Emine Nur Günay

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi Emine Nur Günay kimdir?

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi Emine Nur Günay, 13 Ağustos 1962'de Eskişehir'de doğdu. Baba adı Yusuf Cemal, anne adı Nurcan'dır.

Eskişehir Anadolu Lisesi'ni bitirmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden 1984 yılında mezun olan Emine Nur Günay, ayrıca yüksek lisansını da aynı üniversitede yapmıştır. Amerika Vanderbilt Üniversitesi'nde de ekonomi alanında yüksek lisans yapmış ayrıca doktora derecesini de buradan almıştır.

1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü'nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Emine Nur Günay, 2006 yılında doçent, 2013 yılında profesör olmuştur ve öğretim üyeliği görevini 2015 yılına kadar sürdürmüştür.

2000-2002 yıllarında Uluslararası Ticaret Bölümü Başkanı olan Emine Nur Günay, 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Araştırma Merkezi'ni kurdu ve 2015 yılına kadar kurucu müdürü olarak görev yaptı.

Kasım 2014'te Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı olarak atanmış ve bu görevini 2015 yılına dek sürdürmüştür.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Eskişehir milletvekili olarak meclise giren Emine Nur Günay15 Temmuz darbe girişimi ve faaliyetlerini araştırma komisyonunun üyeleri arasındadır.

Emine Nur Günay'ın üstlendiği görevler sıralanacak olursa; Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünde Öğretim Üyeliği, Başbakan Ekonomi Başdanışmanlığı, Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Araştırma Merkezi Kurucu Müdürlüğü, TÜBİTAK Sosyal Bilimler GYK Üyeliği görevlerinde bulundu. Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Sosyo Ekonomik ve Beşeri Bilimler Ülke Delegesi oldu. Yurt dışında akademik dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve kitap bölümleri bulunmaktadır.

Emine Nur Günay, Plan ve Bütçe Komisyonu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi; AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısıdır.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Emine Nur Günay, evli ve 2 çocuk annesidir.