Beka sorunu

11 Şubat 2019 Pazartesi

“Beka” ne demek. Sonsuzluk, ölümsüzlük. 

Baki olan sadece Allah’tır! “Küllü nefsin zaigatül mevt”; Her nefis ölümü tadıcıdır.

Bizim “Ömrün sonu” dediğimiz şey, ya da “Ölüm” dediğiniz şey “Ecel”dir. Ecel ise “ertelenmiş zaman” demektir. Bir şeyin başı varsa sonu da vardır. “Ezeli” olmayan hiçbir şey “Ebedi” de olamaz. “İbadet” denilen şey ezeli ve ebedi olanın önünde boyun eğmektir.

Müslüman aklında “Beka sorunu” diye bir sorun olamaz. Maksat bu olmasa da, son zamanlarda “Modern bir galatı meşhur” olarak hayatımıza giren böyle bir kavram var. Peygamberlerin kurduğu devletler bile hak ile yeksan olmadı mı? Nuh kavminin, Lut kavminin başına gelenleri hatırlayın.

İnsanlık “Baki” değil ki, insanların yaptıkları, onların eseri olan şeyler baki olsun!

Hem, batılın tasviri saf zihinleri idlal eder. Korkmayın, “Ecel” gelmeden ne kişi ve ne de devlet yok olmayacak. Her şeyin bir kaderi ve eceli var. Her canlı için takdir edilen bir rızık var. Hiç Kimse ecelinden önce ölmeyecek, ecelinden sonraya da kalmayacak.

Ecel her zaman tam zamanında gelir. Ne bir saniye ileri gider ne de bir saniye geri kalır. İslam dininde, insan her ne sebeple ölürse ölsün, eceli ile ölmüş olur. Ecelin ne zaman geleceğini ise sadece Allah bilir. “Ecel”, haşa bir “Beka sorunu” değildir. “Beka” konusu bir “sorun” olarak da algılanamaz.

Tamam, birileri “Beka” kelimesini “sonsuzluk” değil, “süreklilik” anlamında kullanıyor ama dini kavramları dünyevi işlerimizde kullanırken ihtiyad etmeliyiz. Çünkü kavramları yıpratıyoruz.

Eğer devletinizin yücelmesini istiyorsanız, toplum olarak liyakatinizi artırmanız gerek. İşi ehline vermeniz gerekir. Adil olmanız gerekir. “Adalet mülkün temelidir.” Adalet yoksa barış da yok. Adalet ve barış yoksa hiçbir özgürlük güvende olmayacaktır. Allah cahil ve zalim bir topluluğa kurtuluş vermez. Biz kendimizi değiştirmeden de Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir.

Türkiye’nin bölünmesini, dağılmasını, işgal edilmesini, çökmesini istemiyorsanız, ona göre davranmanız gerek. O zaman birbirinize düşmemeniz gerek. “Tefrika girmeden bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez”.

Bir cihan devletinden geldik, Anadolu’ya sıkıştık. Anadolu doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden işgal edilmişti. Bugünkü sınırlarımız kurtuldu. Ama hâlâ işgalcilerden yakamızı kurtarmış değiliz. Hindistan’ı kaybettik, Endülüs’ü kaybettik. Kudüs işgal altında. Düşünsenize Kâbe bile müşriklerin işgali altında putlarla doldurulmuştu.

Eğer “Beka sorunu” diye bir şeyi tartışıyorsanız, önce biz bu noktaya nasıl geldik onu tartışmamız gerek. Tehdidi hep dışarıda aramak yerine “Biz nerede yanlış yaptık” sorusunu sormamız gerek. Unutmayalım ki, karanlık aydınlığın yokluğudur. Bizi bu tür tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya bırakan şey sadece düşmanlarımızın hilelerinin keskinliği değil, kendi cahillik, korkaklık, hainliğimiz sebebi iledir. “Ve gul cael hakku ve zehagal batıl”; De ki! Hak geldi batıl zail oldu ve zaten batıl yok olmaya mahkûmdur. Işık gelince karanlık yok olur. Karanlık sopa ile ya da meydan okuma ile kovulmaz. Karanlığa küfretmektense kalkıp bir mum yakmak her zaman daha iyidir.

Bakınız, bir ülkede haksızlık olmaz değil, ama haksızlığına uğradığınızda hakkınızı arayıp alabiliyor musunuz, yani ülkenizde adalet var mı? Malınız, canınız, namusunuz, aklınız, inancınız, nesliniz güvende mi? Karnınız doyuyor mu? Paranız para mı, yani paranız değerini koruyor mu, ülkeniz saygın mı! İnsanlar inandıkları gibi yaşayıp, düşündüklerini özgürce ifade edebiliyorlar mı? Bunlar varsa, o toprakta insanları, onlar kim olursa olsun, kovsanız da gitmezler. Bunlar yoksa bağlasanız da durmazlar. Önce bu konuda kendimize bakalım, sonra da eksiklerimizi tamamlayıp, bu değerleri güçlendirelim. Biz bunlar olduğu zaman güçlendik, bunları kaybettiğimizde ise çöktük..

Namuslu insanlar namussuzlardan daha cesur değilse, söyleyeyim, bu hedefinize ulaşamayacaksınız. Korkularımız gerçek olacak. Rüşvetçiler, torpilciler, hırsızlar itibar görüyor, erdemli insanlar horlanıyorsa kaybedeceksiniz.

Hem zaten kazanmak ya da kaybetmek, ancak Allah’ın yardımı iledir. Allah, cahil, zalim, fasık, kâfir, münafıklar topluluğuna yardım etmeyecek. Onların işlerini sarp dağlara sardıracak. Onlarla Allah arasında bir perde vardır. Onların dualarını da kabul etmeyecek. O zaman önce Allah’ın yardımının bize ulaşmasını engelleyen şartları ıslah etmemiz gerekiyor. Yoksa işimiz zor.

Bize denmedi mi, zalimlere yardım etmeyin, sonra ateş size de dokunur diye. Partiniz bir zalimi, hırsızı aday göstermiş ve siz Allah’tan korkarak değil, ya da Allah’ın yardımını murat ederek değil, başkalarının dostluğunu ve desteğini gözeterek hırsızlara, rüşvetçilere, torpil yapan ahlaksızlara meylederseniz, ateş size de ve devletinize de dokunur. Allah cahil ve zalim bir topluluğa, onların kendilerine rehber edinenlere yardım etmez. Allah’ın yardımından mahrum olanlar için kurtuluş yoktur.

Beka” konusu geçmişte de, farklı metinlerle yer aldı. Mesela, “Baki kalan kubbede hoş bir sada” gibi. “Baki” aslında, aynı zamanda şairin adı. Tabi onun da “Abdulbaki” olması gerekiyor! Yine İstiklal Marşında “Ebediyen sana yokırkıma yok izmihlal” dizelerinde “ebed”den söz ediliyor. Burada şair “sonsuza kadar” değil, herhalde “sonuna kadar” demek istemiştir. Bunlar, diğer örneklerdeki gibi bir şair cezbesi olarak da değerlendirilebilir belki! Ama sonuçta iş böyle bir noktaya geliyor.

Mesela “Kader” konusunda, “bu kaderimiz değildir”, “yazdıysa bozsun” “Kaderi değiştireceğiz”, “Kaderime isyan ediyorum”, gibi sözler haddi aşan laflardır.

Bazı sözler ilk duyuşta kulağa hoş gelse de, üzerinde düşününce aslında ne kadar tutarsız olduğu hemen anlaşılacaktır. Ama bir yanlış alenen ve tekrar tekrar söyleyince artık olağan, sıradan, genel kabul gören bir söz halini alıyor. Onun için “Galatı meşhur, belagat-ı fasihadan evladır” denmiştir. Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Haşim candanHaşim candan1 ay önce
  Yazınızda uyduruk kelimeleri kullanmasanız daha tesirli olur kanaatıdayım. (Mesela,imkan,tesbit, ) gibi not: kusuruma bakmayın . Ahmet kabaklı’yı (Allahım rahmet etsin) çok okurdum.da
 • Remzi Ay Remzi Ay2 ay önce
  Hakı söylemek bizleri çok memnun ediyor.Amma lakin bunu gelde topluma anlat.Allah bizleri ifrat ve tefrite düşürmesin.Sıratı müstakimden eylesin.
 • Beka Sorunu Beka Sorunu 2 ay önce
  Beka sorununun panzehiri 1. Milli birlik ve beraberlik, kardeşlik ve barış ortamının tesisi,2. Adaletin her alanda hakim olması,3. Ekonomi, eğitim, sağlık başta olmak üzere her alanda kalkınma.
 • Ahmed hocaAhmed hoca2 ay önce
  Hocam ilk defa bir yazınızı beğenmedim o zaman mücadele etmeye gerek yok
 • Mehmet İlgenMehmet İlgen2 ay önce
  Sayın DilipakAllah razı olsun son zamanlardaki yazılarınızdan gidişden gidişattan rahatsız olduğunuz anlaşılıyor.Senelerdir hep Allahın adaleti doğrultusunda yazılar yazıp mücadele verdiniz.Bir davanın bir misyonun savunucusu olarak emeklerinizin heba olduğunu görmektesiniz.İster istemez bu sizi üzüyor.Sizi 40 senedir gıyaben tanıyan yazılarınızı okuyan görüşlerinize yüzde 80 katılan biriyim. Ancak şunu anlaya bilmiş değilim.Feto denilen iblisi hiç ama hiç sevmediğinizi hatta ondan çok nefret ettiğinizi biliyorum.Feto ergenekonla balyozla Türk ordusuna kumpas kurup suçsuz insanları içeri atarak ömürlerinden ömür çaldı gerçi çalmadığı hiçbir şey kalmadı.En kötüsüde imanımızı çalarak toplumun dinden müslümandan soğumasına sebeb oldu.Dünya görüşlerini tasvip etmesenizde suçsuz insanlara sahip çıkmalıydınız.Fetonun tuzağına düşmüş anadolunun saf gariban insanları fiili hiçbir suçları olmadğı halde işlerinden atılıp sefaletin açlığın kucağına terk edildiler. Suçsuz bu garib gurabanınailelerinin inanın yüzde 90 sanı sizin görüşlerinizi benim seyip sırf oraya çoluk çocuğunu Allahını kitabını öğrensin diye göndermiştir.Bu konuda mağdur olan insanlarada sahip çıkmanızı bu hususta yazmanızı bekliyorum.Kim hala Feto yu destekliyorsa ona sempatiyle bakıyorsa Allah belasını versin.
 • can can 2 ay önce
  sayın hocam şu akp hükmetti ve diyanet hazreti peygamberi ve kuranı okullara sokmadıkça hiç bi cacık olmaz bunlara bunu yazalım beşerin derdine dermandır kur an onsuz canavardan beterdir insan
 • ÖZÜR ÖZÜR 2 ay önce
  YAŞAR KEMAL'indi...
 • İLBEYHANİLBEYHAN2 ay önce
  O GÜZEL İNSANLAR, GÜZEL ATLARABİNİP GİTTİLER..... DEMİRİN TUNCUNA, İNSANIN PİÇİNEKALDIK... demişYAHYA KEMAL...Dostumuz , ORTAĞIMIZ TRUMPvarhesab eyle...
 • BilalBilal2 ay önce
  Beka sorunu 1071den beri, 948 yıldır var. Ama AKP 17 yıldır var. Demekki AKPsizde oluyormuş. Beka sorunu asıl kan emiciler, kefen için var. Kefen giyenler bekayı düşünürmü? Ayıp. Dilipak bey, AKPnin FETÖ ayağını nezaman araştıracaksınız? İşte beka sorunu, araştırın.
 • Ali rızaAli rıza2 ay önce
  Hocam yazı güel olmuş amma lafı nereye getireceğine pek karar vermemişsiniz , ülkenin bekaa sorunu yok olamazda , 82 milyon insanın yaşadığı bir ülke ki vatanı için ölüm şerbetini seve seve içer , amma mhp nin bekaa sorunu var gibi reisin akp nin öyle bir sorunu yok müsterih olsunlar hizmetlerini kimse inkar edemez , bu millet nankör değil , ona hizmet edeni unutmaz,
 • hidayeti kararan insan.hidayeti kararan insan.2 ay önce
  Hala bu anap gibi dyp gibi kendini sağcı gösterip sol vuran işbirlikçi ve taklitçi zihniyetletden bir şey uman gafiller var.
 • R2D2R2D22 ay önce
  "Nostalji"rumuzlu vatandaşın soru/cevap gibi yorumladığı yazısına 5'e beş puan verirdim, akit'in supervizor'u bir seçenek sunsaydı. Bence çokta başka yoruma gerek yok, fakat birbirinden merdane yorumcu arkadaşlar var hepsini tebrik ederim. . .
 • Bir YorumcuBir Yorumcu2 ay önce
  Sayın Dilipak. Hayatınız yazarak,konuşarak, mucadele etmekle geçti. Ahir ömrünüzde gelmek istediginiz nokta bu muydu gerçekten? Bir siyasi oluşumun borazanligini yapmak. Ne uğruna?Bir sekülarizm obsesyonlugu. Evet bazen obsesyon haline getirdigimiz seylerle cedellestigimizi farkedemeyiz ve izanimiz kilitlenir ..Bu uğurda herşey mubah,yeterki tekrardan o kafa tahakkumiyet alanı kazanmasin..Kadir Misirogluna benzetiyorum bazen sizin durumunuzu. Ömrü boyunca tek bir noktaya odaklanmış ve hayatı onunla mücadele etmekle geçmiş,imanın şartı gibi. Iktibas ettiklerinizden anlıyorum ki kendisini siz de takip ediyorsunuz... Sayın Dilipak. Sözü geçen,insanlara ve siyasete kendisini dinleten birisi olmak büyük bir lutuftur. Mamafiih bu beraberinde büyük bir sorumluluk getirmektedir Allah nezdinde. Sizden etkilenip guzel düşünen,güzel işler yapanlarin sevabını, sizden etkilenip gaflete dusenlerin günahını yukleneceksiniz.Bunlarin hangisinin daha ağır basacağı yönünde,farkında olmadan insanlari yanlış bir yere yönlendirmiş olmaktan korkmaz mısınız hic. Alimlerin ictihadindaki hikmet çerçevesinde bir muameleye mi tabi tutulacaginizi düşünüyorsunuz yoksa. Ya da arada bir uyarı yazıları yazarak vebali üstünüzden atacağınızı mi düşünüyorsunuz? Bir öz muhakeme yapmanızda fayda mülahaza ediyorum nacizane. Selamun aleykum.
 • Veli yeVeli ye2 ay önce
  Şu soruyu kimse sormuyor bu helikopterle sabotaj ihtimali niçin hep göz ardı ediliyor.hayret tesadüfe bak bu da yerleşim birimine düştü bu kadar benzerlik biraz kafa karıştırıyor.bakalım Buda es mi geçilecek .
 • Hasancan kHasancan k2 ay önce
  Beka sorunu olacaktı. Yazılım hatası var. Düzeltme.
 • l .il .i2 ay önce
  bu güzel açık ve mana dolu yazınızdan dolayı hürmet ve saygılarımı gönderir en kalbi selam ve dua
 • selamselam2 ay önce
  Allah razi olsun en hoşuma giden yazilarinizdan biri bu oldu. Nezamadir beka meselesi kafami takiliyordu açiklik getirdiniz.Teşekkur ederim.
 • Hasancan kHasancan k2 ay önce
  Peki bay yazar.feminizm gibi sapık fikri Müslüman topluma asilatan gençliği 17 yıldır harap eden zinayi fuhuş yasayla mesrulastiran çok sevdiğiniz siyasiler değilmi. En büyük bela sorunu aile ve gençlik gibi manevi kutsallarimiz hükümetin zırvalıkları politikaları yüzünden tehdit altında.düşünmek bile dellendiriyir insanı İslamcı olduğunu idda eden parti islamın bela sorunu dediği aile gençlik sadakat fitrat erdemlilik gibi kutsallarimiza adeta yok ediyor bundan büyük beka sorunu yok.
 • efeefe2 ay önce
  Sabah İsmail Küçükkaya temel karamollaglunu konuk ettigi sırada sizin yazılarınızı kendisinin takip ettigini temel beye sizde takip ediyormusunuz dedi o da fırsat buldukça takip ediyorum şeklince siyasi bir cevao verdi. Fakat ismail bey sizin sadece ikdidara veya mhpye dair iyi niyetle yaptıgın tenkitleri takip ettigini belli ediyordu
 • Masal diyarı Masal diyarı 2 ay önce
  Herkes birbirine bakıp medet bekliyor, Birileride kafasını yukarı kaldırıp sadece konuşuyor. Sözler hep halkın gazını almak fakat gerçekler öyle değil. Etkili olanların Beka sorunu sanki halkın Beka sorunu gibi söyleniyor. Madem olmayan Beka sorunu oluştu neden görmediniz şimdiye kadar yada neden destek verdiniz yanımızda Terör devleti olana kadar beklediniz. Sizi 2010 yılında uyarmadılar mı bunlar terör koridoru oluşturmaya çalışıyor denildiğinde tüm AK Partililer boş konuşmayın biz varken kimse buna cesaret edemez demediniz mi, hatta ortadoğuda bizden habersiz yaprak oynamaz dediniz. Şimdi ABD bize oyun oynadı demekle oluyor mu neden kimse istifa etmiyor ve yerini sağlama almak için Beka sorunu var diyor. Bu Beka sorununu bize hangi hükümet getirdi suriyeli getirerek savaşa destek vererek. Şimdi MHP çıkmış devlete kendi kadrolarını sokuyor tavizler alıyor yerini sağlamlaştırıyor ve bu işi AK Parti üzerinden yapıyor suya sabuna dokunmadan. Beka sorunu var demek acizlik değilmidir ben yönetemiyorum herşey çok iyi süper olacak derken Beka sorunu oluşturdum demiyor. İnsanların devlete güveni kalmaz Beka sorunu var denilir mi Develet ağzı ile bu söylenir mi ve kaldı ki bu devlet neler gördü ne olaylar ne darbeler geçirdi yani siyasilerin Beka sorunu şimdi bize oy için acizlik gibi oldu usta olmuyor gitmiyor tren. Sizlerde kızım sana söylüyorum gelinim sen işit kabilinden konuşarak bu işleri çözemezsiniz, birileri birilerinden medet umuyor ama o birileri eli yanmasın diye lafı eveleyip geveliyor. Bu hükümet hangi dediğini yaptı acaba halkın isteklerini neydi ve hükümet ne sözler vermişti mesela Milletvekili dokunulmazlığını kaldıracam dedi defalarca yapmadı, YÖK kalkacak bu 1980 darbesi oluşumu denildi ama kalkmadı çok hoşlarına gitti. Yolsuzluk yapan kim olursa yargılanacak yüce divana gidecek aklanırsa geri dönüp işine devam eder ama suçluysa cezasını çekecek denildi ama tam tersi hepsi korundu ve hakim karşısına bile çıkmadı biri onların temiz olduğunu söyledi iş bitti. İdamı kaldıran hükümet kendisi yanlış yaptık dedi AB üyeliği için atılmış yanlış adım geri getirecez benim önüme gelsin onaylarım denildi ama kendi Milletvekilleri dahi bir kez meclise sunmadı hatta Mustafa Desteci idam için yasa teklifi verecekti hemen AK Partililer şimdi zamanı değil dedi önünü kesti. yani aslında hep hikayelerle yaşadık masallar diyarı gibi ülke olduk kandırıldık kandırılan biz olduk başkası değil.
 • Vahap kalyoncuVahap kalyoncu2 ay önce
  Sayın yazar çok doğru tesbitlerde bulunmuş zaten her fırsatta bunları hep yazmıştır ama gel görki bazı yorumcular hala işi RP idi yok FP idi gibi saçma sapan görüşlere indirgiyebiliyor ne diyeyim cahillik çok kötü.
 • OrmancıOrmancı2 ay önce
  "Yapmadığınızı niye söylüyorsunuz". Yazıyorsun ama hemşerim. Boş yazıyorsun. Refah partisinin kapanmasına,Fazilet partisini kapanmasına sebeb olanların yazması boştur. Tevbe edib. Hak safın da yer almadıktan sonra. Yazılarınız genel olarak doğru ama ruhu yok. İçi boş. Boş laflar ile milleti oyalamayın. Lütfen. Yeter artık.
 • MehmetMehmet2 ay önce
  Millevekili olmak maaş alıp parmak kaldırıp indirmek değildir. Vatandaşın problemlerini çözmek mazlumdan yana tavır almaktır. Zalimden hırsızdan yana olmamak demektir. Akp ve Mhp milletvekilleri İhlas Holding mağdurları için, parası hile kandırma, müslümanlık istismarı ile alınan gariban mağdurların değil, zalimin hırsızın yanında yer almışlardır. Umudumuzu söndürdüler. Onları Allah'a havale ediyorum. Bizim durumumuza düşerler de belki bizi anlarlar. Ev paramı yediler.. Vahşi hayvanlar parçalar bu ABD mücahitini inşallah..
 • maraşlımaraşlı2 ay önce
  Hocam kader dediğimiz şey bizim tercihlerimizin sonucu değilmiki , onu bunu suçlamaya çalışıyoruz. Kul kaderini yaşar. O yüzden ne deriz her zaman bu benim kaderimmiş. çünkü seçim bize ait ,
 • emekliemekli2 ay önce
  güzel değerledirmelerinizden dolayı tebrik eder saygılarımı sunarım
 • mvlütmvlüt2 ay önce
  bugünkü "adalet"çoğunlukla müstemlekeleştirilmiş-mankurtlaştırılmış beyinlerin ve siyonizmin esiri olan bir kısım müstemlekenin tahakkümü altındadır....her şey formaliteleştirilmiştir üst zarda...bu kesin...
 • Nuri hancıoğluNuri hancıoğlu2 ay önce
  Gidişat berbat,,yağma, soygun gördüklerim. Bunu islamla nasıl yan yana koyuyorlar. Her muktedirin etrafı eşrafı zengin oldu. Anlamadığım kadını erkeği, bu para, zenginlik kaynağı nereden diye sormazmı. Biz öyle gördük fakirdik ama kul hakkını gözetirdik. Her şey dejenere oldu. Siz omurgalısınız.
 • a.lideria.lideri2 ay önce
  KadirMısıroğlu dpolaylı yoldan RTE i eleştirmiş...:2 Şubat’ta gerçekleşen sohbetinde 300 tane üniversite açılmasını eleştirerek, “Tayyip Bey üniversiteleri bina zannediyor. 300 tane üniversite açtı. 300 tane üniversite, 10 tane fakülte her birine, etti 3 bin tane fakülte. Her fakülteye 10 tane kürsü ne eder bu kadar profesör” , bu kadar çok profesör olmasını da “çoluk çocuk profesör, Türkçe bilmeyenler profesör” sözleriyle eleştirdi.
 • Tanzimat FermanıTanzimat Fermanı2 ay önce
  Tanzim satışta neler var neler bulgur pirinç nohut olacakmış yetmedi temizlik maddeleride olacakmış bulaşık deterjanı çamaşır deterjanı sebze meyve biber domates derken devlet bakkal açacak galiba. Devlet baba marketler zinciri. bu zinciri besleyen tedarikçiler yine yandaş olur bakarsın devlet yine bunlara ihale paslar yahu devlet bakkal da gördük helal yaparsa AK Parti yapar ve yaptı.
 • AdaletAdalet2 ay önce
  Sayın Dilipak sizce ülkede adalet var mı?
 • Haydar haydar Haydar haydar 2 ay önce
  Bu sayfada bir pkk nın hangi şubesi olduğu belli olmayan saga sola boş bakan biri geçen haftalar pazara gidemiyor hıyar patlıcan muz yiyemiyorum diye ağlıyordun şimdede çok koyuyorlar diye niye ağlıyon
 • m. zeki Yükselm. zeki Yüksel2 ay önce
  Münafıklar çoğaldı.Yalan söylemek, sözünde durmamak, emanete hıyanet etmek. Para kolik ve makam kolik olmak güveni bitirdi. Beşeri adalette zaman aşımı var. İlahi adalette zaman aşımı yoktur. İnsanları kandırabilirsiniz Haşa Allah'ı kandıramaz sın . Allah kul hakkınıaffetmez. Şirk koşanları af etmez. Yönetimle ilgili ayetlerden neden bahsedilmez?
 • hamza baykalhamza baykal2 ay önce
  çok güzel bir yazı Allah razı olsun,aynen devam İnşaallah..
 • MehmetMehmet2 ay önce
  Vergi müfettişliği alımı niye yapılmıyor lütfen buna bir haber yapın.kpss puanlarımız boşa gidecek.sgk alım yapmıyor.guy alım yapmıyor ilan hiç gelmiyor lütfen yardımcı olun
 • SSSS2 ay önce
  Beka elbette var ama burda degil obur tarafta
 • NeyyNeyy2 ay önce
  Neyy..
 • İzmir 35İzmir 352 ay önce
  Abdurrahman Bey ismi güzel adamKısmı ve genel olarak tesbitlerinizde haklısınızBu konuları dile getiriş Zamanı itibari ile; sizin bir siyasi (anlayış)zeka sorunu yaşadığınızı düşünüyorum.Hatasıyla sevabıyla kardeşlerimizeyardımcı olamıyorsak bari ıslahı için dua edelim.Rabbim güzel günler nasip etsin.
 • Boşbakan Boşbakan 2 ay önce
  Bi zamanlar tüp kuyruğu vardı ! Şimdi patates soğan .
 • İSMİHANİSMİHAN2 ay önce
  aynen. BAKİ OLAN BİR TEK ALLAH (C.C) IN CEMALİ DİR. İSPAT İLE ORTADA DIR. MESELA OSMANLI YIKILMIŞTIR. YOOKOLMUŞTUR. ÖLÜDEN DİRİ OLMAZ BİR TEK ALLAH DİRİLTEBİLİR. TÜRKİYE DE GÖRÜRÜZ GÖRMEYİZ İLLA Kİ YIKILIR. HA BELKİ BAŞKA BİR BİÇİM VE ŞEKİLDE ZUHUR EDER. MESELA OSMANLI YIKILINCA TÜRKİYE CUMHURİYETİ ŞEKLİNDE ZUHUR ETMESİ GİBİ.
 • Düşünen AdamDüşünen Adam2 ay önce
  3 tarafı denizlerle çevrili 4 tarıfı düşmanla çevrelenmiş Ülkemizin beka dan başka önemli sorunu yoktur.İçimizde bulunan fazla miktarda bulunan hainleri saymıyorum bile...I.M,F ye borcumuz bittikden sonra başlayan gezi olayları 17 25 aralık Hakan Fidan olayı 15 Te.muz beka meselesi değilmi dilipak olmayan yazar.213 ön eşi dolar 1,89 faiz 4 ülkenin büyümesi 5ve 7 aralığında değilmi idi o zaman Reise övgülerimi yağdıriyormuydunuz çoğu fetöcü ve pkk uzantılı chp li sahtekar troller.şunu iyi bilinki soğan ekmekle yaşanır ama Vatansız asla.Ak partinin yaptığı bu kadar yatörimlari görmezlikten gelmek nanköründen başka bir şey değildir.Ak parti gelmeden önce rahmetli Ecevit 500milyon alamadığı için ağlayacak duruma gelmişti çabuk unnuttunuz değilmi,Dünya banka yardımcısı Türkiye 'nin askerinden başka bir şeyi yok....Bu paralar amerikanların vergileri iyi kullanın diyodu.hyyy gidi günler unutun bakalım.Allah var gam yok.
 • KazımKazım2 ay önce
  Kesinlikle doğru temasları olan, Müslüman bir perspektifle yazılmış bir yazı, yazarın yalpalamalarını izleyince şahsım adına kendisinden sonraya kalırsam şahitlik yapamayacağım...
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli2 ay önce
  DP Parti kahveyi aylık 100gr olarak ozamanla dağıtmış. Başkanlık geldiğinde uçacağımızdenmişti. TANZİM satışlar daha da genişlesin, TANZİM yemekler de verilsin. Lokantalar çok aşırı yüksek fiyattan satış yapıyorlar.
 • AslanAslan2 ay önce
  Ne yani devletimiz milletimiz yok olsunmu demek istiyosun. Chdpkk fetosa oy verilsinmi diyorsun.
 • hasan güngörmüşhasan güngörmüş2 ay önce
  hocam Allah rızası için birde doğruları yazın hırsızı vurgunu talanı vatandaşın parasını kim yiyor böyle eveleyip, gevelemeerenler evliyalar senin gibi paraya kadına mala mülke tamah etseydi bu din ayakta kalabilirmiydi ?neden gelir tabana yayılmıyor saray ve avenesi yiyor bunu görmemek delilik yada meczup olmak lazım
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi2 ay önce
  Sayın dilipak ülkeyi yöneten daha doğrusu yönetemeyen zat ı muhteremlere güzel tavsiyelerde bulunuyorsunuz amma bu tavsiyelerinzden ne derece yararlandıkları meçhul ben gayet iyi hatırlıyorum bu günlerde dillerinden düşürmedikleri şu meşhur hal yasasını iktidara geldiklerinde çıkartacaklardı herkes ucuz meyve sebze yiyecekti aracılar aradan çıkacaktı aradan tam 18 yıl geçtibuyurun size ciddiyetamma kendileri ve avanelerinin çıkarına olan yasaları bir dakikada çikartıyorlar
 • hasan güngörmüşhasan güngörmüş2 ay önce
  hocada korkuyor iki ileri bir geri oyalanıyor gaz alıyor bunlara gazetelere hiç satılmasıda destek yağıyor insanların kafasını karıştırsın diye hocam gibilere para yağıyor bunların inancı falan yok bunların inancı bu dünya ve para benim garip vatandaşım da inanıyor oyalanıyor.çok acı Avrupa da olsa kimse ciddiye almaz
 • misafirmisafir2 ay önce
  alt tarafi yerel secimler(cöp, temizlik, v.s) nedir bu kavga - dövüs anlamiyorum.. Beka sorunu ama bizim beka sorunumuz.. GECIM DERDI!..
 • SelimSelim2 ay önce
  Yazarken hep doğruları yazıyorsunuz.fakat bu yanlışları yapanlarda sizin desdeklediniz kişiler yada partiler.bu durumda kendinizi nasıl hissedersiniz sayın dilipak.şunuda belirteyim sizin altından değerli kuran öğütleriyle verdiniz fikirleri dikkate almayıp nefsani davrandıkları içinde sorunlardan kurtulamıyorlar.yani bin nasihattan bir musibet daha iyidir dedirtiyorlar.vesselam.
 • cmetincmetin2 ay önce
  yorumları 500 harf ile sınırlayıp olumu/olumsuz tuşları koysanız, size küfür edenleri bile xxxx ile yayınlasanız, belki küfür edenlere bile okuyucu yüksek oranda kınama verecek olumsuz tuşlayacaktır. uzun yorumları okumak zor oluyor fakat bazan yazıyı anlamlı kılan yorumlar çıkıyor.
 • cmetincmetin2 ay önce
  amrkanya güneyimizdeki birtakım halkı kullanarak iran tarafına bakıyor. bizim beka sorunundan korkacağımız birşey olduğunu sanmıyorum. afrin ve idlip çizgisinden şam yolumuzu sözleşmelerle garanti altına alırsak (süleymanaşah hakkımız yoluyla) 70 milletin askeride orda olsa ali yazar veli bozar.
 • ademoğluademoğlu2 ay önce
  Hocam farzedelim bir memursunuz işyerinde veya lojmanda beraber oturdugunuz bir arkadaş meslege girişinde başlamış torpilden tavassuddan yaralanmaya istedigi il'e ilçeye istedigi il veya ilçe şark görevine gidiyor istedigi birimde bölümde çalışıyor istedigi ayda her yıl izne gidiyor il içi veya il dışı göreve kendi isterse gidiyor şark görevi dönüşünde yine istedigi il veya ilçeye gidiyor böyle bir hikayesini yanındaki mesai arkadaşıveya eşi çocukları görüyor dinliyor biliyor olsa ne düşünür. Hiç kimseyi görev yıpratmaz ama görevde görevlendirmede izinde istirahatta yapılan adaletsizlik hem bedenen hem ruhen yıpratır memuruda eş ve çocuklarınıda
 • CHP ZihniyetiCHP Zihniyeti2 ay önce
  CHP dönemi tanzim satış modeli şimdi AKP yapıyor aynı yanlışlar yapılıyor bunu daha önce ecevit yapmıştı serbest piyasaya müdahele etti ve herşey karaborsa olmuştu. Daha önce İzmir belediye başkanı Özfatura döneminde de yapılmıştı galiba. şimdi bakıyorum CHP zihniyeti yanlışları bu hükümet yapıyor. Sizler her zaman dalga geçerdiniz devlet sebze meyve mi satar diye aynen katılıyorum ozaman ki sizlere. Develt milletin işine gözkoymadı tabiki ama üretimi bitirdiği için sözde enflasyonu düşük göstermek için çok komik uygulamaların peşinde ve şimdide temizlik ürünlerinde yapılacakmış. Bunlar devletin asli işini yapmadığını gösterir yani rekabet koşullarını oluşturamadığını ve yerli üreticisini bitirdiğini gösterir. Tarımı bitirdiler hayvancılık öldü şimdi bir kez bile yanlış yaptık demeyen hükümet ucuz ürün satacakmış kaç gün satacak acaba seçim bitene kadar olmasın yoksa bu işler zordur çürüğü var eziği var bozulanı var çalınanı var zor iş bakalım seçim bitince ne tanzim edecekler.
 • tanzimtanzim2 ay önce
  Devlet patates soğan satmaya başladı hadi hayırlı olsun. Ancak sıkıntı şu ki her ilçede 1 noktaya tanzim satışı olmaz ben ucuz sebze almak için başka mahalleye munibüsle mi gidecem ve çalışma saatlerimde nasıl alacam. hafta içi açık ben işteyim akşam kapalı nasıl olacak sabah 7 de evden çıkıyorum istanbulda akşam 7 de eve geliyorum hafta sonu dahil olmalı ayrıca zaten en fazla 2 kg satılıyor ürünler. Sırada bekleyen insanlar var ama herkesin işi gücü var nasıl bekleyecek o sırayı. çoğu insana ulaşmıyor bu hizmet bununla enflasyon düşmez yani sadece buradaki satış fiyatları dikkate alınmaz ama bu fiyatlar ile enflasyon sahte düşmüş gösterilir ozamanda alamayan ulaşamayan insanlar normal fiyattan alırsa bu iş çok çarpık olur.
 • NurullahNurullah2 ay önce
  Gurbetçi yorum yazmış. Avrupada yaşayıp bu ülke ile ilgili yorum yazmana hakkın yok. Orda euro kazanıp burdaki tl kazanın halinden anlamazsın sen. Gurbetçilerin oy kullanması engellenmeli. Sıkıntıyı kederi biz çekiyoruz ama ahkam kesen onlar. Gurbetçi git Hans'ın gazetesine yorum yaz.
 • Halil gök Halil gök 2 ay önce
  Bir c.h.p li olarak yazılarınız düzenli olarak okurum .ilk defa bu kadar doğru yazdığınızı gördüm .benim hırsızım iyidir anlayışından uzak ...
 • MustafaMustafa2 ay önce
  Faizle Allah'a ve Rasulune savaş açılmış bir millet. Vatandaşa yığınla borçlu ölen camiden direkt cennete. Gırtlağa kadar şirk onlarca tagut . Hala Kim kim ehveni şer diyemi düşünüyorsunuz.
 • Atıf DedebeyAtıf Dedebey2 ay önce
  Madem beka diye bir mesele olamaz, O zaman Allah adının kıyamete kadar dillerde olması için çalışmaya da gerek yok. Abdurrahman Bey bir daha düşünün Allah için.
 • GurbetciGurbetci2 ay önce
  Gelin gurbette durun kuffarin nasıl Tayyipdüşmanı olduğunu görün gazetelerin nasıl düşman olduğunu görün o zaman dersiniz bu adam doğru söylediği BEKA sözude doğru Reis öyle diyosa dogrudur
 • Padişah DevriPadişah Devri2 ay önce
  Tanzimat dönemi başladı ! Tanzimata gittim soğan aldım patates aldım patlıcan yok kabak yok bir de kota var 3 kg ! Gülünç güle güle gülmekten karnım cırıldı ! Bu ne ya '
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi2 ay önce
  18 yıl bu ülkeye hakim oldular her alanda istedikleri gibi at oynattılar canları keyifleri paşa gönülleri ne isterse yaptılaristediklerini hapse attılar türlü oyunlarla mizansenlerleönlerine çıkanı silip süpürdüler yediler içtiler yuttular istikrardiye diye sonunda ülkeyi firasetleriyle !!!! sezinledikleri bekasorunuyla karşı karşıya bıraktılar halbuki bu ülke bu müsait konjonktür de bu kadar uzun bir zamanda en az güney Kore seviyesine gelmeli idi ve kişi başı gelir 15 20 bin dolar mesabesinde olmalı idi amma gerçekte ne yaşıyoruz maaşlar rakamsal olarak arsa bile birkaç yıl öncesine satınalma gücünübile yakalayamıyor fakirlik artmış insanlar gelirleriyle en zaruri gıdaları bile alamaz hale gelmeye başlamışüçbeşmilyon insan parada yüzüyor 75milyoninsan açlık sınırında yoksulluk sınırı diyeceğim amma oda 7 milyara yakın
 • Salih Necmi GündemSalih Necmi Gündem2 ay önce
  Hocam Allah razı olsun.Kaleminize sağlık.Bildiklerimiz fakat yazı ve sözle ifade edemediklerimizi çok güzel anlatmışsınız.Bundan daha iyi anlatılamaz.Saygılarımla.
 • ahmetahmet2 ay önce
  saçmalık yani tedbir almayacağız askerlik diye bir şeye gerek yok düşmanı da allah başımıza sardıı için kadere boyun eğip bekleyelimöylemi oysa insanların kaderi çabalarına bağlı değil mi?bu yazıyı düzeltme yazısını en kısa zamanda yazmalısınız
 • nostaljinostalji2 ay önce
  Bakınız, bir ülkede haksızlık olmaz değil, ama haksızlığına uğradığınızda hakkınızı arayıp alabiliyor musunuz, yani ülkenizde adalet var mı? :::: HAYIR ALAMIYORUZ ADALET FALAN da yok;AKP hükumeti adaleti ve güveniyıktıktan,kanunları keyfi şekilde çiğnedikten sonra (Örnek anayasa 94. madde) sonra adalet bakanı adaleti tesis etmesini Mahkemelerden beklemektedir. Oysa bugün ülkede 7 den 70 e herkes bilmektedir ki Adalete güven yoktur. Daha fazla yazmak istemiyoruz. adalat bakanının kalbi kırılır. Sahi Adalet bakanı bu ülkede Ne iş yapar?ülkede Malınız, canınız, namusunuz, aklınız, inancınız, nesliniz güvende mi?:: HAYIR DEĞİL Karnınız doyuyor mu? ::HAYIR DOYMUYOR::Paranız para mı:YOK, yani paranız değerini koruyor mu, ülkeniz saygın mı! ::HAYIR DEĞİLİnsanlar inandıkları gibi yaşayıp, düşündüklerini özgürce ifade edebiliyorlar mı? :BURADA ÇOK SIKINTI YOK GİBİ Bunlar varsa, o toprakta insanları, onlar kim olursa olsun, kovsanız da gitmezler. Bunlar yoksa bağlasanız da durmazlar.: VALLAHİGENÇ OLSAM VE PARAMDA OLSA RECEP TAYYİP İN BU ŞEKİLDE YÖNETTİĞİ BU ÜLKEDE 1 dakika kalmam;Gerçi TÜRKLERİ ARTIK İSTEYEN ÜLKE DE YOK:!Önce bu konuda kendimize bakalım, sonra da eksiklerimizi tamamlayıp, bu değerleri güçlendirelim. Biz bunlar olduğu zaman güçlendik, bunları kaybettiğimizde ise çöktük..:ZATEN ÇOKTU: MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK BİTMİŞ HALDE;BİR DAHA YAZAYIM: ARtIK AKP LİLERE Allah INSELAMINI bile VERMEM 500METRe ÖTEMDEN GEÇSİNLER: onlar sayesinde benim gercek düşmanınım ARTIK yunan olmadığını öğrendim! mEZARDAN ÇIKSA babam BİLE GeLSE akP YE OY VERSE BENİM DOSTUM OLAMAZ. dAHA NE YAZAYIM?
 • Kazim TanriverdiKazim Tanriverdi2 ay önce
  Guzel hakli yazilar ama okuyan varmi var,anlayan varmi yok.Bu yazilari Resinize elden teslim edin.
 • Neşat Aydın Neşat Aydın 2 ay önce
  Yaz'ınızın altına imzamı atıyorum
 • misafirmisafir2 ay önce
  alt tarafi yerel secimler(cöp, temizlik, v.s) nedir bu kavga - dövüs anlamiyorum.. Beka sorunu ama bu bizim beka sorunumuz.. GECIM DERDI!..
 • ahmet uçarahmet uçar2 ay önce
  yüreğinize sağlık
 • KocasolakKocasolak2 ay önce
  Hocam hırsız, olmayan bşr aday var mı? Liyakatin hakkını veren de yok. Hak aramak mahşere kalıyor. Siyasetin GELİRİNİ, RANTINI önleyen yasalar çıkartıp, sıkı denetim ağı kurmadan olmaz. Taşeron şirkrtler kan emiyor, zabıtanın görevi nedir?Tırafik Polisimizin yanında DÜDÜK basıyor, tık yok. Kulaklarımız sağır oldu, gürültü kirliliği HAD safada. Kim görevini tam yapıyor? Cami imamının cemaatinden haberi yok, mahalleden mi olsun. Gençler umrunda değil, bunlardan adam olmaz deyip geçiyor, BEN ne yapabilirim demiyoruz. Mahalle sakinleri derneği kurmalıyız da. Günde on oniki saat çalışan adamdan NE beklenir? Önce çalışma saatleri 8 saate inmeli, cuma cumaertesi tatil HERKESE verilmeli. Esnaf saat 18.00. De kilidi vurmalı, ki evine, mahallesine vakti olsun. Bu düzenleme bize maddi hiçbir zarar vermez, ama YAPILMAZ. Çünkü DÜZEN kurulsun istemez KARAR VERİCİLER.Düzen kurulursa HAKSIZLIKLAR önlenir, bundan kim zarar görür? Haksız kazananlar. Kim bunlar? Karar alıcılar. Ananı kaçıran kadı kime eden şikaatı.
 • serdarı ekremü hatemil fakirserdarı ekremü hatemil fakir2 ay önce
  bu güzel yazınız için teşekkürler...doğruları eğip bükmediğiniz için teşekkürler...selam ve dua ile...
 • HiraHira2 ay önce
  Yazınıza ve tespitlerinize sonuna kadar katılıyorum hocam. Beka konusuna değinmeniz iyi olmuş. Bahçeli'nin sürekli beka beka demesinden gına geldi. Eğer sorun varsa ki var çözüm üretilmesi gerekiyor. Biz nerede hata yaptık diye sorsun ülkeyi yönetenler. Ekonomi bu hale bir günde gelmedi amma velakin sorunlar hep örtbas edildi. Dış güçler ülkemize saldırıyor diyen insanlara, bak kardeşim dış güçler zaten hep bizim düşmanımız. Sanıyor musun Amerika ya da Rusya güçlü Türkiye istesin. Düşman dün de aynıydı bugün de aynı. Bize düşen güçlü olabilmek için çalışmak. Hep dışarıdan ucuza alıp rahat yaşayacağız sandı Türk insanı. Yem fiyatları ortada dün 1 lira olan bugün 10 lira oldu. Elimizdeki tohumları da hibritle değiştirip kaybettik. Ne olacak şimdi? İşler bu hale gelmeden önlem alınmalıydı. Umarım artık bir kalkınma planı hazırlanır ve uygulamaya konur.
 • NurullahNurullah2 ay önce
  Beka sorunu anlık bir sorun değil. ABD'ye dostum/müttefikim dedikçe bölünmeye hazır olun. Şu anki beka söylemi seçim taktiği, ölümle korkutup sıtmaya razı etme çabası. ABD avrasyadan atılmadıkça burada yaşayan ülkelere huzur yok. ABD sırtlan hükmünde. 1941'den itibaren ABD ülkemizin içinde. Yöneticilerimizi belirleyecek kadar güçlü. Malkoç,Sancar yorumları çok önemli.
 • Trabzonlu HasanTrabzonlu Hasan2 ay önce
  Sn Dilipak Hocam, 3,5 sene geçti hala Bylock dan tutuklama var? Sürekli haber yapılıyor filan mahkeme Fetöcü şirketi iade etti diye, dalga geçiyorlar. -Fetö şirketlerine el koyan TMSF-Boydaka 25 Aralıkda(17-25 yıldönüm intikamı) Fetöcü Ceo atayan TMSF-Savcılara bilgi ve belge vermeyen TMSF-Şirketleri iade eden de TMSF. Ama haberlerde TMSF den şu şirket ALINDI diye haber çıkıyor, Fetönün gücü-şekli bu işte. Beka sorunu tabiiki var, siyaset içindekiler ihaneti göremiyor ki, MENFAAT gereği MAKAM gereği hareketin kısıtlanıyorsa ve sen umursamıyorsan, çok hızlı MANKURTLAŞIRSIN. Bürokrasi bu MANKURTLAŞMAYI aşamıyor maalesef...
 • MustafaMustafa2 ay önce
  Devletteki israf yedi ülke doyurur . Vatandaşta ki israf yedi ülke doyurur. Belediyedelerde ki ihaleisrafı Türkiye'ye S 400 yaptırır
 • MustafaMustafa2 ay önce
  Allah aşkına yazın yaz kışın kış sebzesi yenirse sorun kalmaz
 • MustafaMustafa2 ay önce
  Boğaz Köprüsü bedava saat 24 dü bekler milyarlık arabalar . Sebze ucuz kuaföre beşyüz TL verenler kuyrukta.
 • HALİL CEBECİHALİL CEBECİ2 ay önce
  BUNLARI KEŞKE 5 YILDIR YAZIYOR OLSAYDINIZDİLSİZ ŞEYTAN İFTİRASI HİÇ BİRİMİZE YAPIŞMAZDI....EŞEKMİ KALDI SÜRELİM İĞDE YE..
 • AlperAlper2 ay önce
  Ben yoksam iktidarda devlet biter!Bu kafa ülkeyi mahveder ve geri kalan insanlara en ağırharekettir. Yargı bu düşüncede olan insanlara,Türklüğe, müslümanlara hakaretden soruşturma açmalı.
 • Mertürk Mertürk 2 ay önce
  Beka nın sağlam olması ,ekonomik bağımsızlık tan geçer. Ekonominin temeli ise ,Sanayi ,üretim, ihracattır. Bekanın sağlama almak demek ,dışardan gelecek sıcak paraya mahkum hale gelmemen demektir, borcu borç ile çevirmemen demektir ,dışardan yüz milyarlarca dolar borçlanıp bu paraları ölü yatırım dediğimiz emlak konut ve inşat ile betona gömmemek demektir. Sanayi, fabrika ,üretim ile güçlenip ,zenginleşip ,namerde muhtaç hale gelmemen demektir. Müteahhitleri değil ,sanayiciyi desteklemek demektir. Dışardan alacağın borç ile değil, Sanayiden ,üretimden kazandığın kendi paran ile emlak konut inşaat işlerini yapmak ile baka nı sağlama alırsın.
 • engineerengineer2 ay önce
  16 devlet kurmuşuz diye övünenler, mefhum-u mühalifne göre,düşünmüyorlar ki, kurdukları 16 devleti bozuk para gibi harcamışlar, hem bazı devletleri bir diğer Türk devleti eliyle yıkmışlar, Titaniği haşa tanrı bile batıramaz demek gibi birşey bu Allah cc esirgesin demek lazım, Allah cc devletimize zeval vermesin demek lazım, bunun için de sorumlu davrANMAK LAZIM, DEVLETİ VE MİLLETİ YARIM TRİLYON DOLAR BORCA SOKMAMAK LAZIM, DEVLETİN DEVAMINI İSTEYEN, YARIM TRİLYON DOLAR BORÇLA HOVARDALIK YAPARAK BORCU BİR TRİLYON DOLARA DOĞRU KOŞTURMAMASI LAZIM, aksi halde beka beka diye diye gideriz Allah muhafaza.
 • cüneydcüneyd2 ay önce
  8 saatuyku dersek, 16 saat süresince80milyonun gündemini, sadece ve sadece2olgu işgal ediyor....16 saat, 365 gün, non stop.... PARA veREİS..... 80 milyonundağarcığı bu ikisinden ibaret.....akıl tutulması ve cinnet....bir zamanlar bu ikiliye salya sümükFETOŞDA eşlik ederdi ... o out oldu , geriye İKİ olgu kaldı..bu meyanda, ileri ülkeler harıl harılüretirlerken , akıl ve bilimle....biz sadece cübbelinin yakmayan kefenini sunabildik , inovasyon dünyasına...Allah ondan razı olsun.....!
 • Bedirhan26Bedirhan262 ay önce
  “Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan ve adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kin ve nefretiniz sizi asla onlara karşı adaletsizliğe sevketmesin.” (Maide Suresi,
 • adil emanetadil emanet2 ay önce
  Bu yazıdan önce,KPSS de1. olmuş bir şahsın mülakatta elendiğini okudum.Emanet ehline verilmiyorsa,adalet yoksa beka ummak hırs ve cehaletin eseridir.
 • Nihat ŞahNihat Şah2 ay önce
  Abdurrahman abi;yaklaşık 35yıldır sizi takip ediyorum.yazılarınızı okuyorum.seminerlerinize katıldım.Rabbim sizin gibi abilerin sayısını artırsın.Duyarlı ve söyledikleri ile amel eden insanlara çok ihtiyacımız var.Selam ve Dua ile
 • KAMİLKAMİL2 ay önce
  o olmasaydı ,şu olmasaydı, dostlar ALLAH HİÇBİR KULUNA MECBUR VE MUHTAÇ DEĞİLDİR...KADİR OLAN BAKİ OLAN ALLAHTIR.
 • MehmetMehmet2 ay önce
  Nasıl yaşıyorsanız öyle yonetilirsiniz bu kadar basit sen 17 yılda müslüman ların içini boşaltıp sonra neden böyle oldu de Allah rızası için herkes kendine baksın bu yazar da dahil haksızlık rüşvet adam kayırma torpil devlet malının gasp edilmesi zina faiz kumar içki başka ne arıyorsunuz herşey var memleket te biz hala kültür merkezi yol gibi vaatlerle seçim e gidiyor uz yazık bize hâlâ bu sözlere inananlar var rabbim affetsin
 • MehmetMehmet2 ay önce
  Hocam madem istiklal marşındaki "ebediyen" kavramına açıklık getirdin, şu İstiklal Marşında “Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal” buradaki ırk neyin nesi, merhum M. Akif bu ırk tan maksadı neydi, malumunuz ırk İslami bir değer değildir, İslam nazarından ırkın övülmesi kesinlikle yasaklanmıştır. Bu konuda M. Akif'i nasıl anlayacağız? Bu ırk Türk ırkı mı, Arnavut ırkı mı veya başka bir şey mi?
 • Sancar Sancar 2 ay önce
  DİB başkanıprof .gürcü dingil ali,kök hücre nakline icazet vermiş....her konuda icazet ,fetva veren aliharam ve rüşvet YEMEK ,orucu bozarmı bozmazmı bi görüş sadretse...bizlerde gönül rahatlığıyla yesek veya yemesek....
 • Sıradan SüleymanSıradan Süleyman2 ay önce
  Sayın yazar allah razı olsun bu yazınız için.Şimdi yine beka sorunu filan diyorlar düşünmekten aciz bazı vatandaşları gaza getirmek için ki o vatandaşlar şunu sormuyor ya yerel seçim bu ne bekası ne alakası var?Bakın Erdoğan halkın nabzını çok iyi tutuyor her şeyin farkında ve olumlu yönde bazı önemli adımlar atmaya başladı.Peki yaklaşan seçimler olmasaydı bunları yine yapar mıydı? Allah bilir.Şunun altını çizeyim ki vatandaşlar fanatikliği bırakıp memleketin hayrına kim hizmet edecekse onu desteklemelidir.Ne chp liler gibi 7 göbekten her seçimde chp ye oy vermeli ne de akp liler gibi ya başka kim var verecek demeli.
 • MALKOÇMALKOÇ2 ay önce
  Herkes aklını başına alsın ,özellikle Devleti yönetenler....Çin'inUygurlara , Rusya'nınKırımlılara mezalimyaptığıalgı operasyonudur...Aynı merkezSADDAM ınbiyolojik silah ve cehennem topu kullanacağını yaymıştı...Libyaya,Suriyeye ve Mısıra demokrasive BAHAR getireceğini söylemişti...Suriyeayaktayken ,SURİYEDEPKK ,IŞİD ,ABD , İRANMI VARDI....AYNI mahfiller şimdi hedefe TÜRKİYE ,RUSYA ,İRANve ÇİN'i oturttular...yani AVRASYA....RABİAKADİR =SÜMÜKLÜ CASUSBAHAİFETULLAH'ın ta kendisidir...Her ikiside ABD de yaşar ,ticaretle uğraşır, kendilerine melaikesüsü verirler....UYGURKIŞKIRTMASININ İÇERDEKİ İŞBİRLİKÇİLERİ TÜRK DEĞİLDİR ,MÜSLÜMANDA DEĞİLDİR... Amerikancı Kürtler ,Amerikancı Çerkezler, Türk vatandaşı görünümlü ermeniler , pontus artıkları (fesli deli kadir gibi ), birde bunlara inanan her zamanki gibi saf TÜRKLER....BU TÜRKLER KADAR SAFLAMA ,DİNGİL BİR MİLLET YOK...İLLAA BİR ARAP ,KÜRT ,LAZ , ya da FARS BULUPpeşine düşecekler...saİT NURSİ ,FETOŞ ,İSMAİLAĞA ,MENZİL ,HUMEYNİ , PRENS SELMANgibi....
 • Hasan BaysalHasan Baysal2 ay önce
  İşte doğrular. Tebrikler. Ama çoğu zaman sapıtıyorsun. Ya gaflet ya hıyanet içindesin yada aç kalmaktan korkuyorsun. İnsanları mideleri ile özgürlükleri arasında seçim yapma mecburiyetinde bırakırsanız, tercihleri mideleri olacaktır. Tabi istisnalar hariç.
 • KIZILELMAKIZILELMA2 ay önce
  BİR DAHA YAZMAYACAĞIMmesele beke sorunu ise örneğin mebde taşeron işçileri kamu işçisi adı altında geçici işçiyapıldı ve başkan başbakanken geçici işçilerin sürelerini 11 ay 28 gün yaptı bakanlar kurulu kararıyla dönelim 2 nisan 2018 de başkanken 9 ay 29 gün yapılıyor ve 2 ay askıya alma devlet eliyle 2 ay aç bırakılıyoruz bunun anlamı bu ve ben bunu aileme anlatamam fatma şahinde belediye başkanı ne yapıyor adaletsizlik var diye eşit işe eşit ücret diye belediye çalışanına /40 zam yapıyor ya biz eneyi degiliz rızkı veren allahtır ama yapılan allah katında zuldür.sen hırsızı toplum ahlakı önünde ne kadar işe yaramaz var aday yap ben 2 aydan 4000tl maaş alamacağım vicdan azabı çekeceğim ondan sonra beka sorunu bizde gerekenleri sandıkta yaparız eyvallah
 • İhanetİhanet2 ay önce
  solhaninsesi.com/solhanda-suruc-katliami-kinandi/27 Tem 2015 - Basın açıklamasını HDP Solhan İlçe Örgütü Yöneticilerinden Yunus Dışarı okudu. Dışarı, okuduğu basın açıklamasında; "Suruç katliamını lanetliyoruz. ... Geçici hükümet, yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tedbirlerini ..kardeşi başbakan ama kendisinin deşifre olmaması için ordu başkomutanı hükümeti ilan eder ülkede seçim falan yok hepsi sahte nur cemati ordoks ermeniler ordoks kürtler sahte belge ile kara para aklayanlar bir devlet kurmuş seçimler sahte hükümetler sahte siyaslerin yönetme yetkisi yok ülkeyi cia mossad tek elden yönetir.ankra istanbul reyhanlı tüm saldırıalrı yapanlar emniyet valilik başvuruyorsun yada savcılık tümünü ele geçirdik dediler hükümetlerde sahte seçimlerde sahte fetöde siyasilerin yönetme yetkisi yoktu.pkk terör örgütü davutoğlunu talimat vereceği kişilei seçerler ermenekermeni patrikhaneler manastırlar hepis elinde olan ülkedeki tüm siyasiler emrinde kara para aklayan tüm raporlardan 2011 de 7milyar bir evparası alan haraç himmet çetesi devletmizi yıktılar ülkede nedevlet nede bayrak var.TÜRK MİLLETİ ile dalga geçerle ülkeyi cia mossad pkk yönetir.darbeciler konyada
 • PismanlikPismanlik2 ay önce
  Ah be hocam, partimiz(Ak Parti) bizi kac secimdir, beka sorunu diye diye secimlerde hirsizliga, haksizliga yönlendirdi. Inanin simdi utaniyorum. Hem insan olarak, hem müslüman olarak cok utaniyorum.Allah affetsin, diyecegim ama affder mi bilmem. Bu kadar mi önamliydi secim kazanmak. Keske kazanmasaydik ve o müslümana yakismayan oy hirsizuligini, adalaetsizligini yapmasaydik. Cehennem bu kadar yakinmis, lakin o zaman anlayamadik. Cünkü beka sorunu, islami söküp atacaklar, basörtülü bacilari yine okullara koyamayacaklar falan diyerek, resmen hirsizlik yaptirdilar bize. Biz da ahmak gibi demedik ki mesru hedefe hirsizlikla nasil varabiliriz.Vardik mi? Zahir de evet ama gelinen nokta da kendimizi kandirmis olduk. YAZIK ETTIK be hocam...
 • Mehmet Mehmet 2 ay önce
  En büyük sıkıntı bu.Insanin kendisini baki görmesi ve alternatifsiz gormesi.Ben duygusu insanı seytanlastiriyor.Allah peygamberleri bile tek göndermemiş.
 • ismailismail2 ay önce
  selam ve dua ile güne merhaba ,sevgili hocam ,keşke sizin bu yazıklarınızı seksen milyon okusa!””selam ve dua ile.””
 • yusuf toygunyusuf toygun2 ay önce
  "31 Mart bir seçim değil, beka meselesi"Diyenleri duydukça, tonlarca seçim görmüş biri olarak gülüyorum. Biz ne seçimler gördük "Bu seçim Çanakkale savaşı kadar önemli" denilen.Geçen seçimde bile "bu seçim bütün seçimlerden önemli, emperyalizme karşı mücadele vereceğiz" denildiğini dün gibi hatırlıyorum. Muhtemelen şimdiki seçim bitincede bir sonraki için "bütün seçimlerden önemli" olduğunu söyleyip aslında 31 Marttaki seçimin önemli olmadığını anlatmış olacaklar...Ben isterdimki bütün seçimler suni "varlık yokluk meselesini" değilde gerçek olan açlık tokluk meselesini kendine hedef koysun.
 • Hersey dogruHersey dogru2 ay önce
  Reis beka sorunu veya patlican sorunu var diyorsa vardir. Suyu bulandirmayin. Ayrica adalet sistemimizde de problem moreblem falan yok. Boyle yazilar beka sorunumuzu cozmuyor. Akilli olalim.
 • Vatan TuranVatan Turan2 ay önce
  Beka sorunumuz vardır. Bu sorunu ortaya çıkartan Kocayayla'da seçim çağrısı yapan Bahçeli ve iktidar olan Erdoğan'dır. Gül C. B. seçildiğinde bu sorun zirve yapmış ve aynı önemde sürmektedir. Çözüm ülke nüfusunun 40 milyona indirilmesi, bedevilerin ülkeden sürülmesidir.
 • AliAli2 ay önce
  Güzel yazı,güzel tespit. Birde bu yazıyı dikkate alan, ders çıkaranlar olsaydı ne güzel olurdu ülkemiz için.
 • GayeGaye2 ay önce
  Nasıl olsa kader varsa siz neden her gun uyarı yapıyorsunuz. Demek ki kulun yapması gerekenler de var. Beka sorunu da var. Kendinizle celişiyorsunuz

Günün Özeti