarını hergün azarlayıp incitiyorlarmış.. Baba neden böyle yaptıklarını sormuş, büyük olan cevap vermiş; "Baba hadiste şöyle buyruluyor;" Allah (cc) Ben kalbi kırıklarla beraberim" 'hadisi gereği biz seni hergün kırıp incitiyoruz ki sen Allah la beraber ol diye' demişler. Hikaye bu ya Ayet ve hadisi Allah'ın rızasının dışında istediğin gibi mızrak yapıp kullanırsan bu ne adalet ne öğüt ne de doğruluk olmaz...
 • metin oguz metin oguz 19 gün önce
  ne güzel yazıyor ve bizi aydınlatıyorsun allah sizi ve turkiyemizi korusun
 • NevzatNevzat19 gün önce
  Allah sizden razı olsun.Selam ve dua ile.
 • Maraş AslanıMaraş Aslanı19 gün önce
  Rahmetli Necip Fazıl üstadın ölüm yıldönümü Alla gani gani rahmet etsin bu chp zihniyetinden çok çekti. Rahmetliye hapislerde kan kusturdular.. Rahmetli hayatta olsa bu dilipakı çok kötü döverdi. Şunlarıda söylerdi eminim " Ayetle hadisle halk partisinin mutluluğu için müslümanları mı dövüyorsun bre gafil" derdi eminim...
 • tuncaytuncay19 gün önce
  sayın dilipak, akpartiyi eleştirmeyelim chp mi gelsindiyen kardeşlerimize vebu sitede sizin yazınızı eleştiren insanlar şu anda ak parti li olan belediyelerde bürokratların aldıkları açık ve örtülü maaşları nekadardır.belediyenin malzeme alımları .ihaleleri,araç kiralamaları gibi birçok işler kimlerden temin edilmekte araştırsınlar bunu öğrenmek sıradan insanlar için zor olabilir.ama inanıyorumki akit gazetesi ve yazarları bu soruları sayın reise bir şekilde ulaştırabilirler.en azından son onyıl içinde tüm kamudaki atanmış veya seçilmişlerinakpartili belediyeler,ilçe başkanlıkları ,ilçe yönetim kurulu üyelerinin bu makamlara gelmeden önceki malvarlıkları ne idi şimdi ne oldu bu partili arkadaşar kurumlara ne kadar akrabasını yerleştirdi.sayın reisin bunu öğremesi çokmuzor inanın bende refah partisinden gelen camianın içinden biriyim hemde yolda bulunanlardan değilim ama artık sürekli mağduru oynayıp dış güçler,fetö muhhabbeti insanları kandırmıyor.asgari ücretle personel çalıştırırken bürokratlara müdürlere maaşlarının yanında birerde yönetim kurulu veya komisyon ücreti ver en az alan onüç ondört bin bu açık olan yıllardır dağıtılan zarfların miktarını bilemem bunu şimdi dürüst olduğunu bildiğiniz birilerine söyleyin araştırsın zate reisin haberi yoktur avutmasına inanmadığım için gazeteniz aracılığı ile sesleniyorum bir araştırsınlar bakalım son onyıl torpilsiz işe alınan kaç kişi var.devlet ihalelerini kimler alıyor ne şartlarda alıyor ne yazık ki bunları kimse dile getirmiyor herkez birşeylere gebe dile getirenlerde ihanet hain veya fetöcü hırsızın hiç suçu yok.Bu arada reise şunuda sorun ben sıradan bir insanım tl değerlensin diye size inanarak yıllarca biriktirdiğim altınımı tl ye çevirdim.son altı ay içinde param yüzde 15- 20 değer kaybetti.(meil hesabımdan kuveyt türk üzerinden takip edebilirsiniz.)olsu önemli değil peki benim gibi altınını dolarını bozduran kaçtane bakan.vekil,15-20 binli maaş alan adamlarınız veya il ilçe yöneticiniz var.hani rantiyecilere yedirmeyecektiniz.şindi dilipak islamı bir iki şey hatırlatınca bazıları onada bazı sıfatlar takmış siz ak partiyi dinmi görüyorsunuzda eleştiriye tahammül etmiyorsunuz istanbul seçimlerinde sizin hiçmi suçunuz yok.bende seçim günü gayriresmi görevliydim 5-6 okula gittim mahalle komisyonları kendi akrabalarınısandığa yazmış inanın sandığı bırakıp giden müşahid bile vardı. bunları niye sorgulamayacağız.şuradaki yorumlar bile kalitemezi ortaya koyuyor vesselam.
 • maveramavera19 gün önce
  Sayın Dilipak ''Şeytan sizi Allah ile aldatmasın.'' diyorsunuz ya yazılarınızda her yazınızı okuduğumda bu söz ışığında değerlendiriyor ve sorguluyorum,fetö ihanet çeteside aynı yolu kullanmış ve cahil insanları Allah ile aldatmışlardı.
 • Amerikadan Bir kardesiniz, dostunuz.Amerikadan Bir kardesiniz, dostunuz.19 gün önce
  Cok kiymetli Abdurrahman Bey.Allah C.C. Razi olsun. Allah yar ve yardimciniz olsun. Lutfen bukonuyu tekrar tekrar gundemize koyun ve yazmaya devam edin. Hani diyoruz ya " Durmak Yok Yola Devam" insaallah.Maalasef, Musluman kimligi ile ovunen insanlarimizin en buyuk zayifligi islami sadece namaz kilmakolarak algilamak, namazi kildik ya Allah C.C ya olan borcumuzu bu gunde yerine getirdik cok sukur ve cenneti garantiledik dusuncesi.Halbukimuslumanligin gunun sadece 5 vaktinde namaz kilmakla bitmedigini anlamasi, 24 saatin her saniyesini, Kurani Kerimin emir ve yasaklarina gore yasamak oldugunu gercekten idrak etmesi ve bir an evvel samimi tovbe edip rabbimizin Kuran da defalarca " Bana ve Resulume Uyun" emrini yerine getirmeye baslamasidir.Resul Allah S.A.V in 24 saatlik, hayatini ogrenip kendisi, esi, cocuklari ve cok, ailesi cevresine saniyesini bir yasam tarzi
 • Mehmet KarakeçiliMehmet Karakeçili19 gün önce
  Daha fazla dikkat çekme, haset, fetişizm, sinsice nereye çeksen oraya gidecek cümleler...dost ayağına düşmanca giydirmeler... Bu olmaz... Hergün eşinizin olumsuz yanlarını sayıp dökerseniz bu işin sonu boşanma. Dost etiketiyle arkadaşlarınızın, akrabalarınızın sürekli olumsuz yanlarını söylerseniz orada sonunuz yalnızlık olur.. Camide ki imama hergün adalet terazisi kurmak size vazife değilse sürekli olumsuz dürtmelerle bir yere varamassınız.. Annenizin süreki hatalarını söylemek hayırlı evlat makamı tevdi etmez insana.. Sürekli olumsuzluklarladava adamı namıyla çevrenizde ki aidiyet bağlılarınızı manevi pend yöntemiyle dövmek bir doğruluk hiç değil...UYARILARINIZ, UYARDIKLARINIZIN VİCDANINDA'HAKLI' HİSSEDİŞİNDEN ÇOK İNCİTEREK DÜRTEREK, UYARIDAN ÇOK DOST OLMAYIŞIN HİSSİNİ TATTIRIYORSANIZ.. bu dostluk değil.. bu yol evladı olmak değil. Gerçek ki siz adaletle doğrulukla hakkaniyetle yaklaşsanız vallahi bize düşman olanların mutlu olması mümkün değil.. Evinize haczeden zihniyetin aynı duyguları hiç değiştirmedi.. O günkü öfke ve kinlerini sizin dost kazığınızla birleştirdi bizim canımızı yakıyor...siz hala boş mugalataya devam ediyorsunuz.. Hislerine 'iyi çaktı' 'eline sağlık hocam' duygusu yaşattıklarınızdan size dostluk olmaz. Bu doğruluk ve adalet hiç olmaz
 • Mürsel Şifa DemirelMürsel Şifa Demirel19 gün önce
  Meşru zeminde ve iklimde yaşamanın ilke ve normları, söze güzellik ve irfanla anlam verilerek ifade edilmiş . Fazla zaman geçirmeden düşünüp idrak etmeliyiz.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 19 gün önce
  Sayin dilipak, sözüne yüregine saglik.Bu düsüncenizin altina gözü kapali imzami Atarim.Bu düsüncenizi hayata gecirdigimiz gün dünya barisa bizlerde allahin rahmetine mazhar oluruz.
 • Bülent UysalBülent Uysal19 gün önce
  Allah sizden razı olsun.Epeydir unutulan o güzel müslümanı bir güzel tarif etmişsiniz.
 • murat özışıkoğlumurat özışıkoğlu19 gün önce
  "komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir".malesef bu anlayışı kaybettik.malesef geri dönüşü olmayan bir yola girdik.hepbirlikte batacağız.meşhur bir fıkra geldi aklıma.adam ölmüş cehenneme gitmiş.kaynayan 3 tane kazan görmüş.1. kazanın ağzı zincirlerle kapalıadam sormuş "bu nedir" demiş. zebani cevap vermiş "burada yahudiler var kapağı açık görmesinler birbirlerinin sırtına çıkıp kaçmaya çalışırlar" demiş.2.kazanın ağzı aralıkmış adam sormuş "bu nedir" demiş. zebani cevap vermiş "burada suya sabuna dokunmayanlar varbirbirlerini gazlamadıkça kaçmaya çalışmazlar" demiş.3.kazanın ağzı sonuna kadar açıkmış adam sormuş "bu nedir" demiş. zebani cevap vermiş "burada türkler var biri çıkmaya çalıştıkça diğeri aşağı geri çeker" demiş.bizleri böldüler ve ayrıştırdılar.Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • ŞaşkınŞaşkın19 gün önce
  Yorumcu "Yunus 16", B. Arınç Saraya taşındı farkındaysan. Muhalefete söverek bu işlerin düzeltilebilme ihtimali var mı? Oylar bölünmesin sağ kazansın diyorsun da bu ülkeyi 70 senedir zaten sağ yönetmiyor mu? İki koalisyon (Erbakan ve Bahçeli) dışında solun iktidarını gördün mü hiç? O zaman sözünü ettiğin o %60-65 lik kesimin kendisine çeki düzen vermesini istemekten daha doğal ne olabilir? 82 milyonun bir arada yaşamak zorunda olduğunu unutma. Bunu ya birbirimize saygı duyarak yaparız ya da Suriye gibi, Libya gibi birbirimize kırdırırlar. İktidardakiler koltuk sevdasından bu çıplak gerçekleri göremiyorlarsa, bunu onlara hatırlatmak bir vatandaşlık görevi diye düşünüyorum.
 • Serkan içinSerkan için19 gün önce
  Serkan Allah sana akıl fikir versin. Yazar çok uzattı da sanki o herkesin nefret ettiği rant yiyicilerin görevine son mu verildi??? Bak CHP çok kötü biz istesek de o kadar kötü olmayız o yüzden bize her şey mübah mantığı fetö mantığı. Bize verdikleri zarar da ortada. Yazar geç bile kaldı bunları söylemek için. Komşularımızın hali ortada herkes aman Irak gibi oluruz korkusundan dediğin gibi yaptı zaten sustu ve karışmadı ama bu sanılmasın ki halk bir şey demiyor diye halkın parasını yemeye hakları vardı. Yazarın dediği müslüman profili zaten müminin tarifi. Eğer öyle müslümanlar yoksa sana göre müslüman görünümlü münafıktır o. Yalnız münafıklar kafirlerden daha aşağı konumdadır bilesin..
 • Murat toper ceylanMurat toper ceylan19 gün önce
  Tek kelime etmeye gerek yok duygularımıza tercüman olmuşsunuz elhamdülillah
 • AhmetAhmet19 gün önce
  hocam helal olsun buyazinizla tam benim dusunduklerimi yazmissiniz Allah sizden razi olsun
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar19 gün önce
  Ikinci Karamollaogullari da yola cikti! Hadi bakalim,Allah hayir eylesin!
 • müslüman ülkesinde azınlık olarak yaşayan müslimmüslüman ülkesinde azınlık olarak yaşayan müslim19 gün önce
  Esselamu aleykum ve rahmetullah. Vallahi insan yazılanları okuyunca ne diyeceğini şaşırıyor. Kuran'dan ve hadislerden örnekler verip, biryandanda Allah subhanehu ve teala ve resulu(sav) tarafından savaş açtıkları FAİZi devlet politikası olarak benimsemiş ve bunu ''kredi'' adı altında toplumun geneline yaymış, adaletsizlikleri, yaptıkları iltimas, yolsuzluklar arşa ulaşmış, izledikleri politikalarla toplumda zina, eşcinsellik, uyuşturucu madde kullanımı, küfürlü ve edepsizce konuşma, bilumum ahlaksızlıklar artık normal toplumsal örf ve adeti haline getirilmişken nasıl oluyorda hala ben sizin dostunuzum diyebiliyorsunuz sayın dilipak? "Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin." bu hadise göre sizetekrar soruyorum bunlar sizin dostunuzmu? Biryandan Kuran sünnetten bilgiler verip, diğer taraftan bir o partiyi, bir bu partiyi eleştirip işin özünü neden meşrulaştırıyorsunuz? velev ki akp gitti, chp geldi gerçekten ne farkedecek? Sanki bu eleştirilerinizi onlarda yapmayacakmış gibi? Neden bu düzen hak değil! küfür düzenidir! Allahın yasalarının hiçe sayıldığı, laiklik adı altında Allahın yetkisinin ve hakimiyetinin camilerle sınırlandırılmaya çalışıldığı sapkın bir düzendir diyemiyorsunuz.( ki O subhanehu ve teala El-kaviy El-Metin, O El- vasi'dir. O' nun gücü kudreti herşeyi, herkesi kuşatmıştır. O'nu tüm eksikliklerden venoksanlıklardan tenzih ederim) Toplumun kuran'la ilişkisinin dükkanlardaki bereket duasına, ölen birinin arkasından okunmasına, özel gün ve gecelerde ilahiler musikiler eşliğinde ayin misali zikredilmesine indirgendiği sapmış bir düzendir! diyemiyorsunuz açıkça ve net bir şekile!? Ya bunları doyasıya haykırıp Allah'ın sonsuz lütüflarına mazhar olursunuz(ki bu yolda sizi dünyada sıkıntılarda bekleyebilir) yada size şu ilahi uyarıyı hatırlatmayı kendime bir borç bilirim. Bakara Suresi 42. Ayet ''Hakkı batılla karıştırıp da bile bile hakkı gizlemeyin.'' İster akp ister mhp ister chp hangi parti olursa olsun hepsi bu düzenin bir parçası. Yani bu küfür düzeninin, tağutların, tiranların, firavunların düzeni. Toplumun %0,1'inden azının, geriye kalanı sömürdüğü, modernleşme adı altında ''az bir dünya nimetinin, sonsuz olan ahiret hayatı karşılığı satıldığı' sürüler halinde cehenneme itildiğimiz bi düzen! Son olarak yorumculara söylenecek çok şey var ama sadece bir soru sorarak bitireyim. Çünkü maşallah barekallah herkes bilgili fazla var eksik yok!!. Hani ilk vahiy ya ''yaratan rabbinin adıyla OKU!'' Kıldığımız namazlarda okununan surelerin mesela fatihanın, rükünlerde söylenenlerin mealini biliyormuyuz ve o bildiklerimizle amel ediyormuyuz? En önemlisi günde kaç dakika kuran okuyoruz?(mealiyle birlikte, bakın saat demedim) Hamd alemlerin rabbi olan Allah'a mahsustur, esselamun aleykum ve rahmetullah
 • Sinek gibi üşüşenSinek gibi üşüşen19 gün önce
  Şeker bulan sinekler gibi FETÖ'sü, CHP'lisi üşüşmüşler bu yazıya. Boşuna heveslenmeyin uşaklar. Dilipak'ın ikramları karnınızı doyurmaz. Manevidir, ahirete bakar. Size asıl destek PKK'dan bir de Yunan Medyasından.
 • YakamozYakamoz19 gün önce
  Sayın yazar yapılan tüm haksızlıklardan Allah razı olsun bahsediyorsunuz gerekli uyarılar yapıyorsunuz ama şahsım adına söylüyorum lanetli yapı feto ile hiçbir bağlantım olmadığı halde hatır gönül ilişkileri için girmiş olduğum bir sendikadan dolayı memurluk görevinden ihraç edildim. Benim gibi binlerce insan da vardır. Bu da büyük bir haksızlık ve zulümdür. 46 yaşındayım şu an Özel sektörde hiç kimse bize iş vermiyor yurtdışına çıkışımız yasak adeta sivil ölüme mahkum edilmiş vaziyetteyiz. Terörist ve vatan haini muamelesi görüyoruz ülkemizde bir Suriyeli kadar değerimiz yok neredeyse tüm mukaddeslerimiz bitti artık Mukaddes dinimizi sorgular hale geldik inançlı bir insanken. Bizi sadece siyasal islamcılar aşağıladı CHP'liler yardımcı oluyor. Lütfen biraz da bu zulüm ve haksızlıklardan bahsedin biz de müslümanız biz de insanız. siyasal islamcılar ve şerefsiz fetullah sayesinde dinimizden de soğuduk aramızda intihar edenler oldu lütfen bizimde çığlığımızı duyun.
 • Tarık GünerselTarık Günersel19 gün önce
  Türkiye bilimsizleştiriliyor, hızla geriletiliyor -her bakımdan. Metafizik varsayımlarımız farklı ama eleştirel yaklaşımınızı değerli buluyorum; aynı gezegende, aynı ülkedeyiz; bizi iç cephelere ayıran hakaretamiz üslup AK Parti tepesinden geliyor. En iyi dileklerimle.
 • mesut mesut 19 gün önce
  Allah sayınızı arttırsın. Sizin gibi düşünenlerin sayısı arttıkça daha güzel günler göreceğiz. Takım tutar gibi parti tutanlara yazıklar olsun.
 • MâlumMâlum19 gün önce
  Herkes ayrı kafa...Öyle bir zaman gelmiş ki başlar ayak, ayaklar baş olmuş.Herkes halife... Herkes iktidarı hak(!) ediyor. "Eğer hata edersen seni kılıcımızla düzeltiriz Ey ÖMER!" diyen insanı Peygamber(sav) yetiştirdi. PEKİ...Olsun ya, bunlar ehven-i şer diyenleri kim yetiştirdi? Bizans ve Fars saraylarını fethedince ganimetten kaçan askerleri ve komutanları, Beytül Malden yüz çeviren Ömerleri Peygamber(sav) yetiştirdi.PEKİ...Kendisine bir gün iktidar verilse İsviçre'ye milyonlarca dolar para aktaracak MUHAFAZAKAR(!)ları kim yetiştirdi?HEPSİNDEN ALLAH'A SIĞINIRIZ.
 • ZaferZafer19 gün önce
  Düşman karşıda tam kol birleşmiş saldırıyor her yandan vuruyor kırıyor sen düşmanların darbeleriyle uğraşmayı bırak önce düşman darbeleriyle dağılan üstünü başını topla düzelt, yere düşen gözlüğünü ay gözüne tak, ondan sonra düşmanla mücadele et diyorsunuz yani. Veya baktınız ki dışarıda 8 - 10 birleşmiş çocuğunuzu dövüyor hatanın bir kısmı ve ya çoğu çocuğunuzda. Önce çocuğunuzu dövenlerle mücadele etmek, çocuğunuzu onlardan kurtardıktan sonra terbiyesini vermek yerine, çocuğunu al eline bir güzel de sen patakla terbiye et diyorsunuz!!!
 • aliali19 gün önce
  neden böyle yazıyorsun biliyormusun başka birilerine kendini onaylatma çabası bunun için kuran ayetlerini kullanıyorsun bunu anlayabiliyorum.ayetler meşruiyet için iyi bir referans sende haklılık psikolojisi oluşturuyor ama inandırıcılığın yok bizde oluşturduğu tek şey senin çok fazla iyi görunmeye çalışan bir ezik olduğun.
 • Cevdet küçük Cevdet küçük 19 gün önce
  Ben Muslumanlardanim.Allah cc.yar ve yardimcimiz olsun.
 • KORKMAZKORKMAZ19 gün önce
  Allah senden razı olsun üstadım. yazılarınızı zevkle okuyorum, anlamaya çalışıyorum. Belkide etkinizde kalıyorum, doğruları söyleyince yakın çevremde yalnızca a haberi izleyen arkadaşlarım beni anlamıyorlar sen chp lileştin diyorlar doğruları söylemek chp lileşmekmi, allah bizleri doğru yolu savunanlardan eylesin, benim allahım yahudinin, hıristiyanın hakkını al müslümana ver demiyorki hakkı hak sahibine ver diyor. allah senden razı olsun iman edenler araştırmalı, yanlışı kimden olursa olsun kabul etmemelidir.
 • Ömer Faruk Ömer Faruk 19 gün önce
  Davul Tayyipin boynunda. Tokmağı vermiyorlrkı istediği gibi çalsın. Tokmağı eline geçiren Birtane gümletiyor..... Ayrıca davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş. Ne yapsın Tayyip en kritik görevleri kime teslim etsin. Herkesi bir zaafı bir eksiği bir yamuğu var. Zannediyoruz tanıdık olunca daha emin ellerde işimiz olur. Onlarda sizin gibi nanik yapıyorlar Tayyip e..... Ama şunda %100 haklısınız. Biz kendimizi değiştirmedikçe Rabbimiz bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir.... O zaman siz de değiştirin kendinizi. Sadece yazmayın. İcraata da geçin. Allaha emanet.
 • MertürkMertürk19 gün önce
  Sadece niye ak parti eleştirileriliyor. Diğerleri niye eleştirilmiyor deniliyor. Bu ülkeyi 17 senedir ak parti yönetiyor. İcra makamı,yasama,yürütme, bütün işe alımlar, ihale, vb. ,bütün akçeli işlerak parti eliyle yapılıyor. İçinde bulunduğumuz geminin rotası,dümeni ak partinin elinde, yani bütün icra makamı ak partinin elinde. Bu şekilde ,nerdeyse ülkenin bütün icra yetkisini elinde bulunduran bir partinin elbet te yanlışları, hataları, eksiklikleri ,ve bunun yanında bu partinin gücünü ,kendi çıkar ve menfaatleri için kullananlar olacaktır ve bundan dolayı uyarı vazifesini yapmak her müslüman üzerine farzdır. Böyle bir gücü elinde bulunduran ,ve aldığı veya almadığı kararlar ile ,bütün bir milletin ve ülkenin geleceğine hükmeden bir partinin ,eksiklikleri, yanlışları, hataları dile eleştirilmeyecekte, şimdilerde sadece 25% civarı oyu ile ,bazı belediyeleri yönetme dışında ,hiçbir icra yetkisi olmayan CHP gibimuhalefet partileri mi eleştirilecek. Ayrıca CHP min eski milletindeğerleri ile uyuşmayan tutumlarını sürekli dillendirmek bize neyi kazandırır.Ülkeyi şu an ak parti yönetiyor,ülke gemisinin dümeni ak partide ,CHP de değil, eğer ülke gemisinin dümeni yanlış yönlendirilip kayalıklara çarparsa ,bundan herkes zarar görür. Uyarı ,eleştiri bilen ve anlayan için büyük bir nimettir. Maalesef bu ortamdan çok uzaktayız. Uyarı ve eleştiri ,ehliyetsiz ve liyakatsız bürokratlariç ile aklını kullanmayanlar tarafından ,düşmanlıkmış gibi görülüyor.
 • CccCcc19 gün önce
  Kpss de 90 alan birisine adamı yok diye mulakatta tüm soruları bilmesine rağmen 50 vermek kul hakkına girmek değil de nedir bu yapılan feto ahlaki ve davranisidir Allah tan korkun ... akp 28 şubat i mumla aratıyor yazıklar olsun
 • SelimSelim19 gün önce
  Şunuda eklemeyi unuttum.hocamız olayları çok iyi analiz edip Kuranın ayetleriyle örtüştürüp gözler önüne seren bir yazı yazdı.bence anlamaya çalışın.ben çok istifade ediyorum.maşaALLAH.selam ile.
 • Selim.Selim.19 gün önce
  Serkan yanlış düşünüyorsun.kurani açıdan bakamıyorsun yüzeysel bakıyorsun.sana bir misal ile yardımcı olayım.senin tarafın tavşandan yana kaplumbağayada düşmansın.unutma tavşan ALLAhın verdiği hızlılığı artık eğlenceye harcıyor.israfa ve kandırmaya gidiyor .tabiki kaplumbağa geçecek onu.kendineiyi bak müslüman kardeşim.yanlız müslümanlığın gereğini yapmayı unutma.yani doğruluk.chp nin tamamınıda kötü görme inan senden benden ALLAHA daha yakın insanlar var içlerinde.görebilene köre ne?
 • Ekrem Ekrem 19 gün önce
  rabbimizin rızasından gayrisi bizce boş diyenlere nemutlu
 • Kaan yilmazKaan yilmaz19 gün önce
  İBBde İski atıksu arıtma tesislerinde çalışan taşeron lar kadroya alınmadı. Simdi kalkmış Binali Yıldırımsize haksızlık yapıldı secilirsem sizi kadroya alicam diyor. Madem hakkimizın yendiğini düşünüyorsunuzneden daha önce bizim sorunlarımızı görmediniz. Sizlerin bizim problemlerimizile hem hal olmak gibi bir derdiniz yok takı İstanbul seçimleri kritik hale gelene kadar. Oda menfaat icabı oy devşirmek
 • gülringülrin19 gün önce
  şimdi bir de şu var :bu ülkede imam hatipliler müslüman diğer okullardan çıkanlar değil mi? bu ayrımcılık böyle bir bakış açısına mı sahipler acaba algısına sebep oluyor. tekel imam hatipliler de mi yani? aleni olarak açığa vurmadıkça insanlar müslüman değil diye etiketlenemez . ha bir de dilipağın yazdığı gibi sen kul hakkı konusunda baya bir çuvallıyorsan, medenilikte zayıf kalıyorsan o zaman toplum içinde çok sevilemiyorsun maalesef. ben müslümanım ama islamcı geçinen insanların toplumu ileriye götürecek bir vziyona sahip olmadıklarını düşünüyorum ve kendi adıma hayal kırıklığı yaşıyorum.
 • Malkoç Malkoç 19 gün önce
  İFLAS ETMİŞYUNANİSTAN da asgariücret678ABDdoları.... Oyun kurucu ,dünyaliderimemleketimizde320ABD DOLARI....Sadecedışborcumuz500.000.000.000 milyar dolar...Üstelik bir de100yıldayapılanedilenne varsasatıp savdık, betonagömdük... EtSIRBİSTANDAN, FASULYEARJANTİNDEN,SUSAMÇİNDEN.... KANSEROJENMISIR ŞURUBU İÇİN, MISIRAMERİKADAN...
 • emrahemrah19 gün önce
  eyvallah iyiki varsınız.
 • Eski TürkiyeEski Türkiye19 gün önce
  Sayın Yazar, dar-ül-harp, dar-ül-harp... Şeytan kestirmeden halletmiş işi. Ortam dar-ül harp olunca ne günah kalıyor ne müslümanlık. Ye, iç, götüüüürrrr. Kuran'dan sapar, kendinize uydurma hadisleri, alimleri (!) rehber edinirseniz iki dünyada gideceğiniz yer bellidir. İçinde dar-ül-harp'in de olduğu "akaid" deyip yere göre konduramadığınız masalları desteklemeye devam edin siz... Sonra da biz niye böyle olduk... He canım, he...
 • NursemaNursema19 gün önce
  Hocam şunu anladım vakıfbank ve halkbanka atanan kişiler ekonomisttirler dolayısıyla liyakatt sahibidirler dinen caizdir mi demek istediniz. Selamette kalın.
 • Ola Ola 19 gün önce
  Biz müslümanız islamcı değiliz diyen Temel karamollaoğluna ve partisine zamanında afaroz şimdi kullandığı terimlere rucu yaptınız.Özür dileyin ey yazar
 • ÇARE SİZÇARE SİZ19 gün önce
  "Ehliyet ve liyakat konusu da öyle. Bakın bir işe, ille de İmam Hatipli birinin gelmesi şart değil. Ehliyet ve liyakat sahibi birinin gelmesi şart. Ehliyet ve liyakat imandan önce gelir. Ha! Bizim İmam-Hatipli o iş için başvuranlar arasında en ehil, en liyakat sahibi olan olsun, en azından eşit konumda olsun, başım-gözüm üzere, değilse herkes yerine..."Abdülkadir Aksu Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı olmuş, ekonomi de damatta... Bunlar yanlış işler, eleştirince kötü olunuyor. İyi, güzel, haklısınız.Siz haklıysanız, o zaman gemiyi limana sağ salim ulaştırın, biz de utancımızla baş başa kalalım....
 • salihsalih19 gün önce
  Gemi terketme niyeti var sanki son yazılarınızda sayın Dilipak. ..
 • ferhatferhat19 gün önce
  abdurrahman bey .. haktan kasıt islam zaten. müslümanlar islam iktidarını seçmek zorunda. siz de fetö gibi sapkın fikirler serd etmeye başladınız. chp varken akpyi eleştirmek. peygamber efendimiz varken ebu cehilin güzelliklerini yazmakla eşdeğerdir
 • CananCanan19 gün önce
  "Bir peygamber bile nefis muhasebesi yaparken, bize ne oluyor da, kendi yaptıklarımızı unutup, sadece rakiplerimizin açıklarını bulup ortaya dökerek zafer kazanma hesapları yapıyoruz. Hocam tekrar tarihe notunu düştün, kendi adıma dersimi aldım.

Günün Özeti