Farah Zeynep Abdullah

Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Oyuncu Farah Zeynep Abdullah kimdir?

Dizi film ve sinema oyuncusu olan Farah Zeynep Abdullah 17 Ağustos 1989 da  Beşiktaş / İstanbul'da doğdu. Babası Irak Türkmenlerinden Osman Bey, annesi Türk ve Boşnak kökenli Gülay Hanımdır. Lise eğitimine İstanbul Saint Michel Fransız Lisesinde başladı Farah Zeynep daha sonra babasının işi gereği eğitimine 2006 senesinden  itibaren İngiltere’de  tamamladı. Üniversite eğitimine de İngiltere’de başladı,  2013 senesinde Fransızca Drama Bölümünü bitirdi.

Farah Zeynep, ilk profesyonel çalışmasını “Öyle Bir Geçer Zaman ki” adlı dizide gerçekleştirdi. Üniversite ikinci sınıfta iken Aylin rolünde oynadı. Dizi ile tanınmaya başlayan oyuncu, daha sonra Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği “Kelebeğin Rüyası” adlı filmde oynadı. Başrolleri Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat ile paylaştıkları bu filmle tanınmasını oldukça artırdı.

2014 senesinde Star TV’de yayımlanan ve Nermin Bezmen’in romanından uyarlanan “Kurt Seyit ve Şura” dizisinde başrolde yer aldı. Aynı yıl  yönetmenliği Çağın Irmak’ın yaptığı, Hümeyra, Mehmet Günsür ve Kerem Bursin’in rol aldığı “Unutursam Fısılda”da Hatice karakterinin gençliğini oynadı. Oyuncu ayrıca bu dönemde “Barbie Prenses ve Rockstar” adlı animasyon filmindeki Prenses Azra’yı seslendirdi. 2011 yılından 2013 yılına kadar BKM sanatçısı, oyuncu Eser Yenenlerle birlikte oldu. Daha sonra da 2015 yılında çekilmeyen başlayan “Ekşi Elmalar” filminin görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki ile birlikte olmaya başladı. Yılmaz Erdoğan’ın senarist ve yönetmenliği yaptığı filmde Farah Zeynep’in yanı sıra Devrim Yakut, Fatih Artman, Ersin Korkut, Şükran Ovalı ve Songül Öden de rol aldı. Farah Zeynep, filmlerindeki başarısı dolayısıyla pek çok yarışmada ödüle layık görülmüştür.

Farah Zeynep Abdullah, Gülizar dizisinde başrol Gülizar’ı oynamıştır.

Ödülleri :

2011 - Antalya Televizyon Ödülleri, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu; Öyle Bir Geçer Zaman ki, 2013 - 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu; Kelebeğin Rüyası, 2014 - 46. Siyad Türk Sineması Ödülleri - En iyi yardımcı kadın oyuncu (Kelebeğin Rüyası)

Rol Aldığı Film ve Diziler:

Gülizar (Gülizar, TV Dizisi, 2018)

Arif V 216 (Ajda Pekkan, Sinema Filmi, 2017)

Arama (Singer, Sinema Filmi, 2017)

Muhteşem Yüzyıl: Kösem (TV Dizisi, Prenses Farya, 2016)

Ekşi Elmalar (Muazzez, Sinema Filmi, 2015)

Barbie Prenses ve Rock Star (Prenses Azra Seslendirmesi, Sinema Filmi, 2015)

Unutursam Fısılda (Hatice / Ayperi, Sinema Filmi, 2014)

Kurt Seyit ve Şura (TV Dizisi, 2 Sezon, Şura, 2014)

Bi Küçük Eylül Meselesi (Eylül, Sinema Filmi, 2014)

Kelebeğin Rüyası (Mediha Sessiz, Sinema Filmi, 2013)

Öyle Bir Geçer Zaman ki (TV Dizisi, 3 Sezon, Aylin, 2010-2012)