Bay başkan kimi atayacak?

14 Nisan 2019 Pazar

‘Müstakbel’ ABD Büyükelçisi, “Türkiye’ye baskı yapacağım” diyor, atamayı gerçekleştirecek Senato komisyonunda böbürlenerek.. “Türkiye, F-35 programına katılımını büyük riske atıyor” diyor. ABD’nin Türkiye Büyükelçisi olması beklenen David Michael Satterfield, S-400 ile ilgili olarak, “atamamonaylanırsa, Türkiye’ye, doğru stratejik kararı vermesi için baskı yapacağım” dedi ve devam etti; “Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınması durumunda ABD’nin Türkiye’ye Patriot füze savunma sistemi satışı yapmayacağını” da söyledi. Bu zat, ABD Dışişleri Bakanlığında Yakın Doğu İlişkilerinden sorumlu müsteşar olarak görev yapıyor ve 1980 yılından beri de bölgeyle ilgili. Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Astana sürecine ABD’nin gözlemcisi olarak katıldı. Dolayısı ile DAEŞ’i, El Kaide’yi, PYD’yi de yakından bilen biri.

Satterfield komisyonda görüşlerini açıklarken, “Dün Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da bu komisyonda belirttiği gibi, Türkiye Rusya’dan S-400 satın alarak, F-35 programına katılımını riske atıyor. CAATSA (Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası) kapsamında yaptırımlarla karşı karşıya. Başkan Yardımcısı Mike Pence’in de NATO’nun 70. yıldönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada dediği gibi, Türkiye seçimini yapmalı. Tarihin en başarılı askeri ittifakında önemli bir ortak olarak kalmak mı istiyor yoksa bu ittifakı baltalayan pervasız kararlar vererek bu ortaklığın güvenliğini tehlikeye mi atmak?” dedi ve Senato Dış İlişkiler Komisyonu üyelerine rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması için gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür etti. 

Satterfield, “Türkiye’ye içerde ve dışarda insan hakları taahhütlerine saygı göstermesi konusunda meydan okumak için çalışacağım” gibi ifadeler de kullandı. Öyle anlaşılıyor ki, bu sözleri ile FETÖ ve HDP, PYD’ye de mesaj gönderiyor. Tabii bu şartlarda Ankara’nın bu adamı kabul edip etmeyeceği de henüz belli değil. Bu arada PKK’yı terör örgütü olarak gördüklerini ve Türkiye’nin meşru kaygılarını anladıklarını söylüyor.

Senato’daki oturumda gerçekleşen ilginç diyaloglardan biri de yerel seçimler ile ilgili. Senatör Jeanne Shaheen, “Türkiye önemli bir müttefik oldu ama demokrasi açısından geri gidişin söz konusu olduğu bir müttefik. Sizinle ofisimde daha önce konuştuğumuz gibi en fazla sayıda tutuklu gazetecinin olduğu ülke. Yerel seçimler yapıldı, sonuçlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinden itiraz var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul seçim sonuçlarını manipüle etmesine izin verilmesi ve seçimin baştan yapılması durumunda Amerika’nın yanıtı ne olmalı?” diye soruyor, Satterfield de “Önümüzdeki günlerde süreci çok yakından izlemeye devam edeceğiz” diyor. Senato’daki oturumda, PKK terörü, Kürt sorununun yanı sıra Suriye krizi bağlamında Türkiye’nin YPG konusundaki rahatsızlığı da gündeme geldi. 

David Satterfield, “Türkiye’nin PKK terörüyle ilgili meşru kaygıları var. Biz de Türkiye gibi PKK’yı terör örgütü olarak görüyoruz. Masum Türkleri hedef alan bu örgüte karşı Türkiye ile ortaklığımızı pek çok düzeyde ve operasyonel anlamda sürdürüyoruz. Türkiye’nin Kürt toplumunu tamamıyla Türk toplumuna entegre etmesi çabalarını memnuniyetle karşıladık. O anlamda olumlu adımlar atıldı. PKK ve terör konusunda aynı pozisyondayız. Türkiye’nin bu anlamda son derece meşru kaygıları var” şeklinde konuştu. Türkiye’nin Suriye bölgesindeki güvenlik kaygılarını ise diyalog yoluyla gidermeye çalışacaklarını söyledi.

Aslında komisyondaki sorular ve cevaplar aslında Türkiye’ye mesaj niteliği taşıyor. Oturumda Demokrat Senatör Bob Menendez de büyükelçi adayı Satterfield’a, “1915 olaylarını soykırım olarak niteleyip nitelemediğini” sordu. Satterfield, “Başkan bunu 20. Yüzyılın en korkunç zulmü olarak tanımladı. Ben de bu açıklamaya uyuyorum. Bu sözler ABD hükümetinin pozisyonunu yansıtıyor” dedi. Öte yandan; basında Trump’ın, sözde ‘yüzyılın anlaşması’nı ilan etmek için İsrail’de Netanyahu’nun kuracağı yeni hükümeti beklediği ve önümüzdeki günlerde bu yönde önemli gelişmelerin beklendiği ifade ediliyor. Trump’ın  İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü barış planına, Suudi Arabistan, BAE ve Mısır da destek veriyor. “Yüzyılın Anlaşması” planı, Filistin devletini kurmak ve tanımak için Sina topraklarının alınmasını ve İsrail’e verilmesini öngörüyor. Öte yandan; Kudüs’ün tamamının İsrail’e bırakılması ve Batı Yaka’daki yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmesi yanında Lübnan, Suriye, Ürdün’den alınacak toprakların, kurulacak Filistin devletine verilmesi ve Filistin topraklarının aynı zamanda İsrail’in güvenliği için bir tampon bölge oluşturması öngörülüyor. Aslında bu konuyu daha önce “Dahlan Projesi” olarak yazmıştım. Kuşner de bunun için bölgede mekik diplomasisi yapıyor. Suudi Arabistan’da Veliaht Prens de bu senaryonun bir parçası. Öyle anlaşılıyor ki, Libya ve Sudan’da yaşananlar bir yandan bu projenin hayata geçirilmesi yönünde bir operasyon anlamı taşırken, öte yandan, Mısır’a güney ve batı yönünde yeni müttefikler bulma arayışından kaynaklanıyor.

Bu proje sadece Filistin topraklarında iki devletli bir yapı oluşturma yanında, Lübnan, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Mısır toprakları üzerinde de bir revizyon öngörüyor. Ve yine bununla birlikte, eşzamanlı olarak ABD, İngiltere ve Fransa’nın garantörlüğündeki bu bölgeye tek taraflı bir kararla askeri ve siyasi müdahalede bulunuyor. Bu durum; Rusya, İran ve Çin tarafından da ilgi ve dikkatle takip ediliyor. Bu planın bir sonraki adımı ise, “Kıyamet savaşı”na giden yolda son kavşak olan “Mescidi Aksa’nın bulunduğu yere Süleyman mabedinin inşası” ile ilgili. Bu arada Tunus’a da dikkat etmek gerek. Cezayir’de Buteflika’nın bir muhtıra ile görevden alınması da bu anlamda bölgedeki hareketlilikle ilişkilendirilebilir. Ülkede seçim tarihi açıklansa da olaylar devam ediyor. Sudan’da olayların bundan sonraki seyri ile ilgili olarak bir öngörüde bulunmak zor. Bir darbe yapıldı ve sonra darbeci istifaya zorlandı. Sokak gösterileri devam ediyor. Darbeyi destekleyenler arasında görüş birliği yok. Uzlaşı olmazsa, Sudan; Yemen ya da Suriye’ye dönebilir mi? ABD’nin desteğinde Mısır ve Suudi Arabistan Sudan’da düzeni sağlamak için (!) Sudan’a askeri ve “insani” anlamda yardıma “mecbur” kalabilir mi!? Şunu bir kenara not edin Türkiye’nin Sudan’da Sevakin adasındaki varlığı, ABD’liler ve ABD’nin bölgedeki işbirlikçilerini en az Türkiye’nin S-400 kararı kadar rahatsız ediyordu. Yeni atanması sözkonusu olan büyükelçi adayı, yukarıdaki açıklamaları ile dikkatleri başka hassas noktalara çekmeye çalışsa da, aslında asıl görevi bu olacak. Bu planın içinde BOP üzerinden 22 ülkenin sınır, rejim ve iktidar yapılarını yeniden düzenlemeyi hedefleyen projenin yeni merkez üssü de Mısır desteğinde Şam merkezli olarak dizayn edilmek istenen ve aynı zamanda İsrail’in güvenliğini de sağlayacak olan, SDG çatısı altındaki PYD unsurları ve “Yeni Haçlı koalisyonu” olarak dizayn edilen yapının içine dahil edileceği “Arap NATO”su olacak.

ABD, Assange’ı aldı ve Afganistan’daki sorumluluğu olan insan hakları ihlalleri ile ilgili olarak Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmasının reddedilmesinin ardından biraz da rahatlayarak yeni senaryolarını hayata geçirmek için geri saymaya devam ediyor.

Mekerallahu! Onların bir planı varsa, Allah’ın da bir hükmü vardır. Bize hayır gibi gelen şeyde şer, şer gibi gelen şeyde ise Allah hayır murat etmiş olabilir. Ankara’ya gelince, seçim tartışmaları bir an önce bitirilip, Allah’ın yardımının bize ulaşmasını engelleyecek, ne kadar siyasetçi, parti yöneticisi, bürokrat, yerel yönetici var ise bir an önce yakasını bunların elinden kurtarıp, çözüm bekleyen yerel, bölgesel ve global sorunların çözümü için kafa yormaya başlamalı. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • FerhatFerhat1 ay önce
  Hira kardeş şah Pehlevi 1941 yilinda Rusya ve İngiltere'nin İran'ın başına getirdiği bir padişahtı. Fakat dönemin ABD disisleri bakanı hennry Kissinger İran'ın petrollerinin sadece İngiltere ve Rusya tarafından kullanılmasından çok rahatsızdı ve kendisi için de pastadan pay koparmak istiyordu. Henry Kissinger aynı zamanda Rockefeller ile three eys isimli mason locasinda faaliyet gösteren Neo liberalist bir masondo. Nitekim ABD şah pehliviyi devirmek için humeyni ile İran'ın petrolerin kullanımı karşılıkmutabakat sağlayarak iranda CIA destekli bir İslam inkılabı gerçekleştirdi. Kısacası İslam inkılabı olarak inandığımız inkılap aslında Neo liberalist masonların gerçekleştirdiği bir inkilapti gerçeğinde. Bu sebeplerden dolayı İran'dan bir Mehdi çıkarsa bikini bu Mehdi kimin hizmetinde olacak. Bilindiği gibi memleketteki bazı şuursuzlar din ile alakası dahi olmayanRTE yi bile Mehdi ilan etmişlerdi.
 • SeldaSelda1 ay önce
  Daesafganistana el attiysaturkiyedeki afganlilar ve mülteciler konusundaneden gevsek davraniliyorseçim isleri artık bitsin daha önemli sorunlarımızvar allah sizden razı olsun hocam doğruları yazıyorsunuz
 • SeldaSelda1 ay önce
  Daesafganistana el attiysaturkiyedeki afganlilar ve mülteciler konusundaneden gevsek davraniliyorseçim isleri artık bitsin daha önemli sorunlarımızvar allah sizden razı olsun hocam doğruları yazıyorsunuz
 • ALI.FALI.F1 ay önce
  muhteshem
 • Gökkubbe Gökkubbe 1 ay önce
  Olmuş bitmiş için en dogru ve en Akıllı olan hareket, Alemlerin Rabbı olan Allahu Tealanın safında hareket etmek. Allah'ın Lanetlemiş Kulu olan Şeytanın safında olmak Ahmaklıktır.
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam uretim olmadan olmaz buyume uretime dayali olmali Erbakan hocam agir sanayi uretiminden bahsedeli 30 sene ooldu hala biz kalkinmada olan bir ulkeyiz
 • RabiaRabia1 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim müslümanlar sadece kardeştir.hucurat süresi.10.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak yine nöbetlere çıkılması gerektiğini düşünüyoruz.seninleyiz Erdoğan.diyoruz.son sozlerinizede katılmamak elde değil.hak serleri hayreyler.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.
 • AvniAvni1 ay önce
  Vallah hocam bi canimiz var. Yatarak ölmektense din uğrunda vatan uğruna mukeddesatlar uğruna vermeye hazırız.yeter ki dik duralım. Hakdan taraf olalım.
 • HaLiLHaLiL1 ay önce
  Abd ile gemileri Obama'nın Suriye tutumundan sonra yaktık. Artık dönüşü olmayan yola girdiğimizi kabullenip, hazırlığı ona göre yapmak gerekir. Suriye iç savaşı, abd desteğini arkasına alan israil için bulunmaz fırsat oldu. Gerisi artık çorap söküğü gibi gelmesi beklenmekte. Filistin için 2 devletli çözüm arayışı patlayan bir balondu, yakın zamanda ortaya çıktı. Herkes iyi bilmeliydi ki, vaad edilmiş kutsal topraklarda Filistin'e ve Filistinliye yer yok ve olamazdı da. İnsanın kendini bu şekilde bir iyi niyetle kandırması kendiyle beraber başkalarına da zulümdür. Filistin bunu gösterdi. Müslümanlar olarak oradaki siyonist kadar şuurlu değiliz. Onlar tek devlet israil planıyla hedefe yürürken müslümana ne oluyor da oyuna düşüyor. Müslümanlar için bugün de yarın da tek bir çözüm var ve o tek çözüm siyonist korsan devletin her ne pahasına olursa olsun oradan sökülüp atılması ve bir daha esamesi bile okunmamasıdır. Anlayamadık mı, şu an savaş kapımıza dayanmış olması orada hayat hakkı tanıdığımız melanet yüzünden. Bir savaş çıktığı anda, karadan da havadan da ilk vurulması gereken yer, abd'nin ve ingiltere'nin yumuşak karnı İsrail'dir. Savaş hali olduğu için top yekun imha edilmeliler. İsrail'in oradaki varlığı sona ermeden israil'e yardıma koşan hiç bir devleti durdurmaya imkan yok. Saldırı, ancak israil'e olursa müslüman bütün halkları yanımızda, omuz omuza bulacağız. Türkiye şimdiden istihbarat elemanlarını Mısır, BAE, Arabistan, Lübnan, Sudan, Tunus gibi ülkelere yerleştirip oralardaki yerellerle beraber teşkilatlanması ve günü geldiğinde, eğer devletin başındakiler düşmanla işbirliği yaparsa, o başları suikastle veya halkı kıyama getirerek budaması ve Türkiye eksenli hareketin içine çekmeye hazır şekilde mobilize etmesi gerekir. Biraz müdahale ile halkın kıyamı önünde kimse duramaz.
 • Urfa Urfa 1 ay önce
  Allah razı olsun hocam
 • din günü geldiğinde!din günü geldiğinde!1 ay önce
  "Tarih İnançlarına İhanet Edenlerle Dolu" demiş yazar' ın biri, kimdir yada kimlerdir bunlar? yani inançlarına ihanet edenler, dinlerini çok ucuza satanlar' mı' dır bunlar? dininizi çok ucuza satmayın uyarısına rağmen... Cehennemin ateşi önce müslümanları mı yakacaktır? ne denmişti inananlara, Araf Suresi 179. ayette biz insanların ve cinlerin bir çoğunu cehennem için yaratmışızdır, onlar gözleri vardır görmezler, kulakları vardır işitmezler, kalbleri vardır bilmezler; denerek ve devamında onlar hayvanlar gibidirler hatta hayvandan daha aşağıdırlar denerek.onca uyarıya rağmen; hala onlar gözleri vardır görmüyorlar, kulakları vardır işitmiyorlar, kalbleri vardır bilmiyorlar. Ne denmişti İbrahim suresinin bir ayetinde; sizler yapılan haksızlıkları görmediğimizi mi sanırsınız biz onları dehşetinden gözlerinin belereceği bir güne erteliyoruz.Selam ve Dua İle...
 • çakır hocaçakır hoca1 ay önce
  sıla,,, MEGA rüyaları ( ütopyaları ) görmek mega güçlerin hakkıdır.Biz halk için sadece bir yerde, mega kelimesi kullanılabilir.O da megalomani dir.Ve hakikat tedavisi zordur.Denge, sistemleri kararlı hale getiren unsurdur.Gücümüz ile ütopyamızı dengeleyemez isek, bunun adı hastalık olur.Ne yazık ki, gücü olmadığı halde, akil olmayı güç addeden bir kesim vardır.Sadece akil olmak güçlü olmak değildir.Güçlü olmayan akilin aklı kendine bile fayda vermez.Ama bu zavallılar yinede akıl satmaya devam ederler.Akil olmadığı halde kendini akil zan etmek ise, daha farklı bir hastalıktır.Ahmaklık.. özellikle bizim gibi geri ve kimliğini şaşırmış, geçmiş kültürü ile bağını koparmış, kayıp toplumlarda, sosyal salgın halinde ve genele yaklaşacak kadar da çoktur.İşte bu seviyelere düşmüş toplumlara, akıl mantık bilim etik ahlak kanun din felsefe matematik vb hiç bir değer fayda vermez.Onlar herbiryerlerinden değişik sesler feryadlar çıkararak yaşar ve öylede kurban edilmeyi beklerler.Teker teker veya topluca telef olmaları, onlarda bir değişikliğe neden olmaz.Seslerin çokluğu hiç bir zaman kasapları etkilemez.Milyon milyar fark etmez.Sestir sonuçta.Kulağını tıkadığın zaman zararı olmaz.Bir de hiç sesi çıkmayan mantarlar vardır.Bunlar her mevsim toplanabilir.Besin değerleri ete yakındır. x den sonrası y z hani.Daha bi mantar olduğu kesin.Toprak verimli, üzerine bir de batıdan gübre ve teknoloji.Sen de bire bin, ben diyeyim bire milyon verim .Eğer ki insan kavramına eş değer kavimler zamanına dönmek mümkün olsa idi, onlara bir kitap yeterdi.Ama gel gör ki, rağbet etmediği gibi, tahrif etmeye cüret edenler arasında, sadece lain gezinir.Onların uzlaştıklarını anlaştıklarını birleştiklerini aynı hedefe yöneldiklerini asla göremezsin.Onların kalplerinden sevgi sırrı alınmış, yerine adavet tohumları bırakılmıştır.Ben diye yaşar, koşuşur, yazar, meleşir dururlar.iki cihan cehennem böyle birşeydir.Kendilerini temizlemeyenlere huzur ancak rüyadır, ütopyadır.İpi sağlam tutan ve sahibine sığınanlara aşk olsun.Gerisi hüsrandadır.Cümleten hayırlı geceler.
 • din günü geldiğinde!din günü geldiğinde!1 ay önce
  yine mi iblis in sansürüne takıldık nasıl olsa din günü gelecek
 • din günü geldiğinde!din günü geldiğinde!1 ay önce
  Mekerallahu! Onların bir planı varsa, Allah’ın da bir hükmü vardır.Allah' ın hükmü bekleniyor. Dünya kurulduğundan bu yana hala bekliyorlar; ne diyordu yahudi siyonist İsrail cumhurbaşkanı, İstanbul'a yaptığı bir gezi esnasında, Sultanahmet camisi ziyaretinde, kendisine sorulan, kutsal kitaplarında sizin kavminiz ile ilgili yazılanlara inanmışların mabedini ziyaret ediyorsunuz vb. gibi bir soruya verilen cevapta; Kur' an' ın bahsettiği o müslümanlar gelsin onun çözümünü o zaman düşünürüz denmişti. Bu lafı eden adama verilen cevap, onlarca yıl sonra, önce Sultanahmet camisini doldurun da ondan sonra Ayasofyanın açılışını konuşun; oldu. Ben merak ediyorum Ayasofya Camisi kimin toprağında? Yıllardır Türkler ve Müslümanlar Ayasofya Türk Yurdunun toprağıdır denerek kandırılıyormu? Birde Çanakkale gerçekten geçilmedimi? Yoksa Lozan' da geçildi' mi? Lozan Antlaşmasının gizli denilen maddeleriniçin hala açıklanmaz? Sahi Alparslan Malazgirt' te kaç kişilik orduya kaç kişilik ordu ile neye güvenerek cenk etmişti de galip gelmiş ve Anadolunun kapıları Türklere ve Müslüman' lara açılmıştı. Bilen ve hatırlayanlara sorulur. Alparslan neye güvenmişti ve neye teslim olmuştu' da Kendisinden üstün birlikleri dize getirmişti? Sahi Türkler hangi ruh ile Vietnam' da cepheden kaçan kimlerin örekesini kurtarmıştı? da torunları Türklere meydan okuyor.Mekerallahu! Onların bir planı varsa, Allah’ın da bir hükmü vardır.O hükmün içinde Türkler de yokmu’ dur. Osmanlı döneminde bir inanışa göre Türkler Allahın neyidir? Sahi Allah' ın Kırbacı hangi kavmin elinde dirde bu durumdan kavimler korkmaktadır bu kırbaç ne zamana kalkacak ve kimlerin kafasına inecek Bir Alparslan Bir Selahattin yokmu sanıyorsunuz bu kavmin ruhunda zamanını bekleyen Selam ve Dua ile…
 • Ayhan77Ayhan771 ay önce
  selamunalleykum , 15 senedir gergin okuduğum akit yazarlarından biridir abdullah hocamız.son bi iki aydırak partiyi eleştirmesini,yanlış yapılan, çıkarcı ,menfaatçi,yolsuzluk yapan ak parti içindekileri durmadan uyarıp köşe yazılarında bunu ikrar etmesi,haksızlık yapana karşı durması güzel bişey?Ama o kadar saldırıyorsunki,CHP,iyi parti,hdpkk,nın ve bu zamana kadar CHP veya başka belediyelerinde yolsuzluk yokmuş gibi algı oluşturuyorsun? Geçen Sözcü gazetenin birinci sayfasında çıktın eyvallah kim kul hakkı yiyorsa alla perişan etsin.Dediğim gibi 15 senedir akit takipçisiyim burda fazla yorum yazan olmazdı 15 temmuzdan beri ve sizin gerçek demokratik duruşunuzla hergün yüzlerce yorum yazılıyor en çok ta sizin yazılarınızda ,yorumların %70-80 i akit görüşüne karşı yorumlar,ve siz her yorumu yayınlıyorsunuz ,demokrasi bu dur işte ..gösterin bakıyım hangi gazete medyada bu kadar o medya görüşüne karşı yorum yazabilir yayınlanır? Sözcü zerre yayınlamaz,öbürleride işine geleni yayınlar?Eee burda durmadan algı yapmaya çalışan ,sadece onların görüşündekileri eleştirince işte yolla geldin hoca diyenlere mi yaranmaya çalışıyorsunuz? Bunlar zerre değişmez yorumlarındanda nasıl kıvırdıkları belli. ,
 • mevhibe inalmevhibe inal1 ay önce
  Satterfield ve Pollack casusluktan yırtarken bütün suçun Lawrance Franklin'in üzerinde kaldığı Abedede ipler İsrael Lobby'nin eline geçmiş iyice.Okumaları ona göre yapmakta yarar var. Bu rezilliğin önlenmesinde yine sağduyulu Yahudilere çok iş düşüyor. Yoksa her türlükanunsuzluğu göze almış bu ÇETE hepimizi tehlikeye atacak....
 • MilliMilli1 ay önce
  AIPAC'a devlet sırlarını ver,devamlı yüksel, Ortadoğu'da her karışan bölgede bulun, Yahudi asıllı ol....daha iyisi olmazdı!
 • din günü geldiğinde!din günü geldiğinde!1 ay önce
  Mekerallahu! Onların bir planı varsa, Allah’ın da bir hükmü vardır.Allah' ın hükmü bekleniyor. dünya kurulduğundan bu yana hala bekliyorlar; ne diyordu yahudi siyonist İsrail cumhurbaşkanı, İstanbul'a yaptığı bir gezi esnasında, Sultanahmet camisi ziyaretinde kendisine sorulan, kutsal kitaplarında sizin kavminiz ile ilgili yazılanlara inanmışların mabedini ziyaret ediyorsunuz vb. gibi bir soruya verdiği cevapta; Kur' an' ın bahsettiği o müslümanlar gelsin onun çözümünü o zaman düşünürüz demişti. Yani bu lafı eden adama verilen cevap önce Sultanahmet camisini doldurun da ondan sonra Ayasofyanın açılışını konuşun dnerek cevap verilmişti.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • MEGA ÜTOPYAmMEGA ÜTOPYAm1 ay önce
  ___("Bir ülkeyi helâk etmek istediğimizde, o ülkenin zenginlik sebebiyle şımarmış elebaşılarına (iyilikleri) emrederiz; buna rağmen onlar orada kötülük işlerler. Böylece o ülke, helâke müstahak olur; biz de orayı darmadağın ederiz)İsra suresi 16.Ayet)______________________ İslami kalkınma başlıyoooooooor. Kimse kusura bakmasın. İşte bunlar da benim düşüncelerim. KALkınma REçetesi. Eğer REisi Azam olsaydım(Allah göstermesin SEvabı çok işin Vebali de o kadar çoktur. En güzeli sade ve sessiz yaşamaktır. Vesselem.)________________________1.)Günde; Park VE bahçeler müdürlüğünden başlardımVE ne kadar çim veya işe yaramaz ot-çiçek varsa hepsini yolarYErine halkın istifade edebileceği; MAYdanoz,tere, ....... vb. her türlü yenebilen ya da pazarlanabilen yeşillikler ektirirdim.(çiçekte olabilir bu yenilebilir ot da meyve de)Not: çimi ne yiyebiliyoruz, ne yedirebiliyoruz. sadece çöpe atacak atıklar yetiştiriyoruz, suluyoruz, gübreliyoruz.HAtta başına bekçi bilem dikiyoruz.... Sırf yeşillik olsun diyeyse bu zahmet.... BAri yenilebilen yeşillikler olsun.)________________________________________2.)Günde; Bizim Salaklar gibi; 81 ile adeta 81 büyükşehir iddiasından vazgeçer.ÜLkemi (toplamda sadece) 16 Büyükşehirle yeniden düzenlerdim(bir nevi 16 eyalet. Ecdad 1400 sene böyle nizam etti dünyayı Bilinenden şaşmamak lazım). Çünkü bütün israfı; belediyeler ve makam araçları ve sekreterleri ve boşgezenlerin aylıkları oluşturuyor. Utanmasalar her bir muhtarlığı belediyeye çevirecekler. Bunları devletin sırtından def etmeden nasıl çıkacağız aydınlıklara??? İNşallah.Şehre bir başkan yeter. İş bilmez ve ellerinden asla iş gelmez VAlilerin hepsine kapıyı gösterir, ELVEDA derdim.Bütün vali konaklarını VE valilik binalarını da "okulcami"lere tahsis ederdim.__________________________________________________________________________3.)Günde; Polis teşkilatın da ne kadar BAyan memur varsa hepsinin işine son veriri(Kadınlar narin varlıklardır. Güçlü varlıklar değil. Kadının olduğu yerde fuhuş herzaman beraberinde. Nyapym??? Gerçek böyle) Ve mevcut polis nüfusunu 4 katına çıkartırdım. Yasayı ve vatandaşı koruyamadıktan sonra yerim senin devletiALİYYEmi... _______________________________4.)Günde; Bütün camileri ve okulları aynı statüde sınıflandırırdım. CAmiler; ibadethane değil, ASILeğitim yuvalarıdır. BU asla unutulmamalıdır. Hem okul sayısı artmış olurdu, Hem de CAmii sayısı. Belki böylece okullar(artık cami) da ahlaksızlıkta yaşanmaz olur hem de gençlikler; camileri doldurmuş olurdu... ___________________________________________5.)Günde; KArma eğitimi devlet okullarında VE teşvik verdiğim bütün özel okullarda sonlandırırdım.(Kişilerin kendi okulları devletimi bağlamaz. NAsıl istelerse öyle işletsinler Ben sadece denetçisiyim.) Kızları hanımefendilik okullarında ASalet ve hanımlık ve sanat öğretirdim; Minik Beyleri de zanaatkarlık VE ilim konularında öncü olacak şekilde eğitirdim.___6.)Günde; GAzeteler ve TVlerde ne kadar yandaşım varsa hepsine tekmeyi basardım. ÇÜNKÜ; onların işi-gücü sadece SALAKLIK-DALKAVUKLUK.(BENi ancak BEN savunurum YA da savunmam. Allah en güzel savunucudur kulunuVesselam) GerizekalılarımaPARDON yandaşlarıma savundurtmam aslaaa Kendimi. Milleti BANA düşman ettirirler SOnra. Salak dostlarımın sayısındansa; akıllı düşmanlarımın çokluğuna sevinirim.) Her türlü yayının başına; Ne kadar bendenizi sevmeyen(Ama devletine aşık), hatta bendenize küfür eden; muhalifim ya da düşmanım varsa hepsini onlarla doldururdum. Sonuçta "Ey Düşmanım, sen benim ifadem ve hızımsın;Yelken rüzgara muhtaç; BAna da SEN lazımsın(şiirin doğrusu böyl değil ama işin doğrusu böyle. Nyapym?) " meselesinde olduğu gibi En fazla beni eleştirenler şüphesiz benim iyiliğimi en çok isteyenlerdir. Kendimi düzeltmeme VE halkımı yüceltmeme yardımı dokunabilirler. HAtalarıMI gözümün içine; sadece onlar sokabilirler._________________________________________________________________7.)Günde; MAkam arabası ve sekreter..... vb. (Seçilenlerin yanında eşantiyon seçilen) herkesin ve herşeyin işine son Verirdim. Dolayısıyla bütün israfa da son veriridim.(herşey Allah c.c. nun izniyledir. NAsip değilse ne gelir elden?)__________________________________________8.)Günde; Ülkenin Bütün gizli saklı dosyalarını ve Üst düzey bürokratlarını SALAk gibi tek bir sarayda toplamazdım.(Savaş zamanında, düşmanlara hedefler sunmazdım) Mevcut sarayı da FENilkokulu ve FENortaokul ve FENlise yapardım. Bütün Ülke benim zaten. Niye kendimi dört duvara hapsedeyim??? Yoksa ben eşşek miyim???_________________________________9.)Günde; Bütün devlet üniversitelerini kendi kendine yetebilecek şekilde yeniden tahsis ederdim(Her sene en az 70 milyar dolar(kesinlikle abartmıyorum) üniversitelere harcanıyor(Binasına,hocasına,sekreterine, çalışanına, çimine, otuna, öğrencisine, WCsine..... sına) TAm bir karadelik. Bir halt buldukları da yyYOK. Ancak tek işleri devleti sömürmelik, Sonra da doçentliklerini beğenmezler. Utanmazlar, haramiler.)__________________________10.)Günde; Bütün okulları da kendi kendine yetecek şekilde yeniden tahsis ederdim. Özellikle meslek okullarını. Ecdad 1400 sene hep böyle davrandı ve asla yıkılmadı. Her bir okulu bir profesöre ya da doçente emanet eder; yıl sonunda ondan hesap isterdim.________________11.)Günde; Sokakta, dışarda, içerde.... vb yerlerde ne kadar ahlaksız, DİNsiz, imansız, kitapsız hattta namussuz vatandaş varsa bulur onu ennnnnn yakınımda iş güç sahibi ederdim AMA bir şartla; haftada 1 (ya da duruma göre 2-3) gün İSLAH olma kursuna gitmesiyle kaydıyla. Aksi halde vatandaşlıktan men ederdim.__________________________________12.)Günde; Dünyaya çıkardım; Ne kadar zengin tüccar varsa hepsini toplardım VE derdim ki; "Size benim ülkemde sınır yoook. Gelin yatırım yapın. Vergi de istemiyorum, elektrikte, KDVde.Yeter ki vatandaş boş boş beklemesin evde, sokakta, OTOBÜSTE" Millet başını kaşıyacak vakit bulamasın ki; Şeytanda VAtandaşımın aklına girecek yer bulamasın._______________________________________________________________13.)Günde; Bütün kadınları- kızların çalışmalarını yasaklardım. Onlar bir kraliçe gibi yaşamalı, İşçi gibi sürtmemeli. İstedikleri neyse devlet tarafından karşılıksız verilmeli. İslam şeriatine göre herkes evlenmeli.______________________________________________________14.)Günde; AĞIR sanayisi olan devletlerle(özellikle Ukraine) benim(Özellikle Bursa'daki) manifutarıcı kodamanlarımı ortak ederdim. İşi öğrenmeleri için elimden gelen desteği ALLahın izniyle verirdim.______________________________________________________________15.)Günde; Ağır sanayimin; özellikle, "füze savunma sanayisi" olarak gelişmesi yönünde teşvik ederdim. Çünkü hadisi şerifte;" Atıcılıkta üstünlük sağlayan; Savaşlarda da üstünlük sağlayacaktır." buyurulmuştur. __________________________________________________16.)Günde; Tvleri ve interneti haftanın bazı gününde ülke genelinde kapatırdım. VATAndaşlarımın birgününü; Teknolojisiz ve telefonsuz ve internetsiz olması için her şeyin fişini çekerdim.(Ben devletim. İmkansız şeyler; benim sadece birazcık zaman alır)_______________________________________________________________________17.)Günde;Bu günde ve 99. güne dek yapacaklarmı anlatmayacağım. Çünkü her şey; her yerde konuşulmaz.LAkin bu kadar hayırlı işlere de kimse vakit harcamaz. HAlkı Devletin üç kuruşluk geçimlik parasına aslaaaa muhtaç etmezdim. ÜLKEMde herkes ekip biçmeli. Biçtiğini de yemeli-satmalı-zekatını vermeli.________________________________________________Sİyonist sünepeler BEKLESİN aslanın ormandan çıkmasını. KAvimleri helak edecek olan; Allah'ın halis kullarını. Başınıza balyozu er-geç yiyeceksiniz. Çünkü görecek günleriniz; kitabınızda dahi yazılı.
 • çakır hocaçakır hoca1 ay önce
  sılaaaa ! nerdesin ..tebdili kıyafet yapıp da mı yazıyon nedir..takip edemez oldum sizi.can çıkmadıkça huy çıkmaz demişler diye canını çıkaracak değiliz.Olduğun gibi de severiz.Adam adam diye diye adamı vird edinmişsin.Adam olmasa cennetmi olacak yavrum benim.Nikahta keramet vardır.İyi bir nikah insanın dünyasını ahiretini siyasetini düzeltir.Düzeltmeyen nikah nikah değildir.Bu millet de devlet de düzelmez.Biz kendimizi düzeltelim.İnsan kimlerle yatıp kalkarsa onlara benzer.Şu millete yapılan en büyük kötülük, devleti yönetmekte payının olduğuna inandırılmasıdır.Yok öyle bir şey yavrum.Güçlü olanların oyun sahasıdır devlet.iç kale vardır, dış kale vardır bide kalenin dışı.Kurtlar en içde, çakalllar tilkiler dış kalede, davarlar sürüler kale dışında.İnsanlık tarihi aynen devam etmiştir.Sürüler için meleşme noktaları belirlemişler diye illa meleşmek gerekmez.Halkız yavrum biz halk.Akıllı gibisin maşallah ama biraz kıtlık da var sanki.Sen kendini parçaladıkça, sanki bana bi şey oluyor.Fazla naz aşık usandırır.Ya hayır yaz ya üskun.Çıkaramadık beynine dühul edeni.Dibini görücen bu inatla.Gel vaz geç.Hiç olduğunu anla.(Sevenlerin istisna).Dön yavrum acizliğini itirafla, rabbine.huzur onda.bu pisliği artık kıyamet temizler.o da onun takdiri.artık anla ve heyecan yapma.zavallı kuzucuklarım.
 • HiraHira1 ay önce
  Şu Amerika ve Rusya düşman gibi görünebilir ama söz konusu müslümanlar olunca ya da özellikle biz olunca birlik oluverirler. S400 ya da f 35 den ziyade bizim kendi savunma sistemimizi kurmamız lazımdı. Çin'in Amerika ya gönderdiği vatandaşları bizzat Çin için bilgi topluyorlar. Bizim Amerika'ya gönderdiğimiz öğrenci batı hayranı olup çıkıyor üstelik bize değil onlara çalışıyorlar anlamadım ben bu işi. Ya da sporcu ithal edeceğimize bilim adamı getirecektik ülkemize. Mit ne iş yapıyor bilmiyoruz. 15 temmuzda gördük miti. İstihbarat olsun polislik olsun en zeki kurnaz adamların işi. Biz koyduk işsizliği önlemek adına bu vasıflara sahip olmayan gençleri. Fetö askeri bilgileri kesin Amerika'ya vermiştir. Şaşıyorum onlara da yaşadıkları devlete millete müslümanlara ihanet ederek nasıl İslam'a hizmet ettiklerini düşünebildiler... Şu seçim işlerinden ziyade ülkemizin önemli mevzuları konuşulmaya başlanır umarım...
 • HiraHira1 ay önce
  AB ve Amerika hem üretiyor hem de çok tüketiyor. Hindistan üretiyor ama tüketmiyor. Türkiye üretmiyor tüketiyor. Battık sayın yazar. Madem başkanlık sistemine geçtik neden milletvekili sayısı arttı?? Ayrıca neden milletvekilleri bu kadar beleş yaşıyor?? Gençler ise işsiz evlenemiyor ve en verimli çağları boş boş geçiyor. Bu gençleri her kapıya bekçi polis olarak dikçeğimize üretime katsaydık iyi olurdu ama artık çok geç. Fabrikamız yok yapılan yüksek yollar toprağımızı her yağmurda sular altında bıraktı toprağın verimi gitti. Köylerimizde insan kalmadı. Çiftçimiz de bir yere kadar üretebildi. Ben köylümüze de hak veriyorum millet devlet kapısında canını üzmeden kolay para kazanıyor sonra o parayı orda burda canının istediği gibi harcıyor ne tasarruf yapıyor ne de zekat veriyor işin ilginci çılgınlar gibi gezip tozup üst baş alanlar bir de aldığımız para yetmiyor edebiyatı yapıyorlar habire zam istiyorlar, köylü zorlukla bir şey üretiyor sonra deniyor ki soğan 1 lira olsun... Geçti o günler 10 değil 100 bile olur üretim olmazsa. Ayrıca 1 dolar 10tl olursa alınan maaşlar yere çakılır. Türkiye'yi memurluk hizmet sektörüyle inşaat şektörü bitirmiştir....
 • RagipRagip1 ay önce
  Kırk katirmi kırk satirmi ....bir lokomotif40 vagonu çeker .40 vagon bir lokomitifi çekemez..iş bilenin kılıç kusananin .işi erbabina ver bir ekmek fazla ver.elden gelen öğün olmaz oda vaktinde gelmez. Incitme intcittigin yerden incinirsin.üzüm üzüme baka baka kararır.
 • Kim DinletKim Dinlet1 ay önce
  Yahu Hz Ademden beri Kötüler ; Kötülük yapar ,yapmaya çalışır , Şeytanı , Düşmanı, Dış güçleri anladık peki biz ne yapıyoruz niye hep zillet içinde aşağılanıyoruz niye güçlü değiliz, niye zengin değiliz neyimiz eksik ,niye biz onların seviyesinde-üzerinde değiliz hep başkalarına atıp tutarak hangi problemimizi çözdük ,
 • DemiroğluDemiroğlu1 ay önce
  Abd ve Ab İstanbula adeta SÖMÜRGE VALİSİ atama yarışındalar..tabi BATI EZİĞİ Chp hemen Abd ye ve Ab ye selam durmaya başladı......YA ORGANİZE OY HIRSIZLIĞI SAYESİNDE İSTANBULA BAŞKAN OLACAKLAR ya da mazbataaaa mazbataaaa diye Abd ye yalvaracaklar...daha önce yönetimi ele geçirebilmek için "asker kılıklı " darbecileri "ORDU GÖREVE" diyerek gaza getirip malı götüren Chp bu sefer direk olarak darbeci generallerin bağlı olduğu Abd ye Türkiye ye ekonomik baskı yapın diye yalvarıyor....
 • ANKARAANKARA1 ay önce
  Seçim sonuçlarını doğru okuyup da Ankarada bürokrasisin de ve siyasette , il ve ilçe teşkilatlarında doğru değişimler yapabilmek mümkün olacak mı bakalım ..Doğru değişimler olması noktasında kimse de umut da Yok doğrusu ..İnşaallah okur . Dürüst , Çalışkan ve sadakat sahibi insanları küstürmemek lazım ..
 • Birlik ve Kenetlenme ZamanıBirlik ve Kenetlenme Zamanı1 ay önce
  Gün birlik beraberlik ve REİS' in etrafında kenetlenme zamanı .Çözülme başlarsa Allah korusun Suriye , Sudan Mısır gibi kukla yönetimlerin iş başına geldiği ülkelere döneriz .İnşaallah seçim sonuçları doğru analiz edilir de , teşkilatlarda , bürokraside ve bakanlıklarda davaya değilde kendi menfaatlerine hizmet eden zararlı insanlar temizleyebilirse korktuğumuz başımıza gelmez .Ankara da seçim neden kaybedildi ? Ankaradan temizliğe başlamak lazım . Vatandaş neden kaybedildiğini çok iyi biliyor ama teşkilatları Ve bürokrasi bilmek istemiyor . Zor blr süreç . İnşaallah doğru değişimler yapılır da tekrar toparlanırız . Bunu kim başaracak sorun tam da burda . Gelen gideni aratmamalı ...
 • RECEPRECEP1 ay önce
  FETÖ ve HDP, PYD’ye de mesaj gönderiyor. Tabii bu şartlarda Ankara’nın bu adamı kabul edip etmeyeceği de henüz belli değil. BilgebaşganımıztemelTürkiyedehdp ve cemaatötekileştiriyorder,sizdegıygıybuminvaldeyazılaryazarsınızAkparti halkıötekileştiriyor dersiniz , şöylebidedersverirsiniz bilesiniz kiTürkiyeyi cezalandırırsınız. Ulansizinmethettiğinizzillet grubuAkpatiyianlamanıziçin 40 fırınekmekyemenizlazım.
 • MertürkMertürk1 ay önce
  Ülkenin bekası ,ülke ve millet çıkarlarının ,müteahitlerin çıkarlarının üstünde tutulması ile olur. Buda,inşaat ekonomisinden,beton ekonomisinden çıkıp , sanayi ve üretim ekonomisine geçmek demektir.Üretim ekonomisine nasıl geçilir? Türkiye ,ithalatıtını yaptığı malların envanterini çıkarıp bu malları yurt içinde üreten firmaları ,üretimlerini ve kalitelerini artırmak için her türlü kredi ve teşviği vererek, üretimlerini arttırmaları sağlanmalıdır. Ülkemizde üretilmeyip ,üretimi yapılabilecek, aramal ve hammadde üretimi için ,gerekirse varlık fonu 49,9% ortaklık ile ,bu malların yurt içinde üretimi proaktif bir şekilde desteklenmelidir. Aynı şekilde ihracat firmalarıda teşvik edilmelidir.Eldeki kıt kaynaklar üretime aktarılmalıdır müteahitlere değil.Akıl ,mantık bunu gerektirir.Bu durum, ak partinin etrafını sarmış olan müteahhitleri üzecek?. Ama buna mecbur ve mahkumuzda. Ancak bu şekilde finansal açıdan dışa bağımlılıktan kurtulabiliriz. Lakin müteahhit çıkarları, ülke ve millet çıkarları üzerine ağır basarsa halimiz nice olur. Bu durumda IMF bile bizi kurtaramaz. Eldeki kıt kaynaklar üretime aktarılacağına ,devlet bankaları,0,98% aylık faiz ile zararına konut kredisi vererek ,müteahhitler zengin ediliyor, YAZIK.
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Sn Cumhurbaşkanı etrafındaki birçok danışman ,ehliyetli ve liyakatlımı?! Özellikle ekonomidanışmanları. Bu danışmanlar,yanlış, eksik çarpık ekonomi bilgiler ile,bilerek veya bilmeyerek, sn Cumhurbaşkanını adeta zehirliyorlar. Bu danışmanlar ,uzun yıllar düşük kur un ,ekonomi için iyi bir şeymiş göstererek, düşük kur ile tarımda,sanayide yerli üretimin çökmesine neden olmuşlardır. Mesela 2002-2012 yılları arası 212% bileşik enflasyona rağmen ,döviz sepeti 22% cüzzi miktarda artmış(tüik verileri) ,türk lirası 80% üzeri aşırı reel değerlenerek ,tarımda,sanayide, aramal ve hammadde üretiminde yerli üretim çökertilmiş. İthalat,inşaat ,hizmet sektörü büyüme ile yüksek cari açıklar verilmiştir. 1923-2002 yılları arası toplam 57 milyar dolar cari açık verilmişken, son 17 yılda 580 milyar dolar civarı cari açık verilmiştir. (cari açık demek ,dışardan bulman gereken dövizdir) Ülke dışardan gelecek borç paraya ve sıcak paraya mahkum hale gelmiştir. Borç alan emirde alır demiş atalarımız. Ülke bu kadar dış borca ve sıcak paraya mahkum hale gelmişken , bağımsız ve milli bir dış politika izleyemezsiniz. Ülke ekonomik sabotajlara açık hale gelmiştir. Bu durum Cumhurbaşkanı etrafındaki bazı kripto danışmanlar tarafından bilerek mi oluşturuldu? Ki bu danışmanlar kraldan çok kralcı görünerek, en büyük Tayyip Erdoğan Taraftarı görünerek kendi hainliklerini gizlemeye çalışıbilirler. Allah yöneticilerimizin ferasetini artırsın
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Cumhurbaşkanı etrafındaki ekonomi danışmanları , ekonomik gerçekleri sn Cumhurbaşkanından gizliyorlar ve sn Cumhurbaşkanın ekonomik gerçekleri öğrenmemesi için herşeyi yapıyorlar. Danışmanlar,Sn Cumhurbaşkanını mitingden mitinge, toplantıdan toplantıya, programdan programa vb. koşturtarak adeta kafasını kaşıyacak zaman kalmasına fırsat vermiyorlar. Bunu da ,bak sn Cumhurbaşkanı ülke için nasıl koşuşturuyor deyip, bunun devamını sağlıyorlar. Bu şekilde sn Cumhurbaşkanının değişik kesimlerden uzmanlar ile ekonomistler ile, işadamları ile vb. istişare yapıp sn Cumhurbaşkanın ekonomik gerçekleri öğrenmesinin önüne geçiyorlar. Evet mitingde lazım,nutuksal toplantılarda vb. lazım, Ama ,her kesimden uzmanlar ile istişare ,meşveretde lazım. İşte sn Cumhurbaşkanı etrafındaki bazı danışmanlar ,sn Cumhurbaşkanının değişik kesimlerden uzmanlar ile istişare yapmaması için herşeyi yapıyorlar,bu tür görüş fikir belirten kişileri Cumhurbaşkanı karşıtı gibi göstererek kendi ihanet derecesindeki yanlış yönlendirmelerininortaya çıkmasını önlüyorlar.Bu nedenle ülkenin geleceği ile ilgili ,çok iyi fikir, görüş ve önerileri olan hiç bir kimse ,sn Cumhurbaşkanına ulaşamaz.Danışmanlar, bu görüşlerin sn Cumhurbaşkanına ulaşmasını engellerler. Es kaza bir şekilde sn Cumhurbaşkanına ulaşılsa bile ,etrafındaki bazı ehliyetsiz ve liyakatsız danışmanlar tarafından o kişiler ,itibarsızlaştırılmaya çalışılır. Yoksa bazı çok iyi ekonomistlerimiz varken , sn Cumhurbaşkanın bunlar ile hiç irtibata geçmemesi nasıl anlaşılır. Erbakan hoca ,refahyol hükümetini kurarken, görüşüne fikrine bakmadan çok iyi bir ekonomi kurmay kadrosu oluşturmuş ,görevde olduğu sürede ,dışardan borçlanmadan,tarihte hiç eşi görülmemiş bir ekonomik başarı göstermiştir.Zaten 28 şubatın asıl nedenide ,Erbakan hocanın, bu ekonomik başarısını önleyip , ekonomik bağımsızlığının önüne geçip ,tam bağımsızlığını önleme projesiydi. Çünkü ,tam bağımsızlık ,ekonomik bağımsızlıktan geçer
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Sn Cumhurbaşkanı ,ekonomi konusunda nasıl mıyanıltılıyor.? Ülkemiz ,850 milyar dolar GSMH olan büyük bir ekonomi deniyor.Ama . Ülkenin ,GSMH sı ,ağırlıklı olarak dış borçlanma ve sıcak para üzerinden, tüketime, ithalata ve inşaat üzerinden varlığa dayalı ,bir ekonomidir, üretim ağırlıklı bir ekonomi değildir. Budaufak bir krizde yerle bir olur. 2015 yılına kadar ,Sıcak para ve aşırı dış borçlanma üzerinden gelen bol ucuz döviz ile ,döviz kur u düşük tutularak ve milli gelir hesaplama yöntemi değiştirilerek ,GSMH yüksek gösterilmiştir. Bu şekilde bak borcumuzun ,GSMH ya oranı diğer ülkeler ile karşılaştığında düşük denilerek, sn Cumhurbaşkanı yanıltılmıştır. Ayrıca diğer ülkelerin borcu dış borç değil. Mesela Almanya ve Japonya kendi devlet kurumlarınında ortak olduğu ,banka ve kendi halklarının ortak olduğu hedhe vb. fonlara borçludur.Bu borçonlar için bir tehlike oluşturmaz. Ama Türkiyenin kamu+özel 480 milyar dolar+borsa ,bono tahvildeki 100 milyar dolar civarı sıcak paradan oluşan borç, dış borçtur. En tehlikeside budur. Ayrıca bankalarımızın 70% kadarı yabancıların elinde, başka ülkelerde, finansal risk bakımından ,bankaların 20% den fazlasının yabancılara satılması yasaktır. Bankaların döviz cinsi kar transferleri, döviz sıkıntısına neden olabilir. Bu konular sn Cumhurbaşkanı ile tam olarak paylaşılıyormu acaba. Yoksa gittiği yere kadar deyip , hertürlü ekonomik sıkıntıyı dış güçlerin üzerine atıp , ihanet derecesindeki ekonomik yanlışlara neden olan sn Cumhurbaşkanı danışmanlardan hesap sorulmayacak mı? Elbette ,düşman düşmanlığını ,gavur gavurluğunu yapıp , ekonomi üzerinden ülkemize sabotajlar yapacaklardır. Mümin olarak feraset ile hareket etmeyip ,onlara bu fırsatı vermekle ,bizde de suç yok mu
 • Timur Timur 1 ay önce
  Rahmetli Erbakan ne demisti. Siyonist öyle kurnazdirki, seni önce yükseltir, paraya bogar, yüceltir, borc batagina sokar, sonrada bogazini sikar. Recep bey bizim evladimizdir, gittigi yol yol degil, biz ikaz görevimizi yapiyorus. Sen siyonizme asker olmussun farkinda degilsin. Suriye, Iran sonra Türkiye hedeftedir dedimi demedimi? Türkiye su anda sarhos bir insan durumundadir, ne yaptigini bilmeden saga sola savrulmaktadir. Daha hala insaata tesvik. Yahu bu ülke ucuruma yuvarlanmaya ne kadar hevesli? B. Albayrak ABD de ne yapiyor?
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  ABD ve AB yi korku sarmışAkşam yatıyorlar Türkiye sabah kalkıyorlar Türkiye. Onlar bu gücün farkında da biraz da bizimkiler farkına varsa. Korkmayın Allah var gam yok. Amerikan gavuru ancak güçsüz ve zayıf olanlara vurur. Baksanıza bir avuç kuzey Kore karşısında dize geldi. Kim ile görüşebilmek için habire takla atıyor.
 • Çare belliÇare belli1 ay önce
  Eğitim de sistem uygulama doğru değil. Bu durumda ekonomi yi düzeltmek faizi indirmek çok zor. Üretim düşük..
 • ÇARE belli ÇARE belli 1 ay önce
  DEVLETİN YÜKÜ ÇOK AĞIR.ÇOĞUNLUK MAYIŞMIŞ TEMBELLEŞMİŞ & FUZULİ İŞLERLE ZAMAN KAYBEDİYOR.TAŞIMA ŞU İLE DEĞİRMENDÖNMEZ.
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Ya adamlar , seni 480 milyar dolar dış borca sokmuş, içeriyede ,100 milyar dolarcivarı sıcak parayı ,borsa,bono tahvil ile içeriye sıcak para sokup ekonomimize çöreklenmişler. İstedikleri zaman ,içerdeki sıcak parçalarını çekip ve yeni dış borç vermeyerek ,ekonomimize sabotaj yapma kabiliyetine sahipler. BİZİM İÇİN EN TEHLİKELİ OLANIDA BUDUR. DİĞER KONULAR FASA FİSO. EĞER ÜLKEMİZ ÜZERİNDE ,OYNANACAK OYUN VARSA ,BU EKONOMİ ÜZERİNDEN OLACAKTIR. ÇÜNKÜ EN ZAYIF NOKTAMIZ BURASIDIR. BELKİ DE ,DIŞ GÜÇLER BİLEREK BİZİ KENDİLERİNE BORÇLANDIRIP , ÜLKEMİZİ EKONOMİK SABOTAJLARA AÇIK HALE GETİRDİLER.Ülkemizi askeri güç ile yıkamaya güçleri yetmez. Tek seçenekleri ,ekonomik kriz üzerinden iç karışıklık çıkarılarak yapılmaya çalışılacaktır
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Ülkenin bekası ,ülke ve millet çıkarlarının ,müteahitlerin çıkarlarının üstünde tutulması ile olur. Buda,inşaat ekonomisinden,beton ekonomisinden çıkıp , sanayi ve üretim ekonomisine geçmek demektir.Üretim ekonomisine nasıl geçilir? Türkiye ,ithalatıtını yaptığı malların envanterini çıkarıp bu malları yurt içinde üreten firmaları ,üretimlerini ve kalitelerini artırmak için her türlü kredi ve teşviği vererek, üretimlerini arttırmaları sağlanmalıdır. Ülkemizde üretilmeyip ,üretimi yapılabilecek, aramal ve hammadde üretimi için ,gerekirse varlık fonu 49,9% ortaklık ile ,bu malların yurt içinde üretimi proaktif bir şekilde desteklenmelidir. Aynı şekilde ihracat firmalarıda teşvik edilmelidir.Eldeki kıt kaynaklar üretime aktarılmalıdır müteahitlere değil.Akıl ,mantık bunu gerektirir.Bu durum, ak partinin etrafını sarmış olan müteahhitleri üzecek?. Ama buna mecbur ve mahkumuzda. Ancak bu şekilde finansal açıdan dışa bağımlılıktan kurtulabiliriz. Lakin müteahhit çıkarları, ülke ve millet çıkarları üzerine ağır basarsa halimiz nice olur. Bu durumda IMF bile bizi kurtaramaz. Eldeki kıt kaynaklar üretime aktarılacağına ,devlet bankaları,0,98% aylık faiz ile zararına konut kredisi vererek ,müteahhitler zengin ediliyor, YAZIK.
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Hesapsız kitapsız, dış borçlar ile yapılan ,emlak konut inşaat ile aslında ülkenin mezarı kazılıyor. Nasıl mı? İnşaat 180 civarı sektörü beraberinde çalıştırıyor,doğrudur. AMMA VE LAKİN , doğrudan ithal malzeme dışında, inşaatta kullanılan yerli üretim birçok malzemenin bile aramal ve hammaddesi ,ithal kaynaklıdır. İnşaat maliyetinin enaz 40% ve üzeri dolaylı ve dolaysız ithal girdidir. Bu oran, büyük inşaat projelerinde ve lüks konutlarda 70% ve üzeridirDolayısı ile inşaat ,ithalat yolu ile ,ithalatı artırıp, cari açığı artırarak, ülkeyi dışardan gelecek borç parya ve sıcak paraya mahkum hale getirir. İnşaatta kullanılan yerli üretim ,çelik,boya,izolasyon vb. birçok malınaramal ve hammaddesi ithal kaynaklıdır. Yerli inşaat çeliğini bile hurda olarak ithal ediliyor. İnşaat çeliğini eritmek için kullanılan elektrik bile 60% civarı ithal doğalgaz ve ithal kömürden elde ediliyor. İnşaatta ,dolaylı dolaysız bu kadar ithal girdi varken, ülkemizde ekonominin lokomotifi inşaattır denip , inşaat destekleniyorsa , varacağımız yer hüsrandır. Son 17 yılda ,ekonomide inşaatın ağırlığı ,8% lerden 17 lere çıkmış, sanayinin ağırlığı 28% lerden ,16% lara inmiştir. Tasarrufları artıran ,ülkeyi finansal açıdan dışa bağımlılıktan kurtaran temel sektör sanayidir ,üretimdir. İlk önce ,inşaatta kullanılan malzemelerin aramal ve hammaddeside dahil olmak üzere , inşaatta kullanılan malların 80% üzeri malzemesini sanayi ile yerli olarak üret , sonra inşaat işlerini yap. Akıl mantık bunu gerektirir
 • tuzcutuzcu1 ay önce
  Kimi atarsa atasınlar büyükelçinin adı üstü 'elçi' Elçiye zeval olmaz denmiş....Önemi yoktur yani, Obama atansa ne yazardınız kim bilir?....Şu an bize para gerekiyor bu konuya odaklanmak lazım, asıl yumruğu oradan yiyeceğiz ve düşersek saymaya başlayacaklar.....
 • Şükrü onuk Şükrü onuk 1 ay önce
  S400 konusu Türkiye nin beka sorununu Çözmedeki en büyük vekararlı adımıdır. Bundan geri adım attığında bütün kazanımları kaybetmekle karşı karşıya kalacaktır. Bunu bilemez olamazlar. Orta Doğu projelerinin hayata geçirilmesi türkiye nin pozisyonuna bağlı. Aslında bu kararlılıkla geri adım olmayacağını net bilmekteler biraz da daha ileri adımı önlemeye yönelik bir çalışma. Türkiye yi burda tutabilirlerse S400 e dünden razılar.
 • TarihÖğretmeniTarihÖğretmeni1 ay önce
  İslam dünyası bugün tarihin en kötü dönemini yaşıyor. İslam dünyası bugün batı uşağı diktatörlerce yönetiliyor. Arap ülkeri batı yanlısı uşak diktatörlerce sömürülüyor. Mısır, Sudan, Libya ve Cezayir elden çıktı bir Türkiye kaldı. Malesef Ak partililer kendi çıkarlarını ön planda tuttukça rüşvet ve kayırmacılığa devam ederse 4,5 yıl sonra iktidarda düşecek ve batı yanlısı uşak yönetimler bizim ülkemizi de ele geçirecek. Gidişat onu gösteriyor. Allah korusun
 • Timur Timur 1 ay önce
  Türkiyede rejim degismistir. Asiri kemalist rejimin yerini yumusak Islam + kemalizim almistir. Türkiyenin basina gelebilecek en kötü model budur. Türkiye su anda duraklama ve bocalama dönemine girmistir. RTE kendini ve hükümeti revize etmesi sartir. RTE kesin olarak partizanligi ve cok konusmayi birakmasi lazim. Insanlara saldirmayi birakmasi lazim. CB ligina odaklanmasi lazim. AKP genel baskanligini baskasina devretmesi lazim. RTE etrafini temizlemesi lazim. Yoksa Türkiyede sivil/askeri darbenin eli kulaginda. AKP bunu göremiyorsa eger, o zaman c... kadar yolu Acidigim RTE nin Erbakanin ömrünü harcadigi hareketi hoyratca harcamasi. Yazik, yazik!
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Ülkemizin beka sorunu ,ekonomik sabotajlara açık hale gelmemiz nedeniyledir . Son 16 yıl ,ak parti hükümeti döneminde kısmen ,ekonomik refah dönemi yaşandı. Fakat bu ekonomik refah ,bizim üreterek kazandığımız bir ekonomik refah değilidir. Tüketerek, devletin fabrikalarını ,varlıklarını satarak , kamu-özeldışardanborçlanarak ,dışardan gelen sıcak para ile yaşadığımız bir refahtı.VeArtık deniz bitti. Şimdi ise,dışardan aldığımız borçların ödenme vakti geldi ve içerideki sıcak paranın çıkmaya başlaması riski ile karşı karşıyayız. Sıcak paranın çıkmaması ve dışardan daha fazla sıcak para getirmekiçin yüksek faiz vermeye devam ediyoruz. Buda içerdeki sıcak paranın dahada artmasına ve ülkeden çıkarken verecekleri tahribatı artıracaktır. Bunun olmaması içinde küresel para fonları ile iyi geçinmen gerekir. Bu durumda nasıl bağımsız ve milli bir politika izleyebilirsin. Sıcak para ve yüksek dış borç ile bağımsız bir politika izleyemezsin. Son 16 yıl elimizdeki kaynakları emlak konut inşaat işleri ile betona gömmeyip, döviz geliri getirici sanayi üretim ve ihracat ile fabrika yatırımlarına yatırsaydık, finansal açıdan bu kadar dışa bağımlı hale gelmezdik. Çünkü sanayi ve fabrika;para üretir ,gelir getirir ,tasarruf üretir,refah üretir ,zenginlik üretir. Sanayi-üretim , dışarıya mal ihraç ederek döviz geliri getirir, aynı zamanda içeriye mal satarak , ithalatı azaltarak ,dövizin dışarı çıkmasını önler,ülkenin dövize ihtiyacını azaltır. Döviz ihtiyacın yüksek ise yüksek faiz vermek zorunda kalırsın ve ekonomin dış sabotajlara açık hale gelir. Yerli silah sanayinde kazandığımız başarıyı ,sanayinin diğer alanlarında gösteremedik. Altay tankı ve fırtına obüsleri için 1500 beygir gücünde yerli bir motor üretemiyoruz. Eğer sanayi ağırlıklı büyüme olsaydı,bu motorları rahatlıkla üretecek sanayi altyapımız olurdu. Son 16 yılda sanayinin ekonomideki ağırlığı ,28% lerden ,16% lara düştü. Eldekini avuçtakini satarak,dışardan sürekli borçlanarak ,ölü yatırım dediğimiz ,emlak konut inşaat işleri üzerinden dönen rant ekonomisi ile bir süre refah yaşarsınız AMA VE LAKİN geleceğinizi ipotek altına alırsınız. Gelecek on yıllarınızı kaybedersiniz. Allah ,kur an da bir çok ayette , hiç akletmez misinizdiyor. Müslümanlar için Aklettmek ,aklını kullanmak ,farzı ayındır. A planları FETÖ ihaneti ile başaramadıklarını ,B planı, ağır bir ekonomik kriz çıkararak ,insanları aç ve işsiz bırakarak ,iç karışıklık çıkararak yapmaya çalışacaklardır, ve yanlış ekonomi politikalarımız nedeni ile,tarihte hiç olmadıkları kadar bunu yapabilme kabiliyetlerine sahipler. İşsiz ve aç insanları hiçbir güç bir arada tutamaz. Ülkemizin beka sorunu ,ekonomik sabotajlara açık hale gelmemiz nedeniyledir.Allah yöneticilerimizin ferasetini artırsın
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Bizim yönetim,sınırların değişmesi ve ülkelerin yönetim sisteminin degismesine imza attığını metinerin ağzından dinledi.Demokratik bir sistemden uzaklaşmak bizi yıkıma götürecek. Emareleri kurumlar ve güven değil mi.Yaprak kımıldamıyor ekonomide batıyoruz dilipak
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Ya adamlar , seni 480 milyar dolar dış borca sokmuş, içeriyede ,100 milyar dolarcivarı sıcak parayı ,borsa,bono tahvil ile içeriye sıcak para sokup ekonomimize çöreklenmişler. İstedikleri zaman ,içerdeki sıcak parçalarını çekip ve yeni dış borç vermeyerek ,ekonomimize sabotaj yapma kabiliyetine sahipler. BİZİM İÇİN EN TEHLİKELİ OLANIDA BUDUR. DİĞER KONULAR FASA FİSO. EĞER ÜLKEMİZ ÜZERİNDE ,OYNANACAK OYUN VARSA ,BU EKONOMİ ÜZERİNDEN OLACAKTIR. ÇÜNKÜ EN ZAYIF NOKTAMIZ BURASIDIR. BELKİ DE ,DIŞ GÜÇLER BİLEREK BİZİ KENDİLERİNE BORÇLANDIRIP , ÜLKEMİZİ EKONOMİK SABOTAJLARA AÇIK HALE GETİRDİLER.Ülkemizi askeri güç ile yıkamazlar. Tek seçenekleri ,ekonomik kriz üzerinden iç karışıklık çıkarılarak yapılmaya çalışılacaktır.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Sayin yazar, adaletin olmadigi devlet de hersey beklenir,Ve o devlet yikilmaya mahkumdur.Demokrasiye Sahip cikalim.Yoksa Afrika Orta Doğu devletlerine döneriz.
 • rkdfyrkdfy1 ay önce
  Buyuk seyh Abdullah dagistani hz. gore israil irana saldiracak buyuk bir savas cikacak. Tum dunya petrol kaynaklarinin kesilme korkusuna kapilacak.
 • ÇARE BELLİÇARE BELLİ1 ay önce
  C. BAŞK. DAN EN ALT KAMU İŞÇİSİNE KADAR TÜM MAAŞLAR 50 %NİN ALTINA İNMELİ.BU YAPILIRSA ATAMA BEKLEYENLERLE ÇOĞU ASALAK LARDA KENDİ İŞİNE BAKAR DEVLETİN YÜKÜ HAFİFLER. ÜRETİMDE ARTAR. FAİZ DE İNER.
 • görkemgörkem1 ay önce
  muhterem abicim cok "global" ve "universal" yaziyorsunuz.. Bu kadarini algilamaya gücüm yetmiyor.. mazur görün ilk paragraf ok, devami yok..
 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  evet ustad yazının özü en son paragraf bunu ivedilikle yapmalı reıs veselam
 • OkurOkur1 ay önce
  BOP kspsamında saydığınız bölge ülkelerin rejimlerinin değiştirilmesi planına Türkiyede rejimin değişmiş olmasıbu plan dahilinde mi?
 • CezerCezer1 ay önce
  Siyonistler en güvendikleri yerden yönetimleri vuruyor. Yakın tarih bunun örnekleri ile dolu... Lütfen en yakınların kadrolarını iyi takip ediniz. Bu kadroların geçmişi ve bağlantıları iyi araştırılmalı ve bu devamlı yapılmalı. Bu hızlı kokuşmuşluk böyle devam edemez...Bir an önce tedbir alınmalı.
 • Timur Timur 1 ay önce
  Problemler dag gibi, ama 2 haftadir konu İstanbulun muhtari kim olcak! Türkiye su anda her yönden tikanmis halde. Ilk tedbir olarak hükümette cok sesliligin getirilmesi, yani RTE her seye karismamasi. Ikinci B. Albayrakin yerini devretmesi. Ücüncüsü RTE nin CB görevlerini yerine getirmesi, sadece AKPbaskani gibi davranmamasi. Ödevlerin bir kisiye degil bir cok kisiye verilmesi lazim. RTE laf ebeligini birakmasi lazim, habire konusuyor, herkese laf yetistiriyor. Bana göre bu partili CB sistemi yürümüyor, yürümiyecekte. Alternatifler üzerine durulmasi lazim.
 • MusaMusa1 ay önce
  Sudan 30 yıl süren 1989 da darbeyle gelen Ihvan yönetiminde 4 parçaya bölündü. Doğal kaynaklar Güney Sudanda kaldı Mavi Nil ve Darfur bolgeleride ayrilikcilarin elinde Halk ekmek bulamaz halde şimdi devrilen Ihvanci Ömer El Beşir in ailesinin Londra başkalarında 9 milyar doları olduğunu Wikileaks yıllar önce yayınladı. Sudan Çine büyük topraklar sattı. 1- Amerika AB Rusya Çin Vs Vs iyi güzel Hırsızın hiçmi suçu yok. 2- Allah cc neuzibillah Akılsız hırsızların amcaoğlu mu ? Niye akılsız hirsizlara yardım etsinki ? Sıkışınca Ihlasli dürüst akıllı olanlara Rahatken kendini ananlara yardım eder.
 • erhan erhan1 ay önce
  yine şundan bundanbahsetmiş.Amaelin adamlarının " PKK terör örgütüdür" demesine rağmenCHP nin " PYDterör örgütü değildir, PKK lılara arkadaşlar"demelere , FETÖ ye sahip çıkmasına, ülkeyi başka ülkelere şikayet etmeleretek laf etmiyorSözcü bile CHP nin bazı tutumlarını eleştiriyor ama bu adam asla ve asla .Ve de son paragrafta adamın, "Allah ın yardımının bize ulaşmasını engelleyecek..." lafına bakar mısınız. Tamam AKP karşıtları ,CHP liler sana "bravo" çekiyorlar ama muhafazakar kesimce artıkdeşifre edilmiş durumdasın
 • Herkes kendi ecelineHerkes kendi eceline1 ay önce
  Herkes kendi eceline VE Allah c.c. nun planına doğru koşuyor. Kimse Zannetmesin ki Allah c.c.; Dünya hayatında bizi bir başımıza birakıyor. Ağaçtan yaprak dahi ancak ondan izin alarak yeredüşebiliyor;" En'am Suresi, 59. ayet: ____________________________"Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır; onları O’ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O’nun bilgisi dışında bir YAPRAK dahi düşmez. O, yerin karanlıklarındaki tek bir taneyi bile bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır."________________________________________________________________ Aklını başına al REis hazretleri. İslamdan başka yollar arama kendine ya da halkına. Gerçi Ne söylesek boş; nasibi değilse hayır işi, ne gelir elinden islamın güneşi??? _______________ Adamın tek işi zenginlerin düğünlerinde boy göstermek olmuş. Fakirleri yanına aslaaaaa yaklaştırmıyor. Zenginlerin davetlerinde de eksik olmuyor. Babası da davetten davete koşardı galiba???
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
 • AmaAma1 ay önce
  Fetö, pkk ,dhkp c , deaş , boko haram, vb tamamının arkasında siyonist sermaye ve destekçi abd var. Hedef 2001 'deki abd başkanı corc bush (buş) ün ifadesiyle İslam. Dokuz asır önce çok sayıda kahraman haçlı zihniyetinin pervasız saldırılarına gerekli cevabı verdi ( Nureddin Zengi, Kılıç ARSLAN, Selahaddin Eyyub) bugünkü durumda elinde kılıcıyla karşı duran bir Erdoğan var. Rabbim yardımını esirgemesin.
 • dahilekdahilek1 ay önce
  bunlar bizim iç ve dış politikada yaptığımız hataların ve ön görü eksikliğimizin sonucu gelişen olaylar. nereye el atsak aleyhimize gelişiyor. hem kahraman gibi rus uçağını düşürüp ekonomiyi baltalıyoruz. hem gidip potinin ayağına sarılıp biz yaptık sen yapma aman diyoruz. hem papazı verme cebelleşmesi başlatıyoruz halkı ekonomik olarak tokatlatıyoruz millet dayak altında inlerken birden papazı salıveriyoruz. yediğimiz tokatlar cebimize kar kalıyor. hem hendekleri kazdırıp patlayıcıları gömdürüyoruz müdahale etmiyoruz. sonrada müdahale edip 1000 askerimizi şehit ediyoruz. hem fetoyu erbakanın açıklamalarına rağmen devletin başı yapıyoruz sonra darbe yaptıırp müdahale edip 250 şehit ketirilyonlarca ekonomik zarar veriyoruz. suriye libya cezayir sudan vs. ile ilgili ne zaman bir açıklama yaptık veya yakınalştıkonlar tokat indi. atadıklarımız bürokratlardan, cumhur başkanıbakan vekil yaptıklarımızdan hep çifte yiyoruz. bu durum nereye varır.allah sonunu hayreylesin.
 • meleknurmeleknur1 ay önce
  SUDAN DA VARLIĞINI HİSSETTİRMEK İÇİN ABD CAN ATIYOR. ABD YE GÖRE İSRAİL MISIR SURİYE ELİMİZİN ALTINDA SIRAYLA ÜLKELİRİ EL ALTINDAN KARIŞTIRIPKENDİ YÖNETMEK İSTİYOR. ÖYLE ZİHNİYETLERİN UĞRAŞI ÜLKE ALMAK TOPRAK KAZANMAK OSMANLIYI BU YÖNÜYLE TAKLİT EDİYORLAR.
 • Zekeriya gökçeZekeriya gökçe1 ay önce
  Şeytan üçgeni bütün uşakları(deaş pkk fetö...)koordinasyonuna da bir terör paşası İle geliyorsabu bizim İçin büyükşehirlerimiz İçin kötü çünkü hırsızlar marifetiyle alınan belediyelerde hendekler çukurlar bombalar peşpeşe geleceğe benziyor. Allah yar ve yardımcımız olsun. Tuzak kuranların en hayırlısı Allah’tır . abd ve ananesi ödlektir. Höd dedin mi ödleri patlar. Zamanında bir höt bütün planlarını bozar
 • ArifArif1 ay önce
  MISTER TRUMP, Abdullah Gül‘ü CB olarak atarsa şaşırmayalım.ABD nin 4,5YIL daha Seçimleri bekleyeceğini sanmıyorum.Ilk Hedef Ist/Ank yı almaktı yeni Hedefte CB lığını almak olacak A.Gül buna hazır ABD den Mesaj bekliyor.AKParti ise yine uykuda!
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  David Satterfield; GOHOME.. YANKİEE GOHOME.... DEDESİ P...... NK, KENDİSİmüteahh İT TRUMPINP...... LERİ.... ABDVE SİYONİSTLERBİR KEZ DAHAALLAHIN GAZABINA UĞRAYACAKLAR.... KENDİLERİ İSTEDİLER... ALLAHTANBELAGELMEZ, BELAYI KENDİLERİARAR BULUR....İLAHLIKTASLAYANMÜPTEZELLER,YOLUN SONUNDALAR..... TÜM DÜNYAYAYAYILANPİSLİKLERİN KAYNAĞIEVANGELİST NEO CONLAR dır.... Yerliişbirlikçileri FETOŞGİLLERDİR.... FETÖNÜNKOMUTA MERKEZİNDEKİLERİNİMHASIŞART... YCHP , MERALGİLLER , TÜSİAD , TARİKAT CEMAATKİSVESİNDE,HDPKK, HÜDAPAR,BUĞRA VE BURHAN KAVUNCU, HAKAN ALBAYRAK, DAVUDOĞLU, GÜLABDÜL, BABACAN MI6, MOSSAD, CİAGÜDÜMLÜDÜR... DÜŞMAN İÇERDE.... AMABİLSİNLER Kİ TÜRK MİLLETİNEİHANET EDEN İFLAH OLMAZ....
 • KocasolakKocasolak1 ay önce
  Hocam ak parti yiyicilerden kurtulsun diyorsunuz ya, sizinle bu konuda anlaşamıyoruz. Konu şu, ZEMİN kaygan oldukça mutlaka düşenler HEP olacaktır, bence çözüm, zemini KAVİ yapmak. Devlet harcamaları KALEM KALEM şeffaf, halka açık olmalı. Bakanlıklar, Belediyeler dahil millet sırtından binilen makam araçları TEK RENK olmalı, herkes bilmeli. M.Vekillerinin cep tlf. dahil giderlerini KENDİLERİ ödemeli, maaşkarı askari ücretin dört katını aşmamalı. İmar ve iskanlar mahallede oturanların İZNİ alınmadan yapılmamalı. İnşaat şirketlerine gökdelen, kentsel dönüşüme yatay mimari ZULMÜNE son vermeli. Nufus artıyormuş, kanal istanbulu izmit körfezinden adapazarına açalım, İstanbul nufusu artmasın, koca bir ada olsun anadolu yakası. Her bir REŞİT vatandaşın mal varlığının PARASAL değeri KAYIT ALTINA alınsın, nerden arttı, neden eksildi OTOMATİK olarak BİLİNEBİLSİN. Altyapısı sağlam, NERDEN BULDUN yasası çıksın. Şimdi, bunları yaptığınızda kim nasıl çalabilir? Çalsa da yakayı nasıl kurtarır? Çalmayan çırpmayan da TÖHMET altında kalmaz.Peki, bunu ak partimiz yapar mı? Reisimiz bunu yapar mı? İdam ne oldu? Can alanın canı alınacak mı? Çünkü, canın DEĞERİ ancak can dır. Yoksa, canın değeri kalmaz, şu an bizdeolduğu gibi.Ayasofya cami olacak mı? Yasalarımızı, yani ZEMİNİ sağlam kurarsak kimse kayıp düşmez, aksi halde, yeni gelende kayar eski olanda.
 • KocasolakKocasolak1 ay önce
  Abd, Türkiye hakkında çok ysnılıyor. Ekonomik yaptırımlar bize vız gelir. Biz o kadar güçlüyüz ki millet değil vekili bile bir aylık cep tlf masrafı 1.350 bin tl tutuyor, ve devletimiz bunu TIKIRT ödüyor. Belediye memur, amir, daire başkanı, hatta mimar, mütahhitlere bile BELEŞ araç tahsis ediyor. Bakanlıklar zaten para içinde YÜZÜYOR, makam arabalarımız en lükslerinden alman arabaları. Biz çok zenginiz, batıya muhtaç falan değiliz.
 • Nurullah Nurullah 1 ay önce
  Ne demişti CB Erdoğan: kötü komşu insanı ev sahibi yapar. Günlerdir amma kafaya taktılar bu F-35 ve S-400 meselesini. Madem vermiyorlar, Kendimiz yaparız. Gaz-fren-şanzıman zaten bildik şeyler, ekstra olarak kaputa kanat ekleyeceksin al sana uçak. Varilleri üst üste koy, araya kaynak at, en üste gelen varilin ağzını bük, içine de doldur karabarutu, al sana S-400. Başlangıcı yaptım, ince işçiliğini, hassas ayarları, gps, kumanda kısmını ve kalan gerisini mühendisler geliştirsin.
 • AbdülkadirAbdülkadir1 ay önce
  Bu yerel seçimle bizi içeriye odaklandırdılar.Bu arada sudan da darbe yaptırdılar.Peşine somalidede darbe yaptıracaklarmış.Yani Türkiyenin afrikada yayılmasının önüne geçmek istiyorlar. Sudan da üs kuracağımız sevakin adasıda hayal oldu gibi.Tabi bir devlet içeriye odaklandı mı.Dışarıyla fazla ilgilenemez.Bunu bildiklerinden kendi adamlarına seçimlerde hile karıştırmasını sağladılar.Yani abd ye çalışanlar şu anda görev almışdurumdalar.Bunlar fetöcü değiller her kesimden varlar.Şimdi devlet kurumlarında bir suriyeli düşmanlığını körükleyen memurlar birden artmaya başladı.Yani birileri insanları sokaklara dökmeye çalışıyor.Burada tabi abd nin suriyeliler içindede adamları var.Eğer bunları bir kaç Türk ü haksız bir şekilde öldürmeleri sağlarlarsa o zaman fitili ateşlemiş olacaklardır.Devletin ileri gelenleri içeriyi çok sıkı kontrol etmeleri lazım.Özellikle suriyelileri takip etmeleri çok önemli.Onların içinde abd nin adamlarıda vardır kuvvetle muhtemel.Türkiye akılla hareket ederse bu işten sıyrılır.Yoksa sudandaki gibi birileri ortamın karışmasıyla birlikte darbe yapmaya yeltenebilir.
 • Deist mehmet Deist mehmet 1 ay önce
  Kopru , cami, yol, tunel, toki evlerini bos gec. Fuze, savas ucagi, uydu, savas gemisi, denizalti, tank yap. Brezilyada abd gibi buyuk ama hicbir ulke brezilyadan korkmuyor.Ben vurdummu oturturum diyemiyorsan , gecmiste attigin tokatlarla ogunuyorsan sizden bir cacik olmaz

Günün Özeti