Ahval

16 Ocak 2019 Çarşamba

Trump’ın, “Türkiye, Suriye’de Kürtlere (PKK/PYD) saldırırsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz” şeklindeki mesajı gündemdeki yerini koruyor.

ABD’nin bir müttefik, stratejik ortak gibi davranmadığı çok açık. ABD başkanı bu açıklaması ile köprüleri atmış durumda. Bu kriz NATO’nun sonu olabilir.

Bu “deli adam” fincancı dükkanına giren fil gibi. Bu lobi, ABD’nin BM’den çıkmasını da tartışıyor. Akıllarınca; para ve silah ellerinde iken Kovboy masayı devirip, dünyaya meydan okuyacak.

PKK/PYD meselesi göründüğü gibi değil. Ankara artık FETÖ, PKK ve PYD konusunda ABD’yi ikna etmek için heyetler göndermeyi, dosyalar göndermeyi bıraksın. Usulen bu gerekli idi belki ama artık değil. Bu yapıları kuran ve yöneten bizzat kendileri. Bu konuda onların ellerindeki bilgi, bizdekinden fazla. ABD kendi tetikçilerini, kendi aleyhlerindeki tanıkları bize teslim etmeyecektir.

PYD konusu da dışarıdan bakıldığında görünenden daha farklı ve derin bir konu. PYD’nin arkasında saklanan bir “Haçlı ordusu/ Christianity Army” var. Ve bu yapı daha sonra bölgede oluşturulması düşünülen “Arap NATO”suna entegre edilecek.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektörvekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Suriye’de yaşananlara ilişkin, “ABD ve İsrail bölgede, Türkiye, İran ve Rusya’nın gücünü azaltmak için Arap ülkelerinden müteşekkil bir “Güney Cephesi” oluşturuyor” dedi. Bu uyarı aynı konuya dikkat çekiyor. Tabii bir de Akdeniz’de “Batı cephesi” var. Irak sınır bölgesinde de “Doğu cephesi” kuruluyor.

Bu Güney cephesi ordu, ABD’nin BOP yerine ikame etmeye çalıştığı yeni yapı. İşin içinde Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve İsrail’in de olduğu bir yapı. ARAMCO bu işin finansmanı için kullanılacak.

Aslında Suriye de bu plan çerçevesinde yeniden yapılandırılacak. Esed taraftarlarına Lazkiye bölgesinde Akdeniz’le sınırlı Federatif bir devlet düşünüyorlar. Bir ileri aşamada Ürdün ve Lübnan’ın haritası da değiştirilecek. Türkiye sınırında bir Kürt yönetimi, hemen altında bir Hristiyan bölgesi, Sünni Arapların da Güney bölgesine yerleştirilmesi sözkonusu.

Planlarına göre Lübnan’daki Şii unsurlar tasfiye edilecek. Bekaa ve Lübnan Hizbullah bölgesi, Falanjisitler ve Dürziler gibi lokal unsurlara emanet edilecek ve İsrail’in güvenliğini sağlayacak bu Arap NATO’su dedikleri gücün en önemli karargahlarından biri olacak.

Yani Suriye’yi bölüp bir federasyon ve kantonlardan oluşan Arap, Kürt, Şii, Hristiyanlardan oluşan bir “Birleşik devletler”e dönüştürme hayali kuruyorlar. Bunun ilk 3 adımını, Türkiye, Rusya ve İran’ın bölgeden çıkartılması oluşturuluyor. Bunu görelim ve ona göre hareket edelim.

ABD’nin Patriotlarla ilgili oyalama takdiklerine kanmayalım. Biz bir yandan da Türkiye’deki ABD ve NATO üsleri konusunu gündeme alalım. En başta da İncirlik üssünü tabii ki. Ve bu arada Ankara bir an önce siber güvenlik, Milli Bilgi Merkezi, Süper bilgisayar konusunda bir adım atması gerekiyor. Yoksa işimiz kolay değil.

Geçenlerde İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkesinin Suriye’ye gerçekleştirdiği füze saldırıları hakkında açıklamada bulundu. İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail Ordusu’nun hafta sonu boyunca Suriye’deki İran hedeflerini vurduğunu duyurdu. 12 Ocak Cumartesi günü Suriye Arap Haber Ajansı, İsrail’in Suriye’ye çok sayıda füze saldırısında bulunduğunu; çoğunun önlendiğini, sadece bir füzenin bir depoyu vurduğunu duyurmuştu. Ajans, Suriye hava savunma sistemlerinin füzeleri engellediğini ancak sadece bir füzenin Şam Havaalanındaki depolardan birine isabet ettiğini belirtmişti.. Bu saldırılar devam edecek. Hedef belli. İran unsurları dedikleri aynı zamanda Hizbullah kampları.

İngiltere’de sarı yelekliler hükümet istifa diyor. Bunu da bir kenara not edin. Fransa’da devam eden eylemler birbirinden bağımsız şeyler değil. Bu süreç derinleşerek ve genişleyerek devam edecek.

Bu arada Yunanistan’da koalisyon bozuldu. Makedonya sorunu, ülkenin adının “Kuzey Makedonya” olması ile çözülmüş değil.. Bu Makedonya konusu Rum, Yunan, Grek tartışmasını tartışmaya açarsa o “Batı Medeniyeti”nin nasıl bir illüzyon olduğu da ortaya çıkacaktır.

Öte yandan; Yunanistan bir yandan ekonomik sorunlarla uğraşıyor, bir yandan da siyasi bir krize sürüklendi. Öğretmenler sokakta. Böyle bir zamanda bir yandan FETÖ’cülerle uğraşmak istemiyor. Öyle anlaşılıyor ki, şimdilik FETÖ’cülerin sürgün adresi İsveç olacak. İsveç, 15 Temmuz’dan sonra Türkiye›den kaçan yüzlerce FETÖ üyesine oturma ve çalışma izni vermişti.

Bu arada PKK ve FETÖ’cülerin batılı istihbarat örgütleri ile doğrudan ilişkilendirilerek kadroya alınmaları için de düğmeye basılmış. 

Yunanistan zor durumda. Aynı zamanda Kıbrıs üzerinde Global petrol şirketlerinin Doğu Akdeniz’de Mısır ve İsrail’in de katılımı ile Türkiye’ye karşı bir “petrol cephesi” oluşturmalarını da buraya not edelim. Türkiye Münbiç ve İdlib konusunda artık bir karar vermek durumunda. Ama çok dikkatli olmalıyız. Münbiç Afrin’den daha zor. Bu saatten sonra geri adım atmak mümkün değil.  ABD bölgede iki adım ileri bir adım geri gidiyor. Oyalama takdiği uyguluyor.  Tam da böyle bir zamanda Esed rejimi Münbiç çevresine askeri yığınak yapıyor! Esed bu süreçte PYD ile birlikte hareket ediyor ve PYD üzerinden ABD ile temas halinde. ABD’nin askerlerini Suriye’den çekeceğini açıklamasının ardından Münbiç’te YPG ile ortak hareket etme çabası içerisinde olan Esed rejiminin, Türkiye’nin düzenleyeceği harekat öncesi bölgeye askeri yığınak yapıyor olması bu konuda ABD ile varılan dolaylı bir ittifakın sonucu.

Suriye rejimi sosyal medyada provokatörlük yaparak aslında Türkiye topraklarında da bir algı operasyonu yönetme çabasında.  Suriyeli sığınmacılar üzerinden son dönemlerde artan provakasyon girişimleri sosyal medya üzerinden de yürütülüyor. Provakatörler Suriyelilere karşı nefreti artırmak için her yola başvuruyor. Kendisini Suriyeli gibi tanıtıp, Türklere hakaret eden “Suriye Vatandaşlık Ofisi” isimli hesabın sahibi, Mehmet T.’nin ‘Türk vatandaşı’ çıkması bu konuda bu ittifakın çok farklı çevreleri harekete geçirebildiklerini gösteriyor. Bunlar isterlerse DAEŞ gibi dini grubları, dilerlerse LBGT gibi unsurları, Liberal kesimden birilerini harekete geçirebiliyorlar. Bunu Gezi olaylarında asılında çok açık bir şekilde gördük. Anymos geçen hafta Gezi benzeri bir eylem çağrısı yaptı ama, kara - yağmura takıldı. Bu çağrılarını sürdürecekler. Kaset ve sosyal media üzerinden saldırılarına hız verecekler.

Bütün bunlar olurken, Çin ve Rusya’nın ABD ile restleşmesi devam ediyor. Lavrov resmen açıkladı: Anlaşmazlıklar sürüyor saklamayacağım. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Japonya ile Kuril Adaları’na ilişkin yapılamayan barış anlaşması hususunda anlaşmazlığın sürdüğünü belirterek, “Hâlâ önemli anlaşmazlıklarımızın sürdüğünü saklamayacağım” dedi. Rusya ABD’nin Türkiye’ye karşı politikaları konusunda Türkiye’nin yanında olduklarını açıkladı. Çin’de ise ABD ile restleşme devam ediyor, teknoloji devi Huawei’in Mali İşler Direktörü Ming Vancou’yu gözaltına alan Kanada›ya ağır bir misillemede bulundu. Reuters’ın haberine göre, Çin mahkemesi, Kanada vatandaşı Robert Lloyd Schellenberg’i ölüm cezasına çarptırdı.

Bakalım bundan sonra ne olacak. Görelim Mevlam neyler. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Kualalalumpur Kualalalumpur 2 ay önce
  Hocam ben açıkçasısizin gibi yazarların otokontrolleriyle uyarıya devam etmesini cumhurbaşkanımızın dikkate almasını isterim.A.gul ve diğerlerinin yeni bir parti kurmasınıdesteklemiyorum.Fetonun oyunlarını bize bildirmenizi gönülden isterim dikkatli olmal için.selametle
 • CevabenCevaben2 ay önce
  ôzel harp dairies planlar,Turkiyede ergenekon diye derin devlete bagli ONLARCA cûce ôrgût var,devlet ergenekona istediginde, bunlari ayri ayri harekete gecirir, ôrnek, JITEM,kûrd bôlgelerinde faali mechulbinlerce cinayetlerle anilir,emir verenler ordu icinde gôrevli olanlar, sivas,marasta olan olayllar, yine 90 li yillarda hizbullahin isledigi cinayetler, bunlari ergenekonun cûce ôrgûtleri yapmisti, ,,ûlkûcû,çatli,peker, bunlar ergenekonun bireyselTETIKCILERIDIRLER,
 • Ali babaAli baba2 ay önce
  Tûrkiyenin ekonomisi hic bir zaman dûzelmez,ne yaparsaniz yapin, peygamber de getirsek,,Reis de olsa dûzelmez, savasi sonlandirip, komsularla sorunlari dostça ve iceride KÛRD,TÛRKve ALEVILERLE barisi saglayip, SAVUNMA,VE DIYANETIN BÛTÇESINI SIFIRLARSAN, INSANLARIMIZ REFFAH, EVET REFFAH ICINDE KARDESÇE YASAR,
 • Aliaddin ÖZİŞAliaddin ÖZİŞ2 ay önce
  Sn. DİLİPAK. ne gariptir ki benim yıllar önce okuduğum ve yazınızda bahsettiğiniz tespitleri anlatan yazarların ( Arslan BULUT-Cüneyt ARCAYÜREK- Hulki CEVİZOĞLU vb.)daha o yıllarda araştırıp ,belgelere dayalı yazdıklarıyazıları ,belirttikleri tehlikeleri ne yazık,ne yazık ki siz ve sizin cenah ancak gördü ,görüyor. " Bazıları gördükleri halde halâ inkârda devam ediyor" Öyle bir yolda yürüdünüz ki sn. yazar,ERGENEKONpalavraları ile orduya düşmanlık yapıp "vesayettten kurtuluyoruz"yalanları ile ( bu gün artık tam anlamıyla -tek adam vesayeti altındayız-) kendinizle beraber cahil halk'ın büyük bölümünün beynini yıkadınız.Ama siz de sizin gibi İslâmi camiadan gelen pek çok kişinin şimdi acı acı feryat ettiğinizi görüyorum. Atatürk'ün getirdiği LÂİKLİK ilkesinin ne kadar lüzümlü-gerekli olduğunu görüyorsunuz,yüreğinizde hissediyorsunuz,ama kendinize itiraf edemiyorsunuz. Lâikliğin Müslümanlık ve müslümanlar için ne kadar değerli olduğunu nihayet sizler de gördünüz. Ne diyeyim,Allah yardmcınız olsun.
 • MardinliMardinli2 ay önce
  Sayın yorumcu hayri güzel yorumuna teşekkür ederim.Gerçekten türkiyenin ekonomi durumu iyi değildir.Çünkü türkiye tuketicidir üretici değil halbuki devlet üretici olması gerekir.Türkiye kurtuluş savaşında çıktı millet olarak her fedekarligidevlet için yaptı almanya ile japonya 1945 te yıkık dokukuk 15 sene zarfında kalkınıyorlar türkiye ise yaklaşık yüz senedir ha kalkınacağız ha kalkınacağız gün be gün batı batı dediler bizi batırdılar.Yöneticilerimiz hayinlik yaptılar devlete millete düşünmediler kendilerinden başka.Halbuki devlet ilk önce millete düşünmeleri gerekir Ama maalesef türkiye ekonomi durumu iyi değildir.Sonuç olarak türkiyenin bütün islam alemi zorluk çekiyor islamdan uzaklastigimiz için sunucumuz Allah cc hayır etsin
 • AlperAlper2 ay önce
  Resmin tamamına baktığında sanki danışıklı dövüş.Neden hiç kimsenin aklına,İncirlik,Kürecik vb. gelmez?Startejik ortak,BOP falan yok muydu?:Sadece,Suriyede 1 milyona yakın insan katledilmiş,bunların günahı sadece ABD,ye mi?
 • HayrullahHayrullah2 ay önce
  Allah sonumuzu hayretsin..bir kez daha kanitlandı 12 yıllık zorulu egitim tarımı ve hayvancılıgı vurdu sehirlerde işsizlik had safhada köyleri bosaltmak hangi akla hizmet ediyor i duşünün.kendi kendine yeten toplumdan kapital duzene şuursuzca hunharca gecersen sonu böyle..tahıl pirinç susam sayamadıgımız bir sürü gıda ithal ediliyorsa et ithal ediliyorsa tarihte ilk kez sakatat fiyatları et fiyatlarıyla yarışı yorsa iki elini başına koyup duşünmek lazım..köyleri mahalle yapmakla elinize ne gecti adam hayvan besliyor belediye gelip karışıyor tavuk besliyor karışıyor ne yapsın vatandas onu yapma yasak bunu yapma yasak e hadi ozaman ver yeşilkart ver fakirlik maası üretim dursun.bi ülkeyi yönetenlerin aklı cocuk kadar varsa şaşarım.soganı bile ithal edersek biz bitmisiz haberimiz yok.daha savaşa bile girmeden kendimizi yok eden bir toplum olmuşsak devlet üretim kontrolünu yapamıyorsa silahın bile olsa kaybedersin .kime diyon ki bunlar anlamaz.
 • AhmetAhmet2 ay önce
  Bakın yazar bey.soğan 6 tl ye süt 3 geçecek gibi kayıt dışı zamlar almış başını patates rekora koşuyor.hükümet bön bön bakıyor.köpeklerin sokak özgürlüğü insandan fazla insanı parçalara cezası yok hayvan hakları babalardan fazla Faytona.bu ulkede at koşmayı yasaklayan hükümet her hafta at yarışları düzenleyip catlayincaya kadar koşturup jokerle bol kumar oynatıyor o at lara gelince hayvan hakkı yok..ha sahi köylerden eseklere yük yüklenmeyin sayın hükümet sus gibi dolaş şunlar.sayın hükümet lütfen et yemeyin hayvan katliamı yapmayın hatta balık da yemeyin hükümet oda hayvan...ülkemizde istatistik diye bi şey yok.
 • Hasan Hasan 2 ay önce
  Soğan 7 Patates 5 tl.Dünyayı kurtarmayı bırakalım da kendimizi kurtaralım.Üstad ahvalimiz bu.Aç gezilen günleri unuttuk mercedeslere binmeye başladık.Vatandaşın parasıyla ulufe dağıttık sonu bu.7 ve 5
 • AndızAndız2 ay önce
  Kafirler üzerimize öyle planlar yaptılar ki onlarla mücadele ediyor gözüken kuklalar için ölecek adamlar olduk. Yani Allah için diyor adam yola çıkıyor bakıyorki hiçler uğruna hatta düşmanları uğruna ölmüş, yaşamış. Ne yazıktır ümmetin hali...
 • aydınaydın2 ay önce
  sayın yazar;acilen bahsettiğim durumdan dolayı,miti yurt dışında yaşayan bu elinde dinleme cihazı olan kişilere yönlendirip bir an önce bu tehlikeyi bertaraf etmeliziniz.ya da bu kişileri.ülkeye getirip yargılamalı.bu kişiler ekşi sözlüğeğ girip,kişilerin özel-aile hayatına yönelik entry denilen başlıkları acıyoryar.fitnecilere acil önlem alınmalı.ilerde partiniçin başı ağrıyabilir.tehlike büyük.
 • Ali aslan Ali aslan 2 ay önce
  Bay Abdurrahman , aslinda arzu ettiğiniz Avrupa’nın kaosa sürüklenmesi, mevlam neyler güzellemeleri ile kan kusuyorsunuz, sizin gibiler oldukça burnumuz boktan çıkmaz. Allah sizin gibileri sevmiyor , bunu kabul edin
 • aliali2 ay önce
  dolanıp durma bop a ve akp nin kuruluş hikayesine gel.
 • AndızAndız2 ay önce
  Boş verin bu hikayeleri, varsa torunlarınız ABD'de okutun! Mümkünse Kavakçılar gibi koloni kurup ABD vatandaşı olun! Erdoğan'a Mariam gibi akıl hocası olmanız içten bile değil!.. Ha, birde Katar uçağına karşılık ne verdik? Vatandaş dışında herkese "ne isterlerse veriyoruz" çok şükür. Millete koyanlara, yiyip yiyip doyanlarara, soyup soyup kaçanlara bu yurtta mekan verir olduk! Vatandaşına iktirip gidin diyenler bile türedi haberiniz ola. Keşke AKP nasıl kuruldu başlıklı bir yazı yazabilseniz!.. Yer mi?
 • aydınaydın2 ay önce
  abudrrehmen fendi akşama kadar burda uluzalcı k....ler,islam üzerinden doğruluk-dürüztlük yorumunu okuyoruz.ama bunların elinde dinleme cihazıyla bazı ünlülerin,siyazilerin ve vatandaşın evini dinlemeye aılp,iftrira atıp,fitne cıkartıyorlar.partine zöyle haberi olzun.bazı ak partili il ve ilce başkanlarınında özel aile hayatını dinlemeye alıyorlar.tıpkı fetö gibi.bunlar yurt dışında yaşıyorlar.burdada kendilerini doğruluk-dürüztlük abidezi kesiliyorlar... burdaki yorumcuları dikkat et.partini de uyar.bu şerlerin atmayaçağı iftira yok.zesime doğru ortalığı karıştırmak niyetleri var.bu konuya bi el at.özellikle konya ve hilal cebeci adlı kullanıcılar yurt dışında yaşayan ve ellerinde dinleme cihazı olan kullanıcılar.bunlaru dikkat edin.bunlar ulusalcı gecinen,ama ne idüğü belli olmayan fitneciler.bunları dikkat... belkide yurt dışından dinlemeye alıp,yurt icindeki uzantılarıyla işbirliği halindeler.hükümetini uyar.fitne,iftira, herşey var.ama dürüstlük,hakyol,adaler ve erbakancılık gibi kavramların arkasına sığınıyorlar... özellikle bu iki kullanıcılara dikkat edin...
 • Democrat,muslûman tûrkDemocrat,muslûman tûrk2 ay önce
  Arkadaslar, kûrdler bizden tûrkiyeden yada kûrdler sûriyeden ayrilmak istiyorlarsa, bizim ayrilmalarini desteklememiz lazim, beraber yasamak istemiyorlarsa, ZORLA BERABERLIK,,,EVLILIK OLMAZ, MEDENICE AYRILMAYI DESTEKLEMEK EN DOGALI, ve en DOGRUSU,birak, KARDES, YOK ÛMMET, SÔYLEMLERINI, bakin bangaldes pakistandan ayrilmaya karar verdiginde, pakistanlilarda çok kardeslikten ûmmetlik ten dem vuruyorlardi, bangaldes milletide birakin ûmmetligi aynisida olsa, kardesde olsak. Ayri yasamak istiyorum derse destekliyeceksin, E,, bangaldes ayrildi bagimsiz bir devlet, PAKISTANLA, gûn gibi geciniyorlar, zorla beraberligi isteyen Taraf biz tûrkleriz, dûnyada biliyor kûrdleri katleden yerinden sûren biz tûrkleriz, SAYIN TURUMP BOS KONUSMUYOR ADAM TARIHE BAKIP KONUSUYOR, YANI DIYOR, KÛRDLERI TÛRKLERIN ZULMÛNDEN KORUYACAGIZ, TURUMP SÔYLÛYOR, diktat edin ARAP VEYA ESAT DEMIYOR TÛRK DIYOR, DEMEKKI SAYIN TURUMP DA ARASTIRIYOR, SADECE YANDAS GAZATE, YANDAS TARIH, OKUMUYOR, ûmmet diyoruz ama. 22 ARAP devleti var. biz kardes dedigimiz tûrki cumhuriyetler ayri ayri devletler,dogrusu biz tûrklerKÛRDLERI SEVMEYIZ,yalandan kardes ûmmet, GIT SÔYLE AZERBECANA SANA DEVLETE GEREK YOK GELIN BEREBER TÛRKIYEDE YASAYALIM, TEK DEVLET DE BAKALIM BISEXUAL ,,..,, DIYECE
 • RabiaRabia2 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Göğün boşluğunda boyun eğdirilmiş (musahhar kılınmış) kuşları görmüyorlar mı? Onları (böyle boşlukta) Allah'tan başkası tutmuyor. Şüphesiz, iman eden bir topluluk için bunda ayetler vardır.nahl süresi 79.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak nankör olmamak için özellikle dua etmek gerekir diye düşünüyorum.Allahu teâlâ Mehmetçiğimizin ayağına taş degdirmesin amin.saygilar selamve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.
 • metinmetin2 ay önce
  ;METİN DENİLEN...; DİYE BAŞLIK ATAN zatı muhteremo noktalar da neyi düşünmüşen, ne niyet ile yazmışsanaynıylaaa hitap ediyorum . yazı yazma veya okuma özgürlüğümübundan böyle sakın üzülmehep sana danışarak yapacağım yanlız isminide açıklarsan memnunu olurum ayrıca yorumumu bir defa okudun 5,6 kere okuman lazım kianlayasın selamlar
 • .... zami"ye....... zami"ye...2 ay önce
  ya zağcızını da yemişim,zolcuzunda...
 • şükrü onukşükrü onuk2 ay önce
  Orta doğu denklemindeki bu oyalamaca belli ki bir taktik , birleşme önünde engel olarak görülenyuvarlak taşlar düzeltilerek duvarlar örülmeye çalışılıyor. Oyalanarak viyana bozgununa benzer şartların oluşturulmasına izin verilmemelive oyalama mazeretlerinin iyi okunarak gereğinin yapılması ve bunların ne olduğunu , ne yapmaya çalıştıklarını ve sonuçta ne olacağını iyi kestirmek ve analiz etmeklazım . Bunların masum açıklamalarının perde gerisindeki gerçekler çok farklı . 1.dünya savaşında bütün ülkeleri kapıştırıp iyice güçten düşürdükten sonra meydana çıkarak en güçlüleri de yanlarına çekerekkendilerince bir dünya kurmuşlardı . O gün bu gün hep beş dünyadan büyük oldu .Taki dünya beşten büyüktür denildiğinde ancak kaplumbağalar kafalarını kabuğundan çıkarmışlar ve karşı çıkmasalar da Türkiye nin kendi hissiyatlarına da tercüman olduğunu açıklamışlardı . Türkiye Rusya ile ittifak kurarak sürece müdahale ettiğinde ancak bizi kendileriyle eşit görmeye başlamışlar çözüm yönünde açıklamalara yer vermişlerdir . Türkiye nin dik duruşundan bile hezimet çıkaranların ve kamuoyuna böyle okuyanların hainlikleri tartışmasızdır .
 • Kocasolak Kocasolak 2 ay önce
  İnsanlık İslamın a dan z ye yaşandığını görmeye hasret. Fert aile, sokak cadde, mahalle köy, şehir ve devlet bütün bir sosyal alanda, İslamın yaşandığını GÖRMEK ömürdaşlarımız olan 7 küsür milyar insan, bekliyor. Kimi bekliyor? Bu konuda BEN ne yapabilirim? Bu soruları her müslüman kendine sormak zorundadır. Mahşerde sorulacak bunlar. İnsan oğlu yaptıklarından ziyade, yapması gerekirken yapmadığı SORUMLULUKLARINDAN dolayı cehenneme girecek. İslam ahlakını YAŞAYARAK dünyaya göstermek ZORUNDAYIZ. Haydi Bismillah.
 • samisami2 ay önce
  abd de rusyada bizimle kedi fare gibi oynuyor büyük devlet olmak öyle birsey iste. bu ülkelerre bakin betonlamiyorlar heryeri üretip satiyorlar. arabami alayim traktörmü sorusu gibi araba keyf icindir para getirmez ama traktör alirsan calistirip sonra arabada alirsin. dinci sagci kesim hep lüksü rahati secti 1950 den beridirde onlar iktidarda zaten. ecevit mi? ortanin solundaki abd nin turuva ati icimizdeki, kibris harekatini yapan erbekan ve demireldir bu hazira kondu
 • yasin aydoğanyasin aydoğan2 ay önce
  Dur bakalım ne olacak. Hep beraber göreceğiz telaşa gerek yok .kader kaçınılmazdır.
 • SancarSancar2 ay önce
  Arkadaşlargurur kibir ,hakaretmen edilmiştir...istisnasıkibirli , burnu büyükyaratıklardır...bunlara hakaretderuhsatlandırılmıştır...HANİMİLLETİN A.......K....... ĞIZ ,DİYORDUbi müteahh İT, BENDE NACİZANEBİ DEFALIĞINA GURUR YAPMIŞ OLAYIM....HEM OBİZİM MÜTEAHH İT'İN ,HEMDEAMERİKALI MÜTEAHH İTTRUMP'IN,BURDAN TAAAAAAAMERİKAYA KADARA.......... K...........M...... Amerikanın işi bittiAVRASYA ÇAĞI BAŞLADIAKILLI OLUN....ÇOCUKLARINIZI İYİ YETİŞTİRİN,herbirinin bir mesleği olsun ,yabancı dili ,atölye , üretim , ticaret vs kültürü olsun...ÖZELLİKLERUSÇA VE ÇİNCE ÖĞRENSİNLER, BİRDE ARAPÇA BU COĞRAFYADA SONSUZA KADA R YAŞAYACAĞIZ...HAA BU ARADA Bİ DUYUM ALDIM ,20 OCAKTAKIYAMET KOPUYORMUŞ...HEMKANLI HEMDEBOZKURT'LU. AY TUTULMASI VARMIŞ... ANLAŞILDI KIYAMETİN TAKVİMİNEDEBAHÇELİ'nindahli var...hayırlısı olsun ,kişi ne yaptıysa onu bulacak....
 • RabiaRabia2 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Allah sizi annelerinizin karnından siz hiç bir şey bilmez halde iken çıkardı. Size, şükredesiniz diye kulaklar, gözler ve gönüller (düşünen kafalar) verdi. Ta ki şükredesiniz.nahl süresi 78.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipakçok şükür estağfirullah deriz.rabbim manende gören, duyan, düşünen doğruyu bulan kullarından eylesin.amin.fetoculere işvecte çoktur fakat nasipsiz insanlar.onlara karşı çok dikkatli olmalı hainden dost olmaz.Allah muhafaza eylesin.biz müslümanlar dünya dada ahirette de afiyet isteriz.aminelhamdulillah.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz
 • metin denilen ..metin denilen ..2 ay önce
  adam yıllardır lafı düz anlatıyo olmuyor,eviriye çeviriyo koyuyor gene anlamıyorsunuz... adam daha ne yapsın... zorun zenin anlağında... yazarla sorunun varza okuma olzun bitzin... zorla mı okutuyo sana...
 • metinmetin2 ay önce
  SAYIN HOCAM SİZ KİMSESİZLERİN. ZULME UĞRAYAN MAZLUMLARIN . SESİ OLUN . LAFIDOLANDIR MADAN DİREKVE NETYAZIN DİYE SİZE ONLARCA YORUM YAZDIM , BAKINKENEVİR KONUSUN DA YAZINCASAYINBAŞKANIMIZNASIL DİKKATE ALDI..İHLASZEDELER İÇİN HERGELE DEDİKLERİ AHMET HAKAN BİLE GÜNLERCE YAZDI.. BUNU SİZDEBİLİYORSUNUZHEMDE KARŞI MAHALLEDEN,SİZ NEDENBU SAF TEMİZ MÜSLÜMAN İNSANLARIN UĞRADIKLARI ZULMENET OLARAK KARŞI BİR YAZI YAZMADINIZDAFETÖCÜ DENİLENSÖZCÜ GAZETESİBU İNSANLARIN FERYADINI GÜNLER CE YAYINLIYOR,, İNANIN O KADAR GÜÇÜMÜZE GİDİYOR Kİ ... KAFA MI TAŞLARA VURUYORUM... HALA BU KONUDA YAZMAZSANIZKAFAM VURA VURAKIRILACAK SELAM VE SAYGILAR
 • volkanvolkan2 ay önce
  İngilizleri işgal ettiği İstanbuldan çİçeklerle uğurlayan Misakı Milliyi Musulu Kerkükü satan liderlerden, Bura benim toprağım diye uğraşan çabalayan Liderlere....
 • yazmışlaryazmışlar2 ay önce
  Kredi kartlarının yapılandırılmasıne getiriyor?:1. Piyasa dışı faiz ile HAKSIZ REKABET2. “Bizi de kurtarırlar" algısı ile AHLAKİ ZAFİYET3. Kamuya GÖREV ZARARI ..4. Kamuyu finansa eden vatandaşa da VERGİ YÜKÜ
 • MehmetMehmet2 ay önce
  Abd israil ve ypg nin bekçisi kim işe abd onu secimde korur.Bop devam ediyor biz mide derdindeyiz.Her.seyimizde abd ye bağlandık.Ya abd tutun.vermese.sigara.icilmeyecek.
 • akitokuruakitokuru2 ay önce
  Geçen günlerde bir kitapta rahmetli İnönü ile rahmetli Saraçoğlu'nun satranç oynarken resmini görmüştüm, yazınızı okurken gözümün önüne geldi. Kitapta anlatılanların bir kısmı da aynı bu günler gibiydi. Onca zamandan sonra merhumları şamaroğlanına döndürdüler ya
 • tarım da bittitarım da bitti2 ay önce
  Gümrük vergisi sıfırlandı, TMO'ya buğday, arpa, mısır, pirinç ve kuru baklagil için ithalat yetkisi verildi.şimdi haberlerde çıktı...önce ordu sonra hukuk sonra eğitim en sonda tarım...üstüne ne varsa satılmış...Doğru muı bu yazılanlar?Çıkın bunlar için yalan deyin...bunları yazın.
 • tarımtarım2 ay önce
  Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre domates konservesi ithalatı için 25 bin ton sıfır gümrük vergili kontenjan tanınmış.Dünya domates üretimi 170 milyon ton.Türkiye domates üretimi 12 milyon ton.Türkiye domates üretiminde dünya 4. süymüş..doğru mu bu yazılanlarTarım neden bitiriliyor?.
 • CobraCobra2 ay önce
  Ya kardeşim bu hükümet bukadar safmı adamlar Türkiyeyle dalga geçiyor bizimkiler de hemen inanıyor adamlar sardırmak için Arap natosunu kurmaya çalışıyor bizikiler de bakıyor iş iş ten geçmeden biz saldırmazsak de Türkiye kalır ne millet kalır ALLAH böyle millete yardım edecek değil neymiş önder olacakmış dağa kendi kendinin sınırını savunamuyorsunuz kaldıkı islamın önderi olacaksınız hayal kurmayı bırakalım
 • halil cebeci ve konya adlı kullanıcılarahalil cebeci ve konya adlı kullanıcılara2 ay önce
  birgün sizinde alırlar ..., akşama kadar ellerinde dinleme cihazıyla sağa,sola iftira atmanızı hesabını sorarlar...
 • SancarSancar2 ay önce
  SURİYE, İRAN, TÜRKİYE, RUSYAZAYIFLARSA İSRAİL BAYRAM EDER.... BÜYÜK İSRAİL KURULUR... BÖYLECEAĞLAK BÜLOŞ VE FETOŞGİBİ , AĞLAMAYIHEMDE MİLLETİN ANASINI AĞLATMAYIŞİAR EDİNEN DİNCİTÜCCARLARIMIZKUDÜSÜ MESKEN TUTAR, YAHUDİLERLE BERABERAĞLAMA DUVARINDA AĞLARLAR, FETOŞLADA BARIŞIRLAR...
 • Kripto Yahudi ŞeyhKripto Yahudi Şeyh2 ay önce
  Molla mustafa barzaniyi kim destekledi yazar baştan anlatsana Rusya yıllarca destek verdi ofis açtırdı silah verdi ilk kalişlikof silahları veren ruslar zaten o silah rus yapımı silahtır. Mustafa Molla Barzani ailesi yahudidir bunları babil zamanı Irak ta sürgün hayatı yaşatan 60 sene yahudileri süründüren kim babiller değil mi. Osmanlı kayıt defterine bakın Barzan köyü yahudi ailesi olarak geçer bunlar aşiret falan değil sonraan İsrail kurulunca yahudiler kendi adamlarını bulup o halkın kimliği üzerinde desteklemedi mi ki Mustafa Molla Barzaninin amca oğlu Saloman barzani sinagogta haham olarak çalıştı ve öldü. Irak ve orta doğu çok karışık bir coğrafyadır içinde yahudi yezidi süryani ermeni nasturi keldani acem arap hepsinden var ama hepsine KÜRT üst kimliği geçirip şimdi parçalama operasyonu yapılıyor. Şöyle dönüp bakınca Tarikatlar bu yahudilerin işi hepsi sözde kürt kökenli ama aslında ne olduğu belli değil çoğu yahudi asıllı gizli kripto yahudiler bizim tarikatlara bakın dine giden yol diye hepsi sapıtmış asıl şeyhler hep neden kürtlerden çıkıyor ço araştırmak lazım bu işler kürt işi değil yahudi işi Irak ta nice sözde yalancı şeyh var hepsinede islam diye arkasından gidiliyor tarikatlar tüm zamanlarda yahudilerin kontrolü altında olmuştur ve tarikat yani gizli örgütleme işini her zaman yahudiler yapmıştır kilisede papaz olur rahip olur camide imam olur şeyh olur sözde evliya olur ve dini o toplumdan çok daha iyi bilir okur araştırır ama sürekli yavaş yavaş değiştirir. Misyonları her zaman dinleri parçalamak olmuştur ve ilk hrisitiyanları parçalamışlardır değişik değişik kiliseler icat ettiler kaç çeşit incil çıkardılar sonra müslümanlara sıra geldi onlarıda ilk kavgayı İbni Sebe çıkarttı müslüman görünümlü yahudi HZ Ali ile HZ Osmanı kavga ettirip islama darbe vurdu cemel vakası sıffın savaşı Muaviye ile savaştırdı bakıyorumda her savaşın arkasında yahudi çıkar her ayrılık arkasında yahudi çıkar ama müslüman her seferinde bu hapı yutar şimdi tarikatta ki olanlar bunlara inanamaz çünkü yahudiler onları şeytana bağlamıştır arkasından koşturur gözleri var görmezler kulakları var duymazlar kalpleri var mühürlü evet malesef böyle. Kuranı kerimde tarikat kurundu mu denildi yada Hadisi şerifte tarikat mı var hayır bilakis ümmetim ayrımasın denir. ama benim ümmetim 73 fırkaya bölünecek ve sadece 1 fırkası kurtuluşa erecek denir. yazık yahudiden din öğrenenlere açıkça söylüyorum söylüyorum tarikat şeyheri kripto yahudidir sözde hepsi islama hizmet eder ama hiçbir zaman islam için birleşmezler neden acaba.
 • AhmetAhmet2 ay önce
  Sn Dilipak ... Bu iktidar eşittir İslam değil. ...
 • konya ş... oğluyla, halil cebeci denilen konya ş... oğluyla, halil cebeci denilen 2 ay önce
  ellerinde dinleme cihazıyla akşama kadar sağa sola iftira atan ... .
 • halil cebeci denilen... evladınahalil cebeci denilen... evladına2 ay önce
  sana mı soracaktı?...
 • SANCARSANCAR2 ay önce
  M. ALİKARDEŞ60 YILDIR AMERİKANIN KUCAĞINDA, MÜSLÜMANLIĞINIZ ORTADA.. HOCAAAAAMDİYEHELAK OLDUĞUNUZSÜMÜKLÜ CASUSUN DİNİ GİBİ OLACAKSA SİZİNDE DİNİNİZ, YERİN DİBİNE BATSIN... SİZ PEYGAMBERİN DEĞİL,MUAVİYENİN DİNİNDENBAHSEDİYORSUNUZ HERALDE... PEYGAMBERİN TORUNUNU KATLEDENYEZİDİN, FETÖŞÜN, MARİAM KAVAKÇIZADELERİN DİNİNDEN... YERİN DİBİNE GİRSİN,, BAĞIMSIZLIK TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİDİR... İKİ MUSTAFAMIZ BİZE EVELALLAH YETER... TRUMPINDA, USA 'NINDA,SÜMÜKLÜ SAPIK, İ...NE CASUSFETÖ VEMUHİPLERİNİNDEALLAH BELASINI VERSİN... AKILLI OL, ADAM SENİ PARÇALAYACAĞIM DİYOR... BOP= BÜYÜK İSRAİL PROJESİ... HANİBİZDEEŞ BAŞKANIYDIK BİR ZAMANLAR...
 • İşsiz İşsiz 2 ay önce
  Durumu idare ettireceğim diye hepten saçmalar oldunuz.
 • konya"yakonya"ya2 ay önce
  lan ş... p... akşama kadar miletin telefonlarını ,ve özel hayatının dinlemeye alıp, sola iftira atarken nasıl midem kaldırıyorda yazarın burda yazdıklarına miden kaldırıyor...
 • mevlütmevlüt2 ay önce
  evet "haçlı ordusu pyd nin arkasına gizli" kilit cümlelerden birisidir....
 • Can ç Can ç2 ay önce
  Sayın Dilipak yazdığınız gibi inanıyorsanız yanılıyorsunuz.Amerikanın pilanları başkan a göre değişmez Trump deli dolu her şeyi açığa vuran saklısı gizlisi olmayan birisi bu bizim için aslında avantaj .Obama demkrat ,Trump Cumhuriyetçi değişen bir şey varmı? Her şey Amerika için diyorlar. Bizimkilere gelince sözde müslüman yöneticilere sağ gösterip sol vuruyorlar. Birinci Irak savaşında Özal Amerikayı can ı gönülden davet etti ve yardım etti.Amerika hem Pkk ya yardım etti hem kuzey ırak kürt bölgesini kurdu bunları bilen bizim sözde yöneticilerimiz Suriye ile aramız iyi olmasına rağmen ABD istiyor diye Suriye ye savaş açtık sonuç malum 4 milyon mülteci ekonomik kriz ikinci bir kuzey ırak faciasıYöneticilerimiz her şeyi biliyorlar.İçeriye başka dışarıya başkaHer şey BOP için
 • engineerengineer2 ay önce
  kunta kürde, abd ve metreslerinden israil doğmuş, şimdi ise abd aynı metreslerinden federe bir kürdistan adlı çocuk yapıyor
 • SANCARDAN KUNTA KÜRDEYESANCARDAN KUNTA KÜRDEYE2 ay önce
  1967YILINDABABA MOLLA MUSTAFA BARZANİ İLE MOSSAD ŞEFİNİN ARŞİV POZLARINA BAK.. REFERANDUMDAERBİLDEİSRAİL BAYRAĞINI, USA BAYRAĞINI SALLAYAN, ÖPÜP KOKLAYANLAR ARJANTİNLİMİYDİ.. SIKIŞINCA ABD NİN KUCAĞINA ATLAYAN , KIÇINA GİREN KİMDİ... DEVAM , YARIN AĞLAMAK YOK.. HAİN İFLAH OLMAZ...
 • AnalizAnaliz2 ay önce
  Tarımı bitirdiniz politikalarınız gördük 16 yıldır ne yaptığınız ortada Sıfır gümrüksüz gıda ürünleri ithal ediliyor buğday arpa mısır hububat 6 üründe daha Sıfır gümrük vergisi ile ürün getiriyorsunuz ve hala sözde analiz yapıyorsunuz. Sizin gibi danışmanlar düşman başına inşallah İsrailin ABD nin sizin gibi danışmanları olur emin olur batarlar siz gidib İsraile danışmanlık yapın.
 • AnalizAnaliz2 ay önce
  Tarımı bitirdiniz politikalarınız gördük 16 yıldır ne yaptığınız ortada Sıfır gümrüksüz gıda ürünleri ithal ediliyor buğday arpa mısır hububat 6 üründe daha Sıfır gümrük vergisi ile ürün getiriyorsunuz ve hala sözde analiz yapıyorsunuz. Sizin gibi danışmanlar düşman başına inşallah İsrailin ABD nin sizin gibi danışmanları olur emin olur batarlar siz gidib İsraile danışmanlık yapın.
 • HALİL CEBECİHALİL CEBECİ2 ay önce
  çok doğru bir analiz dikkate alınması gerekir..
 • Sıradan SüleymanSıradan Süleyman2 ay önce
  Syn dilipak Bazı muhalif yazarlarda diyor ki trump ın yaptığı bu tehdit seçim yardımı hükümeti," gördünüz mü yine dış güçler ekonomimize saldırıyor hep bunların yüzünden diyerek kurtarabilmek için" diyorlar.Mantıklı mı??
 • Mehmet Mehmet 2 ay önce
  E pkk petrolle.zenginlesti bize işe doğalcılık düşer. Allah akıl versin bize kendi elimizle.g.doguyu tehlikeye attik
 • Mehmet AliMehmet Ali2 ay önce
  Rusya güzellemeleriniz bitmiyor Hocam, anlaşılan dış politika malesef sizi aşıyor, kusura bakmayın. Tek bakış açınız "sünni ise iyidir, değilse teröristtir" ile ne memleket yönetilir ne de dış politika. Şimdi yazınızda demişsiniz ki "Rusya ABD’nin Türkiye’ye karşı politikaları konusunda Türkiye’nin yanında olduklarını açıkladı". Hocam, ABD PYD ile savaşmayın dedi, Rusya PYD ile savaşmamız konusunda bizim yanımızda mı olacak diye anlamalıyız sizin yazınızı? Lütfen bir şeyler karaladıktan sonra, dönüp ne yazmışım diye bakın. Bazı işlerin ciddiyeti vardır, devlet politikasıdır, bir o yana bir bu yana savrulmak olmaz. Öncelikle Türkiye 60 yıllık NATO üyesidir, tüm hamlelerini NATO ile beraber yapar, yapmalıdır.2*2 = 4. Ha, Eğer NATO'yu istemiyorsak, gerek yok biz kendimizi her türlü müdahaleye karşı koruruz diyorsak çıkalım NATO'dan. Ondan sonra Putin seninle nasıl oynar kedi fare gibi görürsün. Ne din kalır elinde ne memleket. Benim size tavsiyem, gelir geçer politika, siyaset konuları yazmaktansa, ahlak, güzel yaşam, yardımlaşma, daha iyi eğitim, İslam dinimizin güzellikleriye anlatalıması gibi konular üzerine yoğunlaşmanız. Politika yazılarını yazan, birbirinden seviyesiz yüzlerce yazar var zaten. Siz girmeyin o cendereye. Saygılar...
 • GerçekGerçek2 ay önce
  Sanki başka ülke vatandaşlarına anlatıyorsunuz Cumhuriyetçiler Atatürkçüler FETO cuymuş yok daha başka bize mi inandıracaksınız bunları herkes biliyor adamları cemaatlerle tarikatlarla islamla alakalı şeyh gavs guvs bunlarla işi olmadı şimdi FETO kötü olunca karşı tarafa iftira atıyor gazeteniz kimse inanmaz buna yorulmayın AK Partililer Menzilciler İsmailağacılar hepsi FETO yu överken küfreden Atatürkçülerdi bari şahit olduğumuz gerçekleri çarpıtmayın sizin gazete FETO dan daha beter iftira atmak konusunda. Müslüman olduğunuza inanmıyorum artık bu kadar yalan olur mu biz kimlerin FETO ile işbirliği yaptığını biliyoruz FETO Atatürkçü Cumhuriyetçileri Ergenekondan içeri sokarken gazetleri TV leri hepsi alay ediyordu neler yazıldı görmedik mi. Gazetenizi uyarın artık bize halk inanmıyor yalan atmaya bırakalım deyin bizi okuyanlar bize inanmıyor diye söyleyin utanmazsanız FETO yu Atatürk kurdu dersiniz allah kahretsin iktidar için her türlü yalanı iftirayı attınız nasıl islamsınız
 • bekir caybekir cay2 ay önce
  dilipak çok güzel analiz yapmış kendisini tebrik ederim boşuna dememiş atalarımız gavurdan dost ayıdan post olmaz diye bizler birlik içinde olalım Allah bize yeter yeter ki onun gösterdiği yoldan gidelim
 • SANCARSANCAR2 ay önce
  TOKİ SURİYEYİİMAREDECEKMİŞ, BİZİMmüteahhit'LEREDE İŞ ÇIKACAKMIŞ... TÜRKİYEYİMAMUR ETTİNİZ, SIRA SURİYEYEGELDİ... BIRAKINYIKI KALSIN, SİZİN BETON DÜNYANIZDANDAHA İYİDİR...
 • SANCAR SANCAR 2 ay önce
  :::::::::UÇUŞAYASAKBÖLGE , GÜVENLİBÖLGE , 36-42 ci paralel :::::::::::: KAVRAMLARINIEN SONIRAK'ta DUYMUŞTUK...30 yıl önce... ÖZALTÜRK ASKERİNİAMERİKANIN KOMUTASINDAIRAK'A SOKMATA ÇALIŞMIŞTI,DAVUDUNOĞLUNUNSURİYEİHANETİ GİBİ...TORUMTAYBEN ASKERİMİ BENİM OLMAYAN SAVAŞA SOKMAM DEDİ VE İSTİFA ETTİ...VE O SÜRECİN sonunda IRAK KÜRDİSTANI KURULDU...şimdide suriyedebölge istiyor bizimkiler...SURİYEYİ SURİYE DEVLETİNE BIRAKIN VE ÇIKIN...HER devletkendi teröristini temizlesin...sende kendi teröristini ,önce meclisten hainleri at...UYUŞTURUCUİTHALATÇILARI saygın işadamı pozunda ortalıkta cirit atıyorlar....torbacı şoparkadınları alıp bıraksan ne olur....TERÖR GAYRI MEŞRUALEMDEN , UYUŞTURUCU PARASINDAN BESLENİR...BİR GECEDEELEBAŞLARININ LEŞLERİNİÇÖPLÜĞE ATMADAN OLMAZ.... KENDİNİZİDE MİLLETİDE KANDIRMAYIN...
 • Konya Konya 2 ay önce
  ... ABD ile dosttunuz hani Salim Müslim falan arkadaşınızdı ne oldu PYD o zaman kankinizdi yahu sallama bu kadar midem kaldırmıyor seni Ortadoğuda bizden habersiz yaprak kıpırdayamaz ddiyodunuz ABD güvenerek dimi şimdi şamar oğlanı oldunuz kimse tınlamıyor ...
 • SANCARSANCAR2 ay önce
  İBRAHİM KALIN AÇIKLAMIŞ. ...CUMHURBAŞKANIMIZ VEABDBAŞKANITRUMPGÖRÜŞTÜLER,EKONOMİK TEHDİDİOLUMLU SONUÇLANDIRDILARDEMİŞ.... YANİ ANLAYACAĞINIZ TRUMP DEMİŞKİ , BİR VAKTE KADARSİZİMAHVETMEKTENVAZGEÇTİM DEMİŞ ...ŞİMDİLİK KAYDIYLA....
 • SonSon2 ay önce
  Abi yaa... bi NATO,nun sonunu goremedik gitti.
 • Kunta KürdeKunta Kürde2 ay önce
  Hoca gündem bulandırma yapıyorsun ! Daldan dala ! Anlaşılmaz manasız !ABDve İSRAİL evlenmişler ! Ve çocukları olmuş SudiArab lar ve Türkler ! Kısa ve öz ! BOP Mob bahane müslüman kanı şahane !

Günün Özeti