Ava giden avlanır

23 Temmuz 2018 Pazartesi

“Taş yerinde ağırdır”. Herkes durması gerektiği yeri bilmeli.

Bugünlerde en çok tartışılan iki konu var, cemaat ve iktidar. Terörü, Kudüs’ü, Gazze’yi, ekonomiyi filan unuttuk. Bu tartışma hep erteleniyordu. Ve bugün patladı. Şimdi en çok sorulan soru şu: Sırada kim var ve nereye kadar.. Asıl cevabını arayan soru ise şu: Çözüm ne?

Hemen şunu söyleyeyim ki, bu böyle gitmez, gidemez, gidemez. İktidar da gidemez, cemaat dediğiniz yapı da gidemez. Önce herkes birbirini kontrol etmek ve ele geçirmek yerine kendi içine baksın.

Durum şu ki, tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş. Biz kendimizi değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek. Şunu bilelim: “Eski hal muhal, ya yeni hal ya izmihlal”. “Düne dair ne varsa dünde kaldı, şimdi yeni şeyler söyleme zamanıdır. Lale devri, Tanzimat, İttihat Terakki, cumhuriyet dönemi mantığı, kafası ile geleceği anlamak ve çözüm üretmek mümkün değil. Kaldı ki, 19.YY sonu oluşan kavramlar ve kurumlarla da dünyayı anlamak, çözüm üretmek mümkün değil. Öyle elimizde sihirli bir değnek ve mucize bir çözüm de yok. “Şeriat gelecek vahşet bitecek” sloganları ile de sorun çözülmedi. Hz. Ali döneminde şeriat gelmemiş mi idi yoksa. Erbakan hoca dünya Müslümanlarını birleştirmek istiyordu da, bugün kardeşi, oğlu, kızı, damadı, gelini, dava arkadaşları nerede duruyor!

Kalkancı zokasını yuttuk, FETÖ zokasını da. Bu iş bunlardan ibaret mi idi sanıyorsunuz. Müslümanlar kaç fırkaya ayrıldılar haberiniz var mı? Şii’si, Sünni’si / Sufi’si, Selefisi kendi içinde kaç fırka. Sadece Nurcu olduklarını söyleyenlere bakın bakalım, onlar kaç parça.

Hep yazıyorum, Allah’ın emrine uymazsanız haram, Resulün sünnetine uymazsanız mekruh, bunlar gibi düşünmezseniz dinden çıkarsınız. Böyle bir İslam mı var?

Hani din büyüklerinizi İlah ve Rab edinmeyecektiniz, hani Şeytanın sizi Allah’la aldatmasına fırsat vermeyecektiniz. Hani aynı Allah’a, aynı kitaba ve Resule iman edenler tek bir millet, tek bir ümmet, tek bir cemaatti, kim ki, kendine farklı bir cemaati nisbet ederse o kendine ya yeni bir İlah, ya yeni bir Resul ya da yeni bir kitap bulmuş olacaktı. Biz Müslümanlardandık ve Müslümanlar kardeşti ve onların işleri kendi aralarında istişare ve şûra ile idi. Ne oldu!

Bakın, bizim boşa harcayacak bir kuruş paramız, boşa geçirecek bir saniye zamanımız ve feda edecek, gözden çıkaracak tek bir insanımız yok.

“Tefrika girmeden bir millete düşman girmez, toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.”

Lider ve Şeyh fetişizminden vazgeçin. Babanız peygamber olsa gelse sizi kimse kurtaramaz. Herkes için ancak yaptığının karşılığı vardır. Musalla taşında meyyid gibi olmayın, aklınızı kiraya vermeyin, bilmediğiniz şeyin peşine düşmeyin, hakikat’ın sırrı, gayb hazinelerinin anahtarı kimsenin elinde değil, Allah’tan başka.. Böyle bir din ya da dindarlık yok.

Allah’ım devleti ele geçirmeye çalışan tarikatçıya fırsat verme, Allah’ım tarikatı ele geçirmeye çalışan politikacıya ve bürokrata fırsat verme. Bu konuda bizi rızanın tecellisinin vesilesi kıl. Birbirimize yardımcı olalım, dua edelim, ama birbirimize “raina” demeyelim, “unzurna” diyelim. Ama herkes önce kendi içini temizlesin, sonra bir ifsat hareketi, kripto ilişkiler, açık ve yakın bir tehlike doğuracak işler varsa elbette bunları günyüzüne çıkarıp sorumlularını cezalandıralım. Bakın devleti ele geçirmeye çalışan cemaat gün gelir devlet tarafından ele geçirilir ya da devletin gadrine uğrar, ya da o cemaati ele geçirmeye çalışan devlet aynı akıbeti paylaşır. Bu dünya etme bulma dünyasıdır. Ava giden avlanır. FETÖ’yü hatırlayın. İhtirasla istediğiniz her şey imtihanınız olur. Adalet mülkün temelidir. Zulm ile abad olunmaz. Her iki taraf da zalimse Allah onları birbirinin başına musallat eder.

Cami, dergah, zaviye belli olsun. Dini vakıfların statüsü belli olsun. Dini vergiler vergiden arındırılsın ve vergi verenler bunu gider yazabilsinler. Bu çerçevedeki yatırımların 3. sektör olarak yeniden tanımlanması gerekiyor. Camiler dini kimlik, öğretim faaliyetleri, farzı kifaye sorumlulukları konusunda cemaat bazında yeniden yapılandırılması gerek. Dergah mezhep ve tarikatlar için geleneksel yapılar olarak yeniden ihya edilmeli. Hacı Bektaş-ı Veli, ya da Hacı Bayram-ı Veli dergahları da kurulabilmeli.. Ya hu bizim İstiklal Marşımız Taceddin dergahında yazılmadı mı!

Bu anlamda Diyanet de yeniden yapılandırılmalı elbette.

Yabancı istihbarat örgütlerinin doğrudan ya da dolaylı olarak örgütledikleri, Kalkancı, FETÖ, Adnan Oktar gibi yapılar tasfiye edilip sorumlular cezalandırılmalı ve mal varlıklarına el konulmalı. Bunların kimi NLP paravanı arkasında gizlenmiş vaziyette, kimi Transandantal Meditasyon maskeli, Yoga maskeli Müslüman Budist diyaloğu için çalışan yapılar, Şifacılar, Hannas’ın elinde oyuncak olan grublar, ne ararsan var. Türkiye’de bu anlamda 100’den fazla anakol var, yankolları ile 500’e yakın grub var. Bunların şubeleri ile sayı on binleri buluyor. Cahili de hedefte, okumuşu da, fakiri de hedefte, zengini de, kadın erkek fark etmiyor.. Ama sermaye, bürokrasi ve siyaset çevreleri ana hedef. Müslüman Scientolojistler de var, esoterikler de. Uzay meraklısı grublar da.

Cami derneklerine bütün mukim cemaat üye olmalı ve cemaat temsilcisini cemaat seçmeli. İmam ve müezzin yerine bu görevi yapmaya ehil hademe-i hayrat görevlendirmeler ilçe müftülüklerinde oluşturulacak kurullar tarafından yapılmalı. Cemaat temsilcileri il müftülerinde yeterliliği onanan adaylar arasından ilçe müftülerini seçmeli. Diyanet tarafından yeterliliği onaylanan il müftüleri ilçe müftüleri tarafından seçilmeli. Diyanetin Yüksek İstişare Kurulu tarafından adaylığı onaylanan başkanlar il müftülerince, ilahiyat fakülteleri ve akredite dini vakıf ve kuruluş temsilcileri tarafından seçilmeli.

Diyanet, dini vakıf ve kuruluşları denetleyebilmeli. Cemaat içi ihtilaflarda hakemlik yapmalı, kamu, diğer kurumlar ve şahıslar tarafından adli yargıda şikayete dayalı davaları ise yargı nezdinde müdahil olarak takip etmeli.

Bu yapı aynı şekilde ilk etapta Hilafete bağlı topraklardaki geleneksel Müslüman yapılarla ilişkilendirilmeli ve daha sonra yeni katılımlarla global bir ağa dönüşmeli. Bu yapı, Allah’ı ve İslam’ı temsil eden bir yapı değil, Müslümanları temsil eden bir yapı olarak, anayasal statüde özerk olmalı.

Denetimsiz bir yapı tehdittir. Kayıtlı bir sisteme ihtiyaç var. Yoksa bu yapılar siyasi baskılarla olmasa bile daha sonra birtakım kişi ve ailelerin elinde tehlikeli bir hal alabilmekte, aile ve cemaat yapıları içinde fitneye sebeb olmakta, kaynakların doğru kullanılıp kullanılmadığı, verimli işletilip işletilmediği konusunda şüpheye, dedikoduya sebeb olmaktadır. 

Devlet şikayet olmadan, rutin denetim dışında yapıya müdahil olmaması, ön açıcı, destekleyici bir rol üstlenmelidir. Bu konuda Medine Sözleşmesi ve Hz. Ömer’in Kudüs Beyannamesindeki temel yaklaşımlardan faydalanılabilir.. Önemli olan farklılıklarımıza rağmen, hadleri koruyarak barış içinde nasıl bir arada yaşayacağımızın tesbitidir. Eğer sorunla karşılaşırsak bu sorunu nasıl çözeceğimizin tesbiti gerekiyor. Asıl mesele “dini Allah’a has kılma” meselesidir. Ve herkesin insanları, Allah’a, Resulüne ve kitaba davet etmesidir; kendine, kendi liderine, örgütüne, tarikatına, Şeyhine, mezhebine, meşrebine değil!

Aslolan ıslah hareketidir. Daha sonra, kökü mazide olan ati anlayışı ile ihya ve inşa dönemine geçmeliyiz. Önce “def-i mazarrat celbi menafiden evladır”. İçimizdeki yanlışlara bir son vermemiz, abdest almamız / arınmamız, “biz zalimlerden olduk” diye tevbe etmemiz gerek! Bunu kendisi yapmayanların üzerine gidip, cemaat bunları ikna edemezse, devlet bu tereddi hareketini icbar etmelidir.

Devlet de eğer millete rağmen bir şeyi zor dayatmaya kalkarsa, torpil ve rüşvet alır başına giderse, ehliyet ve liyakat kalkar, kimi tarikatlardaki gibi bu iş aile şirketine dönerse ümmetin de önce surat asma, sonra da “hayır” deme hakkı olur.. Biz “Hayır” diyen Türkiye’yi, “One minute” diyen Erdoğan’ı sevdik. Ve biz bunu içimizdeki hainlere ve ahmaklara karşı da yapabiliriz. Biz bu dini ve devleti sokakta bulmadık, kimsenin heva, heves ve ihtiraslarına da feda edecek değiliz. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • SafaSafa3 ay önce
  Yazının ekserisine katılıyorum lakin cemaat ve tarikatlar kendilerini Kuran a göre fabrika ayarlarına dönmezlerse bahsedilen öneriler hem gereksiz hemde havada kalır. İçleri tamamen boşalmış tam tersi İslama zarar vermeye başladılar. Önce bunların düzeltilmesi şarttır. Havada uçan karada tayyi mekan yapanlarla bu işler nasıl olacak.
 • MisafirMisafir7 ay önce
  Bahaneniz de şahane cematleri denetlemek allah aşkına ehli sünnet çerçevesinde ıslah çalışması yapan devletten beş kuruş yardımgörmeyen bu nezih yapıların neyini denetleyecek sayın dilipak açık söyle evekeyip geveleme deki ey egli sünnet çizgisinde okanlar siz bittiniz
 • tatartatar8 ay önce
  iki sapık çıkar ..fatura herkese kesilir
 • Seyyah_1987Seyyah_19878 ay önce
  Sayın Dilipak ! Evvela belirtmek isterim ki yazilariniz ve tavsiyelerinizi beğeniyor ve takdir ediyorum. Ama bu yazıdaki bir eleştiriye kayıtsız kalamiyorum. Nurcular kaç gruba ayrıldığı mevzusu bence eleştiriye layık değildir. Birincisi saysaniz bir elin parmaklarını geçmeyecek sayidalar. İkincisi ve en önemlisi hepsi de ta en başından beri Risale-i Nur' un mesrebine göre hizmet etmekte, iman hakikatlerinin neşri için çalışmaktadir. Hiç birinde devlet ve millet aleyhinde bir düşünce ve fiiliyat mevcut olmadığı da ortadır. Kısacası her birini bir şirketin şubeleri gibi görmekte bir beis görmüyorum. Bütün farklı dediğiniz nur cemaati gruplari da sürekli iletişim halinde ve muhabbet ve uhuvvet dusturlarina riayet ederek hizmetlerine devam etmektedir. Rabbim cümlemizi istikamet dairesinden ayırmasın. Amin
 • Seyyah₺1987Seyyah₺19878 ay önce
  Sayın Dilipak ! Evvela belirtmek isterim ki yaİlariniz ve tavsilerinizi beğeniyor ve takdir ediyorum. Ama bu yazıdaki bir eleştiriye kayıtsız kalamiyorum. Nurcular kaç gruba ayrıldığı mevzusu bence eleştiriye layık değildir. Birincisi saysaniz bir elin parmaklarını geçmeyecek sayidalar. İkincisi ve en önemlisi hepsi de ta en başından beri risale-i Nur
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Guven ve itimat uzerine bir saglik denetkeyicisi bir lokantanin mutfak daki buz dolabinda siyahlasmis bir parca et goruyorlokantaciya bu etin atilmasini istiyor ve cope atiyorlar konturol eden kisi 40 kilometre uzaklasiyor ve aklina o eti lokantaci tekrar alirsa diye dusunuyor tekrar o lokantaya bir daha geliyor nicin geldigini bilen yok buzdolabini acip baktiginda atilan eti dolapda goruyor ve ceza yaziyor habuki bu et sagliksizdi ve ihtirazda etmedi nicin cezayi bildigi halde guveni sarsti illa her yapilan bir iste konturol eden birimi olmali allahin ve kendiyin bilmesi yetmezmi bu bir ornek
 • Abdullah Abdullah 8 ay önce
  "Eski hal muhal ya yeni hal veya izmihlal "Bu söz said nursi ye ait olduğunu bilerek mi kullandiniz
 • OrhanataşlıOrhanataşlı8 ay önce
  Sayın yazar yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum,yazılarınızdan istifade ediyorum.Fakat tarikat ve cemaat konusundaki genelleyici bazı ifadelerinizin doğru olmadığını düşünüyorum.Yirmi senedir Risale-i Nur okuyorum,sohbetlere katılıyorum.Ne okuduklarım ne dinledikletimAllahtan Allahın peygamberinden kitabından başka bir yere çağırmadı.Tabiki cemaat adı altında yanlış işler yapanlar bedelini ödedi ödesin.Ama bundan hateketle bütün dini yapıları aynı kefeye koyup hepsini itham etmek yanlış.Bence devlet cemaat ve tarikatları yok etmeye çalışmamalı.Din sadece devletin tekelinde olamaz.Çünkü bu dünyevi bir mesele değil,gönüllere sınır koyamazsınız.
 • Bekir AltanBekir Altan8 ay önce
  Başka dinin bir temsilcisini ziyaret ettim.100’den az cemaati olduğunu anlattı.Bu temsilci doktora yaptığını anlatınca işte bu, biz de bunu yapmalıyız, dedim.Bizim de camilerde görev yapanların,dünyaya ışık olan dinime hizmet edenlerin kendilerini geliştirmeleri için ortam oluşturmalıyız. Yazınızdan istifade ettim.Çok teşekkür ediyorum.
 • RRRRRRRRRRRR8 ay önce
  Allah’ım devleti ele geçirmeye çalışan tarikatçıya fırsat verme, Allah’ım tarikatı ele geçirmeye çalışan politikacıya ve bürokrata fırsat vermeLAİKLİK DEĞİLMİ BU ADAMLARA NEDEN KIZDIK
 • İkrarİkrar8 ay önce
  ... hangi duzene karsi koyuyorsunuzbu cematler kimin yararina hizmet ediyor allah icinmi lideriniz icinmi almanyada o kadar camiler var diyanetin disinda bunlar kime tapulu sizlerin oylarinizdan belli hangi duzene karsi koydugunuz birde musluman muslumana dusmanlik haset ediyor deniyor allah da sizleleri deniyor hic kimse basi bos deyil devlet konturolunde olmayan cemat hos deyil almanyada bir camide baskanlik secimi vardi adayin emrinde 80 kisi vardi eger dedigi olmazsabu 80 kisiyi koz olarak kullaniyordu bumu hizmet
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Mustafa topak yarim ekmek dort zeytin le ne kazaniliyor varmi boyle bir devir dost ve kardeslik sarsilmaz bir celik gibi olmali dusenin dostu yok derlerya akpyok etme planlari yapikacak birdebir insana dort bir yandan saldirikacak birde kardes denecek buna kalleslik denir herkes hak ettigine razi olacak kendi kotulugunde yok olacak su anda vatandasiz tek basimizada olsa dusmanla savasiriz
 • CemilCemil8 ay önce
  Yani diyorsunuzki cemaatler laik düzene karşı gelemeyen diyanetin denetimine bırakılsın
 • Mustafa topakMustafa topak8 ay önce
  Yarım ekmek 4 zeytinle nice zorluklar içinde islam davası için çalışanları ne olur rencide etmeyin İçinden çıktığınız erbakan ekolünün kendinizi desteklemedi diye kardeşlikten bahsederken( kimlerle beraber)diye kötülemeyin onların fikri o lütfen saygı duyun kardeşlik öyle olur
 • Mustafa topakMustafa topak8 ay önce
  Lütfen abdurrahman bey bu cemaatler sizleri akpyi dindarları var edenler. cemaatleri perincek ve sapık ilahiyatcılar tartışsın siz neye. Cemaatlerin kökünü kazıyacaz diyen perincekle aynı kulvara giriyorsunuz türkiyeyi müslümanları yetiştiren onlar yapmayın Allah aşkına
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Merhaba kasim kardes sadece uygur turku deyil butun dunya turklerinin temsilcisi oluruz biz ulkemizdeki sorunu cozemedik uygur meselesi ulkeler arasi bu yazar ne kadar faydali olur yazar kanun deyil toplumun sorunlarina ortak cozum icin fikir uretiyor veya kilavuzluk rehberlik varsa bir yol siz aciklayin bu sitemle olmaz
 • KasımKasım8 ay önce
  Yahu arkadaş, bir gün de Doğu Türkistan, müslüman Türk Uygur’lar desende dişimi kırsam! Merhamet hissinizde bile adalet yok! Ruz’u mahşerde sen ve senin gibilerden bir Uygur olarak davacı olacağım!...
 • sıratsırat8 ay önce
  Hocam herkes herşeyin farkında, bilerek şirke ortak oluyorlar,,, ne diyor kutsal kitabımızın NİSA suresi,,, eyyy iman.edenler sizde akıl.yokmudur,,,ALLAHDAN BAŞKA DOSTLAR EDİNMEYİNİZ, BİR DOST OLARAK ALLAH CC KAFİDİR,,, daha ne desin,,, sen hala hacı hoca, şeyh, şıh diyorsun,,, ayıptır ayıp
 • Ah şu belediyeler Ah şu belediyeler 8 ay önce
  Hocam belediyeler geçen süreç içinde Türkiye’ye ihanet eden be ihanet edebilecek bu tür gayri meşru yapılara ve cemaatlere nasıl yardım ettiler , neden ettiler ve kamu Kaynakları buralara kimler aktardı . Gerçekten araştırılmaya değer . Maşaallah iki dönem, üç dönem görevde kalan Başkanlar öyle büyük güç olmuşlar ki. Yanlarına yaklaşılmıyor . Sanki. Ölmeyecekler . Yazık insan üzülüyor doğrusu ve biraz da acıyor . Ateşin azabı çok zor çünkü . Halbuki mütevazı , kibirsiz olsalar . Sade yaşasalar ne de iyi ederlerdi .
 • RabiaRabia8 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimAndolsun, biz bundan önce Adem'e ahid vermiştik, fakat o, unutuverdi. Biz onda bir kararlılık bulmadık.taha süresi 115.ayet.elhamdulillah.sayin Dilipak plan yapıp ona uymak faydalı.Allah muvaffak etsin inşallah.yazinizi bir kere daha okumak faydalı olacak.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • hb38hb388 ay önce
  Lütfen tarikatlar ve cemaatları ıslah edeceğiz diye kötü örnekleri vererek öne sürerek insanları islam dininde soğutmayalım.Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım .Selam ve dua ile
 • Mustafa topakMustafa topak8 ay önce
  Çok doğru söylüyorsunuz önce şeriatı medrese eğitimi boyutunda öğretelim yanlışlar asgariye inecektir. Tarikat cemaat dediğiniz yapılar sizleri meydana getiren hak yolun yolcularıdır islam davasının çilesini çekenlerdir.mimar sinan susuz istanbulu istanbula gark etti ama sonradan gelen akıldaneler vefat ederken ağzına alacak sudan mahrum ettiler düzeltecez derken parti tassubu ile müslümanları perişan etmeyiniz yeterince zulüm gördüler yeterince çile çektiler erbakan hocanın oğlu kardeşi yine islam yolunda yine ehli salat onları ve diğer müslümanları dışlayanlar hain pkklı diyenler utansın müslümanlardan elinizi çekin kendi halinizi düzeltin ehli salat ehli iman olun
 • milletmillet8 ay önce
  Hocam o kadar doğru söylüyorsun fakat cesaretin yok olayın etrafında dönüp dönüp duruyorsun içeri giremiyorsun .Çünki cesaretin yok korkuyorsun Süleymancılar Menzilciler vs. diyemiyorsun Yarın Reis cesaret edip bunlarada operasyon yapacak Sonra çıkıp biz demiştik işaret etmiştik deyip Süleymancı menfaat çetesi menzilci örgüt vs. diyerek üzerinde tepineceksin Varmı açık açık yazabilecek cesaretin işte bu güçten sen de korkuyorsun saygılarımla
 • Ahmet KoçakAhmet Koçak8 ay önce
  devletimiz dediki bana temiz asker ve polis kadroları lazım.fetö haini kendini gizlemiş ben bu işe talibim dedi.bir çok bürokrat destek verdi.bizde oğlumuzu polis yetiştiren akademiye gönderdik.hiç bir zaman fetönün kuklası olmadık.devlet için oğlum ordaydı.şerefsiz fetö ye kuruşumuz gitmedi.evladımı korudum.hiç bir pisliğe bulaşmadık.sayın erdoğan ı 24 senedir can siparene savunduk.hala savunuyoruz.ama bize reva görülen nedir"fetö ile irtibatlı olması şüphesiyle ihraç".bumudur adalet bumudur savunmanın karşılığı.devletimiz bu çocukları ve biz ailelerini didik etti.sonra sorumluluk verdi.sonuç "ihraç".çok acı çok.destekleyen biz darbe yiyen biz.bu yazdıklarım hikaye değil maalesef yaşanan acı gerçeklerdir.şahitmi "ALLAH"C.
 • Arkadaşlar kardeşlerim Sayın yazar bizleri Kuranı Kerime çağırıyor Allah'a çağırıyor Allah'ın ipine tutunma mızı tavsiye ediyor
 • Urfa eyöpnebi Urfa eyöpnebi 8 ay önce
  Hocam doğru söylüyorsun erbakan Hocam biz hertaşın altında yahudi var demiyoruz ama yahudi hiçbirtaşın altını boş brakmazot
 • Tarikatlar cemaatler derneklere evrilmeli
 • eren ereneren eren8 ay önce
  önce bize akıl verenleri incelemeli kuran ışığında,kendisi himmete muhtaç dede,gayri başkasına himmet ede,peygamberimiz benim ümmetim delalet üzre birleşmez hidayet üzre birleşir diyor,bize akıl verenler ne hidayeti öğreniyor ,nede öğrettiriyor,tamamen ahir zaman hocaları durumu,başkasına verir talkımı kendi yutar salkımı.
 • KUKU8 ay önce
  Hepsinin temelinde eğer koltuk ve para varsa, gelinecek nokta hep aynı noktadır. Bu yüzden, menfaat ve koltuk hırsı olanlar bir türlü meydanları ya bırakmıyor ya da mensubu oldukları malumlar o malumları ileri sürüyor. Gelinen noktalarda durumlar açık. Örneğin, 15 temmuz sonrası atanan rektörlerin hepsi aynı tornadan çıkmışlar. Ne fet dertleri var ne de hizmet dertleri. Başkanlık seçiminden önceki malum 15 Temmuz hain darbeye bakışlarına bir bakın bir de Başkanlık sistemi sonrası o hainlere bakışına (!) ... Önceden feto hain sözcüğünü bile ağzına almayanlar şimdi feto hain sözcüğünü ilanlara, duyurulara yansıtıyorlar... Mesele sadece kendi ya da ağababalarının istekleri doğrultusunda harekat. Bu pisliklerden kurtulmak vatan ve millet adına çok önemlidir...
 • Secih BaşaranSecih Başaran8 ay önce
  İŞİN SIRRI, KADERE İMAN, HAYIR VE ŞERRİN ALLAH TAN OLDUĞUNA İNANMAK. BİZ İMTİHANDAYIZ, SİZE BİR ZORLUK VERİLDİĞİNDE SABREDECEK, BİR NİMET, BİR FERAHLIK VERİLDİĞİNDE ŞÜKREDECEKMİSİNİZ! BÜTÜN MESELE BUNDAN İBARET.
 • ErcişliErcişli8 ay önce
  Devletin şeflik amirlik müdürlük komiserlik sınavlarında bilgi ve liyakat siyasetin siyasetçinin tavassutu altında debelenmemeli. Eskiden olmuşsa bile bundan sonra olma mecburiyeti olmamalı inşallah bundan sonra her sınavda bilgi ve liyakat tavasutla beraber veya tavassuttan öncelikli hale gelir
 • HacıHacı8 ay önce
  Yine müslüm ve fadime oyunlari oynanıyor.Ataturk e hakaret eden biri bu söylemleri kuran ve sünnetten örneklerle açıklayamaz.Birileri söyletmesin.Cemaatler siyasallaşmış ticarethaneye dönmüş ve dunyevilesmis.Yani tarikat değil bir cemaat olmuş.Bakanliklari paylastirirsan safını belli et dersen bunlarda birşeyler ister.Siyaset dini kullanırsa cemaatlerde siyasileri kullanır.Kafasi çalışan devlete küser veye cemaat eliyle bir yerlere gelir.Sonra.feto gibi minnettarlık duygusuyla devlet yerine cemaat der.Feto mağdurlarında suç yine devletin.1980 2000 yıllarında gariban anadolu çocuğu üniversiteyi kazandığında nerde kalacağını nasıl okuyacağını bilmiyordu parası yoktu.Kapida bekleyen olsada bir yerlerde kalsam ve okulu bitirsem derdi.Feto bu boşluğu doldurdu ama gariban alt tabakayı devletle kavga ederek sattı feto.Baska tehlike işe dilipak çağdaş eğitimin yetiştirdiği kızlar.Askeri casuslukta yargılanan bayan öğretmen olacakmış.Kisacasi adalet ve liyakat olmazsafetö gider başkası gelir.
 • B.OKSUZB.OKSUZ8 ay önce
  Sayın DİLİPAK saygılar sunarım.Bütün tarikatların neyle meşgul olduğunu devlet bilmeli. Bazı şeylere engel olmalı. Oktar ın arşivinin ortaya dökulmesi kimleri rahatsız eder.Arşivler etrafa dökülse kimlerin ne halt yediğini millet görse daha iyi olmazmı sayın hocam. Belki temizlenmeye faydası olur. SELAM VE DUA İLE.
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Memleketi uzman kisiden ogreneceksin mesela bir ev kiraliyacaksin veya satin alacaksin sokakdaki insana veya taksiciye veya bakkala sormazsin tabiki emlakciya soracaksin basin agriyorsa bir baytara gitmezsin bunun gibi devleti yonetenler siradan biri deyil timarhanedeki insana sorsan oda aklina estigi gibi soyler neylerse guzel eyler hele sabir beyler is yapan calisir lap yapan seyreyler
 • SelamiSelami8 ay önce
  Memlekette herşey son 2 yılda 2 misli arttı buna çözüm olarakta damat ekonominin başına getirildi bu dünyanın herhangi bir ülkesinde olsa yer yerinden oynar ama bizde mevzu çok en basitinden bir cemaat mevzusu çıkarıyorsun yetiyor ınsanları iktidar ve saksakcilari insanları en iyi din ile oyalıyor bir taraftanda dinin içini boşaltıyor son sürat mezhepsizlige sürüklüyor inşaallah bir iran olmadan uyanır milletimiz.
 • EHLI SÜNNET EHLI SÜNNET 8 ay önce
  28 ŞUBATCILARA,ATEISTLERE,DIYALOGCULARA,FETÖCÜLERE, BÖLÜCÜLERE,REFORMISTLERE,KUR-AN BIZE YETER DEYIP DIN ADINA KITAPLAR/YAZILAR YAZANLARA VE BENZERLERİNE RAĞMEN CENABI HAK NURUNU TAMAMLAYACAKTIR.
 • Neyzen Neyzen 8 ay önce
  İkrar İsmiyle yazan arkadaş.Işte ben tam da sizin tavrınız ve üslubunuzu anlatmak istiyordum.Vakit 1993 de yayın hayatına başladı..6..7 yıl daimi abonesi olarak okuruydum.İkinci si bende dahil herkesin eğer müslüman olarak ıslami ölçüyü esas alıp,kabul ediyorsak.!Buna sayınDilipak' da dahil.Eylemlerimizi,fikrimizi Allah .(Kur'an) ve Resül' e yani Sirete(Süret ve görüntü değil) götürmeliyiz.Basit ölçü şudur kendi yakın çevremiz de dahil,çevrenizdeki müslümalar el ve dilimizden dolayı güven duyuyor mu?Yine içinde yaşadığımız toplumda insanlar mal ve canı hususunda bizlerden eminlerse biz Mümin ve müslüman sayılırız.Hz.Peygamber bunu belirtmiş..Sahi durum ne..Dilipak kaç kere yazdı..Bizi yönetenler ve bu mevkiye bizlerin tercihi ile gelenlerin.durumunu..Ehliyet ve emanet ehli değiller.Yalan..talan.karı..rüşvet..adaletsizlik ..var..Peki hâlâ neden adamın da adamım diyoruz..Pis işlerletemiz sonuç alınır mi!selamlar.
 • Ehli sunnetEhli sunnet8 ay önce
  Bakin kardesim din adina din tahripciligi yapiyorsunuz. 1400 yillik inanci bilerek veya bilmeyerek tahrip ediyorsunuz. Ne demek "peygamberinin sunnetine uymazsaniz mekruh boyle din yok". Peygamber zamanina yakin din alimlerinin calismalari ile olusan islam fikhini yok sayiyorsunuz. Yani bu kadar islam alimi yanlis, peygamberden 1400 yil sonra gelen sizler dogru oylemi. Bu millet asla size uymayacaktir. Asla ibni teymiyyeyi benimsemiyecektir. Asla ehli in sunnet yolundan sapmayacaktir. Senin dinin sana benim ki bana. İsine bak sen...
 • d.kindard.kindar8 ay önce
  beşiktaş da kadıköy iskelesine giden ve binlerce yaya ile yinebinlerce insanın kullnadığı dolmabahçe yönüne giden yol kapatıldı şimdi yayalar dolaşarak iskeleye gidebiliyor araçlar da ters yönden en az on- onbeşdakika ters yönden dolaşarak gidebiliyorlar.kaybolan inasan zamanı ve benzin kaybını yerinde gözleyin ve yazıya dökün lütfen...yazan yok bunları ...neden?
 • ŞahinŞahin8 ay önce
  Mehmet Selim kardeş fetoyu doğuran büyüten güçlendiren Esasen kemalizm yapısıdır milleti merdiven altına iten işte böyle Fethiye gibi münafıkları müslüman zannedip onların kucağına iten sistemin kendisidir sistem eğitim diyorsa A'dan Z'ye niçin yıllardan beri bu milletin eğitimini üstlenip baştan sona kendisi yapmadı da böyle işte fetö'nün dershanelerine varmayınca adam olunmaz oraya gitmeyince bunu görmeyince öbürünü vermeyince senin çocuğun başarılı olamaz bunu yapan kim sistemin darlığı sistemin körlüğü sistemin beceriksizliği başarısızlığı
 • Salih Necmi GündemSalih Necmi Gündem8 ay önce
  Düşündüğüm fakat bir türlü yazıya dökemediğim konular.Allah razı olsun.
 • Veli Veli 8 ay önce
  Herşeyi yeniden kurgulamalıyız,, yeniden inşaa etmeliyiz,,, her alanda herkes katkı sunabilir,,, ARTIK DELİ GÖMLEĞİNİ YIRTTIK/ATTIK ÜZERİMİZDEN,,,Aslında Türkiye 1(bir)hafta içinde düzelir... Nasıl mı? Kısaca: Ak Parti, İktidarın partisi, Ön Seçimle yırta yırta gelen İl ve İlçe Başkanlıklarına oluşturacak..... Sonra Vasıflı, Eğitimli, Kültürlü, Kaliteli Mahalle Başkanlarını seçecek... Eğer Türkiye 1 (bir) haftada İngiltere demokrasisinin üzerine çıkmazsa,,,
 • şükrü onukşükrü onuk8 ay önce
  Her şey birileri için iyi gidiyordu . şeytan her alana musallat olmuş , her alanı ablukaya almışsaher alanda güzel şeyler yapılıyor demektir . Şimdiye kadar nelere sabredildi .
 • OktayOktay8 ay önce
  37 yaşındayım dün bu mesele ile alakalı kafamdaki karışıklıkları çözmek adına ailemle mütalada bulunmuştum ve işin içinden çıkamıyordum.Bu yazınız benim için o kadar faydalı oldu ki anlatamam beni büyük bir yanlıştan döndürdünüz.
 • AKADEMİSYENAKADEMİSYEN8 ay önce
  Üstadım noktasına kadar katılıyorum. elinize sağlık. Cemaate mensubu herkesin bu yazıyı okuması ve aklını başına alması gerekir.
 • YakupYakup8 ay önce
  Eyvallah... Esselamualeykum.
 • Bilal B.Bilal B.8 ay önce
  Yarin ki yazinizda da şeriat da neymiş canim laiklik mis gibi mis dersiniz:) Sarayin nimetlerinden yiye yiye yumuşadiniz. HZ. Ali diyorsun yahu daha geçenlerde ABD ile bir olup tüm müslüman ülkelere savaş ilan ettiniz
 • Mehmet ayMehmet ay8 ay önce
  Sayin yazar, eger ataturk u guzel bir okursaniz neden bu tarikatleri kapattigini neden bunlarla mucadele ettigini ogrenirsiniz? Sizler alni secde degen herkesi musluman zannederseniz daha cok aldatilir daha cok zokayi yutarsiniz
 • KocasolakKocasolak8 ay önce
  Hocam Allah razı olsun, ömrüne bereket. Bütün bunlar TOPLU VERGİ BEYANNAME sistemine geçilerek çözülür, haramı yedirmediğimiz, haramı önlediğimiz kadar dürüst nesil yetişir. 15 yaş üzeri her vatandaş e devlet üzerinden vergi beyannamesi doldurma ZORUNLULUĞU getirilmeli, geliri olmayan sıfır sıfır yazıp gönderecek, geliri olan da gelirini yazacak. Askari geçim miktarı belirlenecek, bu miktarı aşandan gelir vergisi alınacak. Bu sistem oturduğu zaman rüşvet, rant, şeyhlikten, cemaatten gelen para ortaya çıkacak, gelir beyan etmediği halde mal varlığı artan avukat, mimar, mühendis, doktor, ve iş adamına SORULACAK nerden buldun? Danimarkada bu sistem büyük ölçüde rüşvet ve imtiyazı önlemiştir, daha detaylı yazamıyorum çok uzun süreceği için. Bir cemaat biliyorum 15 yıl önce birşeyleri yoktu şimdi hastahanrlerinin sayısını bilen yok, bir müridleri baksn olmuş, hemide çok iyi işler başarmış bir bakan ama, bunlarda SEMİRMİŞ. Maliye gidip SORAMIYOR nerden buldun diye? Araya hemen birileri girer işimden olurum korkusu yüzündrn. Cemaatler zekkat fitre ve kurban parası tolamasalar bu günkü cemaatlerden KAÇI ayakta kalır? Allah bizi haramdan korunan ve İYİ BİR SİSTEMLE milletimizi de haramdan koruyanlardan eylesin
 • Mehmet SelimMehmet Selim8 ay önce
  Fetöyü doğuran, büyüten, kadrolaştıran vatan hainidir, hesabını vermelidir dediğin gün dediklerin bi mana ifade edebilir...
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Neyzen sayin yazari tanimiyor siz kimsiniz diyebiliyor siz bizi tanimiyorsaniz biz sizleri hic tanimiyok sen ahmet hakanla yazis boyle aykiri yszanlara biraz edeb takin omrunu basin hayatina adamis tanimamak sizemi kalmis anca gidersin birinci vites kalkis boyle dar goruslu insanlara alkis durbunun uzaklastirici tarafindan bakmis
 • Yunus 16Yunus 168 ay önce
  HAÇLI NIN YÜZYILLARDIR İSLAM I ELE GEÇİRME YÖNETME PLANLARI. ABD VE İNGİLTERE, ALMANYA, FRANSA.... VERİLEN BURSLAR OKULLAR KURSLAR?? BEYİNLERİ ELE GEÇİRİP ÜLKE YÖNETİMLERİNİ ELE GEÇİRMEK? BU YETMİYOR CEMAAT ÖNDERLERİNİ ELE GEÇİRİP MÜSLÜMAN ÜLKELERİ YÖNETMEK? ARAŞTIRILSIN BÜTÜN MÜSLÜMAN ÜLKELERDE ELE GEÇİRİLMİŞ CEMAAT ÖNDERLERİ VARDIR. ŞEYH NAZIM KIBRISİ İSLAM ALİMİ Mİ? YOKSA İNGİLTERE NİN ALİMİ Mİ? İNGİLİZ ONA GERÇEK İSLAM ALİMLİĞİ YAPTIRIR MI? ADNAN OKTAR IN HOCA OLMADIĞI ON ONBEŞ YIL ÖNCE DE BELLİYDİ? KADINLARI SOYUP OYNATMAK İSLAM IN NERESİNDE VAR? İKİ REKAT NAMAZ KILDIĞINI KUR'AN I KERİM OKUDUĞUNU CAMİİ YE GİTTİĞİNİ GÖREN VAR MI? FGÜLEN DE KUR'AN I KERİM OKUMAZDI? ACI VE ÇİLELERLE DOLU PEYGAMBERLER TARİHİNİ ANLATIR TİMSAH GÖZYAŞI DÖKERDİ? DİNİ DUYGULARI HASSAS TOPLUM TAMDA BURDAN VURULUR. SADE BİR VATANDAŞ OLARAK 15 YIL ÖNCE DE SÖYLÜYORDUM?? ABD FGÜLEN E GERÇEK İSLAM ALİMLİĞİ YAPTIRIR MI?? ABD DE DURMASINA NASIL İZİN VERİYOR?? KAÇ KİŞİYİ İSLAM A DAVET ETMİŞ??( İSLAM ALİMİNİN GÖREVİ ;İSLAM I TEBLİĞ ETMEKTİR) ABD YAŞARKEN KAÇ TANE MUSEVİ YADA HIRİSTİYAN A İSLAM ANLATMIŞ? NEDEN ABD? BÜTÜN BUNLARI 2003 - 2004 LERDE BARINÇ IN HOCA SI FGÜLEN İÇİN SÖYLEYEBİLİYORDUM. DEVLET ADAMI BARINÇ HALA HOCA DİYE İNANDIK ŞARLATAN ÇIKTI ABD NİN PAPAZIYMIŞ DİYEMİYOR??? ARTIK ALİM E ALİM, ŞARLATAN A ŞARLATAN, HOCA YA HOCA, SAPIĞA SAPIK DİYELİM....
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Selam ve dua ile sayin hocam cenabi allah cc islami kismet etmemisse istedigin kadar nasihat et nasihat bedava kolay kazanilmadi bu dava bir zamanlar uc kisinin bir araya gelip ilim ogrenmesi yasakken bugun sayilari gunden gune cogalan fakat gayesi menfati olandan ulkeye zarari olani varsa tipki vergi kaciran gibi ulkemde imanli vicdanli vatandasi olsun her kesimden hakimi savcisi iscisi discisi sirf namaz kildirmak icin islami ogrensin fakat bunlar asiret gibi oba beyi gibi orkestira sefi gibi hareket etmesin bize diyanet yeter fakat sadece allah adina hizmet etmek sartiyla saygilarimla
 • Neyzen Neyzen 8 ay önce
  Hey maşallah üstad.Yine kürelemişsin herkesi.Herkese kendi kafama göre kompartımana tıkmış,tanımadan tanımlamış..Siz kimsiniz ve her şeye herkese pozisyon,işlev biliyorsunuz.. Bir kere olsun sizi okuyanların lütfen okurmusunuz !Nasıl birileri fikri ve zihni yapıları nasıl çalışır.Meslelere bakış açı ve biçimlerindeki sahitleri ile herşeyi siyah beyaza indirgemişler.Dünyayı ve olup bitenleri farklı ve muhalif bakış açısından görme anlama dertleri yok..Oysa Kur'an'a baktığımızda hanif,satış, nasrani,yahudi,dehri müşrik, mümin, bedevi,medeni , karun, haman,fravun , nemrut gibi tipler var..bu tipadamların Allah ve Resüllerinin getirdiği davete farklı farklı sapıkça,beyin sizce itiraz ve alayllı diyalogları var.Hepsini hem Kur'ana almış hemde bunları ıslami bakış açısı ile çürütürken ,bize nasıl fikri mücadele üslup ve tavrı tanışacağımızı öğretmiş .Hele bizim halimize ve tavrımıza bakın! En iyi ve doğru biziz dışımızda olan herkes kötü..Vurun öldürün modundayız.
 • Osman ÖzkanOsman Özkan8 ay önce
  Abdurrahman hocam bu yazdığınız yazıyı okuyup anlayacak hazmedecekbaşkanımızla direk görüşen 40 tane kamu görevlisi, 40 tane Müftü.muz ,40 tane vekilimiz 40 tane ak parti il başkanı 40 , tane,sizi 40 yıldır takıp eden okuyucunuz bir araya gelsın Türkiye değişir dünya değişir.
 • Yunus 16Yunus 168 ay önce
  ÖNCE NUR SONRA HİZMET HİMMET FETÖ ;PARAYI ÇOK SEVERLERDİ? SÜLEYMANCILAR DA PARAYI ÇOK SEVER? PARA İNSANI ŞAŞIRTIR. ORTAK YÖNLERİ PARA?? DEVLET PARA İLE OYNAYANLARI YAKIN TAKİP ETSİN. ABD ÖYLE YAPIYOR.
 • HakanHakan8 ay önce
  Cemaatlere operasyon yapılacak desene şuna kısaca sonunda anladınız yani cemaat denen yapıların .... yaptığını çözdünüz mü yani gerçekten azcıkta olsa ilerleme var ozaman Nazım kıbrisi denen kendisine şey denilen adamda Adnan Oktar için Mehdi demişti hatırladın mı çokta nazımcı vardır Allah aşkına şeyh tarikat nedir ya Allah ben size rehber olasın diye Kuranı Kerimi gönderdim demiş Siz başkalarını aracı mı yapıyosunuz rehber mi ilan ediyosunuz yada Allah size çokmu mesefalide araya aracı koyma ihtiyacı duyuyorsunuz yazık vallahi Kuranı Türkçe okuyup anlamazsanız işte sonuç bu olur kim ne derse dinlersiniz ama Allah size Dinle dememiş OKU OKU OKU demiş
 • karunkarun8 ay önce
  Sadece dini gruplar değil ateist ve deist gruplar da denetim altına alınmalı.Bu gruplar sosyal medya üzerinden üyelerini kin nefret söylemleri ile kışkırtarak sürekli olarak milli birliği bozma yönünde faaliyet göstermektedirler.Şu anda serbest bırakılsa tüm müslümanları kesecek atesit ve solcu gruplar var.Ayrıca islamı kötüleyen peygamberi aşağılayan birbirine deve sidiği ikram Caner TASLAMAN Mehmet OKUYAN Mustafa İSLAMOĞLU gibi HADİSLERİ RED EDİP KURAN BİZE YETER diyen sapık bir yapı var bunlarında kontrol edilmesi gerekir
 • AHMETAHMET8 ay önce
  Kaleminize sağlık Hocam. Bu cemaatlar ufaktan, din , iman kuran diye başlıyor sora sapıtıyorlar. Veya öyle başlıyorlar halkı kandırmaya. Komşu kadınlar, ramazanda , mahallede bir evde toplanıp mukabele okuyorlar. 20 kişi falan. Ramazan bitince aynı gurubu sohbete çağırıyorlar. Bazıları katılıyor. Orada güzel ahlak konusunda öğütler veriliyor ve bazen S.H. Tunahandan bahsediliyor. Bir süre sonra din adına yardım parası toplanıyor.Ve sıra geliyor kermese. Bayanlar din adına harıl harıl çalışıyorlar. Tabi eşleri de işin içinde olan var. Seçim zamanı gelince bu masumların oyları doğru İYİ Partiye. Hristiyanlarla iş tutanlara.Bu mukabele ve sohbet işini niçin DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAPMAZ., KONTROL ETMEZ.
 • Ahmet Faruk ÇarıkcıoğluAhmet Faruk Çarıkcıoğlu8 ay önce
  Cemaatler cami çevresinde ve şeffaf olmalı. Temel işvevi ilim ve İrşad faaliyetleri olmalı. Daha sonra maddi ve manevi hayır işlerine bakmalı. Hayır yaparken insanları ayırmamalı.Bakın fetöş bu dediklerimin tam tersini yapıyor. Ayrıca cemaatler şeytana uyup çirkef siyaset yapmamalı. Müslüman medeniyet Müslümanca kurulur. Soru çalarak, fuhuş yaparak, İslam inancını bozarak medeniyet kurulmaz. Şahıslara tanrı statüsü vererek İslama hizmet edilmez. İslam tarihine bakıldığında müslümamlığa en büyük hizmeti ulema yapmıştır. İslam inancının beka sorunu olduğu şu günlerde cemaatlerin tamamen ilim ve irşadla uğraşması lazım. Fetö ve Adnan Oktar gibileri Müslümanın dininden ve namusundan intikam alıyor. Müslümanlıkla alay ediyorlar. FETÖnün babasıda eğer doğru ise öyle demiş. Öyle bir evlat yetiştiriyorumki onların boyunlarına kendi kılıçları ile vuracak. Evet fetö aynen bizim boynumuzu bizim dinimizle ve beynini yıkadığı Müslüman evlatları ile vurmaya kalktı. Allah Ramis Güleninde kabir azabını artırsın.
 • Sürüngenleri imhaSürüngenleri imha8 ay önce
  Diyanete meydan okuyan ... süleymaniye vakfı,    akabe vakfı ve hila tv' si, Kaytar Taş gibi kendini bi b sanan şabalaklar da acilen paketlenip içeri tıkılmalıdırlar, bekliyoruz.
 • Gökten inen ışın sütunuveGökten inen ışın sütunuve8 ay önce
  Yaw, n' oldu? Fatih bugün partisini kuruyordu hanı? Hayır, hadi Milli G vermedi bu haberi de, sizde de göremedim! Bi cacccıhg olmayacak mı şimdi bundan da? Çok ümitlenmiştik be!
 • Olacağı buydu..Olacağı buydu..8 ay önce
  Yerel seçime kadar bile dayanamadı; genelde uçarken tepe üstü çakılnır, ama Meral gt üstü saplandı yere.
 • YAVUZ SELİM İSTANBULLUYAVUZ SELİM İSTANBULLU8 ay önce
  "....Denetimsiz bir yapı tehdittir. Kayıtlı bir sisteme ihtiyaç var. Yoksa bu yapılar siyasi baskılarla olmasa bile daha sonra birtakım kişi ve ailelerin elinde tehlikeli bir hal alabilmekte, aile ve cemaat yapıları içinde fitneye sebeb olmakta, kaynakların doğru kullanılıp kullanılmadığı, verimli işletilip işletilmediği konusunda şüpheye, dedikoduya sebeb olmaktadır. ..."Evet aynen öyle Fetoşinler,AdnanOktar(Gerez)ler; Yeni Asya meczubları;1982 den beri CIA tarafindan kullanilan Suleymancılar denetim ve devletin gözetimi şart!

Günün Özeti