Bazen bir adam çıkar

23 Eylül 2019 Pazartesi

Tek çiçekle bahar gelmez deseler de, bütün baharlar tek çiçekle başlar. 

Seralarda özel şartlarda yetiştirdiğiniz çiçekler baharın habercisi değildir elbette. Bütün kışlar da bir damla yağmurla başlar. Ve bir gün sûr’a üflendiğinde tek sesle hayat sona erecek. 1, 2, 3 ve son!

Devrimler de öyle olur. 15 Temmuz da böyle başladı. Tunus’ta kendini yakarak 23 yıllık Zeynel Abidin bin Ali iktidarına son veren ayaklanmayı ateşleyen seyyar satıcı Muhammed Buazizi’nin anısına Sidi Buzid kentine bir anıt dikildi. Bugün Mısır’daki ayaklanmanın arkasında da gelinen nokta şu: İspanya’da yaşayan Mısırlı müteahhit Muhammed Ali, darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi görevi bırakmadığı takdirde cuma günü Mısır’da milyonluk gösteri düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Yine bir adam çıktı, ülkesi dışında yabancı bir ülkede, diktatör Sisi’nin hırsızlıklarını, cinayetlerini ve ahlaksızlıklarını kısa video mesajlarla tek tek ortaya koydu. Aslında bu söyledikleri herkesin bildiği bir “sır”dı, ama bir adam çıktı ve “kral çıplak” dedi ve olaylar başladı. O bir “cesur yürek” mi, yoksa, başka bir planın parçası olan bir kripto mu göreceğiz. Aslında bu iş tek başına bir “cesur yürek” işi değil. Birçok cesur yürekler oldu geçmişte. Sindirildi, susturuldu, sesini kimseye duyuramadı, ya da insanlar onların seslerini duymadı. Bardak dolmamış, işi vadesi dolmamış, toplum harekete hazır hale gelmemişti. O sesi veren ağız kadar, o sesi işitenlerin harekete geçmesinin birbirine eklenmesi gerekiyor. Dikkat, bu süreci birileri örgütleyebilir, yönlendirebilir, ele geçirebilir.

Daha önceki Mısır’daki o “asıl Rabiamız”ı hatırlayın. Hareket bir Cuma günü, cenazeler camiden tekbir sesleri ile alınınca hareket İhvan’ın kontrolüne geçmişti. İhvan mensupları ellerinde sürahilerle su, torbalarla ekmek dağıtıyorlar, yaralıların yaralarını sarıyor, kayıpları buluşturuyordu.

Bu hareketi kim başlatırsa başlatsın (Bazen Allah kâfirlerin, bukağılı şeytanların elleri ile dahi dinine hizmet ettirebilir), Cuma günü hareket yeniden İhvan’ın kontrolüne geçebilir. Mısır’da asker olmadan da, İhvan olmadan da kolay kolay devrim de olmaz, darbelere de dur demek mümkün değil. İhvan Mısır halkının vicdanıdır. Bu hareket Sisi’ye karşı bir hareket. Ordu ayaklanmaya karşı sert bir tepki vermedi. En azından ordu içinde bir kanadın bu harekete destek verdiği söylenebilir.

Bu hareket diğer ülkeler için örnek bir muhalefet modeli oluşturabilir. Mesela hareketin Gezi’ye benzeyen yönleri de var, Fransa’daki, Hong Kong’daki muhalefet hareketine benzeyen yönleri de var. Yolsuzluk ve diktatörce uygulamaları olan bütün yönetimler için bir muhalefet yöntemi olarak model oluşturabilir. Bu anlamda Arap yarımadası ve daha birçok ülkedeki yönetici için endişe verici olabilir.

Bu hali ile bile bu süreç, Trump ve Kushner, Netanyahu, Dahlan ve Veliaht Prensi, BAE emiri için bir felaket anlamı taşımaktadır. Doğu Akdeniz’deki planların suya düşmesi anlamına gelmektedir. Evangelikler için bir sükûtu hayal vesilesidir. PYD’nin Kürdistan hayalleri için de şok edici bir gelişmedir. Bu durum Suriye, Irak ve İran üzerinde de etkisi olacak olan bir süreçtir. Şahinler bundan sonrası Tufan anlayışı ile Suudi Arabistan ile İran arasında bir füze savaşı çıkartabilir. Mısır’da askerler tekrar yönetime el koyabilir, halk direnişi daha da yayılıp içeride bir çatışma zemini oluşturulmaya çalışılabilir. ABD devreye DAEŞ’i sokabilir. Fergana’ya gönderilen DAEŞ militanları Rusya, Pakistan, Çin üçgeninde aktif hale getirilebilir. Hindistan’la Pakistan arasında füze savaşı başlatılabilir. Eş zamanlı olarak Hong Kong’daki çatışmalar daha da şiddetlenebilir.

Bakın, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde devam eden protestolarda, göstericiler hükümet binasından indirdikleri Çin bayrağını yaktı. Hong Kong daha önce İngiliz bölgesi idi. Bugün orada göstericilerin elinde Amerikan bayrağı var ve Çin bayrağı yakıyorlar. ABD ekonomik olarak Çin havzasındaki ve İngiliz, Hollanda siyasi inisiyatif alanında ABD ilk defa ortak askeri tatbikat yapıyor. Bunların hepsi birbiri ile ilişkili.

Tunus, Libya ve Mısır’daki gelişmelerle ilgili olarak biz buradan şimdi bu yeni durumda ne yapmalıyız sorusunu sormalıyız kendi kendimize. Ne oluyor, kim ne yapıyor sorusu yanında asıl sormamız gereken soru bu. Bu yeni durumu doğru okumalı ve yeni bir girişimde bulunmalıyız. Yoksa gideceği yeri bilmeyen bir kaptana hiçbir rüzgâr fayda sağlamaz. Tribünden sahaya inmemiz gerekiyor. Övünme ve dövünmeyi bırakıp, karanlığa küfretmeyi bırakıp bir mum yakmamız gerekiyor.

Bugün ayın 23’ü, “Haram ay” bu hafta sonu bitiyor. Bölgede ne yapacaksak yapmalıyız.

Bakın artık, şu komedi de bitmeli! ABD, Irak’tan Suriye’nin YPG / PKK işgalindeki bölgeye yaklaşık 200 TIR sevkiyat yaptı. ABD’nin Güvenli bölge bahanesinin arkasına saklanarak ortak devriye oyunu ile artık daha fazla zaman kaybetmenin bir anlamı yok. Bu oyunu Türkü de Kürdü de görmeli artık. Ne bizim askerimiz Amerikan ordusunun “ucuz asker deposu”, “sıçrama tahtası” olmalı, Mehmetçik bu anlamda Neo Haçlı ordusuna elbette asker yapılmamalı, ne de Selahaddin’in çocukları Neo haçlı ordusuna asker olmamalı. Aslında Çekiç Güç de, o malum tezkere de, BOP da bizi haçlı ordusuna asker yapma oyununun bir parçası idi. Mehmetçik üzerinden kirli planlarını gerçekleştiremeyince, BÇG üzerinden önce ordudaki dini hassasiyeti yok etmek, ardından da FETÖ üzerinden, “Amerikano İslam”ın misyonerliğine soyundular. O da olmadı, bu defa, baktılar PKK ile olmuyor, PKK, Halkın Mücahidleri, bölgedeki Hristiyan unsurları da başlarına toplayıp, bölgede yeni bir haçlı ordusu kurup, PYD’lilere Kürdistan vaadi ile, onları bu haçlı ordusuna asker yaparak bölge devletlerini yeniden dizayn etmek, Türkiye, Suriye, Irak’a haddini bildirmek istediler.

Bakın PYD içindeki kimi Kürt kökenliler artık Amerikan vatandaşı ve boyunlarında haç taşıyorlar, başka isimleri var artık. Türk askerleri ile devriyeye çıkan Amerikan askerleri arasında, Mehmetçik arasındaki Kürt kardeşlerimiz kadar PYD’li Kürt var.

Dağdaki PKK’lılar biliniyor ve sayıları artık yüzlerle ifade ediliyor. El konulan belediyelerin tepesinde seçilen HDP’liler yanında, seçilmeden duruma vaziyet eden örgütün tayin ettiği eş başkanlar var. Onların da tepesinde örgütün kripto temsilcileri oturuyor. Belediye kadrosuna aldıkları personelin kardeşini dağa militan olarak gönderirken içerideki kardeşi maaşlı rehine haline getiriyorlardı.

Artık HDP’nin PKK’nın siyasi uzantısı olup-olmadığı ile ilgili kimsenin kafasında bir soru işareti yok. Kayyıma devredilen belediyelerde aslında seçilen başkanların başkanlıkları düşürülmüş değil. Tedbir olarak bir görevden el çektirilmeleri söz konusu. Yargıdan aklanırlarsa geri görevlerine dönebilirler. Haklarında devam eden yargılama olduğu için ve suçları sübuta ermediğinden adaylıklarına mani bir hal yok. Ama seçilince idari olarak uygulanan bir tedbir var ve bu şekilde seçilmemişlerin yönetimde siyasi olarak söz sahibi olması ve tepede örgütün kripto elemanının kamu kayaklarını belirleyici pozisyonda olmasının bu şekilde önüne geçilmeye çalışılıyor. Anaların dağa çıkan çocuklarının peşine düşmesi de bu süreçte önemli bir konu.

Kürt halkı ile aşiret ve dini otoritelerle, Barzani ya da diğer gruplarla dirsek temasının kaybedilmemesi, şikâyetlerin dinlenmesi ve çözüm üretilmesi şart. Ama örgütle bu saatten sonra yeni bir süreç ABD ile Doğu Fırat’ta yaşanan zaman kaybına benzer. Yine Suriye’deki halklarla her türlü temasa evet ve özellikle Mısır’daki gelişmelerden sonra Esed’le doğrudan bir temasın faydası yok. O temas noktası olması gereken ölçüde ve dolaylı olarak zaten Rusya ve İran üzerinden var. Mısır’daki gelişmeler, bölge siyasetindeki dengeleri radikal olarak değiştirecek. Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler.. Netanyahu’nun, Trump’ın, Veliaht Prensin, Dahlan’ın, Kushner’in ve onların bölgemizdeki işbirlikçilerinin planları da bu vesile ile suya düştü. Teşekkürler akıl ve vicdan sahibi İsrailli seçmen. İsrail halkı da Netanyahu’ya tek başına iktidar vermedi bu arada. Mekerallahu. Selam ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mustafa Mustafa 20 gün önce
  Araştırın Almanya kac mühendisle kalkındı. Övündüğümüz şeye bak DÜNYANIN her ülkesinde Türk mühendis var da bu ülkeye ne faydası var.
 • Mustafa Mustafa 20 gün önce
  Türkiyede holdinkler bakkala manava marangoza savaş acmış. Allah aşkına bir holdingin elektronik makina üreten fabrikası var mı. Sokakta ki hangi araba motorsiklet bisiklet yüzde yüz yerli.? Hangi holding silah sanayinde var. Her Makina yı batıdan al sonra cık TV ye batı ile boy ölcüştüğünü söyleBatı ortak biz pazar. Holdinkler bakkala manava kasaba marangoza savaş acsın kalkınıyoruz narası kime.
 • Halil Halil 20 gün önce
  Gerçek entelektüel ve alim. Saygıyla okuyorum ve büyük sevgi besliyorum. Kolay kolay yetişmiyor bir DİLİPAK. Üslup bilgi diyalektik...
 • Kurdistanli KurdoKurdistanli Kurdo21 gün önce
  Kurt nefreti nedendiKurt halki icin ne istiyorsunuz? kole gibi yasamalarini mi?Kurt halki icin hak ve adeletli cozumunuz nedir? anlatinizda bizde ogrenelim."Artık HDP’nin PKK’nın siyasi uzantısı olup-olmadığı ile ilgili kimsenin kafasında bir soru işareti yok."emin misiniz? HDP ye oy veren 6 milyonda boyle mi dusunuyor saniyorsunuz..."Kürt halkı ile aşiret ve dini otoritelerle, Barzani ya da diğer gruplarla dirsek temasının kaybedilmemesi, şikâyetlerin dinlenmesi ve çözüm üretilmesi şart. "neye cozum ureteceksiniz. Kim ile. Guldurmeyin lutfen. ne zamandan beri islamci kemalist oldunuz? Cozum yontemleriniz ayni da , o yuzden soruyorum...islamci dusunur ve aydinlarin hali buysa vay halimize (dine dayanarak vicdanlari adina konusanlar buysa)
 • YORUMYORUM21 gün önce
  Sayın Dilipak güzel bir yazı olmuş.Emeğinize kaleminize sağlık.
 • EminEmin21 gün önce
  Kürt halkı için isteginiz nedir suriyeye iraka irana vesaire 4 devlete köle olmakmi çözümünüz nedir ümmetle çozulurmu bu iş ırkçılık günah degilmidir bir ulusun diğer ulusu ezmesi hangi dine sığar 
 • birisibirisi21 gün önce
  Ne olursa olsun Erdoğan gidene dek ak partiye devam. Çünkü benim gösterdiğim hassasiyeti kimse göstermiyor.İktidarla ters düşüp haklı haksız cezaevindedir,teröristlerle gönlü bir partinin sempatizanıdır dikkatli konuşurum, incitmek istemem. Ama aynı saygıyı görmüyorum. Bankamatikten para çekeciğim, arkamdaki yaşlı çift sanki beni orada kıstırdılar. Kadın eşine niye hırsızların bankasından alıyorsun maaşını halk bankasını değiştir diye başladı işim bitene kadar susmadı. Sonra adam parayı alıp alamadığımı sordu kendilerini öyle kaptırmışlar ki parayı aldığımı bile farketmemişler. Ben de mahsus cevap vermeden uzaklaştım ak partili olduğumu düşünerek sövüp saydırdılar sonra da soru sorabiliyorlar. Kölegillerdenim ya ne yaparlarsa yapsınlar evet efendim demek zorundayım.İmkanım olursa ak partiye yardım da etmeye karar verdim. Güya üyeliğimi iptal ettirecektim.
 • kibarcikkibarcik21 gün önce
  her zaman yazıdıgn gıbı sonparagraf meseleyı anlatıyor gerısı lafuguzaf olmasada son cahılede ınanmışa yeter veselam
 • ÜnalÜnal21 gün önce
  Araplardan o dediğin çıkmaz zaten adam olsalardı liderleriyle alay ettirmezlerdi ama herzaman olduğu gibi ithal edebilirler CUNKI adamda dahil üretme becerisi olmayan dünyanın en asalak milleti araplardir eğer MILLET olsalardı iyi veya kötü saddami kurtlere astittirmaz kaddafiyi amerikan askerine oldurtturmezlerdi
 • HasanHasan21 gün önce
  İhvan Mısır'da başarırsa İran'ın maskesi düşer Suriye'yi İran'a yedirmezlerİhvanın işi de zor Bu coğrafyada mezhep takıntılarından kurtulmak imkansız vahhabi selefi Suud yanlıları gençleri daha çok cezbediyor gibi sankiBu gidişata dur demek için ihvanın bu tekfirci mezhepçi bakışı söndürecek yeni bir sistem geliştirmeli
 • MehmetMehmet21 gün önce
  Değerli hocam onlar açık yoldan bizi dinimizden geri çeviremezler fakat müslüman toplumların kodlarını bozabilirler bütün uğraşları da bunun üzerine biz de buna karşı hakka daha fazla yaklaşmalıyız . Bence mısır gibi iran gibi Türkiye gibi ülkeleri sürekli içkarışıklıklarla yıprat kazananı belli olmayan savaşlara sürüklemek stratejik hedefleri.
 • Mehmet Mehmet 21 gün önce
  Bop ile haçlı ordusu bizi kim yaptı.Gercekleri yaz.Pyd ordu kuracak derken askerlerimiz kim korudu,kim kibariye yerleştirdi.Mim çözüm sürecinde büyüttü bunlari
 • ÇetinÇetin21 gün önce
  Belki bir afamcda bizden çıkat Abdurrahman Dilipak,Ülkemizdeki bir sürü haksızlığı,hukuksuzluğu anpar,anlatır.Yapılan yoksuzlukları,hırsızlıkları ortaya koyar.Türk halkını da ikna eder.İşte o zaman işler tersine döner. Yanlış yapanlar,haksızlık,hukuksuzluk yapan cezalarını çekerler.Belli mi olur...
 • RabiaRabia21 gün önce
  Euzubillahimineşşeydanirracimbismillahirrahmanirrahim 87 Allah; O'ndan başka ilah yoktur. Kendisinde hiç bir şüphe olmayan kıyamet gününde sizleri muhakkak toplayacaktır. Allah'tan daha doğru sözlü kimdir?88 Şu halde münafıklar konusunda ikiye bölünmeniz ne diye? Oysa Allah, onları kazandıkları dolayısıyla tepe taklak etmiştir.Allah'ın saptırdığını hidayete eriştirmek mi istiyorsunuz? Allah kimi saptırırsa, artık sen ona kesin olarak bir yol bulamazsın.nisa süresi ayetleri.elhamdulillah.Sayin Dilipak endogru sözlü Allah'tır.biz münafıklar yüzünden de ikiye bolunmemeliyiz.Ahmet Davutoğlu na parti içinde olduğu halde söz ve hareketlerine dikkat etmediler.sonra ihraç edilecekleri söylendi ve şu anda benim gözümde şahsen bu ayetteki gibi tepetaklak olmuş durumdalar.nediyelim Allah hidayet versin.sizin bahsettiğiniz mısır ve diğer çelişkilerin bizim ülkemizde olacağını düşünmüyoruz.muslumanlari koruyan, PKK gibi örgütlerle mücadele eden,adaletli ve dosdoğru yol üzerinde bulunan bir Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan vardiyede yazmadan geçemeyeceğim.elhamdulillah.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun.tesekkurler .hasbinallahu ve nimel vekil deriz.
 • Serkan aydinSerkan aydin21 gün önce
  Misirdaki ayaklanmadan islam ve ummet adina hic bir fayda cikmaz..arap baharinda da gördük bu ayaklanmalar arap ulkerini refaha ozgurluge demokrasiye tasima gayesiyle baslamisti guya ama hepsinin halleri geldikleri nokta ortada..
 • ÖgedayÖgeday21 gün önce
  Memleketimizin, kendi insanımızın bu kadar derdi, sorunu varken bize Arapları anlatıyorsun.. Araplardan bize ne muhterem!
 • şükrü onukşükrü onuk21 gün önce
  Mısırdaki direnişlerin arkasında doğu Akdeniz enerjisinin orta doğu halklarından arındırılması , paydaş yapılmaması , devre dışı bırakılmasıisteğinden örtülü bir uyarı olayı da olabilir. Akdeniz havzasında yer alan Mısır üzerinden meşruiyet oluşturulup Önce işin içine sokup belli mesafe aldıktan sonra problem oluşturularak kendiliğinden çekilmesi şartlarının oluşturulması .İçinde ihvanın olmadığı ve dahil edilmediği bir direnişin başarı oranı 0 dır. Uzaktan kumanda direnişlerden umulan sonucun çıkma ihtimali çok düşük . Düşük yoğunluklu bir direnişleMısır diskalifiye edilebilir , batı dışındaki diğer paydaş devletlerin etkinliği zaten yok . Batılı hiç bir zaman zenginliğe batılı dışındakileri ortak etmez . Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin ayağı yere sağlam basan politikalarla işi sıkı tutması lazım . Şartlar Türkiye’nin aleyhinde değil . Oyalayarak yeni problemler çıkartılıp Türkiye müdahil edilerek şartlar değiştirilebilir . ABD’nin olası Bir İran savaşı da bu hesabın bir parçası olabilir . Suudiler bitti , Mısır’da suudilerin durumuna düşürülene kadar Mısır da istikrarın olması imkansız gibi .Eğer direnişe ihvan sonradan dahil olmazsa batılının planı tıkır tıkr işliyor demektir .
 • MuhammedMuhammed21 gün önce
  Evet Mehmetçik Kürt ordusudur da aynı zamanda. Kürtler herşeyi görüyor. Fakat Kürt dil ve kültürü anayasal güvenceye kavuşturulmadığı için, gür sesle konuşmuyoruz...Pkk umurumuzda değil. Devlet bize güven vermeli. Bu da anayasal güvenceyle olur
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 21 gün önce
  Amerikanın iran bahanesi ile suud rejimi ile yaptıgı is birliği ve korfeze asker teçhizat yiginagi gozden kacirilmasin. Bu yığınak Türkiye nin B planına karsi Abd nin B yada C planı olabilir. Selâmlar saygılar Hocam.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 21 gün önce
  BİRTANE EFSANE,BÜYÜK DÜNYA LİDERİYERİNE ,1000TANE SAĞLIKLI DÜŞÜNEN, AKLINIKULLANAN ,MAKULMANTIKLI ,İŞİNDEGÜCÜNDE NORMALİNSANLAROLSUNİSTERİMDİYORHASAN ALİ YÜCEL....ÜLKEDEADALETİN GELDİĞİYER..... HAKİMSAVCILAR,AVUKATBÜROLARINI ZİYARETEGİDİYORLAR.... ŞAKAGİBİ....ASLINDADRAM....BİRHAKİM, AVUKATBÜROSUNAGİDECEK.... BU NE MENE BİRHUKUK....TÜRKİYEMNEREYE....AYRILDIĞISEVGİLİSİ YERİNE , YANLIŞLIKLA BALKONDA OTURANKOMŞUKADINIVURDU....17YAŞINDAKİGENÇ BABASINIDEFALARCABIÇAKLAYARAKÖLDÜRDÜ..... MEMLEKETİMDENİNSANMANZARALARI....ALLAHMEMLEKETİ KURTARSINİNANÇLIKADROLARDAN.... BENONLARINİNANDIKLARINAİNANMIYORUM.... 7YAŞINDAN BERİ NAMAZIMI KILARIM, SADECE ALLAHAİnanırım....UZAKOLSUN BUNLAR, BALLARININŞİFASI KENDİLERİNİNOLSUN....

Günün Özeti