• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

MEB'in 'yazılım' adımı yazılımcıların tepkisine neden oldu! Çocukların zamanı ve devletin kasası boşa mı harcanıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı, yazılım geliştirme programı Embarcadero Delphi'yi 1600'den fazla mesleki ve teknik okuldaki 1 milyon öğrencinin ücretsiz erişimine sunacak. Öte yandan MEB'in bu adımına yazılımcılardan tepki yağdı.

Yeniakit Publisher
2020-01-22 18:58:00 - 2020-01-22 19:37:32
MEB'in 'yazılım' adımı yazılımcıların tepkisine neden oldu! Çocukların zamanı ve devletin kasası boşa mı harcanıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Teknoloji Grubu (BTG) arasında 5 yıl süreli iş birliği protokolü imzalandı.

Protokolle yazılım geliştirme programı Embarcadero Delphi'nin, Bakanlığa bağlı 1600'den fazla mesleki ve teknik okuldaki bir milyon öğrenciye ücretsiz erişimi sağlanacak.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesleki eğitimde öğrencilerin ulusal ve uluslararası platformda iş piyasasının ihtiyaç duyduğu en ileri düzeyde becerilere sahip olarak yetişmesini ve tüm eğitim süreçlerinin sektörle yakın iş birliği içerisinde yürütülmesini önemsediklerini ifade etti.

Bu çerçevede çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Numanoğlu, dünyanın dijitalleştiğini ve yazılım sektörünün öneminin sürekli arttığını dile getirdi.

Bu sektörde her geçen gün yeni ve farklı iş imkanları doğduğunu söyleyen Numanoğlu, bilişim teknolojilerine hakim ve çağı yakalayabilen öğrenciler yetiştirmek istediklerini belirtti.

Bu kapsamda, BTG Genel Müdürü Sefa Akbaş ve BTG Şirket Kurucusu Yücel Tepeköy katılımıyla Bakanlık ve BTG arasında protokol imzaladıklarını aktaran Numanoğlu, "Protokolle öğrencilerimizi Embarcadero Delphi yazılımıyla tanıştıracağız. Öğrencilere sağlanan bu teknoloji desteğiyle meslek eğitimde kalitenin artırılmasına dair önemli bir katkı sağlanmış olacak." diye konuştu.

Numanoğlu, derslerde modern uygulama geliştirme teknolojilerinin öğretilmesiyle eğitimde büyük yenilik sağlanacağını söyledi.

Numanoğlu, protokolle öncelikli olarak mesleki ve teknik Anadolu liselerinin bilişim teknolojileri, biyomedikal cihaz teknolojileri, elektrik-elektronik teknolojisi, endüstriyel otomasyon teknolojileri ve yenilenebilir enerji teknolojileri alanlarında okul bilgisayar laboratuvarlarına Embarcadero Delphi yazılımı kurulacağını ve bu alanlarda öğrencilerin bilgisayar yazılımları konusunda beceri seviyeleri yükseltilerek, bu alandaki yeterliklerinin arttırılacağını ifade etti.

BTG'nin protokolle yazılımların okullarda kurulumunu sağlamanın dışında öğretmenlere Delphi yazılımıyla ilgili eğitimler vereceğini söyleyen Numanoğlu, "Öğrenciler için ulusal yarışmalar düzenleyerek burs imkanı sunulacak. Protokolle ayrıca sektörel etkinliklerde öğrencilere de yer vererek, yazılım dünyasına yeni yetenekler kazandırılması hedefleniyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yazılımcılardan MEB'e eleştiri: Açık kaynaklı ve ücretsiz yazılımlarla neden tanıştırılmıyor?

Öte yandan yazılım sektöründe aktif çalışan yazılımcılardan MEB'in bu adıma yüzlerce eleştiri geldi. Ücretsiz olan açık kaynak yazılım dillerinin neden öğretilmediği konusunda eleştiri yağmuruna tutan yazılımcılar, lisansının tanesi 13 bin TL'yi aşan Embarcadero Delphi yazılım dili yerine bedava olan yazılım dillerinin kullanılması gerektiğini söyledi. Ayrıca yazılımcılar Delphi'nin popülaritesini de yitirdiğinden bahsederek çocukların zamanının heba olacağını ve daha masrafsız ileri düzeyde olan dillerin çocuklara daha faydalı olacağını dile getirdi.

Akıllarda soru işaretlerine neden oldu

Öte yandan hem ileri düzeyde, hem de ücretsiz açık kaynaklı yazılım dilleri yerine lisansı çok pahalı olan Delphi'nin çocukların eğitimi için seçilmesi, çocukların zamanından ve devletin kasasından bu kadar para harcanması akıllarda soru işaretlerine neden oldu. 

İşte MEB'e yönelik o eleştiriler:

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

okul

her yerde aynı hikaye, gereksiz harcamalar
 • Yanıtla

Xyz

Bu meb süper asrın lideri. Sakın değiştirme. Olur ki insanlar işe yarar şeyler öğrenir aman ha. Aile bakanın ile bu efsane. Nasıl insan hayatı mahvedilir öğretiyorlar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23