1 Muharrem 1441

31 Ağustos 2019 Cumartesi

Hicri yeni yılımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Paganların Tanrı kıralı Agustos’a adanan Gregoryen takviminin 31. günü, bu sene Hicri takvimin başlangıcına denk geliyor. Dikkat: Muharrem “Haram ay”dır! Bu ay, bir saldırı olmadan, mal, can, namus, akıl-inanç ve nesil emniyeti konusunda açık ve yakın bir tehlike olmadan savaş başlatılmaz!

Hadi Hicret edelim. Saplandığımız Masiva’dan hicret edelim, nefsimizi Şeytanın elinden kurtaralım..

Bakın Hacca gitmekle, “nasıl olsa tevbe eder günahları sildiririm” diye işlediğiniz günahlardan kurtulamazsınız. Kul hakkına girdiğimiz günahlardan yakanızı kurtarmadan aklanamazsınız. Sadece ahvali şahsiyeye müteallik konularda eğer meşru bir mazeretiniz varsa belki bağışlanırsınız. Yoksa isterseniz yüz kere gidin hacca aklanamazsınız. Bazı günahlar, başka hayır ve ibadetlerle de karşılanmayabilir. Ne ahiretiniz kalır, ne de dünyanız. Ne saadetiniz kalır, ne de sağlığınız. Ömrünüz, paranız ve malınız bereketsizleşir. Bir de bakmışsınız, bütün bunlar “dua ile istenen bir bela”ya dönüşmüş.

Sizi ve kendi nefsimi ehlimi korkutayım ki, belki nefsimizi terbiye eder ve gazaba uğrayanlardan olmayız. Yoksa o zaman, kötüler artar, iyiler sessiz kalırsa, “ıslah ediyoruz diye ifsad eden” içimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden “Kerbela” yakamıza yapışır. Pişmanlık ve gözyaşlarının söndüremeyeceği cehennem ateşi çatımıza düşmeden tevbe edin. Helallik isteyin, sırtınızdaki cehennem odunlarına benzeyen haksız para, mal ve makamları sırtınızdan indirin. Kibirden, yalandan, işretten yakanızı kurtarın.

Hicreti konuştuğumuz bugün Muhacir kardeşlerimizi hatırlayalım. Yurtlarından çıkarılanlara kapılarımızı onların yüzüne kapatmaktan söz edenlere yazıklar olsun!

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem Ayı aynı zamanda İslam inancına göre “4 haram ay”dan biridir. Diğerleri öte yandan yine Aşure Gününün de bu ay içerisinde yer alması nedeniyle Muharrem ay’ı büyük önem taşımaktadır. 

Muharrem ayı başlangıcı her yıl bir önceki başlangıç tarihinden 10-11 gün daha erken başlar. Bunun nedeni ise Hicri takvim ve Miladi takvim arasındaki 10 - 11 günlük fark vardır. Bu yıl Hicri yeni yıl 31 Ağustos günü başlayacaktır. Aşure Günü ise 9 Eylül /10 Muharrem Pazartesi gününe denk gelmektedir.

Diyanet Ansiklopedisinde bu konu ile ilgili özetle şu bilgilere yer verilmektedir: (Müellif: Hüseyin Algül) Câhiliye devri Arapları, kamerî esasa göre tesbit ettikleri yılın 12 ayını safer, rebîülevvel, rebîülâhir, cemâziyelevvel, cemâziyelâhir, şâban, ramazan, şevvalden oluşan “olağan aylar” (eşhürün i‘tiyâdiyye) ve zilkade, zilhicce, muharrem, recebden oluşan “4 haram ay” (eşhürün erbaatün hurum) şeklinde ayırıyorlardı. “Haram aylar” tabiri Kur’ân-ı Kerîm’de 2 âyette çoğul (el-eşhürü’l-hurum: et-Tevbe 9/5, 36), 4 âyette de tekil şekliyle (eş-şehrü’l-harâm: el-Bakara 2/194, 217; el-Mâide 5/2, 97) geçmektedir. Tevbe sûresi’nin 2. âyetinde geçen “4 ay” (erbaatü eşhur) ifadesiyle de bir yoruma göre haram aylar kastedilmiştir. Bu aylarda savaş haram kılınmış, işlenen sevap veya günahlara başka zamanlarda yapılanlardan daha fazla mükâfat veya ceza verilmesi, böylece yılın diğer aylarından farklı bir önem ve saygınlığa sahip bulunmaları sağlanmıştır. Kur’an-ı Kerim’de, gökler ve yeryüzü yaratıldığı zaman Allah katında ayların sayısının 12 ve bunlardan 4’ünün “haram ay” olduğu açıklanıp insanların o aylar içinde Allah’ın koyduğu yasağı çiğneyerek kendilerine zulmetmemeleri istenmiş (et-Tevbe 9/36), ayrıca haram ayda savaşmanın büyük günah olduğu (el-Bakara 2/217), bu aya karşı saygısızlık edilmemesi gerektiği (el-Mâide 5/2) ve saygıya lâyık bir mâbed olan Kâbe ile birlikte haram ayın da insanların iyiliği için bir sebep kılındığı (el-Mâide 5/97) belirtilmiştir. Tefsir ve tarih kitaplarında, haram aylarla ilgili hükümlerin hac ibadetiyle birlikte Hz. İbrâhim zamanında teşri  kılındığı, insanların bu aylarda sağlanan güven ortamı içinde hac ibadetini rahatça yaptıkları, Mekke ve çevresinde oturanların da bu vesileyle geçimlerini sağladıkları belirtilmektedir.

Ayetlerde bu çerçevede Hicri takvim başlangıcının önemi yanında nasıl kutlanacağına dair de ipuçları verilmektedir.

İslam, belli zaman ve mekanları savaş dışı tutmuştur. Bunlar insan ve hayvanların bitkilerin hayatlarının devamında fıtri bir mizaç taşımaktadır. Hayvanların göçleri, yavrulama zamanları, dini ibadet sebebi ile insanların bir yerden başka yerlere yolculukları daha güvenli hale getirilmiştir.

Maalesef bugün, Miladi takvim kadar itibar görmemektedir. Bundan “Takvim reformu”nun ve Hicri takvimin yasaklanmasının rolü büyüktür. Hemen şunu belirtelim ki, “Takvim reformu”, yeni bir takvim getirmemiş, İslami olanı yasaklamıştır. Çünkü Osmanlı’da Hicri, Kameri yanında Şemsi takvim de vardı. Rumi takvim diye farklı bir takvim de vardı. Hristiyanlar Miladi takvim uygularken, Yahudiler de kendi takvimini kullanırdı. Kemalist devrimler sonucu sadece İslami olan yasaklanmıştır. Takvim isimleri de aynı şekilde değiştirilmiştir. Bugünkü Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarından sadece 3 tanesi, Ocak, Ekim ve Aralık Türkçedir. Bunların dışında sadece Kasım Arapçadır. Diğerleri İslam geleneğinin dışındadır. İbranice, Süryanice ve İngilizce çoğunluktadır. Miladi Takvim kilise takvimidir. Gregoryen takvim, Jullian takvimi olarak da bilinir.

Her yıl tekrarladığım gibi hicri kamerî ayları tekrar hatırlayalım:1-Muharrem, 2-Safer, 3-Rebiulevvel, 4-Rebiulahir, 5-Cemaziyülevvel, 6-Cemaziyülahir, 7-Receb, 8-Şaban, 9-Ramazan, 10-Şevval, 11-Zilkade, 12-Zilhicce. Bunlardan Muharrem, Sefer, Rebii, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval insan adı. 8 ay böyle. Geri kalanları  Cemaziyel evvel, Cemaziyel ahir, Zilkade, Zilhicce! Bunlar tekrarlanan kelimeler. (Haram aylar Bold/İtalik olarak yazıldı)

Allah (cc) arşa ve asra yemin etti! Biz zaman ve mekan boyutunda, fıtrat çerçevesinde kainatla o derin ahengimizi kaybettik.

Asra yemin olsun ki, insanlar hüsrandadır! İman edenler, amel-i salih kullar, sabredenler ve sabrı tavsiye edenler müstesna! İnşallah, hüsranda olanlardan olmayalım.. Ama bu bunu yürekten isteyenler, bağışlanmanın gereğini yerine getirenler içindir.

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AHMETAHMET12 gün önce
  KERBELA VE IMAM HUSEYIN'DEN NEDEN HIC BAHSETMEDIN DILIPAK BEY. MUHARREM AYINDA DA KERBELA OLAYINDAN BAHSETMEYIP NE ZAMAN BAHSEDECEGIZ?
 • MuratMurat15 gün önce
  Hani hz hüseyin
 • Galatı meşhurlarGalatı meşhurlar15 gün önce
  Zilkâde, Zilhicce değil; Zülkâde, Zülhicce! Başında nerede harfi cer veye esre olmasına sebep âmil var ki "zi" yapıyorsun..
 • BAYBARSBAYBARS15 gün önce
  BİR AY İÇİNDEDOĞALGAZA% 29 ZAM..... BU DURUMDA ELEKTRİĞEZAM DA KAPIDA......VE PEŞİSIRA DİĞER ZAMLAR ,ZAMLAR ,ZAMLAR......KİMPARALARIİSTİFLEDİYSE20YILDIR, ONLAR VERSİNLER....MİLLETHEPBORÇLU, NESİNİ ALACAKSINIZ .....ENERJİ BAKANIORTADAYOK....ZAMMI BOTAŞYAPMIŞ, HÜKÜMETDEĞİL.... BAKANKAYIP..... DIŞBORÇ500. 000. 000.000MİLYARDOLAR.....BETON , BETON, BETON ..... GELDİKYOLUNSONUNA....TABAKLARA BETONMUKOYACAKSINIZ....... SAMANİTHAL , YEMİTHAL,HAYVANİTHAL,ETİTHAL......
 • Eski TürkiyeEski Türkiye15 gün önce
  Cumhuriyet hicri takvimi yasaklamış mı? Allah, Allah! Ramazanları falan nasıl belirliyorlarmış? Devlet zorla her yıl aynı tarihte mi ramazan'a geçmiş? Bak, ne diyor Kuran? Biz, geceyi ve gündüzü birer âyet (delil) olarak yarattık. ... yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için gecenin karanlığını silip ... gündüzün aydınlığını getirdik. (İsra - 12) Demek ki neymiş, takvimi günler üzerinden hesaplamak gerekiyormuş. Ayın dönümleri üzerinden değil...
 • MALiMALi15 gün önce
  30 ağustos zafer bayramını es geçen diyanetten,ve bunu görmezden gelen müslümanlardan bu ülkeye hayır gelmez..!Keser döneer sap döner,bir gün hesap döner.
 • erdalerdal15 gün önce
  kameri takvim yanlış bir takvimdir.örnek.peygamberimiz yazınmı doğdu yoksa kışınmı?çünkü habire değişir.papazın yaptığı takvim demiş.doğru o çağlarda kiliselerde ilmi çalışmalar yapılırdı.bu papaz sadece 6 saat farkını bulmuş.dünya güneşin etrafında 365 günde döner +6 saattir.bunuda şubata eklemiş.doğruyu bulmuş.kötümü etmiş.doğruya karşımısınız?gavur takvimi diyenler interneti-bilgisayarı-cep telefonunu bıraksınlar.yaptıkları sadece islam adına(güya)yobazlığı savunmak kuş beyinlileri kandırmak.
 • baharbahar15 gün önce
  hiristayanın mercedesini,ilacini,uçagını,eşarbını,gözlüğünü.......sayamadım....kullanacagına; dinini bilen edepli bir millet yetistirde ...bu edepli millet kusana kadar yetim hakkı.devletin ve milletin hakkını yemesin ..yemesinde milli gelir artsın .artsındaeğitime,bilime yatırım yapılsın...yapılsan da gucci gözlükle dünyaya bakacağına,,,kendi markanla bak ..baktatakvimide ,ayların adına da tüm hristiyan aleme dikte edersin...bu cümlerle ancak cahilin elindeki bıçağı güçlendirirsin vesselam....dinimiz öyle güzel ki..sadece bu güzellikleri anlatıp..oraya buraya dem vurmazsanız..güzel bir Türkiye olacak insallah
 • BekirBekir15 gün önce
  Hocam 1 ayın içinde dogalgaza iki sefer %15 ve diğer zamlar çabası... Memura ve işçiye verilen zamlar ortada...Bu zamlar ak partiyi çok fena vurabilir bunuda dile getirin yarın geç olmadan millet zaten zor geçiniyor...
 • ZenZen15 gün önce
  Kimse kusura bakmasın ama Diyanet İşleri Başkanlığı giderek daha garip, daha anlaşılmaz ve hatta daha utandıran bir kurum haline geliyor. Vakaları saymaya kalksam epey bir yer tutar. Teker teker sayamayacağım. Fakat son rezillik bile yeterince sinir bozucu. Biliyorsunuzdur mutlaka, Türkiye’de Cumhuriyet öncesi Diyanet İşleri Başkanlığı diye bir kurum yok. Bu kurumu kuran kişi Cumhuriyet’in de kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk. Amaç belli. Doğru İslam’ı anlatmak, din ve vicdan hürriyetini sağlamak, milletin tarikatlerin, cemaatlerin elinde oyuncak olmasını engellemek. Yani FETÖ benzeri organizasyonların oluşmasına imkan sağlamamak. Diyanet’in son yıllarda bu görevini yapıp yapmadığını anlamak için Diyanet İşleri başkanlarının Fetullah Gülen’le ilgili geçmişte yaptıkları açıklamalara bakmak yeterli. “Kandırıldık” deyip işin içinden sıyrılabilirler. Biz de inanmış gibi yaparız. Ama dün, 30 Ağustos’ta okuttukları Cuma Hutbesi’nde “Kurucuları” Mustafa Kemal Atatürk’ün adını dahi anmamalarındaki ayıptan sıyrılamazlar kolay kolay. En azından benim vicdanımda sıyrılamazlar. Tabii ki, elimden bir şey gelmez. Ama en azından “Benim ödediğim vergilerden Diyanet’in payına düşen tek bir kör kuruş var ise eğer, o tek kuruş dahi size haram olsun” diyebilirim. Ama bunu da çok umursayacaklarını zannetmem. Yine de ben demiş olayım. Belki bir gün bir yerde konusu geçer. Belki bir dünyada hesabı sorulur!
 • İsmail AGARİsmail AGAR15 gün önce
  Sayın Dilipak Hz.Muhammed'ingözbebeği,Ehlibeytinin torunu Hz.Hüseyin'in Kerbela da yezit tarafından şehit edilişinden hiç bahsetmiyorsun.Önemi yokmu acaba(!) İktidar için Hz.Hüseyini şehit eden emevi zihniyetinden hiç bahsetmiyecekmisiniz?????....
 • BAYBARSBAYBARS15 gün önce
  VAKIF KURAN İNSANLAR,KENDİ MALLARINI,PARALARINIVAKFEDER ,VERİR.... BÜTÜNDÜNYADABÖYLEDİR.....BİZDE UFAKBİR FARKVAR.... BİZDE VAKFIKURANALIR .....YANİVAKIFBİZDEVERMEKİÇİNDEĞİL , ALMAKİÇİNKURULUR......BİRYANDANİHALELERLEMÜTEAHHit'LERİMİZ, BİRYANDAHAYIRSEVERVAKIFLARMAARİFETİYLEmilletin .........aKOYMAK ÜZEREYOLADEVAM ....BERABER YÜRÜDÜLER BUYOLLARDA .....Bİ ZAMANFETOŞLABERABER , ŞİMDİLERDEFETOŞSUZ......YOLA DEVAM......
 • FerhatFerhat16 gün önce
  Ilımlı/liberalizm merkezli müslüman demek Deccaliyet düzeninin esiri olmak demektir. Liberalizm merkezli düzenin ve bu sapkin nizami kabul edip faliyet gösteren parti ve liderler sadece iblisin yeryüzündeki askerlerinden ibarettir.
 • Ertan Ertan 16 gün önce
  İstanbul sözleşmesini Savunana mümin denirmi , lütfen dürüst imanlı bir hocadan vevap BEKLIYORUZ .
 • ncfncf16 gün önce
  cihad suuru tasıyan gercek muslumanlar ,abd-rusya-israil-suud gibi emperyalist zalimlerin gozunde insan bile olmayan ve yok edilmesi gereken yaratıklar,vahsice katledilmelerinde bir sakınca olmayan teroristler.isid,feto gibi proje-taseron orgutleri kullanaraksurekli musluman katliamı yapıyorlar.cehennem odunu olan bu zalimleri anlamak kolay adamlar neticede gorevini yapıyo ama asıl anlasılması mumkun olmayan ve igrenc olan musluman oldugunu iddia edenlerin bu emperyalistlere inanması guvenmesi,onların agzından konusması.boyle hareket edenleri bekleyen sadece feci bir akibettir.
 • mn hc ' yemn hc ' ye16 gün önce
  İSTEDİĞİNYEREKOYABİLİRSİN, BENİM AKILSAHİBİMÜMİNKARDEŞİM..... TÜRKİYE DE 20 YILDIR AYLARIN TAMAMI HARAM.. ÇÜNKÜ İNSANLAR HARAM YİYİCİ.... 7/24 NON -STOP.....SIKINTIYOK.... DOKTORLAR SERBESTETTİ.. DİLEDİĞİNİ YESİNİÇSİNDEDİ..... HARAMKALKTIARTIK... HAYRETTİNKARAMANHOCA EFENDİHAZRETLERİ FETVAVERDİ..... <> BUYURDU.....YARINDİVANKURULUNCA GÖRÜRÜM..... ..
 • cevatcevat16 gün önce
  turkiyede muslumanlar koministler kadar olamadı.koministler koskoca bir ili yonetirken muslumanlar bir mahalleyi bile yonetmekten aciz,istedigin kadar hacca git,oruç tut,kendini kurtaramazsin.artik açık ve net bir şekilde şeriati-Kuran-i kerim ilkelerini savunan ,toplumu şeriate davet eden bir parti-organizasyon kurma zamani gelmedimi?!.muslumanlar; demokrasi dini ve laikligi savunan partilerle aldatılmak isteniyo.gerçek muslumanlar bu igrenç tuzaga asla duşmez.islamla demokrasi dini asla bagdaşmaz.kurtuluş islamda.
 • MALKOÇ MALKOÇ 16 gün önce
  HEPİNİZİN BÜYÜK EMEĞİ VAR HOCAM....HİLAFETİN İHYASI, YENİDEN BÜYÜKOSMANLI,MEDENİYETLERİTTİFAKI ,BOP , GOP ,ARAP BAHARI DERKEN..... ERKANTANBİYANDAN YUSUFKAPLAN, SİZLERBİYANDAN VERDİNİZ GAZI ,VERDİNİZ COŞKUYU ,VERDİNİZ MEHTERİ.... YÜRÜBE KOÇUM KİM TUTAR SENİDİYE..... 1100 ODALI SARAY AZGELİR , HİLAFETİN MERKEZİ OLUYORUZ.... GÖKLERDEN GELEN HABERLER VAR DİYE.... VELHASIL SONUNDASÜYÜKTEN AŞAĞI YİTTİNİZ ..ŞİMDİ DE BUGİDİŞATİYİDEĞİL DİYORSUNUZ..... NEOLACAKTI??...
 • ismailismail16 gün önce
  bir ateistten ,demokrattan nasıl şeriatcı olması beklenemez ise bir müslümanında demokrat olması en az onun kadar tuhaf ve çeliskili bir durumdur. müslüman iseniz ; şeriati istemek ve savunmak zorundasınız(zina,faiz,icki yasagi vb.) aksi takdirde lafla müslüman olunamaz . emperyalist trumpun ,putinin,merkelin inandıgı demokrasiye inanıp,hizmet ederek nasıl müslüman olunup ,cennet hayal edilir anlamak mümkün degil.gerçekçi olup,kendimizi kandırmayalım,birilerinin korkusundan veya birilerine yaranmak için Allahın emirlerini gozardı etmeyelim.çünku Allahın azabına karşı kimse bize yardım edemez
 • mn hcmn hc16 gün önce
  bugünharamaylarınereye koyacağız..
 • FerhatFerhat16 gün önce
  Tanzimat döneminden günümüze kadar sistematik bir şekilde devriştiriliyoruz, fakat bunu çok azımız idrak ediyor. Zira LibaralLEŞme sürecinin gayesi Allah in emirlerine ve onun resulünün sünnetlerine karşı savaş ilan edilmesinin topraklarimizdaki başladığı süreçtir. Zira burada gaye milletimizi köklerinden kopararak, bizi rabbimizin çizdiği sınırların dışına taşırarak haddimizi aşmamızı sağlayarak bizi yoldan saptirmaktır. liberalLEŞme sürecini tanzimat döneminde topraklarimizdailk başlatanlar iblisin yeryüzündeki varisleri masonik ve siyonist derin güçlerin yerli veletleri olan İTTIHAT VE TERAKKİCİ mason localarıdır (jön Türkler). Nitekim ilk reform süreci Tanzimat döneminde gerçekleşir, keza o günkü merkez bankasının görevini gören Osmanli bankasida Rotschield gibi siyonist hanedanligin tekeline geçerek para basma yetkisini o dönemden günüm
 • M.Fatih SelçukM.Fatih Selçuk16 gün önce
  Takvimin kuzey kutbu/güney kutbu / ekvator bölgesi/ çöl bölgeleri var.Ayların ve mevsimlerin döndüğü ve dönmediği bölgeler var.Süzlü olsun,kafiyeli olsun diye kullandığımız kelime ve cümleler hatalı yorumlara sebep oluyor.Edille-i Şeriyyeye uygun olmayan söz ve cümleleri kullanmamak lazım.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 16 gün önce
  SURİYEDEN3MİLYONLUKYENİGÖÇ DALGASI..... BÜYÜKLERİMİZ DURUMTESPİTİ YAPMIŞ.... # BİZEDOĞRU GELİYORLAR#DEMİŞ.... UZAK GÖRÜŞSAHİBİ OLMAK BÖYLE BİR ŞEY....DÜNYALİDERİ.....
 • Mikail okuroğlu Mikail okuroğlu 16 gün önce
  Ömer ömer tekrar okursan belki yakalarsın birde düsünki her yıl ramazan temmuz ağustos olsa bazı bolgeler serin ve kısa günde devamlı oruçlu bazı bölgeler de uzun ve en sıcak olunca adil olur muydu.!?
 • Tarık keTarık ke16 gün önce
  EVET dogru tespit yapalım hicret hangi hicret peygamber hicretimi , yoksa bu günlerde sözde dindarmıs gibi gorüken ama gercekte islamı ve müslümanları dönüstüren daha dogrusu BATI fikrine hicrete zorlayan toplumun temel yapı taşı olan AİLE yi yıkmak icin toplumun zihin yapısını soyut ve somut olarak materyalist fikre hicrete zorlayan olmadık fetvalar alarak hicrete yeni bir boyut kazandıran malum bir partinin hicretimi.Ben bu ülkede dogru dürüst bir tane hocanıntarikat seyhinin ulemanın ilahiyatçının olduguna inanmıyorum boşuna fetöcüleri kinamasınlar bunlar onlardan daha tehlikeli tayib erdogan her yaptıgına heye diyen bir zurna takımı var ALLAH bunun hesabını sorar birgün bu sözde hoca takımından.
 • ALLAH RAZI OLSUN. ALLAH RAZI OLSUN. 16 gün önce
  Unuttuklarımızı hatırlattığınız, ya da bilmediklerimizi öğrendiğimiz için ALLAH sizden razı olsun.
 • MâlumMâlum16 gün önce
  Sayın Hocam,Tam 1 sene önce 1 Muharrem 1440 diye bir yazı yazmıştınız. O yazıya benzer bir yazı kaleme alabilir misiniz?
 • Omer OmerOmer Omer16 gün önce
  Nasil oluyorda her yil 10 veya 11 gun onceye gelen takvim yazarin deyime ile "Hayvanların göçleri, yavrulama zamanları" koruyor? Ornegin kuzular baharda dogar veya kuslar baharlarda goc eder. Bu mevsimlere denk gelen aylar haryil degisiyor.
 • şenay doğanşenay doğan16 gün önce
  bugün yılbaşı insanlara bir yılbaşı hediyesi takdim edeyim inşallah kafir olmak isteyen allahın ayetlerinin habibullahın hadislerinin üstünü çizsin ilgililere dünyada dar bir geçim ahirette körlük vardır Müslüman olmak isteyen ama ayetler ve hadisler nefsine ağır gelenler allah kapısına varsın ya rabbi siz şöyle emir buyurmuşsunuz ama bu işi benim aklım almıyor sizin bu emriniz şöyle şöyle zararlara yol açıyormuş gibi geliyor bana benim aklımda şöyle şöyle bir şey var bu sanki daha faydalı ve hayırlı olurmuş gibi hissediyorum ya rabbi ben gerçekten Müslüman olmak istiyorum bana içinden çıkamadığım bu hususları aydınlat bana iman lutfeyle diye sabırla ve cevap alana kadar yalvarsın zaten iman eden allahın abes ve kötü iş yapmayacağını bilen ama allahın emirleri kendisine zor gelenler Allahtan ilim irfan ve marifetlerinin artmasını dilesin allahu tealayı ve yaptıklarının iç yüzünü tanıyıp keşfettikçe en çok tekrar edeceğimiz cümlelerden biri ben gerçekten çok zalim ve cahilmişim hamdolsun ki elimden tutup beni aydınlığa çıkardın olacaktır bu yolun sonunda ise ya rabbi bana benim muradımı değil senin benimle ilgili muradını ihsan eyle çünkü ben gördüm ki senin benim için murad ettiğin ve edeceğin hayır iyilik ve güzelliklere benim hayallerimin ulaşması mümkün değilmiş olacaktır allaha emanet olun

Günün Özeti