• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hasan Tahsin Tola kimdir?

Türkiye'de demokrasi mücadelesinde, vatan, millet ve İslâmiyete hizmetleri büyük olan Hasan Tahsin Tola kimdir? Detaylar haberimizde...

Hasan Tahsin Tola

'Kara Melek' olarak da anılan Hasan Tahsin Tola, Isparta'nın Senirkent ilçesinde 1911 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan olan Tahsin Tola, Hükümet Tabiplikleri, Senirkent Belediye Tabipliği ve serbest doktorluk yaptı.

1950'de Demokrat Parti'den iki dönem seçilerek TBMM 9'uncu ve 10'uncu Dönem Isparta Milletvekillikleri yapan Tahsin Tola, Demokrat Parti'nin üçüncü döneminde aday olduğu halde seçilemedi. Daha sonra Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı.

Milletvekillği döneminde Bediüzzaman Said Nursi ile tanıştı. Eniştesi ve amcaoğlu Ali İhsan Tola vesilesi ile Barla'da ziyaretine gittikleri Bediüzzaman Said Nursi'yi ilk defa orada gördü. O günden sonra Bediüzzaman ve Nur Hizmeti ile alakasını hiç kesmedi. Bediüzzaman'ı ve ona yapılan baskıları merhum Başbakan Adnan Menderes'e o anlattı. Aynı zamanda Menderes'ten Risale-i Nurlar'ın sansürünün kaldırılması ve basımı ile ilgili taleplerde bulundu. Menderes bu talebi karşılayarak Diyanet'e verilen talimat ise türlü yollarla engellendi Risale-i Nurlar'ın sansürünün kaldırılmasında büyük emek vermiştir. 

Nur hizmetinin büyük müdafii olan Bekir Berk'i de Nur hizmetine kazandırmıştır. Tahsin Tola'nın “Bekir Bey; Ankara’da Nur Talebelerinin bir dâvâsı var, onu alır mısınız?” sözüne karşılık, “Tahsin Bey; bana ricada bulunmayın, emrediniz, ben gelip arkadaşların dâvâsını alayım” der ve geldiği zaman Nur Talebelerini cezaevinde ziyaret eder ve o günden sonra Nur hizmetinin sarsılmaz bir müdafii olur.

Halim ve selim olarak bilinen Hasan Tahsin Tola,  23 Mayıs 1983 tarihinde Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23