Türkiye hala darbecilerle hesaplaşamadı! 28 Şubat'ın darbeci paşalarına ödül gibi ceza!

Doksanlı yılların sonuna damgasını vuran 28 Şubat'ta etkili olan komutanlar, ev hapsinde Bodrum'daki villalarında kalıyor.

21 Eylül 2019 Cumartesi 21:30
Türkiye hala darbecilerle hesaplaşamadı! 28 Şubat'ın darbeci paşalarına ödül gibi ceza!

Kamuoyunda 28 Şubat post modern darbesi olarak bilinen, 28 Şubat 1997 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısıyla başlayan ve dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın istifasıyla sonuçlanan süreç dolayısıyla yargılanıp ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan paşaların önemli bir kısmı Bodrum'da yaşıyor. Kendilerine ait villalarda gözden ırak yaşayan paşaların faydalandıkları Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında nerede ve nasıl imza verdikleri bilinmezken, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, kendi adını taşıyan cadde üzerinde bulunan villasında yaşıyor.

Müebbet hapisleri ev hapsine çevrildi

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davasında aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, Orgeneral Çetin Doğan, Erol Özkasnak’ın da aralarında bulunduğu birçok paşanın, Bodrum’da yaşadıkları öğrenildi. Kendilerine ait villalardan pek çıkmayan eski paşalar hakkında mahkeme müebbet hapis cezası vermiş, sanıkların yaş ve sağlık durumları nedeniyle cezaları yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol gereği karakola imza verme zorunluluğuna dönüştürülmüştü. Emekli paşaların, nerede ve nasıl imza verdikleri bilinmiyor.

28 Şubat hakkında

Kamuoyunda ‘28 Şubat post modern darbesi’ olarak bilinen olay, 28 Şubat 1997’de Milli Güvenlik Kurulu toplantısıyla başlamış ve dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın istifasıyla sonuçlanan bir süreç yaşanmıştı. Milli Güvenlik Kurulu’ndan o dönem çıkan 18 maddelik bildiride, ordunun hükümete laiklik konusunda sert uyarıları yer alıyordu.

Darbeleri Araştırma Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonrası 2013’te açılan davada 28 Şubat döneminden sorumlu tutulan paşalar, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Yargılama sonucu dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı başta olmak üzere; Çetin Doğan, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Kemal Gürüz, Ahmet Çörekçi, İlhan Kılıç, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Dizdar, Çetin Saner, Erdoğan Öznal, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılıç, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar ve Yıldırım Türker’e ceza verilmişti.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Eylül 2019 Cumartesi 21:30

YORUM YAZ

 • metinmetin21 gün önce
  Adaletsiz Dünya sadece bunlardan ibaret mi öğretmen indirimli belediye halk otobülserine binerler,askerler bedava,polis bedava,bunların maaşlarını biliyorsunuz kaldıki polis ol veya asker olun diye hiç bir kimse bunlara yalvarmadı kendileri sınava girdi v.s biz özel sektör askeri ücret otobüse tam basıyoruz bakiyen biterse neredeyse dövecekler gecenin bir saatinde 30km yolu yaya gidiyoruz ALLAH soracak sizlere devlet memuru 1.sınıf vatandaş özel sektör sınıfa bile girmedi memursun kiralık ev sana kredi sana bütün kapılar açık yazıklar osun hakkım zehir zıkkım olsun zalimler için yaşasın cehennem amin
 • abdullah tanrıkuluabdullah tanrıkulu22 gün önce
  BU UYGULAMALARA İMZA ATANLAR HÜKÜMETİN YIPRANMASINA SEBEP OLMAKTADIR. BU ADAMLARIN KOMU OYU NEZDİNDE Bİ SAYGINLIĞI, Bİ İTİBARI ZATEN YOK. O HALDE MİLLETE YAŞATTIKLARI ACILARIN HESABINI VERMELİ BU ALÇ..LAR
 • MUSTAFA KARTALMUSTAFA KARTAL22 gün önce
  Mahkeme,ihtilal yapma girişimini kabul etti,müsebbipleri cezalandırdı...o halde Hükümetin düşmesinin legal olmadığı silahların gölgesinde olduğu ortaya çıktı..O halde,28 şubat madurları hakkında yapılan tüm eylemlerin de ortadan kalkmış olması ve haklarını ve iâdei itibarlarının verilmesi lazım değil mi...
 • SelçukluSelçuklu22 gün önce
  Bu kişilerin ölmüşüne dirisine her kim varsa mal varlıklarına el konup kayyım atanmalı!
 • LEMİLEMİ22 gün önce
  Erbakan baskı nedeniyle istifa etmedi, koalisyon protokolü gereği yerini Tansu Çiller’e bırakmak üzere ayrıldı. Demirel,aranızdaki protokol beni ilgilendirmez deyip Mesut Yılmaz’a görev verdi.
 • EymanEyman22 gün önce
  Kanunların işleyişi çifte standart. Bu hainler böyle iken, fakirin canı can değil herhalde. Yazık. Koca bir ülke her kese aynı kanunu uygulayamıyor.
 • vatandaşvatandaş22 gün önce
  Bu adalet mi? Diğer yaşlı mahkumların yanında cezalarını çekmeliydiler.
 • İdo1 İdo1 22 gün önce
  Amma ne cezahani adaletmülkün temeliydi . Demekki cezalar makamlara göre değişiyor. Adil olmayan bir ülke nasıl ayakta kalabilir. Ülke parçalanıp yıkıldığı zamanSuçluları dışarıda aramamak lazım.
 • ne oldune oldu22 gün önce
  cezaya bak cezaya ondan sonra adalet bekle adaletin olmadığı yerde huzur barış olmaz...............
 • Ömer Ömer 22 gün önce
  Sizde olmasanız bunları ön plana çıkaracak yiğit yok
 • HakikatbinHakikatbin22 gün önce
  Küçük suçlar karakolda,büyük suçlar mahkemede hesap görülür. Demek suç büyük ki ,mahkeme i kübraya kalmış
 • MehmetMehmet22 gün önce
  Beni işten attılar 20 yıldır ailemle perişanım. Failleri de villarda geberene kadar keyif sürsünler. Adaletinizi yiyim sizin.
 • ÖmerÖmer22 gün önce
  Ne güzel değil mi ev hapsi hem de Bodrum da bu nasıl iş cezalar caydırıcı olmazsa daha çok darbe tehdidine kalırız bir daha darbe olmaz söylemine de katılmıyorum 28 şubat darbecileri cezasız kalmamalıydı Türkiye de adalet sistemi kökten değişmeli bınlar devletten de maaş alıyorlar değil mi ? Yazık
 • Hikmet sözlūHikmet sözlū22 gün önce
  28 şubat ve !5 fetocular heryerde dolaşiyor.
 • Akit siteniz çok geç açılıyor.Akit siteniz çok geç açılıyor.22 gün önce
  Server'lar çok mu eski?Şu sitenizi bir hızlandırsanız. Herkesin işi gücü var, sitenin açılmasını beklemek can sıkıcı.
 • AlïAlï22 gün önce
  DarbeciSİSİne aşık olma derler buna. Millet adalettten soğudu.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019