Bana dokunmayan yılan!

30 Aralık 2018 Pazar

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” diye yola çıkarsak, o yılan gün gelir, onu da ısırır..

“Benim dindaşına, benim ırkdaşıma, liderime, örgütüme, kavmime, şeyhime, menfaatime dokunma da kime dokunursan dokun.” Birileri adeta böyle diyor.

Hani haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana zalime karşı olacaktık. Bir topluluğa olan öfkemiz bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevketmeyecekti, hani işi ehline verecektik, ehliyet ve liyakat imandan önce gelecekti, hani rüşvet almayacaktık ve vermeyecektik. Hani torpil yapmayacaktık. Zinaya yaklaşmayacaktık. İftira etmeyecektik.

Her haltı yiyoruz. Hani zalimlere yardım etmeyecektik. Çünkü ateş bize de dokunurdu, haksızlıklar karşısında susanlardan olmayacaktık, ne oluyor? Oluyor işte.

Ergenekon ve Balyoz konusu ya da derin yapıların medya ve STK’ları kullanma konusu da aynı..

Beni örgütün adı ya da ne zaman kurulduğu ilgilendirmiyor. Ama bir yapı, aynı ülkenin çocuklarını birbirine karşı konumlandırıyor ve bunları birbirine kırdırıyor..

“Ergenekon ve Balyoz davası”nı FETÖ’cüler icat etti. Birileri “Ergenekon ve Balyoz” yok diyor. Ötekiler de “FETÖ”, ya da “Paralel Devlet” diye bir şey yok diyor. Birileri de “BÇG yok” diyor. Bunların adının ne olduğu hiç önemli değil. Ergenekon adını kim ne zaman kullandı, ilk kullanan-sol kullanan, bunlar farklı konular. Sonunda soğuk savaş sonrası tehlikenin rengi “kırmızı” idi, “Yeşil” oldu. İslamofobya, siyasal İslam, radikal İslam NATO’nun tehdit algısından “düşman” olarak tanımlandı. “Ilımlı İslam”a havuç, “Radikal İslam”a havuç göstereceklerdi. “Ilımlı İslamcılar” FETÖ’cüler eli ile Amerikan kampına alınıp ehlileştirilecekler, radikal İslamcılar ise BÇG türü yapılarla yola getirilecek ya da ezilecekti. Bu çevreler o gün ADD ve ÇYDD gibi örgütleri kullandılar.

Ben “Ergenekon” deyince, birileri “Ergenekon ismi kirletiliyor”, bir başkası Ergenekon davasından yola çıkarak bu suçlamanın kendilerine yöneltildiğini söylüyor.

Ergenekon ve Balyoz’da yargılanan herkes masum mu idi gerçekten. Elbette orada haksız suçlamalara muhatap olanlar da vardı. Ama bizdeki kafa şu; Demirel “bana ülkücüler suç işliyor dedirtemezdiniz” diyordu ya! “İnni küntü minezzalimin” demek ne kadar zor. “Şeytan sizi Allah’la aldatmasın” dersiniz, ama şeytan sizi örgütünüz, lideriniz, şeyhinizle aldatmasın deyince nefsimize ağır geliyor.

Kimse kendi içindeki “pislik”leri temizlemek konusunda çok da istekli değil. Kendi gözündeki mertekleri görmezden gelirken, başkasının gözünde çöp aramaya devam ediyoruz.

Noel Baba Vakfı Başkanı Karaduman, söz konusu yazımla ilgili bir mesaj kullandı. Oda TV de haber yaptı bu mesajı. Karaduman, konunun Ergenekon davası ile ilgili kısmının kendi ile alakalı bölümü için diyor ki; “1- İnsanlar geçmişi ile değil.. İşlediği suçlar ile yargılanır... 2- Türkiye de Gladyo veya benzer işlev ile kurulan bir yapılanmanın varlığını açığa çıkarmak istiyorsak.. O zaman NATO yargılanacak. 3- Eğer Ergenekon diye bir yapılaşma olsaydı. Yargılanan bir kişi olarak bunu ilk ben ortaya çıkarırdım. Çünkü mahkemeye sunulan bilgi ve belgeler arasında böyle bir örgütün izi yoktu. Ama uydurması vardı. Ergenekon kirli elleri, masum insanları sabun yaparak yıkama operasyonuydu. 4- Benim Ergenekon’da diğer sanıklardan biraz daha az yatmamın nedeni.. HENÜZ DURUŞMALAR BASLAMADAN ÖNCE Mahkemenin olmayan Ergenekon’u var gibi gösterme kararını açığa çıkarmam sonucu olmuştur. Aynen nasıl kitle imha silahı var diye Irak’a girdiler. Türkiye’de Ergenekon var diye girdiler. Ne Irak’ta kitle imha silahı buldular, ne de Türkiye’de. Bulunması gereken aynı mekanizma.. Aynı katiller.

Evet! Bu iş ordu içindeki iki kanadın kendi aralarındaki hesaplaşması idi. Bu hesaplaşma 11 Eylül İkiz Kuleler hesaplaşmasının, Rothschildler ile Rockefeller hesaplaşmasının bizdeki öncü yansımasıdır. Fransa’daki Macron’a karşı sokak gösterileri de böyle bir hesaplaşmanın tezahürü değil mi? Bunlar Fuller ve Brzezinski hesaplaşmasıdır.

Karaduman diyor ki, “Noel Baba Vakfı 1995’de kuruldu... Fakat mahkeme tutanaklarına göre 1999’da kurulan Ergenekon, 1995 yılında Noel Baba Vakfı’nı kurmuştu. Bu durumda ancak Noel Baba Vakfı Ergenekon’u kurar. Eğer öyle ise doğrudur. Kurucusu olduğum Noel Baba Vakfı’nın fikri tamamen benden çıktı. Ergenekon’da yargılanan arasında, Noel Baba Vakfı’nın ne kurucusu vardı ne de yargılananlar arasında da tanıdığım hiç kimse yoktu. Çünkü Ergenekon da yok!.. Eğer olsaydı böyle ucuz uydurmalara ihtiyaç duyulmazdı. Olmayan Ergenekon davasına son noktayı koyacaktır. Ama vicdanlarda asla bitmeyecek..” Bütün bunları biliyorum. Bunları değişik defalar yazdım. Balyoz davasında müdahildim, oynanan kirli oyunu gördük ve çekildik bazı müdahiller olarak. Bu dava FETÖ’nün kumpası idi. Dava aslında bazılarını caydırmak, bazılarını korkutup teslim almak, bazılarını bitirmek ve kendileri ile işbirliğine gidecekler içinde açık kapıların bırakıldığı bir dosya idi.. Bu kirli tezgahta ABD de vardı İngiltere de, Almanya da vardı İsrail de, Vatikan da vardı işin içinde.. NATO da vardı. Bakın, bu davalardan ya da FETÖ’den, PKK’dan ya da DHKP-C’den kaçanlar nereye gidiyor, kime sığınıyor, kimler tarafından korunuyorlar.

Mesela, aynı durumda “Selam-Tevhid Örgütü” de bir kumpastı. “Tahşiye” de öyle. Sahi o “Kozmik Oda davası” neyin nesi idi. Hani şu “Arınç’a suikast” hikâyesi. Sivas’ta da var bu kumpas, Başbağlar’da da. Kibriti gözümüze çok yaklaştırırsak arkasında bir ormanı kaybedebiliriz. Bu örgütler ve isimlerine takılırsak da öyle. Belki, konuyla ilgili yazımda Ergenekon ve Balyoz davasındaki kumpasa atıf yaparak yazıma devam etmeliydim. Özgür-Der’deki arkadaşlarla daha ilk bir-iki ay içinde bu konuda FETÖ’nün bir kumpası olduğunu gördük ve bunu açıkça ifade ettik. Ama bu çevredeki, özellikle Karaduman değil ama Ergenekon davası ile ilişkilendiren bazı isimler bizim çevremize yönelik kumpaslar konusunda açık bir tavır sergilemediler. Bunu da not edelim. Karaduman’la tanıştığımız günden beri arkadaşlığımız devam ediyor. Edecek de.

Aslında o benim, ben onun hakkını savunmaktan ibaret de kalmamalı-olmamalı bu durum. Eğer bir erdemliler ittifakından söz ediyorsak, ikimizden de olmayan, hatta bize karşı olanların da haklarını, hukukunu açık yüreklilikle savunabilmemiz gerekir. Şanar’la yıllarca bunu yapmaya çalıştık. Bir topluluğa olan öfkemizi, bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevketmemeli. Evet, bizden biri yanlış yapıyorsa, kendimizi de eleştirebilmeliyiz. Geçen gün “Hepimizi kullandılar” başlıklı yazımda da bunu anlatmaya çalıştım.. Ben sözlerimin arkasındayım. Ergenekon davası ile ilgili ise; FETÖ, gerçek suçlu ya da değil, ayırt etmeden, kendi önünde engel gördüğü herkesi suçlu ilan ederek orduda bir operasyon gerçekleştirmek istedi ve bu plan da çöktü. Bunu daha açık ve net, efradına cami, ağyarına mani bir şekilde ifade edebilirdim. 

Aslında, mesela herkes FETÖ’ye desteğinden söz ediyor da, solun FETÖ’ye desteğinden pek bahseden yok. Buyurun “Kitaparası Yayınları”ndan yeni çıkan İsmail Nacar’ın “Gördüğüm Derin Devlet ve Neo-Haşhaşi FETÖ” kitabında anlatılan ilginç olaylar var. Nacar, bu tehlikeye ilk dikkat çekenlerden biri. 

Bugüne gelirsek birileri benzer oyunlar oynamaya devam ediyor. Yarın da benzer tartışmalar yaşayacağız gibi. Bugün de birileri FETÖ’cülerin yerini almaya çalışıyor sanki. Birileri de birilerini tasfiye etmek için, rakiplerini eski bir takım dolaylı ilişkileri kullanarak FETÖ’cülükle suçlayarak bulanık suda balık avlamak istiyor. Yarın birileri de FETÖ diye bir şey yoktu diyebilir. FETÖ’cülükle suçlanan birileri FETÖ’cü olmadığını ispatlayabilir ve bu isimde bir örgütlenme olmadığını söyleyebilir. Adı ne olursa olsun, olan şeyler ortada! Şeytan boş durmuyor anlayacağınız. Hatta bugünlerde sanki fazla mesai yapıyor. Selam ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ahmet coruhahmet coruh6 ay önce
  ispr'den hayırlı akşamlaryerel seçimler yaklaşıyor sayın dilipak'ın yazısını okuyorum ve diyorumki ne olacak ispir'in hail 3 dönem dir hizmet adınagönül belediyeciliği adına huzur adınayıllarımızsıkıntılı geçti yine 4 dönem mevcut başkankesinlikle liyakat yok kariyer yok gönül belediyeciliği yok fakatbölge milletvekilinin dostu arkadaşı yani ispir halkını 15 yıl dikkate almadılar o milletvekilinierzurum ispir halkı seçti fakat o milletvekiliispir halkını hiç bir zaman dikkate almadıinşallah sayın cumhurbaşkanımız da bunları dikkate almaz ispir halkının feryadına sayın cumhurbaşkanımız sahip çıkaryani inşalla olmaz olursaispir halkının 5 yılı zehir olur
 • mustafamustafa6 ay önce
  Bir topluluğa olan öfkemiz, bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmemeli. EN güzel cümle budur bence. kaleminize sağlık.
 • Yaşar şenYaşar şen6 ay önce
  Teşekkürler
 • Abdullah Abdullah 6 ay önce
  Abdülkadir islamoglunun indirilmiş dine göre hadis yorumu yapmış. Diğer muhaddisler islamoglunun uydurulmus dinine göre oluyor. Tarihselci lere laf soyleyemiyorlar
 • atilla ayatatilla ayat6 ay önce
  ah güzel Peygamber ( s.a.s) insanlara ne kadar incelikle yaklaşırdın..ya Ali ne güzel namaz kılardın..ya ömer bin abdulaziz ne asil bir hükümdardın..⚘
 • MüslümMüslüm6 ay önce
  ....bir takım hurafeleri hatırlatarak yazımıza geçelim......
 • MaliMali6 ay önce
  Çağa ayak uyduramıyanlar yok olur. Dinimden ve devrimlerden gayet memnunum. Sizin kıyafetinizde devrimlere uygun ve yakışıyor. Geçmişi deşelemek boş ve zaman kaybı.
 • MirayMiray6 ay önce
  Bütün bu bizim güzel milletimize yaşatılan kötü olaylar,yurt dışında hazırlanmış ve hayata geçirilmiş senaryolar,korkarım misyoner ve Masonlarında her olayda faaliyetleri var çünki gayretleri,müslüman ehli sünnet toplumunu heder etmek birbirine düşürmek,Allahım rasulü Ekrem hürmetine kıyamete kadar,Türkiyemizi düşmanlara karşı koru muhafaza eyle Biz bilmeyiz neyin hayır neyin şer olduğunu,sen bizlere Hakkı'mızda hayırlısını lütfeyle bizler çocuklarımıza temiz yaşanıla bilen savaşsız huzurlu Mutlu bir dünya gelecek bırakmak istiyoruz,lakin fitne unsurları boş durmuyo sen fitneci dinsizlere fırsat verme Amin Amin Amin...
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  isa as yeryüzünü şereflendirdiğinde vahhabileri öldürecek bu güne kadar bunun hikmetini anlayamadım isa as gibi şefkatli bir peygamber neden onların elinden tutmaz da öldürür der cevabını bulamazdım demek sizler şeytan kibrine tutulmuşsunuz da şeytanları öldürecekmiş elbetteki ben isa as değilim adam öldürecek değilim ama bilinki muhammed mustafanın ve isa asın yar ve yardımcısıyım dilerim allah sorunu rahmeti ile çözsün gazab ederse de beni isyan edenlerden bulamazsınız inşallah allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  NECM 3-4bana habibullahın hevasından konuşmadığını ancak vahye uyduğunu söylüyor allah müdessir suresinde bunu insan uydurdu diyenlerin işini çıkmaza sokacağını vaadediyor kurban olayım ben ona allahtan vaadini dileyeceğim insanları yakmanıza rabbim nasip ederse kendinizi de yakmanıza müsaade etmeyeceğim kibirinizden yapıyorsunuz kendinizden daha üstün bir insana tahammül edemiyorsunuz ama kendinizi parçalasanızdayüzü suyu hürmetineyaratıldınız kibirinizden kendisinden kendinizden kurana sığındınız o kuranla ya adam olursunuz ya da helak olur gidersiniz allaha emanet olun
 • A.oğlu A.RüzgarA.oğlu A.Rüzgar6 ay önce
  Selam. Sayın Dilipak, şu fetö metö ve buna benzer yapılar ehliyet ve liyakat sahibi olup imansız oldukları için bu kirli işlere kalkıştılar. İmanlı olup ehliyet ve liyakatlı olanlar durumu farkedip karşılarına dikilmeselerdi bu memleket Irak,Afkanistan ve Suriyeden farklı olmazdı. Lütfen! Ónce liyakat ve ehliyet sonra iman lafinı bir bırakın! Size bunu yakıştıramıyorum! İnananları üzmekten vazgeçseniz diyorum! Sevgiler.
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  kuranı nasıl öğrendiniz habibullahın dili zikretmedi mi onu habibullahın dili insan dili değil mi habibullah hadis zikrederken insan oluyorda kuran zikrederken haşa allah mı oluyor allah neden kelamını sizin gönlünüze indirmedi niye araya insan soktu allah neden sizlerden nas suresi ile kendisine sığınmamı istedi bu sözleriniz cehaletinizden mi kaynaklanıyor yoksa herşeyi biliyorsunuzda ademe secdeyi reeddeden şeytan gibi kibirinizden mi yapıyorsunuz bunu o yüzden mi allah nas okumamı istedi allaha emanet olun
 • velimertvelimert6 ay önce
  gokyüzünü gece ve gündüz anlatsam iki tezat anlatım olur.iki tezatta doğrudur.anlattığım gökyüzünün iki ayrı vechidir.
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  allah kurandan başka gerçek yoktur zihniyetine karşı NAS SURESİNİ okumamı istedi dilerim uyuyanlar uyanır
 • Celal KayaCelal Kaya6 ay önce
  Hristiyanlar,Yahudiler ve diğer dinlere mensup olanların birçoğu Allah'a inanıyor. Allah'ı kabul ediyorlar. Ama Hz. Muhammed'e inanmıyor, O'nukabul etmiyorlar. Bakıyoruz da ismi Abdulkadir olup da Allah'ın Resulunü tıpkı yahudiler gibi hristiyanlar kabul etmeyen zavallılar var içimizde. Abdestin alınış şekli Kur'an'ın neresinde. Namazın kılınış şekli hangi surede var? Peygambersiz Kur'an olmadığı gibi Kur'ansız Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) düşünülemez
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  kuran sonsuza uzanıyor habibullaha da bunun iki katı hüküm verildi bu da sonsuza uzanıyor habibullaha üç çeşit ilim verildi biri herkese açık ilim biri üstün ilim sahiplerine ait ilim biri de allah ve rasulü arasında sır ilim bir de allah katında henüz habibullaha açılmamış ilim var şu ana kadar açıldıysa allah beni affetsin sözümü geri aldım bir de allahın zatında ezelden ebede kendisinden gayrı herkese ve herşeye kapalı olan ilim var biz allah katındaki bütün hazineleri keşfedmedik ki islam günümüz problemlerinde yetersiz kalıyor zihniyeti ile değişiklik arayalım allaha emanet olun
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  abdülkadir ne diyeyim allah senin gözündeki gönlündeki perdeleri kaldırsın ibrahim as allah ile habibi arasında seçim yapmama razı olmadı habibullah da islam alimlerini terketmemden razı olmadı allah da ben allah dedikçe birçok şeyi habibi ile cevapladı onlar birtek terke razı olmuyorlar dinin sahipleri onlar bizi bağlayan da onlar allaha emanet ol
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  ümmetim arasında ayrılık rahmettir neden allahın yarattığı nefis adedi kadar allaha ulaşma yolu vardır her ayrılık bir yola bir nefse hitap eder ve onların hepsini ana yolda toplar a yolu b yolunun yolcusuna uymaz b yolunun yolu c yolunun yolcusuna uymaz herkes yolunda gider bir alfabede toplanırlar öylle değil mi ashab iktidar savaşı yapmamıştır herkes fıtratına en uygun yoldan allahın rızasını aramıştır niyet batıl değildir yol batıl değildir ama o dönem ali hükümlerin en güzeline ulaşmıştır allah nasip etti ben de sizden tebliğime karşılık akrabalarıma sevgi istiyorum ayetiyle sorunu kökten çözen rahmete ulaştım görüyorsun değil mi hepimiz allahı razı etmeye çalıştık herbirimiz fıtratımıza uygun düşen yolda yürüdük ama malesf kan aktı allaha emanet ol
 • RabiaRabia6 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Doğrusu Allah, kendi yolunda kenetlenmiş bir duvar gibi saf bağlıyarak savaşanları sever.saff süresi 4.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak FETÖ nun mücadelesi tüm dünyada devam ettiği için yakında biterler.ancak öyle olur.Saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  iman edip sabradince ortaya şu gerçek çıkıyor herkes için en faziletli amel fıtratına göre değişebiliyormuş gördünmü nasıl çözüldü mesele çelişki olarak görünen şeyler insanın ilmindeki noksanlıktandır ilmi kemale erdiğinde allahın dinine ait hiçbirşeyde en ufak bir bozukluk çelişme olmadığı herşeyin yerli yerine oturduğu görülür eğer cahillerin varlığı olmasaydı sana çok uçuk bir örnek verirdim ve imanın nasıl olması gerektiğini anlatırdım
 • AbdülkadirAbdülkadir6 ay önce
  şenay doğan kardeşim İslam ibadet dini değil kulluk dinidir.Allah yabudune derken ibadet ederler demek istememiş kulluk ederler demek istemektedir. Bu ifade maalesef yanlış çevrilmektedir.Allahın kulları için belirlerdiği ibadet çok azdır.Onların salat eda etmek yani namaz kılmak,zekat vermek,savm yani oruç tutmak ve imkanı olan için hacca gitmek ve umre yapmak.Bu ibadetlerde borç niyetiyle değil Allahın rızasını kazanmak için yapılır. illet tutturmuş namaz borcu diye.İslam dininde böyle bir şey yok.Allah kendi rızasını kazanmak için bu ibadetleri yapmamızı istemiştir.Bu ibadetlerin nasıl yapılacağıda Kur'anda mevcuttur yani hadis olmasada bu ibadetleri insanlar Kur'anın ilgili ayetlerini anlayarak da yerine getirebilir. Kur'anda abdestin bile nasıl alınacağı yazılıdır.Maalsef uydurma dinciler yüzünden insan Kur'andan uzak oldukları için bu ibadetlerin Kur'anda yer almadığını düşünmektedirler. Bir diğer konu ise İslam yani Kur'andaki İslamın büyük bir çoğunluğu salih amel yani güzel davranış ve işlerden oluşmaktadır.Allah bizi hesaba çekerken bizlerin diğer insanlara canlılara dünyaya karşı davranışlarımıza bakarak bizi yargılayacaktır.Bu Kur'anın bir ayetidir. Bakıyorsun adam hacca gidiyor fakat davranışlarına bakıyorsun sahtekarın teki :işte burada Allah o adamın salih ameline göre değerlendirecek.İbadetler ancak kulun mertebesinin yükselmesi içindir.Bunuda Resulullaha bildirdiği Ey Resul sırf sana mahsus olmak üzere geceleyin kalk ve Rabbin için salat et yani namaz kıl Umulur ki Allah seni yüksek bir mevkiye erdirir.Birde Allah katında namaz kılanın kıldığı namazın onun ahlakını güzelleştirmesi gerekir. Yoksa o kıldığı namazın Allah katında bir değeri olmadığını Allah bizzat bize bildirmektedir. Hiç şüphe yok ki namaz sizi her türlü ahlaksızlıktan kötülükten alıkoyar diye bize bildirmektedir. ALLAHINİLK İNSANDAN BERİ İNDİRDİĞİ VE RESULULLAH MUHAMMMEDİ GÖREVLENDİREREK KEMALE ERDİRDİĞİ TEK DİNİ OLAN İSLAM SADECE KUR'ANDAN İBARETTİR. HADİSLERDE DAHİL KUR'AN DIŞINDA NE VARSA İSLAMLA İLGİSİ YOKTUR.İNSANLARIN SÖZLERİDİR O KADAR VE ALLAH KATINDA DA O SÖZLERİN HİÇ BİR DEĞERİ YOKTUR.ALLAH KATINDA ÖNEMLİ OLAN TEK SÖZ KUR'ANDIR.BUNU AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN.VE KUR'ANDAN UZAK DURARAKTA KUR'ANI MEHCUR BIRAKMAYIN.
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  kuranda çelişki olmaz shih hadisler konusund çok ince elenip sık dokunmuştur sahih hadisler bellidir kjranda gördüğün çelişkiler hadisler arsında gördüğün çelişkiler hadisle kuran arasında gördüğün çelişkiler hep cehaletimizin bize çelişki olarak gösterdiği şeylerdir ya rabbi anlamadım ama kabul ettim elbet bir bildiğin vardır dediğin zaman herşeyin rayına oturduğunu görürsün mesela en bariz çelişki en faziletli amel hadisleridir bir hadis en faziletli amel şu der bir başkası başka birşey der nasıl çelişiyor di mi
 • Ali babaAli baba6 ay önce
  Zaman icinde bazi seyler degismek zorunda, degistiginde bas vuracagimiz modern anlamdaki hadislerdir
 • Ali babadan,SENAY DOGAN,aAli babadan,SENAY DOGAN,a6 ay önce
  Senay yazilarinda,AYETLER BIR BIRIYLE CELISIRSE,HADISLERE BAS VURURUM DIYE YAZMISSIN, PEKI HADISLERINDOGRULUGUNA NASIL INANACAGIZ, AYETLER NEDEN BIRBIRLERIYLE COK CELISIYOR ?? Bir ayette beyaz olan öbür ayette siyah oluyor, peki hadislere basvurunca hangi hadis,ler, hadisler bir kisi tarafindan kaleme alinmadi, hazreti MUHAMMEDIN ölumunden sonra,iktidar savasi baslayinca, AYETLER ve, HADISLERDE iktidarin sahiplerine göre ayarlanmadimi ?? örenegin, KURAN,nin ayetlerini ,,hadisleri, her MUSLUMAN ÜLKEDE veya iktidarlar kendilerine göre yorumluyor ..?buna NE diyecegiz ?
 • İLBEYHANİLBEYHAN6 ay önce
  Yabu TRUMPH denenşey DECCALMİyoksa MEHDİMİ.....?Mehdi isehalen ne duruyoruzdüşelimpeşine,gidelim CENNETE....YokDECCAL olma ihtimali daakuvvetlidiyorsanız ,buşerefsizle nasıl ORTAK,nasılDOST oluyorlar.... Bana dostunu söyle demiş....Bu ülkede hiç İNSAN kaldımı arkadaşlar. ...şuncu ,buncu ,oncuyu bırakın...Atatürkçüsü ,Şeriatçısı ,güya Marxist LeninistKürtçüsü ,ülkücü artığı Meralin İYİ partisi. (NATOCU), Kılıçdaroğluve saz arkadaşlarının Yeni CE HA PEsi,eski hizbullah şimdilerde HÜDAPAR , Tüsiad ,Müsiad , vs vs alayıÖnce AMERİKANCIsonra bişeyci...Amerikayı haşa ALLAHTAN öte bişey zannediyorlar.... Yarın görürüm nazik şeylerini , ALLAH alayının belasını vermiş zaten ....Artık İNSAN değil ,hayvan bile değiller...aşagılıkŞEYLER....
 • OmerOmer6 ay önce
  Bu ülkede dilsiz şeytanlar gittikçe çoğalıyor. Hayra alamet değil.
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  bak bir başka çıkmaz da habibullahın mevcut eşlerinden başkasıyla evlenme yasağıdır kuran öyle diyor ama hz aişenin beyanı ile ilgili ayet habibullahın refiki alaya yükselişinden kısa bir süre önce neshedilmiştir kurandan başkasını tanımam dersen beni ve belki benden sonrakileri nereye oturtacaksın allahın hükmünü mü inkar edeceksin sen kuranda böyle demişsin ben de böyle anladım bunun ötesindeki hükümlerin beni bağlamaz mı diyeceksin allaha emanet ol
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  abdülkadir bir de merak ettiğim sadece kurana tabii olarak ibadet hayatını nasıl düzenlediğindir sadece kuranla işin içinden çıkmanın imkanı yok sen nasıl başardın allaha emanet ol
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  ben birbiri ile çelişiyor görünen bir ayetle hadis arasında kalırsam hadisi tercih ederim çünkü kuranı layıkıyla anlayan ve anlatan habibullahtır hadise tabi oldum allah başımdan bütün musibetleri defetti ve bana kuranı da kerem etti görüyorsun di mi muhammedsiz kuran insanı ne yaparmış firavunla aynı safta yerini almak bana izin ver intihar edeyim demek midir kurana tabi olmak hayatı çok yüzeysel yaşadıysan sadece kuranla yürüyerek huzuru ilahiye kadar çıkmaza girmeyebilirsin ama biraz derine in bakalım neler oluyor derine inde ben kurandan başkasını tanımam zihniyetini nasıl bir çıkmaz sokak olduğunu kendi gözlerinle gör allaha emanet ol
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  hz ömer yanıma geldi darımdan kurtarmak için yanında peygamber efendimizde vardı bana zaruret halinde olduğumu bu hükmün beni bağlamayacağını anlatmaya çalıştı ya rabbi kuran dedim ömer secde edip allhtan af diledi ve beni terketti ızdırabım o boyutlara geldi ki allaha intihar edebilmek için istihare yaptım korkunç bir rüya gördüm bundan da vazgeçtim en sonunda en sonunda peygamber efendimizin bir hadisi ile müşerref oldum kadınlara ihtiyaçlarını gidermek için sokağa çıkmalarına izin veriyordu
 • Ali baba,Dan, ILBEY HANA, BIR , ÖZÜRAli baba,Dan, ILBEY HANA, BIR , ÖZÜR6 ay önce
  Ilbey hanÖZÜR DILER. ,adimi yazmadan göndermisim, ALI BABA,, son yazina bir ekleme
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  allah beni peygamber efendimizle evlendirdi onun eşleri ile ilgili ayetler beni bağlıyor ama ben evde oturmaktan ve perde arkasına saklanmaktan acizim kuranı da aşamıyorum ayetler açık senelerce cehennemi yaşadım ne ağladım ne yandım ya rab şu ızdırabı dağa versen dağ çökerdi dedim ki çökerdi de zaten hüküm allahın dilerse bana kapı açar ama ben allahın ayetine saygı göstereceğim dedim allah da başıma binbir çeşit bela verdi firavunla beni aynı safa bile indirdi
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  kuranda peygamber ümmet ilişkisini düzenleyen ayetler olmsaydı bile ben sadece kurana tabi olurum eksik bir iman olurdu allahın nefsinde mevcut olan herşeyii onun nefsindeki makamında yüreğine yazmadıkça imanın eksiktir allah ne diyor kuran benim kelamım muhammed mustafa benim elçimdir eğer elçinin üzerine kuran inmesinden başka bir fonksiyonu yoksa allah haşa kendisi ile aramıza bir elçi olarak sonsuz kere haşa hepimizi niye şirke sürükleyip haşa zulmetti ki
 • EyyubiEyyubi6 ay önce
  Bu yazarın Fetö ile çektirdiği fotoları hala Google de mevcuttur.Ve daha birçoklarının.Nedense bunlar hakkında herhangi bir dava açılmış değil.Birileri bir cevap verebilirmi
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  nisa 64teki haşa şirki gördün mü şimdi gelelim şirke aklına duygularına 5 duyuna heva ve hevesine mantığına ibadetine ilmine tapınmakta şirktir allah işin derinine inecek olsa menfaatsiz ibadet ediyorum demek de şirktir herşey onunken bir kul nasıl olur da ben sana menfaatsiz kulluk ediyorum diyebilir kul ezelden ebede cehennemde yansa allahın var olduğunu bilmekten başka hiçbir hayra nail olmasa yine allah kapısında menfaat elde etmiş olur allahın var olduğunun bilincindedir ve bu bilinç allahtandır karşılıksız vermek yalnız allaha mahsustur kul karşılıksız kulluk edemez kulluğu da menfaatlenmedir imanı da menfaatlenmedir sahip olduğu herşey de menfaatlenmedir menfaatten münezzeh olan bir allah vardır
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  abdülkadir şenay doğan benim adım rumuz değil bütün meallere bak nisa 150-151allah ile rasullerinin arasını açmayı da anlatır onlar birbirinden ayrılmaz der başka bir tabirle haşr 7 de habibullah ne getirdiyse alın yasakladığından geri durun diyor ali imran 31 allahı seviyorsanız bana tabi olun diyor fetih 28e bak ali imran 164 cuma 2-3le birlikte oku allah nasıl bir peygamber ümmet ilişkisi istiyor nisa 64de bak
 • Ilbey han,naIlbey han,na6 ay önce
  Atatürk, neden karadenizde durmadan anadoluya gecti,erzurum sivasa, oralarda kürdler cogunluktaydi, ermeniler yerinden sürülmüs, kürd asiretleri silahli,savaskan,asiretlerle yapilacak bir anlasmayla kürdler bu savasa dahil olacaklardi, ve Atatürkün tek güvendigi kürd asiretleriydi,neden Baska yere gitmedi,,yoksa ataturk kimi örgütleyip destek alacakti ??? dünya harbinde her seyiyle dagilmis,bir osmanli, kara denizde atatürk sadece bir KACceteciyi örgütlemis,ONLARDA ganimetin pesindelerdi,kürtlerle ortak alinnan savas karariylan , KURDISTAN dedigimiz cografyada,ilk ayaklama ve vur KAC taktigiyle, yukaridan ruslara Karsi, assagidan, firansiz ve ingilizlere Karsi top yekun bir haraket baslatildi,,, dikkatine,,,o zamana kadar,kara deniz,ege, anadoluSESSIZ, brey OLARAKgemisini kurtaran kaptan misali, herkes can derdindeydi, ataturkun ilk sözleri, Türk ve kürd, ortak mücadelesinden bahseder,fakat Kürd,ler icindede dogal OLARAK BAGIMZ BIR KURDISTAN isteyen,Aydin kürdlerde vardi, fakat genel kani beraber savasmak,..savas sonrasida müzakere edilmistir kürdlerle, MUHTARIYE, kürdlerin cogunlukta oldugu bölgelerde KENDI KENDILERINI YÖNETME,,bu anlasmalarlan yola ciktilar, tabi ana doluda savas baslayinca ayni, 15,temmuz gibi, basta kimse disariya cikmadi, amma öncü dedigimiz ölümü göze alanlar korkusuzca cikinca korkaklar evde oturamazlar Yani kurtulus savasi, KURDISTAN,da basladi, korkaklar sonradan disariya cikip bayrak sallama,bagirmaydi yaptiklari, bana göre atatürk ve kürd, ileri gelenleri,Kurdistan SORUNUNU cözmüslerdi, fakat günümüzün feto,su gibi devreye, ataturkün,danismanlari ve savas kurmaylarin bazilarinin,Türk olmayan devsirme, AJANingiliz,firansiz larlaILISKISI olanlar, ingiliz ve firansizlardan aldiklari talimat, bu ,kürd ve Kurdistan SORUNUNU cözülmemesini istediler, bu SORUNU günümüze erteleme, ZATEN KÜRDLERI4parcaya böldunmu, bu. 4,ülkeyide kendine baglarsin, böl yönet, kontrol egemenlerde OLUR, kisaca, bu SORUNU ,ya DEMOKRASININ yada ISLAMIN KURALLARINA GÖRE CÖZMEMIZ LAZIM, bunuda dürüstce HAYKIRMAMIZ LAZIM, basta SAYIN YAZAR OLMAK ÜZERE,
 • YaziyorumYaziyorum6 ay önce
  Abdul kadir,bey neyi anlatmaya calisiyorsunuz konumuz din dersi deyil guzel edebiyat guzel anlatim yaparakesas konubana dokumayan yilan diyor dini bilginiz olabilir burdakikerin hepsi dunyalikdan bahsediyor sen kabire hapsediyon lutfen din,den peygamberden bahsedip keyflerini kacirma tam doldurusa gelmisler.
 • Ali Aslan Ali Aslan 6 ay önce
  (Editörden: "Kim Allah bir" derse, ona inanmak gerekir. Çünkü, bir olduğundan asla şüphe yoktur!)
 • OsmanlıOsmanlı6 ay önce
  ...şu anki müslüman halklarıyla ve coğrafyasıyla Pakistan o yıllardaki hindistan.
 • OsmanlıOsmanlı6 ay önce
  Memlekete 2 deccal geldi 1 süfyan, ne olduysa sonra oldu, Cuma'mız pazar oldu.
 • OsmanlıOsmanlı6 ay önce
  Bu kamalistler ne içiyor bilmem ki. İyilik ne yapmış adıtürk? Bir harf devrimiyle tarihinizle ve mukaddes kitabınızla aranıza bugün bile aşamadığınız duvar koyması mı iyilik? Ki ne kendisi ne inönü sonraki yıllarda daha az harfle yazıp not alma kolaylığı yüzünden Arap alfabesi kullanmaya devam son vermiş. Kendi alfabemiz dedikleri kendimizin olmayan latin harflerini getirmiş. Kılık kıyafet değişti bu mu iyilik? Şarabı pabı kerhaneyi helal kıldı bu mu iyilik? Kadına oy hakkı vermiş ama ne erkeğe ne kadına 1950'ye dek tek parti chp dışında bir partiyi seçme hakkı vermemiş, 1930 öncesi kurulan terakkiperver serbest fırkayı milletin teveccühü ziyadesiyle fazla olduğunu görünce hrmen kapattirmış, bir diğer partiyi yine kapatmış, bu mu iyilik?Myanmar, Hindistan, Pakistan'da fakir halkların kurtuluş savaşı için toplanan paralarını cukka ceplemiş iş bankasına sermaye etmiş bu mu iyilik? Hiç bir varlığı olmayan bir ailede varlıksız bir asker, hooop zamanının en zenginlerinden oluvermiş, bu mu iyilik? Millet fakru zaruret içinde ayağında patlak ayakkabı bile yok, o ise zevkü sefasından dirhem feragat yok, bu mu iyilik? 18 sene sürecek Arapça ezan yasağı koydu, bu mu iyilik? Cumhuriyet rejımı yeni bir şey değildi ki Osmanlı'da 2 kez meşrutiyet denemesi olmuş. 250 milyonlardaki çok milletli bir devletin meclisinde10 milyonlardaki Türkler temsiliyette azınlıkta kaldığı için işlerliği olmadığı görülmüş. O geniş coğrafyaya dönülecek olsun ve Osmanlı gücüne kavuşma imkanı olsun akli dengesi yerinde olan hiç kimse eski hale hayır demez. Kamalistlerin hastalığı bir asır sonra gelen teknoiojik gelişmelerin Türkiye'ye düşen payını götürüp bir öiüye bağlaması.
 • Ali babaAli baba6 ay önce
  bugünkü, basindan,ZEKAAT PARASIYLA, REKTÖRE LÜX MAKAM ARACI ALINDI, ARKADASLAR, NEYIN,HAKSIZLIGINDAN, KRIZINDEN BAHSEDIYORSUNUZ, disardan alinan dolarlarlan,bazi yatirimlar yapildi, hava alanlari,köprüler,hastaneler,evler, bahceler, silahlar, diyenette kadrolu yüz binlerce imam bos oturup maas Alan,Bunlarada garantiler verildi, E,ÖDEME günü geldi, faizi ile beraber, ÖDEYECEKSIN,niye kiziyorsunuz, hani sizin oralarda, bir laf vardir ya, baskasinin....S."....Ger,,,,,girme, E, 16 yildir baskasinin DOLARLARIYLA beslendik, Sarayda BIZIMparalarimizla, mesela bir düsünelim, Dune kadar, annesi Bayat simitleri isitip, gevrek olsun diye, simit satan, ayagina,ayakabi bulamayanlar, 20,yilda simit sermayesiyle, DOLAR MILYARDERI OLMADILARMI, E, bunlara sarilmayipda kime sarilacagiz,
 • Merak ettimMerak ettim6 ay önce
  Noel dernek başkanıyla dostluk kurulamaz mı? Bir müslüman hristiyan bir bayanla evlense karısını seviyor olması onun dinini tasdik ettiğini manasına mı gelir? Veya şöyle düşünelim. Müslüman bir adam noel derneği başkanı bir bayanı sever ve evlenmek ister ve evlenirler. Evlenir ama sevemez mi?
 • Bilal B.Bilal B.6 ay önce
  Tıpkı T.Türkeş gibi 'vallahi o tırlar IŞİD'e gidiyordu' dediği için ŞAAK hemen susturmak için bakan yaptilar tüm sülalesini kadrolara doldurdular ve en az 5 nesil fakirlik görmeyecek şekilde hayatlarini ekonomik garantiye aldilar ya, sizde çocukluğumdan beri ayet hadis islam diyorsunuz AKP koltuga oturdu kerhane meyhane içki kumar faiz en az 2 katina çikti münafik olduklari açık şekilde ortaya çıkmasina ragmen sizler AKPye tam destek verdiniz. Saraydan ne yolladilar size bilmiyorum ama demek ki neymiş davasina sadik olmayanlarin bir fiyati varmiş. Ergenekon dediniz tüm Türkiyeyi ayaga kaldirdiniz ben bile arkadaş komşularimla kavga bile ettim darbecilerle mucadele ediyordum kendi çapımda AMA bugün tam tersini konuşuyorsunuz. Hayatiniz yalan, hele islam adina ne konuşursaniz 2 defa süzgeçten geçirecegim artik.
 • Refigùl BaltaciRefigùl Baltaci6 ay önce
  Sayin Dilipak yazilarinizin takipcisi olarak Allah in size yardim etmesini temenni ediyorum . Selam ve Dua ile
 • İLBEYHANİLBEYHAN6 ay önce
  RİZE'Lİ TÜRKOĞLUTÜRK alnından öpüyor ,ALLAHINrızasıüzerinde olsun diyorum.....M.KEMAL hatasıyla sevabıyla,kusuruyla bir İNSANDI.... Fakatfarklı olduğu hususlar ,meziyetleri vardı...AKIL ve BİLİME inanıyordu....Çok okuyordu ,o şartlarda... TÜRK milletini AŞKLAseviyordu,KEMAL TAHİRİN dediği, Osmanlıya kızmasının başlıca sebeplerinden birisi TÜRK'Ü geri bırakmış olmasıydı...Sanat ERMENİ ,Süryanilerde , Ticaret Yahudilerde , Kürtler zaten kayıt dışı dağlarda , Araplar necip kavim ayağına ne vergi verir ,ne askere gider, Köylülük ve Cepheden Cepheyegönder TÜRK'Ükırdır...Bu günde. ticaret müteahhİTlerKaradeniz yada doğulu güneydoğulu , akçeli işlere bakan memurlar KARADENİZLİ...Türk özel harekatçı yada UZMAN ÇAVUŞ ...en ön safta...ÖMER HALİSDEMİREbir an önce kavuşup ,şehadet şerbetini içsinler diye....Birazda bu şerefli makamdan siz İSTİFADE etseniz ,önden buyursanız olmazmı ..,yok olmaz ,onlar DOLARLARI istifleyecekler...Garp cephesinde yeni bişey yok....
 • AbdülkadirAbdülkadir6 ay önce
  Valla şunu size söyleyeyim Sayın Dilipak bende bir devlet memuruyum.Hem edebiyat fakültesi hem de iktisat fakültesi bitirdim ve işletme dalındada yüksek lisans sahibiyim.Ama hala düz memurum.Neredeyse beni tuvalete kapı bekçisi yapacaklar gocunmuyorum önemli değil. Biz bu sistemden muzdariptik onun için akp ye oy verdik.Fakat değişen bir şey yok müdür yard ve üstündeki bütün unvanlarda atadıkları insanlar kibirli insanlara tepeden bakan ve işin ilgincide memuriyet hayatlarının ilk kademelerinde fellik felik işten kaçan bunun için durmadan ordan burdan torpil yapıp iş olmayan yerlere geçen insanlar.Şimdi bu insanların zulmü altında ezim ezim eziliyoruz.Bu insanlar benim gibi insanlara zulüm yapıp bir de pişmiş kelle gibi sırıtıyorlar.Eminim ki bu insanlar akp ye oy bile vermemişlerdir.Çünkü bunlardan bazılarını düşünce yapılarınıda biliyorum.Yan düşünün akp ye oy vermeyen işten devamlı kaçan müdür yard müdür yapıyorsun o da akp ye oy verene zulüm üzerine zulüm yapıyor.İşte durum bundan ibaret hiç bir liyakat ehliyet yok makam ve mevkilerde.Valla eski vesayetçi sistemi özler oldum.En azından onlarda zulüm yapıyorlardı ama ona bir şekilde katlanıyorduk.Şimdi buna nasıl katlanacağız peki.Zaten artık akp ye oy benden kesinlikle yok.Yaşadığım sürece akp nin nereye gideceğini sadece seyredeceğim o kadar.Eğer düşmanları tarafından onlar altedilip zulüm yaparlarsa asla ve kat a onları savunmayacağım onlardan olmayacağım.devam etsin bakalım bu abuk sabuk uygulamalar.Yani etrafımız düşmanla çevrili bir de akp nin içeride yanlış uygulamaları herhalde durumu daha kötü hale getirecektir.
 • misafir misafir 6 ay önce
  adamınbir yazısına bu kadar çok yorum yapılırken, ıcraat içindeki yada başka konumdaki kişilerin yaptıklarına daha fazlası neden yapılmasın ki. Allah yapanida elestirenide rızası çerçevesinde düşünüp, değerlendirmeler nasip etsin.
 • velimertvelimert6 ay önce
  Şenay Doğan...Kıymetli hanımefendi....Sözleriniz inci değerinde...Allah razı olsun ilminizi arttırsın....
 • AbdullahAbdullah6 ay önce
  Ülkemizin kalkınması ve barış içinde yaşam birlik ve beraberlikten geçer. Birlik ve beraberliği sağlayıcı yegane unsursa dinimiz İslam. Her tağut yeni bir ideoloji demektir ve her yeni ideoloji yeni bir rejim gerektirir. Yeni bir rejim halefini imha etmeden başarıya ulaşamaz. Bizde bu bir asırdır ilk okul çağlarından başlanarak beyinler yıkanasıya ve müstebidane uygulandı ve milleti bölmekten başka işe yaramadı. Geldiğimiz noktada herkes şikayet edecek bir şeyler bulabiliyor ama bir kesim var ki hala bir inat tağutuna dokunduracak en ufak bir kabahati dahi kabullenemiyor.
 • Aliaddin ÖzişAliaddin Öziş6 ay önce
  Nihayet Sn. Yazar. Nihayet! Sonunda bir gerçeği çok ama çok az bir tevil ile kabul ettiniz
 • AbdülkadirAbdülkadir6 ay önce
  إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِاللّهِ وَرُسُلِهِ وَيُرِيدُونَ أَن يُفَرِّقُواْ بَيْنَ اللّهِ وَرُسُلِهِ وَيقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ وَيُرِيدُونَ أَن يَتَّخِذُواْ بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلاً ﴿١٥٠﴾أُوْلَئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ حَقًّا وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا مُّهِينًا ﴿١٥١﴾ şenay doğan rumuzlu kardeş eğer arapça biliyorsan nisa 150-151 de peygambere itaati emreden yeri neresi anlamadım.Ayetlerin mealinide vereyim."Allah ile elçilerinin arasında ayrım yaparak Allah'ı ve elçilerini inkar edenlerle, "bazılarına inanır bazılarını inkar ederiz" diyerek iman ile inkar arasında bir yol tutturmak isteyenler var ya:işte bunlar hakikati inkar edenlerdir ve biz hakikati inkar edenler için aşağılayıcı bir azap hazırlamışızdır." Burada Allaha ve resulüne itaat kısmı yok Ama Allaha ve resulüne itaat ile ilgili bir ayet geçiyor nisa 59 da ama o ayet tek başına değerlendirilebilecek bir ayet değil.Bir başka sürede ahkaf süresi 9 ayette Resulullah da ben sadece bana vahyolunana itaat aediyorum diyor.İşte bu iki ayeti yanyana koyduğumuzda ve Resulullah Muhammedde aramızda olmadığına göre şöyle bir sonuç çıkar.Şu anki müslümanlar eğer Vahyolunan Kur'ana uyuyorsa( itaat ediyorsa ) Allaha ve Resulüne uyuyor (itaat ediyor) demektir. Allahın dini İslam için Kur'an yeter.Kur'an dışı oluşturulan şeyler müslümanları bağlamaz.bağlamamalıdır.Zaten müslümanların çoğu Kur'anın gereklerini yerine getirmezken bir de bu uydurma hadislerle verilen şeyleri mi yapacaklar.Ama tabii bu hadislerde daha dünyadayken cenneti kazandıran binlercesi var.Belkide ondan hadisleri terk edemiyorlar.Valla cenneti kazanmanın yolunu Allah Kur'anında zikretmiş.Hiç bir şeyi Allaha ortak koşmayacaksın.Büyük günahlardan sakınacaksın küçük günahlardan dolayıda tevbe istigfar edeceksin ve süreklide sırf Allahın rızasını kazanmak için salih amel yani menfaatsiz hayırlı işler)yapacaksın
 • Ahmet sağlam Ahmet sağlam 6 ay önce
  Karaduman kim? Noel baba vakıf başkanı Karabulut değil mi?
 • HaLiLHaLiL6 ay önce
  Hadisleri hükümsüz saymak, " O hevadan (kendi nefsinden) söylemiyor." (Necm 3) ayetini hükümsüz saymaktır. Aynı zamanda sünneti yok saymaktır. Yani biz bütün ömrünü hadis ilimlerine adamış büyük hadis alimlerini ki onlar bir hadis nerede, ne durumda, kime, hangi zaman biriminde söylenmiş külli bilmesine, bildirmesine, hayatını ezberindeki Kur'anın rehberliğinde tanzim etmiş olmasına rağmen biz onları bırakalım, internetten gelen kimliği meçhul şahsa ve sese kulak verelim, öyle mi? Edep yahu. Bu nasıl bir yüzsüzlük? Sen istemiyorsan paşa gönlün bilir.Ehli sünnet birinci kaynak Kur'an, ikinci kaynak sünnet der ve hadisi baş tacı eder Rabbine yürür.
 • AhmetAhmet6 ay önce
  Sayın Abdurrahman kardeşim, yazılarınızı takip ediyorum. Hakkı yazmaya çalışmaklığınızı takdir ediyorum. Yazınınızda noel baba derneği başkanı ile aranızda ki ilişkiyi "arkadaşlık" çerçevesine oturtmanız konusunda sizi uyarmayı müslüman bir kardeşiniz olarak borç bildim. Noel babayı dernekolarak yaşatan bir bireyi dost edinmeyiniz. Evet hakkı korumak için haklının yanında durunuz. Ama arkadaşlık dostluk başka işlerdir. Noel baba hiristiyanlığı yansıtan bir gelenektir ve hiristiyanlığı yansıtan bir gelenekle toplumda kendini ifade eden bir bireyi arkadaş edinmeniz yanlış olsa gerektir diye hatrıma gelmektedir. Umarım sözlerimi bed zan babından uzak müslüman kardeşinizin üstünüzde titremesi olarak algılarsınız. Allah kalplerimizi dini üzere sabit kılsın.Selam ve dua ile
 • Mehmet çiçek Mehmet çiçek 6 ay önce
  Sayın hocam hasbelkader bunca zamandır yazılarını okuyan sizi takip eden ve bu ikdidara maddi manevi destek olan biri olarak yazılarınızı son zamanlarda üstü kapalı bulunuyorum oysa siz sözlerinizi açık söyleyen açık yazan birisiniz Bu ikdidar ailanin tabanına dinamit koyuyor sesiniz çıkmıyor İslamın temellerine dinamit koyan sözde ilahiyatçılar televizyon da boy boy kimsenin sesi çıkmıyor Henüz bu ikdidar müslümanların leyhine ne anayasada ne yasada bir tek madde eklemedi ama şahsi çıkarları için hertürlü yasayı anayasayı değiştirmeden geri durmadı bu gidiş tehlikeli bir gidiş Şayet karşılarında acıcık bir akıllı muhalefet olsun kazanmaları imkansız
 • Rıfat Rıfat 6 ay önce
  Hocam bu iktidar nereye gidiyor başlıklı bir yazı yazmanız dileğiyle...
 • yorumcuyorumcu6 ay önce
  Hakk,Adalet,yandaşlara yandaşlık, tarafsızlık, Hakkı Haykırmak vb.konularda en son konuşacak (belki de hiç konuşmaması gereken)kişisin.Zira;İktidar partisi/teşkilatı dışında kimsenin atanamadığı, mutlaka AKP.referansının gerektiğini bildğin halde,iktidara destek vermen,kimin Abd'ı olduğunu gösteriyor.Gerçek;Abdu'r-Rahman değilsin.
 • Türk oglu türkTürk oglu türk6 ay önce
  Bir insan bu kadar iyilik güzellikleri saglayan insan mustafa kemal atatürke hakaret yapip said nursimi tursimi ne oldugu belli olmayan bir insanin vatana faydasi olan insandan daha üstün tutulursa ozaman hic kimsenede suc aranmasin yok dis gücler Bunker fasa fiso ben bir rizeli olarak cok rahat görebiliyorum cumhuriyet zamaninda yapilan güzellikleri imkan ve fabrikalari süphesi olan varsa gelip görebilir
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  şimdi kuran yeter dersek nisa 150-151 i peygambere itaati emreden ayetleri onun hak din ile gönderildiğine dair ayetleri bunlar çok sayıdavaktim olmadığı için yazamadım ama internetten bulursunuz nereye koyacağız bunları nasıl izah edeceğiz bunları da bir düşünün derim allaha emanet olun
 • Fethi YağızFethi Yağız6 ay önce
  Balyoz Ergenekon davaları en çok kime yaradı? En alt rütbeli bir askeri bile gözaltı yapamıyor, MGK larında verdikleri talimatı yerine getiren bir devlet yönetiminden, MSB na bağlı bir askeri düzene geçtik
 • D.ED.E6 ay önce
  Sayin yazar sizin yazilarinizi takip etmeye calisiyorum Siyasal islamin iktidarda oldugunu ya unutuyor yada bilerek kapali elestiri yapiyorsunuz dinin icinin bosaltildigini hadislerden sonra kuranin tartismaya acildigi bu iktidar zamaninda halen tarfsiniz iktidar kendine yapilan elestirilere her yerde aslan kesilirken dine yapilan saldirilara sesiz kaliyor rusvetin,hirsizligi,yolsuzlugun,menfaatciligin, tacizin,zinanin,ailelerin yozlastigi,dinin artik menfatlar icin bir merdivem olarak kulanildigi bu duzeni nezamana kadar siz ve islamci gecinen yazarlar koruyacak Allah bu duzene payanda olanlari iflah etmez elbet mazlumunlar bir gun gulecek o zaman pismanliklar fayda vermiyecek bu nifaklik elbet biterSaygilar
 • GerçeklerGerçekler6 ay önce
  Deniz kuvvetleri komutanlığinda ihraç ve iadelere yer karar veren ekip feto bahanesiyle feto ile alakası olmayan mütedeyyin subaylar ordudan ihraç ediliyor. Bu ileride iktidarın ve ülkenin başına bir dert açacak. Feto ile alakası olmadığı halde işinden atılan tüm insanların ahini da kim alacak bilmiyorum. Allah 28 subatcilara yapılan zulmün bedelini fetoculere, Ergenekoncularin masum olanlarının bedelini Ak parti iktidarına, bugün suçsuz yere işinden olan, hapse düşenlerin bedelini gelecekte birileri ödeyecektir. Allah bu şekilde zulümleri karşılıksız bırakmaz. Herkes bunun farkında. Fakat bana dokunmayan yılan meselesi. Ülkede o kadar az mümin var ki. İşimiz gerçekten zor...
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  anlamadığınız meselelerde kafanıza yatmayan hususlarda küfre sapmadan ya rabbi bu meselede tıkandım deyip bütün açıklığı ile hissettiklerinizi ona açıp sorununuzu çözmesini istemek de çok taydalıdır allaha emanet olun
 • HakanHakan6 ay önce
  Kadir Mısıroğlu 10 Kasım 2018 günlü youtube konuşmasında sizin dini bilmeyen cahil olduğunuzu söyledi Abdurrahman Dilipak Korkut Özal ve Nazlı Ilıcak konuşmasını örnek gösterdi Nazlı Ilıcak ben müslümanım ama başımı örtmeyecem şeriat gelsede örtmeyecem ne olacak ozaman demiş sizde Medine anlaşması var demişsiniz fakat Kadir Mısıroğlu bu anlaşma yahudilerle yapılan anlaşmaydı Abdurrahman cahil dedi tabi Korkut Özal da dini bilmiyor dedi dinlediniz mi konuşmayı bilmiyorum ama Osmanlı zamanında da herkes başını örtmüyordu hatta hanedan kızları başı açık resimleri çok var Müslüman olamayanlara şeriat değil kendi aralarında kendi kanunları uygulanırdı bu konuda sürekli yanlış bilgilendirme yapılıyor sizin düşünceniz nedir veya Osmanlı zamanında gayri Müslim olanlara uygulanan kanunlar tatbik edilen cezalar ve uygulamaları olan birçok yazı var hatta gayri müslimler askere alınmazdı aslında halkı bu konuda çok yetersiz bilgiye sahip bir yazı yazsanız tabi belgelere dayalı olarak çok yararlı olur gerçekeleri saklamakla bu işler olmuyor.
 • AbdülkadirAbdülkadir6 ay önce
  İngilizler bugün nakşibendi tarikatının halidi koluna adını veren halidi bağdadiyi parlatıp yükseltip onu ortadoğunun başına bela ettiler Abd lilerde yine daeşin kurucusu bağdadiyi parlatıp ortadoğunun başına bela ettiler. Bunlar özellikle abd ingiliz ve israilin oyunları kumpaslarıdır.Maksat ortadoğunun enerjisini kendilerinin olmasını devam ettirmektir.Daeş numarası islam dünyasında şimdi fazla yutmadı.bağdadi de unutuldu.Ama ingilizlerin yükselttiği halidi bağdadi nakşilerin bir kolu haline geldi.Demek ki ingilizler daha tesirliymiş.Veya zaman değişti artık insanların çoğu böyle kimliklere pek değer vermiyor.
 • Mansur ÖZTÜRKMansur ÖZTÜRK6 ay önce
  Abdurrahman bey elinize, dilinize, kaleminize sağlık.Yazının tamamının altına tereddüt etmeden imzamı atarım. Allah sizden razı olsun.Hükümet tarafından çok büyük haksızlıklara uğradık.Oğlum polis memurluğundan atıldı ve şu anda hapishanede 8 yıl 3 ay ceza yedi ve temyiz safhasında, dört yavrusu var. Oğlumu ben devlete tertemiz teslim etmiştim, polis memuru olduğunda hiç bir toplulukla irtibatı yoktu.Ama Devlet babam ve Devlet anam yavrumu koruyamadı.Damadımın görevine son verildi ama şu ana kadar suçunu öğrenebilmiş değiliz. Kızım ve torunum evimde kalıyor.Buna rağmen önce devletimiz ve milletimiz diyerek, sabahleyin eşimle birlikte kalkıp abdestlerimizi alıp, Allah için iki rekât namaz kıldıktan sonra son seçimde ağlayarak oylarımızı Ak Partiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a gidipverdik.Ama bu seçimde çok kararsızım ve şaşkınım.Allah'a emanet olunuz.
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  muhammed mustafa asav allah ne diyoru açıklamıştır ilim sahipleri de muhammed mustafa sav ne diyoru açıklamıştır bu yolda sabreden yolun sonunda mütekebbir bir allah bulur ve mest olur allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  sonuçta hadislerle kuran arasında çelişki bulur ve hadisi reddeder kendi zulmü ile allahın muradını yorumlar ve inandığı din allahın dini olmaktan çıkar kendi uydurduğu dine dönüşür ama o aklına taptığı için kendini allahın dini ile mişerref sayar allah samimi teslimiyet ve gayba iman ister bu bir süreçtir aklına yatsın yatmasın ya rabbi baş üstüne dersen imtihanın sonunda perdeler kalkar ve sen gizliliklere vakıf olursun o zaman allah ve rasulünün birbirinden asla ayrılamayacağını bunun da hayaller ötesi bir rahmet olduğunu keşfedrsin
 • engineerengineer6 ay önce
  reis öyle demiyor, acırsan acınacak hale düşersin diyor, bi taraf olursan bertaraf olursun diyor, siz daha iyi mi bileceksiniz?
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  abdülkadir bizler zulüm ve cehaletle malul varlıklarız varlığımızda nice batıllar fesadlar vardır allahın muradı bizim varlığımızda zulme cehalete batıla takılıp onun muradının fersah fersah uzağına düşmeye mahkumdur muhammed mustafa allahın nurundan yarattığı tertemiz mahremidir kuran onun varlığında asıl anlaşılması gereken halini alır o da allahın muradını bize açıklar emirler yasaklar koyor aklına tapan allahı ve rasulünü aklının sınırlarına hapseder
 • Türk oglu türk Türk oglu türk 6 ay önce
  Bize bizden baskasi kötülük yapmadi 60ta 70 li yillari hatirlarim örf adetlerimizi yasadigimiz yillardi. Camiler dolar tasardi sevgi saygi hürmet vardi ayirim yoktu .mustafa kemal atatürk dinlen siyaseti birbirinden ayirmisti ondan. Üniversitede ders veren derseki camileri ker.... yaptilar baska biri derseki keske yunan savasi kazansaydida atatürkü görmeseydik bunuda arastimaci yazar yazar diyor. Ben ne gördüm ne babamdan nede dedemden duydum bunlar dünki mesele bilinen seyler o halde sen neyin arastirmasini yapiyorsunsayin yazar misiroglu baska inandigim bir konu daha var hemde gözlen görünen. Bunlarin sucu yok aptal olup göremiyorsak ozaman kabahat bizde dis güclerde degil.güclü olmamizi engellemek icin ilimi bilimi teknoloji sanayi yaratabilecek beyinlerimizi kendi istedikleri gibi calismasini saglamak .daha düne kadar burda almanyada camilerde gelip bildiri dagitiyorlardi yarin bayram hilali görmüsler arkadas senin diyanetin var .onlar dinsiz ve birde güya müslimanligi secmis olan yabanci radikal gruplarbirde vatana küfreden kaplan ve yetisdirdigi militanlari ve avrupanin bir cok ülkesinden orta dogunun kan gölüne cevrilmesine katkisi olan özel yetistirilmis sözde müslimanlar
 • YaziyorumYaziyorum6 ay önce
  Bir taksiyiyi yuksek fiyat istedigini yakin yere musteri almadiggin aciga cikaranlar kamu gorevlilerinide,test edebilirler kimin hakli oldugu ortaya cikar.
 • AbdülkadirAbdülkadir6 ay önce
  Sayın editör yorumumun can alıcı kısmını kesmişsin.Oldumu yani o yorumun kesilen kısmında.hakaret,küfür,rencide edici bir ifade yoktu.Neyse burası sizin siz karar veriyorsunuz.Ama şunu söyleyeyim.Ülkemizi yönetenlerin gidişatı pek iyi yere gitmiyor.Zaten İslam diye bildiklerinin büyük bir çoğunluğu Kur'an dışı oluşturulmuş uydurma şeylerden oluşuyor. Yöneticilerimiz gerçek manada Kur'anı bilselerdi tüm zorlukların üstesinden gelebilecek yapıya sahip olurlar.Çünkü Allah dinine yardım edenleri muhakkak destekleyeceğini Muhammed süresi 7 ayetinde söylüyor.Peki Allahın dinene nasıl yardım edilir. İşte bunuda Allahın ayetlerinin manasını ve maksadını anlamakla başlarsın.Yoksa kim tarafından uydurulduğu belli olmayan hadislerle Allahın dini İslamı anlayamazsın.zaten bu hadislerin dışında çok çeşitli yerlerden başka uydurma şeylerde alınmış.Cuma günü bir camiye salatımız eda etmeye gittim.Hoca olacak adam şirkten bahsediyor.Valla şirkten bahsederken en az 10 tane şirk olacak ifade kullandı iyi mi.Bu din İslam dinidir.İslam dini Resulullah Muhammedin getirdiği din değildir.İslam dini Allahın indirdiği dindir ve tek kaynağı da Kur'andır. Kur'andan uzak durulduğu sürece kendisini müslüman olarak niteleyenlerin alayı perişanlıktan kurtulamayacaktır. Zaten bu bile Allahın ayetlerinde yazmaktadır. Kur'anın manasından ve maksadından uzak durmak demek Allahın ne dediğini de önemsememek demektir. Allahı önemseyen insanlar sadece Kur'anın ayetlerinin manasına ve maksadına önem verirler.
 • ali dal ali dal 6 ay önce
  bu kadireabd olmayan abdulkadirde ama ama bliyormuş hadise uydurma diyor neyse .yaayetle sabit olan faize ne demeli .o hak sözü batılla bulamaç yapıyor.benim anladığım gülenin faydası eloğluna zararı müslümana oldu çünkü adam artık ailesine bile nasihat edemiyor nerde kaldı emri bilmaruf nehyi alelmünker .ağzınızı açtığınızda ooo biz çok gördük böylelerini diyorlar.
 • Tuncer YILMAZ Tuncer YILMAZ 6 ay önce
  Beyninize sağlık. Allah yardımcımız olsun inşallah.
 • AliAli6 ay önce
  Ah hocam müslümanların eline güç geçince ihlastan uzaklaştı. Fetö denen hain bu ülkeyi ve samimi İslâmı dinamitledi. Şimdide güç sarhoşları geçmişi unutarak yıkıntılar arasında dünyalık peşindeler.Olan gene İslâm ı aleme oluyor. Selam ve dua ile.
 • YaziyorumYaziyorum6 ay önce
  Ben aranizda yasamiyom,fakat emekliligim yaklasti .benimde ulkemin huzur kimse kimseden irdemeden,vatandaslarimizin saygili olursak o saygi bize doner ayrica ulkenun ger kademesindeki goregini yaparsa sikayet olmaz muhtar kaymakam vali polisi askeri vekiliulkeyi yonetenler ben ne kadar akp desem bir sizinti var bunca tahsilli genc var gorevlendirilsin 16 yilda insanlarin beklentileri istekkeri bir arastilsin durust isini yapmayan hileli mal satan gibi olmayalim marka akp urun sahte ise bir care bulalim.
 • şenay doğan şenay doğan 6 ay önce
  hikmetçiğim allahın RUM21 diye BAKARA 223 diye ayetleri var kıymetini bilsek allah ne mucizeler kerem edecek ama kıymetini bilmediğimiz gibi bakara 223ile kafir olanlarımız bile var inna lillahi ve inna ileyhi raciun allahümme ecirni fi musibeti ve ahlif li hayran minha allaha emanet ol
 • YaziyorumYaziyorum6 ay önce
  Senay dogan hanim dini konuda kendi dusuncesini paylasiyor yanis anlamazsa bu makale kosesi siyasi amacli yadiganabilir yine akit dini makake yazanlarla paylas,sa hem kendi hemde ilgisi olanlar yadalanir benim tafsiyem bu.
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  hikmetçiğim büyük evliyaların kitabından öğrendikten sonra allahın kapısına yöneldim size anlattıklarım hem velilerin ilimlerinden hem habibullahtan bazı peygamber ve sahabelerden ve allahın marifetinden şu an kadar edindiklerimdir allaha emanet ol
 • Oku mayınOku mayın6 ay önce
  Özümüze dönmeden bu işler olmuyor. Özümüz Rasulullah sav ise peygamberimizin mezhebi yoktu tarikatı hiç yoktu. Örf ve adetleriyle değil Kur'an'a göre uygulamalar da bulunuyor, kendi nefsinden birşey katamiyordu, Raşit halifelerin de Rasulu uygulamanın dışına çıkmamak için gayret ediyor özen gösteriyordu öyle ki hadis derlemeyi yasakladılar. Allah subhanehu ve teâlâ Kur'an'ı tamamladım din olarak İslam'ı seçtim ve müslümanlar olarak ölün. zorumuz nedir açık ve tamanlamış olan Kur'an yetmiyormu.
 • Kocasolak Kocasolak 6 ay önce
  Hocam, kimse GÖREVİNİ yapması gerektiği gibi yapmıyor çünkü, YAPTIRIM yok. Bakan,Vali, kaymakam, emniyet, dökülüyor. Sağlık aynı, eğitim aynı. Nereye kadar? Amiriyle memuru arasında öyle bir LAÜBALİLİK oluşuyor ki sorgulama RAFA kalkıyor.
 • Yunus 16 Yunus 16 6 ay önce
  BALYOZ, BİR DARBE HAZIRLIĞIDIR. BÜTÜN DARBECİLER TERÖRİSTTİR. MİLLETİN SEÇTİĞİ MEŞRU İKTİDARI YIKMAK İSTEYEN HERKES TERÖRİSTTİR.BALYOZ, KEMALİST AMERİKAN ÇOCUKLARININ DARBE HAZIRLIĞIDIR. 1960-1980 KANLI DARBEDİR. 28 ŞUBAT 1997 MİLLETİN SEÇTİĞİ MEŞRU İKTİDARI YIKMIŞTIR DARBEDİR. 27 NİSAN 1909 ABDÜLHAMİD HAN A DARBEDİR. 27 NİSAN 2007 AYNI GÜN AYNI AY ÖZELLİKLE SEÇİLMİŞ MİLLETİN SEVGİLİSİ ERDOĞAN A AYAR VERMEYE KALKIŞILAN DARBE GİRİŞİMİDİR.
 • HikmetHikmet6 ay önce
  Senay dogan abla bi sey anlamadık.kitaptanmı alıntı yoksa ruyami.
 • AbdülkadirAbdülkadir6 ay önce
  ... De ki (Ey Resul).............Ben bana da size de ne yapılacağını (nasıl muamele edileceğini bilmiyorum......... ila ahır ayet.Yani kendisine ne yapılacağını bilmediğini söyleyen bir Resul yok neymiş kevser havunun başında buluşacağız demişmiş. Piyasadaki islam diye söylenilen sözlerin büyük bir kısmı uydurmalardan ibaret.Çünkü onların hepsi Allahın ayetlerine zıtlar.Bu onların bayağı uydurma olduğunu gösteriyor. Resulullah Muhammed (as) da hesaba çekilecek ve kendisine nasıl muamele edileceğini bilmiyor.Allah onu Resullükle görevlendirdi diye ona minnet borcu yok Resulullah Muhammede torpil geçmeyecek yani.Ah bu islamı Kur'andan değilde ordan burdan öğrenenler yüzünden toplumun çoğu yoldan çıkmış durumdalar.Kur'an diyor ki mazluma mağduramahruma yardım edin diyor adam bir taraftan mazluma yardım ettiğini söylerken bir taraftanda hile ile mağdur edilmişlere bana mı sorun paranı yatırırken diyor. Ne günlere kaldık Ya Rabbi.Bundan sonra ben karpayı diye paramı yatırırmıyım.Yani onlarda devlet güvencesine alındı.Ama bir darbe olsa askerler yeşil sermaye diye onların üzerine gider paramız yine buhar olup gider.Paramızı islami bankalara değil normal faiz sistemiyle çalışan bankalara yatıracağım.Paramı nasıl koruyabilirim ki başka zaten.Bakın paramız Tl deydi.Bir günce dolar bazında 3.5 tl değer kaybına uğradı.
 • MALKOÇ MALKOÇ 6 ay önce
  YEDİDÜVEL" ATOM ve NÜKLEERbombalarıyla , YAPAYZEKALIrobotlarıyla, En az Nükleer bomba kadar tehlikeli FETOŞUN EVLEREATEŞSALMA SEANSLARIile ülkemize saldırsalar......Bu durum bizim. ADAPAZARI gibi altı balçık,zemini çürük bi coğrafyaya2 katdan fazla inşaat izni vermemizi meşru ve akla uygun kılarmı?...İnançlı ,namazlı , eşleri mesture, namazlarını cemaatin göreceği şekilde kılmaya özen gösteren yerel yöneticilerimizin yönetiminde bu yüksek binalara izin vermemizi KİM izah edebilir?...Sonrada bir depremde , KADER , ALLAHTAN deyip sıyrılmak.... Bir ülkede HARAM VE RÜŞVET olağan hale gelmişse KIYAMETİ BEKLEYİNdemişler, emanet ehline değilde yandaşa verilirse...VAKIFBANKINyeni iştiraki şirketin4 yöneticisinden 3 'üTRABZONUNOF ilçesinden ,diğeri farklı O 'daTRABZONLU....Velhasıl İÇ ve DIŞ güçlerin amansız saldırıları HARAM ve RÜŞVETİ, MÜBAH ve MEŞRUKILMAZ....DİN başka DİNCİLİKbaşka...İKİNCİSİ geçim yolu olmuş yüzyıllardır....FUZULİne diyor asırlar önce şanlı eçdadımızındevri zemanında "SELAM VERDİM ,RÜŞVET DEĞİL DEYUALMADILAR " diyor....
 • AbdülkadirAbdülkadir6 ay önce
  Ben asla ve kata ihlas finansa para yatırmadım yatırmamda.ben çok yakın bir akrabam oraya parasını yatırmıştı.Ben onu bunlar pek iyi ayak değil bunların finans kurumuna yatırma ya albatakaya yatır ya da kuveyt türke yatır dedim.Beni dinlemedi.Bunlarda dedi miliyetçi müslümanlar bize kötülük yapmazlarda dedi.Ben de o zaman ona karışmadım. emin olun o insan daha kar payı bile alamadan ihlasfinans battı ya.Böyle bir kumpas olur mu.Daha henüz karpayı bile alamamıştı garibim.Ben enver örene asla ve kat a inanmadım zaten oğlu ondan daha beterdi.Enver abi iyi insandır yapmaz insanları mağdur etmez dediler altınlarını bileziklerini bozdurup ihlas finansa yatırdılar.CB nıda ozaman daha yeni akp yi kurmuş herkesime iyi görünmeye çalışıyordu.Tabii ihlas mağdurlarını bildiğinden enver örene gidip ona enver bey vebal almayın insanların paralarını ödeyin demiş.Tabii oy almak için olduğu bugün gün gibi açık olduğu anlaşıldı.Yani insanların derdi CB nı için önemli değildi sanırım.Sırf yeni kuruduğu partisine oy toplamaktı amacı bu artık besbelli bir durum.Çünkü şimdi onlara öyle duyarsız ve kayıtsız ki hatta bir ihlas finans mağdurunuda bana mı sordun yatırdın diye çıkışmıştı kameralar önünde.Bakıyorum şimdi konuşmalarına mazlumdan mağdurdan mahrumdan yana konuşmalar söyleyip duruyor.Şimdibuna ne denir.Buna atalarımızın veciz sözü denir.Sayın CB nı sen mazluma karşı aslan zalime karşı ise kedi gibi davranıyorsun.Neden ajan olduğu kesin olan brunsonu abd ye verdi hadi vermeseydinde görseydin dolar 15 tl olmuyormuydu.Duyduğuma göre akp nin ilerigelenlerini aracı olarak koyan bazı ihlas mağdurları paralarını sessizce almışlar.Tabii akp den tanıdığın yoksa alman mümkün değil İşte akp adaleti bu olsa gerek.Ben artık kesinlikle paramı dolara ve faize yatıracam.zaten faizlerde oldu % 25 en azından param değer kaybetmesin alım gücüm düşmesin yoksa bu adaletsiz davrananlar yüzünden param çarçur olup gidecek maalllahta kalacağız.Bu suriye ırak afganistanlı mülteciler yüzünden de bayağı yaşamda zorluk yaşıyoruz.Neymiş efendim ensar olmak lazımmış.İyi adamlar doğursun dursun biz onların çocuklarına bakalım.Böyle bir şey olmaz.hayvan gibi çocuk doğurmayı bıraksınlar.İnsan olsunlar.Acaba CB nı o ensarın elinde hiçbir şey kalmadığınıda biliyor mu.Birde muhacirler bir hadis uydurmuş neymiş Resulullah Muhammed sizin elinizdeki herşey gidecek siz sabredin kevser havuzunda sizi bekliyor olacağım.Bu hadis te uydurma.
 • YaziyorumYaziyorum6 ay önce
  Yabanci yabanciyi begenmez bizim insanimizda bizi begenmez,sukursuzleri,anladik peki sukreden kul yokmu.ben almanyadayim gunluk yasantim hayatdan,sikayetim sizden farkim yok biz kira olarak 800 Euro ceryan 150 Euro her ay her insangibi diger giderleri hesap edin ben,eskiden17 yasina kadar meslek yok tahsil yok gelir yok sadece calisan evin babasi is bulursa o zaman ogun oldugunda kuru ekmek yedigimi bilirim cunku yoktu herkes ayni durumdaydi .ve Allah bizlere imkan verdi saglik verdi simdi yemek begenmiyomsadece benmiyim herkes kendini bir yoklasin ben sukur edene raslamadigim icin yazma ihtiyaci duydum eger gideriniz fazla,gelir az ise zarardayiz sukursuz sikayetci yazdigi gibi sukredenleride okumak istiyom sukrunu tesekurunu menmuniyetinni yazmazsan nankorluk olur bu isi ya pisikolok yada yasam kocu yardimci olmali yoksulduk zengin olduk hicbir sey begennez olduk lutfen kafalari bir konturol ettirnemiz lazim hijen temizlik hastalari var birde evini cop yuvasi yapanlar var cekememezlik hastaligi var.
 • MuhMuh6 ay önce
  Arkadaş kibriti gözüne okadar çok yaklaştığının ķtuda kibrit çöpü kalmadı biraz başka örnekler debil artık selam ve dua ile çok güzel ona devam et selam ve dua ile
 • Adalet ve Liyakst Adalet ve Liyakst 6 ay önce
  Adalet ve liyakat rafa kaldırılırsa durum çok kötü demettir .Bürokrasiyeliyakat esaslı , adam atamak çok sma çok mu zor . Neden bu kural çalışmıyor .Balyoz vb darbe planları bal gibi vardı . Fetö alçakları bu işe su katmış belli . Türkiye Sahi nereye gidiyor .
 • SerefSeref6 ay önce
  Acaba sayın yazar..feminiz ve truva atları hakkında bir yazı yazmayı düşünüyormusunuz.birde suret i haktan görünen ama aile yapımızı kökünü kurutan bakanlık islama ve insanlıga uygunmu.ak parti mi yonetiyor yoksa baskasımı yonetiyor ülkemizi.birde elestirilemezmi hukumet .lutfen bir yazi bekliyoz.
 • SANCARSANCAR6 ay önce
  Arkadaşlar"Herdevir ,her memlekette ilkokul mezunu haletiruhiyesibozuk ,dengesiz, ahlaksızüstelikyabancıgizliservislereçalışanADİLERolabilir....Olmuştur , olacaktır.... İŞİNVAHİM OLAN KISMI burası değil.... Memleketin profesörlerinin , yazdığı kitabışükran ifadeleriyle bu meczuba takdim edenDİYANET İŞLERİ Başkanlığı yapmış SÜSLÜMehmet Görmez ,yine özgül ağırlığından bahisle memleketinen ağır veAĞLAKağır abisi BÜLENT ARINÇ gibilerin ,hocaaaaam gurbet acıdııır , yollarını gözlüyoruz helak olduk diyenlerin olması ...HELEHELEbunlarülkenin ,devletin , milletin ,ümmetin bugün ve geleceğinehükmediyorlarsaVAHİM OLAN YER BURASI .....Yoksabutürmeczubların HEZEYANLARINAdünyanın heryerinde rastlanır....HATTA olmaları gereken yere oturtulurlarsabizlerieğlendirirler ,hoşca vakit geçirmemizide sağlarlar....VAHİM OLANYANI;ülkenin ADALET ,Milli EĞİTİM ,ASKER , POLİS , İSTİHBARAT , DIŞİŞLERİ ,İKTİSADİHAYAT , İNANÇ , üstüne birde PARSELASYONişlerininMELİHGÖKÇEK , FATmA ŞAHİN ,MEHMET ÖZHASEKİgibi mebzul miktarda. yerelidarecilerimiz tarafından TÜRKİYE CUMHURİYETİNİNplanlı bir biçimde,KASTEN ve TAAMMÜDEN işgalidir....U.S.A. adına, MUSA adına...Gül Abdül ,DAVİDSON ,Babacanıda unutmayalım....Şebnem Korur Fincancı , Osman Kavala ,Kılıçdaroğlu , İYİ Parti Meral ve KAVUNCUGİLLERDENBurhan ve Buğra Kavuncuyuda unutmamaklazım...RAVZA ve MERVE Kavakçıgilleride ....
 • BAKBAK6 ay önce
  SAYIN HOCA: "FETÖCÜ OLARAK, BOYACI,ÇAYCI, SIVACI, DÖNERCİ, BAKLAVACI, YATAKCI, YORGANCI, KANEPECİ, MEMUR,ASKER,POLİS,İŞÇİ, SANAYİCİ ....V.B İLE İLGİLİ OLARAK BASIN YAYIN ORGANLARINDA GÜNLÜK YAYINLAR OLUYOR, MAHKEMELER DEVAM EDİYOR, DAHA NELER, VAR DA VAR...."BÜROKRAT VE SİYASİ AYAK" NEREDE ? !, KİM BULACAK BUNLARI HOCA.......ÇEKİRDEK DURUYORSA BAŞKA İSİMLE YENİDEN FİLİZLENİR BUNLAR. ÇEKİRDEĞİ HALLELETMEYE BAK.
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  allahu teala yalnız ona güvenenin her dilediğini verir ve bütün insanları buna yardımcı yapar muhammed mustafa sav allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan6 ay önce
  güzel hayaller ama buna imkanımız yok diyenler var insanın imkanlarının sınırlı olması ne dehşetli bir rahmettir görene eğer imkanve kabiliyetlerimiz sınırsız olsaydı alemlerin rabbine tapınabilmek için mucize yeteneklerle donatılmamız gerekirdi çok şükür ki rabbim bizi acziyetle müşerref kılıp ona tapınmayı ve onun sonsuz güç ve kudretinden hazinelerinden yardım dilenmeyi bize kolaylaştırmış yükümüzü almıştır acziyet kulluğun şanı şerefidir
 • AbdülkadirAbdülkadir6 ay önce
  Şunu bizi yönetenlerin her zaman aklında tutması lazım.Başta abd ingiliz ve israil şu anda bizim içimizden gedik açmaya çalışıyorlar.Harıl harıl çalıştıkları kuvvetle muhtemel.Ne yapalımda Türkiyeyi eski sisteme döndürmek için içeride bir gedik açalım.Sonrası zaten çorap söküğü gibi gelir diye düşünüyorlar bu besbelli.Abd ve israil ç.birin kendilerini desteklemeleri gerektiğini bildirmesine rağmen ılımlı islamı destekleyip onlar üzerinden darbe yaptırdıklarına bin pişman oldular.Bunu unutmayın sakın.Çünkü abd nin düşüncesi iranı ılımlı islamla yünetilen Türkiyeyi karşı karşıya getirmekti.Tabii evdeki hesap çarşıya uymadı. Sonuç kendi aleyhlerine gelişti ve Türkiye onların elinden sıyrıldı.Onun için yakayı tekrar kaptırmamak gerekiyor. Bunun da en önemli ayağı içerideki gedikleri sıkı sıkıya kapatmak olmalıdır. İhlas finans mağdurları,28 şubat mağdurları,cemaatlerin kayrılması yani devlette onlara daha çok yer verilmesi vb benzer bir sürü gedik var ve bunlar şu anda kapatılmadığı için belki yavaş yavaş hiç kapanmayacak bir noktaya gelecektir.Bizi yönetenlerin bunu unutmaması elzemdir.
 • MetehanMetehan6 ay önce
  Siyasetciler her zaman dini bütün kişileri siasi amaçları için kullanmışlardır. Dini cemaat ve tarikatlarda siyaseti kendi düşüncelerini hakim kılmak için kullanmıştır. Bu bütün toplumlarda, batıda da doğuda da böyle olmuştur. HiristiyanlıktaislamdaYahudilikte de böyledir. Bu karşılıklı kazaz kazan politikasıdır. Olan her zaman gariban vatandaşa olur. Batıda bir luter çıkmış kilisenin dinin siyasete hakimiyetinin önünü kapatmıştır. kilisenin baskısından kurtulan devletler teknolojide ilimde bilimde insanlığa hizmette büyük atılımlar yapmış , gerici ve yobazların ayağına sürekli çerme taktığı Osmanlıyı ilk defa yenmiş karlofça anlaşmasını imzaltmışlardır. (1669) Karlofça Antlaşması; Osmanlı Devleti'nin topraklarının paylaşımında bulunulduğu ilk antlaşmadır. Avrupanın teknolojisi karşısında tutunamayacağını anlayan Osmanlı batının teknolojisini hukukunu almaya başlamıştır. Batılılaşma böyle başlamıştır. III. Selim, II.Mahmut, II. Abdülhamit le başlayan muhasırlaşma sürecini M.Kemal Cumhuriyeti demogratik laik hukuk düzenini kurarak noktalamıştır. Başkada çare yoktur. İsteyen istediği gibi dinini yaşayabilir ancak dini devlet işlerine karıştırmak hatta şeriata dayalı rejim kurma hevesleri insanlığa ihanettir. Zaten mümkünde değildir. Çağ asla geri çevrilemez. Ortaçağ yeniden dirilemez. Kimse kimsenin inancına karıştığı yok yeter ki din istismar edilerek rejim değiştirme devleti ele geçirme faaliyetine dönüşmesin. İslam devlet yönetme biçimidir şaklabanlığı yapılmasın. Denildiğigibi 1400 yıl önceki hükümlerle devlet yönetilemez. Hatta çocuklar bile kandırılamaz. Din insanin vicdanıyaradan arasındaki meseledir. Kimse enerjisini boşuna harcamasın. M. KemalAtatürk ün dediği gibi asla dervişler şeyhler ülkesi olmayacaktır. TC ilalebetpahidar kalacaktır, En haikiki tarikat medeniyet tarikatıdır.
 • MehmedimMehmedim6 ay önce
  Sende Neol baba vakfına inanıyorsan bay halimize

Günün Özeti