Bayram

04 Haziran 2019 Salı

Laikçiler akıllarınca bizimle dalga geçerler; ramazanı karşılarken değil, giderken bayram yapıyorsunuz, bu ne iş?

“Ramazan’ın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluştur” denmesinin sebebi aslında tam da bu konuyla ilgilidir.

Biliyoruz ki, ramazan Kur’an ayıdır. Ve ramazan ayında, içinde Kadir gecesi olmayan bin aydan daha hayırlı bir gece vardır! 

Nasıl o ay Kur’an-ı Kerim yeryüzüne nazil oldu, bugün de ramazan vesilesi ile Kur’an’la yüzleştik, tevbe ettik, arındık ve cehennemden kurtulmuş olma ümidi ile seviniyor, bayram yapıyoruz.

Eğer böyle değilse, bu sevinç ve bayramın onların hayatında bir karşılığı yoktur.

Savm, yani oruç, diyet ya da açlık değil, yoksulun halinden anlamak için vijdan eğitimi de değil. Onları ihtiva etse de onlardan çok öte bir şeydir.

Ramazan’ı nasıl geçirdiğinizin ölçüsü, ramazandan bugün geriye ne kaldığıdır. Ramazan’ın ruhaniyetini bakalım ne kadar koruyabileceğiz. Bana kalırsa zaten birilerine ramazan hiç uğramadı. Şeytan bağlandı ama, onlar gidip Şeytanın ocağında oturdular. Onun varisi oldular. Onun mesajlarına uydular ve onun misyonerliğini yaptılar.

Ramazan’da yapamamışsak bile bugün hemen şimdi başlayabiliriz bazı işleri yapmaya. Tevbe edelim, sabırlı olalım. Eğer Kur’an-ı Kerim’i ve mealini okumamışsanız hemen başlayın. Okuyup bitirince son sayfasını açıp “okudum anladım, kabul ettim” yazın. Adınızı soyadınızı yazın, o günün tarihini yazın ve imzalayın. “Amenna ve saddakna” demek de böyle bir şeydir. 

Bilmediğiniz şeyin peşine düşmeyin” der kitap bize, sonra din diye uydurulan hurafelerin peşine takılırsınız. 

Bakın, Kur’an-ı Kerim’i doğru anlamak için, Usulü tefsir okumanız gerek. Kur’an-ı Kerim’i doğru anlamak için Yaşayan bir Kur’an olan Resulullah’ın hadislerini, sünnetini ve siretini/hayatını öğrenmemiz gerek. Hadislerin sahihini uydurmasından ayırmak için usulü hadis okumamız gerek.

Hadiseler karşısında Müslümanca bir duruş için Fıkıh ve usulü fıkıh okumamız gerekiyor. Tabii bütün bunların tevhidle temellendirilmesi için Akaid okumamız gerekiyor. Müslümanca düşünme becerisi için Kelam okumamız gerekiyor. Kur’an-ı Kerim geçmiş Peygamberlere ve kavimlere gönderme yapar. Onları anlamak için Peygamberler tarihi okumamız gerek. Bir de Mezhepler, Tarikatlar nasıl doğdu, devletler nasıl kuruldu, yükseldi, yıkıldı, onları anlamak için İslam Tarihi okumamız gerek.

Kur’an-ı Kerim “ikram edilen, okunan kitap” demek. Zaten “oku” diye başlar.  Kur’an Müminler için rahmet ve şifa vesilesidir”. Kurtuluş reçetesidir. Yaratan’ın yaratılana vahyettiği yaşama biçimidir. Görevimiz onun rızasının tecellisinin vesilesi olmaktır.

Ramazan’ı aslında bütün zamanlara yaymak mümkün. Ramazan dışında da oruç tutulabilir. Peygamberimiz bir gün tutup, bir gün yiyordu. Ramazan dışında da itikafa girilebilir. Fitre ramazanda verilir de ramazan dışında da sadaka verebiliriz. Zikri ve ibadetlerimizi artırabiliriz.

Bugünkü bayram bu anlamda bir kararlılığın sonunda ulaşmayı ümid ettiğimiz sevinci ifade eder. Yoksa ceheneme doğru koşar adım gidenlerin bir gelenek olarak seremonileştirdikleri bir gün değil.

Bir zamanlar birileri zaten Ramazan Bayramını adını bile değiştirmiş “Şeker bayramı” demişlerdi. Neyse o günler geride kaldı ama yine de sorunlar bitmedi.

Namaz dinin direğidir”. Ramazan ayrıca Teravi namazı ile bir namaz ayıdır. Zekat ayıdır uygulamada. Umre ziyaretinin en çok yapıldığı aydır. Bazıları her Ramazan günü 20 rekat Teravi kılıyor ama vakit namazlarını dikkate almıyor ya da ramazan dışında namazla-oruçla da bir ilgisi yoksa bu bir dinden çok gelenek olarak algılanıyor olsa gerek. Namaz yoksa diğer ibadetlerin de anlamı kalmaz.

Namaz 24 saatte bizim için 1 saatlik bir kulluk gereğidir. Öte yandan; kulluk bütün zamanı kuşatır esasen. Burada kulluğun ifadesi şeklinde ortaya konulan eylem olarak bir ibadet sözkonusudur. Aslında bir günde 1 saate nisbetle 1 yıla bir ay aynı şeyi ifade eder bir bakıma. 12 ayı gece-gündüz diye iki katı ile hesap edersek, 24 eder. Oruç da bu hesaba göre bir ayın sadece gündüzlerini kapsadığı için 24’te biri eder.  Namaz günü oruç yılı ihata eder bu şekilde.

Bir ramazan ayını geride bırakırken, ramazan ayının ruhaniyetini ve bereketini bütün zamanlara, hayatımıza nakşedelim inşallah. Yaşayan Kur’an olalım. Veresetül enbiya olalım. Allah(cc)a, Resulüne ümmet olalım.

Allahım! Bize Hakkı Hak, batılı batıl göster, Hakda toplanmamızı nasib et. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil. Bizim ellerimizle zalimleri cezalandır ve mazlumlara yardım et. Bizi rızanın tecellisinin vesilesi kıl.

Bu duygu ve düşüncelerle ramazanı şerifinizi tebrik ediyorum. 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ASLIASLI11 gün önce
  Daha nice Ramazan aylarının ardındanüzerimizdeki maddi manevi yuklerimizi atıp salih bir musluman olarak milletçe huzur ve esenlik içinde bayramlar geçirmemiz duası ile Allahın SelametiHidayetiSelametiüzerimizeolsun.
 • MarasliMarasli11 gün önce
  Sizi artik sevmesemde bu dogru soylediginiz seyleri kabul etmeme engel degil. Allah razi olsun
 • Adnan başbozkurtAdnan başbozkurt12 gün önce
  Allah razı olsun bu bilgilere aşırı ihtiyacımız var. Günümüzde mealciler okadar çoğaldı ki başedilmesi mümkün değil. Kuranın anlaşılır olduğunu başkaca kaynaklara gerek yoktur propogandası kafaları karıştırmakta.
 • TAKİTAKİ12 gün önce
  BRAVO ABDURRAHMAN BEY GERÇEKTEN ÖĞRETMENSİNİZ DOĞRU SÖYLEDİNİZ BAZI KİTLLER İSLAM OLMAYALIM DEİST OLALIM BUDİZM OLALIM HRİSTİYAN OLALIM ZİHNİYETİ
 • Mehmet KaramanMehmet Karaman12 gün önce
  İslamiyet siyasallaştıktan sonra ne Ramazan ın ne de Bayram ın tadı kaldı..Hani eski Bayram lar falan derler ya Bayram lar yerinde duruyor dinimiz siyasallaştırıldıBir çok insan İslam a küstürüldü her şey buradan kaynaklanıyorAdeta tövbe haşa din bazı insanların elinde oyuncak oldu.sanki din o insandan soruluyorBazı gazeteciler konferans vermek amacıyla gidip belediyelerden yollarını buluyorlar.
 • FerhatFerhat12 gün önce
  Hocam Ramazam bayramınız mübarek olsun. Ramazan boyunca yapmış olduğunuz nasihatlardan dolayı sizden Allh razı olsun. İnşallah yapmış olduğunuz nasihatlardan dolayı her birimiz bu mübarek ramazan ayında kendimizi muhasebe etme imkanı bulmuş ve sırtımızdaki günah yüklerinden kurtulabilme imkanı yakalayabilmişizdir. Kerim Kitabımız Kuran da rabbimizin zikr etrmiş olduğu gibi bizden öncede Semud, And, Firavun, Lut ve israiloğullarının da ait olduğu Firavun kavimleri yaraşlar idi, onlar Allahın çizdiği sınırların dışına çıkarak haddini aşanlardan idi ler, onlar da bugün bizim kavmımızin çoğunluğu gibi sapkınlık içinde ALLAH tealenin yasalarını ve Peygamberlerin sünnetlerini inkar ederek dünyada fesadı yayan kavimler idi.Onlar ALLAHı yalanlayıp inkârlarına devam etmelerinden dolayı ALLAH teala tarafından helak edilmişlerdi. Kısacası bizimde malesef bu kavimlerden bir farkımızın olmayışı bir hakikattır. Biz Zalimlerden olduğumuz için Allah cc. bizi bir müddet sınayacaktır. Biz bu mübarek ramazan ayında imanımızın güçlenmesi veAllahın rızasını kazanabilmek için namaz, oruç ve dua ibadetlerimizi yerine getirdik. Fakat aynı zamanda bu ibadetlerimizi yerine getiririken, diğer taraftanda ALLAH cc nizamını Kabul etmeyen ve yasaklayan Liberalizm ve laiklik gibi sapkın ve bozgun nizamı temsil eden parti ve şahısları destekleyerek imanimiza zarar getirdik. Halbuki akidevi açıdan tam manada iman etmek, Allah cc yeryüzündeki belirlemiş olduğu nizama inanarak, sadece ALLAH cc kulluk etmekten iberettir ve onun belilediği nizam/düzenine tabi olmaktan geçmektedir. Aksi takdirde imaı kendi çıkarları doğrultusunda siyonizmin geliştırdığı Libreralizm gib düzen ve partileri desteklediğimiz takdirde ALLH cc şirk kosmuş olur ve bu yüzdende tuttuğumuz oruç, kıldığımız namaz ların dahi Kabul olmayacağı bir kesindir. İnşallah rabbimiz bu mübarek ramazan ayında toplumumuzun şuurunun açılmasına ve tagütü red ederek sadece Allah inanmamıza ve ona iman etmemoze vesile olur.
 • dindar kindardindar kindar12 gün önce
  müyesser yıldız yazmış:Erdoğan“burası Konstantinapol değil İstanbul” derken adamlar “Konstantinopol”ün müstakbel patriğini seçtiTüm ülke İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine kilitlenmişken, 11 Mayıs'ta “Konstantinopolis Ekümenik Patrikliği” Meclisi Sen Sinod, Amerika Rum Ortodoks Başpiskoposluğu'na atama yaptı.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 12 gün önce
  Sayin hocam, orucun anlami, yoksullugu fakirligi hatirlamak, allahin hosnutlugunu kazanmaktir.1400 yil boyunca oruc tutar namaz kilariz.57 islam ülkesine bir bakin, hangisinde ekonomi, yasam, düzelmis,Fakirlik ortadan kalkmistir.Yalanin, fitnenin, riyakarligin talan ve rüsvetin kol gezdigini görüyoruz.Islami endekste yasamin icinde, 57 müslüman ülkesinin adi gecmiyor.1. Yeni zelanda, norvec, hollanda böyle sirayla devam editor.Bizler Ne kadar müslümaniz, etrafimiza bir bakarsak görürüz.Hocam, kendimizi kandirmayalim, islami kendimize uyduruyoruz, bizler islamiyete uymuyoruz.Türkiye de binlerce cami var, doluluk orani Ne kadar?Her yil oruc tutariz ders almayiz, namaz kilar ders almayiz.Zekat, fitre sadaka hak getire,Mübarek oruc ayinda agzinin orucuyla siyasetcilerimiz aleni yalan söylüyor, iftira atiyor, kul hakki yiyiyor allahdan korkmuyor.Bazi müslüman gecinenler soru Caliyor yandaslarina verip makam sahibi oluyor.Orada aylik aliyor, bu helal bir kazancmi,Hocam biz kendimizi kandiriyoruz, müslümaniz diye, ama allahi kandiramayiz.Selam ve dua ile
 • eyüp yılmazeyüp yılmaz12 gün önce
  yazınızın gündemi dışına bir önerim var.bunu dillendirmediğim cimer vs bakanlık kalmadı!ekonomi savaşı daha da artacak.devrim niteliğinde bir hamle elzem..sgk vergi trafik vs devlet alacaklarına bindirilen faizlerin silinip kalan ana borçlar 80 eşit taksite çevrilsin..içeriyi tahkim edecek bir hamle olur.uluslararası çakalları üzer,içerideki birliği pekiştirir..küçük orta esnafa gerçek anlamda destek budur. sıkintıda olanlara iç tahkimatı bu hamleyapılır. milleti bankalara yönlendiren hiçbir eylem masum olamaz, ya aptallıktan yada hainlikten kaynaklanır..kadim düşmanlar ve dahili işbirlikçileri adeta kahrolur... bekâ derken milleti desteğe davet ederken, ekonomi olmazsa olmazbir noktadadır..ıstanbul seçimleri arefesinde bu hamle zafer getirir.milletle devletin arası bu borçlar yüzünden dehşet bozuktur!esnafın halkın içinde gezenler bunu net görüyor..bir bakanlar görmüyor!!faizle büyük hesaplaşma böyle olur..esnaf ve tacir in ayakta duramadığı yerde devlet ayakta duramaz.. sürekli bir kırılganlık devam eder..adeta, önünde böreği olanlara baklavavermeyin ..önünde ekmeği olmayanlara ! ekmek verin...uyanın.çalışanların ve esnafın icra dairelerinedosyalarına bakın..hükümet bunu muhalefete kaptırırsa onlara geçmiş olsun deriz..dünya çapında devam eden alt üst oluşlara devrim niteliğinde tedbir olur.0532 232 50 28
 • Dedesli, Ekrem’i Yusuf diye pazarlama biz olsa olsa muvafık düşer hain kardeşleri sizeDedesli, Ekrem’i Yusuf diye pazarlama biz olsa olsa muvafık düşer hain kardeşleri size12 gün önce
  “Yusuf’u ortadan kaldırın böylece babanızın teveccühü size döner. Sonra iyi insana dönersiniz. “Bu FETÖ Ekrem’i Yusuf’ a benzetiyor. Oysa kendisi Yusuf’u kuyuya atan kardeşlerinin günümüzdeki izdüşümüdür.
 • nostaljinostalji12 gün önce
  Gaziantep’te Cumhuriyet düşmanı imamdan skandal ifadeler: Keşke o gün savaşı kaybetseydikGaziantep’te İyinacar Cami imamı bayram hutbesinde söylediği sözlerle namaza gelenlerin tepkisini çekti. İmam, Kurtuluş Savaşı ile ilgili "Şöyle kahramanlık yapılmış, böyle kahramanlık yapılmış. Yunanlıları denize döktüler. Nerde döktüler. Hepsi yalan, keşke o gün savaşı kaybetseydik, belki Osmanlı’yı daha sonra yeniden kurabilirdik” dedi.ite makyajı akmış bir siyasi islam imamı daha. Camiler Şeytanın evine ve deccalın siyasi propaganda merkezi haline dönüş. Bu dönemde bira ataistbile cennete daha layık olur. Bu şerefsizbilmem ne ,onun bunun çocuğusahte islam vemünafık ,sözde islam yunan tohumlarının gittiği yol islam mıdır. hayır Onlar Muaviye'nin ve yezidin çocuklarıdır. Ondan sonra camilere neden boş diye soruyor ve 60.000 kişlik camiler açıyorsunuz. Boşuna, 500 kişlik genelevi açsanız bile bu türimamların imamlık yaptığı camiden dah da hayırlıdır. !
 • HacerHacer13 gün önce
  Hocam bayramınız mübarek olsun.
 • HiraHira13 gün önce
  Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun...
 • alioğlualioğlu13 gün önce
  Kuran okurken Allah kelamı olarak okumak anlamadığımız yerleri yine ona sorarak üzerinde çok çok düşünerek günün ilimleri ile bağ kurarak cehennemi anlamak için güneşi bilmek anlamaya yardımcıdır.Gece gündüzün yaratılışı ile dünyanın kendi etrafında güneşin etrafında dönüşü düşünülmeli o günün helak olan kavimleri ile iki dünya savaşında helak olanlar arasında çok bir fark olmadığı .......sosyal güvenlikle, infak ve zekatın dünyayı nasıl ayakta tuttuğu.....
 • hmdhmd13 gün önce
  SYNÜSTAD VEY. AKİTAİLESİBAYRAMINIZ MÜBAREK ÖMRÜNÜZ UZUN OLSUN. SİZİ SEVİYORUZ. ESSELAMÜN AIEYKÜM VERAHMETULLAH İ VEBERAKATUHÜ...
 • VefaVefa13 gün önce
  Allahin murad ettigi gibi ibadetlerimiz neden biziahlak ve vicdan sahibi iyi insan yapamiyor ?........Her yil artarak yapilanyeni camiler,acilan onca Kuraan Kurslarina ragmen,bir cok bakanliktan daha buyuk butcesi ile 200 bini coktan gecmiskadrosu ileneden namaz kilanlarin %90 hala okudugu fatihanin anlamini bilmiyor bilemiyor ?? ......Keske sosyal bir test icin bir yil boyunca diyanet teskilative butun camileri kapatilmis olsaydi acaba toplumun dindarligi azalirmiy di ??.....Bir zamanlar din guzel ahlaktir diyenlere siz dini sadece ahlaka hapsedip sinirliyorsunuz diye kiziyorduk.Malesef yanildik...Ahlak olmadan ne din nede iman sahibi olunur....Ahlaki kalitesi olmayan birdindarliginahiretteki konumu cehennemin tam ortasi oldugunu gec anladik.....Demekki Din anlayisimizinve ibadet algimiz ana ilkeleri buyuk carpiklik ve uydurmalarla doludur..............Amelleriniz makbul, Dualariniz kabul, Bayraminiz kutlu olsun....
 • dedeslidedesli13 gün önce
  hey kalbi güzel insan...istanbulun yusufu...cok yakinda huzuru...insanlarin umudu...cocuklar bekledi durdu...abi, abi, ekrem abi...analar derki ogul...haziran boldur bol...yirmibiri gündönünümü...cevirdim sana yönümü...gördüm sende bir nur...hep böyle dik dur...yirmiücünde davula vur...hemen dügün dernek kur...evleniyor istanbul
 • MâlumMâlum13 gün önce
  Aynen hocam.İLİM LAZIM İLİM.Maalesef şu anda ilim yeryüzünden kaldırıldı. Allah onu aramızda yaysın ve yerleştirsin.Usülsüz hocalarda bu işin antitezi.Sentez olarak da hadis inkarcısı (ehli habis) ortaya çıktı haliyle.
 • MahoMaho13 gün önce
  Değerli hocam ramazan bayramınız mubarek olsun ömrünüz uzun olsun ALLAHIMIZ senleri çoğaltsın AMİN
 • emekliemekli13 gün önce
  laik dediğin kimleri kapsıyor bende laik ailem büyüklerimde laikti zihniyetiniz kendilerini farklı yere oturtup bu ülke insanlarını ayrıştırana kadar böyle bir farklılık yoktu sizin yaşınızla benim yaşım aşağı yukarı aynı geçmişe şöyle 30-50 yıl geriye bir dönün Dilipak bey o günkü zor şartlara rağmen dine saygı insana saygı komşular arası hoşgörü yardımlaşma kimin ne dini nede ırkının önemli olmadığı yardımların gizli yapıldığı sokaklarda ramazan ayına duyulan saygıyla yenilip içilmediği ATEİST im diyenin bile dine saygıda kusur etmediğini çok iyi bilirsin arabamız evimiz bayramdan bayrama papuçları olurdu gençliğin coçukların ama mutluyduk bayramların bile kokusu bugünlerden çok farklıydı onuda çok iyi bilirsin sadece evlerimizin içi değil sokaklarımızda evimiz gibi temiz olsun der evlerimizin önleride temizlenirdi şimdiki durum ne ülkemizde artan DEİZM ve ATEİST liğin sorumlusu hangi sınıfa mensup düşüncenin ürünü
 • RAMAZAN ÇIKIŞI BAYRAMRAMAZAN ÇIKIŞI BAYRAM13 gün önce
  ramazan nefse en zor gelen şeylerden biridir arzuları hep zincirlenmiştir allahın ikramlarına ulaşması yasaktır ramazan çıkınca bayram yapın diyen allahtır çünkü o esirgemeyi değil ikramı cimriliğ değil cömertliği kendisine ahlak edinmiş bir ilahtır ALLAH ZÜLCELALİ VEL İKRAM OLDUĞU İÇİN RAMAZAN ÇIKIŞINI BAYRAM YARATMIŞTIR allaha emanet olun
 • Hasan Ali Hasan Ali 13 gün önce
  Cami kürsüsünden şu vaazın verildiği ülkede kim okur ki. Bu ülkede şirk yok bu ülkede eniyi İslamiyet bu yaşanıyor. Kuranı yaladık yuttuk Tagut u Red ettik şirkten beri olduk gerek var mı okumaya. KEHF SÛRESİ 23 - Hiçbir şey için, Allah'ın dilemesi dışında: "Ben yarın onu yapacağım deme"24 - Ancak Allah dilerse (yapacağım de). Ve unuttuğun vakit Allah'ı an ve "Umarım Rabbim beni, doğruya daha yakın olana eriştirir." de.(UYARI BİZE DE DEĞİL Mİ.)
 • ömer faruk aydıkömer faruk aydık13 gün önce
  Bayramınız mübarek olsun Abdurrahman abi ve tüm islam aleminin.
 • ArifcikArifcik13 gün önce
  Bir zamanların en meşhur Ezgisiydi...Hiçe sayılıyor bak dini İslam, kan gölüne dönmüş bak Afganistan, Bayram mı olurmuş gözyaşlarından, bayramsa bayramınız mübarek olsun... Cihat sevgisinin yerini aldı dünyalık sevgisi, şehadet arzu'nun yerini aldı Mevki makam sevgisi, daha ne olsun kimliğimizi kaybediyoruz... Bayramsa bayramınız 10 kere mübarek olsun (!)
 • EkremEkrem13 gün önce
  Sayın hocam ve değerli akit TV büyüklerimiz bayramınız mübarek olsun diyecem ama gelin gorunki seytanist gruhlar algı oparosyonlarini siz değerli akit büyüklerimizin üzerine oynayarak ülkemizde iç savaş çıkarmanın peşindeler hadi odtv denen densizleri anladık peki hükümete cumhurbaşkanlina yakın gazetelere ne oluyorda hep bir ağızda salyalar atarak destek veriyorlar işte şeytanlar böyle ortaya çıkarlar sayın hocam Allah rızası için uyanık olun sizin içinizdeki şeytanları belirleyip yanitvde internet medya vesaire bunları teşhis edip atın çöpe o hainleri uyanık olun sayın hocam bunlar muslumanim diye gecinecekler ondan sonra vatan vatan diye sahte salyalarla bizim milletimizle alay edecekler star takvim sabah şafak vatan milliyet diğerleri saymıyorum bile sayın hocam Allah rızası için derli hocalarım bu yazımı yayınlayin bizler okurlariniz olarak hep birlikte akittvmize akit medyamiza gazetemize atılan hain iftiraliri birlikte bozalimdik durun egilmeyin sizlerleyiz sayın hocam şer odakları Birleşmiş bekledikleri pusudan saldırıya geçmişler sayın Abdurrahman bey hocam uyanık olun vallahide billahide bu teröristler yenilecektirler çünkü insan kılıklı şeytanlar bizleri korkutamazlar bildiğimiz hak yoldan donmeyecegiz doğruları anlatmaya devam edin sayın hocam sizler bizler doğruları anlatikca bu insan bozuntusu şeytanlar cogalacaklar değerli akit ailesi onların planlari tuzaklari Hesabı varsaAllahın da zalimlere karşı Hesabı vardır selam ve duayla
 • ErdemErdem13 gün önce
  Elmalılı Hamdi Yazır Hazretleri Bakara Suresi 3.ayetin tefsirini yaparken namazı ikame etmekteki 'ikame' kelimesini izah ediyor. Gene bu ayet-i kerimenin tefsirinde 'Namaz dinin direğidir' hadis-i şerifini açıklıyor. "Hakikaten cemaatle namaz İslâm toplumunun direğidir ve bütün İslâmî teşkilatın binasıdır. Ve cemaatle namaz kılmak ve kıldırmak, o direği dikmektir."Demek ki ancak 5 vakit namaza Allah'ın mescitlerinde devam edenler bu ayette belirtildiği gibi namazı ikame etmiş oluyorlar. Ayrıca sahih hadis kitaplarında geçen bir hadiste 5 vakit namazın cemaatle kılınması Sünenü'l-Hüdâ'dandır diye rivayet edilmiştir. Sünenü'l-Hüdânın manası hidayet yolları, doğru yollar demektir. Cemaati terk, hadiste küfür olarak ifade edilmiştir.Hattâbî, gibibir kısım âlimler "cemaati terk, sizi yavaş yavaş küfre götürür. Çünkü böyle yapmakla İslâm halatını iplik iplik terkeder, sonunda dinden çıkarsınız" şeklinde anlar. Bazı âlimler cemaatin vâcib olduğuna bu hadiste delil görmüşlerdir.
 • Mikail okuroğlu Mikail okuroğlu 13 gün önce
  ALLAH CCRazı olsun sizlerinde eydi mübarek olsun Akit ailesinin de inşaallah selamünaleyküm.
 • zekeriya demircanzekeriya demircan13 gün önce
  Sizinde Bayramınız mubarek olsun muhterem hocam kalın sağlıcakla...

Günün Özeti