• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Putin Paris’i karıştırdı! Çeçen komutanı haydut diyerek hedef aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Alman Başbakan Angela Merkel'in yanı başında, Berlin’de katledilen Gürcistan kökenli Selimhan Hangoshvili için 'haydut' ifadesini kullandı. Hangoshvili'nin ölümü gözleri Rus istihbaratına çevirirken Alman siyasetinden Putin'e tepkiler yükseldi.

Yeniakit Publisher
2019-12-10 15:06:00 - 2019-12-10 16:54:33
Putin Paris’i karıştırdı! Çeçen komutanı haydut diyerek hedef aldı

Doğu Ukrayna sorununa çözüm için Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya liderlerinin katılımıyla Paris'te yapılan dörtlü zirveden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, 23 Ağustos'ta Berlin'de bir parkta katledilen Hangoshvili hakkında "Berlin'de öldürülen, Rusya'da aranan, kana susamış ve gaddar bir savaşcıydı" ifadesini kullandı.

Putin "haydut" dedi

Putin, Hangoshvili'nin 2010 yılında Moskova metrosuna düzenlenen bir suikastın sorumluları arasında olduğunu ve Kafkaslar'da ve Çeçenistan'da katıldığı terör eylemlerinde onlarca insanı öldürdüğünü iddiasını ortaya attı.

Merkel'in yanı başında konuştu

Açıklamalarını Alman Başbakan Angela Merkel'in yanı başında yapan Rus lider, Alman yetkilileri eleştirerek, "Suçlu ve katil olduğu bilinen bu kişiyi bize teslim etmelerini istememize rağmen, vermediler" dedi.

"Alman diplomatları sınır dışı edeceğiz"

Putin, Rusya'nın Berlin Büyükelçiliği'nde çalışan iki diplomatın olayla bağlantılısı gerekçesiyle Almanya tarafından sınırdışı edilmesine, aynı şekilde cevap vereceklerini de açıkladı ve "Siz bizim diplomatlarımızı sınırdışı ederseniz, biz de sizinkileri ederiz. Diplomasinin yazılı olmayan kuralı da böyledir" şeklinde konuştu.

Ruslar, yardımcı olmalı

Başbakan Angela Merkel, olaya ilişkin yeni bulguları ve Federal Başsavcılık tarafından başlatılan soruşturma sürecini, Putin'le kapalı kapılar ardında ele aldıklarını ve Rus tarafının, Alman yetkililere yardımcı olmasını istediğini söyledi.

‘Almanya'nın yanındayız’

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, olayın aydınlığa kavuşturulması gerektiğini, sorumlunun Rus istihbaratı çıkması durumunda Almanya'yla dayanışma içinde olacaklarını söyledi.

"Alman basınında çıkan yorumlarda, Putin'in sözleri "Selimhan Hangoshvili'nin öldürülmesini tastikleyen ve doğrulayan bir ifade şekli" olarak tanımlanırken, Federal Parlamento Dış Politika Komisyonu Başkanı SPD'li politikacı Nils Schmid, "Rus Devlet Başkanı'nın sözleri beni şoke etti" diye konuştu. Schmid, "Hangoshvili'nin terörist olduğu ispatlanmış bile olsa, bir yabancı devletin istihbaratı tarafından ülkemizde öldürülmesi kabul edilemez. Almanya bir hukuk devletidir. Rusya'nın da buna saygı göstermesi gerekir" şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Almanya'yla Rusya arasında diplomatik gerilime neden olan olay, geçen 23 Ağustos'ta yaşanmıştı. Berlin'in ortasındaki Küçük Tiergarten adlı parkta yakın mesafeden öldürülen kişinin, 40 yaşındaki Selimhan Hangoshvili olduğu saptanmıştı.

Bisikletle Cuma namazı için bir camiye giderken öldürülen Gürcistan vatandaşı Hangoshvili'nin, gündüz saatlerinde infaz edilmesinin sorumlusu olarak olaydan iki gün sonra bir Rus vatandaşı tutuklandı.

Hangoshvili'nin, 2001 ila 2005 yıllarında Ruslar'a karşı savaşan Çeçen lider Aslan Meşhedov'un emrinde, Çeçen birliklere komutanlık yaptığı, 2016'da Almanya'ya gelerek siyasi iltica başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

Federal Başsavcılık, suikastın arkasında Rus istihbaratının olduğuna dair belgelere ulaşıldığını iddia ederek soruşturmaya el koydu. Daha sonra da Alman Dışişleri Bakanlığı Rus istihbaratı (GRU) üyesi olduğu iddia edilen iki diplomatın, infazla bağlantılarının saptandığını açıklayarak, bu kişilerin istenmeyen kişi ilan edildikleri ve Berlin'i terk etmeleri için yedi gün mühlet verildiğini duyurdu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kiowa

darısı mit in başına,,,mit de suriyede almanyada fransada,ırakda,rusya da pkk lı fetö cü dhkpc li mlkp li azılıları yok etmeye başladığı zaman güzel olur
 • Yanıtla

Ali baba

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Allah Rusların belalarını versin işalah
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23