• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunanistan'ın F-35 alması durumunda S-400 hava savunma sistemleri Ege'ye kurulacak

ABD’nin Türkiye'ye vermediği F-35 savaş uçaklarına, Birleşik Arap Emîrliklerinin (BAE) ardından Yunanistan da talip oldu. Türkiye de şartını net bir şekilde koyarak Yunanistan'ın F-35 alması durumunda yapacağı hamleyi açıkladı.

Yeniakit Publisher
2020-11-19 12:17:00 -
Yunanistan'ın F-35 alması durumunda S-400 hava savunma sistemleri Ege'ye kurulacak

Yunanistan'ın F-35 alması durumunda S-400 hava savunma sistemleri Ege'yi kapsayacak şekilde aktif hâle getirilecek. Bir süredir millî jet projesi TF-X’in çalışmalarına da ağırlık veriliyor.

ABD’nin, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerini bahane ederek Türkiye'ye vermediği F-35 savaş uçaklarına, Birleşik Arap Emîrlikleri'nin (BAE) ardından Yunanistan da talip oldu. Atina'nın Ege'de Türkiye'ye karşı avantaj sağlamak için ABD'den 24 adet F-35 savaş uçağı talep etmesinin ardından Türkiye bu hamleye karşı yeni adımları gündeme getirebilir. F-35 projesinde Türkiye'nin ortaklığını askıya alma girişimi sonrası hâlihazırda kendi Millî Muharip Uçağı (MMU) projesine ağırlık veren Türkiye'nin ikinci adım olarak ise Yunanistan'ın F-35 alması durumda S-400 hava savunma sistemleri Ege'yi kapsayacak şekilde aktif hâle getirebileceği belirtiliyor. Parası ödendiği hâlde Türkiye'ye teslim edilmeyen F-35'ler karşı alternatif çalışmalar yürüten Türkiye, bir süredir millî jet projesi TF-X’in çalışmalarına ağırlık veriyor. Son gelişmeler 5’inci nesil savaş uçağı TF-X’in önemini de artırırken, F-35’e parça üreten Türk firmalarının, F-35 projesinden edindiği tecrübeleri millî jete aktararak yoğun bir çalışma gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

2023'te hangardan çıkacak

Geliştirme aşamasındaki millî savaş uçağı 2023 yılında hangardan çıkacak. 2030'dan sonra ise aktif olarak kullanılacak. 14 metre kanat açıklığı ve 21 metre uzunlukta olması planlanan yerli savaş uçağı, 2 bin 200 kilometre hıza ulaşabilecek. Türkiye, dünyadaki 5’inci nesil savaş uçaklarını da mercek altına aldı. Bu kapsamda çeşitli uçaklar gündeme gelirken, Ankara'nın Rusya ve Çin ile beşinci nesil savaş uçağı konusunda temas hâlinde olduğu ifade ediliyor. Ayrıca envanterde bulunan F16 ve F4 uçaklarının da modernizasyon çalışmalarıyla ömrünün uzatılması hedefleniyor.

Atina panik hâlinde

Son yıllarda askerî yatırımlarına hız veren Yunanistan, Doğu Akdeniz’de devam eden gerilim üzerine, Fransa’dan 12’si kullanılmış, 6’sı da yeni olmak üzere toplam 18 adet Rafale savaş uçağı almayı kararlaştırmıştı. Eylül ayında ülke tarihinin en büyük silahlanma programlarından birini açıklayan Yunanistan, şimdi de 24 adet F-35 savaş uçağı için ABD'ye başvurulduğunu duyurdu.

TF-X, Türkiye’yi bir üst lige taşıyacak

TUSAŞ/TAI tarafından geliştirilen 5’inci nesil millî savaş uçağı TF-X’in, Avrupa'nın en iyi savaş uçakları arasında yerini alması bekleniyor. TF-X projesi ile Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5’inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak. Kokpiti tek kişilik olarak tasarlanan TF-X, çift motor, radara karşı düşük görünürlük, gövde içi silah taşıma, gelişmiş uçuş ve atış sistemleri, çift fonksiyonlu radar ve elektronik harp kabiliyeti özelliklerine sahip olacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AA

BUNLAR TÜRKİYENİN SAVAŞ TAKTİK STRATEJİLERİNİ AÇIĞA ÇIKARMAK İÇİN UĞRAŞIYORLARLAR KUZEY SURİYE IRAK SONRA ERMENİSTAN DEMEKKİ BÜYÜK SALDIRI YAKINDIR SON DENEMEYİDE HAVA KUVVETLERİ TAKTİĞNİ ÇÖZMEK İÇİN YAPACAKLAR BUDA HAVA KUVVETLERİ OLAN ONLAR İÇİN ÖNEMSİZ İŞE YARAMAZ BİR DEVLET OLABİLİR BAE UÇAĞI NE YAPACAK TÜRKİYEYİ TEST ETMEK İÇİN BU SALAKLAR BİZİMLE SAVAŞIRMI ACABA ABD AKDENİZDE KUVVETLE İHTİMAL BU BİDEN ALÇAĞI İŞ BAŞI YAPTIKTAN SONRA BİZE SALDIRACAK HERKES POZİSYONUNU ALDI RUSYA KESİNLİKLE İŞİN İÇİNDE VAR TÜRKİYEYE BİR BATI KAYNAKLI SALDIRIDA RUSYA TARAF OLMAZ AMA TÜRKİYENİN KAFKASLARLA İRTİBATINI GENİŞ BİR ALANA YAYARAK KESECEKTİR BİRAZDA YAHUDİ HIRİSTİYANIN TÜRKİYENİN O KADAR FAALİYETLERİNİN ÖNEMSENMEMESİNİN SEBEBİ ZATEN YAKINDA BÜYÜK FELAKETİ KENDİLERİNCE YAŞATACAKLARINI DÜŞÜNMELERİ OLABİLİR RABBİMİNDE HESABI VAR HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR BİZ RAHMETİ KESECEK İŞLERDEN PUTLARDAN PUTCULUKTAN İSLAM DÜŞMANLARINDAN VE BİZİ İÇ SAVAŞ ÇIKARIRIZ DİYE KORKUTAN KRİPTO DÖNMELER İSLAM VE TÜRK DÜŞMANLARINDAN ÇEKİNMEYİP ÖNLERİNİ KAPATALIM SOSYAL PSİKOLOJİYİ BOZMALARINA KORKUTMALARINA İZİN VERMEYELİM ALLAH cc YAR YARDIMCIMIZ OLSUN
 • Yanıtla

Ahmet Taner

Sayın Selçuk Bayraktar dünya harp tarihinde yeni bir sayfa açmıştır. TFX olsa da olur olmasada. %100 kontrolu abd'de olan F35 almak zaten aptallıktır.  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23