24 Nisan

26 Nisan 2019 Cuma

Ermenilerin “Ermeni tarihi”nden haberi var mı? Amaaan, bu coğrafyada kim kendi tarihini biliyor ki! Birileri, tarihi övgü ya da sövgü kitabı olarak kullanıyor. “Kan, kin, intikam”… Tarih adına ne kadar “düşmanlık” varsa birileri onu yaşatmaya çalışıyor, “sulhetmeye” değil. Oysa, adalet temelli bir şahidlikle varacağımız “barış daha iyidir”. Gerçek herkes için en iyidir.

Ermeni Patrikliğini kim kurmuştu? Fatih Sultan Mehmed! Dağınık ve göçebe bir hayat yaşayan Ermeni halkını bir araya getiren kişi Fatih’ti! Bunu Hz. Ömer’in Kudüs beyannamesinden yola çıkarak gerçekleştirmişti. Hz. Ömer de Süryani Patrikliğini kurmuştu. Fatih Sultan Mehmed İstanbul’un fethinden sonra aynı zamanda Rum Ortodoks kilisesinin başı olmuştu. Bunun ne anlama geldiğini anlamamamız için bize laiklikten bu kadar çok söz ederken “Bizantinizm”i anlatmazlar. Doğu Roma’yı bilmeyiz. Bilmediğimizi de bilmiyoruz! “Rum” diye kime denir, “Ahiyan-ı Rum”, “Baciyan-ı Rum”, “Gaziyan-ı Rum” kime denir bilmeyiz! “Arz-ı Rum”, “Rumeli”, “Rumi Takvim”, “Rumi sanat” ne demektir?.

Selçuklulardan Osmanlı’ya, Müslümanlar büyük bir titizlikle Ortodoksluğu himaye ettiler. Onları Katolizme, daha sonra Protestanlığın ezmesine izin vermediler. Unutmayalım ki, Fatih İstanbul’u fethetmek için Edirnekapı’ya geldiğinde, Osmanlı ordusundaki gayrimüslim asker sayısı, Bizans’ın ordusundan fazlaydı. İstanbul’un fetih tablosunu yapan büyük ressam İtalyan asıllı Zonaro, Fatih’i Edirnekapı’dan İstanbul’a girerken resmettiği tablosunda, kendini elinde mızrağı ile Fatihin muhafızı olarak resmeder. Bunun ne anlama geldiğini biliyor muyuz! Hamparsum’u ya da Donizetti’yi ne kadar biliyoruz. Rembetiko’yu, Anadolu halkları ile ortak değerlerimizin farkında mıyız. Cahillik başa bela. Biz 550 milyon Müslümanın yaşadığı Hind coğrafyasını bizim nasıl yönettiğimizi bile bilmiyoruz! Bildiklerimizi çoğu da, yalan - yanlış şeyler! Bu toprağın tarihinden bihaberiz anlayacağınız!

Bakın, Ermeni, Rum ya da Süryani halkının çoğu, Moğolların önemli bir kısmı Müslüman oldu. Bunu kimse araştırmıyor. Zaten aynı kökten, aynı coğrafyadan geliyoruz. Biz bu coğrafyaya Mogolistan’dan, Asya’nın steplerinden gelmedik. Hz. Adem’den, Hz. Nuh’tan beri buradayız. Oğuzhan’ın Hatay’a gelişi 7. YY. Biz Oğuzhan’dan önce de buradaydık. Sonuçta hepimiz Hz. Adem’in çocuklarıyız ve Hz. Adem de topraktandı! Bakın “ırkçılık”, “kavmiyetçlik” ilk günah, ilk haram, laneti ilk hak eden düşünce biçimidir. Akif’in deyişi ile “fikri kavmiyyeti tel’in ediyor peygamber”. 

Evet, yakın geçmişte Ermenilerle aramızda bir sorun yaşandı. Benzer sorunlar her halk, hatta Ermenilerin kendi arasında da yaşandı. Ya hu, Hz. Yusuf’u kim attı kuyuya, Kerbela, nerede, ne zaman kimler arasında yaşandı. Bize düşen görev: Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumda yana, zalimlere karşı olmak. Zalim babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa. Bir kavme olan düşmanlığımız bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmeyecek. İşi ehline vereceğiz. Ehliyet ve liyakat imandan önce gelecek. 

Irkçılık yaparak Allah’ın lanetine uğrayanlar! Doğduğunuz ana - babayı siz mi seçtiniz, doğduğunuz zamanı, toprağı siz mi seçtiniz. Cinsiyetinizi ve derinizin rengini siz mi seçtiniz. Bundan dolayı insanlar ileri ya da geri olabilir mi! Evet, aramızda talihsiz, kanlı bir olay yaşandı. Bunu adı “Mukatele”dir. Kan tartılarak adalet dağıtılmaz. Şurada şunlar, burada bunlar daha çok, daha çok gözyaşı dökmüş ya da eşzamanlı olarak, dökülmesine sebeb olmuştur.

Bu konuda kimse Batılılarla boy ölçüşemez. Onların arkasına saklanarak kendini haklı gösteremez. Beyaz adam, dünyanın karasal olarak üçte biri büyüklüğü bir coğrafyada yaşayan Kızılderilileri yok etti, Afrika kıtasında yaşayan kara derilileri köleleştirdi, sarı ırkı sömürdü. Çünkü onlar beyaz adama göre insanlaşma aşamasını tamamlamamış maymunlardı. Sonra kendi aralarında sömürü mirasını paylaşamadıkları için 100 yıl savaştılar. O da yetmedi dünyaya 2 sıcak 1 soğuk dünya savaşı armağan ettiler! O da yetmedi, dünyayı terör, bölgesel savaşlar ve darbelerle, aynı ülkenin halklarını birbirine düşürerek kontrol etmeye çalıştılar. Bu kirli oyunlardan biri de Ermeni meselesi idi.

İçimizdeki hainleri Ermenilere karşı, Ermenileri bize karşı kışkırtanlar aynı kişilerdi. Ermenileri Hırant Dink’in tabiri ile “soysürüm”e tabi tutan hainler, “siyasi emellerini emperyalistlerin emelleri ile şahsi çıkarlarını global çete ile tevhid eden” İttihat Terakki’ciler, Talat ve Cemal paşalar değil mi. Başlarına Enver gafilini geçirip ahaliye zulmetmediler mi. Koca devleti siyasi ikbal davası uğruna perişan etmediler mi? Müslümanların halifesini, Selanik’e Yahudi işadamı Alatini Efendinin evine sürgüne göndermediler mi?

Tek Parti döneminde neredeyse zulmetmedikleri ahali kalmadı. Varlık vergisi ve taşocaklarına sürülen gayrimüslim ahali! “Gürbüz”ler neyin nesi idi. Sapla saman birbirine karışmadı mı?

Bakın bu soysürüm, belli bir halkın ülke dışına sürülmeleri hadisesi değildi. Daha güvenli gördükleri bölgelere zorunlu göç ve iskan politikası idi. Burada bir sürü haksız, yanlış, trajik olayın yaşandığı da bir gerçek. Daha sonra Ermenilerden bazılarının, bazı örgüt mensuplarının işgal kuvvetleri ile işbirliği yaparak onların askeri olup, içinde yaşadıkları topluma karşı savaştıkları, zulmettikleri, işkenceler yaptıkları, hatta savaş suçu işledikleri de bir gerçek! Doğru olan şu: Yanlış yapan kim olursa olsun ona karşı zarar gören kim olursa olsun, onun yanında olmak!

Bu “mugalata” tam anlamı ile bir “kontrollü bunalım stratejisi” ürünü olan, aynı ülkenin halklarının, çocuklarının kanları ve gözyaşları üzerine kendilerine iktidar ve servet üretmeye çalışanların bir oyunu idi. Ermeni komitacıları Müslümanlara kışkırtanlarla, İttihatçıları Ermenilere karşı kışkırtanlar aslında aynı grublardı. Amerikalılar, İngilizler, Fransızlar, Almanlar, İtalyanlar ve Osmanlığının parçalanması ile kendilerine yurt edinmeye çalışan Siyonistlerdi!

Asırlardır, biz bu coğrafyada beraber yaşıyoruz. Bugün hâlâ, sağ-sol, Alevi-Sünni, Kürt-Türk diye birbirimizle uğraşıyoruz ve herkes bu kanlı senaryonun arkasındaki karanlık güçleri arkamıza almaya çalışıyor bu kirli hesaplaşmada. Celladına aşık olan bir adamın haline benziyor halimiz. Hani şu Stockholm Sendromu dedikleri şey başımıza gelen. Taraflar olarak “Kaçtığımızı sandığımız şeye doğru koşuyoruz.” Celladımızın bıçağını bileyliyoruz. Şunu bilmemiz gerek: Bir birimize karşı kazanacak bir zaferimiz yok, birlikte kazanacağımız tek bir zafer var!. İttihad, İttifak ve İtilaf’la, ortak bir kelimeye gelecek ve bu kirli oyunu bozacağız. Oyun bitti. “1648 Vestfalya sendromu”nun sonuna geldik. “Düne dair ne varsa dünde kaldı. Evet şimdi yeni ‘Hayaller’ kurma zamanıdır.” Geçmişin bilgi birikimi ve geleceğin hayali ile bugünümüzü yeniden inşa edeceğiz inşallah. İnsan insanın kurdu olmayacak. Birbirimizin hak ve hukukunun koruyucusu olacağız. Bizlerin kanları ve gözyaşları üzerine kendilerine iktidar ve servet üretmeye çalışanların kirli ve karanlık oyunlarına alet olmayacağız. Bu dünyayı kendimiz için cehenneme çevirmeyeceğiz. Kendi cehennemimize kendi sırtımızda odun taşımayacağız. “Babalar koruk yediğinde oğullarının dişi kamaşmaz”. Tanıkları ve sanıkları kaybolmuş davalardan yola çıkan emperyalistlerin kanlı oyunlarına ve ifsat senaryolarına alet olmayacağız. İnsanlık onuru galib gelecek. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ua5yw8vv422367Ua5yw8vv42236720 gün önce
  S.A Hayirli gecelerYaziniza yirum yapmak bugune nasiboldu.Tabi duşunduk zaman zaman.Bazi seylere aninda cavap verilmez.Bazan hic verilmez.Bazan susmak cevaptir,Allahi vekil etmektir.Bazan siyasi gerekçedir.Bazan onemsememektir.Bazan cevab icin çok dusunmek gerek,bazan strateji geregidir susmak.*Mal sahibi mulk sahibi hani bunun ilk sahibi* Bu nerden icabetti yaziyla alakasi ne?Celişkime sebep olan paragrafiniz;*Ermeni Rum yada suryanilerin cogu musluman oldu*cumlesi ve paragrafin devami.Arapta olabilirsiniz,Suryani de,Kürt te ....Munkiri Yaratanda Allah,yaratilani hoşgormeli.Kafirse kafir bize ne.Surtusme celiski,cephe alma ne zaman başlar?O ,inananlara karsi gizli /asikar savas ilan ettiginde.Kalem kilic siyaset,politika her neyse.Burada ayni kokten ayni cografyadan geliyoruz demeniz,düşündürücü.Yani kanimca bir mezoptamya medeniyetinden bahsedersiniz ,olabilir..Yalniz burada Turkleri ayri tutar gibi bir ifade kullandiniz.Steplerden gelmedik,Oguzhanin Hatay a gelişi,7 yy sozude bu ifadenizi tasdikliyor.Yani buranin yerlileri biziz Turkler sonradan geldi ,misafirdir seklunde anlasiliyor.Yada ben oyle anliyorum.Neden oyle anluyorum? denirse;Kürtluk davasi gudenlerde de,bölücü dusuncede olanlarda da bu fikir bir dayanak.Bir ara bir kitapta okumuştu.*Steplerden gelen haydutlar Anadlouyu talan ve işgal etmistir*şeklinde bir ifadeyi.Zaten birkac sayfadan sonrasini okuyamadim,aşiri sol goruşlu bir arkadaş onume atmisti bu kitabi,oku diye. Bizden once Yunanlar varsa,onlardan once de birileri varmistir..Daha onceleri daha daha başkalari..Mulk Allahindir,diledigini tahsis eder.Yaziniz beni düşünmeye sevketti,yayilandugi gun ve arada...Boyle giderse uzun uzun yazmatada sevkedecek.Bu anlayis ayni zamanda ,Evvelden muminler muslumanlar bizdik,bu muhammed te nerden cıkti seklinde dayatan,itiraz eden nasrani ve yahudi anlayisina paralelce,benzesik....Uzun yazmaya sevkolmadan,selamlar..
 • ÖzbekYıldırım ÖzbekYıldırım 22 gün önce
  İyi güzel yazıyorsunuz da taraf oldugunuziktidarınAleviler ve Ermeniler im devletin üst kademelerine atanmamalarinada açık ve net tavrınızyok. Kps sonrasısözlüsınavlarınamacınedir.bu konuyu nedenalenen elestirmezsiniz.
 • Hadislerde Melhame-i Kübra savasıHadislerde Melhame-i Kübra savası22 gün önce
  "Şeyh Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi’nin “Kıyamet Alametleri” adlı eserinden alınan hadis-i şerifler:    Hz.Peygamber buyurdu ki:"64/14. İki azatlı, Arab azatlısı ve Rum azatlısı Melik olduklarında, onların elleri ile melhameler  doğar.  “Hz. İbn-i Amr RA”"66/7. Melhameler vuku bulduğunda Allah-u Teàlâ Şam cihetinden, Mevali kabilesinden bir grubu gönderir ki onlar Arap'ın en iyi ata binenleri ve silahlı olanlarıdır. Allah onların sebebi ile bu dini kuvvetlendirir.  “Hz. Ebû Hüreyre RA”"351/8. İnsanlar için üç temerküz noktası vardır. Antakya Amik'inde olan Melhame-i Kübrâ'da toplanma merkezi Şam olur. Deccal vak'asında merkezleri Kudüs; Ye'cüc ve Me'cüc hadisesinde Tur-i Sinâ. “Hz. Hüseyin RA”"393/10. Müslümanların melhamede merkezleri Şam, Deccalde merkezleri Kudüs ve Ye'cüc Me'cüc vak'asında merkezleri Tur-u Sinâ'dır. “Hz. Ebû Zahiriyye RA” "319/11. Beytül-Makdis'in mâmur olmasını Medine'nin harab olması takip eder. Onu da Melhamenin çıkışı ve onu da Kostantiniyye'nin  fethi takip eder. Onu ise Deccal'in çıkması takip eder. “Hz. Muaz RA” "236/18. Melhame-i Kübra, Kostantıniyye'nin fethi ve Deccal'in çıkması 7 ay (sene) içinde olur. “Hz. Muaz RA”"246/4. Melhame-i Kübra ile Kostantıniyye'nin fethi arasında altı sene vardır. Yedinci de Mesih Deccal çıkar. “Hz. Abdullah ibn-i Buğra RA”"354/13. Allah bu ümmete Deccal ile Melhamenin kılıcını birden vermez.  “Hz. Muaz RA” "298/4. Size dünya fetholunacak. Eğer bir menzilde muhayyer kılınırsanız Şam denilen şehre bakın. Zira orası melhamelerde müslümanların toplandığı yerdir. Onun karargâhı da "Guta" denilen yer olacaktır.""322/10. Melhame-i Kübra gününde müslümanların merkezi Şam şehrinde Guta denilen yerdedir. O gün müslümanların menzillerinin en hayırlısı orasıdır. “Hz. Ebüd-Derdâ RA”""74/3. Kıyametin önü sıra altı şeyi say: Benim ölümüm, koyun kıran gibi ölüm çokluğu, Kudüs'ün fethi, mal bolluğu; öyle ki, bir kişiye yüz dinar (altın para) verilir de beğenmez. Arap evlerinden girmedik hiç bir evin kalmadığı bir fitne,  Benî Esfer'in (Rumlar'ın) sizinle olan sulhunun bozulması  ve 12.000 kişilik 80 sancakla size hücüm etmesi. “Hz. Avf ibn-i Mâlik RA” "296/7. Altı şey kıyamet alâmetlerindendir: Benim ölümüm, Kudüs'ün fethi, bir adama bin dinar (altın para) verildiği halde azımsaması, her müslümanın evinde ateşi duyulan fitne, koyun boynuzu kıvrımları gibi insanlar arasında ölüm çokluğu, Rum'un gadri (müslümanlara ihaneti), şöyle ki: Her biri 12 000 kişilik 80 sancakla  müslümanların üzerine yürümeleri.“Hz. Muaz RA" "296/8. Ey ümmet! Altı şey vardır ki onlar olmadan kıyamet kopmaz: Peygamberinizin vefatı, aranızda malın artması. Öyle ki, bir adama on bin dirhem (gümüş para) verilecek de yine öfkelenecek. Sizden her erkeğin evine giren bir fitne… Koyun boynuzu kıvrımları gibi ölüm çokluğu. Benî Esfer'le (Rumlar'la) aranızdaki sulh. Öyle ki, kadının hamileliği süresi gibi, dokuz ay toplanırlar, sonra size gadirlik (ihanet ederler) yaparlar. "Medine’nin fethi." "Denildi ki: "Hangi medine?""Buyurdu ki: "Kostantıniyye.(İstanbul)""258/3. Sizinle Benî Esfer (Rumlar) arasında sulh olur. Sonra onlar muahedeyi bozarlar(ihanet ederler) ve onikibin kişilik seksen fırkalık bir kuvvetle üzerinize yürürler. (Amik Ovası harbi) “Hz. Avf ibn-i Mâlik RA”"298/1. Yakında siz Rumlar'la emin bir sulh yapacaksınız. Sonra siz gaza edeceksiniz. Onlar da gerinizde sizin gaza ettiğinize düşman olacaklar. O harpten muzaffer çıkacak ve ganimet alacaksınız. Sonra yeşil bir ovaya konacaksınız. Orada bir Rum neferi salibini kaldıracak ve diyecek ki: "Haç galip geldi." Ona müslümanlardan biri karşı koyup, kendisini öldürecek. Bunun üzerine Rumlar muahedeyi bozacak ve gadredecek. Büyük muharebeler olacak. Sizin için toplanacaklar ve seksen sancak halinde üstünüze gelecekler. Her bir sancak altında onbin (on iki bin) kişi olarak.  “Hz. Zu Mihmer RA” "299/8. Yakında, sizinle Rumlar arasında dört sulh anlaşması olur. Dördüncü Âl-i Harun'dan biri ile gerçekleşir. Ve bu yedi sene devam eder. "Denildi ki: "Yâ Rasûlallah, o gün insanların imamı kimdir?"Buyurdu ki: "İmam, benim evlâdımdan kırk yaşında, yüzü parlar bir yıldız gibi olan, sağ yanağında siyah bir beni bulunan ve üzerinde iki kutvânî aba olan, bir kimsedir. Tavrı Benî İsrâil ulemasına benzer. Yirmi sene hüküm sürer. Arzdaki hazineleri çıkarır ve şirk beldelerini fetheder."“Hz. Ebû Umame RA”
 • Hadis-i ŞerifHadis-i Şerif22 gün önce
  Hz. Sevban Radıyallahu Anh'ın Peygamberimizden rivayet ettiği hadiste ( Yakında, yemek yiyenlerin birbirlerini sofraya çağırması gibi dusmanlarinizda sizinle savaşmak için birbirlerini davet edecekler.Orada bulunanlardan biri : O gün bizim azlığımızdan diye sorar?. Hayır, Bilakis siz çoksunuz. Fakat sizler selin üzerindeki köpük ve selin getirip yığdığı çer çöpler gibi zayıf olacaksınız. Allah düşmanlarımızın kalbinden size karşı duyduğu korkuyu çıkaracak ve sizin kalbinize vehn atacak. Orada bulunanlardan birisi : Vehn nedir ey Allah Resulü? diye sordu. "Dünya sevgisi ve ölüm korkusudur" diye buyurdular ) (Ebu Davud Melahim ,5) , (Ahmed b. Hanbel Müsned 2/359)
 • Düşünen adamDüşünen adam22 gün önce
  Dilipak size soruyorum?C.h.p li seçmenleri hiç araştırma zahmetinde bulunmadınız neden?Chp adayları çok iyi hizmet eden kişilerdendi mi seçildi?Chp li belediye başkanları yaptığı hizmetlerle Türkiyede tarihimi yazdılar?Bunları iyi araştırın adam gibi yazı yazmaya calışınki sizin hangi davanın adamı olduğunuzu anlayalım.Chpli hiçbir yazar kendi davalarına zarar verecek bir yazı yazmadı.Chp hdpli beraber oldu onların yazarları bunu örtbas etmek için uğraştılar.Koltuk kavgasında olan partiler bile el ele verip beraber çalıştılar.Soruyorum sizlere sayın dilipak dava adamlığı arkadan hancerlemekle olunmuyor birbirimizle kucaklaşmakla oluyor.Eski akpli fırıldaklar ne yaptı akpli zayıflatmak için hertürlü şeytanlıgı yaptılar.Sorun sizin gibi dost gözüken en ufak bir tökezlemese davasını satan nankörlerin çoğalmasındadır.
 • AyniAyni22 gün önce
  sayın Dilipak.ekonomik kriz derinleştikce akp nin işi zorlaşıyorKrizin sebebi yabancı yatırımcının gelmemesi ve uzuz b dolar bulamıyoruz olmamız.Bunun sebebi ise huku ve haliyleadaletin kalmamasi.Acil olarak adalette geri dönmemiz gerek......"Ferö ile mücadele hakkıyla edilmiyor"...... derken. Tabi ki her yerde ve her zamanda yapilsın.Mücadele ederken hukukdan ayrılılmasın.Darbeye kalkışan 2-3 bin kişi ama işinden edilen hapse atilan 500 bin kişi.En kısa zamanda hatanın giderilmesi lazım.Hükümetin çözüm olarak sunduğu OYALAMA komisyonu torpillilere çalıstıği alğısı hakim.Geç gelen adalet adalet değildir.Chp nin tek partili dönemde yaptığı hatalar ve zulümleryüzünde 80 sene iktidara gelemedi.Şimdi ise ayni hatalari zulmü derin yapılar Akp ye yaptırıyor.2023 de Akp biter.Korkarım ki Akp de siddin sene iktidara gelemeZ.
 • VeysiVeysi22 gün önce
  Bu yara dikiş tutmaz aga.
 • Dilipak Hocam bu konuda yazmalısın Dilipak Hocam bu konuda yazmalısın 22 gün önce
  Hocam bunlar milletin adamı diyorlarya yalan bunları yazmalısın mutlaka numan kurtulmuş'un sekreterinden randevu almak için aradım vermediler Kızılcahamam toplantısı varmış, ak parti genel merkezine gittim saraydan randevu almak saraya gideceğim dedim gitme alamazsın dediler aslında Kızılcahamam toplantısına gitmeden benimle görüşseler ben onlara her şeyi anlatırdım ak parti ye 17 yıldır oy veren bir sade vatandaş olarak 2023 yılı gelmeden biteceklerini anlatırdım kendilerine millet işsiz güçsüz ekonomik olarak bitik ama onların derdi başka kimsesi Olmayan akp oy verenlerin artık kimsesi yok hocam bunları yazarsan sevinirim hocam işin acı tarafı Kızılcahamam toplantısından sonra da randevu vermediler milleti saraya koymuyorlar ak parti genel merkezine gidebilirsin ama iş isteme gir klişe kelimeler dinleçık yersen sen yalnızca oy ver başka işlere burnunu sokma diyorlar bu ülkede en büyük sorun işsizlik hani damat 2.5 milyon kişiye istihdam sağlayan demeç vereli bir ayı geçti her şeyi yalan kandırmak üzerine günü kurtarmak peşindeler açık yazamadım iletişim numaranızı direkt mesaj olarak yaza bilirim
 • ttnttn22 gün önce
  fettuşi ler, hemen yazıya atlayıp, yamuk yumuk yorum yazıyor. fettuşi lernasılda hemen belli oluyor. sn dilipak Hind diyor, adriyatik diyor. Fettuşi yorumcu, Türkiyeyi aşağılıyor. Kurnaz fettuçin, gööya eleştiri yapıyor.
 • ali namlıali namlı23 gün önce
  Hocam, güzel bir konuyu ele almışsın ama her şeyden biraz bahsedeyim derkenmaalesef ipin ucukaçmış !Üzülerek söyleyeyim ki pek istifade edemedik ! Selamlarımızla
 • barışbarış23 gün önce
  ülkesini düşmana satmayan, satan ve bu uğurdadarbe yapmaya kalkan fetöcü hainlere karşı duran tek millet bizim milletimiz ve tek lider de bizim liderimiz ERDOĞAN. Allah abd'ye ve siyonist yahudi ailelere ve silah patronlarına ve ab kraliyet kan emici aileye karşı dik duruk üklenin memfaatleri doğrultusunda direnen liderimizi başımızdan eksit etmesin...FETÖ gibi kalleş bir terör örğütünü deşifreeden ve onların kırk yıllık sinsi liklerini deşifre etmek ve onları saklandıkların lağım deliklerinde yakalayarak mahkeme huzuruna cıkaran Erdağan ı Allah başımızdan eksik etmesin...dışarıya kaçan sümüklü fetoşve diğer ekibini de bir fare gibi cok yakın bir zamanda zindana tıkaçak devletimiz... burada ulkemizi kötülemek için yazı yazan FETÖ cüler merak etmesinler....
 • YemlihaYemliha23 gün önce
  seni ermeni ve rum sevici.Ermenilerin ve rumlarin biz Turklere yaptiklarini nasil unutursun. tabiki iclerinde iyi olanlari vardir. Ama sen Turk degilsin tuzun kuru. 17 yildir senin zihniyetin ulkede ne adalet ne hukuk ne vicdan ne ar ne namus biraktiniz. Couklara yurtlarda tecavuz olaylari zinanin birkac misli artmasi, yalan ve talan ekonomisi. KUsura bakma ben de kendimi dindar kabul ediyorum ama dindarlar Turkiye de duvara tosladilar.
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman23 gün önce
  RTE başkan olmadan önce ahdim olsun faizleri indirecem demişti.Bırak inmeyi o biçim çıktı..bir yazı lütfen...
 • dedeslidedesli23 gün önce
  orta caga gitmek istermisiniz..? türkiye de olmaniz yeterli... medya da ve dini kitaplarda yazilanlari okuyun... cahiliye zamanina gitmek istermisiniz...? gittiniz bile günümüzün gazete ve kitablarini okuyunca... zaman makinasi icat etmeye gerek yok...günümüzde yasanan ekonomik ve sosyal meselelere cözüm var mi? yok...mantik ve fikir yürüten varmi? yok.. ahlak var mi? o dayok... ne var peki..? bit pazarinda ucuz hayal dünyasi (öbür dünya) var...peki bunun kazanani kim...?insanlari koyun yapip, koyunlugundan faydalanip, ekonomide kilit noktalara gelip, paralari cennet adalarina transfer edenler....beton baronlari,vakif ve cemaat baronlari, sonradan görme yeni zenginler vs....meleyenbizler, kurtlarin özgürlügü icin mücadele ediyoruz... bunuda bize din diye yutturuyorlar...hayir dersek bizi kendi tanrilarinin cehennemiyle korkutuyorlar...ebediyen cehennemde sürünmekde var degil mi...? en iyisi bu dünya da sürünelim...bunu da seve seve hemde fanatikce yapalim..hatta tanimadigimiza, bilmediklerimize baskurdumuz hedef gösterdi diye bicak cekip, yumruk atalim...kurtlarin tanrilarinin cennetlerine girecegiz yaa öbür dünyada... cocuklugumuzu, gencligimizi görmedenbaska zamanlara savrulmus olarak sürünüp gidsekde...
 • dedeslidedesli23 gün önce
  akliniz var mi..? cevab evet ise maddi ve manevi kendinize faydasi varmi...?cevab evet iseburda vakit gecirmeye zamaninizin olmayacagi tahmin edilir....cevabiniz hayir ise dogru yerdesiniz...bol hayirli cevablar temennisiyle...
 • ÇAKIR EFEÇAKIR EFE23 gün önce
  BAKIYORUM YORUM YAPAN ARKADAŞLAR DİLİPAK'I ANLAMAMIŞ. SİZE YAZIDAN BİR İP UCU VEREYİM. 585 MİYON HINDİSTANI NASIL 400 YIL YÖNETTİĞİMİZİ SORGULAYIN DİYOR. BUNU SORGULARSANIZ ANLAYACAKSINIZ. BİZ TÜRKLER ASLA GÜDÜK BİR IRK DEVLETİ OLAMAYIZ. TÜRKLER ALLAH TARAFINDAN MAZLUM MİLLETLERİ KORUMAK VE YÖNETMEK İÇİN GÖREVLENDİRİLMİŞTİR. BİZİM KIZIL ELMA DEDİĞİMİZDE İŞTE BUDUR. TÜRK TARİHİ HAKKINDA BİLMEDİĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR. TABİ BU İNSANLARIMIZIN DEĞİL 1948 DE ÜLKEMİZİ TOPTAN ABD YE SATAN İNÖNÜ FAŞİST HÜKÜMETİVE UZANTILARIBUGÜNE GELEN HÜKMEDEMEYEN HÜKÜMETLERDİR.
 • refik Zenginrefik Zengin23 gün önce
  Olmadı sayın Dilipak olmadı.Sen 2019 Nisan ayı krizlerin zirveye çıkacağı ay olarak yazmıştın.Bunuda sikkei tasdiki gaybiye kitabına bağlamıştın ama o kitapta öyle bişeyde yok.Üstadın ruhunu incittin ,kendini incittin.Yakışmadı sana....
 • haber - hak ve adalet ve hukukhaber - hak ve adalet ve hukuk23 gün önce
  Yarbay Alkan'dan Kılıçdaroğlu'na saldırıya tepki: Erdoğan'ın çelengine şiddet uygulayan iki genç tutuklandı. Çelenge şiddete tutuklama var ama ana muhalefete saldırıya tutuklama yok
 • Hakkı GÖZETENHakkı GÖZETEN23 gün önce
  Sayın yazar. Doğu PERİNÇEK beyin 2007-2015 seneleri arasında İşviçre'de sarfetmiş olduğu bir cümleden dolayı o ülkenin hükümetiyle papaz olmuştu. Sayın PERİNÇEK durumu AİHM'ne taşımasının sonucu olarak mahkemenin (Ermeni Soykırımı Emperyalist Bir Yalandır.) parantez içindeki cümlesini tamamen fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirmesine, makalenizde neden yer vermediğinizi anlamış değilim. O davaya Ermeniler adına çok ünlü bir avukatta eşlik etmektedir. Doğu bey kişisel olarak 8 sene takip ediyor davayı. Memleketi adına. Kendisine bir TÜRK vatandaşı olarak şükranlarımı sunuyorum. Yorumlarınızı okumakta olan bir çok okurunuzda eminim aynı kanaattedir. Maalesef bu başarı gölgede kaldı. Acaba Doğu beyin İsviçre hükümetine karşı kazanmış olduğu AİHM davası, o dönem itibariyle TÜRK hükümetinin bir başarısı olsaydı diyorum, yer gök inlerdi değil mi? Pekii size göre bu çifte standart olmuyor mu? Saygılarımla,
 • dindardindar23 gün önce
  '15 yaş altı 4 kız ayrı günlerde aynı saatte bindikleri otobüste bacaklarını okşayan kişiyi şikayet etti. Sanık basit cinsel istismardan 2 yıl hapis aldı. Yargıtay 'Cinsel amaçlı değil' deyip kararı bozmuş .bay abdurrahman yazı lütfen.
 • NihalNihal23 gün önce
  Çocukluğum İstanbul/Şişlide geçti orada ermeniler/rumlar çoğunlukta bulunur hatta benim okul çağına kadar(sonra taşınmışız) büyümeme yardımcı olan büyüten çocukları olmadığı için bir rum aileymiş rahmetli annem babam onlardan övgüyle bahsederlerdi.Süryanilerdende,Ermenilerdende görüştüğüm insanlar olur gerçekten çok iyiler yardım sever,misafirperverler ben kötülüklerini hiç görmedim inancımızada saygılılar bizde onlara karşı.nasıl çıktı bu düşmanlık,biz nasıl bu hale geldik??????Bunlara rağmen bireysel olarak biz yinede dostuz kimse politikaya takılmıyor.Müdürümüzün kızı Amerikada eğitim aldığında en çok yardımı ermenilerden görmüş."Türk olduğum için bana her konuda yardımcı oluyorlardı" der.Nasıl bir tezat değil mi?
 • Saim KarabeySaim Karabey23 gün önce
  sizi takdir ediyorum ama bu ülkenin % 48 i vatan haini şer ittifakı kimle uzlaşacağız onlara karşı zafer kazanmamız lazım ? Aynı zamanda abd ab ye dursun şiilere karşı zafer kazanacağız
 • FerhatFerhat23 gün önce
  Cumaniz mübarek olsun hocam. Malesef kendi tarihimizi yeterince tanımıyoruz, zira bir taraftan yüzyıllardır öz tarihimiz milletimize doğru kaynaklardan öğretilmedi, ayrı bir etkende milletimizin araştırma ve okuma gibi bir merakının olmamasındandan kaynaklanmakta. İttihat ve Terreki cemiyeti (Jon Türkler) selanikte örgütlenen liberal leşmiş mason Locasının taifeleri idi. Kısacası bunlar Fransız ihtilanden sonra Avrupayı vesayeti altına alan satanist ve masonik Siyonistlerin topraklarımızda örgütlediği taifelerdi. Bu sapkın taife gücünü dünyamızda ve yurdumuzda Kurdurdü Türke, Ermeniyi Türke, Müslümanları Gayrimüslimlere, Devleteri kutuplara bölerek birbirlerinie karşı kışkırtarak kargaşa ortamı yaratarak ve hatta1. ve 2 . dünya savaşlarında olduğu gibi kutuplari birbirleri ile savaştırarak toplumları ifsad ederek, bitab düşürerek, ulus devletlerini kendi vesayetleri altına alarak, kendi şeytani çıkarlarına hizmet edecek olan YENİ DÜNYA DÜZENİ nin altyapısını oluşturmaktalar. Hatta 1. Ve 2. Cihan harbleri dahi bu sapkın MAsonların iradesi ile gerçekleşmiştir.Mussolini, Hitler, Stalin tamamen bunların vesayeti altındaki fasit yada kommunist liderler idi.Delil olarak 1871 yılında ALBERT PİKE isimli33° dereceli, yani en yüksek dereceye sahip olan bir Mason MANZZİNİ ye, yani başka bir Masona yazmış olduğu mektupta birinci dünyanın ve 2 Dünya savaşının ve hatta 3 dünya savaşları ile ilginç bilgiler içeriyordu. Kısacası bu savaşların nasılolması gerektiğini dahil diğer Masonlara delege ediyordu. Hatta bu mektubunda Locaların birer ibadethane olduğunu ve tanrılarının İBLİS olduğunuda gizlemiyordu. Kısacası bu iblisin veletleri adeta dünyada ve yurdumuzda İblisin verasetçiliğini yaparak, dünyamızda fesadı, azgınlığı ve bozgunculuğu yaymak için çaba göstermekteler. Bunuda seaytani ve sinsice filozofide Hegel Dialektik olarak tabir ettiğimiz stratji ile başarabilmakteler. Kısacası dünyayı şeytan üçgenine alarak yönetmekteler ver bunu üç kutuba, yaniNEO LİBERALİST LOCALAR (TEZ), SOSYALİST (ANTİ TEZ) ve bunların aralarını bulan arabulucu LOCALAR (SENTEZ) başarabilmekteler. Birbileri ile kavgalı ve muhalefet ediyormuş gibi gözükseler dahi hepsi ROTSCHİLED hanedanının kurmak istedikleri Tek merkezli YENİ DÜNYA DÜZENİ ne misyonerlik yapmaktalar. Malesef o dönem Mason cemiyetleri babadan oğula geçen saltanat sıtemine karşı örgütleniyor gibi gözükseler dahi, o dönem asıl gayeleri tam olarak anlaşılamıyor ve binlerce insanımız bilinçli ve bilinçsizce bu iblisin veletlerinin kurduğu Localarda faliyet göstermeye başlıyordu. Tabiki bunlar siyonistler tarafından örgütleniyordu. Kısacası babadan oğula geçen saltanat sısteminden kurtulmak isterken İBLİSİN kucağına düşerek milletrimizi ve yurdumuzun bu iblislerin vesayeti altına girmesi sağlanıyordu. Vesayet sistemi günümüzde daha belirgin bir vaziyet almıştır, zira masonların faliyetleri eskiye nazaren daha yaygın ve etkili bir hal almıştır. Mevcut proje partileri aynı eskiden İttihat ve Terrakkicilerin baş vurduğu Milliyetçilik ve ulusalcılık ve hatta liberal islamcılık kılıfı altında faliyetlerini tam gaz sürdürmekte oldukları rahatlıkla anlaşılabilir. Tek partili meclis ve çok partili meclis tamamen Mason localarının ve onun arkasındaki derin gücün vesayeti ve iradesi doğrultusunda hareket etrmekte. Hatta DAVUDİ ve BABACAN ın kurmak istedikleri yeni parti dahi bunların iradesi doğrultusunda kurulmak istenen bir Protez partisindenden ibarettir. MAsonik irade ye dayanan gayri ahlaki ve gayr milli cumhuriyet dönemindeki İnkılaplar ve günümüzdeki liberal islamcıve liberal milliyetçi ve hatta liberal ulusalcı partilerin onayladığı sapkın AB reformları tamamen masonik irade doğrltusunda hayata geçirilmekte. 5G teknolojisi ve Liberalizm odakli özellestirmeler hep bu iblisn veletlerinin derin planları.
 • HiraHira23 gün önce
  Hangi ırk çoğunluktaysa orası onundur maddesine binaen Ermeniler Türkleri katletmiştir. Fransızlar zaten kendileri savaşmıyordu devlet vaadiyle günümüzde pkkyı savaştırdıkları gibi ermenileri kullanıyordu. Ben de ırkçılığı saçma bulurum ama Boşnak katliamına, Kırım Tatarlarına, Irak'a yapılanlara, günümüzde Uygur Türklerine vs. uygulanan Çin zulmüne ses çıkarmayan dünya milletlerinin sadece bize yüklenmesini doğru bulmuyorum. Ayrıca savaş şartlarıydı elbette canını namusunu savunmak için önlem alacaktı devlet ve insanlar. Şimdi Amerika'ya Rusya Çin ve Avrupa saldırsın bakalım yerinde durabiliyor mu? Osmanlı kaç yerde kaç millete karşı savaştı. Yapayalnızdı Almanya'nın yardımını alamadı çünkü Almanya anca baş ediyordu itilaf devletleriyle. Zalim Amerikan askeri Irak'ta ölünce Amerikalılar ağlaya ağlaya bir hal oldular.Oysa orada ölen masum çocuklara hiç acımadılar. Gerçekten de iyi insan da olsa ben insanın adaletine güvenmiyorum. Mutlaka duyguları nefsi işin içine karışıyor. İyi ki ahiret var yoksa bu yaşadığımız adaletsizlikler yapanların yanına kar kalırdı.
 • Kazim TanriverdiKazim Tanriverdi23 gün önce
  Yazilarinizi cok uzun yaziyorsunuz biraz kisaltiniz
 • AK PARTİ deki PELİKANCILAR kimdir... AK PARTİ deki PELİKANCILAR kimdir... 23 gün önce
  Akparti kurulduğu günden beri toz zerresi kadar menfaatim olmadan sırf Allah rızası için bir fazla oy alsın diye canrışah ak partiyi her ortamda savundum, ama ....bazı gördükerim ve duyduklarım maalesef beni sukütü hayale uğrattı, Ak Parti içinde ''PELİKANCILAR'' olarak bilinen bir grup olduğu iddia ediliyor. İddiaya göre Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlıktan istifa etmesini sağlayan bu grup, şimdi yerel seçim sonuçlarına da en fazla itiraz eden grup.Hocam Allah aşkına bu konuda bir yazı kaleme aliniz ,kimdir bu PELİKANCILAR? AMAÇLARI NEDİR ? biz tabanda vatan millet sakarya diye partiyi savunurken parti içindeki rant ve makam çekişmesi olduğu doğrumudur? lütfe bizi aydınlatın.. hayırl cumalar
 • BilalBilal23 gün önce
  Sn Dilipak daha geçen gün sayın dost obama ile yemenden suriyeye tum musluman ulkeleri kan golune cevirip petrollerini çalan akpnin gunahi vebali daha taze iken düşünün ki ermenilere neler yapmişlardir bunlar. En dindar partimiz başa gelince bunlari yaptiysa diger partiler neler yapmişlardir. Ki bizim dindar diye sectigmiz akp ortadoguda musluman kiyimi yapabiliyorsa musluman olmayan ermeni kürt gibilere neler yapmişlardir neler. Arz da bizim yönetciler kadar zalimini daha görmedim duymadim.
 • kalelikaleli23 gün önce
  Türk olmak ırkçılık değildir.millet olmaktır.ermeni yanlısı olacağına Türk yanlısı ol.
 • kalelikaleli23 gün önce
  sayın hoca kendine gel.ne diyorsun.daha dün karabağ.ne oldu orada biliyor musun.ahkamkesiyorsun ama rus lar erzuruma kadar geldiğinde fransızlar ingilizler ülkemizi işgale kalktığında onları yanında kimler yer aldı.düşmeyegörelim neler olur.senin aklın başında mı.haçlı seferleri durduk yere mi oldu.ne yappsaydık.barışçıl olup gelmeyin mi deseydik.ermeni zulmü mezalimi siirt bitlis van erzurum katliamları müslümanları camilerde yakmalar olmamış mı.fatih ten bahsediyorsun ama demiyorsun o zaman güç bizde idi.senin barışçı hrant ın öyle mi demişti.başka mı.
 • MuratMurat23 gün önce
  Sayin dilipak maalesef bazen cok insafsızsız elestiriler yapiyorsunuz ve sizin her zaman kullandiginiz bir topluluga karsi dusmanliginiz sizi adaletsizlige sevketmesin lakin siz ittihatcilari topyekun hainlikle sucluyorsunuz.o tarihin sartlari farkliydi,eger ermeniler surulduyse ve acilar yasadiysa keyfiyetten yapmadi bunu osmanli pasalari.bugun kardeniz ic anadolu ve dogu anadolu da ermenilerin yaptiklari herkezin malumu.resmen ic savasla bizi topraklardan atmak icin dusmanca saldirdilar muslumanlara.yani ne olduysa haketmislerdir vesselam.
 • ÖzkanÖzkan23 gün önce
  Twitter da devra adlı hesaba bakın!
 • Sancar Sancar 23 gün önce
  Osman dayıyı bir sonrakimecliste , bizleri temsilen görmek isteriz... Yakışır. TÜRKİYE;OSMAN DAYIMIZLA GURUR DUYUYOR... ORDU AKP İL YÖNETİCİSİNİN DEDİĞİ GİBİ... EL ÖPENLERİ ÇOK OLSUN...
 • AyniAyni23 gün önce
  sayin yazar tarihte ermeni milletine yapilan tehçirin sebebini anlatiyorsunuz.özetle :....her iki taraftada fitneye gelen tetikçi ve çıkarcıların yaktıği yangın ....olarak tarif ediyorsunuz.100 yil sonra da yine bu millerin başina feto ve pkk belasıninda yine aynı yöntemlerle getirildiğini söyleye bilirmiyiz.Bu devlet büyükler görüyor....tabanı ibadet denilen bir topluluğu ihanet edenletle ibadet edenlerin ayırımında geç kalınmadi mı?.Dağda silah sıkan ile ovada siyaset yapan ayirimindan vaz geçilmesı ileride telafisi mümkun olayan toplumsal kansere sebep olasi mı beleniyor.Allah rızası için şu iki konuyu biraz işleyin.Ekonimik krizinde statükonunda ve dep derinlerin çözümleride anasi değil mi?Cumanız mübarek olsun.
 • Mustafa Mustafa 23 gün önce
  Yerli ve milli arabatüm resmi kurumların makam arabası olsun önceBaşkanın sonra diyanet başkanının sonra tüm resmi kurumların . Lüks düşkünü bizlere kabul ettirmek büyük bir başarıdır.
 • Mustafa Mustafa 23 gün önce
  Yerli araba ilk önce tüm belediye başkanlarının makam arabası olsun. AKP bunu başarabilir mi .
 • Mustafa Mustafa 23 gün önce
  Türkiye de batının Katliamlarını gazeteler yayınlamaya başlasa önce batı yalakası Türkiye vatandaşları karşı cikar.
 • 100 yıl savaşlarının sebebi100 yıl savaşlarının sebebi23 gün önce
  Sayın Dilipak,Yüz yıl savaşları sömürü düzeni sonrasında paylaşım yada ranta çökme için değil, Müslümanları Anadolu ve Kudüs'ten atma İttifakının liderliği için yapılmıştır. Zaten savaşın bitiş tarihi ilginçtir. 1453... Ne zamanki Müslümanları tehdit olmaktan çıkardılar, hep birden Osmanlıya çökeceklerdi (neredeyse bütün Avrupa kraliyet ailesi Rusya dahil akrabadır) ancak Allah tuzaklarını başlarına geçirdi, bizim Chp nin kökeni olan ittihatçılar yüzünden o girdaba bizde girdik. Sonrası intikam savaşı idi...
 • Mustafa Mustafa 23 gün önce
  Okumaya bir millete ne yazarsan yaz tırıs gelir. Görsel tüm katil batının Katliam resimleri her gün önce Türkiye sonra Düm dünyaya yayınlayın her ğün iki sayfa bütün gazeteler 365 gün yayınlasın, taki batı pes edene kadar . Bu bir karşı seferberlik cağrısı
 • VELİVELİ23 gün önce
  fikri kavmiyyet... tam da günümüzdeki hemşehricilik değil mi??hemşehri derneklerinin mafyalaştığını,, liyakat ve emaneti ehline??
 • SılaSıla23 gün önce
  Sn üstad; o adama laf anlatamazsın. Ama eşşğe anlatabilirsin. (O adam: şeytanın en büyük dostu, Deccalların Reisi; "Sufyan"aleyhillânedir. HAyatta mı yoksa ölü mü bilmiyorum. Müslümanları; birbirine kırdırtacak biri olduğunu biliyorum sadece.)
 • mustafamustafa23 gün önce
  '' ehliyet ve liyakat imandan önce gelecek ''bu cümle genel bir kaide olamaz.Ancak istisnai konularda -uzmanlık alanlarında - kullanılabilir onun da belli fıkhı ölçüleri vardır.Yoksa bu kurala göre alaman gererali wonders i müslüman ordusunun başına Çanakkale 'de diken ahmaklara cevazat çıkarırsınız????
 • Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)23 gün önce
  Sayın çok değerli muhterem iman etmiş salih ameller peşinde koşan kardeşlerim, isterseniz bugün "iman etmek" nasıl oluyor onu bir açıklıyalım. Zaten bu bir nasip meselesi, iki şekilde, ya doğarken yada sonra, zamanı gelince, iman nasip oluyor. MalcolmX, "My lady d'Arbanville"in ingiliz bestekar'ı Cats Stevens (Yusuf İslam), amerikan siyah Casiyus Clay (Muhammed Ali), zamanı gelince iman ettiler, nasiplerinde varmış demekki. Çoğumuz İslam'a boyun eğmeyle iman etmeyi aynı şey sanıyoruz, halbuki ikisinin arasında dağlar kadar fark var. İslam'a boyun eğmeyle henüz kalbe iman yerleşmiyor. Bu konu hakkında Allah Teâlâ HUCURAT suresinde şöyle buyuruyor:14﴿Bedevîler, "İman ettik" dediler. Şunu söyle: "Henüz iman gönüllerinize yerleşmediğine göre, sadece boyun eğdiniz. Bununla beraber Allah’a ve resulüne itaat ederseniz yaptığınız hiçbir şeyi boşa çıkarmaz; Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir."﴾15﴿Müminler ancak, Allah’a ve resulüne iman eden, sonra şüpheye düşmeyen, Allah yolunda malları ve canlarıyla cihad eden kimselerdir. İçleri dışları bir olanlar işte bunlardır.﴾16﴿Allah göklerde ve yerde olanları bildiği halde Allah’a dininizi öğretmeye mi kalkışıyorsunuz! Allah her şeyi bilmektedir.﴾17﴿Boyun eğmelerini sana bir iyilik yapmış gibi gösteriyorlar. Onlara şöyle de: "Teslim olmanızı bana yapılmış bir iyilik saymayın! Eğer dürüst olacaksanız, asıl Allah sizin için iman yolunu açarak O size lutufta bulunmuştur."Yerleşim bölgeleri dışında göçebe olarak yaşayan Arap kabileleri Rasülullah sav'e geliyor, sosyal yardımlardan pay almak için kendisine boyun eğiyor, teslim oluyorlardı. Bu davranışlarını “iman etmiş olmak için” yeterli saymaları, kendilerini mümin olarak göstermeleri üzerine bu âyetler gelmiştir.Günlük dilde ve terim olarak İslâm, Rasülullah sav’e vahiy yoluyla bildirilen dinin adıdır. Bu dine iman eden ve gereğini yerine getirmeye çalışan kimselere de müslüman denir. Ancak İslâm kelimesinin sözlük mânasında “boyun eğmek, teslim olmak” da vardır. Bedevîlerin yaptığı da İslâm’ın bu sözlük mânasını gerçekleştirmekten ibaret idi. Çünkü 15. âyeti de göz önüne aldığımızda bir kimsenin gerçekten iman etmiş olabilmesi için kendisinde şu inanç ve davranışların gerçekleşmiş olması gerekmektedir: 1. İslâm’ın taleplerini yerine getirirken bunların Allah ve resulünün emirleri olduğuna, Allah’tan geldiğine, O’nun emirlerine itaat etmenin insana, dünya ve âhiret mutluluğunu sağlayacağına kalbi ile de iman etmiş, inanmış olmak. 2. Bu inancında asla şüpheye düşmemek, aklı ve duygularıyla ikna olmuş, bu inanca bağlanmış bulunmak. 3. İslâm’ı ve müslümanları korumak, dininin güçlenmesi için malını ve gerektiğinde canını vererek çalışmak, çabalamak, olanca gücünü harcamak. Bağlamdan anlaşıldığına göre “Biz de müminiz, inandık” diyen bedevîler henüz cihad ile sınanmış ve imanlarını ispat etmiş değillerdi. İmanlarının kalplerine yerleşmiş olmadığı hükmüne gelince, bunu ancak Allah bilirdi ve peygamberine böyle olduğunu bildiriyordu. Şayet Allah bildirmeseydi, peygamber dahil herkesin, “Ben müminim” deyip emirlere itaat edenleri gerçekten ve kalpten inanmış saymaları, böyle bilmeleri gerekecekti.Bedevîlerin Rasülullah sav’e teslim olmalarına, onun yanında yer almalarına iki yönden bakılabilir: a) Müminlere düşman olmak yerine dost olup destek sağlamak; b) Ganimetten, sosyal yardımlardan yararlanmak, daha da önemlisi müslümanlar arasında yaşayarak gerçek ve kâmil mânada imana kavuşmak. Bu âyetler geldiği dönemde müslümanların bedevî desteğine ihtiyaçları kalmamıştı; halbuki onların hem maddî yardıma hem de hidayete, doğru ve kurtarıcı bir hayat yolunun kılavuzuna ihtiyaçları vardı. Teslim olmalarının, itaat etmelerinin karşılığını eksiksiz olarak aldılar, Rasülullah sav ve ashabı tarafından eğitilerek hem medenîleştiler hem de birçoğunun gönlüne iman yerleşti. Şu halde ortada sözü edilecek bir iyilik, bir lutuf varsa bu, onların teslim (İslâm) olmaları değil, bu sayede elde ettikleri idi; bundan dolayı asıl minnettar olması gerekenler kendileriydi.Şimdi hepimiz kendimizi sorguya çekelim: acaba islam'a boyun eğeyenlerden miyim yada gerçekten iman edenlerden mi? Allah'a emanet olun canım kardeşlerim. Cuma'nın feyzi ve bereketi üzerinize olsun. Bu paylaşımı mı sevdiyseniz, o zaman dualarınızda banada yer ayırın. Dua, bir müminin diğer bir mümine yapacak en güzel, en değerli hediyedir.
 • Serkan aydin Serkan aydin 23 gün önce
  Hocam takip ve takdir ettigim bir üstatsiniz fakat bu yazınızda vermis oldugunuz tarihi bilgilere katılmıyorum cunku cok yuzeysel ve arastirmadan yoksun..bugun tarihçiler irkbilimciler dilbilimciler ciddi bilimsel arastirmalar sonucu irklar hususunda gerçekçi verilere ulasmis durumdalar..siz elle tutulur bu isin erbablarinin bilimadamlarinin yaptigi çalışmaları incelemiyor onun yerine halk ahali arasinda anlatilan tevatur ve rivayet tarihini baz alarak analiz yapıyorsunuz..ermeni irkinin kokeni belli degildir demissiniz oysaki bellidir..uzun araştırmalar sonucu ozellikle dilbilimciler in bu konuda kanaati hasildir.ki herhangi bir irkin kokenini hangi kavimlerden ayrisma akraba olduğunun en onemli kaniti kullanmis oldugu dil lugattir..bu islerde en ciddi referans kaynagi dil dir..ermeni dili hint-avrupa dil ailesine girer..ve trakyali bir kavimdir isimleri ermenler dir..anadoluya trakya uzerinden girmislerdir ve yine hint-avrupa irkina mensup anadoluda ikamet etmişfrigyalilarin bir koludur..dilleri ise frigya diline cok benzer.antik tarihci heredotta ermenilerin trakyali bir kavim olduğunu soyler...m.o 700-600 yillari arasinda dogu anadoluya goc etmislerdir..bu sure zarfinda dogu anadoluda urartular hukum surmektedir..m.o 550li yilllarda urartu medeniyeti hukumdarligi parcalanmistir fakat bolgede urartular antik hurriler (ki urartular hurrilerin devami bir medeniyettir koken olarakta)ve bazi kafkas kokenli etnisideler mevcuttur cecenler lazlar gibi..bu bolge m.o 550-500 yillari iran üzerinden gelen medlerin istilasina ugramistir..vetarihte ilk defa ermeni sözcüğü bu med kralinin yazdirmis oldugu yazılı kitabede gecer..o kitabade dogu anadoluda yasayan ermaniler olduğundan bahseder..alin size kaynak bakin arastirn kitabenin ismini hatirlamadim ama arastirilinca bulunur ..daha sonra bu ermenler ile urartu ve kafkas boyları birlesmis tek bir kültür altinda toplanmis kaynasmistir..bugun ermeni dilinde gramer olarak urartuca ile benzerlik görülür..ermeniler kendilerinin atalarinin urartu oldugunu savunur fakat yukarda yazdigim gbi ermeniler urartulu degil urartulular ile kaynasmis bir trakyali avrupali kavimdir..biz turkler ise sapına kadar altay-ural tanri daglarinda yasamis olanbir kavimiz..turklerin etimolojik olarak dil olarak bakıldığında sibirya uzerinden asyaya geldigi görülür..turkler sibirya kokenlimogolve korelilerle akrabadirlar dilleri ise ortak paydadan turemistir..eski çin kaynaklarina bakarsaniz bunun böyle olduğu asikardir..anadoluya ise 1000li yillarda intikal ve goc etmisizdir bu ayen beyan ortada ve acik bir realitedir..osmanlilar ve selcuklular atalarinin cetele ve silsilelerini arsivlerini zaten tutmuşlardir ve hepside asyadan geldiklerini beyan eder.yani geldiğimiz yer bellidir..rumlar ve ermenilerin musluman olmasi ise asla soz konusu degildir..bir kac munferit olay haric rumlar ve suryaniler ermeniler müslüman olmamıştır..osmanlinin son zamanlarina kadar anadoluda hatırı sayılırhristiyan ermenirumlar yasamaktadir ve bunlar kurtulus savasi doneminde bize ihanet edip cetelesip otorite boşluğundan faydalanıp musluman anadolulu masum turk ve kurt koylulerine saldirmis teror estirmis yer yer katliam yapmışlardır..daha sonra bu yuzden tecrit ve meubadele ye maruz kalmislardir..bu vermis oldugum bilgiler rasyonel arastirmalar analizler sonucu ulaşılmış neticelerdir..

Günün Özeti