• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Lise mezunları askerliği ne kadar erteleyebilir? Lise mezunları askerlik tecili kaç yıl

Lise mezunları askerliklerini ne kadar erteleyebilir? Lise mezunu askerlik tecil yaşı kaç? soruları yeni askerlik sisteminin kabul edilmesinden sonra sıklıkla sorgulanan kelimeler arasında yer almakta. Yeni askerlik sisteminin, askerlik süresini 12 aydan 6 aya düşüren bölümü TBMM'de kabule dilerek yasalaştı. Askerlik süresinin düşmesinin ardından, askerliği devam eden ve 6 ayını doldurmuş olan er ve erbaşlar ne zaman terhis edileceği merak ediliyor. Peki lise mezunları askerlik tecil süresi ne kadar? Lise mezunu askerlik tecil işlemleri için gerekli belgeler neler? Lise mezunu askerlik kaç yıl? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2019-12-05 17:04:00 - 2019-12-05 17:04:55
Lise mezunları askerliği ne kadar erteleyebilir? Lise mezunları askerlik tecili kaç yıl

Lise mezunları askerliklerini ne kadar erteleyebilir? Sorusu yeni askerlik sisteminin kabul edilmesinden sonra sıklıkla sorgulanan kelimeler arasında yer almakta. Yeni askerlik sisteminin, askerlik süresini 12 aydan 6 aya düşüren bölümü TBMM'de kabule dilerek yasalaştı. Askerlik süresinin düşmesinin ardından, askerliği devam eden ve 6 ayını doldurmuş olan er ve erbaşlar ne zaman terhis edileceği merak ediliyor. Peki lise mezunları askerlik tecil süresi ne kadar? Lise mezunu askerlik tecil işlemleri için gerekli belgeler neler? Lise mezunu askerlik kaç yıl? İşte detaylar.

Askerlik sistemi ile ilgili son dakika gelişmesi dün akşam saatlerinde yaşandı. Askeralma Kanunu Teklifi'nin ilk 30 maddesini içeren birinci bölümü TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yeni askerlik sistemi teklifinin kabul edilen maddelerine göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. 

Lise mezunları askerlik tecili kaç yıl?

Öğrenim kurumlarından terk, ilişiği kesilen veya mezun olanlardan; lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren 3 yıl, mesleki ve teknik lise mezunlan için ilave 3 yıl, fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişikleri kesilenler ile yüksekokul ve meslek yüksekokulu mezunlarının askerlikleri ise mezuniyet ya da ilişik kesme tarihinden itibaren 2 yıl süreyle ertelenecek. Bu erteleme süreleri lise veya dengi okul mezunlan için 22, mesleki ve teknik lise mezunları için 25, fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişikleri kesilenler ile yüksekokul ve meslek yüksekokulu mezunları için 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemeyecek.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23