15 Temmuz’u anlamak ve anlatmak

20 Temmuz 2019 Cumartesi

Şimdi yeniden düşünelim. Alkışlamak ya da protesto etmek için bir şey bilmek gerekmiyor. “Evet” ya da “hayır” der ve bağırırsınız olur biter. Ama fikretmek için okumak, düşünmek gerekiyor.

Din ve tarihi magazinleştiriyoruz. Tarih övgü ya da sövgü kitabına döndürülüyor diye yazıp durdum. Din ise ritüel, seremoni ve ikonalara indirgeniyor, bireysel planda vicdanlara, toplumsal planda mabetlere hapsedilmeye çalışılıyor diye söyleyip durdum, ama durum ortada!.

15 Temmuz’un hikâyesini de övgü ve sövgülerle dolduruyoruz. Yine geldik, hainler ve kahramanlar hikâyesine. Tarih hainler ve kahramanların savaşından ibaret değildir ya da hain ve kahraman icat etmek için tarih yazılmaz. Bu gayretler hakikatin düşmanıdır.

Seremoni, kelime olarak “tören”,“genellikle resmi yerlerde, resmi işlerde uyulması gereken kural, yol ve yöntemlerin tümü” anlamına gelir.. Bugün yapılan bu. Mitingler, milli bayramlar bu çerçevede değerlendirilir. Sürekli olması için devletin bu işlere sahip çıkması gerekir. O zaman da bu işler “resmi tarih” ve “resmi ideoloji”nin bir parçası olur.

Ritüel ne demek, “ayin”, “din, tapınma, büyü vb. ile ilgili geleneksel tören”. Dualar, ezan, mevlit, “şehid”lik üzerinden yapılan organize işler aslında bu konuya dini bir boyutla birlikte bir “ritüel” de oluşturuyor. Bu da zaman içinde  resmi din”e eklemlenecek ve işe manevi bir boyut katma çabalarının ürünü olacaktır.

Buna bir de “kültür” eklemek istiyorsanız, bunu “mefahir”e dönüştürmek istiyorsanız, “destan”laştırmalısınız. “Mitolojik”, “efsanevi” bir hikâye yazmalısınız. Bunu roman, sinema, hikâye, şiir, diğer sanatsal etkinliklerle desteklemeniz gerekiyor. Mesela “Hafıza 15 Temmuz Müzesi” de bu anlamda bir adım. Picasso’nun “Guernica”sını hatırlayalım. Peki bizde 15 Temmuz’la ilgili böyle bir şey söz konusu oldu mu?

O müzeyi niye sanal ortama taşımazlar bilmiyorum. Niye sanal bir 15 Temmuz kütüphanesi kurmazlar? Yine çok daha kolay, ucuz, hızlı ve önemli olan sanal bir kütüphaneden başlamazlar. Düşünsenize bütün mahkeme zabıtları burada toplanır. Bütün bu konuda yazılan kitap, makale, afiş hepsi derlenir. Video kayıtları burada yayınlanır. Konuyla ilgili özel röportajlar yapılır. Yurt dışı yayınlar derlenir. TV programları, sosyal medyadaki tartışmalar bir şekilde bu sisteme aktarılır. Ama yok! Toplumun hafızasını canlı tutmak istiyorsanız, üniversitelerin, hemen hemen tüm fakültelerin bu konuda yükseklisans ve doktora çalışmaları yapması gerek. Bu işin ilmi açıdan analiz edilmesi gerek. Buradan siyaset, tedbir ve idrak damıtabilirsiniz. Bu işin siyasi boyutu, idari boyutu, uluslararası boyutu, iktisadi boyutu, teolojik boyutu, psikolojik, sosyolojik boyutu, iletişim-bilişim boyutu, işin hukuki, felsefi yönü vb. daha birçok açıdan konunun ele alınması gerekir.

İkon” ne demek: “Geleneksel olarak çeşitli nesneler üzerine yapılmış, kutsal kabul edilen resimlere ya da küçük heykellere verilen ad”. Batıda “Hıristiyanlarda, haç, Hazreti İsa, Meryem Ana ya da Hıristiyan ermişlerinin, geleneksel olarak değişik materyaller üzerine yapılmış, kutsiyet atfedilen objeler, resimlerine ya da küçük heykelciklerine verilen ad.”

Mesela, son zamanlarda herkes “İdol”den söz ediyor. “İdol”, “Çok tanrılı dinlerde küçük boyutlu tanrı ya da tanrıça heykelciği”. “İnsan eliyle yaratılmış tanrı, put”. İdol aslında modern bir şirk aracı! Bakın Allah (cc) da (haşa) putlaştırılır. Mekke müşrikleri de bunu yapıyordu. Hristiyanlar, Hz. İsa’yı “Rab” ilan ederek putlaştırdılar. Din büyükleri, devlet büyükleri, kanaat önderleri, herhangi bir şey putlaştırılabilir. Bir şeyi ikonlaştırırsanız, aynı zamanda onu “İdol” yani “Put” haline getirmeye başlarsınız. Bakın para, makam, kadın, her şey putlaştırılabilir..

Yakın bir fayda gözümüzü kamaştırıyor, 3 adım sonrasını düşünmüyoruz. O anın gerçekliği ile bir işe fincancı dükkânına giren fil gibi dalıyoruz. Ama sonrası felaket tabii. Biz 15 Temmuz’a böyle geldik. Bana kalırsa 15 Temmuz sonrası da aynı mantıkla yönetiliyor.

Bakın, gözünüze bir şeyi çok yaklaştırırsanız, arkasında kocaman bir ormanı kaybedersiniz.

Burnunuzun dikine giderseniz, önünüzdeki gerçeklerin peşine takılırsanız, yokuş aşağı koşar gibi gidersiniz, ama varacağınız yer, genellikle varmak istediğiniz yer değildir. Hızlı yol alırsınız ama tabii çarpmaz, yuvarlanmazsanız, vadinin eğimine göre hareket edersiniz. Siyasi vadilerde o eğim sanaldır. Ekonomik, diplomatik, siyasi manipülasyonlarla bu eğim her türlü manipülasyona açıktır.

Bana kalırsa 15 Temmuz ya da 28 Şubat, FETÖ, BÇG, hepsi bir şekilde bu manipülasyona açıktır. Süreci siz kontrol etmediğiniz için sonuçta varacağınız yer sizin hayal ettiğiniz yer olmayacaktır. Bakın bu sağ-sol, FETÖ ya da BÇG, PKK, PYD, DAEŞ fark etmez. Bilmediğimiz bir şeyin peşine düşünce, size gösterilenle, yolun sonunda karşılaşacağınız gerçek aynı olmayacaktır.

15 Temmuz yanlış başladı, yanlış bir sonuç ortaya çıktı ve şimdi de süreç yanlış şekilde devam ediyor. Yargılamada sorun var. Bu sadece yargının değil, yasama ve yürütmenin, konjonktürün, savunmanın sorunudur. Tek başına yargıyı “günah keçisi” yapmak doğru değil. Kimse bu işin tek başına sorumlusu değil. Hepimiz, medya, sermaye, siyaset, bürokrasi, STK, biz hepimiz sorumluyuz. Herkes, suçu-günahı ötekinin üzerine yıkmaya çalışıyor. Yine yanlış yapılıyor.

Bakın bugün yeni siyasi oluşumlar için yine benzer yanlışlar yapılıyor, ön açılıyor. Medya yine devrede, yine sermaye devrede. Yine cemaat üzerinden hesaplar yapılmaya başladı bile.

Bu yazıyı yazarken bir yandan da Erkan Mumcu’yu dinliyorum da, bakalım başka kim konuşacak.. Bu tür süreçlerde daha fazla konuşan olacaktır. “Sessuzluk” dönemi, “Söz gümüşse sükût altındır” dönemi sona eriyor. Fırtına öncesi sessizlik dönemini yaşıyoruz. 

Susan “Parlamenter” olmaz. Susarak siyaset yapamazsınız. Sözü olan konuşacak! Konuşmak zorunda kalacak. Biri konuşunca ötekiler de kendi bildiklerini söyleyecekler. Bu süreçte kriptolar devreye girecek, iş ileri bir safhaya intikal edecek olursa, birileri insanların neye inanacağını şaşırtmak için yalan bilgiler, fabrikasyon belgeler servis edecektir.

Ne zaman olanlardan ders alacağız. Övgü ya da sövgü üzerine kurulu siyasi polemikler ve trollerin yönlendirdiği sosyal medya, “sahibinin sesi” bir merkez medya ile nereye kadar gidebiliriz ki!

Selam ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Elbistan halkı termik santralın zehirleniyor ama akıllının biri kömürle elektrik diyor.Cok saf insanlarımız var.Dunya güneş enerjisine döndü biz işe bu işi simense verdik.Bu işi yapacak gençlere izin verilmiyor.Almanyadan fazla güneş alıyoruz ama siyasi güç yok
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Bakara Sûresi 41-42-159-174. Ali İmran 187-199 u anlamakBakara Sûresi. 159 - İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayetin kendisi olan âyetleri insanlar için biz kitapta açıkladıktan sonra gizleyenler var ya mutlaka onlara Allah lanet eder. Lanet edebilecek olanlar da lanet ederler. ___Birazda siz okuyun oku emri hepimize geldi. Önce Kitabını Okumak anlamak ve yaşamak farz farz.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  NİSÂ SÛRESİ 48 ve 116 anlamak. İşte bütün mesele bu............ NİSÂ Sûresi. 116 - Şüphesiz Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında dilediğini bağışlar. Allah'a ortak koşan, muhakkak ki, derin bir sapıklığa düşmüştür. Bi zahmet nisa Sûresi. 48 siz araştırın. Bi zahmet.
 • HaticeHatice1 ay önce
  Bol bol ve boş boş 15 Temmuz üzerine yazana kadar, keşke sizde şehit olsaydınız.
 • Salih Necmi GündemSalih Necmi Gündem1 ay önce
  15 Temmuz 2016 saçma sapan bir kalkışmadır.Neden mi?Boğaz köprüsünün bir tarafının kapalı bir tarafının açık olması ,Genel Kurmay Başkanı Huiusi Akar'ın alınması bırakılması ,yanında Mehmet Dişli'nin olması ve sonrasında Mehmet Dişli'nin terör üyeliğinden tutuklanması vs.Saygılarımla.
 • ErcanErcan1 ay önce
  Sen ne dersen de ben hâlâ 15 Temmuza nasıl gelindi sorusundayım. Ülkeye darbe yapacak bir yılanı koynunda besleyenler cezalandırılmadıkça yüreğim soğumayacak.
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Hocam diline sağlık yalnız bir eksikliği hatırlatmak istedim , 15 temmuz müzesine 15 temmuz öncesi ve 17/25 aralık 2013 öncesi taa 1970 ten bu yana yazılan çizilen ne varsa misal türkçe olimpiyat resimleri V, S , okullar okul açılışlar KPSS sorularının nasıl çalınıp yandaşlara nasıl verildiğiatatürkçü milliyetçi subayların nasıl elemine edildiği geniş geniş anlatımalı ve en önemlisi bütün bunları yapanın düşünüp orğanize edenin bir camii imamı oldugu unutulmamalı unutturulmamalı yani içkici bir değil ,
 • dehilakdehilak1 ay önce
  anlamdık ki ne anlatalım. kimin eli kimin cebinde belli değil. adamı olanlar dışarda adamı olmayanlar delikte. hala siyaset ve üst bürokraside memur sen de kimisi menzilci kimi o cu kimi bucu olmuş. izlerini kaybettirip kıripto olmuşlar. hala o gece dışarı çıkıp vatandaşa öderlik yapması gerekirken kendi canlarını kurtarmak için fetoya sığınıp yalvarmaya başlayanlar samanlıklara tünellere sığınaklara deliklere dehlizlere kaçıp ortalık düzelince çıkıp kahraman oldular. koltuklarında oturup memleketi geri götürmek reisi yıpratmak için herşeyi yapıyorlar,olan memleketi kurtarmak için meydanlara çıkıp şehit olanlara oldu.
 • asmazasmaz1 ay önce
  15 temmuzu anlatamıyoruz. çünkü anlayamadık süreç çelişkilerle dolu. baş fetocular kıriptolaşıp menzilci meşveretçi birlik vakfı cı o cu bucu olmuşlar. hala memleketin devletin tepesinde oturup bakan vekil başkan olup memleketin kaymağını yeyip reisi yıpratmaya ve itibarsızlaştırmaya devam ediyorlar. reis de bunların emrinde görünüyor.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Akılsahibibirkardeşimizin aşağıdabelirttiği gibi; 20yılınsonundaDİNDARVEKİNDAR NESİL projesininneticesinde eğitiminhali... 4işlemyapamıyor , kalbinyerinibilmiyor , okuduğunu anlamıyor , TÜRKÇE KONUŞAMIYOR.....DİN"denbihaber ,eldevar KİN...... ZAABIVENECİBMİLLETİMİZ HAYRINIGÖRSÜN.... Gerçieskiler;HAYRUMULURMUBÖYLEGECENİNSABAHINDAN demişlerzamanında..... KısacaOKUMAZBUÇOCUKdemişler....MİNYELİABDULLAH , KANKALESİCENGİ ,NECİB FAZILŞİİRLERİ, FETOŞUNHEZEYANLARI, AHRARUŞŞAM ,MENZİL,SÜLEYMANCI SAPIKLAR, BOKO HARAM, HTŞ,IŞİDArap , Fars,ortadoğusapkınlıklarıyla , hele bir demeymenetsizAHMETDAVİDOĞLUNUNAKLIYLA giderseniz.... KILAVUZUKARGA OLANIN....
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Memleketin halimi söylim.Şöyle eniştem 25 yıldır devlet kurumunda müdür işletinin yoğunluğundan dolayi birkere tam olarak yıllık izni kullanmadıenfazla kullandığı izin 15 gün.Meclisin yaztatil izni kaç ay....ara tatillerde bir okadar neala neala memleket....bizde heriş tıkırında ..
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  Hocam, bu yeni birşey mi sizce? Bunu, tam yüzyıl önce yapmadılar mı? Dini vicdanlara ve camilere hapsetmediler mi? Adına da, Lâiklik demediler mi? Bunu bilmiyormuydunuz? Sizi kutlarım. Biz, başka ülkede yaşıyoruz da ben mi bilmiyorum? Yoksa, faiz, zina, içki, kumar ve Allah'ın haram kıldığı her şey yasak mı burada? Biri beni uyandırsın.
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman1 ay önce
  önce ordu sonra hukuk sonra tarım ve hayvancılık ve ekonomi en sonunda da eğitim:Üniversite Temel Yeterlilik SınavıTürkçe 40 soru 14,7 doğruSosyal20 soru 6,7 doğruFen20 soru 2,2 doğruMatematik 40 soru 5,7 doğruKaynak: ÖSYM
 • Ahmet koç Ahmet koç 1 ay önce
  Bırak kavram tanıtımını yapmayı. 15 temmuzu yalınlaştırmaya kalkma. Deki baştan sona lideriyle şehıdiyle gazisiyle gönül daşları ile hepiniz bir kahramansınız veya birileri gibi tiyatroyu deyin, anlaşılana göre gönlün tiyatroyu demek istiyor ama bir türlü cesaret edemiyorsun.. Herkes nelerin yapılıp veya nelerin yapılmaması gerektiğini anlıyor bunun için yazar çizer olmaya gerek yok... Hadi yazar olarak üzerine düşeni yaptığını bir göster de görelim seni. Siyasete tarikat e yol göstermen e ihtiyaç yok.. 15 temmuzun dopdolu bir kahramanlık olduğuna canı gönülden inanıyoruz biz... Yapılması gerekenlere gelince yavaş yavaş oluyor.. Mesela siyaseten hainlerin ifşa edildiği bir dönemi yaşıyoruz.. Bir bakmışın yazar hainlerin iplikleri pazara çıkmış kimbilir sende ifşa olacaksın...
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  İstanbulYeşilyurt'da 32.000 metrekarelik ASKERİ arazi boşaltıldı , TOKİ'yedevredildi.... GüyaYEŞİL ALANolarakkalacaktı....İMARPLANIhazırlanmış.... SONYEŞİLLİKLER de birbirgidiyor , insanlığın elinden..... Geleceknesillere BETONDANBAŞKABİŞEYBIRAKMAYACAKLAR.....BETONUN ALTINDA KALIRLARİNŞAALLAH....SEBEBOLANLAR..... GÖKYÜZÜNÜ,DENİZİNMAVİSİNİ ,KUŞLARIN CIVILTISINI ,SİNCAPLARI ,TOPRAĞI,ÇİMENİ HARAMETTİNİZ ,ÇOKGÖRDÜNÜZİNSANLARA..... GÖZÜNÜZÜBETONDOYURSUN.....
 • dindar kindar - hak ve adalet ve hukukdindar kindar - hak ve adalet ve hukuk1 ay önce
  “Reis bizi Afrin’e götür” diyen AK Parti’li başkanın bedelli askerliği bitmiş...
 • yeni türkiyeyeni türkiye1 ay önce
  20 yıl sonunda eğitimin getirildiği nokta:4 işlem yapamıyor, Türkçe konuşamıyor, kalbin yerini bilmiyor...
 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  erkan mumcu neyı konusacakkı tam konusması gereken yerde yemedı gırmedı meclıse tırstı boylerınden kendıne hayrıolmıyanın mılletemı hayrı olcak hadı canım sende veselam
 • hercaihercai1 ay önce
  Al birini vur öbürüne ISIMLI YORUMCU, NE KADAR DA SACMALAMISSIN, 1934 YILINDA AYASOFYA CAMIINI MUZEYE CEVIREN ODUR, EZANIN TURKCE OKUNMASI OLACAGINI SOYLEYEN ODUR! BIR DE ALFABEMIZDEN BIZI YOKSUN EDEN ODUR! O KIMDIR? ARASTIRMAN LAZIM, HA MOIZ KOHEN, HA TEKINALP, HA DA O! YAHUDI SABETAYIST HAINLERIN YUZUNDEN BU HALDEYIZ!
 • hercaihercai1 ay önce
  cmtnce, MILLETE BURDA AKIL VERMEYE MI KALKIYORSUN ATATURKUNLE? NE PIRAMITI? PIRAMIT SEYTANLARA TAPINAN BIR YAPIDIR. ATATURK NE BIRAKMIS MILLETE? IS BANKASINI, VE DAHA, AKIL ALMAZ, NERDEN KAZANDIGI MECHUL CUNKU, CHP YE BIRAKMISTIR! HELAL PARAYI HARAMA CEVIRMISTIR! O PARALARIN NERDEN GELDIGINI DE BILIYORUZ!
 • dimitrizâdedimitrizâde1 ay önce
  sayın dilipak fetöyle mücadeleye ilk başta bizzat sayın cumhurbaşkanının atadığı bürokratlar sahip çıkmıyor. kamunun hâli içler acısı. her kurumda ayrı prosedür uygulandı fetöyle mücadele konusunda. kimi kurumlarda abisi khk'lı olanlar bile işten atılırken kimi kurumlarda bizzat eşi khk'lı olanlara dokunulmadı meselâ. adalet bakanlığı tüm personelden ayrıntılı aile öz geçmişi isterken pekçok kurum böyle bir çalışma yapmadı. 15 yıllık memur olarak benim adım cemaat ve pekaka düşmanı ak partiliye çıktı ki ak partinin önünden geçmişliğim yok. ülkesini seven dürüst insanlar eziliyor kamuda. iki yüzlü yiyiciler sefasını sürüyor. gelecek adına endişeliyim.
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Dilipak o toplantılara katıldığını,abd ve israilin taleplerini Erbakanın kabul etmediğini ve ak partinin kabul ettiğini yayında söyledi.Siyaset bu nedenini bilemeyjz
 • cmtncecmtnce1 ay önce
  taksim gezi alanının altına 3-4 kat inip üzerine sadece cam piramit görünür halde bir istiklal müzesi yapılabilir. 1 mys, maraş-sivas, 15 tmmz vb resmlerden 3-5 kare fotograf bile oalyın hafızalara kazınması için yeterli.dünya çapında olay bir müze olur (ücretsiz!). bu dönemlerin iyisi yada kötüsünü tarafsız-yorumsuz! afişe edbilmek gelecek yüz yılın çocuklarına yol göstercek en büyük armağan olur. sadece bu günü düşünmek, yarın kim yönetici olacak ne farkder ki? varmı birbirinden farkları? ATATÜRK'ü geçebilen, onun bunun maşası olmayanşimdiye kadar çıktımı? belki bundan sonra çıkar. rahmetle arkasından dua ederiz. belki bir HZ. Muhammed beklemiyoruz ama en azından bu insanlar ne demiş ne yapmış ne yaparsan ne olursun diye sana miras bırakmış. birisinden bir hırka, diğerinden bir tk elbiseden başka ne kaldı? kendilerinene kalacağını zannediyorlar acaba? en azından insanlığa adınız miras kalsın. hergün kendime şu soruyu sorarım:Bu gün ALLAH için ne yaptın?
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  Yeni oluşuma gelince; bunlar halktan uzak yaşayan insanlar. Halkın dilinden anlamazlar. Halk, kendiyle arasına mesafe koyan siyasetçileri sevmez. Zaten,ilk önce Ali Babacan'ı öne sürdüler tutmadı. Şimdi ise Davutoğlu'nu deniyorlar. O'da tutmaz. Abdullah Gül'ü' de deneyecekler. Ama O'da tutmayacak. Çünkü, halktan çok kopuklar. Halkın içine çıkmazlar. Halkın dertleriyle dertlenmezler. 15 Temmuz'u ve yaşadığımız diğer sıkıntıları biliyorsunuz.Ne badireler atlattık. Bunlar neredeydi, hiç göreniniz oldu mu? Onun için, çok tınlamayın. He he deyin geçin.
 • ÖrtünÖrtün1 ay önce
  Kişisel ayıp hata günahları örtün ifşa etmeyin..fakat istismar zulüm eşkiyalık arsızlık yolsuzluğun üstündeki örtüyü kaldırın cezasız bırakmayın diye emir var,buna rağmen bunları örterseniz suçlara ortaksınız diye örgüt muamelesi görmek var huzuru mahşerde..başörtüsü için kıyamet kopardınız ama bunlar önemsiz şeylermi bi hele sorun kendinize aynaya bakıp yada rabbin huzurundayken kalbinize bi danışın..
 • İLBEYHANİLBEYHAN1 ay önce
  BeşiktaştaSHANGRİ LAdiyebirotelvar.....CİA elemanı ,MALEZYAÇİNorjinliotel zincirininBEŞİKTAŞtakioteli..... KISACASOROS'UNÇİNLİVERSİYONU....UYGURLARINANNESİ DİYE BİLİNENCİACASUSU ABD VATANDAŞIBÜYÜKtüccarRABİAKADİR gibi ,fetö gibi..... DENİZGEZMİŞLERİN ,GERÇEKMÜSLÜMANVEVATANSEVERLERİN1968 de denizedöktüğü 6.FİLONUNgemilerindenbirininadı neydibiliyormusunuz......söyleyim....SHANGRİLA ......BAŞBAKANLIKÇALIŞMAOFİSİNİNYANIBAŞINDA .....GENEGELDİBİRİKTİLER EGEYE ,AKDENİZE..... 6.FİLOYU2019 DADENİZE DÖKMEK DEBİZEDÜŞTÜ ....YAALLAHBİSMİLLAH...... GELDİKLERİGİBİGİDERLER DEMİŞTİBAŞKOMUTAN....ALLAHINRAHMETİÜZERİNEOLSUN.....
 • Gurbetçi...Gurbetçi...1 ay önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere, YURT DIŞINDAN BORÇLANARAK EMEKLİ olanlara hiç değilse "MİNİJOB" yani "yarı zamanlı" ÇALIŞMA MÜSÂDESİnin bir ân önce verilmesini çok ricâ ediyoruz..! Teşekkürler, vesselâm...
 • DavaDava1 ay önce
  Dava dava dediğini meşru gösterip kan davası haline getirip (üstünü örtüp)gayrı meşru saldırlar "Fetö üzerinden "etmişin..dava dava dediğini fetvalarla maddi manevi ülkeyi milleti istismar edenleri kenara çekip(örterek)korumaya almak etmişin..dava dava dediğini mafya gibi davranıp zorbalık eşkiyalığa (örtü) etmişin..dava dava dediğini cihattayız deyip yolsuzluk ve hem din hem çocuk istismarına(örtü etmişin)..örtmek örtünmek konusunu neden bu kadar herşeyin başı ve sonu gibi yaptığınız daha iyi anlaşıldı..bunu yayınlamayacağınızı biliyorum ama yinede belki....
 • ŞaşkınŞaşkın1 ay önce
  Sayın Dilipak, mevcut iktidarın harakiri yapmasını istemişsiniz. O Japonların, bizde yok! 28 Şubat 1997'de başlatılan ve planlı bir şekilde bu günlere taşınan "karanlık" dönemin baş aktörlerinden o döneme ışık tutmalarını bekliyorsunuz! Böyle bir şeyin olabileceğine gerçekten inanıyor musunuz? Hadi siz ilk adımı atın: Ak Parti'nin kuruluş aşamasında ABD, İsrail ve İngiliz temsilcilerin yer aldığı toplantılara sizin de katıldığınız söyleniyor. Hadi ilk adımı atın, o toplantılarda neler konuşulduğunu açıklayın, yapabilir misiniz?
 • ŞuurŞuur1 ay önce
  Cihat halindeyiz bazı adi suçlar olabilir yapanı bizdense es geçin..dava zarar görürmüş...fetvalara bak...vay yav vay...biz bitmişiz..ışidin israile vurmaması gibi aynı...neymiş cihatçı..yav arkadaş içindeki kötü yamuk yumuk istirmarcı hırsız yolsuz olanı temizlemeyen etrafını nasıl temizlemeye talipmiş gibi yapabilir..yav siz bu milletin aklını oynattıracaksınız be kardeşim aklını..hadi dinden soğutma vazifenizi bi harfin yaptınız yahu aklımız gidecek Allah muhafaza..Akıl olmadımı dinimizi diyanetimizide toparlamamız mümkün olmayacak...yok arkadaş bu kadar olanları görünce rahmetli mustafa kemal paşa çok fazla merhametliymiş diye düşünüp o yüzden onada kızmamak elde değil yahu..
 • yeni türkiyeyeni türkiye1 ay önce
  Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, vatani görevini bedelli olarak yaptı. Kahraman "Reis bizi Afrin'e götür' sloganı ile tanınmıştı.
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman1 ay önce
  haber sitesinde okudum.doğru mu?AKP'li belediye başkanı eşini basın danışmanı yaptıYerel seçimlerde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olan AKP'li Mustafa Demir, yıllardır korumalığını yapan Fatih Karaçor'ı daire başkanı, eşi Melike Aktel Karaçor'u da basın danışmanı yaptı.
 • dindar kindardindar kindar1 ay önce
  cem toker yazmış....İstanbul’da avanta üzümlü kek yiyip, çay içebileceğim bir “millet kıraathanesi” tavsiyelerinizi bekliyorum..Avrupa yakası tercihimdir..Geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçiminin öne çıkan vaatleri arasındaydı..
 • CccCcc1 ay önce
  Fetonun siyasi ayağı meclisteki önergeye red verenlerdir nokta
 • Al birini vur öbürüneAl birini vur öbürüne1 ay önce
  Atatürkü şahsi ve siyasi çıkarı için kullananında Atatürke saldırıdan maddi siyasi çıkar elde edeninde...?!? Genetiği familyası aynı...ve hepsi siyasetten tutunup zengin olmuş tipler haramzade uşakları..bunlar ne bilsin doğu türkistan bayrağını;Bayrağınız bu olmalı gök bayrak diye selam gönderip ve orada kabul görmesini,(yahut kerkük türkmenlerine yine teşkilatçıları gönderip bayraklarınıda gönderip teşkilatlandırdığını),Atatürkün 5 teşkilatçı ile istila altındaki türkistana gönderdiğni..gagavuz türklerini teşkilatlandırdığını..ve müslüman olmaları için telkşnleri olduğunu afganistana yine teşkilatçılarını gönderdiğini bağımsızlıkları için el attığını..osmanlı interlandındaki ve asyadaki soydaş ve akraba topluluklarını tekrar toparlamaya çalıştığını..demireli sevmezsiniz ama adriyatikten çin seddineyiz dediğini,siz küçük çıkarcı görüşçü ağacı reisci (mafya mensubu ağızlı) nerden bilsin anlasın..siz gibi sığlara rağmen türkler türk dünyası kendi hedefine yğrüyecek..(sayın dilipak bu sözler size değil tabiki,size kızsakta görüş farklılığımız olsada sokak ağzı konuşmayan siz saygıyı hakediyorsunuz.)
 • TR 31TR 311 ay önce
  TOPLUMSAL BARIŞ VE HUZUR İÇİNDünyanın diğer parlemontoları 2.5 ay tatil yapıyorlar mı? Bizim bu kadar uzun süre tatil yapacak kadar zenginmiyiz? 15 gün tatil nerelerine yetmiyor.Yargı reformu vs. konusunda vatandaşta bir seneyi aşkındır beklendi zirveye çıktı , 1-Uzun tutukluluk sürelerinin kısaktıması AB Standarlarına getirmek.2- Bebekli bayanların tutukluluklarının ev hapsinde geçirmesi3- Yaşlı ve hasta tutuklu ve hükümlülerin ev hapsi verilmesi4- Cezalarda yatma oranı AB standarlarına getirilmesi vedenetimli serbeslik 5 yıla çıkarilmasi 5-KHK lara işinde atılan hakklarında her hangi bir işlem yapılmayan , savcılıkca soruşturmaya gerek görülmeyenler , haklarında berat kararı verilenlerin iadeleri vevb. yasalarda kamuoyu ve iktidarıyla muhalefetiyle büyük oranda mütabık kalınan bu konuda Meclisin kapalı olması engel olmamalı Sayın CB bir KHK ile çifte bayram yaptırabilir.
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  Hocam, yazılarınızı bu entellektüel dille değil de, biraz halkın anlayacağı şekilde yazsanız daha güzel olmaz mı? Bu şekilde, daha geniş kitlelere ulşabilirsiniz.Çok ağır bir dil kullanıyorsunuz. Bunu, bir eleştiri olarak değil de bir tavsiye olarak düşünün. (Allah'a emanet olun).
 • a.lideria.lideri1 ay önce
  Dünyada para bolluğu varken, trilyonlarca dolar Avrupa bankalarında eksi faizde park etmişken, bizim hükümet%7-8 faizle borçlanabiliyor.Neden?Dünyadaki bu kadar para bolluğundabu ülke nasıl yönetildi ki, nehale getirildi ki bu hükümet ancaktefeci faizi ile borçlanabiliyor.Bu konuda yazı lütfen.
 • ahmet koçakahmet koçak1 ay önce
  yunus16 haklı olarak diyorsunki,bu fetönün siyasi ayağı yokmu.elbetteki var onların verdiği destekle bunlar büyüdü ve yayıldı,eğer onlar zamnında önlem alsalardı bu işler başımıza gelmezdi,sonra ne oldu benim hiç bir şekilde fetö yle irtibatı,desteği,katılımıve hiç bir kriteri olmayan oğlumu ve onun gibi bir çoklarını fetöyle mücadele ediyorua diye ihraç ettiler,kendi destekçilerini ağlatıp mağdur ettiler sonrada oy kayıbları artmaya başladı.garibanın ve senin partilin olan ailelere bunu yapmayacaktınız.kendi çıkarlarına öyle uygun geliyor diye asıl en büyük destekçi olan siyaset ve bürokratlara dokunma akademide okumuş buda fetöcü olabilir diye gencecik insanları ihraç et.251 kardeşimizi şehid edenlerle aynı kefeye koy.yok böyle bir adalet,ben yaptım oldu diyemezsiniz.inşaallah şu an mağdurlar için yapılan uyarıları dikkate alırlarda bizde tekrar partimizi bağrımıza basarız.
 • İstişareİstişare1 ay önce
  Devlet imkanları pay edilirken çağrıyapılmayan iktidar haricindekilere hakaret hakaret kötü muamele baş sıkışınca birlik çağrısı yapılması çok tuhaf akıl izan dışı bir durum..valla çölde yağmur duası gibi bişey...karşısındakine aptal muamelesi yapan basit kurnazlıklar işte yani..neyse kardeşim sizden bişey olmaz..normal sıradan günlük basit hayat akışı gibi herşey..ülkenin herşeyini ye,olmadık hatalarla başını belaya sok sonra biz bir aileyiz,yok ya,,ne güzel..nasıl memleketin herşeyini kendine mal mülk ederken nasıl tektin çağrın yoktu yediğin herzeleride kimseye çağrı yapmadan kendin temizle...sizin peşinizimi toplayacak bu millet malıyla canıyla..yediklerinin bedelide çıkacak karşına tabiki..Allaha inanıyorsunuz sözde ama kendi elinizle yaptığınız belalar gelince önünüze O Allahtan değil he..Amentüyü bi iyice okuyun hele kafaya fes giymekle anca makak maymunu olursun müslüman değil..
 • ZorZor1 ay önce
  İktidarsan eleştirilirsin..hemde çok şiddetli...bunu bilip iktidara talip olacaksın..bizde tam tersi ya hu..17 yıldır iktidarsın dünyada görülmeyecek kurnazlıkla en çok eleştiri yaygarasında yandaşlar..nasıl ters yüz bi ülkede yaşıyoruz aman Allahım...eleştiriyi kabul etmem dersen e o zaman diktatör derler ister istemez..mafya liderleri tarikat şeyhleri köy ağaları aşiret falan filan liderleri eleştiriye ölümüne kapalıdır..çünkü varlığını sarsar ve yok olur beka meselesidir herşey bunlar için...yav arkadaş muhterem azizim vatandaşım sen demokrasiyi bilmeden uygulamadan bayramını yaşıyorsun yahu..tıpkı oruç tutmayanın bayramı yaşayıp kutlaması gibi,,insanın bu şark kurnazlıklarına karşı aklını oynatmaması mümkün değil..yok arkadaş yok olmayacak genleri yatkın değil bu toplumun demokrasi hak hukuk medeniyet v.s değerlere...Gazi paşa bi iki hatana rağmen(o kadarda olur bugünkülerin yaptıkları yanında çok basit kalır) büyük insansın..mekanın cennet olsun..
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  28 şubatcı ,öcalan hayranı perinçek ile cemaatler ve ak parti nasıl bir araya geldi dilipak.Cemaatleri bitireceğim diyen perinçek orduya,yargıya nasıl yerleşiyor.Bir ihl mezunu olarak halkımı helal etmiyorum.Erbakan hocama yüzümüze bakarak hakaret edenler şimdi baş tacı. Koltuk değerlerimizden önemli mi
 • Yunus 16Yunus 161 ay önce
  Bugün 20 temmuz 2019. yani Kıbrıs Barış harekatınin 45 İnci yılı, yani 1963'ten 1974'de kadar Rumların yaptığı katliamların durdurulduğu gündür. (Allah şehitlerimizden gazilerimiz den kahramanlarımızdan razı olsun. Allah rahmetli Erbakan ve Ecevit ten razı olsun) Yani Amerika ve İngiltere'ye rağmen rahmetli Erbakan ve Ecevit in bu harekatı yaptığı gündür. Yani milli bir davada milli görüş Sağ parti ile sol görüş bir partinin koalisyonunda emperyal güçlere karşı dik durduğu, adaya Barış götürdüğü ve Zafer kazandığımız gündür. Daha da önemlisi!! Dikkat! Amerika, İngiltere, Emperyal güçler ve birleşmiş milletler Harekatı 3 gün sonra durdurmak istediler! Lakin bu iki rahmetli milli devlet adamı kararlı bir şekilde 25 gün sonra 14 Ağustos 1974 / 2 nci Yıldırım harekatı'nı yaptılar. DAHA DA ÖNEMLİSİ silahlar telsizler .... eski teknolojiydi ordumuzun bu hantallığına rağmen korkmadan cesurca harekat emrini verdiler (Hükümetin emrinde hareket eden Genelkurmay başkanı ve 4 kuvvet komutanının hakkını yemeyelim) hiç kimse bu harekatı yalnız Ecevit ya da yalnız Erbakan'a mal etmesin. İkisi kararlı bir duruş ile bu harekatı yapmış ve Zafer kazanmıştır. Bugün solcu geçinen KEMAL e milliyetçi geçinen MERAL' e dindar muhafazakar geçinip milli görüşcüyum diyen TEMEL e duyurulur! Bugün etrafımız Ateş çemberi!! güneyde Irak Suriye sınırımizda emperyal güçler pusuda, Akdeniz'de yüzlerce düşman savaş gemisi cirit atıyor!! 1974 den daha sıkıntılı zor günler yaşanıyor! Gün MİLLİ BİRLİK OLMA GÜNÜDÜR!!! SİZ NEREDE YAŞIYORSUNUZ KEMAL TEMEL MERAL? KİME HİZMET EDİYORSUNUZ?
 • GerceklerGercekler1 ay önce
  SAĞOL VAROL MUSTAFA KEMAL PAŞAM BİZLERE BUGÜNLERİN İP UÇLARINI VERDİĞİN İÇİN KANDİRAMADİLAR ATAM MİNNETTARİM. ..EVLATLARIM İÇİNDE ATAM.YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA
 • Matem günüMatem günü1 ay önce
  251 şehit binlerce yaralı.. 15 Temmuzda binlerce aile ACI çekiyor kaybettikleri nedeniyle.. Böyle bir gün "Bayram" olabilir mi?. Bence "matem günü" olarak ilan edilmeliydi..Biraz tefekkür lütfen!..
 • Yunus 16Yunus 161 ay önce
  15 temmuz 2016 dünyanın en acımasız en vahşi en kripto en ağır silahlı (uçak helikopter tank....) terör örgütü yani Amerika'nın kurduğu kırk yıl da büyüttüğü bu örgüt büyük Türk milleti tarafından 15 saatte durduruldu. Beli kırıldı mı ? çökertildi mi? Tam anlaşılamıyor. Bu feto mücadelesi sadece yargı asker polis ile yeterli mi? Diğer kurumlarda feto mücadelesi ilerlemiyor. Mesela son 30 yılın profları çok iyi araştırılmalı naylon fetocu prof.larin gereği yapılmalıdır, fetö'cü işadamlarına gereği yapılabiliyor mu? en önemlisi devleti siyasiler yönetir. Hiç mi siyasi fetö'cü yok?Hepsi sütten çıkmış ak kaşık mı?
 • Yunus 16Yunus 161 ay önce
  18 Kasım 1918 den sonra yönetimi değiştiren güçler yeni yönetimin adını koydular istemedikleri yönetimleri değiştirdiler bu bütün Müslüman ülkelerde aynı oldu 100 yıl sonra 15 temmuz 2016 büyük Türk milleti artık yeter dedi biz kendi kendimizi yöneteceğiz dedi inşallah bundan sonra yönetim lerimizin adını kendimiz koyarız
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  MacaristanbaşbakanıORBAN ; MACARİSTANIN SAVUNMASINEAB nin , ne deNATO 'nunişidir..... VATANSAVUNMASIBİZZAT BİZİMİŞİMİZ...GÜÇLÜBİRORDUSU YOKSA , MACARİSTAN OLMAZ... ABD' yi , NATO 'yu haşa İLAHYERİNE KOYAN GAFLET, DALALET VE HATTA HIYANET İÇİNDEOLANLARALÜPE. OLSUN..... BAŞBAKANIN' DAHAYIRLISI....HERMİLLETE ORBANGİBİ VATANSEVER, MİLLİYETÇİ BAŞBAKANnasib etsin....
 • mustafa çiftçimustafa çiftçi1 ay önce
  Çok üst perdeden ifadeler,tenkit tamam da,yapılması gerekenler neler? Somut olarak belirtilmesi gerekmiyor mu ? Sayın Yazar hep tenkit ediyor ancak recete nedir söylemiyor?
 • İhsan İhsan 1 ay önce
  Uydurulan tarih. Uydurulan zaferler. Uydurulan din. Uydurulan ameller.Doğruları kim haykıracak. Canakkale gecilmedi o yıl . Daha iki yıl dolmadan ingilizl donanmasıdolmabahce önüne ışınlandımı.?
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 ay önce
  Ben artık sloğanlaştırdım,Din bahane ticaret şahane,Atatürk bahane talan şahane,Cemaatler tarikatlarla inançlar yokettiiriliyor,Müslüman eliyle Müslümanlar paryalaştırılıyor,dinsizleştirliyor.Tarikatlar locaların tapınakçıların oyun alanları maalesef,çok üzücü gerçekler bunlar.Emperyalizm in yokedici olduğunu artık görmelisiniz.Emperyalizm karşıtları yıllarca söyledi kulaklarınzı tıkadınz,artık duyunuz.Buda benim uyarı notlarım Müslümanım diyenleri,uyanmaya davet ediyorum.Saygılarımla.
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  FORMÜL BASİT.... S 400' eKİM KARŞI ÇIKIYORSA HAİNO'dur.....AmerikanköpeğiO'dur.... FETÖCÜ O 'dur..... Haonlarınhainolması , BİRİLERİNİN de hem hain , hemHIRSIZolmasını meşru ve mübahkılmaz.....
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Hocam her şeyi hoyratça kullanan, niğmete nankörlük eden, çoğunluğu AHLAK yoksunlarından oluşan bir toplumuz. Böyle bir topluluk HİÇ BİR ŞEYİN değerini, kıymetini öğrenmek istemiyor. Altta kalanın canı çıksın, mantığı ile PAYLAŞIIM yapılan, siyasetin HORTUMLAMAK için yapıldığı bir toplumuz. Hiç bir siyasetçi ADİL PAYLAŞIMA yanaşmaktadır, sadece oy almak için, adil paylaşım getireceğiz derler. Böyle yaptıkları için kavramların içi BOŞALTILMIŞ oluyor. Askari ücret ile millet vekili maaşları oranları yasa ile belirlenip, DÖRT KATINI GEÇEMEZ diye sağlam kazığa bağlanmadan, adil paylaşım yapılabilir mi? Siyaseti PARAYA erişim aracı olarak kullanmanın önüne geçmenin bir diğer kuralı da İŞE girmede KPSS, asıl olarak TEK yol haline gelmeli. Taşeron şirketler aracılığı ile siyasetçinin TEKEL ine bırakılmamalı. Siyasetçi dahil yediden yetmişe, her bir vatandaş, her yıl BEYANNAME doldurarak, VARLIKLARIMIZ kontrol altına alınmalı, artan da azalan da HESABA ÇEKİLMELİ. Bunlar VAAD eden partiye oy veririm.
 • AcliklabogusanemeklilerAcliklabogusanemekliler1 ay önce
  Hoca aciz mavolduk bittik aileler darmadaaan bosanmalar cogaldi bu akp parti rejimi ve damaducuran maveddi bizleri hayatimizu bitirdi hele bu damaducuranin eflasyon hesabi ac birakxam sizi demeye devam ne istiyo bu damad Turk halkindan neden acliga aclik alti maasla yasayin diyo Turk halkindan ne istiyo bu akp parti rejimi suriyelilere yagdirip Turk halkina ac yasayin diyen bu akp partusi amaci ne hoca banka bilmezdik bankalar kapi komsusu oldu kredilerden mavolduk borc katlaniyo siz vermehterciler yandaskindas hamurtcular yuzunden akp parti rejimi hayatlarimizi maveddi siz ohhhh lukus hayata devam bakara makaraci vekil vardi gani cumalari tivit atip halkla kafa bulup mali goturen suzde degisik versiyon hergun bi gaz kin nefret sonrada islamin sevgi saygi adalet ozgur yasam felsefesi arjasinda takiyye ye devammm mavolduk bittik damaducuran bitirdi ailelerimizi hayatimizi hala siritip eller oynak ucuruyom suzi daa cok ucurcam diyo siritarak ucuyoz
 • Cidden mühim şahsiyet Cidden mühim şahsiyet 1 ay önce
  Darbe araştırma komisyonu raporu ne zaman yayınlanacak
 • Ahmedâ Ahmedâ 1 ay önce
  Kutsal din duygularını istismar eden tarikat, cemiyet, cemaatleriniz sayın Doğu Perinçek beyin dediği akibete doğru gidecek. Aklın yolu birdir. Din de aklı esas alıyor. Sizler ise sürekli menkibe üretiyorsunuz...neyse.
 • AbdülkadirAbdülkadir1 ay önce
  Akp yi buradan uyardık ihlasfinans mağdurlarına kulaklarınızı tıkamayın diye.ama umusayan olmadı. Hala diyorum ihlasfinans mağdurlarının sesine kulak tıkamaya devam ederseniz bir sonraki genel seçimde de son ,stanbul seçimine yakın bir oy alırsınız. Maalesef ihlas finansı batıran mücah,t ören denen zat paraların üzerine yatmak istiyor ve CB nıda buna göz yumuyor.Madem buna el atmıyorsunuz yam 18 yıldır tasfiye sürer mi kardeşim. Yani bu tasfiye ne zaman bitecek. O topladıkları paralar diğer şirketlerin kasalarında.Bu sahtekarlığa dur diyeceklere oy vereceğiz artık.Siz sesimize kulak tıkayın bakalım. Artık paramıda faize yatırıyorum.Zaten faizide zor düşürürsünüz.Bundan sonra faizler % 20-30 arasında olacaktır.İnsanları böyle yaparak faizede teşvik ediyorsunuz.Ondan sonra faizler çok yüksek inmesi lazım diyorsunuz.
 • KarşıyakalıKarşıyakalı1 ay önce
  Efendi efendi,Yeni şafakta sanal 15 Temmuz kütüphanesi var,Oku, araştır Öğren sonra yazarlık yapmaya çalış.
 • Akif Akif 1 ay önce
  hocam, herşey güzel de,düşündürücü olan, gerçekleri ne zamana kadar görebileceğiz,,,,,,
 • KUKU1 ay önce
  Cemaat ve cemiyetler hala işlerini yürütüyor. Olanlardan da hiç ders alınmadı. Hemen hemen hepsi milletin gözünün içine baka baka milletle dalga geçiyorlar. Sadece koltuk ve menfaat ... Daha bu millet çok metö de tetö de görür... Kurumların başlarına atanan o kadar boş, çapsız, omurgasız var ki ne dense boş...Neyse ki büyük ve kadim bir milletiz de canımızı beklenti içinde olmadan feda ediyoruz. Malum hain darbedenbir gün sonra yavaş yavaş meydana çıkanları hepimiz görüyoruz. Her zaman kihep dümen ellerinde istedikleri gibi çalış oynuyorlar ama tokat yedikçe de akılları hala başlarına gelmiyor...
 • KUKU1 ay önce
  "... Toplumun hafızasını canlı tutmak istiyorsanız, üniversitelerin, hemen hemen tüm fakültelerin bu konuda yükseklisans ve doktora çalışmaları yapması gerek... " şeklindeki ifadelerinize içten katılıyorum. Benim de sorum şu: Hangi veya kaç üniversite malum hain darbe ile yapılan tüm aktivitelerde "Feto" hain sözcüğü geçiyor?Maalesef durumların temeli de olası geleceği de hala menfaat üzerine kurulmuştu ve bu mantıkla gidiyor...
 • insan olmak zor insan kalmak pahaliinsan olmak zor insan kalmak pahali1 ay önce
  1923'de kurulan devlet 15 Temmuz 2016'da fiilen yikildi. Bunu bugun kabul etmeyenler, geregini yap-a-mayanlar, itiraz edenler olsada.. Lakin, lakin Erdogan, 17 Temmuz 2016'da en az 1923'dekiler kadar guclu olmasina ragmen, AB-D'nin baskilarina rest cekecek cesareti gosteremedi. Rest cekip, devlete kasteden, sucu sabit fetoculeri infaz edemedi? T.C devletine kasttetmek ''Sapkaya muhalif'' olmak kadar da mi suc sayilmiyor?Sayilmiyor! infaz edilecek olan Muslumansa sorun yok, Bati/AB-D hizmetcisi ise, devlete de kastetmis olsa ''Sapka'ya muhalefet ettin'' diye idam edilenler kadar agir suc islemis sayilmaz!? 15 Temmuz 2016 dan sonra devleti ve kurumlarini cok acil yeniden yapilandirmak ölüm kalim meselesi iken, bunu savsaklamak, niye? En az 15 yil orfi idare uygulanmasi gerekirken, vatan elden gidiyorken ne secimi ne demokrasisi?
 • isan olmak zor, insan kalmak pahaliisan olmak zor, insan kalmak pahali1 ay önce
  1923'de kurulan devlet 15 Temmuz 2016'da fiilen yikildi. Bunu bugun kabul etmeyenler, geregini yap-a-mayanlar, itiraz edenler olsada.. Lakin, lakin Erdogan, 17 Temmuz 2016'da en az 1923'dekiler kadar guclu olmasia ragmen, AB-D'nin baskilarina rest cekecek cesareti gosteremedi. Rest cekip, devlete kasteden, sucu sabit fetoculeri infaz edemedi? T.C devletine kasttetmek ''Sapkaya muhalif'' olmak kadar da mi suc sayilmiyor?Sayilmiyor! infaz edilecek olan Muslumansa sorun yok, Bati/AB-D himetcisi ise, devlete de kastetmis olsa ''Sapka'ya muhalefet ettin'' diye idam edilenler kadar agir suc islemis sayilmaz!? 15 Temmuz 2016 dan sonra devleti ve kurumlarini yeniden yapilandirmak ölüm kalim meselesi iken, bunu savsaklamak, niye? En az 15 yil orfi idare uygulanmasi gerekirken, vatan elden gidiyorken ne secimi ne demokrasisi?

Günün Özeti