Beklenen Vakit

03 Eylül 2018 Pazartesi

Bizim gazete ilk yayınlandığında adı “Beklenen Vakit” idi. Erbakan “Beklenen vakit geldi” diye bir söz etmişti. Tayyib Erdoğan bu günlerde sık sık Sezai Karakoç’un şiirlerinden bir alıntı yapar: “Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır. Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır.” Aslında aynı anlayışın ürünü bunlar. Sonra olanları biliyorsunuz “Vakit”, “Akit” derken bu günlere geldik.

Bu köşeyi sürekli okuyanlar hatırlayacaklardır, bayram Ramazan sonrası bugün tartışılan bir konuyu yazmıştım. Suriye’de bir kimyasal silah saldırısı olacak. Hatta “ABD bombayı patlatacak, Suriye attı diyecekler, kimyasal silah Rus malı çıkacak” uyarısı yapmıştım. Her şey beklendiği gibi gelişiyor. Kör bir gidişle gidiyorlar, uçuruma koşan domuz sürüleri gibi.

Bugünlerde İdlib’i konuşuyoruz. Hemen yanı başında el-Bab. Aşağıda Halep.

İdlib Hatay sınırındaki bir bölge. Aşağısında Lazkiye var. Eğer çatışma çıkarsa 1 milyona yakın bir nüfusun Türkiye’ye doğru göç etmesi bekleniyor. Türkiye ise göç dalgasının yönünü Afrin operasyonunda kurtarılan bölgeye yönlendirmek..

Rusya ve ABD meydan okumalarını sürdürüyorlar. Doğu Akdeniz’de gerginlik hat safhada.

Geçen gün bölgede yaşanacak muhtemel gelişmeleri yazdım. Amanoslar’dan sözettim, Ceyhan’dan söz ettim ama, orada asıl kritik bölge İskenderun.

Savaş başladığı yerde kalmayacak. Bir anda denize ve bölgeye yayılabilir.. Mesela böyle bir savaş NATO’nun sonu olabilir.. Eğer ABD, İdlib bahanesi ile girmeye hazırlandığı Suriye’de Tartus’u ve Rus üslerini vurmaya kalkarsa, Rusya Hazar’dan, denizden ve Suriye’deki üslerinden ABD’nin Irak, Akdeniz ve körfezdeki üslerini ve donanmasını vurabilir..

Böyle bir savaş çıkacaksa, kesin bu işin içinde Suudi Arabistan ve BAE de olacaktır. Boğazların bu savaştaki önemini bir kez daha hatırlayalım. Ve tabi İran ve Yemen de bu savaşın içinde olacaktır. Irak da olacaktır.

ABD yara alacak olursa yanında kimseyi bulamaz. İsrail diye bir devlet kalır mı bilmem, ama İngiltere ve Fransa bu durumda ABD’nin yanında durmak istemeyeceklerdir. İngiltere ise saf değiştirebilir..

Trump hayal kuruyor. Hiçbir başarı şansları yok. İsrail’in hiçbir şansı yok. Bölgeyi cehenneme çevirseler de şansları yok.

Mayıs ayı başındaPompeo’nun Suudi Arabistan, İsrail ve Ürdün ziyaretleri, ABD’nin Suriye sahasına yönelik planları, İran’ın bölgedeki etkinliğini kırmaya yönelik çabalarını daha bir görünür hale getirdi. İsrail İran’ı ısrarlı bu “mayınlı tarlada top oynama”ya çağırması da boşuna değil.

Netanyahu zaten savaşa hazır bekliyor. O Ekim sonuna kadar bu işin bitmesini bekliyor. Amerikan seçimi sonrası Süleyman Mabedi’nin inşası ile ilgili kıyamet senaryosunun 3. adımını atarak kıyamet savaşını başlatacak! Tabii işler istedikleri gibi giderse. Bu arada İsrail, İran’ın nükleer programı ve kapasitesi hakkında binlerce sayfadan oluşan gizli bilgi ve belgeye ulaşıldığını açıkladı.  Netanyahu, İran’ın cezalandırılması konusunda Trump’ı da ikna etmiş durumda. Daha doğrusu aynı fikirdeler..

Pompeo söz konusu ziyaretinde “İran’ın dünyadaki mevcut terörün en büyük sponsoru olduğunu” söylemesi boşuna değil. Kedi yavrusunu yiyecek olursa onu fareye benzetirmiş ya. Şimdiden çalmaya hazırladıkları minareye kılıf hazırlıyorlar. Bu arada; İsrail hükümeti parlamentodan, güvenliklerine yönelik bir tehdit durumunda anında cevap vermek için “savaş ilanına onay” aldı. 

Yani savaş Suriye’de başlasa bile burada kalmayacak. Hatta bu savaşın bir ucunun Ukrayna’ya kadar uzaması da sürpriz olmaz.

Biliyorsunuz, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk şehrinde, bir kafede yaşanan patlamada Rusya yanlısı ayrılıkçı lider Alexander Zakharchenko öldürüldü. Bunlar durup dururken olan şeyler değil. Saldırıdan ABD suçlanıyor. Bundan sonra bölgede bu tür olayların yaşanması sürpriz olmayacak. 

Bunu da not etmiş olalım.

Bölgede bütün bunlar olurken bakalım Irak yönetimi, Şii ve Sunni aşiretler, Barzani ve diğer Kürt beyleri ne yapacaklar? PKK, PYD ve DAEŞ, SDG nerede duracak, bu kirli ve kanlı oyunun figüranı olmaya devam edecekler mi göreceğiz. Sonuçta kimlerle beraber olacaklarsa, onlarla aynı kaderi paylaşacaklar.

Afrin operasyonu sırasında Almanların ve Fransızların da ABD ve İngiltere’nin yanında PKK ve PYD’ye fiilen yardım ettiklerini gördük. Hatta ABD, PYD’den boşalan bölgeleri Fransızlara devretti. Bölgede 1830’lardan beri batılıların bir hakimiyet savaşı var. İngiltere ve Fransa’nın bölgede garantörlük sıfatları var.  Rusya ve Almanya da, hatta Çin de, bölgede bunlar olurken, onlar da masada olmak istiyorlar. Fransa halen PKK/PYD’nin bulunduğu Münbiç’te ABD’nin devrettiği topraklarda askeri varlığını sağlamlaştırma çabasında. Bugün bölge, “derinlikli”, “asimetrik savaş”a hazır bir savaş alanı. 

Beklenen vakit geldi. Gün döndü. Allah servet ve iktidarı halklar ve ülkeler arasında evirir, çevirir.

Göreceksiniz bu zor günler de geçecek. Büyük ve ağır bir bedel ödeyeceğiz, ama sel gidecek, kum kalacak. Kaybeden biz değil onlar olacak. Onlar kaçtıklarını sandıkları şeye doğru koşuyorlar.

Bu günler geçtiğinde geride ne Dolar kalacak, ne NATO, ne Vatikan, ne Evengalişler, ne Anglikanlar, ne ABD, ne AB ve ne de BM. İngiltere eski İngiltere olmayacak. Onların evdeki hesapları çarşıya uymayacak! Her şey yeniden şekillenecek. Yeni bir dünya kurulacak ve Türkiye o dünyada saygın yerini alacak. Bizdeki o “Cemaat” yapıları da değişecek. Biz de değişeceğiz, dünya da değişecek. 

Son bir söz: Bu süreç kısa sürmeyecek, ağır bir bedel ödeyeceğimiz, ama elde edeceğimiz başarı bizim için ve insanlık için ödediğimiz bedelden çok çok yüksek olacaktır, inşallah. Ama şunu aklımızdan çıkarmayalım, yine bozulacak işler ve bu hep böyle devam edip gidecek. Unutmayalım ki bizler, ahir zaman peygamberinin ümmetiyiz. 

Ve “zor bir zaman”da, sahte Mehdiler, Mesihler, münafıklar, müfsitlerle dolu bir dünyada imtihan oluyoruz.

Görelim Mevla’m neyler, Neylerse güzel eyler. 

Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • dedeslidedesli4 ay önce
  Sayin Dilipak,simdiye kadar sizinle hemen hemen hep zit görüsleri paylastim....16 .....Yazdiklariniza katiliyorum....Yazdiklarinizi bir öz elestiri olarak görüyorum....Kendimize ceki düzen vermemiz gerekiyor....Bizi yönetenler, secilince kendilerini Allah in gölgesi sananlar, artik kendilerine ceki düzen vermeliler....Adil olmalilar...Az konusup cok calismalilar...Gönül kazanmalilar...Zamaninda da gitmesini bilmeliler....
 • Salim BozkurtSalim Bozkurt4 ay önce
  İyi güzel hoş da her yazınızın altına yazdığınız Selam ve dua ile cümlesi ...
 • Lütfi KılınçLütfi Kılınç4 ay önce
  Bizim bu savaşın ardından başarı ile çıkmamız nasıl olacak?Bu kadar Avrupa ve Amerika nın bize tüm yaptıklarına rağmenNato dan, Amerika'dan kopmaya yönelik bir emare gözüküyor mu?Çin'in müslümanlara uyguladığı baskı ve işkenceye rağmensiyasi ve iktisadi ilişkilerimizde uzaklaşma da yok.Birileri bana ikna edici açıklama yapsın...Lütfi Kılınç
 • YücelYücel4 ay önce
  Hak tarikatlar, mürşidi kamiller her zaman Kuran ve Sünnete uygun yaşamanızı istiyorlar, tavsiye ediyorlar. Allah dostları peygamber ahlakını yaşayıp örnek oluyorlar. Tarikat düşmanları ise benim beynim özgür, bu tavsiyelerinize ihtiyacım yok, diyorlar. Ashap peygamber efendimizin tavsiyelerine uydu, ashap oldu. Kendi beyinlerine uyanlar, atalarının izinden özgürce gidenler helak oldular."Ey iman edenler, sadıklarla beraber olunuz." Tevbe 119
 • Vatandaş Vatandaş 4 ay önce
  Sn yazar biz asgari üçretliler zaten geçim savaşındayız biz savaşa alışkınız vatana canımız feda bu vatan için kanımızın sondamlasına kadar savaşırız . ama şunu unutma ABD avrupa bizimle savaşmaz niye biliyormusun NE GEREK VAR zaten sömürüyorlar ne yi üretiyoruz her şey onların adamlar enayimi bizimle savaşsın milyar dolarlık yatırım yapmış bir sürü yahudi şirketleri var ülkemizde hem de binlerce bunlar enayimi kendi gemilerini batırsın hiiiiiiç canını sıkma bunlar rusyaylada savaşmaz it iti ne yapar ısırmaz hepsi aynı din kardeşiha şu kıyamet senaryosu hikayesi varya oda uydurma onlar ne kendi dinine nede bizim dinimize inanır onların amacı sömürü sömürüyorlarsa sıkıntı yok
 • YücelYücel4 ay önce
  Allah'ın torpili yok imtihanı var. Dert ile de, kaza, bela, afet, savaş vb ile de imtihan eder, tövbeye, yola, hidayete dönderir. Adımız müslüman fakat belki çoğunluk olarak yaşantımız müslümanca değil. Aklımız erse imtihanlar gelmeden tövbe edeceğiz.
 • İstanbullu adamİstanbullu adam4 ay önce
  Sn.marasli yıllarca okumuşsun ama bir  anlamamışsın. anlasaydin....konusmazdin.İsiniz gücünüz ikincil kelimeler kullanmak küfür etmek. işlerle uğraşmak yetmiyor oraya buraya atmakla da iştigal ediyorsunuz.Birde akıl hocalığı yapıp terbiye ve saygıya devam ediyorsunuz.Olmadi ki bu kadar... muhabbet ......
 • YücelYücel4 ay önce
  Bizim hayır gördüğümüz ya da şer gördüğümüz işler neticelendikten sonra biliyoruz, anlıyoruz. Ayette, "Allah'ın dini hakim oluncaya kadar cihat" etmemiz emrediliyor. Biz savaşı şer görürüz fakat yarın ülkemize saldırdıklarında ki bir gün mutlaka aç kurtlar gibi üzerimize üşüşecekler. Bu da şer görünmüyor mu? Sonuç olarak Zafer İslamın olduğunda bu hayır değil midir? Bu savaş hadiste bildirilmiştir. Bakınız Melhamei Kübra.
 • RabiaRabia4 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim"Doğrusu Kur'ân, müminler için bir kılavuz ve rahmettir."neml süresi 77ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak hayırlı akşamlar.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • Hasan BaysalHasan Baysal4 ay önce
  Beklenen zamanın ne olduğunu gördük, ülkeyi arabi bir keşmekeşe çevirmek! Domuzlar tarifin de güzel olmuş, başında olduğun için tanıyorsun tabi...
 • SüleymançamlıdereSüleymançamlıdere4 ay önce
  ALLAH CC ümmeti Muhammed'in yardımcısı olsun milletimize ve mazlumlara uyanış nasip etsin bizlere şehitlik nasip etsin inşallah
 • Rıdvan BattalRıdvan Battal4 ay önce
  Değerli hocam Katar ın izole edilmesi ile bir yazı yazarmısınız birde bana göre bu izole olayını boşa çıkartmak için Katar devleti bizim Avrasya tüneli yaptığımız gibi deniz altından İran a bağlanıp sonra Türkiye ve diğer ülkelere kara yoluyla bağlanamazmı
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Yüce .. Allah. (cc). MASUMLARIN- MÜSLÜMANLARIN-MAZLUMLARIN-MÜMİNLERİN-yardımcısı..olsun...
 • AvniAvni4 ay önce
  İnsan için, yalnızca çalışmasının, gayretinin, hâlis niyetlerinin karşılığı vardır."(Necm S/39 )"Her insanınişlediklerini (kaderi,talih,kader kuşu olarak ) boynuna dolarız ve kıyamet /hesap günü açılmış bulacağı Kitap'ı önüne çıkarırız."(Sıra S/13)"Düşmanlarınıza iki katını tattırdığımız bir musîbet sizin başınıza gelince "Bu nasıl, neden oldu?" diyorsunuz. De ki: "O, nefsaniyetinizin getirisidir!" Kesinlikle, Allâh her şeye Kaadir'dir."(Ali Imran S/ 165)Üstad biz yukaryukardaki ayetler de anlatılan kadere iman ediyoruz..Nerede görülmüş, başkalarının yapacağı hatalar üzerine ziyana uğrayan kişi ve toplumların kaybetmesi nedeniyle ortaya çıkacak sonuçların,yangelip yatmış, yapması gereken yapmamış, yaptığı şeyleri de din, Allah,İslam adına yapıyorum diyerek yanlış yapmış olsun da, buna rağmen Allah asalak toplum,kişiye mükafat, ecir versin.. Peki biz doğru, hak ,adil ve hayırlı olanı mı yapmışız ki lehimize sonuç umuyoruz.. Bir de zora gelince ALLAH'IN DEDİĞİ OLUR diyoruz..Nasıl yani.!Tamam da elbette öyledir..Allahın dediğinin olmasının bizim için iyibvenhayırlı olduğunu nasıl biliyoruz..Ya Allah'ın d oldurduğu dediği ya bizim için felaket olur ise...!Elin gavuru batıl,kötü olan için çalışıyor en azından ya biz.!Artık ağzımıza gözünüz e bulaştırdığımız bunca kötü işlerimiz sonunda Allah'tan iyi olanı hangi yüzle umuyoruz.!Bak hele ülkenin haline halkın bankasından piyasa değeri altında binin üzerinde kişiye dolar veriliyor.. Kimse de Kime,neden verdi hesap vermiyor.. Öte yandan millete yastık altı varlıklarını TL ye çevirin diyorlar..
 • AvniAvni4 ay önce
  "İnsan için, yalnızca çalışmasının, gayretinin, hâlis niyetlerinin karşılığı vardır."(Necm S/39 )"Her insanınişlediklerini (kaderi,talih,kader kuşu olarak ) boynuna dolarız ve kıyamet /hesap günü açılmış bulacağı Kitap'ı önüne çıkarırız."(Sıra S/13)"Düşmanlarınıza iki katını tattırdığımız bir musîbet sizin başınıza gelince "Bu nasıl, neden oldu?" diyorsunuz. De ki: "O, nefsaniyetinizin getirisidir!" Kesinlikle, Allâh her şeye Kaadir'dir."(Ali Imran S/ 165)Üstad biz yukaryukardaki ayetler de anlatılan kadere iman ediyoruz..Nerede görülmüş, başkalarının yapacağı hatalar üzerine ziyana uğrayan kişi ve toplumların kaybetmesi nedeniyle ortaya çıkacak sonuçların,yangelip yatmış, yapması gereken yapmamış, yaptığı şeyleri de din, Allah,İslam adına yapıyorum diyerek yanlış yapmış olsun da, buna rağmen Allah asalak toplum,kişiye mükafat, ecir versin.. Peki biz doğru, hak ,adil ve hayırlı olanı mı yapmışız ki lehimize sonuç umuyoruz.. Bir de zora gelince ALLAH'IN DEDİĞİ OLUR diyoruz..Nasıl yani.!Tamam da elbette öyledir..Allahın dediğinin olmasının bizim için iyibvenhayırlı olduğunu nasıl biliyoruz..Ya Allah'ın d oldurduğu dediği ya bizim için felaket olur ise...!Elin gavuru batıl,kötü olan için çalışıyor en azından ya biz.!Artık ağzımıza gözünüz e bulaştırdığımız bunca kötü işlerimiz sonunda Allah'tan iyi olanı hangi yüzle umuyoruz.!Bak hele ülkenin haline halkın bankasından piyasa değeri altında binin üzerinde kişiye dolar veriliyor.. Kimse de Kime,neden verdi hesap vermiyor.. Öte yandan millete yastık altı varlıklarını TL ye çevirin diyorlar..
 • memetmemet4 ay önce
  .... Müslüman ve müalüman ülkelerden bir cacık olacağı yok. Halimizden belli. 215 euro maaş asgari ücret, kafirde 1500 euro. ...
 • HacıHacı4 ay önce
  Bop projesini kılıçdaroğlu desteklemiş...
 • mehmetmehmet4 ay önce
  hep ahaber seyredersen böyle olur. ...
 • AAAA4 ay önce
  BANA GÖREDE TRAMP BÜYÜK SAVAŞLAR ÇIKARACAK SONRA SAVAŞLAR İYİCE ALEVLENECEKSONRA ASKERİ DARBE OLACAK TRAMP GÖREVDEN ALINIP YARGILANACAK ESKİ SİSTEM KÖKTEN REDDEDİLECEK ABD DOLARIDA RUS İHTİLALİNDE RUS MANATI NASIL KAĞIT OLDUYSA ABD DOLARIDA ÖYLE OLACAK MERKEZ BANKASI DOLAR REZERVLERİNİ DEĞERLİ MADENLERE ÇEVİRSİN
 • maraşlımaraşlı4 ay önce
  Her işi ehline bırakmak lazım. Abdurrahman beyde yıllarını bu işe adamış birisi , bizde yıllardır okuruz kendini , tabi diğer yazarlarıda görüşüne bakmadan , Fikirlerine katılır veyahut katılmazsınız fakat Türkiye ve dünya gidişine göre yorumda bulunmuş , kendisi kahin değil sadecee bir yorumcu , siyasi tecrübesi olan bir yazar , birbirimize saygı duyalım , sanat erbabına saygı duyalım , kolay değil fikir adamı olmak , yorum yazan kişiler acaba günde kaç sayfa ,kaç çeşit kitap okuyor. Olayı bir fıkra ile kapatalım : çok bilmişin biri uçakta profesörle siyaset üzerine tartışalımmı diye teklifte bulunmuş. Prof da ona sana bir soru soracağım bilirsen tartışalım demiş , oda peki demiş . prof otu keçi yiyor küçük küçük pisliyor, at yiyor topak halinde , inek yiyor cıvık şekilde neden pisliyor diyo sormuş , oda bön bön bakarak bilemedim demiş , profda bunun üzerine daha bir b.ktan anlamıyorsun kalkmışş benimle siyaset tartışmaya kalkışıyorsun demiş vesselam bilmem anlatabildimmi
 • Hasan Yılmaz Hasan Yılmaz 4 ay önce
  Çok doğru.
 • Hasan Yılmaz Hasan Yılmaz 4 ay önce
  ....Yani Amerika, Rusya, İsrail, İran vs bütün dünya savaşıp büyük kayıplar verecekler. Bir kısmı ortadan kalkacak. Biz ise biraz zarar gördükten sonra bu işten karlı çıkacağız. Bulaştığımız bu Suriye de bize armut mu toplatacaklar? En büyük zararı bize verip böyle bir durumda bizim varlığımıza son verecekler.
 • A.kadirA.kadir4 ay önce
  Evet bir savas kokusu var turkiye belki biraz sikiinti cekecek fakat rabbim tirkiyemi cok buyutecek ve yine mazlumlarin hamisi islam kardesliginin tezahur ettigi cihan sumul bir hizmetin mudafii olacak tir rabbim bizide yasatirsa dine vatana millete hizmette sahabe gibi ecdat gibi hizmetci olrak yasatsin ve oldursun amin selamun aleykum allah akibetimizi hayir eylesin
 • DENİZCİDENİZCİ4 ay önce
  Allah servet ve iktidarı halklar ve ülkeler arasında evirir, çevirir.de bunun bizimlehimeze olacağının garantisi ne ? Halk olarak çok mu dürüstüz/ ahlaklıyız/ müslümanız yani. Yanlış hatırlamıyorsam müslümanlığın sıfatlarının ülkeler arasında bir karşılaştırması yapılmış bizim ülkenin kaçıncı sırada geldiğine bir bakın derim. Ah keşke dediğiniz gibi olsa ama bu işler belli olmaz Allahın torpili yok. O beşer gibi değil
 • UmmanUmman4 ay önce
  cCc niye ki akit okuyunca çok mu akıllı oluyorsun ... kurtariyorsun.Demek ki sözcü yu okuyorsun ne olduğunu biliyorsun ki salık veriyorsun.Sen onursunda onu,öbürü niye okumadın bunu monşer.
 • YücelYücel4 ay önce
  Ali Kara kardeşim, şer sonucunda hayır vardır, hayır sonucunda şer vardır, denilmiyor. Şer gördüğünüz bir şeyin soncunu Allah hayırla bitirebilir, hayır gördüğünün sonucunda şer olabilir. Düşman tek millettir, nihayi hedefleri de Türkiye. İslam alemini birleştirecek son sebep te bu olur. ABD kuklası olan yöneticiler ABD safında yer alırlar. Kimse kutsalları siyasete alet etmiyor fakat Kuran, hadis ve kelami kibarlar müslümanlara müjde ve güç veriyor. Akşemseddin hz leri İstanbul'u Fatih fethedecek derken kafasından mı atıyordu? Melhamei Kübra hadisini bul oku, şer görünen savaşın sonu hayır mı, değil mi gör. Şunu da ekleyelim, Allah dostları, Allah'ın muradının aksinde bir şeyi Allah'tan istemezler. Şunun için ekledim, bazıları bunca Allah dostu var, dua etsinler her şey düzelsin, diye düşünüp dile getirebiliyorlar. Allah'ın dediği olacak, kimi şehit olup yüksek bir makama erişecekler. Vakti geldiyse Melhemeyi Kübra yaşanacak. Sonuç İslamın zaferidir. Sadece sizin için değil genel bir açıklama olsun diye yazmak istedim, hakkınızı helal ediniz.
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Selam ve dua ile sayin hocam derin analizve bilgilerine tesekurker bir adama raslasan selam vermeden birsey soramazsin yorumcu oldugunu unutup birde yazara tavsiyede bulunuyor senin kapasiten nedirki kendini ustunmu goruyon sapir sacma mide bulandiran stres,den baska ne verebiliyorsunuz biz Allah,dan geldik Allahadonecegiz illaki olecegiz olursek vatan icin sehitlik mertebesinde oluruz hemde mertce hemde milletce
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Deniz bitti bizim ve herkesin yorumu kendine sende baska yerde gazete bul kendine burda hur irade cunku sen bize benzemiyorsun mademki begenmiyorsun biz senin fikrini hic ogrenemedik hangi konuyu anlatmistin guzel yorum yapmadigin gibi birde yorumculara isim vermeden mudahale ediyorsun ne soylemek istiyorsan sahsina konus
 • Mert Mert 4 ay önce
  Adamsin kardes.
 • MemoMemo4 ay önce
  Akp'nin hiç sorumluluğu yok mu...
 • imranimran4 ay önce
  Bas kesen müslüman cigeri yiyen ayrilikci militanlarin sonu geldi. Rusya alayini imha edecek bölge huzura kavusacak sayin hocam
 • Vatan Vatan 4 ay önce
  Sizler hala...  önce içteki hayin köpekleri temizlememiz lazım anlaşılan bu ülke kurulduğundan bu gune bizlerin bildiği süre zarfında amerika hangi ülkeye huzur getirmiş bize faydası olsun
 • Hasan Yılmaz Hasan Yılmaz 4 ay önce
  Senin dediklerin olursa ortada Türkiye diye bir devlet kalmaz. Burnunuzun ucunu göremediğinizden bugün ölüm kalım mücadelesi veren bir ülke durumuna geldik.
 • ulubatliulubatli4 ay önce
  Savas bu devirde muslumana kurulan en buyuk tuzak..Bunun sonundaBati yok olup gidecek,Nato bitecek,amerika bitecek,rusya bitecek,cin bitecek ve biz turkiye olarak super guc olacagiz...ekonomimiz bir papazla yerle bir olmus ve siz hala milleti uyutuyorsunuz..birazda gerceklerden konusun..bu milleti surekli verdiginiz gazlarla ucuruma atmak uzeresiniz..
 • HukukçuHukukçu4 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • selamselam4 ay önce
  Vakit biran önce gelsede ak kara ayrilsa hesap günü gelse yoksa bu adaletsizlik mazlumlari bitirecek.bunlari her gün ahimiz geçiyordur eminim.Bir zaman fetö yetiyordu şimdi siyasi torpil, adam kayirma... iyi ki bizi duyan görenbir rabbimiz var Allah ne güzel vekildir.
 • Olgun demirelOlgun demirel4 ay önce
  Yazılarınızı keyifle okuyorum, ABD çökecek İngiltere zayıf kalacak peki çin abd yi aratırmı?
 • MurtiMurti4 ay önce
  Aracılar diyorsun yani zaten bu ümmetin başına ne geldiyse bu anlayıştan geldi ucanlar kaçanlar yüzünden senin anlayışına göre Allah'ın sevdiği kullar cübbeli sarıklı yani bir çöpçü den olmaz , güzel kardeşim Hz Musa diyorsunda Hz Musa'nın kurtardığı kavim degilmiydi buzağı ya tapan peygamber öldüren bu kadar zulüm yapan , dinî bu kadar yormayinucanlar kaçanlar terazi kurulduğunda görürler hesabını
 • IlbeyhanIlbeyhan4 ay önce
  BOP projesinin gayesi BIRLESIK BAGIMSIZKURDISTANadi altinda ,BUYUK ISRAIL ve BUYUK ERMENISTANin ihya edilmesi , RUSYAve ÇIN inetrafinin ,kusatilip zayiflatilmasiprojesidir..BOPbudur, ARAP BAHARI budur..Davudun oglununhezeyanlari , Gullerin,Beybicanlarin, Altan kardeslerin,PKKnin ,Fetoslarin,Karen Fogg ve cocuklarinin ,KEMAL DERVISLERIN, Ing-Israil -USA kucagindagetirdikleri yer burasidir...
 • EmekliEmekli4 ay önce
  Eğerki öngörünüz gerçekleşirse bilinki orta doğuda Türkiye’de dahil rusya nın büyük bölümü nükleer saldırı altında kalacaktır bu savaş tarihin gördüğü en büyük yokoluş olacaktır
 • IlbeyhanIlbeyhan4 ay önce
  Hocam mehdiler ,mesihler,ayetullahlar, gavslar,gulyabaniler,beberuhiler,hadeydanlar(cocukken nenemagzimizi yikamadan uyursak hadeydanin gelip agzimizi yalayacagini anlatirdi korkumuzdan gidip sabunlar,fircalardik)ama bu akil disifigurler her zaman HADEYDAN kadar masum degil cografyamizda...Fetosun hezeyanlarinin,ruyalarininnelere mal oldugunu gorduk,dahada neler gorecegimizi Allah bilir...Fetoslardan daha yuzbinlerce var irili ufakli ,mebzul miktarda...BEYIN ve AHLAK , hemen simdi...Emperyalizme karsi ,komsularlaDayanisma sart...Amerikanin ulkemiz topraklarindaki faaliyetlerihemen durdurulmali...YasasinBagimsiz Turkiye Cumhuriyeti , AVRASYA Birligi...1 MART Tezkeresinin reddi USA ve isbirlikcilerinin cokusunu 50 yil beriye cekti...Devir Avrasya Afrika devri...MimariTURKmilleti ve TBMM dir...Onur Oymen mecliste ne deditezkerenin oylanmasinda"AMERIKADAN korkmayin, ALLAHTANkorkun " dedi...Muminim diye gecinenler ,ONUROYMENler kadarahlakli olabilsinler...Su anda USA yi yoneten zihniyet ,Fetullahinaynisidir...Selam ve dua ile
 • MemoMemo4 ay önce
  Erdal ne güzel birer cümle ile dünya politiğini çözmüşsün. Bu hızla devam edersen, ATV de program bile yaptırırlar sana. Ama araya biraz Evangelizm de kat, çeşni olsun...
 • cCccCc4 ay önce
  deniz aşağıdaki yorumun sahibi git sözcü oku ozman
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar4 ay önce
  Rusyayi yoneten yahudiler (Habat) Ruslarin Amarikaya direk saldirmasina asla izin vermezler.Araplarla Iran arasinda karsit ittifaklar olusturarak bu ittifaklari savastirirlar sadece.Ama Idlibe sikistirilan cocuklari bombalayarak parcalamak icin rus pilotlar sabirsizlikla ellerini ovustururarak amarikan yahudilerinden emir bekliyorlar bu Seytana kurban etme kanlirituelini baslatmak icin.Hersey ona gore tasarlanmis amerikali ve rus yahudileri tarafindan.
 • akif erdemakif erdem4 ay önce
  Ibrahim A.s in ordularimi vardi, musa a.s in askerimi vardi. ama bizde olmayan onlarda olan birsey varsa. Onlarin Allahla aralari iyiyiydi. bizim tam tersine, münafik fasiklarla, materyalistlerle, kapitalistlerle, aramiz iyi. Tek care, Allahla arasi olan insanlari bulup, onlarla beraber olmak. yoksa topunuz tüfeginiz hic bir ise yaramaz. Allahla arasini düzeltmis evliyalari arayin bulun. türkiyede bulamazsaniz, dünyadanin dört bir yanini arayip bulun. canlisini bulamazsaniz kabirlerini bulun.
 • VeyselVeysel4 ay önce
  İslam dünyasındaki parçalanmışlıkla dagilmislikla kaybeden yine müslümanlar olacaktır. Aklını kullanmayan topluluğa Allah gökten pislik yağdırır. Biz üzerimize düşenleri yaparsak ancak o zaman Allah bize yardım eder. Kendimizi değiştirmeden gece gündüz dua et nafile
 • mikâil okuroglumikâil okuroglu4 ay önce
  selâmünaleyküm sizinle ve sizlerle 84 beri birlikde olmakdan memnunum allah cc yar ve yardıcımız olsun allah cc razı olsun sünnetullahdan ayırmasın inşaallah.
 • Erdal Erdal 4 ay önce
  bak memo kardes abd neden bizle uğraşıyor almaya 2cidünya savaşındaalmanların olduJaponlara atom bombası ati ona diyet borcu varİtalyada Vatikan dolayikoruma altındaneden Türkiyeİslamın her zaman öncü ülkesi olmuşdurTürkiye düşdügü zaman islami islami savunan kalmaz.
 • denizdeniz4 ay önce
  Sayın yazar,sizin gazetede yazı yazan insanların yazılarına yorum yapan bir kitle var.Mutlaka takip edyorsunuzdur,yani okuyorsunuzdur yorumları.Üzülüyorsunuzdur mutlaka .Bu kadar popülist ve gerçektenakılcılıktan uzakher şeyi din,allah,kitap temelinde görüp haydi hurraa diyen ve o döngüden çıkmayan ve fikir üretmeyen hatta hiç bir şey üretmeyen muhtemelen.Lütfen bu insanlara da biraz araştırma ve farklı kaynaklardan bilgi edinmeleri için tavsiyede bulunun ,inanın o zaman hem gazetenin hem yazı yazan arkadaşların seviyeleri artacak.
 • TarafsızTarafsız4 ay önce
  Yorumcu AHMET sen olayı hala anlamamışsın galiba arkadaş zaten Necmettin Erbakanda Suriye savaşına destek vermenin yanlış olduğunu ABD nin ilan ettiği Esad katil oldu hemen aynısını Saddamada kimyasal silah var diye çekiç güçle girdiler ayrıca gazeteci banu avar Türkiye suriyeye girerse BOP projesi küzeyde kurulmak istenen kürt devleti için destek olur Türkiyenin kesinlikle savaşa girmemesi ve burada konuşlanan sözde İŞİD denen ABD askerlerinin ABD tarafından eğitildiğini savaş başlamadan söylemişti yani anlatılmak istenen ABD israil İngiltere projesine destek olamamaktı anladın mı Savaş çıktıktan sonra mecbur kalınca niye girdiniz diyene cevabın çok komik bu savaşın kaybedeni ABD yada AB mi yoksa müslümanlar mı hatırlarsan ABD tomhawks füzelerini suriyeye fırlattığı gece miraç kandili gecesiydi yani sizin peygamberiniz göğe çıktığı gece bende size gökten bomba yağdırrım meajı verdi anladın mı proje sahibi kimmiş ve verilen yanlış kararları
 • d.kind.kin4 ay önce
  Yazının başlığı anlamlı olmuş....Son 17 yılda ordu ne hale geldi? Hukuk ne hale geldi? Eğitim ne hale geldi? Türk üniversiteleri dünya sıralamsında sonlara doğru hızla ilerliyor...N e varsa satılma dımı? nehirler biel hes diye satılmadı mı?Son olarak ekonomi ne hale geldi? her şey ithal edilirken ....bazı yazarlar ne yazıyor?
 • MâlumMâlum4 ay önce
  Bu olayların ardından Türkiye Cumhuriyeti diye bir devletin kalması mümkün mü sizce?Ahir zamandaki İstanbul'un fethini nasıl açıklayacaksınız?
 • METİN T BEYŞEHİRMETİN T BEYŞEHİR4 ay önce
  ALLAH bu milleti ümmetini bu siyonistlerden bölücülerden Vatan hainlerindenkorusun .İnşallah dua edelim..çok çalışalım bu düşmanların oyunlarını bozalım..bol dua edelim..
 • Ali karaAli kara4 ay önce
  Aklinizi kullanmayinin degisikcesi. Akil karisikligi yaratmak insanlara kötülüktür. Akli kullanip analiz yapmayi engellemek icin kuran ayetlerini farkli yorumlayim hayir bildiginizde şer Şer bildiginizde hayir vardir falan, yok zalimlerin eliyle size yardim ediliyor falan. Kutsal metinleri siyasete alet ede ede muslumani dusunemez hala getirdiniz. Dusunmeye gerek yok yani hersey aslinda hersey olabilir, hicbirseyde olabilir. Ozaman biz bilmeyiz şeyhimiz bilir. Cunku allahi en iyi o anlar
 • MurtiMurti4 ay önce
  İsa iner önünde Mehdi Türkiye sagsalim kıyıya çıkar . merak etme ne Rusya ABD saldırır nede ABD Rusya ya 70 yıldır oynanan oyun üstelik İsrail ordayken kimse nükleer , falan kullanmaz merak etmeyin üstelik . İslami kesimin bir hadis üzerinden müslüman lar ile Yahudiler savaş madikca kıyamet kopmaz yav Araplar 50/60 larda Yahudiler e ikidefa yenildi nasıl olacak şimdi sayın yazar
 • MemoMemo4 ay önce
  Bu ABD biraz da Japonya, Almanya, İtalya ile uğraşsa neden sadece Türkiye ile uğraşıyor :) Arkadaşlar "herkes bize düşman" masalından uyanalım. Diğer taraftan ABD batsa gitse bunun Türkiye'ye ne faydası olabilir ki?
 • YücelYücel4 ay önce
  Allah dilerse bir zalime başka bir zalimi musallat eder. ABD aslında Rusya ve İran müttefiki Esat yerine ABD ye bağlı başka bir zalim Esat istiyor. Hadislerde Şam'ın helak olmasından, Melhamei Kübra'dan bahsediliyor. İsteyen araştırıp bu hadisleri ve daha fazlasını bulabilir. Dede Paşa hz leri şöyle buyurmuşlardır, "İslamın lideri yine Türkiye olacak, bugünkü müslümana bakarsan olmaz görünüyor amma olacak benim sultanım." Bize savaş şer görünebilir fakat Allah sonunda hayır murat etmiş olabilir. Allah nurunu tamamlayacak, bunun için Hak ile batıl savaşı her zaman devam ediyor. Hak gelince batıl mutlaka yok olacak.
 • Özgür Beyin, Prangasızım, Sizede ÖneririrmÖzgür Beyin, Prangasızım, Sizede Öneririrm4 ay önce
  Özellikle İngiltere hakkında değişik yorumlar yapman adeta onuDünya Lideri olarak söylemeden tanımlamaya çalışman çok ilginç, tarikatların kolonici olduğunu açıkça söylemelisin.Önerim Bağımsızlık yanlısı olmanızdır.Ama Tarikatlar buna enbüyük engel maalesef.Saygılarımla.
 • AhmetAhmet4 ay önce
  Hoca adalet adalet...Devlet adalet üzerinde durur.Siz adaleti temin ederseniz cihan devleti olursunuz.Adaleti güce kurban ettirirseniz mazlumlar doğar ve onların ahına 7 cihan büyüklüğü deki devletler bile dayanamaz
 • AHMETAHMET4 ay önce
  Kaleminize sağlık Hocam. Ey yorumcu Cahil gerçekten de cahilmişsin. Afrine Türkiye girdi oraya barış geldi. Şimdi İdlip halkı bizi Türkiye korusun diye yürüyüş yapıyor.Biz düşmanların işine gelir şekilde davranırsak elbet bizi severler. Kürt devleti kurulsa bütün dünya dostumuz olur.Osmanlı devleti yıkıldıktan sonra, düşman devletler , komutanlarımıza hayran hayran bakıp çok sevdiler. Niçin?
 • CahilCahil4 ay önce
  Araplara sattığımız Türk Telekom batırıldı şimdi batmış firmayı yine bize kakaladılar aynısı Suriye de oldu Fransa savaşı Esad Rejimi kazandığını ilan etti bile ama Esad AB ile anlaşmalı dedi Türkiye bu işten en zararlı çıkan ülke oldu pilav yiyecem derken evdeki bulgurdan oldu dahası bölgede bize güvenen kimse kalmadı İsrail Araplar Komşular hepsi düşman oldu Rahmetli Necmettin Erbakanın dediği gibi İsrail İrana saldırmak için Türkiyeyi yanına almak isteyecek bunlara kalırsa bunlar İranı vurmaya bile kalkar demişti yazdığınız senaryo haim nahum planı olduğunu ve bu planı uygulayanın BOP projesine destek verenler olduğunu söylemişti sizde biliyorsunuz kim olduğunu ... Suriyenin devrilmesi çok yakın Esad gidici diye defalarca yazdınız ama dedikleriniz hiçbirzaman olmadı yıllarca takip ederim sizi ve size göre ABD batacak deyip durdunuz AB batıyor çöküşte diye yıllarca söylediniz Türkiye Ortadoğunun Lideri olacak bizden desturüz kimse bu topraklarda plan yapamayacak dediniz ...
 • kralbenimkralbenim4 ay önce
  Deme niçin şu şöyleYerindedir ol öyleBak sonunu seyreyleMevla görelim neylerNeylerse güzel eyler...
 • AkınAkın4 ay önce
  Türk devleti ne yazık ki Türk olmayan din sosuna bürünmüş münafık köşe yazarları ve sözde fikir adamlarıyla tarihinin en kötü macarasına atılıyor, ve bu yazarlar ve liderler ülke riske girdiğinde kaçacak diğer Türk olmayanlar ülkeyi bölmeye çalışacak, yine dışlanan faşist denilen hatta vatan haini ilan edilen Türk kökenli insanlar yine bu ülkeyi kurtarmayınkarşılıksız yapacak, buaşayıp göreceğiz

Günün Özeti