Turgay Ciner

Turgay Ciner, HAVAŞ Hava Alanları ve Yer Hizmetleri A.Ş., Park Holding, Yazeks A.Ş, Cinteks A.Ş., Cinerler Oto Ltd, Park enerji Ltd., Taç Santral AŞ ve Ceytaş AŞ adlı kuruluşların yönetim kurulu başkanlıklarını yapmaktadır.

Turgay Ciner, 1 Mart 1956 tarihinde Artvin‘in Hopa ilçesinde doğdu. Annesinin adı Naciye, babasının adı Hüsnü’dür. Tuncer Ciner adında bir abisi vardır. Ciner, Hopa ilçesindeki arazilerini satarak İstanbul’a göç etmiştir. Lise öğrenciliği sırasında çay ocaklarında çıraklık yaptı. Üniversite yıllarında oto yedek parçacılığı yaparak ticarete atıldı.

7 Mart 1978 tarihinde Park grubunu kurdu. Aralık 2004'de grubun adı Ciner Grubu olarak değiştirildi. 1984 yılında İstanbul Talimhanede bulunan dükkanında abisi Tuncer Ciner ile Almanya‘dan Mercedes otomobil ithal etmeye başladı.

Ciner ile abisi hakkında, çok sayıda Mercedes otomobili yurda kaçak soktukları gerekçesiyle 1995 ve 1998 yılında ''Teşekkül Halinde Kaçakçılık'' suçlaması ile birkaç ayrı dava açıldı. 1988'de Anadolu Endüstri Holding’in ortaklarından Osman Yazıcı ile birlikte ortak iş yapmaya başladı. Ayrıca bu dönemde Anadolu Endüstri’nin Irak’taki taahhütlük işlerini devralarak 1990 yılına kadar ülkede anahtar teslim işler yapmıştır.

1991 yılında Körfez krizi ile birlikte Irak pazarını bırakıp, Orta Asya’ya yönelmiş, ağırlıklı olarak Özbekistan ve Tacikistan ile iş yapmaya başlamıştır. Daha sonra Rus pazarına yönelen Ciner, bölgede tekstil yatırımları yapmıştır.

Bu manada Türkiye’de Ceytaş, Mensucat Santral ve Penyelüks’ü satın aldı. Özbekistan’da devlet için anahtar teslimi entegre tekstil fabrikaları kurdu.

1993 yılında Ceyhan’daki Ceytaş İplik fabrikasını İş Bankası’ndan satın alarak tekstil sektörüne girdi. 1994'de Bezmen Grubu’na ait Mensucat Santral’i satın aldı ve adını Taç Santral olarak değiştirdi. Turgay Ciner, çamaşır kralı Cüneyt Ayral’dan da Edirne-Kapıkule yolu üzerinde kurulu bulunun Penyelüks’ü satın almıştı.

1995 yılında özelleştirilen Havaş‘ın (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.) %60’ını daha sonra 1998’de tamamını satın aldı. 1997 yılında, İsviçre Havayolları (Swissair) ile işletme ortağı oldu.
Mart 1999’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne iç çamaşırı satmak için anlaştı. Ekim 1999’da babasının ismini verdiği Hopa Hüsnü Ciner İlköğretim Okulu’nu ANAP lideri Mesut Yılmaz'la birlikte açtı.

Aralık 1999’da dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel eğitim hizmetlerine katkıda bulunan Ciner’e ''Üstün Hizmet Madalyası'' verdi.

1998 yılında Sabah Grubu’na ortak olarak medya sektörüne girdi. Ciner Grubu, daha sonra Kanaltürk’ü alma girişimi sonuç vermeyince Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın aldı. Nisan 2009’da Habertürk gazetesini yayın hayatına soktu.

Ciner Yayın Grubu, Gazete Habertürk, Ciner Medya Yatırımları, Ciner Gazete Dergi, Habertürk Gazetecilik ve Matbaacılık, C Yapım Filmcilik, GD Gazete Dergi gibi medya şirketlerine sahip olmasının yanında Habertürk TV ve Bloomberg HT ve bu kanalların radyosunu da elinde tutuyor.

Enerji ve Madencilik ise, Park Termik, Park Teknik, Eti Soda, Park Enerji, Park Elektrik, Silopi Elektrik Üretim, Park Toptan Elektrik Enerjisi Satış, Park Maden ve Riotur sektörlerini sahip. Ticaret, Sanayi ve Hizmet sektörlerinde Park Holding, ETİ Hava Taşımacılığı A.Ş., Park Tıp Sağlık, Havaş, Larespark Hotel, Park Denizcilik, Denmar, Park Sigorta, Park Cam, Ciner Denizcilik, Ciner Gemi, Lares Truzim’e sahip.

Turgay Ciner, 2011 yılında Kasımpaşa Spor Kulübü ve Mayıs 2013'de Show Tv’yi 402 milyon dolara satın aldı.

Turgay Ciner, ilk eşi Ayşe Mevhibe Çağlayan ile evlendi. Daha sonra boşandı. Bu evlilikten Atilla adında bir oğlu vardır.

Ciner, 29 Mart 2006 tarihinde ünlü siyasetçi Hüsamettin Özkan’ın kızı Didem Özkan ile evlendi.

Ciner Grubu bugün:

Ciner Enerji ve Madencilik Grubu

Ciner Medya Grubu

Ciner Ticaret, Sanayi ve Hizmet Grubu adı altında 3 grup ve çeşitli şirketleri ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Her yıl Türkiye’nin en yüksek vergi ödeyen grupları arasında yer alan Ciner Grubu’nda hali hazırda 9 bin 700 kişi istihdam edilmektedir.