Fatma Şahin

Gaziantep'in ilk kadın Milletvekili Fatma Şahin, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimler'de AK Parti'den Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne aday gösterilmiş ve seçilmiştir.

Fatma Şahin, 20 Haziran 1966 tarihinde Gaziantep'te dünyaya geldi. 

Lise mezuniyetinin ardından İstalbul Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam eden Şahin, burada Kimya-Metalurji Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

Üniversite mezuniyetinin ardından özel sektörde çalışmaya başladı. Bir süre İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak görev yaptı.

XXII., XXIII. ve XXIV. Dönem AK Parti Gaziantep Milletvekili seçildi. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimler'de AK Parti'den Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na aday gösterildi ve Başkan seçildi.

Şahin, üst üste iki dönem Gaziantep Milletvekili seçilen ilk kadın siyasetçidir.

Aynı zamanda XXII. Dönem'de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu, TBMM Töre ve Namus Cinayetleri ile Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyon Başkanlığı görevini yürüttü, AK Parti Kadın Kollarında bir dönem teşkilattan ve bir dönem de siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevlerini üstlendi, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanlarından Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'la ilgili oluşturulan Meclis Soruşturma Komisyonunda ve Tuz Gölü Araştırma Komisyonunda çalıştı.

Ayrıca Şahin, Ak Parti 2. Olağan Kongresinde Merkez Karar Yürütme Kuruluna seçildi.