• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Riskli evler için tek çözüm kentsel dönüşüm

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm için hukuki ve ekonomik altyapının hazır olduğunu ve bu doğrultuda riskli evlerde yaşayan vatandaşların kentsel dönüşüm için fedakârlık yapması gerektiğini dile getirdi.

Yeniakit Publisher
2019-12-07 11:47:00 - 2019-12-07 11:47:47
Riskli evler için tek çözüm kentsel dönüşüm

 Mehmet Safa Canat-Hasan Canat 

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 2012’de başlatılan kentsel dönüşüm seferberliğinin ilk adresi olan Esenler’de neler yapmayı planladıklarını anlattı. “Kentsel dönüşüm hukuki, ahlaki, kültürel, fiziki ve ekonomik boyutu olan bir süreçtir’’ diyen Göksu, ‘’Bu süreç tamamlandığı zaman kentsel dönüşüm gerçekleşmiş olur. Bugün kentsel dönüşüm sadece fiziki değişiklik olarak algılanıyor. Şehirler kendi içerisinde bir aşama geçirirler. Önce sosyal ve kültürel değişim yaşanır, sonra mekânsal değişim yaşanır. Eğer şehirlerde kültürel ve sosyal değişim olmadan mekânsal değişime giderseniz mekânı tahrip edersiniz. Ama sosyal ve kültürel değişimden sonra şehirler değişmeye başlarsa o zaman mekânı inşa edersiniz. Birinde mekânı tahrip edersiniz, diğerinde mekânı inşa edersiniz. Kentsel dönüşümü tek boyutlu olarak değil, çok boyutlu olarak görmeliyiz. Biz de Esenler’de çok boyutlu bir kentsel dönüşüm yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Vatandaşlar fedakârlık yapacak

Esenler’de binası çürük olan ve yıkılma tehlikesi bulunan vatandaşların kentsel dönüşüm çalışmaları için nasıl hareket etmeleri gerektiğini de anlatan Göksu, “Bunun iki yolu var. Birincisi, vatandaşlarımız Esenler Belediyesi’nde Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne gelip binaların incelenmesini isteyecekler ve belediye yetkilileri tarafından bina incelenecek. İkincisi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaat edilecek ve kentsel dönüşüm süreci başlayacak. Bunları anlattığımız zaman bize hemen ‘daireme ne vereceksin?’ sorusu geliyor. Böyle bir şey yok. Devlet, kentsel dönüşüm talebinde bulunduğunuz zaman size ‘tamam, gel, ben senin evinin kontrolünü yapayım, eğer senin evin riskliyse bu evini yık, başka bir yerden ev tut, yeni evin yapılıncaya kadar kiranı ben vereyim, inşaat devam ederken imar harçlarını da almayayım’ diyor. Böylece devlet kendi alacaklarından feragat ediyor. Ayrıca vatandaşa inşaat bitinceye kadar kira yardımı yapıyor. Araç yenilerken bile bu kadar kolaylık sağlanmıyor. Kentsel dönüşüm için devlet nezdinde hukuki ve ekonomik altyapı şu an bitirilmiş durumdadır. Bundan sonrası vatandaşların fedakârlık yapmasından geçiyor” diye konuştu.

Esenler’in 7,4 milyon m2’lik alanına ilave olarak 8,7 milyon m2‘lik deprem için dönüşüm alanı eklendiğini ifade eden Göksu, “Esenler nüfusunun yaşadığı alan 7,4 milyon m2‘dir ve metrekareye en fazla insan düşen ilçedir. Bu yüzden çok sıkışık ve üst üste binaların yapıldığı bir şehir olmuş. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in büyük destek ve katkıları ile Milli Savunma Bakanlığı’ndan yeni bir alan aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı bir kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. Yaptığımız çalışma kapsamında Esenler’in içinden yaklaşık 40 bin konut transfer edeceğiz. Transfer ettiğimizde burada yeni alanlar açılacak. Biz hem Esenler’i kurtarmış olacağız, hem de İstanbul’da kentsel dönüşüm meselesinde çok önemli bir mesafeyi kat edecek bir süreci başlatmış olacağız. Şu anda inşaatlarımız devam ediyor ve inşallah 2020 yılında konutlarımızı vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Burası Türkiye’nin örnek bir projesi olacak. Bu çalışmamıza Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bey ve TOKİ büyük destek veriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Esenler Belediyesi olarak bu dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz. Ben hep ‘çocuklarınıza tabut değil, konut bırakın’ diyorum. Neden böyle diyorum? Bana ‘Başkanım, benim 3 tane çocuğum var, ne olacak?’ diyenler var. Çocuklarınıza yıkılacak, tabut olacak konutları verseniz neye yarar? Onun için bu konunun çok önemli bir konu olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23