Necdet Mahfi Ayral

Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Necdet Mahfi Ayral kimdir?

Necdet Mahfi Ayral, 1908 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. O zaman adı Galatasaray Sultanisi olan Galatasaray Lisesinden mezun oldu. 1932’de tiyatro serüveni başladı. İlk rol arkadaşlarından ikisi Cahide Sonku ve Kani Kıpçak’tır. Sinemaya Muhsin Ertuğrul desteğinde girdi. Yüzlerce filmde rol aldı. Hep O Şarkı, Eşkıya, Hamam, Mektup oynadığı filmlerden bazılarıdır.

Necdet Mahfi Ayral, sadece sinema, tiyatroyla değil, televizyon ve dublajla da uğraştı. 1932'de katıldığı Dârülbedayide 3 Ağustos 1968 tarihinde Musahipzade Celal’in Pazartesi-Perşembe  adlı oyununun ikinci perdesinde aldığı Mişon Eskenazi rolü ile jübilesini yaptı. 1975 yılında yaş haddinden emekli oldu.

Mehmet Güreli tarafından “Alın Kullanın Beni” adıyla belgeseli çekildi. Fransız devletinden Legion d’Honeur unvanı aldı. Necdet Mahfi bir ömür biriktirdiği arşivini Devlet Tiyatrolarına satmak zorunda kaldı. 05 Haziran 2004'de İstanbul'da hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

“Belleği insanı kıskandıracak ölçüde diriydi. Üzerinden uzun zaman geçmiş bir oyun ile ilgili hemen oracıkta oyuncuları sıralıyor; bir iki anısını da eklemeyi unutmuyordu. Sonrasında, ‘Eşkıya’da rol aldı; İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda da Kenan Işık’ın rejisini yaptığı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Huzur’ oyununda sahneye çıktı. Sözleri hala kulaklarımda: “Hala oynatıyorlar’ Bunu şikayet olarak söylemiyordu asla. O, oynamanın keyfine varmış bir çocuk ruhlu olarak, kendisine oyun arkadaşları bulmuş olmanın sevinciyle söylüyordu bunları. Necdet Mahfi Ayral için söylenebilecek birçok şey olabilir. Ancak, onun günümüzün ‘üç ay kurs, ardından bir dizide şöyle bir görünüp şöhret sahibi olmak’ geleneğinin yabancısı olduğunu söyleyebilirim. En azından hayatının son demlerine tanıklık eden biri sıfatıyla. Onu bir yaşam boyu tanıyanlar daha çok şey söyleyebilir elbette. Dârülbedayi terbiyesinin son temsilcilerinden olan Ayral, tiyatro hevesini son nefesine kadar duyumsadı.” (Hüseyin Sorgun)

ESERLERİ (Senaryo):

Aynaroz Kadısı (1938), Akasya Palası (1940), Yayla Kartalı (1945).