• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

TGC’den ahlâksızlık

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin basın kuruluşları ve gazeteciler arasında ayrımcılık yaptığı bir kez daha ortaya çıktı. Geçmişte sarhoş gazetecileri bile savunan TGC; Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve korumaları tarafından muhabirimiz Mehmet Özmen’e yapılan linç karşısında 9 gündür sessizliğini koruyor.

Yeniakit Publisher
2014-11-26 08:50:00 - 2014-11-26 08:34:14
TGC’den ahlâksızlık

HAKAN ÖZTÜRK / İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) basın kuruluşları ve gazeteciler arasında ayrımcılık yaptığı bir kez daha ortaya çıktı. TGC, muhabirimiz Mehmet Özmen’e saldıran paralel devlet yapılanmasının sözcüsü Zaman Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve korumalarının lincini 9 gündür görmezden geldi.  TGC, sarhoş olduğunu itiraf eden ve Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret eder tarzda soru soran Vatan muhabirini aynı gün, Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı toplantıda soru soran gazeteciyi AK Partililerin alkışlamasını iki saat sonra kınadı.

KIYMAZ: TGC’NİN ÇALIŞTIĞI KURUMA BAKMAKSIZIN GAZETECİYİ SAVUNMALASI GEREKİR

Gazetemize konuşan GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin meslek teşekkülü olarak Türkiye’nin köklü bir meslek kuruluşu olduğunu hatırlatarak, “Ben de Gazeteciler Cemiyetinin üyesiyim. Fakat son yıllarda Gazeteciler Cemiyeti bir nevi yaşlıların dinlenme tesisine dönüştürüldü. Yönetici ve idareci arkadaşlarımız da ideolojik, belli bir çizgide bulunan arkadaşlardır. Bu arkadaşlar çağın biraz gerisinde kaldılar. Türkiye Gazeteciler Cemiyetini yenilemelerini, çağın şartlarına uygun hale getirmeleri ve kendileri de çağın gereğini yerine getirmeleri gerekiyor. Maalesef bu açıdan da ben çalışma tempolarını da beğenmiyorum. Bu meslek örgütünün gazetecinin bir saldırıya, baskıya maruz kaldığında onun ideolojisine, etiketine, çalıştığı kuruma bakmaksızın gazeteciyi savunmaları gerekir. Bu hususta geri kalmışlarsa bir eksikliktir. Ben bu meselede de duyarlı davranmalarını bekliyorum” dedi.

KÜÇÜK: MİADI DOLMUŞ, ÖMÜRLERİ GEÇMİŞ MAL GİBİLER

Gazeteci yazar Cem Küçük de, Türkiye’de demokrasiyi birilerinin tek taraflı olarak algıladığını, işlerine gelmediği zaman insanların başına gelen meselelerle hiç ilgilenmediğini bir kere daha gördüklerini söyledi. TGC’nin çifte standart sergilediğini belirten Küçük, “Burada Akit’miş ya da diğer gazetelermiş diye bakılmaz bu işi yapanların hepsini kınamak gerekir ama köklü ve eski basın kuruluşların çoğu buna ses çıkarmıyor çünkü muhafazakar, dindar, sağ gelenekten biri olduğu zaman bu basın odaları ya da kuruluşları oralı bile olmuyorlar. İşte bunların da ne kadar çifte standartlı olduğunu, demokrasiyi sadece işlerine geldiği kadar kullandıklarının net bir örneği” dedi.

TGC’NİN ÇİFTE STANDARDINA 2 ÖRNEK

l AYNI GÜN KINAMA: TGC; sarhoş olduğunu itiraf eden ve Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret eder tarzda soru soran Vatan muhabiri Nuri Sefa Erdem’e aynı gün sahip çıkmıştı. TGC; Erdoğan’ın gazeteci Nuri Sefa Erdem’e yönelik tavrının endişe verici olduğunu iddia etmişti. TGC Başkanı Orhan Erinç, Erdoğan’ın, “sorusunu beğenmediği gazeteciyi çirkin bir biçimde azarladığı”nı ileri sürmüştü.  

l İKİ SAAT SONRA KINAMA: TGC, Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı toplantıda soru soran gazeteciyi AK Partililerin alkışlamasını iki saat sonra kınamıştı.Yeni Akit

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23