ABD-Çin savaşı

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Rus merkez bankası, dolar üzerinden döviz rezervini en alt seviyede cari işlem ihtiyacı ile sınırlı oranda tutma kararı aldı. Ama bu durum doların yükselişini durdurmaya yetmedi.

Şu anda global bir boykot olmadan ABD dolarını tek başına frenleme kabiliyetine sahip tek ülke var, o da Çin. Çin ABD’ye teslim olmayacaksa, bir ticaret savaşının başlamasının an meselesi olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında ABD Çin’in dizüstü çökmesini istemez. Çünkü Çin’de çok ciddi ABD yatırımı var. Çin de ABD’nin çökmesini istemez. Çünkü parası ve müşterisi büyük ölçüde Çin’de. Her iki taraf da birbirini teslim almak istiyor..

Aslında ABD iç içe birkaç savaş veriyor. Sıcak savaş, siber savaş, biyolojik savaş. Bu arada soğuk savaş bitmedi, kılık değiştirerek devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile ticaret anlaşması yapmaması durumunda Çin’in ciddi zarar göreceğini söyledi. Trump’ın açıklamasının ardından Çin›den misilleme geldi.

Çin, hazirandan itibaren toplam 60 milyar değerindeki ABD ürünlerine yüzde 5 ile yüzde 25 arasında gümrük vergisi getireceğini açıkladı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı aslında aynı zamanda büyük savaşın bir parçası.

SİBER SAVAŞTA ÜLKELER ARASINDA TEHDİT SIRALAMASINDA BİR NUMARADAYIZ. Dilimde tüy bitti yetkililere anlatamadım. Varolan imkanlarımızı bile tam olarak kullanamıyoruz. Tehdit her gün biraz daha büyüyor, bu işin maliyeti de büyüyor. Ama bir el büyük ölçüde kendi imkanlarımızla yapacağımız bir şeyi engelliyor.

Buyurun siber savaş tatbikatı yapın bakalım sonuç ne olacak. Ya da varolan siber saldırılara karşı siber bir koruma kalkanı oluşturun. İnsan kaynaklarımız yurtdışına kaçırılıyor.

Siber savaş sadece bilgisayarlara değil, bilgisayarlar üzerinden, kamu, özel, askeri, sivil, sağlık, ulaşım, bankacılık, aklınıza gelen tüm alanlarda telafisi çok zor fiziki zararlara yol açabilir.

Biyolojik savaş deseniz, gıda, ilaç ve kozmetikler üzerinden yıllardır hoyratça sürdürülüyor. Bir millet kısırlaştırılıyor. 3 çocuk değil, bir çocuk bile hayal olacak böyle giderse. Bu adamlar 2050’ye kadar dünya nüfusunu %50 azaltmaya karar vermişler. Evliliği onun için hedef aldılar. Bu hedefe varmak için savaş, terör, intihar, kısırlaştırma her yolu deneyecekler. Hedefteki ülkeler belli: Öncelikle Çin, Hindistan, Endonezya, İslam ülkeleri ve Afrika. Biyolojik silahlarla salgın hastalıklar çıkarırlarsa şaşmamak gerek.

Soğuk savaş deseniz, siyaset, sanat, STK, Media üzerinden bütün hızıyla devam ediyor. Dini, mezhebi, etnik, ideolojik, politik, felsefi, sınıfsal, cinsiyet farklılıkları üzerinden ve vicdani kanaat farklılıklarına dayalı her türlü ihtilaf çatışma sebebi sayılacak.

Çin her yerde ABD’nin karşısına çıkıyor. Asya’da Çin elindeki döviz stoğunu yatırıma yönelterek bölgedeki birçok ülkede ekonomik ve siyasi ağırlık kazandı. Afrika’da, Ortadoğu’da ve körfezde de aynı şekilde Çin’in her yerde ABD’nin karşısına çıkmasının bir şekilde engellenmesi gerekiyor ABD için.. ABD doğrudan Çin’i askeri olarak karşısına almak yerine, ekonomik boykot ve soğuk savaş taktikleri ile köşeye sıkıştırmaya çalışacak. Dini, etnik, ideolojik, politik unsurları kendi içinde ve devlete karşı kışkırtacaktır.

ABD hedef ülkelerde kendine yeni genç, kullanabileceği politikacı, gazeteci, işadamı arıyor. Eski kadroların mevcut bağlantıları sorun çıkarıyor. Trump onun için Kushner üzerinden bölgede lobi yapıyor, yeni isimler üzerinde çalışıyor. Veliahd prens bu açıdan Kushner için iyi bir partner. Trump genç isimlerin acemiliğinden yararlanmak ve onların kendini ispatlama ve kariyer çabalarından yararlanmak istiyor. Dahlan da bu ekipte önemli bir isim. Aslında Kaşıkçı’nın da bu ekibe katılmasını istiyorlardı ama o karşı ekipte yer aldı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı bir bakıma Huawei üzerinde bir vekalet savaşına dönüştü. Biliyorsunuz Panasonic, ABD tarafından kara listeye alınan Huawei’ye 68 bağlı ortaklığı ile bazı parçaların satışını durdurma kararı aldı. Huawei’ye sevkıyatı durdurulan parçaların % 25’den fazlası ABD orijinli teknoloji veya metaryel kullanılan parçalar. Huawei üzerinde en çok konuşulan şirket olsa da benzer durumda 70 şirket daha var. Google da Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin ABD tarafından kara listeye alınmasının ardından, Huawei kullanıcılarının başta Android olmak üzere Google ürünlerine olan erişimini askıya aldığını duyurmuştu. Şimdi Çinli şirket yıl sonuna kadar kendi işletim sistemini hayata geçirmek için kolları sıvadı.Huawei resti çekti! Kendi işletim sistemini kuracak. Böylece dünya yeni bir sistemle tanışacak ve böylece ABD’nin tekeli de kırılmış olacak.

Bu arada Huawei’nin sadece Çinli bir şirket olmadığını, arkasında Rothschild’lerin olduğunu, bunun aynı zamanda bir Amerikan-İngiliz savaşı olduğunu görelim. E. Macron ya da T. May’ın başına gelenler de aslında bu çatışmadan bağımsız değil.

Aslında Huawei krizi bizim için de S-400 konusunda yaşanan kriz açısından dikkatle izlenmesi gereken bir konu. ABD bir yandan da “Huawei sana söylüyorum, ey millet siz de dinleyin” der gibi davranıyor.

Kaldı ki ABD artık, dolaylı olarak mesaj vermek yerine S-400’ler konusu ile ilgili olarak artık doğrudan Türkiye’ye karşı cephe almaya başladı. Amerika’nın Sesi’ne göre; Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Demokrat Kongre üyesi Eliot Engel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de demokrasiyi gerilettiğini ve Putin ile yakınlaştığını savundu ve hazırladıkları karar tasarısı ile ilgili olarak şöyle dedi: “Bu tasarı Erdoğan’ı otoriter davranışı sebebiyle kınıyor, Türkiye’ye de Rus silah sistemlerinin teslimatının iptal edilmesi çağrısını yapıyor.” Peki Ankara bu çağrıya olumlu cevap vermezse ne olacak? Öyle anlaşılıyor ki, bu konuda karşımıza NATO’yu çıkaracak. Ekonomiyi ise, kur ve faiz baskısı ile IMF’ye yönlendirmeye çalışacak.

Şunu görelim. ABD sadece Çin ya da İran’la uğraşmıyor. Hedefinde sadece Venezuela da yok. Türkiye de var.

Bugünlük de bu kadar. 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • FuatñFuatñ4 ay önce
  Hocam 1995.96 larda sizleri geç saatlerde gece tv ekranlarda beklerdik.refah fazilet ak parti için canımızı verirdik. Ama şimdi öyle degil binlerce insan cezaevinde kimse demiyor bunlar hayatlarında askerlik dışında silah yüzü görmemiş terör orgütüymüş allah tüm terör örgütlerin belasını versin.islam dini affedicidir .yazıktır çocukları var yaşlı anne babaları var .şuan dahi rte reise dua ediyorlar.anne babaları kalbine merhamet gelir de affeder diye
 • Rıfat OKUYANLARRıfat OKUYANLAR4 ay önce
  Selamünaleyküm. Türkiye'nin en tarafsız, en bilge ve en ahlaklı birkaç yazarından birisi ve öncüsüsünüz bana göre. Her yazınız farklı ufuklar açıyor bizlere. İyi ki varsınız.
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  N. Erbakana bir toplantıda söyle istekte bulunulur hocam toplu beddua edelimde 1,5 milyar İslam aleminin başına bela olan 2,5 milyon Yahudi nin başına Allah ebabil kuşu göndersin. Erbakan dan çok güzel. Çevap 1,5 milyar Müslüman 2,5 milyon Yahudi nin başına ebabil kuşu olamıyorsa Allah o Müslümanım diyenlerin başına ebabil gönderir. Bu söz doğrumu sanal mı.?
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Dolandırıcı önçe uzak kişileri dolandrır cıkış daraldıkca etrafını dolandırır. Bunalmaya başlayınca enyakını dolandırır. ABD bitti bitiyor yakında en iyi müttefiklerini dolandıracak
 • FerhatFerhat4 ay önce
  Malesef müminler dünyadaki mevcut bozuk düzenin halen iblisin ve onun varislerinin kurmuş olduğu bir tuzak olduğunu idrak edememişler. Buda imanımızın gevşek olduğundan kaynaklanıyor herhalde. Halbuki Rabbimiz bize kerim kitabı Kuran'da apaçık zikr etmekte, iblisin bize kimi zaman sağımızdan ,kimi zaman solumuzdan, kimi zaman arkamızdan ve önümüzden yaklaşıp bizi yaradılış gayemizden ve Allah'ın nizaminda saptirmak isteyeceğini. Nitekim ABD yide AB yide ve hatta çin ide yöneten derin gücün aslında aynı iblisin veletleri olduğunu göremiyoruz . Birinci Dünya harbinide ikinci dünya harbininde kurgulayıcıları aslında aynı iblisin veletleri idi ve bunlar kontrollü bir şekilde dünyayı kutuplara ayırarak dünyamızda bozgunculuğu ve harplerin yaşanmasını sağlamışlardı . DolayısıylaGünümüzde ki kutuplasmaninda 3. Dünya harbinin belirtileri olduğunu apaçık söyleyebiliriz. NitekiminsanlıkMalesef Gine aynı oyunlara geçmekte ve aynıderin gücün kurguladığı tuzağa düşmekte. Nitekim biz Allah'ın ipine sımsıkı sarılıp iblisin geliştirdiği idioloji ve düzenleri red etmediğimiz müddetçe Allah cc yardımları bize ulaşmayacak ve iblisin kurguladığı oyunun bir parçası olmaktan kurtulamiyacagiz ve tekrar derin acılar yaşayacağız gibi gözüküyor. Allah cc bizleri bu mubarek ramazan ayı nuru ile aydınlatıp bilinçlendirmeyi nasip eyler inşallah.
 • ilkgun salihilkgun salih4 ay önce
  doru soyluyorsun .fakat israftan bahs etmiyorsun israf ekonomisini iktisat ekonomisine cevirebilissek o zaman dediklerinizden cok korkmayiz.siz gazeteciler bir konuyu gozden kaciriyorsunuz kuduste tunellerde istif altinlari dile getirseniz dunyanin gozu oraya cevrilir veherkes rahat eder siyonistler rahatsiz olur
 • Ömer Faruk Ömer Faruk 4 ay önce
  Hocam biz bu kafirleri onların oyunları ve onların kuralları ile yenemeyiz. Ama Yüce Rabbimiz en alimimizeve en cahilimize anlıya ağzımız şekilde emretmiş. Namaz kıl, oruç tut, zekat ver hacca git. Faiz yeme, israf etme emri verilmiş...... .... Namaz kılarak dirayet kazanırız..... oruç tutarak hem dirayet kazanır hem diğergam olur, hemde vucudumuz sıhhat bulur.....Zekat verirsek. sosyal adalet sağlanır, fakir harcama yapabilir, piyasa çalışır, muhtaç olan faiz almaz.... Hacca gidersek Kalbimiz huzur bulur, beynimiz formatlanır, müminler başka kardeşleri ile bütünleşerek yıllık ictimalarını yapar, evlerimize formatlanmış ve rahatlamış olarak döner tekrar Bismillah deriz... Faizi terkedersek küfrün düzeni çatırdar ve israf yapmazsak onların düzeni yıkılır. Ve ilk emir oku.... Hiç Bilenlerle bilmeyenler bir olurmu.... Şeytan, şeytan olmadan evvel meleklere hocalık yaptığı rivayet edilir... Hz Adem ise eşya bilgisi ile meleklere galebe gelmiştir.... Evet islamı yaşarsak onların düzeni yıkılır. Ama matematik fen edebiyat coğrafya ve astronomi ilimlerin de ileri derecede Çalışarak Rabbimizin rızası için kullanırsak, umulurki Rabbimiz Allah Azze ve Celle bizi nurunu tamamlamaya vesile kılar... Biraz teferruatlı yazdım ama işin özeti hiçbirşey bilmesek.. büyük oyunları Çin Amerika savaşını ve oyunlarını bilmesek ama. Faizi ve israfı bıraksak Allah’ın emir ve yasaklarına itaat etsek küfür düzeni kendiliğinden yıkılacak evelAllah. Allaha emanet
 • ÜnalÜnal4 ay önce
  Cin ve ABD asla savasmayacak ve üçüncü dunya savaşı filmi yapıldığı armageddon gibi muslumanlarla diğer dinler arasında yani bir tarafta hindusu budisti yahudisi hiristiyani diğer tarafta MUSLUMANLAR olacak cini var eden ABD sermayesidir ne iciyorsunuz
 • Malkoç Malkoç 4 ay önce
  HİÇBATMAYACAĞINA İNANILIRDI ,TİTANİĞİN.... oysa vakittamamoluncaherşeyokadar hızlıoldu ki..... SALONDAKİLER DANSETMEYEDEVAM EDİYORLARDI....AKP' lilerde ölümsüz olduk sanıyorlardı.....ŞimdilerdeTİTANİCSENDROMU KORKUSU SARDI ALAYINI?...
 • Sancar Sancar 4 ay önce
  Odavidoğlu, gül, babacan, beşir atalay, buğra kavuncu,hakan albayrakdışarda gezdikçe , fetöyle mücadele yapıldığına kimse inanmaz..... Hepsi U. S. A nınkapıiti.... Bu günlerde yinedüğmelerine basıldı, hareketegeçtiler... Bunların elindeSuriyeliler, Libyalılar, Mısırlılarbütün bölge ülkeleri komşularımızın ,TÜRK MİLLETİNİN KANI VAR..... ABDTAŞERONU BUNLAR.... FETÖ, HDPKK, İYİ PARTİ, HÜDAPAR, YCHP, IŞİD, TÜSİAD vs gibi....
 • MURAT ALTINMURAT ALTIN4 ay önce
  abd ve çin arasında ekonamik savaş başlayabilir demişsiniz..ah be amca o savaş başlayalı 20 seneyi geçti.ayda mı yaşıyonuz siz.ayrıca 3. paragrafınız da dizilim bakımından hatalı.abd diyeceğinize çin demişsiniz.o gazetede size maaş veriyolar mı?
 • İleri demokrasi isimli Akşener destekçisi yorumcuİleri demokrasi isimli Akşener destekçisi yorumcu4 ay önce
  Evet YSK, oy hırsızına hukuk darbesi yapmıştır.
 • HiraHira4 ay önce
  Rusya'yı dün soğuk savaş döneminde nasıl destekledilerse şimdi de Çin'i destekliyorlar işte. Amerika derin devleti insanlığın başına gelmiş en büyük beladır. İngiltere plan yapar ama Amerika olmasa hem İngiltere hem de İsrail hiçtir. Onlar savaş çıksın ki insanların soyu tükensin istiyorlar zaten artık köle olarak ellerinde robotlar olacak insanı ne yapsınlar? Kurulacak dinsiz dünyanın azgın insanları üzerine kopacak zaten kıyamet. Bu yüzden yaptıkları Allah'ın kontrolü dahilinde. İnsanlar şeytani tağutları izlemeseydi bunlar bu kadar güçlenemezdi. İnsanlar tatil için bile kredi çekmeye devam etsin. Faiz gibi haramlara devam edilsin ki aman Rothschildler para kaybetmesin. Eşcinselleri savunsunlar, alkol içmeyi ya da çok tüketmeyi medenilik sansınlar ondan sonra da gül gibi dünya beklesinler yok öyle yağma. Şeytan gayet görevini yapıyor sorun onun ideolojileri ve adamlarından medet umanlarda...
 • Fatma DemirFatma Demir4 ay önce
  Bazen sizi sadece ben mi okuyorum muktedirler hiç okumuyor mu diye merak ediyorum .Ben ki çoğu fikirlerinize katılmıyorum ama hiç bir yazınızı kaçırmıyorum.
 • VefaVefa4 ay önce
  Hic Kimsenin biz Muslumanlardan daha buyuk bir beka sorunu yoktur. En buyuk Beka sorunumuz Ahlaktir.........Rabbimizin bize emrettigi ve bizimde inanip savundugumuz butun kutsal deger ve ilkelerimizi gecicidunya menfaatleri icin cigneyip kirlettik.. Guven ve ittibarimizi bes paralik ettik....Insanlari dinimizden soguttuk. ...........Bir toplumun ahlaki cokusunden daha buyuk bir sorunu olamaz.........Bizim diger insanlara ornek olabilecegimiz tek bir insani meziyetimiz kaldimi?..... Krize ragmen Kamu kaynaklari uzerinden satafat ve israf tum hiziyla suruyor......... Kamuihalelerinde ve kadro aliminda saibeler, usulsuzlukler ve yolsuzluklar son surat devam ediyor.........Adalet sistemi felc olmus durumda.........Dis kredilerle finanse edilen Beton, tuketim ve rant ekonomisi miadi doldurdu.......Tarim ve Hayvanciliksektorunde istikrarsizlik artarak devam ediyor......Kisin 10 TL olan domates su anda 1TL......Her alanda istikrar yok,yon yok, Guven yok, ilke ve idealler yok.......Ama ulkedebol bol kutuplasma, kavga, cekisme, birbirletinekin ve ofke var.....Ulkenin %50'si diger %50'ne adeta dusman gozu ile bakiyor.....Hala bize susmaya devam edin, elestirmeyin yoksa oy kaybederiz diyenler var.....Yillardir belki degisirler umuduyla hep sustuk. Fakat beyhude.Biz simdiye kadar susmaklazarardan baska hic bir faydasini gormedik............Artik Umut sinirinin son sinir cizgisi uzerindeyiz.......Yuce Rabbimden butundilegim bu ulkeye sahip cikmasi ve son bir sans daha vermesidir.
 • ileri demokrasiileri demokrasi4 ay önce
  Akşener: YSK’nin açıkladığı şey gerekçeli karar değil darbe bildirisidir
 • BilalBilal4 ay önce
  Sen söyledin biz dinledik, ABDnin hedefinde sadece Rusya Çin yok Turkiye de var. Sen yaziyorsun biz okuyoruz başka kimin umurunda ki? Yöneticilerimizin TEK DERDİ seçimler seçimler seçimler. Koltuklar kadrolar yaglı ihaleler ballı maaşlar. Saraylarda lüx icinde yaşayan siyasetcilerimiz kendi rahatlari bozulmasinda istersen dolar 20 tl olsun. Halkı fakir yoneticileri zengin tek ülke Turkiye imiş, diger ulkelerin çogu halkı zengin yonetici bisikletle işe gidiyor. Bizimkiler ise yuzlerce binlerce koruma, polis, asker kolluk kuvveti eşliginde envai çeşit lux araclar ile 7/24 bir yerlere gidiyorlar surekli masraf halkin vergilerini carcur.
 • ŞaşkınŞaşkın4 ay önce
  Medinede ölmek isteyen yorumcuya: Yazıya dair yorumlarımızın yayınlamayacağı açıkça anlaşılıyor. Bende size bir tavsiyede bulunmak istedim. Anladığım kadarı ile ekonomik durumunuz uygun; ha bire, haçlının kıllı göğsüne yaslanıp atıp tutmak yerine neden Medine'ye yerleşmiyorsunuz.? Ecelin kapıyı ne zaman çalacağı belli olmaz, en iyisi Medine'ye yerleşsin.
 • G.Ahmet DursunG.Ahmet Dursun4 ay önce
  Dilipak hocaya sormak istiyorum.Müslümanlık ve Hrıstiyanlikta olduğu gibi Museviliktede mezhepler varmı?Mezhepler bölücülük değilmidir? Bu konuyu yazarsanız bizi aydınlatırsınız.Selam ve saygılar.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 4 ay önce
  Türkiye güllük gülistanlik, elhamdürillah hic bir sorunumuz yok.Halk mutlu ve refah sevyasinde yasiyor.Konusacak konu kalmayinca dünya meselelerine kafa yormaya basladik.Hadi size kolay gelsin
 • BerenBeren4 ay önce
   Yazilarinizla maalesef gittikce Ulke dusmanlarinacalisiyorsunuz..
 • Arda KayhanArda Kayhan4 ay önce
  Amerika Çin ekonomik savaşıymış... Yok böyle bir şey. Savaş bizim kafamızda. Her ülke çıkarı için önlemler kararlar alır. Savaş dilini bırakıp aklımızı kullanalım, dünyayla rekabet edelim ama uluslar dengesini gözeterek.
 • VeysiVeysi4 ay önce
  Konu dışı ama yinede yazayım. Bugün yüzyıllar boyu hilafetin merkezi olan istanbulda yerli rafizileralenen sahabeye hakaretler yağdırıyorlar. Ve her yerde çoğalıyorlar. Ve bunların ideoloji babası İran her sıkıştığında türkiye yardım ediyor. Ki onlar bizi bir kaşık suda boğmak isterler. Bu memleketin alimleri ve diyaneti bu işe ne zaman el atacak? İlla silahlanıp örgütleştikleri zamanmı harekete geçilecek? Bu mecusi devlet düştüğünde bir tekmede biz atmalıyız. Ben buna inanır ve bunu söylerim. Durum gerçekten ciddi.
 • ÖNDERÖNDER4 ay önce
  İblis FETÖ baştan beri mide bulandırıyordu, 15 Temmuz sonrası ruh halimizi de dumura uğrattı. Maalesef 15 Temmuz'un üzerine bina edilen yeni sistemle Başkan Erdoğan; daha agresif, daha otoriter bir lider görüntüsü veriyor ki bu ABD ve AB için bulunmaz bir nimet. Toplum %50'ye %50 ikiye ayrılmış durumda. Öncelikle bu sığlıktan acilen çıkmaya ihtiyacı var ülkemizin. Partili cumhurbaşkanlığından vazgeçilmeli! Başkan bir partinin başkanı olunca Türkiye'nin başkanı olamıyor, tarafsız kalamıyor, 82 milyonu kucaklayamıyor. Ayrıca parti içi meselelere odaklanmaktan, Türkiye'nin meselelerine çokta fazla odaklanılamıyor. Düşman gelmiş kapımıza dayanmışken, bu dağınıklıktan vazgeçilip, en azından asgari müştereklerde buluşacağımız geniş katılımlı toplumsal bir mutabakat sağlamalıyız. Ülke içerisinde habire sağa sola parmak sallayarak, düşmanın ekmeğine yağ çalmaktan vazgeçmeliyiz, çok geç olmadan.
 • MertürkMertürk4 ay önce
  Ülkenin temel ekonomik sorunu; Döviz geliri getirici sanayi,üretim altyapın olmadan, dışardan yüksek miktarda döviz ile borçlanıp bu paraları, ölü yatırım dediğimiz, emlak, konut inşaat rantı üzerinden betona gömüp, döviz borçlarının ödenme vakti gelindiğinde,yeterli döviz bulamaması sorunudur. Bu şekilde dış ekonomik sabotajlara açık hale gelme sorunudur.NOKTA..... Ülkenin beka sorunu budur.
 • Hakkı GÖZETENHakkı GÖZETEN4 ay önce
  Sayın yazar. MALCOLM X'in Demokrasi İkiyüzlülüktür Konuşması 1960. Tüm okurlarınız bilgilensin adına size gönderiyorum. '' Nasıl bir toplumsal veya siyasal sistem ki bu, siyah bir adam mahkemede söz hakkına sahip değil? Beyaz adamın ona bahsettiğinden başka hiçbir şeyi yok mu? Kardeşlerim, buna bir son vermeliyiz. Buna biz son vermezsek hiçbir zaman durmayacak. Kurbana saldırıyor, sonra da kurbanı saldırganlıkla suçluyor. İşte Amerikan ( adaleti ) bu. İşte Amerikan ( demokrasisi ) bu. Bilen bilir, Amerikan ( demokrasisi ) ikiyüzlülüktür. Hatalıysam beni zindana atın ama Amerikan ( demokrasisinin ) ikiyüzlülük olmadığını kanıtlayamıyorsanız ellerinizi üzerimden çekin. ( Demokrasi ) özgürlük demek ise halkımız neden özgür değil? ( Demokrasi ) adalet demek ise neden eşit değiliz? Bu ülkedeki 20 milyon siyah insan beyaz adamın evindeki oğlan çocuğu gibidir. Bize evlat diye hitap ederler. İstediğin kadar büyü, yine de evlat derler. Profesör de olsan onun gözünde bir oğlan çocuğusundur. " Bu da naçizane benim yotumumdur. Amerika'nın felsefesi; BİZE HEP, BAŞKASINA HİÇ mantığıdır. Saygılarımla,
 • BekirBekir4 ay önce
  Kardeşim söylüyoruz kendi hava sistemimizi bizim mühendislerimiz yapsın ya .Kralını yaparlar mühendislerimiz.Almanyada çinli öğrenciler heryerde ve ellerinde foto makinesi. Herşeyin kopyasını yapıyor çinli.Bizim mühendislerimizde kabiliyetli .Yaparken yapıyoruz diye yaygaraya vermeyelim.Bitirip başardıktan sonra BİTTİ,,,,,,,diyelimHadi bi kalkınma seferberliği başlatalım.ÖLÜ TOPRAĞI SERPİLMİŞ GİBİ UYUMAYALIM .UYUŞUKLUKTAN KURTULALIM
 • Mertürk Mertürk 4 ay önce
  Ticaret ve kur savaşı el altından her zaman vardı. Sadece şimdilerde daha görünür oldu. Türkiye emlak, konut, ve inşaat rantına o kadar kendini kaptırdı ki, diğer ülkeler ,sanayi üretim ile kendi ülkelerini güçlendirirken ,biz,düşük kur ile ,bir çok ülkenin açık pazarı olduk. Son 17 yılda ,1 trilyon dolar civarı dış ticaret açığı ve 580 milyar dolar cari açık verdik. Düşük kur ile yerli üreticilerimizin rekabet gücü yok edilerek, tarımda ,sanayide ,aramal ve hammadde üretiminde ve finansal açıdanher alanda ülke aşırıdışa bağımlı hale geldi.
 • AbdülkadirAbdülkadir4 ay önce
  Çin henüz abd nin hasmı değil abd ileride kendisine hasım olacak çin i dizginlemek için uğraşıyor.srilankadaki otel basıp insanları öldürenlerin planını kesinlikle abd-pentagon-cıa yapmıştır. Zaten onların kurup yönettiği daeşe bu tip baskınlar yaptıracaklardır.Amaç çinin ipek yolu projesini dumura uğratmak ve çin in süper güç olmasının önüne geçmek.
 • BekirBekir4 ay önce
  Olayın özeti şu!!!!! Abd israil velhasıl kafirler topluluğu doğu akdeniz ve güneydoğuya bakarak içten yikamadiklari Turkiyeyi dışardan müdahele ile işgal edecekler ....s_400 kasintisida bu yuzden.O güne hazırlık yapmalıyız çünkü tarih aslına rücu ediyor....
 • MALKOÇMALKOÇ4 ay önce
  hoca aynışeyleritekrarınfaydası yok....evetkabulvetasdik ediyorum .bilmediğin bişeyyok....ALLAMESİN....ancakanlayamadığımbirşey var.....BİZ AKLIMIZINEZAMANKULLANACAĞIZ VEYAKULLANACAKMIYIZ? BİZAHLAKLI,ERDEMLİİNSANLAROLACAKMIYIZ,MÜSLÜMANLIĞI BİYANA BIRAK...OZATENBİZİMİŞİMİZDEĞİL.....MIŞGİBİ YAPARAKMÜSLÜMANOLUNMAZ.....MÜSLÜMANLIKCİDDİİŞTİR , İMANINKENDİSİDİR....SADECEALLAHAİMANETMEKTİR.....birazAllaha ,birazsultana, birazUSA'ya,birazDOLARA ,birazimarlı arsalara,biraz dörtçekerciplere ,birazimam nikahlılara,banka hesaplarınaİMANOLMAZ ......SADECEVE SADECE ALLAHA İMAN , İMANDIR.... HAŞAALLAHIAKP lizannediyor birileri.... İ....NESAPIK CASUS BİRSÜMÜKLÜÇIKTIYDIBİZAMANLARBÜTÜNKAİNATINİMAMIYIMDİYE.....gördük akıbetini.....DİNAHLAK,AKILVE ADALETTİR.... DEVLETİN DİNİ ADALETTİR der HZ.ALİ.....Ahlak,Akıl ,AdaletyoksaDİNde,Devlet'teOLMAZ.....
 • ErhanErhan4 ay önce
  Olur mu canım bizim BEKA sorunumuz mu var.
 • Ayhan SarıcaAyhan Sarıca4 ay önce
  Türkiye'nin açık düşmanı 2 özgür devlet var , abd ve israil. Diğerleri ise piyon. Adamlar ellerinden gelse Türk ırkını yok edecekler, Hitler vari. S-400 ile Nato dan çıkarmak için bahane oluşturuluyor. Doğu akdeniz ve Ege de saldırmak için Nato şemsiyesinden çıkarılmaya çalışıyoruz. Bu bir savaş. 1.000 yıldır sürdü ve sürmeye devam edecek. Elin oğlunun niyeti belli. Önemli olan sen ne yaptın ? ne yapıyorsun? ne yapacaksın?.I.dünya savaşında Osmanlı; İngilizlerle beraber savaşa girmek istedi ama adamlar biz seni parçalamak istiyoruz zaten, olmaz dedi ve mecburiyetten Almanların yanında yer aldık ve olanlar malum. Bugün için ise biz; abd, avrupa paktında yer almamız mantıklı iken, adamlar bizi istemiyor, AB' ye almıyorlar, Bize örgütler üzerinden operasyon yapıyorlar, bizi yok etmeye çalışıyorlar. Biz aynı Osmanlı nın oldugu gibi kendimizi Rusya ve Avrasya paktına yaklaşmaya mecbur bulduk. Her nereye yaklaşırsak yaklaşalım, önce kendi içimizdeki eksiklerimizi gidermeye bakmalıyız, Kimse kimsenin dostu değil. Ama bizim de hiç bir konuda hazırlığımız tam değil. Her tarafımızdökülüyor. Boş bir dakikamız bile yok. Bu millet gece gündüz çalışmalı. Üretmeli. Evlilik programlarının başında ömür geçirmemeli. Yetişmiş insan gücünü yurtdışına kaçırmamalı. Türkiye enerjisini dogru kullanmalı. Biran evvel SEFERBERLİK ilan ederek her konuda kolları sıvamalı. Yeter artık Kıç büyüttüğümüz. Vatan evlatları öne çıkmalı. Hırsız arsız çapsız tipler geri çekilmeli , Liyakat sahibi dava adamları cepheye sürülmeli. Bu insanlar insiyatif almalı. Zaman yok .düşmanlarımız,hazır olduklarını düşündüklerinde devirmek için vuracaklar. Bu işin şakası yok. SAVAŞTAYIZ. ama halen orda burda göt gezdiriyoruz. Gözümüzü açalım artık. SEFERBERLİK ilan edilmeli ama onu da bir slogan değil plan program içinde gerçekleştirmeli. Allah yardımcımız olsun. İman ile çalışıp gayret edelim. Allah kerim
 • ValiVali4 ay önce
  Sayın Dilipak, yazilarinizla hayal kırıklığı oluşturuyorsunuz. Türkiye'nin güneyinde 2.israil devleti kuruluyor, doğu akdeniz abd, ab ulkeleri, israil ve Arap devletleri tarafından işgal altinda ve belkide ABD Türkiye işgale kalkacak, bizimkiLER bethowen çalıyor. EY GAFİL MUSLUMANLAR KAFANİZİ KUMDAN BİRAZ CİKARTİN...
 • Dili pak mı? Ağdalı mı?Dili pak mı? Ağdalı mı?4 ay önce
  Lütfen sadede gelelim Dilipak. Ortaya karışık olmasın. Ülkem siyasi-ekonomik taarruz altındayken insanımıza moral ver.İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın.
 • Çünkü Erdoğanı yönetemiyorlar Onlara ... gibi birisi lazımÇünkü Erdoğanı yönetemiyorlar Onlara ... gibi birisi lazım4 ay önce
  İstiyorlar ki Ortadoğu’da hep savaş tehdidi olsun ve devletler birbirine düşman olsun ki silah satalım. Ekonomiler ve sanayiler güçlenmesin herdaim kendilerine muhtaç olunsun.Yani ipler hep onların elinde olsun. Muini zalimin erbab-ı denaettir dünyada. Köpektir zevk alan sayyad-ı bi-insafa hizmetten. (Namık Kemal)(Dünyada zalimin yardımcısı, aşağılık kimselerdir; insafsız avcıya hizmetten zevk alan ancak köpektir)
 • Finans ve Silah ceteleriFinans ve Silah ceteleri4 ay önce
  ABD ekonomi uzerinden Cin'i durdurmasi mumkun degil. Cin zincirlerini kirdi. ABD nukleer dahil ya vurup Cin'i cokertecek ya da Cin'in somurgesi olacak. Tabi en basta da bizim Turki cumhuriyetler, biz, Afrika ve AvrupaCin somurgesi olur. Aslinda ABD, Avrupa, Turkiye ve Rusya; Cin-Hint'e karsi dogal muttefik AMA Sionist ruhlu finans cetesi ve Avenjelik silah cetesi ulkeleri cephelestirip savastirarak insan kani uzerinden sermayelerini katlamak ve de kendi hukumranliklarini bir 100 yil daha uzatmaya calisiyorlar.
 • VeysiVeysi4 ay önce
  Sözün fazlası aptala söylenir. Kürt vatandaştan türk atasözü.Bilmem anlatabildikmi anlamayanlara?
 • EmreEmre4 ay önce
  Hükümet ülke içinde vatandaştan karşılık bulmayan saçma politikalarına son vermezse bu mücadelede toplumun büyük kesiminden destek bulamayacak başta 6284 zulmü _kadem_annelerin iş hayatına teşvikle çekilmesi _süresiz nafaka zulmü _pkk ideolojisi ile hareket eden feminist lgtbci dernek ve vakıfların varlığı _İstanbul sözleşmesi kadının beyanı esastır sorunu dizilerde TV'lerde süregelen ahlaksızlığın teşviki vb. Birçok şey hükümet tarafından bilerek ve isteyerek kasıtla yürütlen bu politikalarla kendi ayağına sıkmaya devam etsin.
 • Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)4 ay önce
  İstanbul tarih boyunca önemini hiçbir zaman kaybetmedi. Taşı toprağı altın olan bu metropol kent adeta yalnız başına bir ülkedir. Erdoğan’in “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır” demesi boşuna değil. 20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmet, İstanbul’u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu’nu ortadan kaldırarak Fatih unvanını aldı. “Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni!” diyen Fatih, tarihin en büyük komutanlarından biri olarak anılıyor. Erdoğan nezdinde Ak Parti’nin bugünkü mücadelesi İstanbul’a odaklanmıştır. Tabii CHP’nin de. Türkiye’ye bunca hizmetler yapan Ak Parti’nin 23 Haziran’da ne yapıp edip İstanbul’u alması elzemdir.Ak Parti İstanbul adayı Binali Yıldırım, katıldığı bir iftar sofrasında kendisine yöneltilen “Bu seçim neden iptal oldu?” sorusuna “Çok basit, çünkü çaldılar» diyerek cevap verdi. CHP’nin tek parti dönemindeki sicili bozuk. O gerçekle yüzleşip, “biz hata yaptık” demedikleri için, bu millet henüz CHP’yi iktidar yapmaz. CHP’nin tek parti döneminde yaptığı zulümler ve bugünün CHP’lileri o gerçekle yüzleşip hata yaptıklarını itiraf etmemeleri, partinin iktidara gidişinin önünde hâlâ en büyük engel. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı büyükşehirlerinden olan İstanbul’un yönetiminin CHP’ye geçmesi çok yazık olur. Ortada İstanbul’a çok büyük yatırımlar yaparak dünya şehri yapan bir Ak Parti gerçeği varken CHP’ye yaslanmak, abesle iştigaldir. 
 • Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)4 ay önce
  S-400’leri aldık. Ne olacak? ABD bize mi saldıracak? Bu nasıl bir tehdit dili? Neye hazırlanıyorlar?S-400 alırsanız ABD yaptırım yapacak. Dahası NATO yaptırımı ile karşı karşıya kalacaksınız.” Tehdit bu. Bazı ABD’li yetkililer “Türkiye çok gerçek sonuçlarla karşılaşacak” diyor. Birçok basın yayın kuruluşu üzerinden Türkiye’ye ayar veriliyor, şantajlar yapılıyor.Daha önce “Patriot verelim” (yalan ve oyalama taktikleri), “ekonominizi çökertiriz”, o silahlar NATO için tehlike, “alırsanız F-35’leri teslim etmeyiz” gibi baskının, tehdidin, şantajın her türünü masaya süren ABD, bu sefer başka türlü bir tehditler karşımızda.ABD 15 TEMMUZ SALDIRISINDAN SONRA HER ALANDA BİZİ VURUYOR. Olağandışı bir dil bu. Daha çokzihinlerindekini açık eden bir dil. Açıkça “düşman” dili. Artık NATO ittifakı, ABD ile ortaklıklar, Batı bloku ile ilişkiler gibi bağların çoktan aşındığına, belki de koptuğuna, ABD ve Türkiye’nin birbirlerini “tehdit” olarak gördüklerine işaret eden bir dil.Bunun bir adım sonrası “sizi vururuz” demektir. Bunu herkes biliyor. Hepimiz ABD’nin Türkiye’yi bütün bölgede tecrit etmeye çalıştığını, bu amaçla karşımıza bir Arap Bloku inşa etmeye başladığını, bu ülkeler üzerinden bütün bölgede bir Türkiye nefreti yaydığınıbiliyoruz. Sudan’dan Somali’ye, Basra Körfezi’nden Suriye’nin kuzeyine kadar her alanda ABD saldırılarıyla yüz yüzeyiz.15 Temmuz saldırısı bir ABD saldırısıydı. FETÖ üzerinden bir müdahaleydi. Savuşturuldu. ABD ve müttefikleri Türkiye’nin milli direncine yenildi. O çokuluslu proje o an için çöktü. Başarsalar Türkiye Suriyeleşecek, parçalanacak, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra ikinci kez harita çizimlerine geçilecekti.BELEDİYE SEÇİMLERİNE BİLE MÜDAHALE ETTİLER. Ama 15 Temmuz’dan sonra ABD saldırıları devam etti. Suriye ve Irak üzerinden Türkiye’yi sıkıştırma, güneyden çevrelemeçalışmaları hızlandı. PKK ve DEAŞ bu amaçla etkin biçimde kullanıldı, kullanılıyor.İçeride terör örgütleriyle bazı siyasi partiler arasındaki ortaklık, sonradan bunlara bazı “Muhafazakar Muhalefet”çevrelerinin de katılması Türkiye’yi köşeye sıkıştırma planının parçasıydı. Son İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminde bile bu çokuluslu organizasyonun nasıl müdahil olduğuna tanık olduk.ABD ve İsrail, daha genişanlamda, S. Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzerinden Türkiye’ye yönelik bölgesel ölçekte saldırılar yürütüyor. Medyadan siyasilere, içeriden dışarıya, Türkiye karşıtı kim varsa bu iki ülke üzerinden fonlanıyor, ülkemize karşı daha da kışkırtılıyor. Yine bu ülkeler üzerinden Türkiye’nin bütün bölgesel varlığı, etkisi, birimleri hedef alınıyor.Siyasi, askeri ve ekonomik anlamda ülkemize karşı yürütülen bir saldırı kampanyası var.TÜRKİYE’Yİ SAVUNMASIZ BIRAKMAK İSTİYORLAR? NEDEN, BİR HAZIRLIK MI VAR?ABD ve İsrail’in bölge ülkeleri ve terör örgütleri üzerinden yürüttüğü saldırıların dışında artık açıktan saldırının, doğrudan saldırının zemini oluşturulur oldu. S-400 meselesi doğrudan saldırı gerekçesi yapıldı. Neden?Türkiye’yi neden hava savunmasız bırakmak istiyorlar?Türkiye’ye yönelik bir operasyon/saldırı yapılacak da, S-400’ler bu saldırıyı mı engelleyecek?Türkiye’nin hava sahasının güçlendirmesi ABD ve müttefiklerini neden rahatsız ediyor? Ne demek istiyorlar? “Zayıf halde bekleyin, bizim size bir sürprizimiz olacak, o zamana kadar hiçbir hazırlık yapmayın” mı diyorlar bize?EGE VE DOĞU AKDENİZ’DE ZORLU BİR MÜCADELE BAŞLADI, YAKLAŞAN FIRTINAYI GÖRMELİYİZ.Bu çok ciddi bir durum var ortada. Tehlike ABD ve İsrail’den geliyor.Türkiye için açık, yakın ve en büyük tehdit burasıdır. Tehlike onların truva atları olan devletlerden geliyor. Hep beraber Türkiye’ye içeriden müdahale, olmazsa doğrudan müdahale yapmaya çalışıyorlar.Türkiye hemen, hiç vakit kaybetmeden hava savunma gücünü artırmak zorunda. Olağanüstü bir hız ve kararlılıklabunu yapmak zorunda. Milletimiz ve devletimiz güneyden ve Batı’dan gelecek yeni tehditlere, saldırı girişimlerine karşı teyakkuza halinde olmalı.Yaklaşan fırtınayı görmeliyiz. ABD ve müttefikleri İran’ı tehdit ederken Ege, Doğu Akdeniz ve Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye bir müdahale söz konusu olabilir. Doğu Akdeniz’deki yığınak, enerji çevreleri üzerindeki kavganın sertleşmesi, Türkiye’yi bölgenin dışına itme çabaları, Ege’de İsrail ve Yunanistan’la birlikte Türkiye’yi kışkırtma çabaları.Bunlar sıradan, olağan gerilimler değil.
 • Sertaç KarakeçiliSertaç Karakeçili4 ay önce
  Ticaret savaşı yeni mi başladı? Günaydınlar! Tramp iktidarıyla başladı devam ediyor.. Sizde Erdoğan'ı içeriden ve dışarıdan kuşatma duvarı inşaatına malzeme taşıyorsunuz...
 • KehribarKehribar4 ay önce
  kafa bulandıran cümleler yaz bakalım nereye kadar... Açık net adresi belli bir duruş yok.. Fe'mi'nin yöntemi

Günün Özeti