THY- Euroleague

Rusya'da özel eğitim aldılar! Şimdi Türkiye'ye geliyorlar

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde çalışmak üzereRusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi'nden mezun olan 35 Türk öğrenci Türkiye'ye geliyor.

13 Mart 2018 Salı 18:24
Rusya'da özel eğitim aldılar! Şimdi Türkiye'ye geliyorlar

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamaya göre, 6,5 yıllık eğitim programını tamamlayarak tez çalışmalarını başarıyla sunan 35 Türk öğrenci mezun oldu.

Mezunlar, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) işe alınacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, Rusya'daki nükleer enerji eğitimine talebin yüksek olduğunu belirterek, "İlk Türk nükleer uzmanlarının dünyanın ilk nükleer güç santralinin yapıldığı şehirde eğitim görmelerinin sembolik bir anlamı var. Aldıkları bu eğitimin sonrasında genç uzmanlarımız, Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin yapımında görev alacaklar. Öğrencilerimizin mezun olması, Akkuyu NGS projesinin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir aşamadır." ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev de verilen eğitimin dünyadaki en iyi eğitim programlarından biri olduğunu ve nükleer enerji sektörünün pek çok ülkede dinamik şekilde gelişen alanlar arasında yer aldığını kaydetti.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 13 Mart 2018 Salı 18:24

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Aralık 2019