Babalar ve oğullar

03 Ağustos 2019 Cumartesi

Şimdiki “zıpırlar”ın dedeleri tırnakları ile kazıyarak bir yerlere geldiler. Onların oğulları ilk yarıda sırtlarında yük taşıdılar. Eşleri kapıcılık yapanların kimileri açgözlü ve açıkgözlü idiler. “Az zamanda birçok iş başarıp”, emeksiz kazancın sırrını keşfettiler. İhtirasları akıllarından büyüktü. “Devletin malı deniz yemeyen domuz” mantığı ile hareket ettiler. Namusu ile çalışanlardan da başarılı olanlar oldu, kimi kazandığı ile yetinip kanaat etti, harama uçkur çözmediler, devlet malını “yetim malı” bildiler, yemediler, yedirtmediler. Bunlar sağda da var, solda da. Liberal geçineni de var, milliyetçi geçineni de, dindar geçineni de. Akıllarınca Hacca gider defteri sildirtirler, yolun sonuna varınca tevbe ederler. Hem zaten Allah affedicidir ve affetmeyi sever! 

Kaşığı belinde dolaşan birileri helal - haram demediler. Rüşvet, torpil demediler. “Gayeye giden her yol meşru idi” bunlar için. Vurgunlarını gizlemek için, haram malın zekatı olmayacağını, haram malla hayır yapılmayacağını bilmezden gelerek, yediklerinin zekatı etmez bir parayla cami, okul, yurt yaptılar. Oralara adlarını verdiler. Hem Allah’ı, hem de insanları kandırmaya çalıştılar akıllarınca.

Şimdi ne mi yapıyorlar. Korkuyorlar. Paniklediler. Uykuları kaçıyor. Kimileri azgın ihtiraslarının peşinde koşuyor, mafyalaşıyor, tehditler savuruyor. Öfkeleri korkuları kadar büyük bunların. 

Ne demişler: “Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste”. “Zulm ile abad olunmaz”.. Elbet bir gün mutlaka haram yiyenler kusarlar. Din gününde cehenneme doğru giderken, çaldıkları malları sırtlarında taşırlar.

Harun-u Reşid, yolda Behlüldane’ye rastlamış. “Nereden Behlül” demiş. O da “Ocağı yakacaktım, ateş bulamadım, Ceheneme gidip ateş alayım dedim, cehennemden geliyorum” demiş. Harun, “Peki ateş nerede?” diye sormuş. Behlül de; “Zebaniler dedi ki, cehennemde ateş yoktur. İnsanlar dünyada yapıp ettikleri ile elleri, dilleri, gözleri, kulaklarını ile kazandıkları sonucu ya kendi cennetlerine tuğla üretirler ya da kendi cehennemlerine odun. Herkes kendi cehennemine kendini yakacak ateşi kendi taşır” dediler. O varılacak yer onlar için ne kötü bir yerdir. Keşke akletseler. Şimdi bunlar öyle bir haldeler ki, kimi işrete daldı. Residance’lerde metresleri var. Kimi bu haltı yurtdışında, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Asya’da, Uzakdoğu’da yiyor. Kimi dini kullanıp kılıfına uyduruyor. Asri aile oldular ya: Necip Fazıl, “Çile” isimli şiir kitabında, “Muhasebe” şiirinde şöyle der: “Üç katlı ahşap evin her katı ayrı âlem! / Üst kat: Elinde tesbih, ağlıyor babaannem / Orta kat: (Mavs) oynayan annem ve âşıkları, / Alt kat: Kızkardeşimin (Tamtam) da çığlıkları. / Bir kurtlu peynir gibi, ortasından kestiğim; / Buyurun ve maktaından seyredin, işte evim! / Bu ne hazin ağaçtır, bütün ufkumu tutmuş, / Kökü iffet, dalları taklit, meyvesi fuhuş!..”

Yine Osman Yüksel’den bir başka şiir: “Asri Aile”: Oğlan züppe, kız hoppa, ana sürtük, baba kaz / Bundan daha ahenkli bir aile olamaz.-Asriliğin mânası edep irfan demektir / Bizdekine gelince düpedüz b.. yemektir!” Çağdaş ya da muhafazakar artık farkı fark edemiyorsunuz. Din vicdanlara hapsedilmiş. Bir de seremonilerle, ritüellerle, ayinlerle süslenip mabetlere hapsedilmiş sanki! Hani çıkıp bağırası geliyor insanın “Durun kalabalıklar, bu sokak çıkmaz sokak”! Fe eyne tezhebun?.. İşadamı, politikacı, bürokrat kılıklı bir sürü akıl, iman ve vicdan fakiri zenginler türedi. Bir kısmı bu “fırsat”ı geç yakaladı ve yaşlandı. Artık ellerinden gelen fazla bir şey yok. Oğulları desen kimi kumarbaz, kimi uyuşturucu kullanıyor. Herkes uçkur sevdasında, gezsin, tozsun, yesin, içsin, eğlensin, helal-haram demesin, vur patlasın, çal oynasın. Kimi kafayı yemiş, kimi ekran başından ayrılmıyor, oyun bağımlısı, ya da “müzik” dinliyor, intiharın kıyısında..

Şarap şişede durduğu gibi durmaz, haram para da cüzdanda durduğu gibi durmaz.. Bu gidişe kendini kaptırmış olanların gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar, kalpleri var hissetmezler. Yokuş aşağı koşar gibi giderler. Eleştiriye, farklı bir sese tahammülleri yoktur. Kendi dar çevreleri dışında fazla kimseyle görüşmezler.

Bir zenginden söz ediyorlar. Oğullarından kızlarından, kardeşlerinden ve yeğenlerinden, gelinlerinden ve damatlarından ümidi kesmişler. Herkes ihtiyar kurdun elinden kasanın anahtarı çalma derdinde. O da çalmış serveti zaten, çalanın servetini çalarlar. O da hepsinden korkuyor. Dağıtsa iki gün sonra har vurup harman savuracaklar. Nisbeten güvendikleri birine emanet edip paralarını, bir de vakıf kurup, çocuklarına ihtiyacı kadar vermelerinin pazarlığını yapıyor. Bu çocukların hepsi de dil bilir, Avrupa görmüş kişiler ha! Hâlâ da bayramlarda seçilmiş camilerin ön saflarında görürsünüz onları. Çünkü o tür “hayır” işleri de vardır, yarın lazım olacağını düşündükleri. Bunların hali yaman! Bakın Türkiye’de ABD, İngiltere, Rusya, İsrail, Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre ve Vatikan’ın çok sayıda istihbarat elemanı vardır. Aslında yok yok. Türkiye ajanların cirit attığı bir ülke. İçeride de o kadar çok kiralık adam var ki, işadamı, politikacı, bürokrat, gazeteci ve STK’cı kılıklı! Zarrab falan geç onları. “Bizim yamyamlar”ın hepsi izlenir ve fişlenir. Bunların paraları nerede bilinir. Nakitlerin kimi BAE’dedir, kimi İsviçre’de. Kaçırdıkları parayı kimi o bankalardan alınmış kredi gibi geri getirir ki, yarın kaçırmak gerekirse garantili olsun diye. Bu milletin paralarını çalarlar, sonra da götürüp “kapitalist gavura” emanet ederler. E ne demişler “Haram para haram parayı çeker”! Bunlar birlikte haşrolunacak onlarla! Tencere yuvarlanacak kapağını bulacak.

Bu, FED, Dünya Bankası, IMF, BM Terörle Mücadele Komisyonu zaman zaman rapor yayınlar, kara para ve teröre yardım ve yataklık edenlerle ilgili. Mesela hepsi Sisi’ye yardım eder, ona danışmanlık ederler, BAE, Suudiler Hafter’e yardım ederler, PYD’ye, PDY’ye de, onlara kimse bir şey demez. Özellikle de “Bizimkiler” hani onlar zekat-mekan diye, ya da belli çevreler nezdinde itibar kazanmak için, ya da birilerini kıramadıklarından bir yerlere 3-5 kuruş verirler ya, o birileri, işte o paraları bir şekilde batılıların terör örgütü dedikleri birtakım kişi ve kuruluşlarla ilişkilendirir ve bunun faturasını da size ödetir, hesabınıza el koyarlar. O paralar gider ve bir daha da geri gelmez. İtiraz edecek, hakkınızı arayacak olursanız, başınıza gelecekler bellidir.

Usame b. Laden’i hatırlayın. Laden’in Suudi Arabistan’dan topladığı zekat paraları Baba Bush’a gitti, oradan Stringer aldılar, Ruslara karşı direnişte öne geçtiler. CIA, Usame üzerinden cihadın arşivinin bulunduğu Peşaver’deki merkezi kontrolüne geçirdi. Laden üzerinden Taliban’ı örgütleyip, geleneksel cihad hareketini kontrollerine aldılar, sonra da El Kaide’yi terör örgütü ilan ettiler. ABD’deki ikiz kulelere yönelik saldırının faturasını Suudilere çıkarıp, Suudilerin milyarlarca dolarına el koydular. Bunların dostu yok! Çıkarları var. Yasin el Kadı’yı biliyorsunuz, BİM’in ortağı idi. Sanırım Price Waterhouse da ortaktı. Bunlar kimlerle ortak olduklarını bilmeden ortaklık kurmazlar, ama Yasin el Kadı olayından hemen sonra çekildiler. Yasin El Kadı11 Eylül’den sonra BM Güvenlik Konseyi’nin “Terörü Finanse Edenler” listesine girdi. Kadı’nın tüm dünyadaki mal varlığına el konuldu. Daha sonra açtığı davaları kazandı ve Kadı’nın adı terör listelerinden çıkarıldı. Bu işler böyledir. Bu defa da FED bir kara para, kayıtdışı para, teröre yardım ve yataklık eden örgütler, kişiler ve kuruluşlar diye bir rapor hazırlamış. Yakında kokusu çıkar. Anlaşılan yine birilerinin parasına çökecekler. Ve o birilerinin de GIK’ı çıkmayacak. Kaçırdıkları paralara el koyacaklar. Bu vesile ile “Kurunun yanında yaş da yanar” hesabı bir sürü masum kişi ve kuruluşun da canı yanacak. Bütün bu olanlardan neden ders almaz insanoğlu, gider yine aynı delikten ısırılır. Bizim de sormamız gerek: “İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helak eder misin Allahım!” Bu işlere yardımcı olanlar, aracılık yapanlar yok mu! Denmiştir ki, “Zalimlere yardım etmeyin sonra ateş size de dokunur. Onlar başınıza musallat edilir!”

Bayram öncesi bir özeleştiri yapayım dedim. Tevbe’nin kabul olması için bu nefs muhasebesi şart. Çalanlar, çaldıklarını bir şekilde geri vermeden, “evlerinin temelindeki komşusundan çaldığı taşı söküp geri vermeden”, helalleşmeden bağışlanmayacaklar. Bu kamburdan, bu kanserli urdan kurtulmak istiyorsanız, elimizi çabuk tutalım. Başka türlü, Kurban kavramının tahtında müstetir olan Allah’a yakınlaşmak zor! Bunu yapmadan Hacca gitmiş olmakla, namaz kılıp, dua etmekle günahlarımız affedilmeyecek. Yetim malı yiyenlerin namazları boşa gitmiştir, duaları da Allah’a ulaşmaz! Benden söylemesi, selâm ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AmilAmil19 gün önce
  Harika bir yazı olmuş
 • Baki demir Baki demir 1 ay önce
  Ağzınıza sağlık
 • Yusufçuk Yusufçuk 1 ay önce
  Kimmiş bunlar, ortaya konuşması kolay
 • YorumYorum1 ay önce
  Çok ütopik geldi merak etme biz ülkede işlemez bu dediklerin
 • Mecnun PekerMecnun Peker1 ay önce
  (Fatır 35/10)مَنْ كَانَ يُرِيدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِيعًا ۚ إِلَيْهِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ يَرْفَعُهُ ۚ وَالَّذِينَ يَمْكُرُونَ السَّيِّئَاتِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ ۖ وَمَكْرُ أُولَٰئِكَ هُوَ يَبُورُKim güçlü olmak isterse bilsin ki, bütün güç Allah'ındır. Güzel sözler ona yükselir. O sözleri, yapılan iyi işler yükseltir[*]. Kötü oyun oynayanlar için de ağır bir azap vardır. Bunların oyunları boşa çıkacaktır. [*] Bakara 2/201-202(Fatır 35/11)وَاللَّهُ خَلَقَكُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ جَعَلَكُمْ أَزْوَاجًا ۚ وَمَا تَحْمِلُ مِنْ أُنْثَىٰ وَلَا تَضَعُ إِلَّا بِعِلْمِهِ ۚ وَمَا يُعَمَّرُ مِنْ مُعَمَّرٍ وَلَا يُنْقَصُ مِنْ عُمُرِهِ إِلَّا فِي كِتَابٍ ۚ إِنَّ ذَٰلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌAllah sizi topraktan, sonra döllenmiş yumurtadan yaratmış, sonra da (ruhunuzla) eşleşmiş hale getirmiştir.[*] O’nun bilgisi olmadan bir dişi ne gebe kalır ne de doğurur. Ömrü olanın yaşaması ve ömrünün kısalması mutlaka bir deftere kayıtlı olur. Bu Allah'a kolaydır. [*] Ruh ile beden, ana rahminde,vücut yapısının tamamlanmasından sonra eşleşir. Bu safha şöyle açıklanır: Sonra Allah o cenini (organları itibariyle diğer insanlara) eşitledi ve ruhundan üfledi. Böylece sizde, dinleme özelliği, gören gözler ve (karar veren) gönüller oluşturdu. Ne kadar az şükrediyorsunuz! (Secde 32/9) Şu âyete göre ahirette yaratılış tekrar yaratılınca ruh ile beden tekrar eşleşecektir. Bunu, “Nefisler eşleştiğinde” (Tekvir 81/7).  
 • Kasim Kurumahmut Kasim Kurumahmut 1 ay önce
  Deşekkur ederim söyleyemediklerimi söyledin. Hebimizin bir tövbesi var. Bu dövbenin bir gizlisi birde yüzyüze hâk neyse söyleyip, iade edib helalleşmek lazım.Hz. Yunus a.s. kavmi gibi. Ozaman dünyamız da aşiretimizde kurtulur inşaallah. Selam ve dua ile Kasim Kurumahmut Osman oğlu.
 • Nurettin GEZERNurettin GEZER1 ay önce
  Harika bir yazı ;tabi gören gözü duyan yüreği işiten kulağı ollanjar için..Allah korkusu ,imanlı olanlar içindir.Gerisi çöp kuyusunda temizliğe uğraşmak olur.Ben hep şöyle dua ederim .Yarap bizi helalı bilen, hakkı hak edene veren ,hak sahibine hakkını teslimi eden ,güçlünün değil ,haklının yanında ve onlarla yürümeyi nasip et.Onlarla beraber yol arkadaşı olmamı ve yürümemi nasib buyur.Bütün gücümü bu yönde harcamamı sağla.Amin.Allah doğru olanların, haktan yana olanların yar ve yardımcısı olsun.Onların sayısını artırsın.Selam saygı sevgi ve dualarımla.
 • Ş. UrfalıŞ. Urfalı1 ay önce
  İslama sımsıkı sarılmadan içimizdeki bu munafıklardan kurtulmayİz.
 • MisafirrrrMisafirrrr1 ay önce
  Sayenizde beyefendi sayenizde. Artık günah çıkarmanın bir anlamı kalmadı. Madem millet takdir etti başarılı olanlara helal olsun....
 • HafızaHafıza1 ay önce
  Üstat Necip Fazıl ve üstat Osman Yüksel Serdengeçti'nin aile tanımları tam bizi anlatıyor.Eh böyle ailelerin yetiştirdiği çocuklar da Karamazof Kardeşler'lerin pabucunu dama atar.
 • hanzalahanzala1 ay önce
  ya çok üzülüyorum şu yorumculara hala kim diye isim soruyorlar. adam yıllardır yazıyor bi kere vermişmi isim. "bak anlatırm haa bak şöle olaylar var haaa zamanı gelince anlatıcam haaa..." kaç yıl daha yiyeceksiniz bu numarayı bakalım
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  Ah ah! Prens Selman. O keferenin avucuna saydığın paralar senin mi sandın? Müslümanların paralarını niye saçıp savuruyorsun? Bunların hesabı sorulmayacak mı sanıyorsun? Allah, iki cihanda da seni kahru perişan eylesin. Ve bu yaptıklarını burnundan fitil fitil getirsin. Sen kimin parasını kime veriyorsun? O çar çur ettiğin paralarda yeryüzündeki tüm müslümanların hakkı vardır. Ve onu dağıtma yetkisi senin değildir. O yetki, Allah'ın yeryüzündeki halifesi Hz Mehdi'nindir. Sen, Allah'ın çizdiği sınırı çoktan aştın ve çok büyük bir hata yaptın. Ve bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödeyeceksin.
 • mustafa yürürmustafa yürür1 ay önce
  hala çalan çırpan kim diye soran yavşaklar var.madem dünyadan haberin yok burda ne işin var.ya da aklınca tehdit mi ediyorsun yazarı...
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  Ah ah! Cem Uzan ve Akın İpek. Kaçırdığınız paraların ve altınların sizi kurtaracağını mı sandınız? O paralarda tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardı. Doğmuş ve doğacak olan tüm çocukların lâneti üzerinize olsun. Yediğiniz bu paralar karnınızda ateş olsun, ve sizi alev alev yakıp kavursun. Midenize ve bağırsaklarınıza kurtlar dolsun ve sizi için için yiyip bitirsin. İki cihanda da rezil ve rüsva olun ve bu yediğiniz haram lokmalar burnunuzdan fitil fitil gelsin. Allah'ın, meleklerin ve tüm mü'minlerin lâneti üzerinize olsun. Ve başınıza gelecekleri, Allah tüm müslümanlara birer ibret kılsın. (Amin).
 • BozkurtBozkurt1 ay önce
  ne diyelim okuyan olur da ders alır
 • NurNur1 ay önce
  Kim bu çalan, çırpanlar? İsim verin. 
 • Kod adı Niyazi karaKod adı Niyazi kara1 ay önce
  Ulaştırma bakanlığında havaşa ihalesiz genelge ile 3 milyar tl haksız kazanç sağlanıyor,hakkıyla iş yapan firmalarıda cezalarla piyasadan çıkarıyorlar..
 • AliAli1 ay önce
  Tamam ama kim bunlar, niçin karnınızdan konuşuyorsunuz, kastettiğiniz kimdir, kimlerdir, isim verin isimler verin, siz yılların gazetecisisiniz, bu cümlelerin benzerini bütün kahvelerde de duyabilirsiniz.
 • Ali YÜKSEL Ali YÜKSEL 1 ay önce
  Allah razı olsun
 • şenay doğan şenay doğan 1 ay önce
  babalar ve oğullar deyince aklıma BELED SURESİ geldi benim için çok özel çok değerli bir sure allah şan ve şerefini artırsın inşallah allaha emanet olun
 • İbrahim alkılıç İbrahim alkılıç 1 ay önce
  Bu dABir canlı misalolsun: Adam küçük esnaf idi. Sonra Allah yürü ya kulum dedi; Aldı yürüdü.Üniversite okuyan oğlunun altına Mercedes araba aldı.Kendiaramızdayardımlar organize ediyoruz arasıra,Bu arkadaşımız bize 250 tl gönderdi, sağolsun.Sonra; Sonra bu arkadaşımızadediler ki; " İster misin daha çok, daha daha çok kazanmak?"Evet dedi benim arkadaşım.Kim istemez ki daha çok parası olsun. Öyleyse dediler 1.500.000 TL ver sana üç ay sonra bunu 3 milyon TL olarak geri verelim.Aradan iki sene geçti,3 milyon TL gelmedi, verdiği 1.500.000 TL dahi öldü.Benim görüşme göre Cenabı Allah bu arkadaşıma iyilik yaptı ve onu bu çok paralı olma belasından kurtardı. Kıssadan hisse!
 • Efrasiyap beyeEfrasiyap beye1 ay önce
  E o zaman tamam kapayalım dükkanı(dini) bakalım işimize günaha iyice dalalım..demek senin elinde fırsat olsa hepsini yapıcan..(Kusura bakma ama bu çıkıyor dediğinden)..öyle demek istemediğini tahmin ediyoruz ama bahis olan en aza indirmek..tövbe edecek fırsatı yakalamak..ama kul hakkı şirk riba v.s işlerden zinhar uzak olmak..konu budur..dükkanı kapatalım o zaman şekline sokmayalım,aman muhterem...
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  İŞEYARARLARIGÖRDÜK, GENÇLİK DEİSTATEİSTOLDU....NE VAR NE YOKSASATIPSAVIPYEDİLER...... SADECEDIŞBORÇ 500.000.000.000 MİLYARDOLAR....EN SON MERKEZBANKASININKEFENPARASINAGÖZLERİNİ DİKTİLER.... DÜNYADABÖYLEBİRSOYGUNDÖNEMİYAŞANMAMIŞTIR....CASUSRAHİP DOLARIFIRLATTI ,NEFESİKUVVETLİDİNGİLHAZRETLER ,ŞEYHLEROKUYUPÜFLEYİPİNDİRSİN.....İZMİRİASKERDEĞİL SELATITEFRİCİYEOKUYANLARKURTARMIŞ....OKUMAYIUNUTTULARMI , OKUSUNLARYİNEFİLİSTİNİKURTARSINLAR ....EYY AKIL SAHİPLERİDİYOR YARDAN ....KAÇDEFA....
 • EfrasiyapEfrasiyap1 ay önce
  Yazının muhatabı, oğlunu, kızını vs. işe sokmak içintorpil peşinde koşan baba, dükkanında vergi kaçıran esnaf, işini savsaklayan memur vs. Yok birbirimizden farkımız. İmkanı olan imkanı nispetinde harama dalıyor. Kimse haram yoldan zengin olana bakıp kendini sütten çıkmış ak kaşık sanmasın. Birileri için haram sadece imkan meselesi.
 • Fatihin fedaisiFatihin fedaisi1 ay önce
  Malkoç bey,son cümlene şapka çıkarmalı..birinin sümüklü mendili birinin... kılı olmakla müslümanmı olunur demişin..ilavem olsun akıl sağlığı normal olan insan olunurmu,,durumlar fecaat.
 • Vag10Vag101 ay önce
  Sayın yazarsanki nufusun 3/2 sizin yazdıgınız gibi yaşıyormuş gibi durum olmuş...bu yazı atadan zengin olanlar ve sonradan zegin olanları ilgilediriyo zaten normal vatandaş namazına kısmen ama yemesine içmesine helal ve harama dikkat ediyor zate günah işleyenlerde zaten odunları sırtında tövbeler kabul olursa ne ala..
 • NurullahNurullah1 ay önce
  Sabahattin Ali'nin "Sırça Köşk" isimli yazısını okuyun ve ekonomik yükümüzün sebeplerinden birini görün. Google'a soft ortamda sırça köşk masalı yazın, entelaylak diye bir sitede tam metni var.
 • HipnozHipnoz1 ay önce
  Eskiden (beyaz türkler dediğimiz) tayfalar tarafından hokus pokuslanan(latince hipnoz)millet..şimdi (yeşil türkler dediğimiz) taife tarafından abra kadabra ( arapça hipnoz) landı.. o gitti bu geldi,,hep rant zenginlemeleri...e ne diyelim,,yapılan aynı,kullanılan dil farklı..bu ne iştir ya hu..bu ne menem bir ülkedir...
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Ha gözünü seveyim bizde bunun için eleştiriyoruz.Siz müslümanlar diye başlayanlardan utanir olduk.Kuran,sünnet bu kadar ucuz mu.Vallahi ak parti düşmanı en yakınındakiler. Mhp,chp,Ak parti,ulusalcı,kemalist ne kadar işe yaramaz adam varsa aynı yerlere çöreklenmişler
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Müslümanlığı ; ARAPLIK VEARAPÇAzanneden zavallılar....Ben sizemüslümanlıknediranlatayım, dingil, kendini müminzannedenkardeşlerim... ALLAHTAN başkasınakulolmamak ,korkmamaktır.... RızıkALLAHTANDIR, HÜNKAR DAN değil....MüslümanlıkAHLAKTIR,MEDENİYETTİR,AKILDIR,NAMUSTUR,ŞEREFTİR... VATANINIYABANCILARAVE YERLİİŞBİRLİKÇİLERESATMAMAKTIR... ŞEREFSİZLERİNMİLLETİN, DEVLETİNMALINI, PARASINI İÇ ETMESİNE İZİNVERMEMEKTİR.... MİLLETİNORASINABURASINAKOYDURMAMAKTIR..... BAŞKADİN VEDEVLETLERDEN NİŞAN, ÖDÜLALMAMAKTIR..... İYİPARTİ İSTANBUL İL BAŞKANI BUĞRA KAVUNCU= CİA = FETÖ..... ABD, ALMANYA , KAZAKİSTANdanerelerde, kimlerle ne yapmıştır ,araştırılsın... HEMFETÖ , HEMPKK , HEM DEIŞİD HERYERDE...BunlarCİA demek, MOSSAD demek.... Kimsehikayeanlatmasın, mış gibi yapmasınyemezler... Müslüman olmak , önce insan olmaktır.... Kendi milletinin , kendiDevletinin , kendivatanınınvarlıklarınıbirilerinepeşkeşçektirmemektir.... MÜSLÜMAN ; PEYGAMBERİMİZ DİR ,HZ. EBUBEKR, ÖMER, ALİ'dir.... YEZİDGİLLER , ÜMEYYENİN UŞAKLARIdeğil... Hz. Hüseyindensonraindirilen din yerine, SALTANATGELMİŞ, SULTANLIKGELMİŞTİR..... ALLAHADEĞİL,HÜNKARAKULLUKBAŞLAMIŞTIR... ARABENTRİKA, HİLE VE DESİSELERİ.... O GÜN BU GÜNGAYEALLAHINRIZASI DEĞİL,MAL, MÜLK , İKTİDAR ASIL OLMUŞTUR.. ALLAHINDİNİBAŞKA BİŞEY.... Birilerininsümüklümendiliyle , ya dabirilerinin g..nkılıolarak müslüman olunmaz....
 • MetinMetin1 ay önce
  Harika bir yazı olmuş. Umulurki dünyasını abad ederken ahiretini mahfedenler kulak kabartırlar
 • Ahmad 61Ahmad 611 ay önce
  Kellim kellim la yenfa....FEEYNETEZHEBUN (Tekfir 26)
 • AhmetAhmet1 ay önce
  yorumlarda yazarın isim vermesini istiyorlar, bazıları yazıda anlatılanlar için eksiklik kusur diyorlar, kusura bakmayın yazıda anlatılanlar büyük günah, zulüm üstelik toplumu yozlaştıran şeyler kusur değil,yzının muhataplarını hepimiz biliyoruz, isim vermek iyi niyet olmaz kötü niyet olur, üstelik bu bile yazarı cezalandırmaya yetiyor. Selamlar
 • Engin FatsaliEngin Fatsali1 ay önce
  N,oldu yav vicdanizi mi hatirladiniz? Vicdan ordaysan, ses ver diye bagirdiniz da; ses mi gel di? ATI ALANLAR ÜSKÜDÜRA VARDILAR. HARUNLASTILAR.Iki goyunu versen güdecek caplari olmayanlar para ve güc sahibi oldular cooktan.Ar damari diye bir sey duydunuzmu Siz?Yiye yiye bitiremediniz beeee. Dogru, her canahta varlar. Ama bunlar cok baskaymis. Türkiye Cumhuriyeti Tarihi nin en büyük soygununu yaptilar. Cok arsizlar, cok utanmazlarmis coook.Üc büyük kitap inmis o cografya ya. Dilinizden düsürmediginiz Kuran in indigi o cografyanin insanlarina yönetimlerine bakmak yeterli. O güzelim Türkiyemin son 2 on yilina bakmak yeterli.Siz neymissiniz beeee!Hirsiz bir eve girer, ne bulursa alir götürür. Sonra mutfakta oturur kendisine bi kahve yapar. Yeni uyanan ev sahibi, angut angut baka kalir mutfaginda kahve sahibine. Tam soktan kurtulacak ken; hirsiz aptallasan ev sahibine naralar atmaya baslarrrrrr: Hirsiiiizzzzz melun evimde ne varsa asirmissin, polis yooldaaa! Cok hafiffff kalir bu benzetme coook.Selam ve dua ile öyle mi?
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Dünya hayatini ve onun süsünü tercih ederek ahiretini harab edenler ve yönetici sıfatına bürünerek insanları yoldan saptirmak için binbir şarlatanlıklar yapanlar, işte onlar din günü geldiğinde ve rablerinden yüz çevirmenin mümkün olmadığı gün geldiğinde, işte onlar o gün dizleri üzerine çökerek rablerine yalvaracaklar. Biz kanun yazıcılarıyız diyerekten Allah tealanın çızdiği sınırları beğenmeyerek onun belilediği sınırların dışına çıkararak haddini aşan fasıklar, işte o gün onlar için cehennemin kapılari sonuna kadar açilacak ve onları azab kuşatacak. Fakat medya ve basın aracılığıyla ile dünya hayatinı süsleyip insanları zevke sefaya daldırarak insanları yaradılış gayesinden saptiran münafiklar ebediyyen cehennemin gazabindan kurtulamiyacaklar inşallah.
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  Önce de yazmıştım, tekrar yazıyorum: Bakın, köyde yaşayanlar bilir; sütü kaynattığınız zaman üzerinde çok faydalı ve çok lezzetli bir tabaka oluşur. Bu tabakaya 'kaymak' adı verilir. Bizim topraklarda yaşayıp ta milletimizin sırtından para kazanan yaklaşık yüzde onluk bir kesim var. İşte bunlar, bu toprakların kaymağını yiyenlerdir. Bunlar çalışmak nedir bilmezler; yerler, içerler, gezerler, eğlenirler, gününü gün ederler. Memleket batmış, bitmiş bunların umrunda bile değildir. Kazandıkları parayı bu topraklarda harcamazlar. Daha çok, Paris'te, Londra'da, Roma'da ve Avrupa'nın önde gelen şehirlerindedöküp saçarlar. Amerika'ya sık sık tatile giderler. Kazandıklarının hepsini kendilerinin sanırlar. Memlekette bir sıkıntı olduğu zaman asla taşın altına elini koymazlar. Bunların verdikleri vergiler kazandıklarının kırkta biri değil, kırk binde biri gibidir. Bunlar, güya geleceklerini garanti altına almak için, kazandıkları paranın bir kısmını Avrupa'ya kaçırırlar. Çünkü nolur nolmaz;İslâmî bir yönetim gelirde, bunca sene binbir dalavereyle kazandıklarını fakir fukaraya dağıtabilir. Hiçbiri böyle bir şeyi göze alamaz. Çünkü bunlar, halkını küçümser ve kazandıklarını onlarla paylaşmak istemezler. İşte asıl mücadele etmemiz gereken bunlardır. Yoksa, Suriye'li kardeşlerimizin yiyip içtiğinden nolacak. Ekonomimizin düzelmesi için ve düze çıkmamız için en kısa zamanda zekât sistemine geçmemiz gerekiyor. Zaten, zenginden alıp, fakire dağıtmadıkça asla düze çıkamayız. Gerçek adalet te, Allah'ın emrettiği de işte budur. (Allah'a emanet olun).
 • İbrahim Topuzİbrahim Topuz1 ay önce
  Üstadım ağzına sağlık Allah kalemine güç versin Birilerinin dediği gibi yandaş değil.sapina kadar özü sözü doğru olan üstadıma selâm ve duaarimizla
 • Yalçın kayaYalçın kaya1 ay önce
  Her cümlenize taraf olurum. Günahı bilen, insanlığı olan, hakkaniyet içinde olanlarzaten yazıya konu tüm kötülüklerden uzaktır. Uzak durmaya çalışır. Sözünüz belli ki soysuzlara, çalanlara, siyaseti ekmeğine katık edenlere. Ar damarı çatlamış olanlar iflah olur mu? Sanmam. Dinin siyaset pazarından çekilmesi lazım,(Daha onlarca şey lazım) şapkanın düşüp kelin görünmesi için. Sonrasın da kel başa hangi şifa yağları sürüleceğinin hesabı yapılır.
 • İmanın yolu birdirİmanın yolu birdir1 ay önce
  Yok hocam yok jest yapalım samimiyete samimiyetle adım atalım dedik yok..yani hakikaten cenahınız okuyucunuz çok katı,herşeyden kötülük çıkarmaya uğraşan,herşeyde heh bak işte gördünmü işte filan gibi tuhaf hallerde..neyse be sayın yazar,,canı sağolsun herkesin..demekki samimiyet bitmiş yok olmuş anlayan kalmamış..yapacak bişey yok,,o cevabı yazan kişi siz adına konuşarak biraz tuhaf bişeyler demiş..neyse size denmiştir tarafımızca o jest,siz kabul ettiyseniz amenna,gerisi lafı güzaf hariçten gazel...selametle.
 • HasanHasan1 ay önce
  Bize yanlişlarımızı söyleyecek yazarlar lazım helal olsun ama yetmez
 • çok savruk ve suya sabuna dokunmayan bir yazı çok savruk ve suya sabuna dokunmayan bir yazı 1 ay önce
  Allahtan korkar mısınız sayın yazar? lütfen çarpıklığı kaleme alırken isim ve kurum adı vermekten çekinmeyin. cekinmeyin ki müslümanların size güveni sarsılmasın.
 • Mirac i gûziynMirac i gûziyn1 ay önce
  Allah razı olsun nediyimki Hocam zaten söyledi.Rabbim yardımcımız olsun Rabbim zalimleri başımıza musallat eyleme.Amiin
 • İmanın yolu birdir e yorum yazan kardeşe..İmanın yolu birdir e yorum yazan kardeşe..1 ay önce
  Yahu,yani incelik edelim dedik burdan ne çıkardın sen yahu..hemen,he işte bak siz şöyle siz böylesiniz,,,yok kardeşim yok sizler gibiler yüzünden ne incelik ne mizah ne aklı selim ne jestne iyi güzel bişeyler yeşerecek..yazar beyden bi samimi itiraf gördük samimiyetine jest yaptık..yani pes arkadaş pes..biraz ümitlenmiştik içine etmek için fırsat kolluyormuşunuz..sayın yazar siz şahsi olarak samimiyetinizi ifade etmişiniz ama cenahınızdan yana pek ümitlenmeyiniz..selametle..
 • AtabeyAtabey1 ay önce
  Allah razı olsun. Bize hakikat acı da olsa zehir de olsa söyleyecek kişiler lazım. Rabbim bizleri ıslah eylesin
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Mazlumun ahı indirir şahı...
 • erhanerhan1 ay önce
  Öyle bir anlatıyorsun ki,sanki islami vecibeleri hiç yerine getirmeyenler her günahtan muafmış gibi . Ve bunu fırsat görenler,hemen yükleniyorlar AKP ye ve dindarların bazı kusur ve eksikliklerine
 • İsmail AGARİsmail AGAR1 ay önce
  Anlıyana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az.Birbirimizi karalamaktan başka bir yeteneğimiz yok.Bizdense görme bizden değilse vur beline beline...
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  KAMU bankalarıfaiz indirdi...SIFIRevalana 0.99faizlekonutkredisi...KAMUBANKALARIESNAFA,ÇİFTÇİYE % 2 İLEVERİYOR...MİLLETİNORASINABURASINAKOYAN ,ELİNDE ŞİŞMİŞSIFIR KONUT PATLAMIŞYANDAŞMÜTEAHHİTLERİKURTARIYORUZ...ÇİFTÇİ ,ESNAF ,SANAYİCİ,ÜRETİMEYOK...YANDAŞBETONCUYAKREDİ....2 YEALIP 0.99 A VERİP ,ZARARIDAGÖREVZARARI DEYİPBİZİMCEBİMİZDENALACAKLAR.....
 • MâlumMâlum1 ay önce
  Hocam El-Kaide üzerinden Taliban dizayn edilmedi. Bence burada bir yanlışınız var. Taliban'ın kuruluşu ve örgütlenmesi çok daha eskiye ve farklı sebeplere dayanır. El-Kaide sadece Taliban'a biatlı bir örgüttür. Zaten Taliban'a haber vermeden 11 Eylül gerçekleştirildiği için bütün sorun orada başladı.Lütfen okuyunuz: Taliban'la Geçen Hayatım-Molla Abdusselam Zaif
 • Zekeriya Gökçe Zekeriya Gökçe 1 ay önce
  Yazıklar olsun bizlereki namussuzlar kadar cesur olamadık. Onların yaptıkları yanlışlıklara ve dahi hatalara ses çıkartmadık. Dim dik dikilemedik. İnsanlar hatalarını söylemeyince hedefe giden her yolu mübah gördüler. Tehditle makamları ellerden almakla kıstılar sesimizi nefeslerimiz çıkmaz oldu. Sanki rızkı veren Allah değilmiş gibi ben yine söylerim Zülfü Celali vel İkram olan Allah’tır. Le ilahe İllallah Muhammed Resulullah / suçu işleyen kadar suça sesini çıkartmayan bizlerde suçluyuz. Allah affetsin hepimizi.
 • SılaSıla1 ay önce
  Allah'a VE resulüne danışmadan iŞlerini görenREİSlerinVEyandaşlarının....... ALLAH belâlarını VERSİNinşallah amin.......... Hiçbir konuda kuranaVEsünnete danışmıyorlar .......HEM De hiçbir KONUDA............ ÇÜNKÜüüüüüüü Allah'ın koyduğu NİZAMvEkurallardan RAZI değiller............... ALLah'da c.c. onlardan razı değil zaten.......... ATAerkil aile yapısı demokratik değilmiş....... Bunlar arap kültürünün dayatmalarıymışmışmış............. "Allah'ın NİZAMvEkuralları işimize gelmiyor" diyemiyorlar da...... ÇAldıkları minareye KILIF uydurmaya çalıŞıyorlar.................... Allah belânızı VERECEK ... Fetö ve adnan oktar sadece fragmandı. Esas film İşte BU; Allah'a ve RESULüne danışmayanların-----"RAB" den razı olmayanlaRın----- üzerine yazılıyor..... Sn yazaraVEyorumcularıNa teşekkürler.
 • Şanlıurfa Şanlıurfa 1 ay önce
  Alah razı olsun hocam
 • Dadaş 25Dadaş 251 ay önce
  Hocam Allah razı olsun.Yerinde bir yazı ama ne acı gerçekki bunları yapanlar gün geçtikçe daha hırsla yapıyorlar.Eyer huzuri mahşer varsa elbette var.O günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.Dünya varsın onların olsun.Bizim kul haklarımız saklı kalma kayıdıyla.Selam ve duaile.
 • Yusuf DUMANYusuf DUMAN1 ay önce
  Allah'ın Affı Mağfireti Fazlu Keremi üzerlerimize olsun.
 • FevziFevzi1 ay önce
  Örneklerimizi ölmüşlerden, dışarıdan değil içeridenve ismi cismiyle verin selim olduklarını bilelim Sayın diliPAK. Ortaya söylemek olmuyor.
 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  ömrüne bereket üstad sonparagraf her hakıkatı ıfadeedıyor rabbım hıssedar olanlardan etsın amın
 • Kemal DEMİRELKemal DEMİREL1 ay önce
  Her zamanki gibi Allah razı olsun diyorum. Aklınız, elleriniz ve dahi kaleminiz sekteye uğramasın inşaallah.
 • Mustafa Sabri ALTUNAĞA Mustafa Sabri ALTUNAĞA 1 ay önce
  Allah c.c razı olsun kardeşim... Anlatamadıklarımızı, üzüldüklerimizi, hırslanıp içimize attıklarımızı dile getirmiş, tercüman olmuşsunuz...
 • imanın yolu birdir"eimanın yolu birdir"e1 ay önce
  sorunda bu.mizahi dille karşı tarafı eleştireyim derken, farkında bile olmadan iftira atabiliyorsun.sonrada çıkıp hakkını helal edin diyorsun.testi kırılmış bir kere.tekrar yapıştırınca eski halini alır mı sanıyorsun.zaten birçok iftira geyik yapayım derken, çıkıyor.sonra geri dönüşü olanaksız bir hal alıyor.yapma desen bunu dediğin için yapmaya devam edeceksin.... artık zıtlaşma moda olmuş.
 • Ak sevdalı Ak sevdalı 1 ay önce
  Saygılar ve sevgiler sonarın güzel insan yolun açık olsun
 • mustafamustafa1 ay önce
  Üstad iktidar ve muktedirlik yolcularına ahiret taşı atmışsınız.Kafa göz kırılır fatura size çıkarılır.Evet bu faturayı Allah c.cbirilerine ödetecek.Allah mazlumları şerlerinden korusun.Maalesef ormanda yangın çıkınca kuru/yaş/canlı her şey berheva olur.
 • İmanın yolu birdirİmanın yolu birdir1 ay önce
  Hocam,çok samimi ve içten bir yazı yazmışsınız..değişik adlarla çok sertyorumlar yazmıştım size(türk milliyetçisiyim)..tahammül ettiniz ve lütfedipyayınladınız..bazen sert bazen mizahi..hakkınızı helal edin..hiç bir insanı kırmak dökmek istemeyiz,imanın yolu birdir deriz ve bizde bildiğimizi okuruz..müslüman aleminde ona buna sataşarak gavur kılıcıyla cenge durulmaz dedik..yapmayın dedik,atalarımızı özellikle osmanlı son dönemini iyi okuyalım dedik..enver,farettin,deli halit,nuri,nurettin paşaları,ve milli mücadele yıllarını iyi okuyup okutalım dedik..yokta yok,ecnebi gazıyla yürüyenler bizden değildir,savaşacaksakta bu onurlusundan olsun dedik..kardeş kardeşi bıçaklar sonra döner kucaklar dedik..ama araya el katıp bıçaklarsa hiç kucaklaşma olmaz olamaz dedik..nitekim ortadoğu malesef bu yüzden kucaklaşamıyor..aklın yoluda imanın yoluda birdir..çok uzun şeyler yazmak isterdim ama gerek yok..aslolan kazanmak değil,onurlu şerefli kazanmak,tıpkı mal mülkü helalinden alınteriyle kazanmak gibi..önemli olan kazanmak değil savaşıda malı mülküde ahlakıyla onuru şerefiyle kazanmak..atalarımız hep bunun hakkını verdi..tek tük insan silkelenip kendine gelebilecektir ama çoğu için dönüş yok bu bir gerçek.."ne mutlu onlara aklı alınmış fellik fellik gezerler bu dünyada"...eh bizde çok yorulduk söyleye söyleye bizde biraz inzivaya çekilelim biraz..selametle..
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Aslanınerkeğidişisiolmaz.... Milletinvergilerinden alınıp,ceplerinegirençifterçiftermaaşlarısoranlarameydan okumuş,FATMANURALTUN.... " TOPUNUZGELİN " demiş.... SABRIMIZISINAMAYINdemiş... ASLANINERKEĞİ , DİŞİSİOLMAZ.....
 • Yusuf DeğirmenciYusuf Değirmenci1 ay önce
  Açık ara Türkiye 'nin en doğru yazan insanı
 • HiraHira1 ay önce
  Suudi Arabistan parasını Amerika ya veriyor. Kapı kapı dolaşıp yaşlı teyzelerden bile kurban zekat parası toplayan fetö paranın bir kısmını eğlencesine ayırmış çoğunluk Amerika'ya. Ladin aynı şekilde. Yazıktır günahtır. İnsanlar hayır yaptım diye sevinirken müslüman görünümlüler insanların parasını düşmana vermiş. Bunlar yüzünden insanlara güven azaldı. İslam dan uzaklaşma arttı. Devleti yiyenler özellikle belediyeleri aile şirketi yapanlar yine çoğunluğun hakkını yediği gibi güveni sarsıyorlar. İş sadece yemekle bitmiyor. Sosyal medya ile yaşanan abartılı lüks insanların gözünün içine sokuluyor. Sonra youtubede bir genç oyun ya da makyaj videosu çekiyor dünya para kazanıyor. 6 yaşındaki koreli youtuber milyon dolarlık lüks villa almış saçmalığa gelin. Dizi oyuncuları, şarkıcılar, mankenler futbolcular da öyle hak etmedikleri paraları kazanıyorlar. Anne babalar çocuklarını ben yaşamadım evladım yaşayacak mantığıyla yetiştiriyor. Yaşamak için de para lazım ama de mi. Gençler de gerçi günümüzde yetişkinlerinde onlardan eksik yanı yok çok para derdine düştü televizyonun ışıltılı yaşamını yaşamak için. Eskiler bir insan pavyonda şarkı söylemeye başladığında kötü yola düştü denirdi. Şimdi çocuklar anne babaları tarafından medya patronlarının önüne götürülüyor. Çocuk uyuşturucuya fuhşa mı düşmüş eğer kazancı iyiyse sorun yok. Saygıdeğer mesleklerden öğretmenlik ve doktorluk da para için yapılır oldu. Sınavda aşırı zor sorup sınıfı yere çakan sonra özel ders verdiklerini yükseltenlere ne demeli. Amerikan etik kitabına göre bir öğretmen ders verdiği sınıftan bir öğrencisine ders veremez. Ayrımcılık olur. Oysa bizim hocalar notun aşırı önemli olduğu teogda özel ders verip notlarla oynayarak deli paralar kırdı. İhtiyacı olmamasına rağmen hastasını kesen biçen doktorlar da aynı şekilde. Galiba para putu menat heykelden dolara transfer oldu...
 • YaşarYaşar1 ay önce
  Hocam kaleminize sağlık selam ve dua ile
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Babalar para kazanmak icin namazı imanın yerine koydu, hiç olmazsa cuma cuma olmazsa bidat kandillerle iman ettiğine inandı. Evlat ne ahlak nedenamaz bidat kandillere mesajlarla iman ettiğine inandı.
 • ÇılgınÇılgın1 ay önce
  Çok güzel yazı olmuş.kaleminize sağlık
 • ZaferZafer1 ay önce
  Hay ağzına sağlık hocam bir an önce hemen bir çözüm bulmak zorundayız yoksa en fazla en fazla beş yıla kalmaz çok büyük bir çöküş kargaşa iç savaş olmaması işten bile değil hele hele şu uyuşturucu içki fuhuş, sürekli ev sokak değiştiriyoruz gittiğimiz yer eskisinden kötü adamları polis alıp götürüyor ya bir saat sonra yada bir kaç ay sonra elini kolunu sallayarak çıkıp geliyorlar ve daha da azıtıyorlar başımıza mafya kesiliyorlar ya bu adamları vuracaksın ya onlar seni öldürecek bıktık valla bu devlet ne yapmaya çalışıyor biz bu adamlara mı oy verdik
 • A.K.A.K.1 ay önce
  Bir güç iyileri ezip kötülere yardımcı olmayı seçmiş sayın hocam.
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Değerli hocam bu yazınız beni 1989 veya 1990 yıllarında okuduğum " Bir başka açıdan Kemalizim. " adlı kitabınıza götürdü . O kitabınızda mümkün olduğu kadar görüşlerinizi katmadan Atatürkle ilgili hatıralardan veya Atatürk ün kendi anlatımlarından alıntılar yaparak okuyucunun Atatürk ve Atatürk algısı hakkında düşünmesini istemiştiniz.(kendi yorumum ) Ben kendi açımdan bir müslüman şablonlara öngargılara bağlı kalmadan özgürce sorgulayabilir ve böylece doğruyu bulabilir diye düşünmüştüm.Bu yaklaşımın hayatımda bana önemli bir faydası oldu.Bunun için size teşekkür ederim. Bu günkü yazınıza gelince çözüm önerilerinizi de ben kendi adıma öğrenmek istiyorum.Benim çözüm önerim yüce rabbimizin bu ayetine verilecek cevapta saklı "Ey insanoğlu seni doğru yoldan alıkoyan nedir ? "( infitar 6 )

Günün Özeti