Ah şu bizim Müslümanlar

09 Mayıs 2019 Perşembe

Resulullah bir seferinde, “Size keyfinizi kaçıracak bir şey söyleyeyim mi, ölümü sıkça anınız” der.

Ramazan, dünya hazlarından uzaklaşarak, nefsi terbiye etmenin adıdır aslında. Dervişlerin “Çilehane”de nefsi terbiyesi ile övünürüz ama “yediğimiz halt”a bakar mısınız, keyif verici iftarlar, teravihler ve cuma namazları. Bizim “Huşu”ya ne oldu? Nasıl oldu da “Huşu”nun yerini “Keyf” aldı. Nasıl böyle “Keyfi” davranır olduk. Bizim “Hüzn”ümüze ne oldu. Ne kadar “Neşe” dolduk.

Nefsimizi aşağılayacaktık, “kibrimiz”den yanımızdan geçilmez oldu ya hu! “Para” ve “Makam” ne kadar değiştirdi bizi. Elbiselerimiz inceldikçe, ilişkilerimiz kabalaşmaya başladı.

Güzel sesli hafızlarımız, iftar öncesi “kulaklarımızın pası”nı siliyor! Peki okunan ayetler, kulaktan öteye yol alıyor mu? Manasını anlıyor muyuz, işlerimiz o manaya uygun mu? Yoksa “kulak pası”nın silinmesi ile mi kalıyor. Yani okunan Kur’an-ı Kerim’in değeri ve hayatımızdaki karşılığı, hafızın sesini güzelliği ile mi sınırlı.

Materyalizmdeki o “meta” ile ilişkimizi bir gözden geçirmemiz gerek. O “meta” ne? “Para ile alınıp satılan, dünyevi anlamda kazanılan, harcanılan ve kaybedilen bütün değerler.” Materyalizm ise bunun peşinden koşmaktır. Biz ruhaniyetimizi kaybettik. Ruhaniyet nedir peki! İşin şekline, kalıbına takılıp kaldık. Mesela zenginlerin duvarında çok güzel hatlar var, ama ne yazdığını ya da manasını bile bilmiyorlar. Ya da hayatlarında karşılığı yok. Mesela düğünlerinde, sünnet düğünlerinde, “görkemli” iftarlarında tanınmış hafızlar “çok güzel” Kur’an-ı Kerim okuyor ama dinleyen, anlayan kim.

Güzel camilerimiz, dinmeyen, gürül gürül, beş vakit okunan güzel sesli müezzinlerin ezan-ı Muhammedisi Müslümanca bir hayat için yeterli mi? Camilerde cemaatin yaş ortalaması ya da sayısı ne. Yıllara göre cemaat sayısı artıyor mu, azalıyor mu?

Bakın alınıp, satılan hiçbir şey, dinin olmazsa olmazı değildir. Hatta bir şey özünü kaybetmişse, onu büyük katılımlarla, törensel olarak kutlamak da bir şey ifade etmez.

Eğer kıldığınız namaz sizi haramdan, zulümden, ifsad’dan, yetime sahip çıkmaktan alıkoymuyorsa “Vay o namaz kılanların haline”. Eğer Safa ile Merve arasında koşarken Hâcer’in ruh halini yaşamıyorsanız, Mekke’de jogging yapıyor olabilirsiniz. Kurban keserken İsmail’iniz yoksa, Kâbe’yi tavaf ederken İbrahimî bir sadakattan uzaksanız, o “ibadet” dediğiniz şey gerçek anlamda bir “ibadet” değildir. Oruç sadece “aç kalmak” demek değildir.

Din, tarih, gelenek, ahlak hepsi bir “değer”miş. “Değerler eğitimi” diye bir şey icad ettiler. Sadece “din” deyince, vahiy, sünnet, müstehab, mübah, öte yandan tarih, gelenek her birinin yeri aynı. Bunları eşitlemek mümkün değil. Ahlak yerine moral, etik diye “sentetik” bir şeyler ikame edecekler zaman içinde. Kavramların içini boşaltıyoruz, sonra yeniden yapılandırıyoruz.

Şeytan, İslam’a karşı vahyin kendisini / lafzını değiştiremeyecek, ama anlamını / yorumunu çarpıtıyor bu defa.

Ne olur, Ramazan’ı kısır siyasi tartışmalarla heba etmeyelim. Vahye şahidliğimizi gözden geçirelim. Risalet’e ve Sünnet’e şahidliğimiz, Tevhid’e sadakatımızı bir gözden geçirelim. İstikamet ve eylemlerimize vahyin ışığında çözüm arayalım.

Aşk ve öfke, ihtirasla istediğimiz her şey aklı zail eder. Aklı zail eden şeylerden uzak duralım. “Öfkeyle kalkan zararla oturur” denmiştir. Allah’a ve resul’üne aşık olunmaz, Allah’a “kul”, resul’üne “ümmet” olunur. Birileri herkese, her şeye “aşık” oluveriyor. Aman ha!

Bir kavme olan düşmanlığınız sizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmesin”.

Aile ve gençliğin hali ortada. Ekonominin hali ortada. “Kem alat ile Kemalat” olmuyor. Haram para ile saadet, hizmet, ibadet olmuyor. Cesed ruhunu bulmayınca “ihya” olmuyor. Bazı şeyler işin “Manevi boyut”unu kaybedince “ikame” edilemiyor!

Bu gidiş nereye!” diye kendi nefsimizi hesaba çekmeden yola devam edemeyiz. Büyük bir savruluş yaşıyoruz. Para, kadın ve makam hırsı bizi perişan etti. Müslümanların siyasetle imtihanı zor bir imtihan. Bu sadece Türkiye’de değil, her yerde böyle oldu. Ders almıyoruz. Bu geçmişte de böyle idi, bugün de böyle, yarın da böyle olacak.

Sakın ola dininizi, para, makam ve ihtiraslarınız uğruna basamak yapmayın! Yapanlara meyletmeyin, sonra ateş size de dokunur.

Dünyadaki, bölgemizdeki gelişmelere bakıyorum da, birileri giderken, yerine gelmeye hazırlananlar da ders alacak gibi gözükmüyor.

Kendi dışımızdakilerle, ötekilerle o kadar çok meşgul oluyoruz ki, kendi nefsimizle uğraşacak vaktimiz kalmıyor. Düşmanı bahane edip, kendi günahlarımızı perdelemeye çalışıyoruz. Sonuçta “kol kırılıyor, yen içinde kalıyor.” Onun için kollarımız ya çolak, ya da kangren olmuş. Çünkü tedavi etmiyoruz. Bir türlü “küçük cihad”dan “büyük cihad”a geçemiyoruz. “Şeytan taşlamaktan salavat getirmeye vakit bulamıyoruz”!? Bu yol yol değil. “Durun kalabalıklar, bu sokak çıkmaz sokak” diye, şairin dediği gibi, insanın kollarını makas gibi açarak bağırası geliyor..

Bakın Allah’ın yardımı bize ulaşmadan bu bela ile baş edemeyiz. Kimsenin elinde göklerin ordusuna hükmetme ya da göklerin hazinesinin anahtarını elinde tutma kabiliyeti yok. Allah’ın yardımının bize ulaşmasını engelleyen söz ve işlerden uzaklaşmadan Allah’ın yardımı bize ulaşmaz. Allah cahil ve zalim bir topluluğa yardım etmez.

Unutmayalım ki, Allah’ın kolaylaştırdığından daha kolay, zorlaştırdığından daha zor bir iş yoktur.

Karanlığın en koyu anı, aydınlığa en yakın olduğu zamandır.

Bizi gören, duyan, bilen, hüküm sahibi, kadiri mutlak bir Allah var. Ne gam! Ve bil gaderi hayrihi ve şerrihi minellahi teala. Elhamdülillahi rabbil alemiyn! 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • keleskeles1 ay önce
  Allah razı olsun. Maalesef ki, oruç tutan azalıyor, Namaz kılan oranını bilmiyorum.
 • Metin EroğluMetin Eroğlu1 ay önce
  Esselamu Aleyküm. Sayın Dilipak; sizi 30 yıl önce üniversitedeyken bir kitabınızı okuyup Allah için sevdim.Şimdi siyasi çizginizi beğenmezsen de " Ancak mü'minler kardeştir." Ayeti gereği sizi samimi bir müslüman olarak görmek istiyor ve bu yüzden seviyorum. Ben sizin kadar bilgili değilim.Ancak -Emr-i bil maruf - ve hadisin gereğince sizi diyorum ki.Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.Ayetinin gereğiniilmini kötüye kullanan âlim hakkındaki tehdidi ve sebeb olan işlemiş gibidir sırrını hatırlatırım. İman ve küfür mücadelesinin kıyamete kadar yandaşları olacaktır.Tarafinizi gözden geçirin Hakkın tarafında mısınız yoksa yalancı siyasetin mi?!! Amerika'da İrlanda kökenli bir Rahibe kiliseye gelenlere ve dünyaya İslam'ın güzelliklerini anlatıyor yani emr-i bil maruf yapıyor. Şimdi size soruyorum.Zalimlere meyletmeyin yoksa ateş size de dokunur,ayeti ve Her duyduğunu söylemen sana günah olarak yeter.Söyledigin şey ya hayır olsun ya da sus hadislerine göre sizde yazılarımızda "Menfaat ve yalancılık üzerine dönen siyaset canavardır" a muhalefet etmeyip şüpheli şeylerden kaçıp Rahibe gibi yapsaniz ne kaybedersiniz!?? Son bir not: Bir Alman gazetecinin itiraflarını sizden öğrendim.Sizin de itiraf edecek çok şeyiniz olduğu malûm.Bir Alman gazeteci kadar olamayacaksanız size Ah şu bizim Müslüman demekten başka çaremiz kalmıyor.Selam ve dua ile.
 • Mehmet AliMehmet Ali1 ay önce
  Hocam, kulağa fisıldanan isbatsız suçlamaları yazmaman gerekirdi. Binali Yildırım'ın da mal varlığı acıklansın. Çocuklarininki de
 • hi lalhi lal1 ay önce
  sayın yazar şuna artık o kadar eminim ki ysk eliyle siyaset mühendisliği yapılıyor imamoğlunu kaç kişi tanıyordu Allah aşkına müthiş bir operasyon var ülkeye!!!
 • SabitSabit1 ay önce
  Erbakan hocanın yarım yamalak iktidarında,hoca yı en fazla tenkit edenlerden biri Dilipak idi.bizim gibi bilgisiz tayfa,365millet vekili olan Reis ten hoca dan daha fazlasını yapmasını bekleyip tenkit ederken,Reis i en fazla savunanların başında Dilipak geliyordu.bizlerde hocayı bu kadar tenkit eden Dilipak ın,Reis i eleştirmemesine kızıyorduk.Reis yerli milli dedikçe kimyası bozulanların yanında görünen inan çok üzüyor.
 • Halil KorkmazHalil Korkmaz1 ay önce
  Evet. Kemalistler/Atatürkçüler de şımarık, başkalarına yaşama ve söz hakkı tanımaz, haksız hukuksuz insanlardı ama bu beni o kadar üzmüyordu. Zira onlar hiç olmazsa “din, iman, cami, oruç, namaz, hadis, Kur-an, Allah” diyerek yapmadıkları için zulümlerini, kendimi onlardan uzak görüyor, kendimden utanmıyordum. Atatürk yerine dini sermaye edinen bu şımarık, görgüsüz, güç ve menfaatten başka kutsalı olmayan zalimler kutsal bildiğim her şeyle arama bir perde oldular, beni camilerden, cemaatten, dinden uzaklaştırdılar.Belki de iyi ettiler, çünkü onların gerçek yüzlerini görmüş oldum.
 • NazNaz1 ay önce
  Allah razi olsun, Allah sonumuzu xeyir elesin
 • Barbaros memiş Barbaros memiş 1 ay önce
  ALLAH razı olsun .......umarım kendimizi düzeltiriz
 • Ahmet Kemal Ahmet Kemal 1 ay önce
  Manasini anlayabilmeniz icin oncelikle Turkce okumaniz lazim ayetleri...
 • Mehmet Çelik Mehmet Çelik 1 ay önce
  Abdurrahman Bey, Türkiye 'mizin haline tercüman olmuşsunuz. Malesef, hiç arzu etmesek te durum vahim. Bozulmayan değerlerimiz kaldı mı bilmiyorum! Cami cemaati ile şurdan burdan konuşunca birşey yok. İş siyasi mevzulara gelince kimlik değiştirip canavar kesiliyorlar. Birisi diğeri hakkında hiç düşünmeden, dinsiz, imansız, kafir, hain, vs gibi çok ağır ithamlarda bulunabiliyorlar. Bunlar çocuk ta değil, koco koca kelli felli insanlar. Hocam bazen camiye gideceğime de pişman oluyorum. Sizin söylediklerinizle cemaat arasında uçurum var. Biz nasıl müslümanız? Şaşırdık hocam şaşırdık. Allah sonumuzu hayretsin. Amin. Selâm ve dua ile..
 • İSMAİLİSMAİL1 ay önce
  ALKIŞLIYORUM
 • Murat EminMurat Emin1 ay önce
  Abdurrahman Hocam , hocalar senin kadar hoca olabilseydi bugün Kudüste zulumden bahsediyor olmazdik.
 • nostaljinostalji1 ay önce
  Dinden soğuduk,aten aramız iyi değildi temelli koptum. Artık Müslümanlığı bıraktım. evet yanlış duymadınız Takım bırakır veya tutar gibi.artık dünyada Müslümanların başlarına ne gelirse gelsin umurumda değil. Zatenanladım ki Müslümanların iddia ettikleri çok şey yalan. mesela adalet. Sözde islam olduğunu iddia eden bir parti aynı zarftan çıkan üç seçim sonucunu geçerli kabul edip bir diğerini sırf rakip parti (onlara göre düşman parti) kazandı diyegayri hukuki ve hukuk katliamı yaparsacısnaYSk ya baskı yaparak geçersiz kıldırabiliyorlar . Demek ki Müslümanların adalet anlayışı buy,sadece kendilerine Müslüman bunlar. ban sorsanız Müslüman falan değiller dini siyasi amaçlar ile ve sadece oy almak ,kandırmak ve iç kamuoyunun gazını almak için KULLANIYORLAR ve istismar ediyorlar. Milleti bunları Müslüman sanıyor. Milet aslında o kadar saf ve iyi niyetli ki. Bunlar hırsıza bizim hırsız diyebiliyor,evet hırsız amamemlekete hizmet ediyor diyenler de var. Teröriste de bu bizim teröristimiz diyenler ve El kaide hamas,ISID gibi terör örgütlerinin arkasında duran bazı Müslümanlar da mevcut ülkemizde maalesef.Bunlarsiyasi islamcı ve sahteMüslümanlık inançlarında maalesef yalan dolan iftira hilekibir yani Alalhın yasakladığı her şey mevcut. Unutmamalı ki bu ülkeye alnı secdeye değmiş sahte Müslümanların verdiği zarar komünist ve ateistlerin ülkeye verdiği zarardan 10.00 kat fazladır. Bunlar Müslüman ha Yesinler! bunların Müslümanlığını.Sadece içini asla dolduramayacakları 60.000 kişilik gösterili camiler yapar ve Vatan millet Sakarya nutku çeker ,Allah kitap ve peygamberden bahseder ama menfaatleri için. Bunlar engerek,bunlar yılan bunlar din tüccarları dırlar.
 • Cihat AkçaCihat Akça1 ay önce
  Sayın Dilipak ben bu eleştirileri dile getirdiğim için çok sevdiğim görevimden oldum. Artık sesim soluğum çıkmıyor. Arkama yaslandım bahsini ettiğiniz güruhun tarih sahnesinde rezil rüsvay olmalarını izliyorum. Beklediğim sonun çok yakın olduğunu görüyorum. Allah onları bu dünyada da öbüründe de rezil olanlardan eylesin. Amin
 • Gocmen Gocmen 1 ay önce
  Allah gozlerini kapatmis onlerini goremiyotlar luks icinda devlet parasiyla yasarken garbanin kuru ekmekle oruç açtığını girmiyorlar allah ıslah etsin.vatandsi aç gezerken kendileri bedava devlet kasasindan geçinirken kimseyi görecek haller kalmamış.Allah bildiği gibi yapar inşaallah.
 • Ayhan77 Ayhan77 1 ay önce
  Özeleştiri mi ,veye görülen yanlışları ,hataları uyarma mecburiyeti hissedip yazılarınıza alabilirsiniz? Ama akp gibi çok büyük bi teşkilatın hepsini ,gördüğünüz ,duyduğunuz ,arsızlar,fırsatçılar,haram yiyenleri tüm müslümalara akp nin hepsine yıkarsanız ki yıkıyorsunuz.O zaman sorarım,? Tmm bir müslüman ,müslümanın yanlışını görürse uyarma mecburiyetindedir?Ama öyle bi yazıyorsunki burayı işgal etmiş fetocular,CHP ,hdp be bile kendi hırsızlıklarını,hele hele yetim hakkını 80 sene Türkiye’yi gaz,tereyağı,ekmek kuyruklarında bekletenleri,islam hayatını yaşamayı zehir etikleri,başörtü,imamhatip,namaz kılanları,hastanede parası yok diye rehin almaları,fetöcülerin adamlarını yerleştirmek için sınav sorularını çalıp ,yıllarca çabalamış,okumuşları ortada bırakmasını? Dersaneleri kapat maya kalkınca para gelirlilerin gideceğini görüp ,devlete savaş açmasını? Hdp lilerin aldıkları belediye paralarını ,PKK ya göndermelerini,Doğuda hiç bir yatırım yapmayım,tüm PKK militanlarını belediyeye almaları..Yorumlarda en adi acımasız karalama,algı oluşturup,Türkiyeyeherzaman en çok müslümanlar zarar vermiştir,hırsızlık,kul hakkını,yolsuzluk hep bunlarda?Dini kulanıyorlar? CHP hdp yle dinin yakın dan uzaktan işi olmıyan partiler imamınoğlunu aday gösterip camide Yasin okutular ve bunu alkışlayıp ,din düşmanların hepsibuna oy verdi?Milletin aklıyla alay edilirde bu kadarı milleti salak yerine koymaktır.Ekonomiyi mahvettiler??Adamlardaki düşmanlığa bakıp inanan oluyormudur burda? 2001 de iflas etmiş bü ülkede ekonomi daha iyi diycek kadar azgın bunlar? Mesele burda algı oluşturulmaya çalışılan yalan ,yanlış yorumlar değil ,adamlar işini yapıyoda? Yeni akit bu kadar yalan yanlış iftiraları ne amaçla yayınlıyorsun? Derdin ne
 • 41 cezaevi 41 cezaevi 1 ay önce
  41 yeni cezaevi yapılıyor imiş tavsiyem 41000 olsun her cezaevi 1000 kisilik olursa nüfusun yarısı hapiste olur böylece seçimlerde yüzde 100 oy alınır
 • Barış ÇırpaçBarış Çırpaç1 ay önce
  Bediüzzaman boşuna siyasetten Allah’a sığınmamış. Siyaset, kendi taraftarı şeytan olsa melek yapar. Muhalifi melek ise şeytan yapar. Yazınız bana bunları hatırlattı. Umarım siyasetten yeteri kadar Allah’a sığınanlardanız.
 • cmtncecmtnce1 ay önce
  ramazan ayını yılın tüm yorgunluğunu üstümüzden atmak, allaha bir milim daha yaklaşabilmek için uğraşmak yerine siyasetin oyununa kurban edildi-edildik. soğan hala 8, patates 10 tl oldu. ver mehteriii gibi bir şey vardı, fakat kesin birşey var, varda biz anlayamıyoruz.
 • Dadaş 25Dadaş 251 ay önce
  Ramazan günü gerçek manada yaşayan kullarından eylesin. Riya ve kibirden uzak kullardan eylesin bizleri. Selam dua ile
 • KamilKamil1 ay önce
  Yazi son günlerdeki yazilar gibi cok güzel anlayanlar icin tebrik ediyorum
 • nurinuri1 ay önce
  Din diyanetten soğudum ama bunu yazarkenoruçluyum. Bu dine dindarlar kadar kimse zarar vermedi. Bizim köyde bir laf vardır. " Kıl beşini karışma elin işine " diye aynı onun gibi müslümanlık çok kolaydır bir o kadar da zordur. Sen kıl namazını ve müslüman gibi yaşa...İnan bana bunlara bakıp müslümanlık öğrenilmez çünkü bildikleriyle yaptıkları çok farklı.
 • Ssalih GörenSsalih Gören1 ay önce
  Iyi guzelde ne isin var iktidardan yani yetim hakkindan beslenen bir gazetede calisip sözüm ona sofraya helal lokma koyup coluk cocuk tikinmak!
 • Ahmet61Ahmet611 ay önce
  Biz islami yaşarsak herşey daha güzel olacak.Yaşamassak herkesbelasını bulacak.Allahın değişmez yazgısı budur..lüt kavmi ad kavmi semut kavmi.......akibetleri ne oldi.....yaşakardeşim islami yaşaozsman herşey güzel olur...kaçan belasını bulur...Allahcc dualarımızı oruclarımızı kabul eysin okuyanlarda desin amin
 • Ahmet61Ahmet611 ay önce
  Biz islami yaşarsak herşey daha güzel olacak.Yaşamassak herkesbelasını bulacak.Allahın değişmez yazgısı budur..lüt kavmi ad kavmi semut kavmi.......akibetleri ne oldi.....yaşakardeşim islami yaşaozsman herşey güzel olur...kaçan belasını bulur...Allahcc dualarımızı oruclarımızı kabul eysin okuyanlarda desin amin
 • UmutUmut1 ay önce
  Hocam camlıca camisini cok övüyorlarya ama fatihdeki tarihi camiye sahip çıkılmıyor birilerine gösteris yapacagizdiy e vatandaşini düsünmeyen ekonomisini düsünmeyen bir iktidar hale kendilerini üstün görmüyorlarmı insan üzülüyor ALLAHİ UNUTUP BİRİLERİDE REİS REIS DIYE ÖVÜÑÜYORLAR HAYAT FAKIRE ZORKEN ONLAR ĹÜKS İCİNDEİSSİZLİK DİZBOYUÖVÜNDÜKLERİ ACANE
 • Mehmet Öztopuz Mehmet Öztopuz 1 ay önce
  Sayın hocam çok güzel bir yazı olmuş hissiyatimiz aynen köşenizde yine yerini bulmuş.Rabbim Hak üzere olmayı yaşamayı ölmeyi nasib etsin amin selamlar hayırlı ramazanlar.
 • minamina1 ay önce
  Eğer insanlar ahıretlerini dünyaya tercih etmisse çoktan kaybetmişlerdir cenneti tevbe edip ikide bir tevbeyi bozmakta sanki rabbimizle haşa alay etmektir,ya olduğunu gibi görünün yada göründüğünüz gibi olun...
 • Bay eBay e1 ay önce
  Melan anldigimiz şudur. Ki ahir bir zaman dilimine girdik....
 • sizin müslümanlarsizin müslümanlar1 ay önce
  Bekir Bozdağ: Aynı sakatlık nedeniyle, diğer seçimler iptal edilemez...demiş.
 • FerhatFerhat1 ay önce
  ir müslüman olarak Liberalizm isimli Sisteme tabi olduğunuzda, yada LİBERALİZM odaklı partileri kendi ellerimiz ile seçerek, onların bizi AB yasa/ölçüleri ile yönetmelerini sağlamış olur veonların Adalet kavramını kabullenmiş oluruz. Dolayısıyla bu liberalizm odaklı sağ/sol/islami partileri seçerek ALLAH tealaya karşı sirk/ortak koşmuş oluruz. Zira Liberalizm odaklı parti/düzen/lider/reis ler ALLAH cc. yeryüzünde belirlediği nizam ve ölçülerin dışına çıkan ve haddini aşan oluşunmlardan ibarettir. Liberalizm nizamını fıtrata aykırı ölçü ve uygulamaları ile toplum arasında fesadı ve azgınlığı yaygınlaştıran bir düzenden ibarettir.Mesela Liberalizm odaklı sistemlerde Kadınlar ailenin reisidir, unisex tuvaletler zaman ile sıradanlaşabilir, süresiz nafakalar adil olarak görülmektedir, Feminizmi ve LGBT hakları adı altında baba/erkek ve coukların hak alanları gasp edilmesi çok sıradan bir vakadir, ceza hukukunda uygulamalar tecavüzcüleri ve katilleri adeta koruma altındadırlar, faiz, kumar, basın ve medya arcılığı ile fuhuşun teşviklenmesi, zina nın yasal olarak meşrulaşması tmamen sıradandır ve bunlara karşı gelmek adeta ANAYASA ya aykırı bulunarak irtica cı damgası yiyerek kodesi boylarsınız. Kısacası bir taraftan biz müslümanlar kendi ellerimiz ile bu müfsidleri destekleyerek fani dünyada zelil olmamıza sebebiyet veriyoruz, başka taraftan ALLAH cc emir ve yasalarına ortak koşarak ahiretimizide harab eyliyoruz.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Müminleryüzyıllardır sakız çiğnemeninmübah olup olmadığıyerine , HARAM VE RÜŞVET yemenin orucatesirini karara bağlasalardıİSLAM ALEMİ böyle rezil olmazdı... FUZULİ ne diyor 400 yıl önce ;SELAM VERDİM , RÜŞVET DEĞİL DEYU , ALMADILAR diyor... Tıpkı bu gün gibi... ALLAHIN SELAMINIALMIYORLAR....
 • dindar kindar - hak ve adalet ve hukukdindar kindar - hak ve adalet ve hukuk1 ay önce
  Erdoğan: Ekonomimizi güçlendirmek için yapısal reformlara ağırlık vermemiz gerekiyor. demiş. 16 yıldır iktidarda olan RTE değil mi?
 • Darbe yemiş müslüman.Darbe yemiş müslüman.1 ay önce
  Tamam hacı anladık büyük islam alimisin anladık,artık ağzımız yandı sen hangi bağın bostanısan.Sen kendine bak,herkes kendini kurtarır.En sevdiğim atasözümüz " deveye diken " diye başlayanıdır.Bende bir müslümanım ama nankörleri,hainleri gördükten sonra,bu müslümanlar (yarı fasık,yarı münafık azıcıkta müslüman baharatı atılmış sözde müslümanlar) belki 200-300-400 yıl daha sürünmeye mahkumdur.Örnekler mi,davidson,rose,bülo,bebejon, bunlarıda bir halt sanıpta büyük makamlara gelmelerine sebep olduk.Hiç birine hakkımı helal etmiyorum şahid ol Allahım.Bütün sattıkları,ihanet ettikleri müslümanların elleri yakalarında olur inşaallah.
 • EFEEFE1 ay önce
  KENDİNİ MÜSLÜMAN ADEDİP, chp YE ip'E, hdpkk YA, fb'YE OY VEREN AHMAKLAR, SİZ SADECE KENDİNİZİ DEĞİL ÜLKENİZİ, HALKINIZI, İMANINIZI, İSLAMI SATTINIZ. O ŞEREF SİZE YETER.
 • gazi sonkurgazi sonkur1 ay önce
  Eğer kıldığınız namaz sizi haramdan, zulümden, ifsad’dan, yetime sahip çıkmaktan alıkoymuyorsa “Vay o namaz kılanların haline”. Eğer Safa ile Merve arasında koşarken Hâcer’in ruh halini yaşamıyorsanız, Mekke’de jogging yapıyor olabilirsiniz. Kurban keserken İsmail’iniz yoksa, Kâbe’yi tavaf ederken İbrahimî bir sadakattan uzaksanız, o “ibadet” dediğiniz şey gerçek anlamda bir “ibadet” değildir. Oruç sadece “aç kalmak” demek değildir. yetimesahip çıkmak,zulüm ifsat gibi olumsuz kelimelerle kullanılıp anlamı bozmuş.
 • A.Ö.A.Ö.1 ay önce
  Müslüman elinden,dilinden emin olunan kimsedir.bu tarife göre bu ülkedeki insanların çoğu müslüman değil.yalan söylemeyen yok gibi.hırsızlık,rant,talan,ihale,vs.almış başını gidiyor.neredeyse herkes kendi çapında hırsızlık yapıyor.sonrada müslümanlıktan bahsedeceğiz.ancak kendimizi kandırırız.
 • Trabzon SakaryaTrabzon Sakarya1 ay önce
  Doğru yazmışsınız.Elinize sağlık.Bende zulüm karşısında sessizdim ama şimdi zulme kendim uğradım.Ömrümce hak için çalıştım ama şimdi Fetocu olduk.Ama milleti Fetoya tabi olmaya çağıranlara bir şey yok.Böyle bir zulmü 28 Şubatta bile görmedim.
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman1 ay önce
  işi olmıyan babaının evinde oturanlardan sağlık sigortası diye mecburi para alan AKP hükümeti şimdide yoğurt kabından, ,çeceke kutrusundan da para alackamış.Ahdim olsun faiz düşecek diyen RTE ye niye kimse sormuyor faizler bırak düşmeyi her geçen gün yükseliyor.
 • yaşaryaşar1 ay önce
  Hırsızı değil de hırsız var diyeni eleştiriyor hırsızlar, daha da yesinler keyiflerine kimse taş atmasın diye. Yahu müslüman hırsızlık yapar mı, garibanın yetimin devletin malını yer mi ? Allah, kitabında hırsızlığın cezasını açıkça yazmamış mı ? Şimdi bu müslüman geçinen hırsızlara İslamdaki ceza uygulansa nasıl olur, kabul ederler mi. O zaman müslüman olduğunuzu iddia etmeyin. Hırsız ihlasçı mücahit de bu hırsızlar tarafından korunuyor, cesaretlendiriliyor yanına kar kalsın diye, Meclise geldi, akp yi bilmem MHP niye red oyu verdi, al gülüm ver gülüm.
 • BOZKIRBOZKIR1 ay önce
  KARARMIŞ YÜZLERİMİZİN, KATILAŞMIŞKALPLERİMİZİN, GEM VURULMAMIŞ DOLU DİZGİN NEFİSLERİMİZİN, MANA İKLİMİNDEN UZAKLAŞMIŞ RUH DÜNYAMIZIN, DÜNYANIN VE MADDİYATIN PEŞİNDEN KOŞMAKLA YORULMUŞ BEDENLERİMİZİN, SÜREKLİ NEREYE BAKSAK HARAMA AŞİNA OLMUŞ GÖZLERİMİZİN, GÜZEL, KİRLENMEMİŞ SAFİ SÖZE HASRET KALMIŞ DİLİMİZİN, BOŞ MALAYANİ SÖZLERE ALIŞMIŞ KULAKLARIMIZIN, HAYRA GİTMEYEN AYAKLARIMIZIN, MUHAKEME YAPMAYAN GÖRSEL MEDYANIN ESARETİ ALTINDAKİ BEYNİMİZİN VELHASIL BÜTÜN BENLİĞİMİZİN İFLASA SÜRÜKLENDİĞİ ADETA İNSAN OLMANIN VASFINI YİTİREREK BİRER KURULMUŞ ROBOTA DÖNÜŞTÜĞÜMÜZÜ FARKETMENİN ZAMANI GELMEDİMİ. GELDİ ELBET. UYANMAMIZ İÇİN MUTLAKA RUHUMUZUN BEDENİMİZİ TERKİ DİYAR MI ETMESİ GEREKİR. HANİ DENİLİYORYA ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ.
 • nusretnusret1 ay önce
  HOCAM ÇOK DOĞRU SÖYLÜYORSUN. ZULÜM İLE ABAD OLANIN AHİRİ BERBAD OLUR. ADALET HERKESE LAZIM.
 • Murat ekiciMurat ekici1 ay önce
  Ozetle diyorsunuzki bizdine gore yasamamız gerekirken dini yadantimiza gore uydurmaya calisiyoruz cokda dogru söylüyorsunuz inandigi kitabi anlamayan sanirim cok az milletlerden biriyiz ama bu duruma nezaman düşük osmanlidan sonra kurtuldukya iste ozaman osmanli alfebesini biraktigimiz zaman yazik emininönünde gezerken camileri yanibasinda yatan ecdadin bir mezar taşın okmaktan aciz biz
 • hamsihamsi1 ay önce
  İmamoģlunun ilk icraatı sultanahmette onyıllardır devamede gelendini kitap fuarını kaldırmak oldu.ula habunlarami iyi diyisinız ey müsliman Allah bunlarin nasil olduklarinien ayrıntıli şekilde anlttıģı halde yine bunlara desdekmi olacaksınız.busolaklar kendi adamlarini satmaz saflarini asla değişmezler....ulaa size ne oliyy.
 • lepidopterlepidopter1 ay önce
  herşeyi yazmışsınız kaleminize sağlık. Belki şu da eklenebilir di, Ramazan ayında kurulan çadırlar, yapılan etkinlikler yerine gerçek ihtiyaç sahipleri bulunmalı yardımlar onlara ulaşmalı zira çadırlardan ihtiyacı olmayan binlerce insan nemalanıyor. Ramazan etkinlikleri diye dinden uzaklaştırıp eğlenceye dönüştürdülerç
 • Ak partideki PELİKANCILAR Ak partideki PELİKANCILAR 1 ay önce
  kim bu ak parti içindeki PELİKANCILARALLAH aşkına birisi birşeyler yazsın
 • AlperAlper1 ay önce
  Türkiyeyi bilmem ama Ortadoğuda bir ülkede,İslamcıyiz deyip,tefeci faiziyle iş yapan,İslamIn ne kadar yasağı varsa,çiğneyen bir ülke varmış.Allah,islamı kendi çıkarlarına alet edenleri sefil ediyor ama beton kafalar anlamıyor.
 • HocaaaaHocaaaa1 ay önce
  Hayatımda gördüğüm en kibirli insansınız....
 • Alper GulAlper Gul1 ay önce
  Bu sahte Müslümanlığı yayan, oy pahasına İslami değerleri kullananlar kim acaba? Bir izah etseniz. Müslümanlara en ağır kapitalist hayat tarzını sunan ve bunu hizmet diye anlatanlara söylüyecek sözünüz var mi? Hele hele haramı helal kılanlara, sıfırlıyanlara . İnsanlar çıkar için baş örttü, sakal bıraktı, Cuma kıldı, kimisinde istediği makamı kaptı, Allah’a havale ediyorum
 • DeliDeli1 ay önce
  Hoca doldurmuşsun fetöcüleri hergün aynı yorumlar sözcü artık seni referans gösteriyor yanlış gazetedesinsen ne istedin alamadın Gül gibigit kararda yada sözcüde yaz
 • FerhatFerhat1 ay önce
  "Müslümanların siyasetle imtihanı zor bir imtihan". Malesef biz bu imtihandan başarılı bir şekilde çıkamıyoruz. Zira müslümanların kör cahilliği ve gafleti yüzünden malesef siyaseti yeryüzünde iblisn varıslığini yapan Batılı güçlere bırakmış ve onların ölçü ve sistemleri ile islam ehline yön vermeye çalışıyoruz. Kısacası hayatımızın bütün alanlarını ekonomiden tutun aile politikalarına kadar sapkın batının ölçü ve yasaları ile şekillendirmeye çalışıyor ve tabiatın, erkeğin, kadının fıtratını ifsad ediyoruz. Halbuki gökleri ve yeryüzünü yaratan yüce Rabbimiz bize ayatlerinde ancak onun iradesine tam manada teslim olduğumuz zaman ve onun rızasını güderek TEVHİD nizamını hayatımızın tüm alanlarında uygulamaya koyduğumuz takdirde zelil olmakten kurtulacağımızı ve hidayete kavuşacağımızı ayatlerinde çokça zikretmekte.Kısacası iman ettik diyebilmek için önce ALLAH cc yasa ve emirlerine ve Resulallah efendimizin sünnetlerine tabi olmamız gerekmekte. ALLAH cc tam manada teslim olmak, onun ayet ve emirlerine muhalefet edeen ve onun belirlediği sınırların dışına çıkarak haddini aşan parti ve düzenleri red etmekten geçer. Hiçbir nizam/düzen, parti ve Lider ALLAH ın kudreti ile eş değerde tutulmamalı, aksi takdirde kılmış olduğumuz namazlar, tutmuş olduğumuz oruçlar ve KAbede yapmış olduğumuz tavafların ALLAH cc. nazarında hiçbir kıymeti ve karşılığı olmayacaktır. Malesef biz bilerek veyahut bilmeyerek helak edici en büyük günahlardan birtanesini işleyerek ALLAH cc. nizamına alternatif olarak, biz ıslah edicileriz diyen lider ve onların partilerini başımıza getirmekteyiz/atamaktayız. Kısacası kendi ellerimiz ile toplumu ifsad eden ve gücünü ahlaksız batı idolojilerini benimsemiş olan partileri seçerek ve onları ölümüne destekleyerek, adeta zilleti kendi başımıza bela olarak sarmaktayız. Halbuki iman etmenin en mühim temel taşı önce ALLAH tealanın nizamına sirk koşan ve onun belirlediği sınırların dışına çıkarak aile politikalarını ve ekonomiyi, eğitimi sitemini şekillendiren ideoloji/parti/düzen/reis/lider lerini red etmekten geçer, aksi takdirde sizin de belirtmiş olduğunuz gibi Kabenin etrafında jocking yapmış olur ve orucumuzda diet tutmaktan tan ibaret olur.Biz ümmet olarak malesef İSLAM dan bihaber yaşıyoruz, islamı ruhen yaşamayı, yani maneviyatını unutmuş ve islami batının Materyalist felsefesi ile yoğurup dünyevi hırslarımız ile bezeyip yeni bir şekil ve mana vermişiz. Allah cahil ve zalim bir topluluğa yardım etmez. Dolayısıyla biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmediğimiz müddetçe, yani ALLAH cc iradesine tam manada teslim olmadığımız müddetçe ve onun nizamını tüm alanlarımızda uygulamaya koymadığımız müddetçe, ALLAH cc bizim hakkımızda olan hükmünüdeğiştirmeyecek ve bizler geçmişte olduğ gibi layık olduğmuz gibi ifsad edici/bozguncular tarafından yönetileceğiz. ALLAH cc bu mübarek ramazan ayinda ehli islamin suurunun acilmasinda bizlere yardim eylesin.Selam ve dualar ile
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Sayin yazar, Son 17 yilda olanlara bir bakin, dinin nerede oldugunu anlarsiniz.Cemaat liderleri Son model arabalar ile konvoy yapiyorlar.O Paralar nereden geliyor?Camiler bos uc bes insan zor geliyor.Herkes talan, yagmanin pesinde.Insanlari allah ile aldatiyorlar.Insanlarimizin masumiyetini iyi niyetini safligini kullaniyorlar.Insanlari dinden sogutuyorlar.Ölümü düsünen hic yok.....
 • hamsihamsi1 ay önce
  Ulu imamoģlu kozmikodayailk fetocular ggirdi.Seninde ilk işin istkozmik odasına girmekoldu hemde birincigün.Bari birşeyler kopyalaya bilseydin mübarek.Artık cumayada gitmeye başlasan iyi olur ama yaasini okuma senin okuduģun kuranda yok...ne mübarek adammişsinsenin çok yüksek vasıfların saymaklabitmezbelkide oruçta tutuyorsundur...hani sinirlerin alınmişti nebuşiddet bucelal..şunun şurasında 40 günsonra yinebaşkansın (Allah birdaha göstermesin) biraz sabırlıol.şimdi ramazandır ara ara iftar sofralarında görünoralardanda biraz oy gelir.....demelan bitiremiylerseni meģer sen neymişsin...adamdanda anlayisinizye daha nediyeyim
 • senin müslümanlarsenin müslümanlar1 ay önce
  senin müslümanları gördük.Türkiye nin geldiği hale bak.Ordu, ekonomi, eğitim, hak hukuk adalet ne hale geldi.
 • AYLA ESKİN KAPKINERAYLA ESKİN KAPKINER1 ay önce
  AbdurrahmanBey yazılarınızdan bazılarını beğeniyorum. Lakin bugünkü yazınızda Allaha ve rasulüne aşık olunmaz kul ve ümmet olunur demişsiniz.BEN SİZİN NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ ANLADIM AMA HERKES ANLAMAYABİLİR BUNU BİRAZ AÇMANIZ LAZIM. NE DEMEK ALLAH VE RASULÜNE AŞIK OLUNMAZ DEMEK. ASIL AŞKSIZ OLMAZ BU İŞLER YA ALLAH VE RASULÜNE AŞK İNSANI DÜZGÜN KUL VE ÜMMET YAPAR YA DA ADAM GİBİ KULLUK VE ÜMMET OLMA İNSANI ALLAH VE RASULÜNE AŞIK EDER. SAYGILARIMLA
 • Mahmut şardağMahmut şardağ1 ay önce
  Selamunaleykum sahane bir yazı.allah razi olsun.ama ne yazikkı gerçek.yıllardır söyledıgim seyler kimse konduramiyor ama gergek bu. Valla kafalar degismedikce bu ısler düzelmez.gidisatida hic iyi gormuyorum.rabbim cumlemizi ıslah etsin.rabbim hepimize suur ihsan etsin.faiz bu milleti bozdu.
 • HicranHicran1 ay önce
  Sayın Hocam ağzına sağlık, bu yazdıkların anlayana, hırstan kibirden gözler görmez kulaklar duymaz olmuş, ne diyelim kendileri bilir, nasıl olsa bizim davamız ilelebet.
 • fatih kamilfatih kamil1 ay önce
  Hocam, Akdeniz sınırımıza 200 tane savaş gemisi konuşlanmışken ve bütün EMPERYALİST DEVLETLER 'TÜRKİYE BURADA DOĞALGAZ ARAMASIN' diye açıklama yaparken bu vicadan abiliği biraz absürd oldu açıkçası. Yakıştıramadım. Kibir en büyük günahtır vesselam.
 • ali gelali gel1 ay önce
  Bizim Müslüman dedikleriniz artık, "SÜSLÜMAN"dır.
 • TunaTuna1 ay önce
  Dilipak hocam, her durumda doğruyu söyleyen, makam ve çıkardan uzak duran, ihlaslı islami entellektüelbir yazar. Sizi anlayabilmek için yeterli bilgiye, birikime, güzel ahlaka sahip olmak ve ayrıca samimi bir müslüman olmak gerekiyor.Peygamber efendimiz Hz Muhammed (S.AV) efendimizin ""Hırsızlık yaparak getirilen, kızım Fatıma dahi olsa elini keserdim" düsturunu şiar edinmemiş, aleni yolsuzluk ve hukuksuzluk yapanları pervasızca desteklemek ve bu konuda oldukça samimi ve dostça uyarıda bulunan Dilipak ve benzeri ihlaslı kişileri suçlamak ya cehaletten yada kripto FETÖ'cü olup Türkiye'nin ve müslümanların kötülüğünü istemekten kaynaklanabilir.Değerli hocam bu mübarek ramazan ayında tüm dualarımız sizinle. İnşaallah bizi yönetenler islami zeminde kendilerini düzeltirler, kibirden, şatafattan, mevki-makam ve ganimet toplamaktan zaman bulup ülkeye ve müslümanlara tekrar hizmet etmeye başlarlar.
 • hercaihercai1 ay önce
  ''Eğer kıldığınız namaz sizi haramdan, zulümden, ifsad’dan, yetime sahip çıkmaktan alıkoymuyorsa ''' Yetime sahip cikmaktan alikoyuyorsa olmayacak mi bu cumle? Ben mi yanlis anladim yoksa.
 • İLBEYHANİLBEYHAN1 ay önce
  Davidoğlu SAHAYA İNİYOR ,10 ayrı yerde iftar veriyormuş..GÜLABDÜLLE beraberBOP PROJESİ ARAP BAHARI ,arap sokağının öfkeli çocukları diyerek ortadoğuyukan gölüneçeviren İNGİLİZ AMERİKAN İSRAİL taşeronlarından biridir...elleri müslüman kanının içindedir ....DAVUDUNOĞLUDUR ,MUSANIN ÇOCUĞUDUR....PROJEDİR...GÜLÜ VE DAVİDOĞLUNU bertaraf etmezseniz ,ONLARSİZİBERTARAF EDER...BUNLAR İNGİLİZ ÜRDÜN MALEZYA BOĞAZİÇİEXETERSİLSİLESİYLETAPINAK ŞOVALYELERİNE HİZMET EDERLER ...MÜSLÜMAN DEĞİLDİRLER,bedelini iki dünyada ödemeye hazırım...TIPKI İ...NE SÜMÜKLÜ CASUS FETOŞ gibi ....fetoşun kardeşinin adı da MESİH...google;a tıklayın....TEZGAH BÜYÜK,CÜBBELERİNİN ALTINDA haç VE yahudi yıldızıyla GEZİYORLAR...
 • 1 ay önce
 • elisevelisev1 ay önce
  yüreğinize sağlık çok güzel knuya değinmişsinizkeske kalemi güçlü olan herkes bu duyarlılıkta olsa
 • Cevahir bozanCevahir bozan1 ay önce
  Yetime sahip çıkmaktan alıkoymaması yanlış yazılmış düzeltirseniz iyi olur
 • Mehmet Ali YıldırımMehmet Ali Yıldırım1 ay önce
  Yorumum dünkü yazıya matuf idi. Yalnışlıkla bugünkü yazıya yapmışım. dikkate alınmaması rrica ediyorum.tşk
 • Abdullah Abdullah 1 ay önce
  Akp’nin ,aynı zarftan çıkan İLÇE ve BELEDİYE MECLİSİ pusulasına itiraz etmeyip,kaybettiği İBB pusulalarına şaibe var diyerek seçimin iptal ettirilmesini AKP ye yakın hukukçular bile NET açıklayamıyor.İSTANBULseçimlerinde şaibe olduysa CUMHUR İTTİFAKI İstanbul’da 25 ilçeyi nasıl kazana bildi.Sandıklarda şaibe varsa İBB Meclisinde AKP li üyeler nasıl ezici çoğunlukla yer alabildi.Ak Partili olarak kafamda çok soru işareti var.
 • AlbayAlbay1 ay önce
  Sayın hocam ne iyi yazmışsın. Yazmışsın da bu bugünün hikayesi mi? Dün huşu vardı da bugün mü yok oldu, dün yetim hakkı yenmiyordu da bugün mü yenir oldu? Yazınızda özeleştiri gibi görülen şu kelimeler bizlerde tam da yerini buluyor. Nedir o? derseniz; samimiyetsizliktir, iman edene son onbeş yılda adeta yapıştırdığınız içten pazarlıklı, güvenilmez, hileci karakteridir. Marifet keserin sapı döndüğünde bu eleştirileri yapmakta değil, keserin sapını tutarken yapabilmekte. O erdemin de sadece AKP'de değil islamcılarda olmadığını görmüş olduk. Tebrik ederim islami siyaseti topluca bitirdiniz.
 • fuat kozanoğlufuat kozanoğlu1 ay önce
  Gerçekten takdir edilecek bir yazı aklınıza kaleminize sağlık...gerçekten müslümanım diyen herkesin bu yazıdan feyz almasını temenni ederim ...selam ve dua ile.
 • Ekrem Şentürk Ekrem Şentürk 1 ay önce
  canıgönülden nefse hoş gelen şeylere tapıp görünüşte Allah a kulluk etmek maalesef
 • Muhammed AliMuhammed Ali1 ay önce
  Sayın Dilipak yazılarınız sol kesimin, fetöcülerin ellerinde kılınç gibi sallanıyor, bilmem nereye hizmet ettiğinin farkında mısın? Kendi cephende bulunan kardeşine kurşun sıkıyorsun. Yoksa sen hiç bizim cephede OLMADIN MI? Ne kadar fötücü var ise senin yazılarına yorum yapıyor, akılları bulandırıyor. Beni azılı bir solcu överse kendimde kusur ararım. Size tavsiyem sizde bir hesaba çekin kendinizi...
 • Turan Turan 1 ay önce
  Hocam yazdıklarınız yeni başlamadıki. Dinden uzaklaşmalar, dini basamak yapıp haram paraya fetva verenler bu fetvaya uyanlar yüzünden oldu. Para tehlikelidir bilirsiniz. Hele hızlı kazanılırsa çok tehlikedir. Bunu da yaşadığımız olaylardan çok net görüyor ve anlıyoruz.
 • TURANTURAN1 ay önce
  Sorunun kaynağı kaliteli insan yetiştirilemediğidir.Camileri çoğaltmak,onları en büyük şekilde yapmak,imam hatiplerin sayısını çoğaltmak çözüm değil.Çözüm asr-ı saadet neslini yetiştirmekse eğer yukarıdan aşağı herkesin kendisini sorgulaması üstadın dediği gibi başımızı avuçlarımızın arasına alıp ben ne yapıyorum demesi gerekiyor yoksa konuşmakla bu iş olmazmüslüman yaşamıyla örnek olmalı davasını her an yüreğinde hissetmeli koşmalı,koşuşturmalı ölüm gelene kadar kimliğine yakışır şekilde yaşamalı.Yoksa her şey boş..
 • kalelikaleli1 ay önce
  bayram bu söylediklerini ispat etmelisin.yoksa adamlara iftira atmış olursun.bu bir suçtur.savcılık senin bu dediklerini araştırmalı seni de şahit olarak dinlemelidir.ümraniye belediyesi öyle olmamalıdır.
 • alinamlıalinamlı1 ay önce
  Söylediklerinizin hepsi çok doğru ,çok güzel ! Amma velakinuygulayan ,bunları yerine getirmeye çalışan kaş kişivar;o kadar az ki ! Memleketin haline bakınca zatenbu ortaya çıkıyor .Onun için de iki yakamız bir araya gelmiyor Hocam !
 • HaytaHayta1 ay önce
  Şu yorum yazan arkadaşlar hayretle karşılıyorum batıl matıl savaşı cihan ümmet hırla gidiyor yahu soracaksın en yakın komşusu iş arkadaşı bir 10 bin TL yada bin TL bir cok zaruri bir ihtiyaç olsa yada bir hastaya kan lazım olsa ne yaparlar din bir şov aracı değildir hakla batıl mücadelesi herkez kendince bir kişiye çare olursa olur yoksa bizi yaradan dünyayla savaşın dünyayı kurtarın dememiş bir insanı kurtaran dünyayı kurtarır demiş
 • kalelikaleli1 ay önce
  kötü bir şey de yazmıyorum diyorum ki hoca kendine gel gençlere iyi örnek olun ki gençler iyi yetişsin siyasete çamura bulanır gibi bulanma ne istiyorsun müslümanlardan diyorum sen neden benim yazımı göstermiyorsun editör...
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Müslümanların siyasetle imtihanı zor bir imtihan. MAlesef biz bu imtihandan başarılı bir şekilde çıkamıyoruz. Zira müslümanların kör cahilliği ve gafleti yüzünden malesef siyaseti yeryüzünde iblisn varıslığini yapan Batılı güçlere bırakmış ve onların ölçü ve sistemleri ile islam ehline yön vermeye çalışıyoruz. Kısacası hayatımızın bütün alanlarını ekonomiden tutun aile politikalarına kadar sapkın batının ölçü ve yasaları ile şekillendirmeye çalışıyor ve tabiatın, erkeğin, kadının fıtratını ifsad ediyoruz. Halbuki gökleri ve yeryüzünü yaratan yüce Rabbimiz bize ayatlerinde ancak onun iradesine tam manada teslim olduğumuz zaman ve onun rızasını güderek TEVHİD nizamını hayatımızın tüm alanlarında uygulamaya koyduğumuz takdirde zelil olmakten kurtulacağımızı ve hidayete kavuşacağımızı ayatlerinde çokça zikretmekte.Kısacası iman ettik diyebilmek için önce ALLAH cc yasa ve emirlerine ve Resulallah efendimizin sünnetlerine tabi olmamız gerekmekte. ALLAH cc tam manada teslim olmak, onun ayet ve emirlerine muhalefet edeen ve onun belirlediği sınırların dışına çıkarak haddini aşan parti ve düzenleri red etmekten geçer. Hiçbir nizam/düzen, parti ve Lider ALLAH ın kudreti ile eş değerde tutulmamalı, aksi takdirde kılmış olduğumuz namazlar, tutmuş olduğumuz oruçlar ve KAbede yapmış olduğumuz tavafların ALLAH cc. nazarında hiçbir kıymeti ve karşılığı olmayacaktır. Malesef biz bilerek veyahut bilmeyerek helak edici en büyük günahlardan birtanesini işleyerek ALLAH cc. nizamına alternatif olarak, biz ıslah edicileriz diyen lider ve onların partilerini başımıza getirmekteyiz/atamaktayız. Kısacası kendi ellerimiz ile toplumu ifsad eden ve gücünü ahlaksız batı idolojilerini benimsemiş olan partileri seçerek ve onları ölümüne destekleyerek, adeta zilleti kendi başımıza bela olarak sarmaktayız. Halbuki iman etmenin en mühim temel taşı önce ALLAH tealanın nizamına sirk koşan ve onun belirlediği sınırların dışına çıkarak aile politikalarını ve ekonomiyi, eğitimi sitemini şekillendiren ideoloji/parti/düzen/reis/lider lerini red etmekten geçer, aksi takdirde sizin de belirtmiş olduğunuz gibi Kabenin etrafında jocking yapmış olur ve orucumuzda diet tutmaktan tan ibaret olur.Biz ümmet olarak malesef İSLAM dan bihaber yaşıyoruz, islamı ruhen yaşamayı, yani maneviyatını unutmuş ve islami batının Materyalist felsefesi ile yoğurup dünyevi hırslarımız ile bezeyip yeni bir şekil ve mana vermişiz. Allah cahil ve zalim bir topluluğa yardım etmez. Dolayısıyla biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmediğimiz müddetçe, yani ALLAH cc iradesine tam manada teslim olmadığımız müddetçe ve onun nizamını tüm alanlarımızda uygulamaya koymadığımız müddetçe, ALLAH cc bizim hakkımızda olan hükmünüdeğiştirmeyecek ve bizler geçmişte olduğ gibi layık olduğmuz gibi ifsad edici/bozguncular tarafından yönetileceğiz. ALLAH cc bu mübarek ramazan ayinda ehli islamin suurunun acilmasinda bizlere yardim eylesin.Selam ve dualar ile
 • Yasin Yasin 1 ay önce
  Faiz Allaha ve Resul’üne savaş açmak değilmi öyle,fularlı ve yaka mendilli amcalarla güzel kelamullah okuma yarışması ile tatminül ahmak tadında bi müslümanlık,zamanın müslümanından bir halt olmayacağı bariz olduğunda gafletten Neşet eden kader tokadı kimin eliyle suratımızda patlıyacak görecez,yazık bir millet düşün ne manevi nede maddi işlerinde kitaba ve bilimin kitaplarına uymuyor cahilane her işi kitabına uyduruyor küçükten büyüğe hermakamı mini butik bir işkembe perver saltanata döndürüyor böyle millet ve toplum lar atomize olmaya mahkumdur tarih bu hikaye lerle doludur. He birde Münevver yokluğuki işte enbeteri herşeyi siyasete havale etme kolaycılığı yaz allah yaz bitmez.
 • UmutUmut1 ay önce
  Hocam ALLAHDAN Sis olsun dogru olana sessiz kalmadiniz ALLAH diyerek sıŕf kendini lerini düşünen beynini yitirmis insanlar gözleri kör olmus düsünmeden hareket edip ölümu unutmus insanlar toplugu varken biryol almak zor bir başörtüsle kandilara güya iyilik yaptilar oytoplsdilar diger yaptıkları saymakla yazmakla bitmez aklı olanALLAHDAN Korkan anlar küçük bedende zevk arayan ahmaklarmi desem kadinlara eziyetmi desem vakif vakif diyorlarda iyilik yaparken diger mazlumun yetimin paralarıni ver adi altında ezdirp zevki sefa icindr calmalari bu din bumu ahlak bazi insanlarda bilmeden ca hilce görmeden reis reis diye biryerlerini parcalayanlar Acaba Acıpda dinibilgileri okuyupda dinde müsriflogin olmadiginı kulhakkinin gercekden gunahlarin enbüyugu oldugunu hisederk okusalarfütursuzca reis rei ms diye bagırirlarmi ama dogru menfeat dünyası çikar ďünyasi ALLAHimanimizi korusun
 • Kömür KarasıKömür Karası1 ay önce
  Devleti Tek Parti devleti, dini Tek Parti dini haline getirirken pek mutluydunuz, canla başla savaştınız AK Partili olmayan "kafirlere" karşı. Kendi ürettiğiniz "parti dini" pek de İslamiyete benzemiyor anlaşılan. Kendi ellerinizle türettiğiniz, partisini din sanan, laikliğe/Atatütk'e küfretmeyi (beğenmemek demiyorum, eleştirmek demiyorum), sadece ve sadece küfretmeyi müslümanlığın ilk şartı olarak kabul eden bu güruhun neyi anlamasını bekliyorsunuz. Sizin özenle beslediğiniz bu güruh, "dişi deve hikayesi"ndeki Muaviye'nin güruhunun 21. yüzyıla yansımasından başka birşey değil. Eserinizden neden şikayetçisiniz ki?!..
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ELİNİZE SAĞLIK.HER ZAMANKİ GİBİ UYARILARINIZI YAPMIŞSINIZ.ANCAK,BUNU YAPAR İKEN GENELLEME YAPMANIZ SEBEBİYLE,SANKİ BÜTÜN NAMAZ KILANLAR,HACCA GİDENLER,CAMİLERİ DOLDURANLAR SIKINTILI,HARAM KAZANAN,ZEVKE SEFAYA DÜŞMÜŞ KİŞİLERMİŞ GİBİ ANLAŞILIYOR.SİZDEN RİCAM,LÜTFEN BU YAZMA ÜSLUBUNUZU DEĞİŞTİRİN VE YAZILARINIZDAN LÜZUMSUZ YERE ALINMALAR OLMASIN.MÜSLÜMANA TAZYİKİN YANINDA GÖNLÜNÜN DE ALINMASI LAZIM.BUNCA DİNSİZ İMANSIZ VE SAPKININ DOLUŞTUĞU ÜLKEMİZDE MÜSLÜMANLARIN BİRAZ DA ÖVÜLMEYE ,CESARETLENDİRİLMEYE VE MÜJDELENMEYE DE İHTİYACI VAR. YAZDIKLARINIZ SOLAK KAFALARA MÜMİNLERE SALDIRMA GÜCÜ VERİYOR.BAZI ÖZ ELEŞTİRİLERİ DAHA BAŞKA ORTAMLARDA YAPMAKTA FAYDA VAR GİBİ.SİZ DAHA İYİ BİLİRSİNİZ AMA YAZINIZIN BEN DE BIRAKTIĞI İZ BU OLDU.BİR DE İNSAN ALLAH(CC) 'A VE PEYGAMBERİNE (AŞK)SEVGİ BESLEYEMEZ Mİ?İLLA BESLER.HEM KUL HEM ÜMMET OLMASININ TEMELİ DE BU SEVGİ DEN VE SAYGIDAN (KORKUDAN) OLUŞAN BAĞLILIKTAN GELMEZ Mİ? BU TABİİ DUYGUYU NASIL BASKILAYALIM,BİLEMEDİM.ELİNİZE SAĞLIK
 • Mehmet Ali YıldırımMehmet Ali Yıldırım1 ay önce
  "Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç alınamaz" sanırım her hangi bir yazar için her gün bir makale yazması kapasitesini aşan bir durumdur. Zira bir yazarın her gün farklı bir şeyler yazacak kadar bilgi kapasitesine taalluk edecek olan olayların gelişmesi söz konusu olamaz. Buna rağmen ısrarla farklı bir şeyler yazmaya çalışmak bir kibir temayülüdür. Bundan kaçınmak gerekir. Kaldı ki bu durumda yazılan şeylerinde, maalesef saçmalamaktan öte pek bir şey ifade etmiyor zaten.
 • CEVDET TOKATCEVDET TOKAT1 ay önce
  Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et; onlarla en güzel yöntemle tartış. Kuşkusuz senin rabbin, yolundan sapanların kim olduğunu en iyi bilendir; O, doğru yolda bulunanları da çok iyi bilir.(NAHL:125)O vakit Allah´tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet; bağışlanmaları için dua et; iş hakkında onlara danış. Kararını verdiğin zaman da artık Allah´a dayanıp güven. Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenenleri sever.(AL- İMRAN:159)BAŞKA SÖZE GEREK VAR MI?
 • kurtkurt1 ay önce
  ALLAH razı olsun
 • ŞAMİL yücelŞAMİL yücel1 ay önce
  ŞAMİL YÜCEL KONUŞACAK: ADALETİ ADALETSİZLİK YARATIR. İSTANBUL 23 HAZİRAN’İ BEKLE. VALLAHİ EKREM İMAMOĞLU KAZANACAK.ÇÜNKÜ İMAMOĞLU BİRİLERİ GİBİ SEVGİYİ BAĞLAMIŞ KORKUYU SALMIŞ DEĞİL TAM AKSİNE İMAMOĞLU KORKUYU BAĞLAMIŞ, SEVGİYİ SALMIŞ. SEVGİ HER ŞEYİN ÖZÜDÜR. HADİ İSTANBUL'U KARDEŞİM BU SEVGİNLE HAKKI YENENİNHAKKINI İADE ET. HAK YİYENLERİ DE CEZALANIR. SANA ŞİDDET DEĞİL SEVGİ YAKIŞIR. BUNLARIN DİNİNDE SEVGİ YOK Kİ, ÖZLERİNDE OLSUN. BUNLARIN DİNİNDE HAK, HUKUK VE ADALET YOKTUR. KAN VE DAYAK VAR. YÜCE ALLAH KADINLARI DÖVÜN DER Mİ? ALLAH KADIN DÜŞMANI MI?KİNDARLAR BUYURUN ELLERİMİZİ VE AYAKLARIMIZI ÇAPRAZLAMA OLARAK KESİN. NAMAZ KILMAYANLARI ÖLDÜRÜN. BU AYETLER GÜNDE BEŞ KEZ ADINI ANDIĞINIZ YÜCE ALLAH’A: İFTİRA, SAYGISIZLIK VE EDEPSİZLİK DEĞİLSE PEKİ, NEDİR? BUYRUN KADINLARI DÖVÜN.“Erkekler. kadınlar üzerinde hakim dururlar, çünkü bir kere Allah birini diğerinden üstün yaratmış ve bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar. Bunun için iyi kadınlar, itaatkardırlar. Allah´ın korumasını emrettiği şeyleri, kocalarının yokluğunda da korurlar. Serkeşlik etmelerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince; önce kendilerine nasihat edin, sonra yataklarında yalnız bırakın, yine dinlemezlerse dövün. İtaat ettikleri halde onları incitmek için bahane aramayın. Çünkü Allah, çok yüksek çok büyüktür.( Nisa 34)BUYRUN ELLERİMİZİ VE AYAKLARIMIZI KAŞIKCI GİBİ ÇAPRAZLAMA OLARA K KESİN..“Allah ve Peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir. Bu onlara dünyada bir rezilliktir. Onlara ahirette büyük azab vardı.( Maide 33)BUYRUN NAMAZ KILMAYAN VE ZEKÂT VERMEYEN TÜM İNSANLARI ÖLDÜRÜN.Haram aylar çıkınca bu Allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidi( Tevbe 5)HANGİ MÜSLÜMAN EŞİNE ZİNA HALİNDE YAKALADIĞINDA 4 TANI ARAMYA KOŞAR? NEDEN DÖRT TANIK? ÜÇ, İKİ VAYA BİR OLSA GEÇERLİ DEĞİL Mİ?“Kadınlarınızdan zina edenlere, bunu isbat edecek aranızdan dört şahid getirin, şehadet ederlerse, ölünceye veya Allah onlara bir yol açana kadar evlerde tutun( Nisa 15).EY DİNİNDEN BİHABER DİNDAR KARDEŞİM: Günde beş kez namaz kılsan, bir ay oruç tutsan, hacca gitsen, kurbanlar adasan. Camlıca camisi gibi bir değil yüz cami diksen, dualar etsen dahi bana söyler misin? Yukarıdaki rezil ayetler için Allah’ın katından deyip Allah’a: Kadın düşmanı ve kan dökücü damgasını vurduktan sonra ibadetlerin günahından başka ne yazar? Ben sizlerin yerinde olsaydım. Önce Yüce Allah’ımdan af diler, sonra hacca değil Anıtkabir’e gider laiklik ilkesini koyarak bizleri bu korkunç günahlarımızdan arındıran Atatürk’e minnet ve şükran duygularımı sunardım. Bu onurlu davranış insan olmanın gereğidir. Yapmıyorsan Allah sizleri ıslah etsin. Çünkü ıslah muhtaçsınız. Bu mesajım kimler ki yukarıdaki ayetler için Allah’ın katındandır diyorsa o din cahilleri içindir. Bilgilerinize ve ilgilerinize saygılarımla. ŞAMİL YÜCEL
 • tanzim satıştanzim satış1 ay önce
  kılıcı tam ortadan vurmuşsun hocam. Bazen böyle birileri çıksın da dillendirsin. Millet dinden soğudu yoksa.
 • bir bilenbir bilen1 ay önce
  insan haklarına saldıranlar azmış kimselerdir, azan tiplerde mali dünyayı Allahtan çok seven tiplerdir. insanları zalim yapan gerçeği gizleyenlerdir, Gerçeği gizleyenlerde riyakarlardir. riyakarlarda mollalardır, kullanın herşey dilindedir kalbine iman inmemiştir, ayet kim gerçeği gizleyenlerden daha zalimdir, sen Ayeti bırakıp ısrarla nefsine hoş gelen hadise gidiyorsun, bunu yapana bak kesinlikle mutlak insan haklarına saldırıyordur. o yüzden insanların çoğu yaptıklarının boş olduğuna inanmıyor karşılığı yok ötede ,ayet, onların bu dünyada yaptıklarını boşa çıkarmışızdır. haktır gerçek olan, ayet kıyamet koptuğunda hak üzere terazi kurulur, ve kim zerre kadar iyilik yapmışsa veya kötülük hesaba çekilir. bu anlamda solcular dincilerden bin kat müslümandır, çünkü onlar insan haklarına saygılı,bunlar ise düşmanı. insan haklarına saldıranlar lanetlenmislerdir. namaz oruç onların azabını arttıracaktır.
 • SılaSıla1 ay önce
  Hz Süleyman (a.s) bütün hayvanları toplantıya çağırdı.Bütün hayvanlar geldi fakat bir baktılar ki hüdhüd yok. Hz Süleyman (a.s) hüdhüde haber yolladı gelsin diye. Hüdhüd; gelen haberciyi tersledi. "-Gelmiyorum!!!" dedi. Haberci; korkarak huzura çıktı:"-Hüthüt davetinizi redetti ey Allah'ın Resul'ü" deyip olan biteni anlattı.Hz Süleyman (a.s);kızgın bir şekilde "-Git ona söyle cezalandırırım!!! Çabuk gelsin!!!." emrini verdi. Haberci gene gitti hüdhüd'ün yanına vardı.Ona; Peygamberin emrini söyledi. Hüdhüd; haberciye kızdı V dedi ki; "-Git deki; sarayını başına yıkarım!. Üstüme gelmesin!."Elçi, kuşun sözlerini Hz Süleyman'a bir bir nakletti. 'Sarayını başına yıkarım' haberi Hz Süleyman'ı (a.s) güldürdü Hz Süleyman (a.s);"-Git sor bakalım, koca sarayı başıma nasıl yıkacakmış?" diye haberciyi bir kez daha yolladı. HÜdhüd;"- VAKIF MALIndan azıcık alır, sarayının kubbesine sürerim. Tacın da tahtın da alt üst olur."Hz Süleyman dersini alıyor Ve hüdhüdü bağışlıyor. Allah c.c. akıl alacak olanlara karıncalardan, kuşlardan dahi dersler çıkarttırıyor.Reise söz tesir etmiyor; AllahVresulünden de ders alacağa hiç benzemiyor.Allah'ın sopası yok. Ona göre. ____Ülke de işsizlik son 50yılın en üst seviyesinde____Enflasyon,dolar kuru, soğan-domates kuru, her türlü kuyruk...vb. almış başını gidiyor____Fuhuş-kumar-rüşvet-zina-aldatma-dolandırma-hırsızlık-eğitimsizlik-hâysiyetsizlik-dinsizlik patlaması yaşanıyor ülkenin her tarafında, hem de görülmemiş bir oranda____4 tarafımızı düşmanlar sarmalamış, akbabalar gibi tepemizde, sendelememizi bekliyorlar _____Beyefendi bunların ekmeğine adeta yağ sürüyor. Ve seçimlerle oyalanmaya durmak yok, yola devam ediyor. Vakit oyalanma vakti değil._____Anlasanız; "kesinlikle karşı tarafın adamıdır bu diyeceğim" ama nerdeee; Allah dilemeden kulların dilemesiyle BASİRETler açılamıyor._____Bizden birileri; toplumun sorunlarına bu kadar Lâkayd olamazdı. İnsaf-islâm-vicdan-şuur-vakıf malı-yetim hâkkı-kul hâkkı-AnaBaba hakkı... bunlar da eskidiler mi??? Yoksa güncellendiler mi???Yoksa AB müktesabatına göre mi düzenlendiler???____Zafere giden her yol mübahtır öyle mi??? Tersiniz yüzünüze geçtiğiniz de anlayacaksınız AMA iş işten geçmiş olacak... Ameller de kapatılmış.... Herkesin bir hesabı varsa; Allah'ın da bir hesabı vardır. Zaten hesap görücü olarak sadece Allah yeter. Siz; işlerinizde İSLÂMa uymamaya devam edin, Allah'ın emrettiği adil şahitler olmamaya da... Mevla görelim neyler, Neylerse güzel eyler...
 • naci ergidennaci ergiden1 ay önce
  sağolasın ALLAH razı olsun .
 • adnanadnan1 ay önce
  Bir türlü “küçük cihad”dan “büyük cihad”a geçemiyormuşuz. Küçük cihad yapılmadan büyüğüne geçilmez. Küçüğüyle büyüğüyle kim cihad yapıyor bilen varmı?Kendimizi ve bu milleti cihad yapıyoruz diye kandırmayın.
 • ZaferZafer1 ay önce
  Ak parti nin yanlışları yüzünden sahte bir kahraman çıkardık İmamoğlu. Şimdi adam tekrar kazanırsa kahraman kaybederse ak parti hile yaptı aldı olacak ve İmamoğlu mağdur olarak lanse edilecektir her iki sonuç ta da önümüzdeki seçimlerde millet ittifakının işine yarayacaktır. Sen ilk başta iktidarsın çaldırmayacaktın iktidarın muhalefet hile yaptı oyumuzu çaldı demesi kadar sefillik görmedim İmamoğlu göreve devam etmeliyiydi zaten bir dönem sonra CHP zihniyetinin ne olduğunu unutan İstanbullular hatırlardı onun yerine bu alçaklığa alet olan sandık başkanları ve devlet memurlarından hesap sorulmalı burunlarından fitil fitil getirilmeli idi bir dahaki sefere kimse böyle bir şeye cesaret edememeliydi. Bırakın bir dönem İstanbul onlarda olaydı. Ben olmazsamülke batar zihniyeti ak partinin yanlışlar yapmasına sebep oldu ve bu yanlışlar görünen o ki ak parti yi batıracak. Yine görünen o ki ak Parti'nin oyların da düşüş var en büyük sebebi işsizlik ekonomi zamlar kamu ve belediyelerde har vurup harman savurmak vatandaş isteyince fırçanankörlukle suçlama. Ve tabanın hassasiyetleri maddi manevi. Bunların önümüzdeki günlerde düzeltilmesi zor görünüyor. Yani hiç bir şey sürekli yükselemez iyi günlerde işler sıkı tutulsaydı yükselişin zamanı uzatılabilir di sağlık olsun. Yinede bakalım Mevlam neylerse güzel eyler O'nun bizim hakkımızda yazdıklarına razıyız Elhamdülillah
 • BAHTİYARBAHTİYAR1 ay önce
  HOCAM AKLI ÖLDÜRSENİZ ADALET ÖLÜR ..MUBAREK RAMAZAN GÜNÜNDE YSK NIN BENCE FETÖ PARMAĞI İLE TÜRKİYEYİ KAOSA SÜRÜKLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.O TARİHTE BURDA OLMAYACAĞIM İÇİN ŞANSLIYIM OY VERMEYECEĞİM.GUNAHA RAZI OLAMAM KUL HAKKI HERSEY GÖZGÖRE GÖRE OLUYOR.
 • FATİH KOÇFATİH KOÇ1 ay önce
  SAYIN DİLİPAK MÜSLÜMANLIĞI ADAMLIĞI SENDEN ÖĞRENECEK DEYİLİZ SAFINI DURDUĞU YERİ NET ORTAYA KOYAMAYAN BİR ORAYI BİR BURAYI MEMNUN EDEN KAYIKCILARA İTİBAR ETMİYOPRUZ.
 • EfrasiyapEfrasiyap1 ay önce
  Allah sizden razı olsun hocam.
 • ZekeriyaZekeriya1 ay önce
  Harika diline kuvvet,ruhunaafiyet olsun.istikametten Allah c.c. ayırmasın.
 • Mustafa ESERMustafa ESER1 ay önce
  Yazarında belirttiği gibi;Okuduk,geçti.İhtiyacı olanlar okuyup uysunlar bir zahmet.BİZİM GİBİ doğuştan..... olanlar için gereksiz şeyler yazmış Abdurrahman Bey.Nerdeyse Oruç tutanların gizlenecekleri,imam hatiplerde deist öğrencilerin artışı,ilahiyatçıların dinimize vermeye çabaladıkları zarar. Ya Ehad Neccina Mimma Nehaf(Ey Allah’ım! Bizi korktuğumuzdan kurtar!)Şimdilerde Kapitalist,diplomalı,beyaz ve mavi yakalı Müslümanlar moda.A.D.ın yazdıklarını okuyup usulüne göre yaşamaya çalışanlar kusura bakılmasın ama SAF görülüyor artık.Belki yazar bile öyle görüyordur.
 • ÖzkanÖzkan1 ay önce
  Düşünerek,hazmederek okudum. Kaleminize ve beyninize sağlık!
 • aliali1 ay önce
  Bu sistemden beslenenler bu yağmadan zengin olanlar istanbul u betonlaştırıp milyarlar kazananlar kim gelirse gelsin asla vaz geçmezler istanbul u soymak sorun değil artık ama denizi lağım karası yolu sokakları egzoz gıdası bozuk suyu mikroplu fakir cahil mesleksiz ve sosyal yardıma muhtaç yeşil kartlı gecekondu, kaçak bina ,sahiller yağmalanıyor ,ormanlık yerler siteler, rezidanslar ,enflasyon kiralar ve memur veemekli sefalete mahkum, harcanan gençler ,yaşlılar ,sağlık huzur yok ,kanser ilacı 40 bin lira .
 • HidayetHidayet1 ay önce
  Günümüz insanı siyaset sayesinde maddiyatın zevkini bir kez tattı artık manevi iklie dönmek çok zor. Haram helal ver Allahım garip kulun yer Allahım vaziyeti.

Günün Özeti