30 Ağustos

29 Ağustos 2019 Perşembe

30 Ağustos, Zafer Bayramı mı yoksa yeni komuta kademesinin belirlendiği gün mü?

Tabii ikisi de! Ama zihinlerde öncelik hangisinde!.

Çanakkale, Mondros Mütarekesi, Sevr, Lozan, İnönü savaşları, Sakarya Meydan Muharebesi, Çerkez Ethem, Topal Osman, Taksim Anıtı hangisinden başlayalım. Taksim Anıtındaki Rus generalinin orada işi ne? İstanbul’u kimler işgal etmişti, sonra kimlerle kardeş olduk ya da Kurtuluş Savaşında bize para ve silah veren ülke hangisi idi!.

Almanlarla birlik olup Ruslara saldırdık. Ruslar İngilizler ve Fransızlarla birlik olup bize saldırdı. Sonra İngilizler Yunanı destekledi Anadolu’yu işgal ettirdi. Anadolu’daki ilk cumhuriyet olan Kars İslam Cumhuriyetini yıktı. Sonra Türkiye Cumhuriyetine doğru giden yolda, Sakarya Meydan Muharebesinde Ruslar İngilizlerle birlikte Yunan ordusunun ilerlemesini durdurmak için bize yardım etti. Bize anlatılan Kurtuluş Savaşı bu kadar karışık-karmaşık değil. Mefahirlerde hikayeler çok basit ve nettir. Kahramanlar ve hainlerden ibaret bir dünyada kafa karıştıran detaylara yer yoktur.

Ha, sahi ilk kurşun Yunan işgaline karşı İzmir’de sıkılmadı. Hatay Dörtyol’da Fransız işgaline karşı yapıldı. Sonra mı, Yunanla kardeş, İngiliz ve Fransız’la “dost” olduk, Taksim Anıtını da bize İtalyan dostlarımız yaptı! Zafer anıtımızı onlar dikti anlayacağız.

İstanbul’da Misak-ı Milli’yi kabul eden “Meclis-i Mebusan” binası nerede! Ya da “Bab-ı Ali” deyince aklınızda olan ne? “Halife nerede otururdu” desem ya da “Bizans İmparatoru nerede otururdu”. Patrikhanenin nerede olduğunu bazılarınız bilir de, Kadıköy Metropolitliğini sorsam! Heybeliada’yı bilen Kaledion Metropolitliğinden daha fazladır. Mesela kaç Kemalist, Mustafa Kemal’in Papa Eftim’e kurdurttuğu “Türk Ortodoks Kilisesi”nin yerini bilir.

Bilmeyiz, bilmediğimizi de bilmeyiz. Öğrenmek için de bir çaba göstermeyiz.

Ye iç eğlen! Her yerde kulaklığı kulağında müzik dinleyen insanlar görürsünüz. Sahi bu notalar bize neyi anlatır. 

Ansiklopedilerde anlatıldığına göre, notaların Do, Re, Mi.. diye, yani bugünkü şekliyle adlandırılmasını, 10. yüzyılda yaşamış bir Milanolu keşiş olan Guido d’Arezzo yapmıştır. Bu adları da, bir ilahinin her bir satırının ilk hecesinden almıştır.

Müzikteki matematiksel gizemi ilk keşfeden kişi olarak Pisagor (Pythagoras, M.Ö. 530-450) gösterilir. Hani derler ya Mevlana semayı demirci dükkanının önünden geçerken demir dövenlerin ritminden esinlenerek bulmuş. Pisagor’un müziğin içindeki matematiği bir demirci dükkanının önünden geçerken keşfettiği rivayet ediliyor.

Çok daha önce yaşayan Hz. Davud’un Zebur’u, davudi sesiyle ve güzel bir makamla okuduğunu biliyoruz. 

Seslere ad vermeyi ilk düşünen kişinin Romalı filozof Boethius (M.S. 480-524) olduğu da söylenir. Tabii bütün bunlar batılıların uydurması. Yoksa Asya ve Afrika da, Mezopotamya’da çalınan birçok müzik aleti var, vurmalı, üflemeli.. Latin Amerika’da da. Mesela MÖ 5-8 YY’a ait Orta Asya menşeli ve Türklere ait müzik notalarından söz edilir. Bunlar: Su Luo Mi, Bi Qi Er, Wei Qing Tang Tang, Sheng Ming Yue, Shang Yuan Yue, Ping Diao Huo Feng,. Yidushi, Xixi Yan, Santai (Türk Santai), Wu Mei Niang. Her şey batı literatürüne bağlı olunca, tabii biz kendi musikimizden bile haberdar olamıyoruz. O zaman da “Milli Egemenlik” ve “Zafer” sadece bayram olarak kalıyor. Topraklarımız işgalden kurtulsa da beynimizi, midemizi işgalden kurtaramıyoruz. Sahi kaç kişi Hamparsum Efendiyi bilir ya da hangimiz kendi musikimize ait kaç makam sayabiliriz?!.

Bu nota dedikleri şey de evrensel değil. Evrenselliği genel kabulden geliyor. Yoksa bir zorunluluk yok. Batı müziğinde 12 tek ses var, biz de 24 çift ses. Ama sonuçta kötü müzik iyi müziği kovuyor. Zehirli  sarmaşıklar sebze ve tahılı yaşatmıyor.

Do-Re-Mi.. derken bu seslerin her birini bazı ülkeler bir harf ile adlandırmayı tercih etmiştir.. Bugün bile bu  notaları do re mi yerine A.B.C. vd. diye adlandıran İngiltere ve Almanya gibi kuzey ülkelerinde bu geleneğe sahip çıkan ülkeler var. Bu uygulama   Boethius’tan kalmadır. Mesela Alman besteci Carl Orff “Orff metodu”nu enstrümanlara bu formatta uygulamıştır.. Buna göre C do, D re, E mi, F fa, G sol, A la, B si (İng.), H si (Alm.) sesine karşılık gelir. Notaların (notası hariç) bugünkü şekliyle isimlendirilmesini ilk olarak 11. yüzyılda yaşamış bir din adamı ve müzik teorisyeni olan Guido d’Arezzo olmuştur. 1030 yılında manastırında verdiği müzik dersleri için pratik bir nota sistemi geliştiren d’Arezzo, Saint Johannes (Aziz Yuhanna) ilahisinin ilk hecelerinden yola çıkarak notaları isimlendirmiş. 8. YY’da Pausl Diaconus tarafından yazılan ilahinin sözleri şu anlama geliyor:

(Do, eskiden Do yerine “Ut” deniyordu) Ut queant laxis: “just as your servant” Sadece senin hizmetçilerin,

Resonare fibris: “may sing freely” Özgürce ilahi söyleyebilir.

Mira gestorum: “of the miracles” Harikalar yaratan kahramanlıklar

Famuli tuorum: “of your Works” (ve) bu işlerle ilgili mucizeler hürmetine,

Solve poluti: “release the stains (of sin)” Günahlarımızın lekelerini sil hayatımızdan,

Labii reatum: “from their lips” Azizlerin dudaklarından düşmeyen dualar izzetine,

Sİ.Sancte iohannes: «Saint John» Aziz John. (Aziz Yuhanna hürmetine) Daha Sonra 13.YY’da yine Aziz Yuhanna ilahisindeki Sancte Iohannes kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen Si adını aldı. “Si” İtalyancada aynı zamanda “Evet” anlamına geliyor.

Ha! Bu arada biz laik bir ülke idik değil mi! “Oh my God!”

30 Ağustos dedik de, İstiklal Harbinin ardından yazılan İstiklal Marşımızın güftesi yerli olsa da müziği yabancı. Yine bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin marka anıtlarından Taksim Anıtı, Anıtkabir, Meclis sahi bunlar hangi mimarinin ürünü. Ya da yediklerimiz, giydiklerimiz, içtiklerimiz ne durumda!. Biz İHA’ları yaparken, onlar su firmalarını ele geçiriyorlar, aile yapımız elden gidiyor.

Bize ezberletilen şekli ile “30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkomutan olarak katıldığı ve kazandığı, Yunanın denize döküldüğü, Başkomutanlık meydan muharebesi zaferi kutlu olsun.”

Selâm ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Kasirga_69Kasirga_6913 gün önce
  Sizin yorumlarınız sizin düşüncelerinizin sonucudur.gerçekle alakası olmayan yorumlar tabiki..tarafsız olamayan bir aydın ,sözde..
 • Aliaddin ÖZİŞAliaddin ÖZİŞ14 gün önce
  Dilipak; saydın saydın da ( şu'nu ,bu'nu,o'nu batılılar değil de müslümanlar icat etmiş) de !!!Gel Dilipak ,öz'e gel !Bu gün evinde okulda hastanede ,haytının her safhasında kullandığın hangi alet,hangi ilâç,hangi aşı,senin. Senin olan ne var? HİÇ !!!Hadi al o "HİÇ" ini de git Allah aşkına. Bir daha da taksiye,uçağa,trene binme,benim bulduğum aşıları kullanma,Benim ürettiğim ilâçları kullanma. Benim keşfettiğim radyo dalgaları-ultraviyole ışınlarının kullanıldığı aletleri kullanma !Ne derin sayın " HİÇ " in sahibi.
 • adem kıral adem kıral 16 gün önce
  baziyorumculara özellikle ferhat abakın muhteremleryunan egeyiişgal etmiş eskişehir e kadar işgal altına almış bölgedeki kadın ve kızlara tecavüzler zulumlerevler yakılmaya ekip biçtikleriyakılmayabaşlanmışbazıkadınlarkızlar intihara başlamışmustafa kemal'inmilliyetçi ordusu hazırlık yapmış millettüm gıdasınımilli orduya vermişyıkılmaz denilen aşılmaz denilen yunan mevzileri paramparça edilmişbunu aynenistanbul ve londra muhabirleri tarafındangünlükhaberlerleamerikada yayınlananvaşingtonpost gazetesi yazıyor mevziler darmadağınık edilen yunan askerleri kaçıyorkacarkendeevler yakılıyor kadınlara kızlara tecavüzzulumler bu ordu hiç dinlenmiyorçünkü yapılanları görüyor ne kadar hızlı olurlarsamillete verilen zararönleyecektiyine aynı gazetediyorkibumuhteşemzaferhindistani işgal edeningilizleri sarsacakhintlileri etkileyecekdemişleryine indira gandi biz ingilizleritanrı bilirdikyenilmez bilirdikfakattürkler30 ağustostabu düşüncelerimiziyerle bir yaptı özgürlük ateşini yaktı demişancak sizlere anlatamamışmüslüman türk milletitarih sahnesinden ayrılacaktıadımızdimitrivehelga olacaktıbunun için mimustafa kemal-adüşmansınızdindar değilmiş bananehesabını o verecekben kendimallahım ve sevgili peygamberime nasılımona bakmaz lazımbu ülkeye tarikat ve cemaatler kadar zarar veren kimse yokallahım külhakkıyla gelmeyin diyorkül hakkı ve adaletişte dinimiz budur
 • 1881188116 gün önce
  Rahibe ortusunu milletin basina sardi gitti.
 • AbdulkayyumAbdulkayyum16 gün önce
  Sağlık Bakanlığı gerçek anlamda yasal sorumluluklarını yerine getirmediği müddetçe ülkenin en şerli meşru ve asalak kurumudur.Bütçeden en büyük payı alan, fakat yararı fazla dokunmayan devlete ve millete en büyük angarya  olmuştur. Yurttaşların gıdalarla zehirlenip hastalanmasına göz yuman, gerekli tetbirler almayan, halkı zehirli besinler hakkında bilgilendirmeyen, ilaç firma ve özel hastanelerin emirlerine amade olan bu asalak ve şerli kurum cüreti nereden alıyor?Formaliteler dışında şimdiye dek kanuni yükümlülüklerini yerine getirdiğine pek rastlanmaz.Kronik hastalıklar hususunda hiçbir başarısı olmayan Sağlık Bakanlığı denilen bu meşru mafya  avaneleriyle birlikte her nasılsa sihirbazlıkla yıllardır Bütçe'den en büyük payı almada çok hünerli ! Muhalefet döküntülerini bir kenara bırakarak oylarımızla baş tacı ettiğimiz Erdoğan da üzerimize taht kurup husye sallamaya alıştı. Emrindeki söz konusu parasit mafyaya hesap sormaktan aciz ! Bedenindeki zehir ve sihrin tesiri etkisinde olan Devlet Başkanı heva ve heveslerini ilah edinmiş sadece sihirbaz dalkavuklarla haşır neşir olup tahtından başka hiçbir hususu düşünecekhalde değil. İzzet ve şerefi azgın münafık ve kafirler nezdinde arıyor ! Kendisi de tükettiği zehirli gıdalar neticesinde hortlağa dönüşmüş, farkında bile değil. Hasta yurttaşlardan bu kuruma tepki gösterilmesi beklenemez. Hele hekimler gerçekte hastalıkların  azalmasını değil aksine çoğalmasını temenni ederler. Onlar da bu sahtekarlıklarını alenen ifşa edemezler. Zira velinimetleri hem devlet hem de hastalardır. Meşru sağlık mafyası tahtını Hazine ve hastaların üzerine kurmuştur. Üniversitelerde tıp adı altında öğretilen sadece Latin zehirleme, sihirleme kesme ve biçme sanatıdır. Bu tıbbi hokkabazlık her imkana sahip ve resmi olarak dünyada yaygın olmasına karşın 4 milyar 700 milyon çaresiz insan inim inim inliyor. Lakin onları duyacak ve anlayacak ne hekim ne de devlet var.
 • YetkinYetkin17 gün önce
  Sayin dilipak vakiflarin meclisteki mebuslarin ve gazetelerin fetoile olan ilişkileri olmuşmudur varsa bunlarla ilgili sizden ses getirecek yazılar yazarsımisinz
 • Ben vural savaş.. Laiklik elden gidiyoooooorrrrBen vural savaş.. Laiklik elden gidiyoooooorrrr17 gün önce
  Jön salaklar ve ittihat gafiller cemiyeti nin artıkları bu bağnaz dogmacı yobazlar sabetaycı jakoben lerin uyduruk tarih kitaplarıyla büyüyen nesil işte böyle beyinleri iğdiş edildiği için Osmanlı ya ağız ishali olmuş gibi kin kusan tipler bunlar
 • EmeklEmekl17 gün önce
  MARŞHAL yardımı rahmetli Menderes’in zamanındaydı bugün nasıl kandırıldıysak o Zamanda rahmetli Menderes kandırılmıştı 3 milyon dolar sözü veren abd 300 bin dolar vermiş ancak antlaşmalar imzalanmış NATO’ya bağlı olmadığımız halde Kore’ye abd yaranmak için askerde göndermiştik
 • BülentBülent17 gün önce
  Memura reva görülen bu zam insanca yaşama uygun mu memursen göz bebeğimiz deniliyor ancak bize görülen bu zam oranı ile bağdaşır ahde vefa denilirse yüzde %26 zam mı nereye koyacağız. Sevgi, selam ve dua ile...
 • felaket dellallığıfelaket dellallığı17 gün önce
  Son cümlesi atatürkle biten yazının sahibinin son sözü hayırlı olur inşallah!
 • FerhatFerhat17 gün önce
  Siyonizmin tekelindeki liberizm ve ademi merkeziyetçilige dayanan Deccaliyet düzeniniz kurulmasina vesile olan cumhuriyet ve 30 ağustos bayraminiz kutlu olsun. Inanin bu faizli, zinali,alkollü, bol gayli ve lesbiyenli ve hatta kadinlarimizi ve kızlarımızı iffetsizlige ve asilige sürükleyen düzenin değerini iyi bilmeliyiz. Zira Biz bu liberalizm merkezli düzeni zafer ve destanlar yazarak kurduk. Onlarin Tanrı olarak bildikleri Luzifer onlardanrazı olacaktir muhakkak. Hasan tahsinler kurşunu sıktı ama onlar bilinen ve disaridan gelen düşmanlara sıktılar, fakat bu deccaliyet düzenine bizi esir eden aramizdaki hainleri görmezden geldiler ve malesef birileri bize onları kahraman olarak yutturdular.
 • BALAMBALAM17 gün önce
  Nuh (a.s) ın Hayatından kısa bir bölüm. "Rivayete göre insanlar Hz. Nûh’a kadar tevhid inancıyla yaşamış, putperestlik ilk defa Nûh’un kavmiyle ortaya çıkmıştır. Kur’ân-ı Kerîm’de, “Dediler ki: Tanrılarınızı bırakmayın, ilâhlarınız Ved, Süvâ‘, Yegūs, Yeûk ve Nesr’den vazgeçmeyin” meâlindeki âyette (Nûh 71/23) Nûh kavminin taptığı putlardan bahsedilmektedir. Bu isimler başlangıçta iyilikleriyle temayüz etmiş kişilere aitti. Ölümlerinin ardından bunların heykelleri yapılmış, daha sonra insanlar onları Allah ile kendi aralarında aracı olarak birer tapınma objesi yapmıştır."
 • Ergun olgun Ergun olgun 17 gün önce
  Sayın dılıpak bunu ogrenın.. TURK DEVLETLERİ BİZİM... OSMANLI IMPARATORLUGUDA BİZİM... TURKIYE CUMHURİYETİDE BIZIM...bırı ıcın dıgerınden vazgecmeyız...BIZ IKI MUSTAFADAN VAZGEÇMEYİZ BİRİ PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA S.A.V VE DIGERI DE GAZI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK... BEKTASI ANLAYISINI OGREBMENIZ DILEGIYLE...
 • CanCan17 gün önce
  Çok zaman yazıları nı okurum bu yazında ne anlatmak istediğini anlayamadım...
 • KURŞUNLU YORUMKURŞUNLU YORUM17 gün önce
  Deniz rumuzuyla yazan çok bilmiş. Emperyalistlere laf etmezmişiz, emperyalistlerle mücadele edenlerle uğraşırmışız... Emperyalistlerin formatladığı beyninle mi emperyalizme karşısın? Onlara ait ne varsa aldıktan sonra karşı olsak en olur olmasak ne olur. Fiziki olarak bir vatanımız var şükür ama beyinlerimiz işgal edilmiş haberimiz yok. Başımızda İngiliz valisi olsaydı yapılan devrimleri yapamazdı. Devrimleri kalkınmak için yaptık değil mi? Bizimle birlikte yıkılan, sonra bir daha yıkılan Almanya'ya bak sonra bize bak. Belki farkı anlarsın. Milletin karnı açtı da 1946'de gidip ABD'ye yalvardık, ne olur bir iki kemik te bizim önümüze atın açız. Onlar da Truman Doktirini'nini dayatıp, Marshall Yardımı'na bizi dahil ettiler. Yuları emperyalizmin kralına kaptırdık sayenizde... Emperyalistlerle mücadele edenlere bak...
 • Mehmet Mehmet 17 gün önce
  Maraş in zenginleri hee yerde olduğu gibi ermeni. Abd li general motors un sahibi de maraşlı ermeni.Neden başarılar.caliskanlar,dürüstler,ticareti biliyorlar ve en önemlisi her darbede yeşil sermaye gibi yok edilmediler.
 • YetkinYetkin17 gün önce
  Sayın dilipak vakıfların ve millet meclisi mebuslarinin sizce der o ile ilişkileri var midir varsa bu konuyla alakalı ses getirecek yazılar yazar misiniz saygilar
 • Ali rızaAli rıza17 gün önce
  Sayın hocam Atatürk ün adını anarak zafer bayramımızı kutlamanızı sevinç ve şükranla anıyorum çok büyük bir gelişme , aramıza hoş geldiniz ,
 • Deniz Deniz 17 gün önce
  Devletler başka devletlerle çıkar ilişkilerine göre dostluk kurarlar sayın Dilipak ! Aslında bal gibi bilirsiniz ama işinize gelmez ! Daha düne kadar komünistler Rusya ya diyen siz siyasal İslamcılar şimdilerde ruscu oldunuz ama bundan zerre bahsetmezsiniz ! Suç sizde değil sizin düşünce tarzınız olan siyasal islamcılıkta , çünkü en kaypak en omurgasız akımdır siyasal İslam ,iki yüzlüdür her zaman ! Sayın Dilipak notalara takmışsınız ama çok iyi bilirsiniz ki İslam müziği en hafif tabirle mekru sayar ! Hatta haramdır diye fetva veren vardır değil mi? Ama lafa gelince müzikten saldırırsın cumhuriyete ? Ekmeğini köpürte köpürte yediğiniz cumhuriyete sırf kurucuları sizin gibi değil diye kufredersiniz ! Güce tapanlara laf etmez o emperyalistler le savaşanlara laf söylersiniz ...
 • S.Oğuz.S.Oğuz.17 gün önce
  Sayın Dilipak " bize anlatıldığı kadarı ile... zafer bayramınız kutlu olsun " yazmışsınız. 30 Ağustosun nasıl anlatılmasını isterdiniz? Bunu net açıklamamışsınız. Keşke açıklasaydınız nasıl anlatılmasını istediğinizi.
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ17 gün önce
  Abdurrahman Hocam; öyle şeylere vesile oluyorsunuz ki, Allah sizden razı olsun. Bir Hadis'i Şerif var ki, ben sabaha kadar uğraşsam insanların kafasına sokamazdım. "Fayda vermeyen ilime" bu yazıdan daha güzel bir örnek bulamazdım! Kalem tutan ellerinize sağlık. (Allah'ım, fayda vermeyen ilimden sana sığınırım. (Hz. Muhammed (s.a.v).) Bakın: İnsan beyni asla sınırsız değildir, belli bir kapasiteye göre yaratılmıştır. Bir örnek verecek olursak; akıllı telefonlar gibidir. Telefonlarımıza gereğinden çok yükleme yaptığımız zaman ya da hafızası dolduğu zaman hızı yavaşlamaya başlar ve bazı fonksiyonları çalışmaz. İşte insan beyni de aynı bunun gibidir. Beynimizi ne kadar işe yaramaz, faydasız ve gereksiz bilgilerle doldurursak performansı da o kadar çabuk düşer ve kırk yaşından sonra bunama belirtileri ortaya çıkmaya başlar. İşin kötü yanı; telefonlarınızın hafızasını silip fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz ama beyninizi asla. Onun için, her türlü bilgiyi beyninize zorla sokmaya çalışmayın. Faydalı ve değerli şeyleri öğrenin. (Allah'a emanet olun).
 • NihayNihay17 gün önce
  Abdurrahman bey, ya yazmasaydiniz ya da yazinizin basligini 30 Agustoskoymasayfiniz.Ne yapmak istediginizi sahsrn brn snlamadim.Selamlar.
 • ABDURRAHMAN ABİABDURRAHMAN ABİ17 gün önce
  allah ve rasulü bana ne yaptı biliyormusun önce gönlüme girdiler hiç kimse onlar kadar güzel değildi ama onlar çok özeldi sadece havasa hastılar bizler ancak iman eder gücümüz yettiği kadar da emirlerini yerine getirebilirdik onlarla birliktelik bizim gibi avam için değildi önce bu zihniyeti yıktılar biz ulaşılmaz değiliz bir adım uzağındayız elini uzattığında elinin tutacağı eliz ümitlendim heveslendim zannettim ki her halimle beni nefislerine kabul edecekler ne kadar koştuysam onlara ulaşamadım gökkuşağı gibiydiler onlara ne kadar iltifat edersem edeyim istediğim ilgi alakayı bulamıyordum yanımdaydılar ama aramızda uçurumlar vardı yeri geldiğinde sevdiklerine muhabbetlerini sunuyor beni kıskandırıyorlardı birgün farkettim ki onların dünyasında yaşamak için o dünyanın kadını olmalıyım ne zaman nefsime varlığıma musallat olan küfürleri terkettim beni dünyalarına dahil ettiler bugün hala imanı zulümle kirli bir Müslümana gönlüm kaysın peygamberler ordusu beni terkediyor ben onu gönlümden çıkardığım zaman onları yanımda buluyorum zararı olmayan her kafirle kardeşlikten ne kadar farlı öyle değil mi allaha emanet ol
 • Bir DostBir Dost17 gün önce
  Davut kafan karışmasın Hoca diyor ki: Birinci Dünya savaşını kaybettik. Bizi yenen devletler, biz savaşı kazanmış gibi bize tarih yazdılar diyor. Yani 7-1 kaybettiğimiz bir futbol maçında, attığımız bir gole seviniyoruz, yediğimiz 7 golü unuttuk diyor.
 • tacettin tacettin 17 gün önce
  ille bir geri vitese takılacak...ille hafif bir kibirle dalga geçilecek..ille bir yok sayılacak...hocam öyle yada böyle;Türkiye diye bir vatan var mı?lazıyla .çerkeziyle,yahudisiyle,ermenisiyle...kendini Türk diye ifade eden bir millet var mı?milletin dili türkçede birlik var MI?vatan dediğimiz toprağımızda ;mühendisi.doktoru,ilahihatçisi,öğretmeni... var mı...? var oğlu var... hadi bir taş üstüne taş koyunda edep yerleşsin örnek bir dindar olarak...hadi bir taş üstüne taş koyalım da felsefemiz olsun ahlak...bakınTÜRKİYE 6.viteste nerelere gidecek kimbilir ,öyle yada böyle yapılanlara ,taş atmayı bırakırsak..selam ve dua ile
 • İZMİRLİİZMİRLİ17 gün önce
  ÖLEN YUNANLI SAYISI SEKİZBİN, ŞEHİT SAYIMIZ İKİBİNBEŞYÜZ İMİŞ..
 • hercaihercai17 gün önce
  ''Bunlar: Su Luo Mi, Bi Qi Er, Wei Qing Tang Tang, Sheng Ming Yue, Shang Yuan Yue, Ping Diao Huo Feng,. Yidushi, Xixi Yan, Santai (Türk Santai), Wu Mei Niang. '' BUNLAR NOTA MI, ANLAYAMADIM. INTERNETTE ARADIM AMA BISEY BULAMADIM.
 • alioğlualioğlu17 gün önce
  karma karışık bir yazı olmuş günümüzün satırlarda yansıması
 • ne diyelim ne demiyelim.ne diyelim ne demiyelim.17 gün önce
  30 agustos ve cumhuriyeti kuranlari asagilayan zihniyetler 16 devletinde sonunu getiren zihniyet.sorulduklarinda dinden dem vururlar.oysa dine en buyuk ihaneti edenlerde onlar. Bob baskani olanlar.irakin suriyenin vs ulkelerin buduruma gelmesine sebeb olanlarda ayni.cimbizla cekip islerine gelen yerleri halka kin ve nefret ekenler de bunlar. ALLAH islah etsin ne diyeyim. Haramzadelerin obur tarafta yukleri agir.
 • İsmail AGARİsmail AGAR17 gün önce
  Peki İstiklâl savasını bilmediğimiz birileri yaptıda, Atatürk onun adını sildirip,tarih kitaplarına kendi adınımı yazdırdı.İNSAF...
 • ATATURKCUATATURKCU17 gün önce
  BIZI ORTADOGU BATAKLIGI VE ORTACAG KARANLIGINDAN KURTARAN BUGUNU 100 SENE ONCE GORUP IC SAVAS KAOS FAKIRLIK YASAYAN SURIYE IRAK AFGANISTAN LIBYA SOMALI FILISTIN ARAKAN YEMEN GIBI OLMAKTAN KURTARAN M.KEMAL ATATURK VE SILAH ARKADASLARINA BINLERCE TESEKKUR ALLAH ONLARDAN RAZI OLSUN
 • KamilKamil17 gün önce
  Su firmaları gibi güvenlik şirketlerinin de %70 i yabancıların elinde ama bu ülkede ülkeyi ve milleti düşünecek idareci ne iktidarda ne muhalefette bulunmamakta. Yurdum insanı her geçen gün daha da tembelleşiyor ama daha fazla şey bildiğini sanıyor. Sonumuzu el birliğiyle hazırlıyoruz.
 • gencoglugencoglu17 gün önce
  bakıyorum kamalistlerr saldırıya geçmişler ne ayaksınız len siz he ne işiniz var burda siz dağa taşa her metrekareye yaptırdığınız putlara tapmaya gitsenize putperst gerici yobazlar
 • Sancar Sancar 17 gün önce
  SENE 2002 , TÜRKİYE DE DİNCİLERİKTİDAR OLDU...... İSRAİL ÖNCEDEN DE RAHATTI......AMATARİHİNDEHİÇ BU KADARRAHAT OLMAMIŞTI...... BİZİMDE EŞ BAŞKANI OLDUĞUMUZ BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ ..... İSEVİVE MUSEVİLERLEBERABERARABLARA BAHAR GETİRMEYE KALKTIK...... BAHAR İSRAİLE GELDİ, KARAKIŞMÜSLÜMANLAR..... PKK SURİYEDE,USA URFA DA..... BİZ BU B...KU NİYEYEDİK?!...
 • nurinuri17 gün önce
  Üstadım. aloo, duyuluyormu??? biz dünyadayız hadi sen de gel !!?? millet Dinini, İmanını,Akaidini bilmiyor.notayı bırak.Elbette bilelim,öğrenelim! Aile bitmiş,nesil kötü sinyaller veriyor? Siz gibi önde olanlardan yararlanmak İSTİYORUZ. Vesselam...
 • Namık Kemal Namık Kemal 17 gün önce
  Kuvvacılarï vatan haini gören ,millet olma ve Uluskavramına alerjisi olan arap sevicileri 30 agustos zafer bayramını kavrayamaz.Bu ülkeyi ;,aklı ve bilimi rehber edinmis cesur ,vatansever kadrolar kurmuştur .uyanın artık çağa ayak uydurun, ne araptan, ne şıhtan ne de tarikat vs gibi karanlık yapilanmalardan uzak durun.Osmanlının sonunuda bu 3 güruh getirmiştir. Bırakın artık Atatürk veCumhuriyet düşmanlığını..selam ve dua ile
 • FerhatFerhat17 gün önce
  30 ağustos gününü ve çanakkale muharebesini bir zafer gibi görüp kutlayanların vay haline. Aslında bu günler bizim karanlığın zilletine gömüldügümüz günler olarak anılması gereken ve vermiş olduğumuz sehitlerimiz yüzünden kederlendip yad ettiğimiz günler olmalı. Nitekim bu günlerden ibret almmamız ve iblisin ve onların yeryüzündeki yegane varisleri masonların hilelerine karşı uyanmamiz gerektiğini idrak ettiğimiz günler olmalıdır. Allah cc o günlerde işgalcilere karşı iman gücü ile göğüsgeren sehit yada gazi düşen bütün atalarimizin ruhlarini şaad eylesin. Zira onlar zillete karşı iman dolu gögüslerini siper etmişlerdi bizim gelecehimiz için. Fakat inkarcıların gözleri var görmezler, kulakları var işitmezler, kalpleri var hissetmezler, zira rabbimiz kerim kitabinda ınkarcıları tarif eder iken ademoğullarının çoğunun gönülden iman etmemiş olacağini ve bunlarin gözlerinde kalın bir perde, kulakları ve kalpleri ise mühürlenmiş olacaklarını ve çoğu ademoğlunun bu hallerinden dolayı iblisin hilelerine göğüs geremeyeceğininden zikr edilmiştir. Halbuki iblis ve iblisin yeryüzündeki yegane varisleri masonlar ademoğullarınıdünya hayatı ve onun süsü ile meşgul etmekte. Bunlar ise dünya hayatını malesef bir eğlenceden ibaret oldugunu zannetmekteler. Halbuki iblisin varisleri masonlar yeryüzünde fesad cikarabilmek için muhkem bir şekilde çalışmaktadırlar. Halbuki Adem oğulları sadece başlarını kaldırıp etrafa bakmaları gerekiyor, zira tanzimat döneminde LiberalLEŞme sürecini başlatan ittihat ve terakkici (jön türklerin) mason localarını gayelerinin apaçık Allah ın yeryüzündeki nizamını bozmak olduğunu idrak etmeleri gerekirdi. Birinci dünya savaşindan önce Rotschild hanedanlığına ait masonik ve siyonist guruplar aynı sinsilik ile Avrupada ki diger aristokratik rejimleri avuçlarının içine almayı başararabilmişler. Hatta fransadeki aydinlanma hareketi olarak nitelendirilen Liberalizm merkezli ihtilal ve düzenin kurulmasindaki maddi desteği bunlar sağlamıştır. Rus çarı 2. Alexanderi öldürtüp kizil devrimi finansa eden güçlerin arkasinda gine ayni masonik ve siyonist güç olarak taninan Rotschield ve Trotzki gibi güçler bulunmskta idi. Delil olarak Rotschielde ait Kuhn Loeb ismindeki bankasinzamaninda 40 milyon dolar gibi mevla yardim etmiştir kizil devrimin gerceklesebilmesi icin. Dolayısıyla söylemek istediğim husus şu, topraklarimizda kurulmuş olan Liberalizm merkezli bozuk düzenin tohumlarida 1. dünya harbinden önce yerli siyonit ve masinik gücler tarafindan atılmıştır. Neticede iblisin yerli varisleriittihat ve terakkici masonik güçler osmanliyı 1. Dünya harbine kontrollü bir şekilde sinsice sokmuşlardir ve yenik düşmesini saglamişlar ve kapitule etmesini saglayarak topraklarimizda Liberalizm merkezli düzeni kurarak bize sapkın bir Düzeni armağan etmişler. Bizim basimiza gelenlerin benzeri avrupadaki aristokratik rejimlerinin hepsinin başina gelmistir. Iblisin varisleri yeni bir finans sistemi oluşturmuş ve aristokeatik rejimlere vermis oldukları borclar ile birbirine karşı savaş durumunda olan monarşik ülkeleri savaş icib getekli olan techizatlari alabilmeleri icin sinsice bunlari borclandirmak ile yetinmemişler ayni zamanda birbirlerine karşı savaşmalarini saglamişlar. Dolayısıylabunlarin fransizin ve yahut türkün yada yunanin yada hiristiyanin yada yahudinin yada müslümanin kazanması gibi bir gayeleri yok. Tek gayeleri kargaşa ve savaş ortami yaratarak ademoğullarının birinci ve ikinci dünya savaşlarinda olduğu gibi birbirinin canina düşmesini sağlamak ve ademogullarını kiyamet gününe kadar Allah ın bize emr ettiği doğru yoldan saptırarak bizi karanlığın zilletintine cekmek. Mevcut düzen halen iblisin vesayeti altindaki düzen olduğunu idrak etmeliyiz, aksi takdirde sonumuz hüsran olacak.
 • hüseyinhüseyin18 gün önce
  Bize yardım eden RuslarYahudi Ruslar yani Bolşevikler.Putin Lenin in Yahudi olduğunu açıklamıştı. Orhan Pamuğun dediği gibi Sabetayistler sonlarının Yahudiler gibi olmasını istemediler.Bir Devlete ihtiyaçları vardı o devlet kurucusu oldukları Türkiye Cumhuriyetidir. İlk İsrail Cumhurbaşkanı Chaim Weizman ' ın dediği gibi biz Yahudiler yıkılmaz denen devleti yıkıp 20.yüzyılda 2 tane devlet kurduk.
 • MERDANOĞLUMERDANOĞLU18 gün önce
  düşmanı yenenlere kin besleme düşmana teslim olup ülkeyi fransıza ingilize italyana yunana dağıdanlara orduyu lağv edenlere limanları teslim edip mondrosu imzalayanlara kin besle beğenmiyorsan da onlar gibi ingilizin gemisine binip gidebilirsin
 • AntiCHP zihniyetiAntiCHP zihniyeti18 gün önce
  Terör gruplarının ve inaçsızların Temsilcisi olan Ekrem İstanbulda Solcu Rus yalakası olan NazımHikmetin sarf ettiği cümlelerden alıntı yaparak kutluyor.Neden Nazım Hikmet son zamanlarında Ruslara yalakalık ettiği için mi seçilmiştir.CHP zihniyetinde olan hiç bir kutlamayı desteklemekneyi başarmışlardır bazı şeyler için ne bedeller vermişlerdir???İttihat terakkiçiler ne verebilirki?
 • Recep ÇetinRecep Çetin18 gün önce
  Sn.Abdurrahman Dilipak,aklınız here şeye,her yere eriyor. Akp iktidarına,herkese akıl veriyorsunyz ama aklınızın yetmediği, ermediği bir tek "ATATÜRK'ün kurduğu Cumhuriyet" .Hala derinlerde bşr şeyler arıyor,kazanılan kurtuluş savaşı ve 30 ağustos meydan savaşından kuşkular içindesiniz.Evet Rusya kurtuluş davaşında silah,mühimmat,her türlü askeri yardımı yapmıştır Türkiye'ye.Hatta para göndermiştir.Atatürk bunların hepsini zaptı rapt sltına aldırmıştır.Tabii Rusya,o zamanki Sovyetler Birliği bunları babadının hayrına vermemiştir.İngilizler,Fransızlar Galip gelmesşn,Türkiye'yi ele geçirmesşnler.ç dşye.Yani çıkarını gözetmiştir.Mustafa Kemalin Taksin anıtına Rus generalin resmşni ysptırması, yaptıkları ise bir JEST'tir.Bunu mu anlayamadınız?
 • Recep ÇetinRecep Çetin18 gün önce
  Sn.Abdurrahman Dilipak,aklınız here şeye,her yere eriyor. Akp iktidarına,herkese akıl veriyorsunyz ama aklınızın yetmediği, ermediği bir tek "ATATÜRK'ün kurduğu Cumhuriyet" .Hala derinlerde bşr şeyler arıyor,kazanılan kurtuluş savaşı ve 30 ağustos meydan savaşından kuşkular içindesiniz.Evet Rusya kurtuluş davaşında silah,mühimmat,her türlü askeri yardımı yapmıştır Türkiye'ye.Hatta para göndermiştir.Atatürk bunların hepsini zaptı rapt sltına aldırmıştır.Tabii Rusya,o zamanki Sovyetler Birliği bunları babadının hayrına vermemiştir.İngilizler,Fransızlar Galip gelmesşn,Türkiye'yi ele geçirmesşnler.ç dşye.Yani çıkarını gözetmiştir.Mustafa Kemalin Taksin anıtına Rus generalin resmşni ysptırması, yaptıkları ise bir JEST'tir.Bunu mu anlayamadınız?
 • maraşlımaraşlı18 gün önce
  Hocam sen mürekkep yalamış adamsın araştırmacı ve dolu birisin gerçek tarihi bizlerden iyi biliyorsun , şu ahir ömründe Allah cc için bir hizmet etmek istiyorsan gerçek tarihi gerçek kahraman ve hainleri bir yazda herkes bilsin kimin kim olduğunu , rahmetli kadir mısıroğlu da açıklayacaklarımdan sonra kıyamet kopacak küçük dilinizi yutacaksınız demişti. Ama oda anlatamadan gitti , bari bir video yayınlasaydı öldükten sonra yayınlanmak üzere , insanları bilinçlendirmek sizin göreviniz , hala daha gerçekler öğrenilmesin diye nfk put adam kitabı bugün olmuş yasaklanıyorsa demekki gizlenen bir şeyler var ve biri artık çıkıp kral çıplak diye bağırsın , ak partidende bir umut yok oda sistemin uşağı oldu. biliyorum başınız ağrıyacak ama ahir ömrünüzde yapacağınız çok iyi bir hizmet olur. selametle
 • Hakikat Hakikat 18 gün önce
  Ya hoca senin bu yazını bizden başka kim okuyor.Okuyanlara mı bu uyarıyı yapıyorsun. Okuyanlar zaten o gibi teranelerde işi olmaz. Farkında olmadan reklam yapıyorsun.
 • erol alıcıerol alıcı18 gün önce
  kardeşim (hani müslümanlar hepimiz kardeşiz ya)bu yazında gine zırvaladın, bu anlattıkların doğru olabilir, ama sen benin büyüdüğümüz,okullarında okuduğumuz, mutlulukları tatdığımız bu cumhutiyet kuruldu ve 1960 lı yıllara kadar çok nezih ve güzeldi, ne zamanki din bezirganları allah adına zavalllı ahmak mşlletealetlerinden
 • AsaAsa18 gün önce
  Doğru. 30 Ağustosun gizli komutanı Vahdettin idi, savaşı saraydan yönetip kazanmıştı değil mi?
 • erolerol18 gün önce
  CUMHURİYETVE ATATÜRK DÜŞMANI OLDUGUN KESİN UZATIP UZATIPANLATMANAGEREK YOKZATENMİLLETİNDE KAFASINI BULANDIRMA
 • ahmetahmet18 gün önce
  Sayın yazar öyle yada böyle, Eğer Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmasaydı sen şu anda bu köşede bu yazıyı yazamıyor olacaktın. Aynı şekilde cumhurbaşkanlığı makamı diye bir makam da olmayacaktı. Bir Irak tan suriye den farkımız olmayacaktı. Buradaki kürtlere de seslenmek lazım. hdp nin pkknın peşinden giderek bir ırak gibi vir suriye gibi mi olmak istiyorlar. Ha aklı selim Türk vatandaşı buna müsaade etmeyecektir.
 • ABDURRAHMAN ABİDEN VE SEVENLERİNDEN ÖZÜR DİLERİMABDURRAHMAN ABİDEN VE SEVENLERİNDEN ÖZÜR DİLERİM18 gün önce
  habibullah allaha hakkıyla kulluk etseydiniz dualarınızla dağları eritirdiniz buyuruyor ben işimi hakkıyla yapsaydım yeryüzünde saçmalayan bir tek islamcı kalmazdı asrı saadette günah işleyen Müslüman çoktu ama bir tane saçmalayan Müslüman yoktu saçmalayanlar kafirlerle ve münafıklardan oluşuyordu çünkü habibullah kulluğunun hakkını vermişti allahu teala da Müslümanlara saçmalıktan arınmış bir imanla habibullaha yardım etmişti saçmalıyorsanız suç benim size yansıtmamam sorunumu rabbimle çözmem lazımdı size patladım allaha emanet olun
 • Mertürk Mertürk 18 gün önce
  "Biz İHA’ları yaparken, onlar su firmalarını ele geçiriyorlar, aile yapımız elden gidiyor." Yazınıza en can alıcı cümlesi bu. Her yazınızda ,asıl vermek istediğiniz mesajları araya serpiştiriyorsunuz. Cambaza bak olayı ile altımız oyuluyor olmasın. Hele birde suların kullanımının uluslararası yasalara tabi olması sağlanırsa o zaman vay halimize. Küresel ısınma kaynaklı ,artan sıcaklıklar artık tarım için sulama hayati bir hal almıştır. Azalan bu suları basınçlı şekilde ,çiftçinin tarlasına götürmek ile , sulu tarım ile yılda birkaç ürün elde edilmesi sağlanarak , sulu tarım ile verim artırılarak ,ürün bol ve ucuz elde edilmesi sağlanarak,tarıma enbüyük destek verilmiş olunur. Biz ne yapıyoruz ,tarıma destek diye ,IMF dayatması olan tarla sahiplerine dönüm başına para verilerek ,adeta çiftçiye al sana para tarlanı ekmene gerek yok denilmiş tarım ve hayvancılık bitirilmiştir. Tarıma destek demek , tarım girdileri olan ,mazot,gübre,ilaç ,tohum ucuzlatılarak,basınçlı sulama suyu borular ile çiftçinin tarlasına kadar götürmekle tarım desteklenir. Dönüm başına para,ürün başına para ,dana başına para ile ,tarım ve hayvancılık gelişmez. Dönüm başına para , toprak ağalarını ve son zamanlarda büyük miktarda toprak satın alan kişileri zengin etmek demektir. Akıl mantık yukarıdaki söylediklerimi yapmayı gerektirir, inadına yanlış niye yapılır!?
 • GöktuğGöktuğ18 gün önce
  Cumhuriyet demokrasi hukuk Atatürkdüşmanı olduğun her halinden belli. Kafanızın içindeki örümcekler temizlenmedengerçeği kavrayamzsınız
 • Murat VuralMurat Vural18 gün önce
  ... bugünki köşenizi kamu çalışanlarını ... zam oranlarına ayırmanızı beklerdim...
 • Faruk ÖZKANFaruk ÖZKAN18 gün önce
  Sayın Dilipak, Madem soruyon cevaplarını yazsaydınız anıttaki rus generalini. Ortodoks kilisesinin yerini ve niçin kurulduğunu....vs
 • hasan basri erdemhasan basri erdem18 gün önce
  Sayın hocam su dediniz de aklıma geldi. Çok doğru su şirketleri yabancıların eline geçiyor. Birde bunların yerliymiş gibi görünenleri var. MARSU şişesinin yan tarafında ARKIT yazar yazıyor. Suyun kaynağına yakın eski bir ermeni köyü harabeleri var. Yoksa ona bir gönderme mi var. hani sadece merak ettim de. ARKIT ne demek.
 • BilalBilal18 gün önce
  Hangi komutan hangi siyasetçi 'eyvaah islam elden gidiyoor' haydi cepheye demiş ve musluman dedelerimizi sacma sapan ve gereksiz savaşlara sokmuşsa Allah onlarin cehennemde ki azaplarini artirsin. Şu Turkiye nin haline bakiniz her taraf kerhane meyhane olmuş yani bunun icinmiydi bu kadar savaş? Azgin ve sapik yoneticiler saraylarda lux icinde yazasin diye mi bu halk ikide bir savaşlara sokuldu? En son savaşa bakalim her gun şehit haberleri geliyor, kalin ve yuksek duvarlar arkasindan, saraylarda koruma ordusu arkasina gizlenerek Suriye devletini 3 haftada devirecegiz dediler 8 yildir surup gidiyor milyonlarca insan perisan oldu.
 • MUSTAFAMUSTAFA18 gün önce
 • hasanhasan18 gün önce
  Ne hikmetse gerçek tarih, sen ve senin gibilerden saklanmış,heyhaat bu da sana yeni tarih yazma görevi veriyor, yaz bakalım abuk sabuk tarihini :)
 • Aynen katılıyorum Aynen katılıyorum 18 gün önce
  Şimdi bir İş Bankası reklamı yapmışlar,klasik kemalist lafları,şeker fabrikası...M.Kamal yaptı Erdoğan yıktı(!) yalanlarına çağrışım.Zavallı,saf çocuklar da “ben niye yapamayım?” diyor.Yunan’a adaları kim verdi,petrol kaynağı topraklara sahip,Osmanlı’nın himayesindeki ülkelerle bizi kim ayırdı,sınırları kim değiştirdi?!Neden laik Türkiye şimdi müslümanlarla birlik olmakta zorluk çekiyor?Gavurla sahte ittifaklar kurma zilletinde.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 18 gün önce
  – 24 yıl önce Fetullah'ın dergisinde yazdılarTarih 14 Aralık 1994… Fetullah Gülen'in Aksiyon Dergisi yayın hayatına başlar. Derginin yazar kadrosundaki bazı isimler şunlardır: Ahmet Davutoğlu, Beşir Ayvazoğlu, Taha Kıvanç (Fehmi Koru), Tamer Korkmaz, Fatma K. Barbarosoğlu, Yalçın Çetinkaya, Mustafa Kutlu, Mustafa Özel, Erhan Başyurt, Nihal Bengisu Karaca, Abdülhamit Bilici, Ayşe Böhürler, Cemal A. Kalyoncu, Osman İridağ, Mustafa Sungur, (CİA CASUSU Tuncay Opçin,) Mustafa Ünal. Şaşırmayın…
 • hurşit GÜNDOĞANhurşit GÜNDOĞAN18 gün önce
  Yeni partiler cephesinde ilginç şeyler yaşanıyor29 Ağustos 2019PAYLAŞFlipYorum yazAAK Parti’nin yerel seçimlerde aday göstermediği belediye başkanları ile eski İl başkanlarının telefonları çalmaya başladı.Bundan 1 ay önce Davutoğlu ile birlikte hareket edenler arıyor, “Sizinle birlikte yol yürümek istiyoruz” diyorlardı. Olumlu yanıt alamadılar. Aranan isimler Erdoğan’la yola devam edeceklerini bildirdiler. Şu günlerde ise benzer isimleri Abdullah Gül-Ali Babacan partisiyle ilgili çalışmaları yürüten “işadamları” arayıp birlikte çalışmak istediklerini bildiriyorlar. Babacan adına işadamı gruplarının araması size ilginç gelmiyor mu? Başkanlar, siyasete Erdoğan’la devam edeceklerini belirtip telefonları kapatıyorlar. Belediye başkan adayı yapılmasa da il başkanlığından alınmış olsa da “Reis’le başlayanlar Reis’le devam etme” kararlılığını sürdürüyorlar.Ahmet Davutoğlu’nun siyasi mesajlarının dozunu arttırması, parti kurma çalışmalarını hızlandırdığı şeklinde yorumlanıyor. Abdullah Gül-Ali Babacan cephesinde de benzer bir kanaatin oluştuğu söyleniyor. O nedenle Davutoğlu’na yönelik rahatsızlık artmış durumda. Davutoğlu aceleci, Gül ve Babacan ise ihtiyatlı. Abdullah Gül-Ali Babacan’ın kuracakları partiyi aralık ayına erteledikleri söyleniyor. Daha önce eylül-ekim ayı denilmişti. Hatta aralık da olmayabilir, 2020’ye kalabilir diyenler var. Acelelerinin olmayışı ufukta bir seçim olmamasından kaynaklanmıyor. Daha çok konjonktürle ilgili. Öyle ki temmuz-ağustos aylarında S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin ABD tarafından cezalandırılacağı beklentisi hâkimdi. 1 yıl önce Trump’ın attığı tweet’lerle dolar 7.2’ye kadar tırmanmıştı. Bu kez de ağır yaptırımlar gelirse doların 9 liraya kadar tırmanmasını, ekonomide bir felaket tablosunun yaşanmasını bekliyorlardı. Ülkenin felaketinden kendilerine saadet çıkmasını hesap ediyorlardı. Krizin tam orta yerinde ekonomideki başarılarıyla Ali Babacan, gül gibi açacaktı. Ancak Trump beklentilerini suya düşürdü. Bekledikleri kriz gelmedi. Onlar da parti kurma çalışmalarını zamana yaymayı tercih ettiler.Bu arada Abdullah Gül-Ali Babacan partisinin kuruluş çalışmalarını yürüten eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret ederek, yeni parti kurma çalışmalarında görev aldığı için istifasını sunduğu söyleniyor. Erdoğan’ın da Atalay’a “Siz bilirsiniz” diye karşılık verdiği ifade ediliyor.BABACAN-DAVUTOĞLU DİYALOĞUSüreç ilerledikçe yeni parti kuracakların cephesinde ayrışma daha çok netleşiyor. İlk başlarda Ali Babacan, Davutoğlu’nun da aynı çatı altında olmasını düşünüyordu. Hatta bu konuda bir çaba içerisindeydi. Ama Abdullah Gül, başından itibaren Davutoğlu’nun yeni siyasi hareket içinde olmasına sıcak bakmadı. Hatta mesafeli tutumunu korudu. Bu yılın başlarında eski bakanlardan oluşan bir grubun da Abdullah Gül’e giderek “Davutoğlu varsa biz yokuz” dedikleri söylenmişti. Gül’ün de “Davutoğlu yok. Siz işinize bakın” yanıtını verdiği konuşulmuştu. Abdullah Gül, merkeze hitap eden, Avrupa Birliği endeksli bir parti kurmayı amaçlıyor. O nedenle Davutoğlu’nun “İslamcı” çizgisinin yeni partinin üzerine düşmesini istemedi. Ayrıca lideri olduğu bir harekete ortak kabul etmemesi de işin başka bir yüzünü oluşturuyor.Süreç içerisinde Babacan’ın da Davutoğlu ısrarından vazgeçtiği ortaya çıktı. Hatta Davutoğlu’nun Babacan’ı arayıp “Hani birlikte olacaktık” diye sitem ettiği, Babacan’ın ise “Bu konuda söz mü verdim” diye karşılık verdiği söylendi. İkili arasındaki diyalog yolların giderek ayrışmasıyla süreçle örtüştü.SORUNLAR CİDDİBir süre önce yeni partiler ne yapacak beklentisi hâkimdi, şimdi ise “Reis ne yapacak?” noktasına evrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan kongre sürecini başlatmak suretiyle AK Parti içinde kan değişimi için düğmeye basmış oldu. Ama sadece teşkilatlardaki değişim yetmez, çünkü AK Parti’nin ciddi sorunları var.Siyaset dili kucaklayıcı değil, ayrıştırıcı. AK Parti bir süredir MHP dışında yeni partnerler edinemiyor. Reformcu kimliği ile büyüyen AK Parti, birkaç yıldır reformları unutup güvenlikçi politikalara yöneldi. Yargı düzeni ve demokrasi kalitemizde aksaklıklar yaşanıyor. Türkiye yabancı sermayeyi çeken bir ülke olma özelliğini kaybetmeye başladı. Batı dünyası ile ilişkilerimiz ise sorunlu. “Yeniden Asya” açılımını anlarım ama rejim kalitesi olarak Asya’ya savrulmayı kabul edemem.Muhalefet ise bir dönemler AK Parti’nin yaptığı yapıp eskiden yaptığı hataları yapmamaya özen gösteriyor. Kucaklayıcı dille yeni siyasi paydaşlar ediniyor. HDP seçimlerden önce muhalefet ittifakında geri planda durmaya özen gösterirken, kayyım kararından sonra güçlü bir şekilde yer almaya başladı.Tablo bu. Ama AK Parti cephesinde Erdoğan’ın bu işleri düzelteceği beklentisi sürüyor. AK Parti’nin Türkiye’ye yeni şeyler söylemesi lazım. Çöp, çamur ve çukur söylemi geride kaldı. Yeni kitleleri heyecanlandırmak için yeni bir hikâye yazılmalı. Erdoğan henüz bu değişimi nasıl gerçekleştireceğinin ipuçlarını vermiş değil. alıntı
 • Ali sari Ali sari 18 gün önce
  220 bin kisilik yunan ordusundan 150 bininin yokedildigi baskomutanlari trikopisin esir alindigi.. savas kaybedildi diye yunanistanda darbe oldugu ve mağlubiyetten sorumlu tuttuklari basbakan GUNARIS dahil hukumet uyelerinin atinanin meydaninda idam edildigi.. yunanlilarin anadolu faciasi diye acı acı yas tuttuklari 30.ağustos zaferimize sayin Dilipak tiyatro demeye çalismis.
 • DAVUTDAVUT18 gün önce
  hocam kafam karıştı...
 • Ömer farukÖmer faruk18 gün önce
  Dilipak hocam. "Biz İHA lar yaparken onlar su firmalarını ele geçiriyor. Aile yapımız elden gidiyor." cümleniz aslında tam olarak neyi ifade ediyor. Yani onlar bize İHA nın yapılmasının önünü açarken bizde onlara suları ve aileyi mi teslim ediyoruz. Yoksa tek dünya devletine hizmetmi ediyor birileri. Birileride buna gözmü yumuyor. Sizde onun içinmi?." Artık İslama dönün" çağrısı yapıyorsunuz hükmeden yetkililere. Ama emperyaller ile başedebilmenin tek yolu halkların bilinçlenmesidir. İzlediği reklamların etkisi ile 1 yıllık belkide 6 aylık akıllı telefonunu kredi kartı çektirip taksit yaptırıp fark öderken birikmiş birçok taksidi bulunan kişi, borçlarını ödeyemeyince faiz belasına düşeceğini hesap edip nefsine dur demesini bilmesi gerekiyor. Yani israfa düşmenin şeytana hizmet olduğunu, arkasından ödenmeyen borcun faiz ile boynumuza sarılacak maddi ve manevi bir bela olacağını bir müminin bilmesi gerekiyor... Sayın ağabeyim sizler bunun birifinglerini verecek ekipleri oluştursanız insanlar bilinçlense ve amel etse hegemonya ya büyük bir darbe vurmazmıyız. Twitter da güzel yıldız paylaşımlar açıp takipçileriniz ile gündem oluşturup farkındalık oluşturamazmısınız.. .... Mesela "İSRAF ETME ŞEYTANA VE EMPARYELLERE DARBE VUR... İSRAF ETME ALLAH İN KORUMASINDA KAL... gibi....." NEMO NUN DEDİĞNİ YAP. HEP BERABER AŞAĞI DOĞRU YÜZELİM. ALLAH İN DEDİĞNİ YAP. HEP BERABER ONUN İPİNE SIMSIKI TUTUNALIM. " gibi... ALLAH'IMA EMANETSİNİZ.
 • çetinçetin18 gün önce
  Cunhuriyet dönemi ruslar ile olan alışverişi eleştiriyorsunuz ama, Şimdiki hükümetin ruslar ile olan sıkı fıkılığını nereye sığdıracaksınız, biraz adaletli ve vicdanlı olun, Güzel bir ülke kuruldu eleştirmeyin, yol gösterin ve ilerleme için yollar arayıp yöneticilere tavsiyelerde bulunun.
 • samimsamim18 gün önce
  gerçek tarihin sadece nokta kadarını yazdı diye kimlerin başına neler neler gelmedi içimize sokulan o fitne tohumu ne zaman kim sokmuştur da biz gerçek tarihi konuşamaz olduk hadi yazın da yazın sadece siz değil topluca yüreklice yazın da bir görelim
 • Malkoç Malkoç 18 gün önce
  SADULLAHERGİN;AKP'den İSTİFA ETMİŞ.... ALİBABACANDAN SONRAO DA.....DARISI DİĞERABD FİNOSU FETOŞLARIN BAŞINA.....
 • Kendi HalindeKendi Halinde18 gün önce
  Her markanın, her ürünün, her devletin, her sülalenin, her hayatın pik yaptığı bir vakti zamanı, asrı vardır. Zorlamanın alemi yok. Kaçan kaçmış, giden gitmiştir.Elbette o çöküşten ve bitişten sonra derme çatma bir sistem, hayat yaşantı, ticaret artık ne derseniz deyin, kurulur ve yaşanır gider.Bugünden ve yarından ümidi olmayanlar, geçmişte olup bitmiş güzelliklerle avunur, yaşar ve ölürler ve unutulurlar.
 • memleketmemleket18 gün önce
  Memleket kan ağlarken genç kahramanlar şehit olurken,cemaatlerdeki besleme gençlerin nasıl savaştan kaçıp kendilerini gizlediklerini anlat.Bu ülkenin zafer bayramıdır 30 Ağustos.Senin de hüzünlendigin bir gün.Anliyoruz ...
 • ayşe gülayşe gül18 gün önce
  bu su olayını bir satırla geçiştirmeyin sayın yazar. eskiden en kaliteli diye bilip alıp içtiğimiz sular da eski tad yok. bir ara yiğit bulut bu dosyayı açmıştı ama bir yere varamadı galiba? sizden ricam bu istanbul sözleşmesini kaleminize doladığınız kadar su konusunu da yazmanız bol bol. geleceğimiz olan çocuklarımızı içine veya şişelerine ne katıyorlarsa zehirleyip neslimizi bozmaya çalışıyorlar. bir de hayat damarlarımızı ele geçiriyorlar.
 • Mustafa Mustafa 18 gün önce
  Müzik mümini imandan koparır. Müzik dinleyen okuyamaz okusa anlamaz. Müzik mümin beyninin en büyük düşmanı.
 • KemalKemal18 gün önce
  Ben bu yazınızda şu sonuca anladım savaşı Osmanlı halkı yaptı cumhuriyeti Osmanlı yı işgal edenler kurdu anayasasıy beraber. Sonra üziklede şunu anladım siştem batının yani davula onlarda tokmak ta ne konuşursak konuşalım onlar çalıyor Müslümanım deyi Müslümanlık tan haberi olmayanlar oynuyor.
 • ceyhun Ardalceyhun Ardal18 gün önce
  Sayın Dilipak,müstehzi birşekilde laik cumhuriyeti ve Atatürk'ü eleştiriyor gibigörünseniz de satırlarınız arasındaben, bugünkühükümetinpolitikalarınıeleştirdiğinizi düşünüyorum.Atatürk'ünkurduğucumhuriyetteher şeymillileştirilirken bugünhemenher şeyyabancılaştırılıyor.Sanırım bunlara atıftabulunuyorsunuz.Saygılarımla.
 • veliveli18 gün önce
  Tarihi olduğu gibi öğrenme hakkından hep mahrum bırakıldık... 
 • ayhanayhan18 gün önce
  Onu da bilmiyoruz, bunu da bilmiyoruz, Türklere ait müzik notalarını da bilmiyoruz... Kardeşim biz, akşam evine götüreceği bir dilim ekmeği düşünen büyük çoğunluğuz. Sizce halkın yüzde kaçı, Avam'dır. Bütün bunları ne araştıracak zaman ve bilgi ile eğitime, ne ekonomik güce, ne entellektüel donanıma sahibiz. Bunca ; devlet kurumumuz, Bunca üniversitemiz, kürsülerimiz, araştırmacılarımız, bilim adamımız, sanatçılarımız, tarihçilerimiz, vs .. vs var.Bu otoritelerin yapması gereken işler bunlar. Toplumu aydınlatacaklar, toplumla paylaşacaklar. Yemek programları, aşağılık evlilik programları yerine, halka bu tür konularda eğlenceyi de içine çekerek toplumu bilgilendirip egitecekler. Yazılı yayınlar yapacaklar.Bir hastalığı tespit etmek önemli. Ama Ehil insanlar eliyle çözüm yollarının ortaya konması ve bu amaçla birşeyler yapılması da önemli. Gariban halk, her türlü bilgi kirliliği içinde kafayı yiyecek, sağlıklı düşünen insan kalmadı neredeyse. ... Sizler durumun farkında değilsiniz galiba. Aç maymun oynamaz.... Ortamı oluşturmak lazım. Bizim halkımız düzgünce önüne konan her türlü gerçeğimizi büyük bir vefa ile kucaklayacak kadar, Ali cenap'tır, merak etmeyin. Halka değil, görevini yerine getirmesi gereken, sorumlulara/makamlara yüklenin birazcık. Herkes keni işini layıkıyla yapsın. Saygılarımla
 • Mehmet yılmazMehmet yılmaz18 gün önce
  Sayın dilipak, 30 ağustosu anlatmamak ve sulandırmak için bu kadar kıvırmanıza gerek yok ki. Biz sizleri zaten tanıyoruz. Bir defa yine tazeliyelim.30 ağustos Türkün zafer bayramıdır. Sen ve senin gibileri ilgilendirmiyor ki zaten.
 • saygısızlarsaygısızlar18 gün önce
  hala bir çok şeyi yazamadan teğet geçmişsiniz. sadece asıl gerçekleri bilen bir kaç kişiye göre şifrelemek zorunda kalmışsınız. haliyle bu makaleyi okuyanlar çok şey anlayamaz. saplandıkları çamurlardan kurtulamaz. hala gerçekler, doğular yazılamayıp konuşulamıyor. chp nin koyduğu sansür kaldırılmadı. rahmetli mısıroğlundan allah razı olsun. önemli bir insandı. hakkı önemli savunucusuydu. hocam şu M:Kemal in var olduğu söylenipteaçıklanmayan vasiyeti açıklansa bu sancıların çoğu iyileşir. kimlerin atatürkçü olduğu ortaya çıkar. zaten şu anda atatürkçüler yok onu istismar edip birilerine karşı kullananlar var.hani hep diyorsun kaatile doğru koşmak. dün bizi işgal edip dev asa memlekti işgal edip bir avucunu bize veren tüm bilimsel milli manevi değerleri yok eden hain batı bugün dost ve müttefik, dindaşlarımız ve soydaşlarımız hain ve düşman olarak yutturulup bizi bir birimize düçman yapmışlar. kahramanlar hin hainler kahraman olarak lanse ediliyor.
 • GerçekGerçek18 gün önce
  Mustafa Kemal Dumlupınar da degilmiymis yoksa yanlış mı anladım.
 • ŞefikŞefik18 gün önce
  Bosuna yazar bey yıkılacagız bu günlerimizi çok arayacagız , ektigimizi bicecegiz kimse yardımda etmeyecek bir devlet düsünün başındakiler ailecek bu ulkedeki aileleri yeni neslimizi yok etmek icin ellerinden geleni yapıyorlar halbuki bunlar oy isterken islamın degerlerine sarilarak vatandası tava getirdiler sonra çıkıp Biz Kimseye söz vermedik biz kimse ilgilendirmez bizBatının yolundan Ayrılmayız Herkes Kendi yoluna diyecek kadar oldular. Yazik yalanlarla yol yürunmez.
 • SeyfiSeyfi18 gün önce
  Kuran'a karşın şeytanın çürümüş ideolojiler ve tarihi yalanlarla en çok taşak geçtiği millet Türklerdir. İlla insan putuna tapacaklar. Zikirleri ve fikirleri birilerini yeryüzünde ilahlaştırmak.Avrupa devletleri enerji ihtiyaclarının yüzde yetmişini yenilenebilir enerji kaynakları olan yatırım masraflarıdan başka hiçbir külfeti olmayan su, güneş ışığı ve ısısından temin ederken bizim eski teknolojilerle uğrşamaşmamız anlamsız ve ilmi gericiliktir. Sudan,güneş enerjisi vasıtasıyla hiç masrafsız yakıt olarak sıvı hidrojen üretimi imkanı varken bununla ilgili bir meslek dalı (solar teknik) kurmak aklımıza gelmez. Güneş'ten bedava elektrik üretip akülerdedepolamak bizi ilgilendirmez. Her gün geçmişin ve zamanımızın ölü ve diri putları ve siyasiler temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze sürülür. Siyasilerin devlet mama ve nemaları olmasa değil bize kendilerine faydası dokunmaz. Donlarını toplayamaz, kıçlarını temizleyemezler.
 • AHMET AKINCIAHMET AKINCI18 gün önce
  bu gun bacak bacagın ustunde o gune bakıyorsun gunu o zaman yasamak o yokulluklar ıcınde ne mucadelelr verılmıs ve mıllet ıktıdarı kurulmus padısahlık halıfelık seyhulıslamlık bıtmıs ne guzel 4 yılda secımler yapılıyor mıllet ıradwsı ıle hukumetler kuruluyor basarılı olan ıle uola devam basaramayan yallah
 • HakHak18 gün önce
  Son paragraf tam olarak Akit okuyucularını şevke getirecek şekilde yazılmış...
 • faili meçhulfaili meçhul18 gün önce
  Bu denize dökülen yunan nooliyy? Yüze yüze geri mi geliy, boğuliy mi, yoksa biz mi kurtarayruk?

Günün Özeti