18 Mart 1915

18 Mart 2019 Pazartesi

Yeni Zelanda konusunda yazacak çok şey var. Bugün 18 Mart, Çanakkale’ye bakalım. 25 Nisan’da Anzak günü. Bakalım bundan sonra neler yaşanacak.

Bu olay bir Turnusol kâğıdı görevi görüyor. Batının “öteki yüzü”, “makyajsız hali” gözler önüne seriliyor. Trump, saldırıyı kınasa da Müslümanlara değil, Yeni Zelandalılara başsağlığı diliyor.

Saldırgan, Netanyahu ya da Kati Piri’nin sözleri adeta birbirini tamamlar gibi. Gülen, Haçlıların kimseye kötü davranmadıklarını söylüyordu. Ama gerçek ortada. Bu arada AP’nin son kabul ettiği, “müzakerelerin askıya alınması”nı öneren raporda PKK’nın terör listesinden çıkarılması, askerimizin Kıbrıs’tan çekilmesi, Ayasofya’nın camiye çevrilmemesi, Akkuyu Nükleer Santrali’nin durdurulması gibi maddeler de var. Yani Kati Piri raporu Gezi eylemcilerinin talep listesi gibi.

Bakalım “İngiliz”, “Fransız”, “Yunan” dostlarımız(!?) bu gelişmeler karşısında neler diyecekler.

Çanakkale Savaşına dönecek olursak, “Çanakkale Savaşı veya Çanakkale Muharebeleri, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası›nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir” diyerek bütün gerçeği söylemiş oluyor muyuz? Bana göre gerçek bundan ibaret değil.  

Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanmanın Boğaz’a geniş çaplı ilk saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ama Alman savaş gemileri, Cezayir’deki Fransız limanlarını bombalamak ve Fransızların Afrika’dan Avrupa’ya asker taşımasını önlemek için Braslav ve Goben ile gerçekleştirdikleri askeri operasyon, İngiliz ve Fransız gemilerinin müdahalesi ile engellenmesi yerine, anlaşılmaz bir şekilde 2 Alman gemisinin kaçmasına izin verilirken, İngiliz ve Fransız gemileri de bu iki geminin peşine düşüp, onun peşinden Çanakkale önlerine gelmiştir. Bu konunun üzerinde ciddi bir şekilde durulması gerek. “Tavşana kaç, tazıya tut” diyor sanki birileri.

Şu da eksik bir tanım: “Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915 - 9 Ocak 1916 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. 18 Mart 1915’de başlayan ilk saldırı 9 Ocak 1916 tarihinde karşı donanmanın ülkeyi tamamen terk etmesi ile son bulmuştur.”

Sonuçta ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekatından vazgeçilmek zorunda kalındı.

Tekrar başa dönecek olursak, 14 Ağustos’ta 2 Alman gemisi Tuzla’ya demirledi. 27 Ekimde de Karadenize açıldı Kurban Bayramının 1. günü 29 Ekimde sabah 6.30’da “Yavuz” Sivastopol’u vurdu. Aslında savaş o gün başladı. “Midilli” Kerç’i, “Hamidiye” Yalta’yı, “Berk-i Satvet” Noroski, “Gayret” ve “Numune” Odesa’yı vurdu. İttihatçılar Almanların oyununa geldi ve bir komplo ile savaşa sokuldular.

Aslında savaş o gün başladı. İngilizlerin ve Fransızların kazdıkları çukura Almanların itelemesi ile yuvarlandık. Ardından Rusya da Anadolu’ya saldıracaktır. İngilizler ve Fransızlar da Çanakkale’den saldıracak. İngilizler Hindistan’dan, Fransızlar Senegal’den, “Hilafet merkezi Almanlar tarafından işgal edildi, İngilizler ve Fransızlar halifeyi kurtarmak için seferberlik düzenlendi” diye toplayıp bize karşı savaşa soktukları Hintli ve Senegalli Müslümanlar kötü bir oyunun kurbanı oldular ve bizi bize kırdırdılar.

Çanakkale’den geçmek yerine Filistin cephesinden girerek Anadolu’yu almanın daha kolay olacağını düşünen İngilizler Filistin, Fransızlar Lazkiye’den saldırdılar. Çanakkale Savaşındaki neredeyse bütün komutanlar bu cepheye gönderildi. Müthiş bir bozgun yaşandı. Askerlerimiz tayınsız ve silahsız olarak terhis edildiler. Askerlerimizin silahları daha sonra, işbirlikçi Arap aşiretlerinin isyancı güçlerine dağıtıldı.

Savaşın genel komutanı Liman von Sanders’ti. 5 yıldızlı bir otelin bile inşası kadar bir sürede koskoca bir imparatorluk tasfiye edildi. Mondros Mütarekesi’ni imzalamak zorunda kaldık. İstanbul ve Anadolu’nun birçok bölgesi işgal edildi.

Savaşın sonucu belli iken, biz “Çanakkale Zaferi”ni kutlamaya devam ediyoruz.

İnanılmaz bir kayıp verildi. Askerlerimiz kahramanca savaştılar, direndiler. Sonuçta harimi istemimize girildi. Mekke, Medine, Kudüs, Bağdat, Şam ve İstanbul işgal edildi.

Sonuçta mütareke 30 Ekim 1918 Limni adasının Mondros limanında Agamemnon zırhlısında imzalandı. Agamemnon bir mitoloji kahramanıdır. Miken kıralı Sparta kıralı Menelaos’un abisi, Truva savaşına katılan bir komutan olan Atreus ve Aerope’nin oğludur.

Savaş 18 Mart 1915’de başladı da deseniz, savaşı bitiren anlaşma imzalandığında tarihler 30 Ekim 1918’i gösteriyordu. 3,5 yıl gibi bir zamandan söz ediyoruz.

Mondros ile başlayan süreç daha sonra Sevr’den dönmüş ve Lozan’la sonuçlanmıştır.

Gerçek şu ki, savaşın 3 cephesi vardı. Çanakkale’nin geçilmemiş olması (ki, aslında münferit girişimlerle düşman gemileri Çanakkale’yi geçip İstanbul’a kadar da gelmişlerdi) tek başına sonucu değiştirmemektedir. Devlet, komutanlar, askerler, taraflar aynıdır. 3 cepheyi 3 devreye benzetirsek, sadece birisinde askerlerimizin kahramanca ve canhıraş bir savunmayla düşmanların geçişini engellemiş olması, savaşın sonucunu değiştirmemektedir.

İşin ilginç yanı, düşmanlarımızla daha sonra dost olduk. Kol kola girdik. Oysa onlar, 1919’da Kars’ta kurulan başkanlıkla yönetilen konfederatif bir İslam Cumhuriyetini ortadan kaldırmışlardı. Bu gerçek nasıl oluyorsa görmezden gelirdi. Öte yandan; Taksim Anıtında, Mustafa Kemal, İnönü ve Fevzi Çakmak’ın arkasında Rus işgal kuvvetlerinin komutanlarının heykelleri dikildi. Bu “milli anıt”ı bir İtalyan heykeltıraş yapmıştı. Yine parasının önemli bir bölümünü de İtalyanlar ödemişti.

Aslında sadece Çanakkale’nin değil, Anadolu’nun Fethi’nin, İstanbul’un Fethi’nin, Kurtuluş Savaşının da üzerinde yeniden çalışılması gerek. Ben “Çanakkale Geçildi” kitabı (Kayıt Yayınları) ile bir adım attım. Tarih övgü ya da sövgü kitabı değildir. Tarihten ders alınır. Tarih bir toplumun ortak hafızası ve tecrübeler birikimidir. Tarih hayali kahramanların göklere çıkartılıp, hayali kahramanların lanetlendiği bir mitoloji kitabı da değildir.

Geleceği doğru okumak ancak dün ve bugünü doğru bilmekle mümkündür. En azından bu iki noktadaki tesbitlerimiz doğru ise tarihin akış yönünü görmüş oluruz. “Kökü mazide olan ati” bir nesil için tarih mefahir meselesi ya da hainler ve kahramanlar savaşı değildir ve olamaz. Bizim dün, bugün ve gelecek bilgi ve tecrübesi ile yaşadığımız zamana ve mekâna ilişkin adil şahitliğimiz gereklidir.

Tarihten ders alalım ve bazı acılar umulur ki tekrar etmesin, bizim yaşadığımız acılar, bizden sonrakiler için baht kaynağı olsun diye, selam ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Özdemir dorukÖzdemir doruk5 ay önce
  Bir siyonist taktiği:Bir ülkenin kahramanlarını satın aldığın kalemşörlerle hain,hainlerini de kahraman yapacaksın .
 • ŞükuhŞükuh5 ay önce
  Ayrıca ikinci yorumunda Ehli Beyttir diyorsun,yorumda yazdım Müslümanlıkta dahil dinlerin kaldırılmasını ve bir dünya dinini yadısıyacak değiliz,diyor,ALLAH ise ayette : Sizin için din olarak islamı beğendim,diyor.İslam dinini kaldırmayı düşünen Ehli Beytten nasıl olur anlamadım !
 • ŞükuhŞükuh5 ay önce
  Ebu Zerr,kardeşim ben yaptığım yorumlarda sağlam kaynakları kullanarak yorum yapmaya çalışıyorum.Atatürk'e hakaret etmek için değil.Okumayan,inanmayan.sabit fikirli,sevmeyebilirsinizama hakaret çözüm mü demişsin.Yorumda hakaret tetiğimi sanmıyorum sen öyle algılamışsın.Okuyorum çok şükür verdiğim bilgiler kendi kitabı Nutuk'tan ve resmi devlet arşivlerinde bulunan meclis konuşmalarından.İslama hizmet etmemiştir demek neden hakaret olur anlamıyorum.Adam kendisi diyor ben inanmıyorum diye,meclis konuşması mevcut Gökten indiği sanılan kitaplar diye vesair.Kimseye hakaret ettiğimiz yok .Siz öyle algılıyorsanız bunada yapacak bir şey yok.
 • Ebu ZerrEbu Zerr5 ay önce
  Nefret söylemlerine karşılık bir tesbit olarak, Mehmet Ali Özü bi okuyunuz derim. Vede Nevzat Yalçıntaş hocanın Atatürke ilişkin beyanatını bulmanızı salık veririm. Ayrıca merhum Elmalılı Hamdi Yazır Hoca malum. Daha iyisi gelmedi mealde. Meali kim hazırlatmış vede kütübü sitteyi kim yazdırmış o büyük üstada. Daha çok şey var ama seviye belli. Referans belli. Din savaşları, mezhep savaşları ve düşmanlığı kaldırmak adına başka bir öneriniz var mı acaba? Bir nevi medine sözleşmesi gibi. Yapılamazmı? Baksana sayın yazarın kızı bile yurtdışında hristyan teolojisi üzerine öğrenim görüyor. Onların dinini kaynağından öğreniyor vede doğru olanı yapıyor. Bu işler hamasetle olmuyor. Mücadele edebilmen için ahlaklı yani adil, dürüst, çalışkan olacaksın. Din temelde Ahlak değilmidir? Ahlaksız bir din olabilirmi?Bak tarihte hiç sömürgesi olmayan Almanya üstelik 1. ve 2. dünya savaşında harab olmasına ve parçalanmasına rağmen şu an nerede, dünyanın en güçlü ekonomisi vede ülkesi. Sadece bir firması senin ürettiğine, ekonomine bedel. Adamlara muhtacız hala. Bir lafla aldırdılar adamlarını, aynı brunson gibi. Ve japonya, çin vede G. Kore. Bunların sömürgeleride olmadı hiç. Bu işler bilgiyle, emekle, fedakarlıkla oluyor. Atatürkün ülke adına kazanımı olan 783, 562 km kareye o günden beridir kim ne koydu veya ne koyabilir. Daha iyisi geldimi vede gelebilir mi? O kimsenin ayağına gitmedi, ama onu ziyarete geldiler hep. Aradaki fark öylesine çokki. Oysa Atatürkte sadece bir beşerdir ve de put değildir aynı zamanda. Ama gerçek ve farklı bir Liderdir ve üstelikte Ehli Beyttir.
 • EmreEmre5 ay önce
  Taksim anitindakiler Çar'in isgalci rus komutanlari değil,kızıl ordunun sovyet komutanlarıdır ve Çar'ı devirmiş ve Rusya yi savaştan çekmislerdir,kurtuluş savaşında da bizi desteklemislerdir.İşgal altındaki İstanbulda kaçak beyaz ordu generalleri varken ankara'da kizilordu generalleri vardı ziyarette. ..eskiler ve devrilenler / yeni doğan devrimciler. .denklem böyle oluştu. ..
 • Ebu ZerrEbu Zerr5 ay önce
  Şükuh rumuzlu yorumcuya, Atatürk ile ilgili yorumunda murat bardakçı ile ilgili bir atıfta bulunmuş. O bukalemun, ukala, kibirli adamın ne olup olmadığı ayrı bir konu.Bu kişi bir yazısında Atatürkün soyu ile ilgili Mehmet Ali Öz'ün kitabına yer vermişti. Sanırım bu hususta programda yapmışlardı. Ve ayrıca Atatürkün soyunun nerelerden ve kimlerden geldiğini çok iyi bilenlerdenim. Bunu, dedeleri Selanik göçmeni olup Atatürkün ailesiyle aynı sokakta oturan çok değerli bir büyüğümüzden dinlemiştim. Bu kişi çevresinde son derece saygın ve sevilen birisiydi. Ve çok az kişinin bildiği bu gerçeği M.Ali Öz de uzun çalışmaları sonunda teyit etti. Yazdı ve yayınladı. Kimsenin yapmadığını taptı. Helsl olsun. Diğer taraftan, Atatürkün Elmalılı Hamdi Yazıra hazırlattığı Kuran meali ile Kütübü Sitte de ayrı bir vakıadır. O kadar çok şey var ki yazılacak ama ne fayda. Okumayan, inanmayan, sabit fikirli dogmalarla bir yere varmamız mümkün olmuyor. Olmazda. Bir insanın dini, inancı, soyu, kimliği, ailesi neden bu kadar tartışma konusu olur anlamak mümkün değil. Bu kin ve düşmanlıkla varılacak nokta belli. Esas "Keşke yunanmı kazansaydı" diyenlerin soyuna sopuna bakmamız grrekiyor. Ve geçmişin işini bırakalım da tarihçiler yapsın. Objektif ve tarafsızca, kırmadan, dökmeden, suçlamadan hakaret etmeden. Nesnel ve olgulara dayalı bir biçimde. Dinde, tarihte, sanatta sporda, bilimde tamamen siyasetin ve günübirlik çıkarcı hakim sınıfların tekelinde olduğu müddetçe bu işin sonu gelmez. Esas bu tür düşmanca konuşanların soyu sopu belli değil bence. Esas onlara dikkat edilmeli. Nifakı kim sokar, fasıklığı kim yapar. Buna bakmalı. Atatürkten bu yana ne dönmeler ne devşirmeler yönetti bu ülkeyi. Onları konuşan yok hiç. 80 öncesini bilen bilir. Yıllarca bu ülkede kardeş kanı aktı. Onbinlerce insan genç yaşta toprağa düştü. Sorumlu yok. Ve bu ülke 32 yıldır terörle boğuşuyor. Ve yine onbinlerce şehit ve gazi. Birde fetö belası, abd, abhançeri saplı içimizde. Emperyal güçlerin oyunu her yerden geliyor. Kin ve düşmanlığı hep zinde ve canlı tutmak. İşte nifak sokmak böyle bir şey. Sevmeyebilirsin ama hakaret etmek çözüm mü? Bu herkes için geçerli. Her sorunu çözdük de bir tek bu meseleyi mi çözemedik? Gerçekten gereksiz, yersiz, seviyesiz, bilgisiz bir toplum haline geldik. Mugalata, safsata, itham, tekfir ve iftiranın haddi hesabı yok. Sayın yazar, neden bahsederse bahsetsin yorumlar ya din, ya siyaset yada hakarete evriliyor hep. 1915 ruhu kurtuluş içindi. Ya 2019 ruhu ne için peki?
 • İskenderİskender5 ay önce
  YALANLAMAKTA KORKULAN ISMARLAMA TARİH VE YALANLARINDAN BİRİNİ AÇIKLAYAN DİLİPAK'TAN ALLAH BİN KAT RAZI OLSUN(Kısmet olursa "Çanakkale geçildi" kitabını hemen alacağım):Sayın DİLİPAK, sizinde bildiğinizden emin olduğum bilgileri tekraren paylaşmak istiyorum:1-Ocak 1913 ayında "İttihat ve Terakki" örgütü(Parti demeye dilim varmıyor) darbecileri,Osmanlı devletinin meşru hükümeti olan "Kıbrıslı Kamil Paşa" Hükümetine cebren ve silah zoruyla darbe yaptılar ve darbe esnasında tetikçileri Yakup CEMİL'e Masasında oturmakta olan Sadrazam(Başbakan)Nazım Paşa'yı şakağından vurdurarak öldürdüler. Aslında kendilerinden pek de farklı olmayan(Yani o da Jöntürkçü) Mahmut Şevket Paşa'yı da kendilerinin öldürttükleri Yüzde Milyar ancak,Fail-i Meçhule çevirdiler.Darbeden sonra demokrat,Padişahına ve dininme bağlı subayların hemen hemen hepsini kendi adamları ile değiştirdiler.Devleti ellerine geçirdikten sonra bir yandan İngiliz ve Fransızlarla,bir yandan da,Almanlarla gizli görüşmelere başladılar.Osmanlı devletinin normalde Ruslara karşı hem Kırım harbinde hem de,93(1977-78) harbinde desteklerini gördüğü İngiliz ve Fransızlarla ikili dostluk,Ticari ve Askeri antlaşmaları varken darbeci İttihat ve Terakkiciler,Padişah Abdülhamit'i saraya hapsetmeleri sonucu kendi başlarına buyruk hareket etmenin verdiği rahatlıkla perde arkasında ve çok gizli bir şekilde ALMANLARLA Askeri antlaşmalar yaptılar.Akdeniz'de bulunan Alman Amiral'e Karadenz'e çıkabileceğini belirtir mesajlar gönderdikleri gibi böyle bir ortam da hazırladıla(Her ne kadar Talat ve Enver Paşalar yazmış bulundukları anılarında,gelişen olaylardan habersiz olduklarını belirtiyorlarsa da tamamen yalandır). Ve bu doğrultuda Karadeniz'e açılan Brislu ve Goben isimli Alman savaş gemileri Rus Kıyılarını bombaladılar.2- 7 DÜVEL BİZE SALDIRDI YALANI:" Ya sen Alman gemlerine Rus kıyılarını bombalatma ortamı hazırlatacaksın,yanı sıra saldırgan gemiler Osmanlı devletinin bayrağını çekerek Ruslara saldıracak ve BUNUN SONUCUNDA ULUSLARARASI KASUZ BELLİ HAKKI doğrultusunda Rusların ve Müttefiki olan devletlerin sana savaş açmasına 'Bana 7 düvel saldırdı'' diyeceksin. 3-Kendisine saldırılan Rusya'da, Trabzon ve Kars'tan başlayarak Bitlis'e kadar DOĞU Anadolu'yu işgal ettimi? Bu işgale Osmanlı ordusunun müdahale etmemesi ve Osmanlı ordusunun oyalanması için İngiliz ve Fransızlar Çanakkale'ye saldırı yapıp Osmanlı ordusunu,Rusların Doğu Anadolu işgalini başarıya ulaştıracak şekilde oyaladılar mı? Hatta Doğu Anadolu'daki SARIKAMIŞ olarak adlandırılan savaşa GİYECEK,YİYECEK VE MÜHİMMAT götüren 5 tane gemiyi batırdılar mı? Ve sırf o yardımlar gitmediği için Doğu Anadolu'yu savunma görevinde bulunan askerler açlıktan ve soğuktan hayatlarını kaybettiler mi?4-Çanakkale savaşında Osmanlı ordusu oyalanırken,İngilizler ve Fransızlar Mısır,Filistin,Kudüs ve Şam'da mevzilendiler mi?5- Çanakkale'de oyalanırken geçte olsa İngiliz ve Franızların Ortadoğu'da mevzilenen güçlerinin daha da ilerlememesi için giden Başta Mustafa Kemal olmak üzere,Cevat Paşa ve Cemal Paşaların orduları hezimete uğradımı?6-Bakın Kazım KARABEKİR paşa "İstiklal Harbimiz"isimli kitpta ne yazıyor: yaklaşık 16 Haziran'da saldırıya geçen İngilizler Cevad Paşa'nın ordusunu tamamen yok ederek KUDÜS'ü Müslümanlardan aldılar. İngilizlerin saldırısıoyla hezimete uğrayan Mustafa Kemal'in 7.Ordusunun yarısı,Cemal Pşa'nın Şam'da bulunan 4.Ordusuna sığınmaya çalıştıysa da,peşlerini bırakmayan İngilizler,Mustafa Kemal'in 7.ordusunun geri kalan yarısını ve cemal Paşa'nın 4.Ordusunu da hezimete uğratarak ŞAM'ı da ellerine geçirdiler.Kendisini bir kaç subay arkadaşıyla zar zor Suriye sınırındaki MÜNBİÇ'e atan Mustafa Kemal,Osmanlı Hükümetine çektiği telgrafta"OSMANLI ORDUSUNUN SAVAŞACAK GÜCÜ KALMAMASI NEDENİYLE,İTİLAF ÜLKELERİYLE BARIŞ YAPILMASI GEREKİR".Aradan bir ay geçmeden Darbeci İTTİHAT VE TARAKKİCİLER ülkeden kaçtıkları için ülkenin başına geçmek zorunda kalan VAHDETTİN tarafından MONDROS MAĞLUBİYET ANTLAŞMASI YAPILDI VE BUNUN SONUCUNDA MEMLEKETİN KİLİT NOKTALARI İŞGAL EDİLDİ. Bu gerçeklere rağmen her zaman olduğu gibi Doğu PERİNÇEK'in kendisi ve gazetesinin yazarlarının tümü İttihatçılara kahraman dedikleri gibi bu mağlubiyete de devrim diyorlar. "AL SANA DEVRİM"
 • İskenderİskender5 ay önce
  YALANLAMAKTA KORKULAN ISMARLAMA TARİH VE YALANLARINDAN BİRİNİ AÇIKLAYAN DİLİPAK'TAN ALLAH BİN KAT RAZI OLSUN(Kısmet olursa "Çanakkale geçildi" kitabını hemen alacağım): Sayın DİLİPAK, sizinde bildiğinizden emin olduğum bilgileri tekraren paylaşmak istiyorum:1-Ocak 1913 ayında "İttihat ve Terakki" örgütü(Parti demeye dilim varmıyor) darbecileri,Osmanlı devletinin meşru hükümeti olan "Kıbrıslı Kamil Paşa" Hükümetine cebren ve silah zoruyla darbe yaptılar ve darbe esnasında tetikçileri Yakup CEMİL'eMasasında oturmakta olan Sadrazam(Başbakan)Nazım Paşa'yı şakağından vurdurarak öldürdüler. Aslında kendilerinden pek de farklı olmayan(Yani o da Jöntürkçü) Mahmut Şevket Paşa'yı da kendilerinin öldürttükleri Yüzde Milyar ancak,Fail-i Meçhule çevirdiler.Darbeden sonra demokrat,Padişahına ve dininme bağlı subayların hemen hemen hepsini kendi adamları ile değiştirdiler.Devleti ellerine geçirdikten sonra bir yandan İngiliz ve Fransızlarla,bir yandan da,Almanlarla gizli görüşmelere başladılar.Osmanlı devletinin normalde Ruslara karşı hem Kırım harbinde hem de,93(1977-78) harbinde desteklerinigördüğü İngiliz ve Fransızlarla ikili dostluk,Ticarive Askeri antlaşmaları varken darbeci İttihat ve Terakkiciler,Padişah Abdülhamit'i saraya hapsetmeleri sonucu kendi başlarına buyruk hareket etmenin verdiği rahatlıkla perde arkasında ve çok gizli bir şekilde ALMANLARLA Askeri antlaşmalar yaptılar.Akdeniz'de bulunan Alman Amiral'e Karadenz'e çıkabileceğini belirtir mesajlar gönderdikleri gibi böyle bir ortam da hazırladıla(Her ne kadar Talat ve Enver Paşalaryazmış bulundukları anılarında,gelişen olaylardan habersiz olduklarını belirtiyorlarsa da tamamen yalandır). Ve bu doğrultuda Karadeniz'e açılan Brislu ve Goben isimli Alman savaş gemileri Rus Kıyılarını bombaladılar. 2- 7 DÜVEL BİZE SALDIRDI YALANI:" Ya sen Alman gemlerine Rus kıyılarını bombalatma ortamı hazırlatacaksın,yanı sıra saldırgan gemiler Osmanlı devletinin bayrağını çekerek Ruslara saldıracak ve BUNUN SONUCUNDA ULUSLARARASI KASUZ BELLİ HAKKI doğrultusundaRusların ve Müttefiki olan devletlerin sana savaş açmasına'Bana 7 düvel saldırdı'' diyeceksin.3-Kendisine saldırılan Rusya'da,Trabzon ve Kars'tan başlayarak Bitlis'e kadar DOĞU Anadolu'yu işgal ettimi? Bu işgale Osmanlı ordusunun müdahale etmemesive Osmanlı ordusunun oyalanması için İngiliz ve Fransızlar Çanakkale'ye saldırı yapıp Osmanlı ordusunu,Rusların Doğu Anadolu işgalini başarıya ulaştıracak şekilde oyaladılar mı? Hatta Doğu Anadolu'daki SARIKAMIŞ olarak adlandırılan savaşa GİYECEK,YİYECEK VE MÜHİMMAT götüren 5tane gemiyi batırdılar mı? Ve sırf o yardımlar gitmediği için Doğu Anadolu'yu savunma görevinde bulunan askerler açlıktan ve soğuktan hayatlarını kaybettiler mi?4-Çanakkale savaşında Osmanlı ordusu oyalanırken,İngilizler ve Fransızlar Mısır,Filistin,Kudüs ve Şam'da mevzilendiler mi?5- Çanakkale'de oyalanırken geçte olsaİngiliz ve Franızların Ortadoğu'da mevzilenen güçlerinin daha da ilerlememesi için giden Başta Mustafa Kemal olmak üzere,Cevat Paşa ve Cemal Paşaların orduları hezimete uğradımı? 6-Bakın Kazım KARABEKİR paşa "İstiklal Harbimiz"isimli kitpta ne yazıyor: yaklaşık 16 Haziran'da saldırıya geçen İngilizler Cevad Paşa'nın ordusunu tamamen yok ederek KUDÜS'ü Müslümanlardan aldılar. İngilizlerin saldırısıoyla hezimete uğrayan Mustafa Kemal'in 7.Ordusunun yarısı,Cemal Pşa'nın Şam'da bulunan 4.Ordusuna sığınmaya çalıştıysa da,peşlerini bırakmayan İngilizler,Mustafa Kemal'in 7.ordusunun geri kalan yarısını ve cemal Paşa'nın 4.Ordusunu da hezimete uğratarak ŞAM'ı da ellerine geçirdiler.Kendisini bir kaç subay arkadaşıyla zar zor Suriye sınırındaki MÜNBİÇ'e atan Mustafa Kemal,Osmanlı Hükümetine çektiği telgrafta"OSMANLI ORDUSUNUN SAVAŞACAK GÜCÜ KALMAMASI NEDENİYLE,İTİLAF ÜLKELERİYLE BARIŞ YAPILMASI GEREKİR".Aradan bir ay geçmeden Darbeci İTTİHAT VE TARAKKİCİLER ülkeden kaçtıkları için ülkenin başına geçmek zorunda kalan VAHDETTİN tarafından MONDROSMAĞLUBİYET ANTLAŞMASI YAPILDI VE BUNUN SONUCUNDA MEMLEKETİN KİLİT NOKTALARI İŞGAL EDİLDİ. Bu gerçeklere rağmen her zaman olduğu gibi Doğu PERİNÇEK'in kendisi ve gazetesinin yazarlarının tümüİttihatçılara kahraman dedikleri gibi bu mağlubiyete de devrim diyorlar. "AL SANA DEVRİM"
 • FerhatFerhat5 ay önce
  Kemalist rumuzlu kardeş jön türleri daha iyi tanımak istiyorsan İttihat ve Terakki çıktı taife yıl araştır. Munis tekinalp, gerçek ismi ile Moiz Kohen bu tayfanın omurga şundan birisi.
 • Şarkı karahisarlıŞarkı karahisarlı5 ay önce
  Çanakkale, 1.cihan harbinde Osmanlının 3 önemli cephesinden birisi yazar yazısında belirttiği gibi İngiliz ve Fransızın açtığı kuyuya almanın iteklemesiyle girdik.ta abdulhamit döneminde tahkim edilen tabyalar, nusretin döşediği mayınlar, Seyyid çavuşun mucizevi atışı Mehmet işin etten duvar örmesi Allahın takdiriyle Çanakkale geçilip payitahta girilemedi ama Filistin cephesinin ani ve şaibeli çökmesiyle Osmanlının omurgası kırıldı. Mondorosta elimiz kolumuz bağlandı.Almanlar yenildi bizde yenik sayıldık demek yerine hangi cephede ihanet oldu tek tek araştırılmalı. Memleket evlatları gerçekleri öğrenmelidir. BU VESİLEYLE ÇANAKKALE VE TÜM ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYOR, RAHMET DİLİYORUM.
 • alinamlıalinamlı5 ay önce
  Benim aklım şunu almıyor ,dünyada da böyle midironu da bilmiyorum .Tarih boyunca kazandığımız savaşlara (zafer)sahip çıkarken kaybettiklerimizi (hezimet) niye görmemezlikten geliyoruz,onları biz kaybetmedik mi ,kaybedenler vatan haini miydi ,kasten mi kaybettiler !!! Savaşta kazanmak kadar kaybetmek de var. Oinsanlar şehit değil mi ,niye rahmetle yadetmiyoruz,neden bu gün için dersler çıkartmıyoruz ,yanlışlarımızı neden araştırmıyoruz ??Bir gün bu konuya da değinirsenizmemnun oluruz ,Saygılarımla
 • KEMALİSTKEMALİST5 ay önce
  (JOANNİ TÜRK (jevene turqvie)Hani İtalyanlar öyle hitap ediyorlar ( kimdir?Gençken, bu soruyu Hukuk anfisinde eğitim alırken kürsüdenBir hoca sormuştu, sınıfta iki kişi el kaldırabildi biride bendim cevap verdim .Hoca sınıfı çok ayıplamıştı ,ortaokul sorusunu bilemediniz diye ?oda Hukukçuydu çok Gençti, o zaman milli tarih dersi veriyordu, Hukuk fak.ve asistandı bu gün AKP 'nin Anayasa çalışmalarında kadro içinde yer alanbir isim ...
 • Timur Timur 5 ay önce
  Asagidaki yorumlara bakiyorum cogu kendi partizanliklarina göre yazmis. 12 ile 16 yil arasinda okul egitimi. Sonuc hava ile civa. Daha hala M. Kemala dervis cübbesisini giydirmeye calisanlar var. Adamcagiz kendi eliyle inancsiz oldugu yaziyor, bazilari inanmiyorlar. Ingilizler Istanbulu isgal ediyorlar, bizi canakkale gecilmez diye avutuyorlar. Sarikamista on binlerce asker donarak ölüyor, bize bunlarin vatani savunurken öldüklerini anlatiyorlar. Yunani denize dökme masalida bu isin kaymagi. Her yerde palavra her yerde laubalilik her yerde cok bilmislik. Ülke degil mubarek sank Alis yalancilar diyarinda.
 • yayayaya5 ay önce
  birileri tuturmuş araplar bize ihanet etti diyor. yavuzdan beri kac yuzyıl bu adamlarin olduğu topraklari adaletle yönetmeye çaliştik ama ne zaman ki devlet idaresi bozuldu, ekonomide , orduda, egitimde geriledik sistem cokmeye basladi, osmanli hasta cokmek uzere diyorsun ki adamlar bana sonsuza kadar sadık kalsın evet insan iyiliğini gordügü kimseye ihanet ermez etmemeli unutma ki sen onlarin toprağindasin , kendisi ayni durumda olsa o da diyecek ki devlet çokuyor kendi ayaklarimiz üzerinde duralim belki tam boyle olmamis ingilizler altan el vermis şu olmus bu olmus ama devlet idaresi zayiflarsa bu son kaçınilmazdir yani selcuklu devleti sona erince ne oldu bir sürü beylik kuruldu bunlar selçukluya ihanet mi etti yo devlet zayiflarsa parçalanir bölünür gücün varsa böldürme.
 • YAKAR TOPYAKAR TOP5 ay önce
  çanakkale den geçirmedik, MASADA GEÇİRDİLER. boğaz köprüsünden geçirmedik, SEÇİMDE GEÇİRDİLER...demek istemiyorsanız,,, TÜM TEFERRUATI bir yana koyup, MİLLİ CEPHE nin arkasında duracak, 1 tek merminiz de olsa SADAKAT VE İMANINIZI İSBAT EDECEKSİNİZ...hiç bir şey değişmedi.Üstelik, o günün milli ve imanlıları, biz ile kıyas edilmeyecek yaşam şartlarında, çocuk yaşlı kadın erkek ayırmadan en ağır bedelleri isteyerek ödediler ve kutsal makamlarına erdiler.Şimdi,, sınavı sınav kabul edeler için, SADAKAT ve İSBAT CEPHESİ BİZE EMANET.Sonuçları gelecek nesillerimizi direkt etkileyecek olan olaylarda alacağınız tavırdan, hem YARATICI, hem NESİLLERİNİZ katında sorumlusunuz. Nihai sonucu TAKDİR YETKİSİ YARATICININDIR.Siz iradi tercihiniz ile sadece kendinizi isbat etmiş olacaksınız.Mahlukatın en geri zekalısı ben olsam, en alt seviyede bilgim olsa, kıyas kabiliyetim hiç olmasa, SADECE DÜŞMANLARIMA BAKARAK bile karar verebilirim.Onların yanında değil, karşısında yer alırım.Bu mantığı dahi idrak etmek istemeyenler, herhangi bir menfaat veya art niyet ile, direkt veya ( tarafsız görünerek ) dolaylı, KAFİR YANINDA SAF TUTMUŞ HAİNLERDİR.Açığa çıkmış veya gizlenmiş, her türünü, sadıkların rabbine şikayet ediyoruz.İki cihan lanetmiş münafık vasıflarından, SIĞINDIK RABBİMİZE.Kalplere olaylara fiillere ŞAHİD olan, hükmünü HİKMET ile verecektir.
 • FerhatFerhat5 ay önce
  Kemalist rumuzlu kardeşim: Osmanlının ebedi kalamıyacağı zaten malum idi, zira osmanlı son dönemlerinde batılılaşarak Siyonizmin kontrolüne girdi. Özellikle tanzimat döneminde.Daha mühimi ise saltanat sıstemi gayri islami ve adil olmyan bir düzen den ibarettir. Allah cc in emirlerine ve peygamberlerin sünnetlerine muhalefet eden bütün feodal sistemler yıkılmaya ve yök olmaya mahkumdur kardeşim. Herhalde mümin olan diğer kavimlerde islami şura sitemi ile yönetilmeyen bir düzeni ebedi olarak kabul edemiyecekleri aşikardı. MAlesef Araplar ve Türkler osmanlı yıkıldıktan sonra akıllarını ya kominizme yada Liberalizm odaklı faşizme kiraladılar, yada siyonizmin tekeli altında monarşik bir düzen kurdular. Kısacası şuursuzluk dönemi ve Asr-i zillet dönemi böylel başladı. Sadece bizim coğrafymiz değil batı coğrafysida siyonizm tarafından istila edildi ve iblisin değerleri tüm alanlarımızı malesef hulül eyledi. İnşallah bir an önce kendimizi toparlar ve kendi değerlerimiz doğrultusunda tekrar ayağa kalkarız.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Bravo Göksen. Tayfun sen de papazların eteğine mi sakalına mı başka yerine mi sana kalmış, yapış gidip beraber olacağınız yere iyi yakışırsınız. Dinime dahleden müselman olsa bari..
 • esereser5 ay önce
  Ben lise veya ortaokul müdürü olsam okulu peyderpey çanakkaleye ve dolmabahçe sarayına mutlaka götürürüm
 • KEMALİSTKEMALİST5 ay önce
  BizAtatürkçüler neden kötüyüz?Doğruları söylediğimiz için, Sayın Fera, Osmanlı Arabistan’ı ,Nasıl filminin ismindeki gibi LAWRENCE OF ARABİA (LAWREN’SİN ARABİSTANI oldu? Nasıl? yani Arabistan yarım adası nasıl oldu da ,OSMANLIDANİtilaf kuvvetlerinin eline geçti ? nasıl? 1916'da Hüseyin bin Ali, birleşik bir Arap devleti kurmak amacıyla Britanyalıların desteğiyle Arap İsyanı'nı başlattı. Her ne kadar 1918'e kadar isyan istenilen sonuca ulaşamasa da, Osmanlı'nın 1. Dünya Savaşı'ndan mağlup ayrılması nedeniyle Arap Yarımadası, İtilaf Devletleri kontrolüne girdi. Yani neymiş....? İSYAN! .... Saddam Kimdir? Arap milliyetçiliği ile Arap sosyalizminin bir karışımı olan Baasçılığı benimsemiş biridir ve komünist PartiBaas Partisi'nin ve daha sonra Baas Partisi Irak Kolu'nun önde gelen bir üyesi olarak bu partiyi iktidara taşıyan 1968 darbesinde anahtar rol oynamış kişidir Hukuk mezunudur? Peki neden Arap Birliği(ARAP KOMÜNİZMİ) kurmak istemiş de, İran Devriminden sonra Humeyni ile 10 yıl savaşında ,Bir milyon insan ölmüş nasıl? Batı her iki tarafa silah satmış? ÖLDÜKTEN Sonra Atatürk ‘mü yapmış bunları? YANİ DİYOR Kİ ,ADAM SİZ ARAP DÜŞMANIMISINIZ? Hayır diyoruz, neden düşman olalım, yalnız Tarihe bakarsak bizler Araplardandiyoruz darbe yemişiz Müslümanlık birleşme güven adına...( KALDI Kİ,ONLAR KENDİ ARASINDA BİLE ANLAŞAMAMIŞ NEDEN ÇÜNKÜ FITRALARINDA VAR BU ARAPLARIN YANİ PEYGAMBER (asm)HZ MUHAMMED BEN ARAP OLABİLİRİM AMA HER ARAP BENİM GİBİ DÜŞÜNMEZ DEMEKLE, KASTIDA BUDUR YANİ TARİHE BAKALIM SONU BÖYLE BİTECEK O HİKAYENİN BUNU ANLAYIN ARTIK İSTİYORUZ…)
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 5 ay önce
  VenezuellaPETROLÜNEgüvendi , bu hale geldi...DIŞ BORÇ500 MİLYAR DOLAR... BÜTÜNPARAYIMANYAKGİBİBETONABASTIK.... BANKALAR EMLAKÇI OLDU... HACİZ, HACİZ, HACİZ.. Biz neyimize güvendik.... DİRİLİŞ ERTUĞRUL a , POLAT ALEMDAR"a mı???....
 • Malkoç Malkoç 5 ay önce
  600yıl önce Machiavellidiyor ki " BİRHALKSIRFKENDİNDEN OLDUĞUİÇİN,YÖNETİCİLERİNAHLAKSIZLIKLARINIGÖRMEZDEN GELİRSEerdeminikaybederdiyor.... ERDEMİNİKAYBEDENLER DEENİNDE SONUNDAVATANINIkaybederdiyor.... Halkı bırakın güyaulemadan, emekli müftükayınbabam "ÖNCEKİLER YAPMADIMI" demişti 10 yıl önce.... HAYRETTİNKARAMAN ın fetvasınımezarına koymak lazım... TARİHİ FETVA ;YOLSUZLUK HIRSIZLIK DEĞİLDİR..... DIŞ BORÇ 500 MİLYAR DOLAR.....
 • ZeynebZeyneb5 ay önce
  Teşekkürler Şukuh bey Neden Yahudilikten bahsetmemiş ilginç!Dünya dinini yazarı kim olacakmış Yahudilermi(Siyonistler mi?) ama fiiliende zaten öyle değil mi? dünyayı emperyalizm ile kapitalizm ile yönetmiyorlarmı Hiristiyanlığın bozukluğu yahudilerden(Pavlus) kaynaklı değil mi?Bize tohum satmıyorlarmı kıç kadar yerlerinde.Tatlı din Siyonizm(Talmud) olsa gerek.....
 • Sancar Sancar 5 ay önce
  Bahar geliyor diye sevindirikolmuştunuz... RahmetliKADDAFİ katledildiğinde, HİLLARYor....... suylaÇAKyapan zalimesedmiydi...
 • MUSTAFA KAYAMUSTAFA KAYA5 ay önce
  kafa karışıklığını önlemek için gerçek tarihi bize kim anlatacak kim yazacak,birsürü hurafe var hafızasını kaybetmiş bir birey gibi yaşıyoruz,eskiye dair gerçek bilgimiz kulak dolgusu sizden ricam gerçek bilgileri nereden öğrenebilirimtşk
 • Göksen MereyGöksen Merey5 ay önce
  Benu kureyzede hz. muhammeddüşman hakkında bizzat karar vermedi, islama davet ettiği düşman kabul etmedi ve tarafsız bir arabulucu hakem istedi ve tevrata göre hüküm istendi kuranı kabul etmediler peygamberde söz verdi hem kurayze hem Müslümanlar tarafından seçilen Sa'd bin Muaz'ın vereceği hükmüne uyacaklarını belirttiler oda tevratta Yahudiler düşmanlarına ne yaptıysa aynı şekilde cezalnadırılmasını uygun buldu kureyza savaşı kazansaydı aynı şeyi kitabına göre yapacaktı Tevrat intikamcı olduğu için kendilerine dönebileceğini anlamadılar merhameti öne alan kuranı hakem kabul etselerdi daha az ceza ile kurutulurlardı ama Tevrat gibi acımasız kinci bir kitabla nasıl hükmediyorlarsa öyle hüküm giydiler bunun kendilerine döneceğini hiç düşünemediler.
 • ŞükûhŞükûh5 ay önce
  Tayfun bey,adeta Atatürk'ü islama hizmet etmiş ve islam üzere ölmüş gibi yazmışsın.O ALLAH ile onun arasındadır,islam üzere ölmüş ise ne mutlu.Şimdi,Nutuk'ta şöyle diyor: Efendiler,bütün insanlığın görgü,bilgi ve düşünüşte yükselip olgunlaşması Hıristiyanlıktan,Müslümanlıktan,Budizm'den vazgeçerek yalınlaştırılmış ve herkes için anlaşılacak bir duruma getirilmiş KATKISIZ,LEKESİZ bir DÜNYA DİNİNİN kurulması ve insanların,şimdiye kadar,KAVGALAR,PİSLİKLER,KABA İSTEK VE İSTİHALAR ARASINDA BİR AŞAĞILIK YERDE YAŞADIKLARINI KABUL EDEREK,bütün gövdeleri ve akılları ZEHİRLEYENİLTİHAP tohumlarını yenmeye karar vermesi gibi koşulların gerçekleşmesini gerektiren " Birleşik Dünya Devleti " kurma düşünün tatlı olduğunu yadsıyacak değiliz,der.Ayrıca 01 Kasım 1937 yılında yaptığı meclis konuşmasında " Gökten indiği sanılan kitaplar " mevzuû,resmi devlet arşivlerinde bulunmaktadır.Daha fazlasına gerek duymuyorum.Kendisi Türk siyasi tarihinin en çok tartışılan,konuşulan ve hakkında yorum yapılan bir şahsiyeti malum.Yaptığınız yoruma istinaden,Müslümanlığın kaldırılmasını yadsımayız diyen ve İslam dininin kitabı için resmi arşivlerde de bulunan konuşmasında GÖKTEN İNDİĞİ SANILAN KİTAPLARIN.......ifadesi,sizin anlattıklarınız ile çelişki oluşturmuyor mu ? İslama hizmet eden her hangi birisinin,islamın kaldırılmasını makul görmesi İslama nasıl bir hizmet şeklidir ? Murat BARDAKÇI : Milleti kandırmayalım artık,bu söylem bir ateist söylemidir,demişti.Aziz NESİN : Hiç bir müslüman Atatürk'ü sevmez,neden sevsin ki,yaptığı hiç bir iş müslümanların lehine değildir,seviyorsa YA AHMAKTIR YA SAHTEKAR,der.Siz ne dersiniz.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 5 ay önce
  Aydının Bozdoğanilçesinde , camii minaresine AKPbayrağıçekilmiş... Müftü, Ksymakam, emniyet, savcı ne işeyarar... Dinbukadar ucuz mu.... Seçiminiz batsın.... Dinden soğuttunuzmilleti.... DİN VAR , İMAN YOK... DİNVAR, AHLAK YOK.... ÇOKOLAN BİŞEY VARO DAHARAM VE RÜŞVET....
 • FerhaFerha5 ay önce
  Kemalist Rumuzlu kardeş; öncelikle şunu ifade etmek istiyorum. İslam dini arap yada Türk dini değildir. İslam dini Allah c.c. dinidir ve insanlara yön vermek ve insanların nefis ve ahlaklarını iyilik ve güzellik ile donatmak için Peygamber efendimiz Mohammed Mostafa sav efendimize indirilmiştir. Peygamber efendimizde senin bu savunduğun bozguncu ve azgın taife lere karşı bizi ikaz etmiştir. Sadece Hz. Mohammed sav efendimiz bizi ikaz etmemiştir anyi zaman Hz, Musa a.s. ve Hz. İsa a.s. vegeçmişteki bütün peygamberler bu dünyamızda bozgunculuğu ve sapkınlığı yayan ALLAH c.c. peygamberlerini öldüren ve kendi sapkınyasa ve hükmlerini geliştirip bizi iyiliği emredip kötülüğü yasaklayan dinimize muhalefet eden bu azgın topluluğun yolundan gitmemezi ve onların şeytani düzenlerini redetmemizi emr etmiştir. Senin bu savunduğun ittihat ve terrakici taife malesef islam ile savaşmak için örgütlenmiş bir taife dir ve onlar Kabbala siyonistlerinin geliştirdiği faşizm ve marksizm gibi değerleri benimseyerek siyonist nizamı kabullenenlerin ideolojisidir. Pakistan yada iran sağlam durmamış diye islami ´iyargılayamayız, zira bizim için örnek olan bunlar değil bizim içn örnek olan Peygamberler in bu siyonistler ile girmiş oldukları mücadele şekli ve azmidir. Şu bu ülke yan çizdi diye ben şimdi izzetimi ve onurumu kabbala siyonistlerin kurduğu ideoloji ve düzenemi teslim edeyim?Allah rızası için kardeş ferasetli düşünelim.
 • volkanvolkan5 ay önce
  Ne müslümanmış malum adam Gökten indiği sanılan kitaplarla memleket yönetilemz videosu olmasa... Olsun farketmez adamlar inanmış adam ağzıyla ateistim de dese farketmez O ona bırakılamaz Bide millete şirkçi demezler mi kendileri Putperest
 • Kime ne diyelim'eKime ne diyelim'e5 ay önce
  Yeni Dünya Düzeni hayali kuranların istediği hayat tarzını istiyorsun ama onlar seni isterler mi bilmem? Sözde elitlerin istediği de tüm dinlerden tüm ırklardan tüm dillerden kısaca kendileri dışında her şey ve herkesten kurtulup mesihleriyle beraber bu dünyada cenneti yaşamak. Davulun sesi uzaktan güzel gelir. Bunu diyenler en çok kaos çıkaranlardır aslında unutma!!!!! İnsan çıkarı oldu mu tüm kuralları hiçe sayar. Kısası sanki çok kötü gibi lanse etmişsin ama adalet gereği katil öldürdüğü canın bedelini kendi canıyla öder. O zaman ki pagan toplumlarda masum bebekler baal için molech için kurban veriliyordu haberin var mı? Gir bir paganizm nedir yaz bak nasıl sevgi pıtırcığı gibi lanse edilir aslı vahşettir. Dinler de hep kötü lanse edilir ama adalet vardır. Bakın bugün dünyada adalet olmadığı için kaos ortamı var. Hala masum bebekler orta doğuda Arakan da Doğu Türkistan da ölüyor. Ne için NEW WORLD ORDER için...........
 • KEMALİSTKEMALİST5 ay önce
  BİZ ATATÜRKÇÜLER GERÇEKLERDEN BAHSEDİYORUZ KARDEŞİM BİRİLERİ HAYALLERİNİ ANLATSIN DURSUN DOĞAL OLARAK TA BUNUN BİR ÖNEMİ YOK BİZİM İÇİN..!ANLATAMADIĞIMIZ ŞEY ŞUDUR Kİ, MESELA:(BİRLİK İSTEYEN,DİYENVATANDAŞ?ALLAH'INI SEVERSENSORUYORUM ARKADAŞA, İSLAM BİRLİĞİ(?)BİR ZAMANLAR KURDUĞUMUZ CENTO GİBİ?BİZ O BİRLİKLERİ DE ,ONLARI DENEDİK !BEN SANA MAZİYİ ANLATAYIM SEN DİNLE KARAR VER. BAK BİR ZAMANLAR: CENTO (CENTRAL TREATY ORGANİZATİON; MERKEZİ ANTLAŞMA TEŞKİLATI; VARDI ÖNCEKİ ADI İLE BAĞDAT PAKTI (1955-1959, YILLARI ARASINDA ,6 DEVLETİN KATILIMIYLA,TÜRKİYE, İRAN, IRAK, PAKİSTAN VE BİRLEŞİK KRALLIK ARASINDA, PAK VARDI NE OLDU? HANİ SOVYETLERİN NÜFUSUNA KARŞI KOYUYORDUK? ? MERKEZİ BİNASI DA 27 MAYIS 1960'TA İŞLEVİNE SON VERİLEN II. TBMM BİNASIYDI ANKARADA, 1961-1979 YILLARI ARASINDA CENTO'NUN SON GENEL MERKEZİ OLARAK KULLANILMIŞTIR. AMA SONRA BURSA'DAN SÜRGÜNDEN GELEN HUMEYNİ …SOSYALİSTLERPEHLEVE’NİN TAHTINIYIKINCA HEMEN İRAN, İSLAM DEVRİMİYAPTI… ABD VE BATI,RUSYA ALAVERE DALAVERESİ SİLAH SATMAK İÇİNBUNA GÖZ YUMDULAR ,SONRAİSTİFA GELDİ İRAN’DAN ,PAKİSTAN HEPSİ İSTİFA ETTİ BİZ NE KADARDAGÜVEN VERDİYSEK BİZİ DİNLEMEDİLERMISIR VE SURİYEBİZİ İSRAİL ÇIKARLARI İÇİN VARSINIZ DEDİ SUÇLADIVE ARKAMIZDAN VURARAK BATI DEVLETLERİYLE İŞ YAPTILAR , ONLARI DENEDİK BİZ ..HİKAYE OLDU GİTTİLER ,ŞUNU UNUTMAYIN ARAPLAR SADECE KENDİ ÇIKARLARINI DÜŞÜNÜRLERHERHALÜKARDABU OSMANLIDA DA BÖYLEYDİ DÜNYADA MİLLİYETÇİ AKIMLAR YAYILINCA İLK ÖNCE ARAPLAR, SURİYELİLER İSYAN ETTİLER OSMANLI DEVLETİ BİR ÇOK SURİYELİ İSYANCI ASTI VE ARAPLAR BİZİ AVRUPA'YA DEĞİŞTİ BAKIN BU GÜN KIRAL BİR KURUŞ ÜMMETİNEARAPLARA YARDIM ETMİYOR, ÜLKEYE MÜLTECİ ALMIYOR AMA ABD’DEN GİDİP 65 MİLYON DOLAR SİLAH ALIYOR BİZ KEMALİSTLER DOSTU DA ,DÜŞMANI DA ELBET BİLİYORUZ KARDEŞİM…İKİ ÇIPLAK BİR HAMAMA YAKIŞIR..BUNLAR HAYAL ÜRÜNÜ ŞEYLERDİR .KABE BASKININDA, CUHEYMAN EL-UTEYBİ BU BASKINI GERÇEKLEŞTİRİRKEN BİLE ARAP MİLLETİ FRANSIZ LEJYONLARINAGÖREVLENDİRDİ BUNU DA UNUTMAYALIM!
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman5 ay önce
  dindar kişndar imama hatip derken RTE dönemini içeren Konda’nın 2008 ve 2018 yıllarını kapsayan anketinde;—Dindarlık %28’den %15’e;—Düzenlik oruç tutma %74’ten %58’e—Düzenli namaz kılma %27’den %24’e düşmüş.
 • Kime Ne Diyelim?Kime Ne Diyelim?5 ay önce
  Teslim olmuş, elleri bağlı, çoğu çocuk 700 erkek Benî Kurayza Yahudisinin, Hz. Muhammed’in emriyle boyunları vuruldu.Bütün eşyaları ve kadınlar Medine'ye getirildi. Daha sonra ganimetlerin beşte biri Beytü'l-Mâl'e tahsis olundu. “Kadınlar, davar, sığır ve develer de dâhil” kalanı mücahitler arasında pay edildi. Kaleden taş atarak bir sahabenin ölmesine sebep olan Nübâte adındaki bir kadına da kısas uygulandı.1400 yıl sonra bile bu hadiseden pişmanlık duymuyorsak, kime ne diyelim?Pagan/Putperest, Yahudi, Hristiyan, İslam.İnsan hep böyleydi, dilerim böyle gitmez, din, dil, ırk ayrımını kaldırır ıslah olur.
 • canmehmetcanmehmet5 ay önce
  Az bilinen bir hususu burada not düşelim: “…Dünya Savaşı’nda ingiltere’nin amacı, Hint yolundaki Mısır’ı almak, petrol yatakları üzerindeki Irak’la Mısır arasında bulunan Arabistan’ı almak. Anadolu’da da, Osmanlı’dan ayrılmış yeni bir Türk Devleti kurmaktı. Bu sahalardaki askeri hazırlıkları tamamlayabilmek için, Osmanlı ordusunu güney bölgelerinden uzakta oyalamak istiyordu. Bu hareketle, aynı zamanda, Rusların doğudaki yükü hafifleyecek, Rusya, bütün gücünü batı cephesine sevk edecekti. Bu yer Çanakkale idi.İngilizlerin endişesi, Ruslarınkinden büyüktü. Bütün düşünceleri Mısır Üzerine Türklerin yürüyüşlerine mâni olmaktı." İngilizler bir kara ordusu getirmeden Çanakkale'ye (eski gemilerle) geldiler ve yenildiler. Bu husus, hem M.Kemal, Hem de İngiliz devleti tarafından çok iyi bilinmektedir. Yakın tarihi doğru olarak öğrenmeden, doğru bir gelecek kurmamız ham hayaldir. Lütfen, tarihimizi farklı kaynaklardan okuyunuz.
 • şükrü onukşükrü onuk5 ay önce
  Çanakkale yi geçilmez kılan İslam ın son kalesi olan bu vatan toprağının elden çıkmasına Allah'ın razı olmaması, Alman gemileri üzerinden oyunlar oynanırkenAlman komutanla kazanmanın , bütün cephelerde her şeyi kaybetmişken burda kazanmamızınen mantıklı açıklaması bu .
 • deryaderya5 ay önce
  afganistanda natoya,,emperyalistlere ve yerli isbirlikcilerine karsi mucadele eden islam emirligi mutlaka maddi ve manevi yonden desteklenmelidir.en guclu ve temiz cihad orada icra edilmektedir.
 • MusaMusa5 ay önce
  Tayfun hakli Ataturk e kufredenlerin %99.9 u namazin farzlarini sor bilmez. Gizli dinli koynunda hac tasiyan Itikad ictihad bilmeyen munafiklardir. %0.01 i de resmi gorevli Turkiye ye fitne icin gonderilen Cambridge de egitilmis Seyh elbisesi giyen fes sarik takan memurlardir. Bunların derdide Turkleri bolup birbirine dusurup bolmek Dogu Turkiye Bati Turkiye yapip kolayca Anadoluyu temizlemek.
 • nurinuri5 ay önce
  biz Çanakkale savaşını belki kazandık ama masada lozanda kaybettik
 • SılaSıla5 ay önce
  Sayıneygihaklısınız lakin yzarlar dahi yorum beklemekte....Emin ol herkes bu adamdan bir şekilde çekmekte.Başıma mı yoksA başımıza mı gelecek var bilmiyorum. Allah dileseydi zaten ben yazardım ki BİLMİYORUM.....
 • TayfunTayfun5 ay önce
  Behey Sıla! İslam'da toprağa gömülmenin ŞART olduğu, toprağa gömülmez ise azap çektiği falan nerede yazıyor? Senin o sonradan uydurulmuş dininde mi? Biz almayalım, alana da mani olmayalım. Aslında senin dinin daha güzel bak, bırakma sakın. Ara sıra benim bile canım çekmiyor değil hani. Yapış şeyhinin eteğine gir cennete :) :) :)
 • TayfunTayfun5 ay önce
  Sıla, o mezarları kendisine Atatürk mü istemiş. Bu kadar mı cahil olunur?
 • Kadir ArkınKadir Arkın5 ay önce
  KİM O İKİ GENERAL?General Mihail Vasilyeviç Frunze, Sovyetler Birliği tarihi içinde önemli bir yere sahipti. Lenin’in özel talimatıyla, olağanüstü elçi sıfatıyla 13 Aralık 1921′de Ankara’ya geldi. Onuruna düzenlenen mitingde yaptığı konuşma büyük etki yarattı. Millet Meclisi’nde konuşma yaptı. Frunze, Mustafa Kemal’le yakın ilişki kurdu. Sakarya cephesini gezdi. 5 Ocak 1922 günü arkasında iyi duygular bırakarak ülkesine döndü.Mareşal Kliment Yefremoviç Voroşilov 1881 Vernhiy/Ukrayna’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Maden işçiliği yaparak eğitimini zorlukla bitirdi. 1925–1940 arasında Halk Savunma Komiserliği yaptı. II. Dünya Savaşı’nda Leningrad savunmasını yaparak Hitler’in kenti ele geçirmesini önledi. Savaş sonunda mareşalliğe yükseltildi ve 1947′de Politbüro üyesi oldu. 1953-1960 arasında Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanlığı (cumhurbaşkanlığı) yaptı. 1969′da öldü.Mareşal Kliment Yefremoviç Voroşilov’un bizim için önemi ise şuydu:Ulusal kurtuluş savaşınınsürdüğü yıllarda askeri bilgisiyle savaşın taktik ve stratejisine katkıda bulunması amacıyla Ankara’ya gönderildi.
 • FerhatFerhat5 ay önce
  Hocam kaleminizie sağlık. Hocam emin olun biz kendi aklımız ile ve kendi şuurumuz ile düşünemediğimiz müddetçe dünyamızdaki gelişmeleri tahlil edemeyiz. Zira aklımızı ve şuurumuzu siyonistlerin geliştirdiği ideolojilere haps ettiğimiz ve manipüle edilmesine müsade ettiğimiz müddetçe gerçekleri görmemiz ve ferasetli bir mümin olarak düşünmemiz mümkün olmayacaktır. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum Komünizm, Faşizm, Liberralizm, Sağcılık, solculuk satanist ve masonik değerleredayalı olanideolojilerdir. Bu gerçeği görüp idrak etmediğimiz müddetçe ne tarihimizde yaşanan hadiseleri doğru ve düzgün analiz edebilme şuuruna ne de Kerim Kitabımız Kur´anı anlaybilme şuuruna sahip olabiliriz. Hocam Teslimiyet Cumhuriyet döneminde değil, aksine tanzimat döneminde başlamıştır ve dünyamızı yöneten kabbala Siyonist güçler Osmanlıyı o vakit vesayeti altına almışlardır. Bahsi geçen ittihat ve Terrakici taife özünde Siyonizmin aramıza yerleştirdikleri işbirlikçilerden ibarettir. Bu taife satanist vemasonik derin güçlerin talimatlarıdoğrultusunda topraklarımızda örgütlenip topraklarımızı planlı bir şekilde işgal harekatının alt yapısını oluşturmuştrurlar ve neticede topraklarımızın kontrollü bir şekilde işgal edilmesinin önünü açmışlardır. İşgal sonrası iseülkemizde Liberalizm odaklı siyonist düzenin krulmasını sağlamışlardır. Tanzimat döneminde Rotschield hanedanlığı tarafından kurulan Osmanlı bankası Cumhuriyet döneminde Merkez bankası olarak ismini değiştirmiştir ve halen Avrupa merkez bankası (EZB) ve diğer Avrupadaki merkez bankalarının hepsi bu siyonist güçlerin tekeli altındadırlar. Kısacası bu Siyonist güçler Avrupayı, Türkiye mizi açıkçası tüm dünyamızı vesayeti altında tutmaktalar. Dünyamizde „en eski Loja“ olarak tabir ve faliyet gösteren 36 Mason Lojası mevcuttur. Rotschield hanedanlığının yönettriği bu 36 en eski Mason lojaları Neo-Liberalist Konservatıv (Muhafazakar) ve Prograssiv/Kommunist olarak iki ye ayrılmış olsalar dahi hepsi Rotschield hanedanlığının kontrolü altındadır. Bu iki farklı ideolojiye sahip olan Lojalar birbirleri ile düşmanca mücadele etseler dahi bu bir taktikdir. Zira bunların hedefi aynı ve Rotschield hanedanlığı tarafından yönetilmekteler. Maksat dünyamızdaki ve yurdumuzdaki insanların aklına ve şuuruna hakim olabilmek, zira kurulan halk meclisleri ve mevcut sağ ve sol partiler sadece birer figüranlık rolü üstlenmiştirler ve taktik icabı birbirları ile mücadele etmeleri gerekmekte. Bu uygulanan taktikin theoresinede HEGELisches-Dialektik olarak tabir edilmekte. Bu proje partilerinin asıl görevi halkın arasında sağ ve sol odaklı tartışmaları körükleyerek insanları şuuruna ve aklına hakim olarak kendi satanist gayelerine ulaşabilmektir. Zaten bunu tarihin son 200 yılını iyice analiz ederseniz rahatlıkla görebilirsiniz. Solcu ve inkılapçı CHP gelmiş yada liberal AB reformcusu AKPgelmiş düzen hiç değişmemekte, aksine tam gaz devam etmekte. Yani anlatmaya çalışdiğim husus, Ülkemizdeki ve komşu ülkelerin iradeleri hep bu masonik güçlerin elinde.Bugün bizi yöneten ve meclisdeki deiger partiler sadece bir tiyatro sahnesinden ibaret. Görünen o ki Siyonist derin güçler bir kıyamet savaşının hazırlığına başlayarak dünyamızı ve yurdumuz kaos ortamına sokmak istemekteler, Zira dünyayı Süleyman mabedinden kontrol etmek isteyen bu siyonist güçler içermizdeki günümüzün ittihat ve terrakicileri yardimi ile yurdumuzu komşu ülkeleri ile savaştırma ihtimali çok yüksektir. Geçmişimiz ile tek farkımız var oda günümüzdeki ittihat ve trakkici taife lerin sağ ve sol olarak farklı partilere dagilmis olmalari. Eğer aklımızia ve şuurumuza gerçek manada ship olmak istiyorsak Tevhidi değerlere inanarak deccalizmin geliştirdiği satanıst idolojileri red etmemiz gerek. Zira bu iblisin veletleri nin planları hiç iç açıcı değil bölgmiz ve yurdumuz icin.
 • Tecrübe ile zan arasında dağlar fark var..Tecrübe ile zan arasında dağlar fark var..5 ay önce
  Hakikat e yolcu isen etme kıyl ü kal...Berk götürsün de getirsin geri...Görki meydan içre meydanlar var...Kabına sığmaz ise inkar etme sakın Ummanı...Gerçeğin kitabını yazan hayal ler var...İster bin yılın yolcusu ol ister ellibin in...Hele BİR yol gel...İnipte tahtından benliğinin...Harfsiz ve sözsüz diyeceklerim var...
 • Mehmet AliMehmet Ali5 ay önce
  Taksim Anıtı hakkında yanılmışsın, üstat. . Bir sonraki yazınızda, hatanızı düzeltip, doğruyu söylemeniz dileğiyle.
 • SılaSıla5 ay önce
  Tayfun...... o büyük aklınla sende ATA'yı hacı ettin hatta utanmadan müslümanlara önder ettin ya. Helal olsun. O kadar müslüman olsaydı Kendine anıt yerine kabir kazardı. Halen daha cesedi fanusun içinde ve fukara atamgömülmeyi beklemekte................................... Ulan teyip azcık insafın olsa.... Ölmüş adamı fanusta bırakmazdın aslaa.... TAYFUN.......atANA bir avuç toprağı çok görüyorlar.Şeytan azapta gerekk....... Atansa ızdırapta.... Ne olur gömün la adamı ne olur artık. adamın üstüne lanet yağıyorsa(inşallah yağmıyordur) bu ülkeye de...... yansımakta....
 • KenanKenan5 ay önce
  Bence Atatürk'ünrütbesini anmaları daha iyi bir paşanın,padişahının, yapamadığını yaptı kızmasınlar da ne yapsınlar. Atatürk son nefesini verdiğinde rütbesiCumhur Hazretleri Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk varmı böyle rütbeli
 • Mustafa Mustafa 5 ay önce
  Uyduruk örtü tablo gibi yüz ağızda sıgara. İman nedir itikad nedir bilme yapış Şeyh eteğine git Türbelere kurtul
 • Mustafa Mustafa 5 ay önce
  Sakalı bırak cubbeyi giy . Ne tevhid nede tagut tan haberin olsun.
 • Onların Böyle Bir Kaygısı Oldu mu Hiç?Onların Böyle Bir Kaygısı Oldu mu Hiç?5 ay önce
  Yeni Zeland saldırısında bir acı gerçek daha var ki, kimse bunu sorgulamıyor.En masum hallerinde katledilen bu insanlar Müslümanın hırsızlık, yolsuzluk, zulüm ve adaletsizliğinden, ezan okunan kendi ülkelerden çan çalınan diyarlara sığındılar.Kendi ülkelerinde, hak, hukuk, adalet, aş, iş, ekmek, sevgi ve barış olsaydı ne işleri vardı oralarda?Bir katliamdan bile siyasi çıkar peşinde olan, timsah gözyaşları döken, kışkırtıcı beyanlarda bulunanların hiç birinden, “biz nerede hata yaptık” türü bir öz eleştiri duydunuz mu?
 • TayfunTayfun5 ay önce
  Atatürk İngiliz casusuymuş.Bir düşünelim bakalım.İngilizler İstanbul'a ulaşabilmek için Çanakkale'de 115 Bin insanını kaybetmişler. Tekrar yazıyorum bak! 115.000 (Bugünün dünyasında pek çok ülkenin toplam asker sayısı) Batan gemiler, masraflar falan geçiyorum artık. Çanakkale'yi geçememiş ama teslim anlaşmasından sonra elini kolunu sallayarak o çok istedikleri İstanbul'a yerleşmişler. Düşün, yüzyılların hayali. Dünyanın en stratejik noktası, en çok istenen yer...Hatta yanında bir de bonusu varmış. Halife'yi (Koca İslam aleminin lideri) artık oyuncakları gibi kullanabiliyorlarmış. Halife'nin elinden İslam alemine hitaben "Bu İngilizlere zorluk çıkarmayın, onlar İslamın çıkarlarını koruyorlar" türünden imzalı fetvalar bile alıyorlarmış.Sonra birden... Bunun çok kolay ve sıkıcı olduğunu mu anlamışlar artık nedir, orasını kimse anlatmıyor, yok yav demişler biz en iyisi bir lider uyduralım, o gelsin bizi buralardan atsın, elimizde oyuncak ettiğimiz halifeliği de kaldırsın demişler. Hikaye budur. Gerçektir bak...
 • TayfunTayfun5 ay önce
  Hacı simdi sen pek bir dindar falansındır ya…O küçücük aklınla Atatürk’ü İslam’a düşman falan ilan etmelere kalkarsın ya…Yahu gel bir kıyaslayalım.Senin o pek dindar halinle doldurabildiğin sevap defterinle Atatürk’ünkini şöyle bir karşılaştıralım.Var mısın?(Daha baştan azıcık şöyle bir tedirgin oldun mu?)Bir kere adam gazi. Hiç öyle “savaşa girmedi, yok sadece attan düştü” bla bla yapma. Adam bir gözünü daha Libya’dayken patlayan bir bombada kaybetti.Ne yapmış bu adam?Milyonlarca Müslümanı savaşarak, örgütleyerek Hristiyan boyunduruğundan kurtarmış.Senin bütün sevapların bir araya gelse buna güç yetirebilecen mi hacı?İstanbul'u düşmanın elinden kurtardı İstanbul'u...Hani o hadislerdeki şehri, bildin mi?Dur daha bitmedi.Bu adam kendisine Müslümanım diyen ama o nasıl Müslümanlıksa ömrü hayatında bir kere kitabını okumamış milyonlarca adama kitabını tercüme ettirdi. Şimdi sen 88 vilayette cami yaptırsan buna yetişebilecen mi müslüman?Ne yaptı bu adam?İslamiyeti kerameti kendinden menkul palavracı hacı hocaları elinden kurtarıp işin ilmini yapmışlara vermek üzere Diyanet’i kurdu, İmam Hatipleri açtı.Bir düşün bakalım 5 ömrün daha olsa da tamamını namazla geçirsen yetişebilecen mi hacı?Ne yaptı bu adam?Milyonlarca insanı okuma yazmaya kavuşturdu. Gençleri bilgilensin diye oturup matematik kitapları yazdı.Kaç tane hac ziyareti eder?Dur dur, kaçma…Ne yapmış bu adam?İslam ile asla bağdaşmayacak "babadan oğula" bir sistemin yerine tam da İslam'ın istediği "seçimli - şuralı" sistemi getirmiş. Şimdi bir düşün bakalım kiminle haşr olmak istersin :) Yalancı ve hırsızlarla mı, çocuk tecavüzcüleriyle, şirkçilerle mi? Paşa keyfin bilir be, tutan yok..
 • TayfunTayfun5 ay önce
  Resmi tarih Mustafa Kemal'e Çanakkale'yi o kazandı falan demez zaten. Anafartalar kahramanı diye geçer. Daha savaş zamanı osmanlı basınında bu şekilde şöhret olmuştu bile. Sonraki yürüyüşünde de bu yüzden her yerde peşin bir kredi gördü, onca diğer komutan arasında kendinden yüksek rütbelilere rağmen ortak kabul ile liderleri olabildi. O yüzden Vahdettin başkasını değil onu görevlendirdi müfettişliğe. Cahil cühela da çıkmış vay efendim Mustafa Kemal'i İngilizler parlatmış da bilmem ne...
 • Yunus 16 Yunus 16 5 ay önce
  BAZI YORUMCULAR DA HİÇ TARİH OKUMADAN YORUM YAPIYORLAR. ARKADAŞLAR 1915 ÇANAKKALE İLE 1920 DEN SONRA YAPILAN KURTULUŞ SAVAŞI NI BİRBİRİNE KARIŞTIRIYORLAR. ÇANAKKALE DE OSMANLI NIN 23 TANE TÜMENİ SAVUNMA YAPTI!! M. KEMAL YARBAY RUTBESİNDE İHTİYAT TÜMENİ NİN KOMUTANIYDI!! M. KEMAL DEN BAŞKA 22 TANE DAHA TÜMEN KOMUTANI SAVAŞA GİRDİ. İHTİYAT TÜMENİ NEREDE BEKLER? DÜŞMANIN İLK ANDA BEKLENİLMEDİĞİ GÜVENLİ BİR YER SEÇİLİR. DÜŞMAN DA SAVAŞ TAKTİĞİ YAPAR!!! ONLARDA BEKLEMEDİĞİMİZ YERDEN ÇIKARTMA YAPTILAR VE M. KEMAL İN TÜMENİ ÇOK ÇOK ERKEN SAVAŞIN İÇİNDE KALDI YANİ TARİHE MAL OLDU. (M. KEMAL O ZAMAN ATATÜRK değildi. 1935 DE TBMM DE ATATÜRK ÜNVANI VERİLDİ!) M. KEMAL KURTULUŞ SAVAŞI NDA ÖN PLANA ÇIKTI TÜRK MİLLETİ NİN LİDERİ OLDU. EN ÜST RUTBE MAREŞAL DİR. SAVAŞLAR KAZANAN GENERAL MAREŞAL OLUR, FEVZİ ÇAKMAK MAREŞAL OLDU.!! M. KEMAL MAREŞAL DEĞİLDİ.!!! HAYAL DÜNYANIZDA PUTLAŞTIRMAYIN. M. KEMAL İYİ BİR ASKER GÜÇLÜ BİR DEVLET ADAMIYDI. (ALLAH RAZI OLSUN.) KEMAL OMASAYDI! İSMET OLURDU. İSMET OMASAYDI ENVER OLURDU. AHMET YA DA MEHMET OLURDU...
 • Ali tatarAli tatar5 ay önce
  Ozaman gecilseydi ingiliz rusyaya yardim yetistirecekdi. Amac buydu. Çarlik cokmeyecek savastan cekilmeyecekti.Canakkaleyi gecemediler rusya coktu savastan cekildi. Cekilmeseydi istanbul rusyanindi.Kurtulus savasi diye birsey olmayacakdi.Sayin yazar bunlari bilmemeniz cok tuaf
 • HiraHira5 ay önce
  Gerçekten de çok haksız bir savaş Çanakkale. Düşmanın adiliğini tarihe kazıya savaş. O kadar güçlü devletler son teknoloji zayıf kalmış olan devletimize halkımıza eşit olmayan şartlarda saldırsın. Ben ecdadımla GURUR duyuyorum. Kayıplarımız için tesellim ŞEHİT olmuş olmaları. Hep derim dünya üç gündür. O savaşta haksız yere kan dökenlere de kalmadı dünya. Amerika en güçlü döneminde Rusya ile zor baş etti. Şu an ise baş edemiyor. Ya düşünün Rusya ile Çin bile aynı anda saldırsa Amerika'ya Amerika yıkılır. Hitler Fransa'yı nasıl kolay yendi hatırlayın. Osmanlı Devleti'ne hep ittifak olarak saldırdılar. Ondan önce de Türk milleti hep sömürgeci Haçlı birlikleriyle mücadele etmek zorunda kaldı. Arkadaşlar düşman biz oldu mu oyunu kurallarına göre oynamıyor fark ederseniz. Teker teker gelmiyorlar. Hatta düşman devletler bile biz olunca dost oluyor. Öyle işte düşman dün de aynıydı bugün de aynı.
 • hu hu huhu hu hu5 ay önce
  çanakkale aslında hem bri türlü işgal edilemeyen avusturalya hemde anadolunun itihatçı alçaklar ve ingilizlerce yapılan işgal seneryosudur.avusturalyadan tüm eli silah tutacak gençleri çocukları özellikle bizden ulema sınıfı dahil askere alınıp bir ferdi kalmayıncaya dek imha edilmiştir. hatta savaş bitip sağ kalan olunca kendileri öldürmüşlerdir. çanakkaleye gidipde yaralılar hariç sağ dönen olmamıştır. böylece iki ülkede de işgala karşı koyacak bir ferd kalmamış hain işgalciler avusturalya ve ülkemizi bir kurşun bile atmadan işgal edipyapmadık zülüm bırakmamışlardır. özellikle bizde ilim erbabı klamaıştır. alçakça avusturalyada hala çanakkalede ölen dedeleri ve akrabaları üzerinden anzaklara beşikten kertme türk ve müslüman düşmanlığı aşılanmaktadır.
 • MaliMali5 ay önce
  Çanakkale savaşlarında Atatürkü rütbesi ile değerlendirenleri kınıyorum..!! Cehaletin bu kadarına pes..!!
 • ORHAN İNANORHAN İNAN5 ay önce
  ELİNİZE SAĞLIK.GÜZEL VE GÜNÜNE UYGUN BİR YAZI OLMUŞ. HAK İLE BATILIN,İSLAM İLE DİĞERLERİNİN MÜCADELESİ KIYAMETE KADAR SÜRECEK.ALLAH(CC) MÜSLÜMANLARA ZAFERLER NASİP ETSİN,İNŞALLAH..YAŞANAN GİZLİ VE AÇIK HAÇLI,SİYON SALDIRILARI BUNDAN BÖYLE ARTARAK DEVAM EDECEK GİBİ. ÇÜNKÜ BUNLARIN İNSAN CANINA KIYMET VERDİĞİ YOK. CANİLEŞMİŞ BİR RUH BEDENLERİNE YÖN VERİR OLMUŞ. CEHENNEM ZEBANİLERİ GİBİ MÜSLÜMANLARIN ÜZERİNE KAHPECE ÇULLANMAKTAN BÜYÜK BİR HAZ DUYACAKLAR GİBİ..ANCAK BU ONLARI KENDİ CEHENNEMLERİNE DAHA HIZLI ULAŞTIRACAK BİR HAMLE OLACAK ,İNŞALLAH..MÜSLÜMAN ŞEHADETİ ARZULAR.YANİ,ÖLÜMÜ ARZULAR İKEN ONLAR HEP HAYATI VE DÜNYAYI ARZULAYACAKLAR..ONLARI DÜNYADAN KOPARACAK OLAN MÜCADELEDE PEK FAZLA ŞANSLARI OLMAYACAK.NİHAYET ZAFER ,RABBİMİN KATINDAN BİR LÜTUF OLARAK,ONU ARZU EDEN ,TALEP EDEN MÜSLÜMANLARA NASİP OLACAK..SİLAHLARI VE TEKNOLOJİLERİ ONLARIN GÖZÜNÜ KÖR ETMİŞ..KENDİLERİNİ YENİLMEZ ZANNEDİYORLAR..ÇOK YANLIŞ DÜŞÜNÜYORLAR..O TEKNOLOJİYİ YARATAN YÜCE ALLAH(CC) BİR ANDAO NU ELLERİNDEN ALIR DA BAKA KALIRLAR..ÇALIŞMAYA ,AZİMLİ OLMAYA VE BERABERLİĞE ŞİDDETLİ İHTİYACIMIZ VAR VE BÜTÜN BU CANİCE İŞLENEN CİNAYETLER, BU YOLDA MESAFE KATEDİLMESİNİ SAĞLIYOR..ŞEHİT KANINI ,MAZLUMUN AKITILAN KANININ BİR İŞE YARAMAYACAĞINI ZANNEDEN GAFİLLER , İŞTE BUNDA ÇOK YANILIYORLAR..RABBİM'İN KATINDA ZERRE İYİLİK YA DA KÖTÜLÜK KARŞILIK BULUR İKEN ,ONCA MASUM KANI BOŞA GİTMEZ VE GİTMEDİĞİNİ DE GÖRECEKLERDİR..
 • Rıfat Rıfat 5 ay önce
  Evet 1915 de Çanakkale geçilmedi ama 1918 de tek mermi atılmadan geçtiler ve İstanbul u işgal ettiler, yine tek mermi atılmadan İstanbul dan ayrıldılar, geri planda ne pazarlıklar yapıldı,kimler kimlerin adamıydı, gerçek tarih ve arşivler ne zaman açıklanacak!
 • CanCan5 ay önce
  Dün Maltepe'de 1 milyon insan toplandı EYT olarak bir Allah'ın kulu yazmadı.bunlar insan devilmi müslüman değil mi türk degilmi.allah sizi ıslah etsin
 • İLBEYHANİLBEYHAN5 ay önce
  ALPER;ekatılıyorum....Bu şerefsiz HAÇLILAR,500milyardolarparayı bizesilahtehdidiylemiverdiler....DünyanınenyüksekfaiziylealacaksınızdiyebaşımızaSİLAHMI DAYADILAR....Büyüklerimizin veciz ifadesiyle BORÇ ALAN EMİR ALIR...haniIMF5 MİLYAR DOLAR BORÇ İSTEYİNCE öyle demiş ya büyüğümüz...VERİLE demiş ,BUGÜN BORÇ ALANYARIN,EMİRALIR buyurmuşlar...kafiruyanık tabii ,ÇILGINTÜRKLERİN geldiğini görüncevazgeçmişler.....ALLAHIMAKLIMAMUKAYYETOL....nenem rahmetli öyle dua ederdi....A HABER den başka TV kanalı seyretmezsenhayat öylegüzel ki , toz pembe...insan kendiniALİCE HARİKALAR DİYARINDA ,ASRISAADET tezannediyor....elin oğlu VERLAPARAMIdeyincebüyü bozuluyor....UYANACAK GİBİOLUNCABİNARKOZ DAHA ...
 • Kemal Kemal 5 ay önce
  Yeryüzünde Yaşanmış En Haksız Ve Kanlı Savaşın,En Haklı Zaferini Bize Yaşatan Başta Ulu Önder Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa Ve Silah Arkadaşlarını,Vatan Uğruna Gözlerini Kırpmadan Can Veren Şehit Mehmetçiklerimizi Ve Gazilerimizi Çanakkale Zaferinin 104.Yılında Saygı, Minnet Ve Rahmetle Anıyoruz. RUHLARI ŞAD OLSUN. ÇANAKKALE GEÇİLMEZ !...
 • SılaSıla5 ay önce
  (izninizle KENDİ YORUMUMA yorum yazmak istedim... CHP neden dilsiz?)..................CHPadeta ettiğini çekiyor........Harf devrimiyle bumilletin dilini kesenler ŞİMDİ kendilerini savunmaktan dahi acizler(geçmişte de nasıl savunduklarını biliyoruz..... ne yazık kiBERBATlar!)kartvizitlerine bakarsan hepsiiiii AVUKAT ya da bilmem ne(Çok komik bir memlekette yaşıyoruz velhasıl. Şu savunuculara bak. ADETA KEndilerini savunmakta bile berbatlar...)......Kelimelerini mi yutmuşlar,,,,,,,,, neden sadece CEVAP VERMEK YERİNE gülmekteler?????????????????Ama EDEN BULUR. Harf devriminin acısını sonuna kadar yaşayacaklar...ADAM sabah akşam sadeeeeee bunlara sövüyor, dövüyooorr, (bi ır?larına geçmedikleri kaldı)....... Kalkıpta 2 akıllı söz söylemek akıllarına düşmüyoooooor ZATENdüşemez de.Mazlumların ahı çıkar aheste.......(neden yorum yazıyorum? Eskiden kağıtlara yazar....Sonra da yırtar atardım.... Şimdilerde; atmak acı veriyor..Sadece Yazmak galiba daha kolay)..............................................................................................................İnsanların şahsiyetleri var da diğer şeylerin yok mu? mesela dağların, ovaların, HAtta suların.......Efendimiz UHUD DağINa bakarak sesleniyor ümmetine;"bU dağ bizi SEVER. BİZ de Onu." Peki şimdi ki dağların düşünceleri ne acaba? Mesela;" Kalbini oyup geçtiğimiz YÜCEdağlar,..........Mesela; eskiden akan ırmaklaar,, çağlayan sular, sularda oynaşan balıklar.....(şimdilerde barajları doldurma telaşındalar ya..... neyse)... Emin ol onlar da şikayet içindelerEVET.....malum kişiden...Bu kadar teknoloji çağında ...........Irnakların yatağını değiştirmek sığar mı vicdana?.........Temiz enerjiiiiiii........Temiz enerjiiiii......nerdesin?....Ülkem de enerjinin bakanlığı bilem var............. HAyvanlara ve taşlara veHATTA dağlara şahsiyetsiz şeyler gibi davranmamız neden bu kadar normal?........İnsanlar kaybettiği şeylerin değerini bilmez miş.......... Biz de olmayan Şahsiyet, haysiyet............ hayvanlar da ve diğer cansızlarda da olmayacağını mı sandık?...................... ((PARDON)Kime göre cansız? Kur'an sabah vaktinin dahi, nefes aldığına dair yeminle başlıyor....."nefes almaya başladığı zaman, sabaha;” (Tekvir Suresi, 17-18)Bizde kalp olduğu için......Can'ı sadece kalplilerde arar olduk......... halbuki taşın dahi bir hissi var.... NE ZAMAN bukadar haysiyetsiz kaldık? Çünkü yaptıklarımızdan bir tek bu çıkar.(ulannn.... sonunda yine reise bağladım yaa... helal olsun)
 • CobraCobra5 ay önce
  Biz savaşı kazandıysak içimizdeki bukadar haçlı kim çanak kale bir hezimettir içimizdeki haç lı ve hizmetkarları yüzü den ALLAH HAÇLI VE DİNSİZ VE HİZMETKARLARININ ATEŞİNİ DAYİM MEKANINI GAYYA KUYUSU ATEŞİ BOL OLSUN KIYAMETE KADAR MEZARLARIN DA RAHAT OLMASIN ONLARA HİZMET EDENLERİN SONU ONLAR GİBİ OLSUN ALLAH'IN LANETİ GAZABI ÜZERİNE OLSUN AMİN
 • EmekliEmekli5 ay önce
  Çanakkale geçilseydi mondros anlaşması Sevr e gerek kalmayacaktı belki lozanda olmayacaktı ama geçilemedi İstanbul’un Hatay’ın İngiliz destekli Yunan’ın Polatlı’ya kadar gelişi 3.5 yıl ertelendi hanedan 1.nci dünya savaşında kaybedilen toprakların büyüklüğü vede hanedanlığın işgalinden korktuğundan mondros anlaşmasını yapmak zorunda kaldı demekki Çanakkale’de onca şehit Gazi boşa verilmiş oldu Çanakkale’yi savaşarak geçemeyenler 1 mermi atmadan İstanbul’a girdiler sonradan işin vahametini anlayan hanedan kurtuluş savaşı için yaveri MKemalin isteğini kabul ederek Anadolu’ya gönderdi diğer subaylarla birlikte vede M.Kemalin nasıl geldilerse öyle giderler dediği gibi gittiler aşağıda bir yorum yazılmış kerhane meyhane diyen o vatandaş tarihe bir gözatırversin ilk kerhanede ilk rakı fabrikasıda baloda tiyatroda ecnebi müzikte hanedanlık zamanında Fransa hayranlığı Avrupa hayranlığı sayesinde Osmanlı’ya yerleşmiştir cumhuriyetle gelmedi zaten vardı
 • HiraHira5 ay önce
  Gencecik gençler olsun, ülkenin eğitimli kültürlü insanları olsun, akıllı askerler olsun...... Çok insan öldü Çanakkale'de. Bana hep fedekar iyi insanlar bu savaşta ölmüş gibi gelir. Kaybımız büyük. Ama ne olursa olsun Çanakkale Savaşında ÇANAKKALE GEÇİLMEDİ...Onlar ne için savaştılar bizler de onlara layık olmalıyız. Kati Piri gibilere de meydan vermemeliyiz.
 • Secih BAŞARAN Secih BAŞARAN 5 ay önce
  ÇANAKKALE GEÇİLMESEYDİ Y.ZELANDA DA CAMİ TARANMAZDI VEYA ÇANAKKALE GEÇİLMESEYDİ HİNTLİ MÜSLÜMANLARININ YARDIM PARASIYLA BANKA KURULMAZDI...
 • Secih BAŞARAN Secih BAŞARAN 5 ay önce
  '' ÇANAKKALE GEÇİLDİ'' KITABI, MENEMEN SOĞANLI MI OLUR, SOĞANSIZ MI? KADAR TARTIŞILMADI..
 • MusaMusa5 ay önce
  Taksimdeki anitta ingiliz ve fransizlarin Onayladigi Sazanov planiyla Sinop Antalya hattinin dogusunu ve Bogazlari alacak olan Rus Carligini yikanlar ve Kurtulus Savasina destek saglayanlar Timur Frunze ve Vorosilov un heykelleri var. Isgalci Ruslar basta Yudanic Ignatiev Sazanov gibiler Fransaya Kanadaya kactilar Rus Carligi ve ordusu diye birsey kalmadi. Isgalci Car ve ailesinide kursuna dizdiler. Mustafa Kemal ve arkadaslarinada yani kuvayi milliyeye silah ve para verdiler. 150 yil Rus isgalinde kalan yerlerinde geri almamizi onayladilar. Bilerek carpitiyorsan yazik. Bilmiyorsan ogren. Bilmemek degil cahil kalmak fena.
 • UstaUsta5 ay önce
  Burhan kuzu sayın Dilipak Burhan kuzu , çok su götürür cooooook
 • Ömer farukÖmer faruk5 ay önce
  Bizde diyordukki. Düşman Çanakkaleden yurdumuza giremedi ama. Çanak antenden hepimizin beynine girdi.... Yunus as mın kavmi gibi hemen hep beraber tövbe etmezsek durumumuz çok tehlikeli..... Ayrıca şu beğenmediğiniz Tayyip Erdoğan bu millete 3 gömlek fazla. Allah o dan razı olsun. Adam kelle koltukta mücadele ediyor. Rabbim tüm yöneticilerimize basiret feraset cesaret kudret versin. Onları doğru yola iletsin. Bizi de doğruyu doğru bilip doğrularla beraber etsin. Yanlışı da yanlış bilip yanlışlardan uzak eylesin. EY MÜMİN KARDEŞLERİM FİTNE ZAMANI SSAKIN HER HABERE İTİBAR ETMEYİN.ALLAHIMA EMANET OLUN.
 • BilalBilal5 ay önce
  Herkes kendi penceresinden bakiyor işte.Bizim okullar kitaplar TÜM düşmanlari denize doktuk canakkale gecilmedi diye cocuklugumuzdan beri beyinlere kaziliyor, yabanci ulkelerin okullarinda kitaplarimda ise EVET BAL GİBİ DE GEÇTİK ve hatta Musluman Turkiyenin her koşesine kerhane, meyhane, içki, kumar, faiz yerleri actik/actirdik diyorlar. Ben mevcut duruma bakiyorum Vatanimizin şu an ki haline bakiyorum da birakin duşman çanakkaleyi gecip gecmemesini icimizde ki siyasetciler ve mehmetcik duşmani komutanlar dusmandan bin kat daha pistirler. Hergun mehmetcik yemekten zehirlendi haberleri, dandik silahlar tutukluk yapti haberleri, soguktan donarak öldü haberleri, yaz yaz bitmez.... Gavur dediginiz ulkelere bakiyorum en azindan kendi halkina iyi bakiyorlar.
 • AlperAlper5 ay önce
  Batı kötüise neden 500 milyar dolar nerdeyse tefeci faiziyle aldınız? Bu paralar kimlerin cebinde?neden geri odemeli ler? Sor sor bitmez ama asla cevap yok.
 • Yunus 16 Yunus 16 5 ay önce
  Hocam, ANLAMADIĞIM KONU ŞU; 1915 DE BÜYÜK TÜRK MİLLETİ KANININ SON DAMLASINA KADAR SAVAŞTI 250 BİN ŞEHİT VERDİK GEÇİLMEDİ. ÜÇ YIL SONRA 13 KASIM 1918 DE HAÇLININ DONANMASI İSTANBUL BOĞAZINA DEMİRLEDİ, O ZAMAN ÇANAKKALE BOĞAZINI GEÇERKEN NEDEN BİR TEK MERMİ ATILMADI SAVUNMA YAPILMADI?? İÇERDEKİ HAİNLER YÜZÜNDEN Mİ ÇABUK TESLİM OLDUK?? YOKSA 1915 - 1916 DA İYİCE BİTTİK KARŞI KOYACAK GÜCÜMÜZ MÜ KALMADI?? YANİ HEDEFLERİ OSMANLI YÖNETİMİNİ DEVİRMEKTİ 1915 DE BAŞARAMADILAR, ÜÇ YIL SONRA 13 KASIM 1918 DE BAŞARDILAR. ÜÇ YIL ÖNCE 250 BİN ŞEHİT NİÇİN OLDU??? ÜÇ YIL SONRA NEDEN HİÇ KİMSE ŞEHİT OLMAK İÇİN VATAN SAVUNMASI YAPILMADI??? NEDEN NEDEN NEDEN. GERÇEK TARİHİ NE ZAMAN ÖĞRENECEĞİZ?
 • Ev_Sahibi Ev_Sahibi 5 ay önce
  Gerçekleri net görebildiğimiz zaman Çanakkale savaşlarının halen devam ettiğini de idrak edeceğiz.
 • 1.100 sehit subay1.100 sehit subay5 ay önce
  bin yuz, 1.100 kusur sehit subay var. 10'larca general var. 500.000-bes yuz bin kisilik buyuk bir savasta, 10-onlarca cepheden, kucucukk bir cephede en cok 400 kisiye komuta eden bir yarbay mustafa kamal'i butun Gelibolu'nun, Canakkale'nin komutaniymis gibi anlatan yazan hacli-sion kopegi 4yuzlu alcak iblisler!
 • binlerce sehitbinlerce sehit5 ay önce
  insanin en cok zoruna giden de, 250.000 bin sehit verdigimiz Canakkale savasini sadece bir yarbay mustafa kamal'a baglayip gerisini yok sayan Bizans artigi; Yahudi, Ermeni, Zerdust, Haclilarin sesi hala herkesten cok cikmasi. Turkiye hala isgal altindadir. Bahsedilen Bizans kalintilari islah edilmedikce, Turk, kendisi vatanina tam hakim olmadikca huzur gelmez.
 • Şanlıurfa Şanlıurfa 5 ay önce
  Yahudiler Çok büyük oyunlar oynuyor hocam içimizde maske takmış münafık kişiler çok allah yardımcımız olsun .
 • SılaSıla5 ay önce
  (Ya hu bu ülkede polat alemdardan bahsetmek de mi suç? ONDAN BAHsediyorum akıllım.....! O da Reis..... ne yani......beğenemediniz mi?).............................................................................REİS'i ekranlar da gördüğüm de asla kaçırmam, sonuna kadar dinlemeye çalışırım ama genelde hep araya bir şey girer.... VE yayın maalesef sonra biter. ASLINDA daha çok eğlenmek için Onu izliyorum ve diyorum ki;" bakalım; acaba bu defa hangi hikayeyle kandıracak bizi?" ARTIK yeni moda.... Ahhhh İzlanda ahhh....VELHASIL....(Sn. yazarın bir aralar dediği dibi) Şeytan aramızda..... planlar yapmakta.....Baktı ki (şeytan aleyhillane) "Efendimisssss" oy kaybedecek, hemen destekçileriyle oturdu ve düzeneği kurdu. Tıpkı geçmişteKİ seçimLERe yaklaşırken başımıza gelenler gibi.....EVET.....Habil'i öldürten şeytan kan damarlarımızda....VEhala bizlere fısıldamakta(SSSSSssssssssELMAyı yeeee....yoksa beka tehlikedeSSSSsssssss)(yoksa ayva mıydı o?)Düzeneği de o kurmakta......Tarihleri de o yazmakta(tabii Allah'ın emriyle).........Diyordum ya.....Gerçekten eğlenmek için izliyorum AĞAMIZI ha....... Ama bu defa gerçekten ağlayarak izledimm......."hıŞşşşşşt kavga etmeyin ................Hepinize çay var...........Hem bak POŞETte verecem....... isterseniz Hepinize verecemmm.... Bak! kavga etmeyin Üzülüyorum haa............." meğer KArnımız ne kadar da açmış ÇAYa?(sen dağıtınca daha mı kaliteli oluyor bu çaylar? hediyesinde bile inan zulüm var. YA herkese bir şey verdiğinden emin ol ya da herkesi bir şey için kırmadığından)............Poşet için değer mi ya?..........Bu nedir Allah aşkına?........ Eskiden sadece dua etmek için,,, göklere uzanan eller..... ŞİMDİ..... bedava POŞET ve ÇAY için kardeşleriyle kavga eder haldeler ..........Biz de üzülüyoruz REİS...............................................Vallah.................İNAN ki bizde.... Şu düştüğümüz hallere, haline, halimize....Neyse....................Kılıçoğlunu izlemeye asla dayanamıyorum AMA...Yeminlen ağlamaklı oluyorum.....Kendisini dahi savunamayan ADAM......nasıl partisini, fikirlerini savunacak???????????????.Yaa Karşısında ki adama ne demeli??? Her meydan da "mister kemal, mister kemal".......İnsan biraz haya eder ya HAYA... İnsan düşmanın dahi MERT olanından ister. Görüyorsun ki o adam zavallı, savunamıyor kendiniVAZGEÇ artık ONDAn.... Ne yapsan da,yapmasan da oy oranı aynı adamın.....Ayrıca senin de dengin değil...... Git.....Biraz da AKRANlarınla oyna olmaz mı?...... (HEM azcık akılları olsa; gider 2002hükümetini eleştiren REİSin grup konşmalarını getirir insanların önüne koyar ve der ki;"Bak bunlar da senin sözlerin....ne oldu....ne değişti, ne yaptın?... anlat kendini?" BETONdan başka yapacak işin yoktu öyle mi??????????????????hem ABAmuhalefetinİN bu kadar akılsız olması, iktidarın ne kadar akıllı olduğunu mu gösterir TencereKapak misali?) Yok ama, illa şuraya geetirmek istiyor lafıREİS;".......ben gitsem....... hemen CeHaPe gelir başa haaaaaaa anladınız mı?...... tamam mı?".......Oynzu kime basacaksınız anladınız mı? (tamamREİStamam salak DEĞİLİZanladık. Sürekli tekrar etmene gerek de yok anladdık TAMAM sana basacaz.oyumuzu).......Bak çöp falan vardı haaaaaaa o yıllar da ............................................................................................................................................ su yoktu suuu..Kuyruk vardı kuyruk(Ulannn..... savaş zamanın da tabi ki kuyruk olacak. HEM O zamanlar dolarla ithalat yapmak dahi yasak.) Herşeyi ben yaptım herrrrŞEYİ."YANİdemeye getiriyor ki;" Ben olmasam hepiniz aç kalacaktınız AÇçç.....b?k götürürdü caddeleri , yolları... hem de sağanak sağanak..........................................................................................................<<>>.... "Hayaldi gerçek oldu DEĞİL....................................................filmdi gerçek oldu.... hayret....Tamamdır reis tamam. Sen rahat olTAMAM.....Yüce ihsanların için çok teşekkür ederiz FAKAT ahiretin için asla SANA söz veremeyiz..Not:(Geçen de biri "ne kadar da zayıf iradelisin" diyordu "iki dakka yazmadan duramıyorsun....".El cevab: Doğrudur. N ypym???????????????Sn dilipak ve yorumcuları teşekkürler ederim. İmanlı ve ihlaslı günler dilerim. Ayrıca yandaşların alıp veremediği nedir? herşeylerimizi satanlar, şimdi sözlerimiz de mi gözleri var? Kusura bakmayın satılık nal değiller bunlar.(yukardakiler başta dediğim gibi sadece polat alemdar içindir LÜTFEN saçma sapan yerlere çekmeyinHEM nerde görülmüştür kulun ağasını eleştirdiği?? teşekkürler.)
 • NurullahNurullah5 ay önce
  Balkan Savaşlarını, Çanakkale savaşını, Sarıkamış Harekatını, Filistin cephesini hepsini unuttuk. Barış zamanına fazla alıştık, yata yata göbeği büyüttük. Sonuç mu? Düşman görmeye görmeye birbirimizi düşman zanneder olduk. Sağcısı-solcusu, dindarı-dini zayıf olanı, başta kendim olmak üzere hepimize sesleniyorum; biz birbirimizin düşman değiliz, ellerine geçirirlerse kıtır kıtır keserler hepimizi. Bakmazlar hangi partiye oy verdiğine, bakmazlar laik olup olmadığına, bakmazlar namaz kılıp kılmadığına... Neci olursak olalım onların gözünde öldürülmesi gereken Türk'üz. Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.
 • CanCan5 ay önce
  Herkes diyor.Siyonist buyuk israil es baskani dilipakYaptirmis bu olayi mikrop dergisi yazmisDilibokkkk diye
 • Veli Veli 5 ay önce
  Yeni Zelanda teröristinin arkasında İngiliz Kraliçe si 2.ci Elizabet vardır,,, O kuyruklu şeytan,,,,, O eli kanlı,,, O yaşlıkocakarı,,,,

Günün Özeti