• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kadın hastalara kadın sağlıkçı geliyor

Yeniakit Publisher
2018-05-08 14:28:00 -
Kadın hastalara kadın sağlıkçı geliyor

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, “Kadın hastalara kadın sağlık personelinin hizmet vermesine ilişkin, çalışmalarımız sürüyor. Vatandaş, ‘Teknisyenim bayan olsun, kadın doğum doktorum bayan olsun’ diyorsa onlara da bu imkânı sunmamız lazım” dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, bakanlığının çalışmaları hakkında Akit’e birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hastanelerin fiziki yapılarının “şehir hastaneleri” projesiyle hızla devam ettiğini anlatan Gümüş, “Bu yıl Bilkent Şehir Hastanesi’ni hazırlıyoruz. 3700 yataklı bir hastane. Ülke tarihinde görülmemiş modern ve yeni hastaneler yapıyoruz. 100 kadar hastane yapıyoruz. Bütün illerimizdeki hastaneleri yeniliyoruz. Bir hastane devrimi yapıyoruz. İkincisi ise bu hastanelerin içindeki hekimleri yetiştiriyoruz. 150 bin doktorumuz var. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde doktor sayısı 210 bine çıkacak. Her yıl 10 bin mezun geliyor. Türkiye’de insan gücünü de yetiştiriyoruz bu arada” diye konuştu. 

“VATANDAŞLARIMIZI BİRE BİR MARKAJA ALACAĞIZ”

“Ülkemizin gelecekte ilçelerine ve köylerine kadar ulaşacak sağlık sistemini dizayn ediyoruz. Vatandaşımız açısından önemli olan Aile Hekimliği sistemini geliştireceğiz” diyen Eyüp Gümüş, şu bilgileri aktardı: “Aile hekimliği siteminde yeni gelen hekimlerle beraber doktor başına düşen hasta sayısı 3 bin 300 civarında. Bunu önümüzdeki yılda 2 bine indirmeye çalışacağız. Aile Hekimini mahalle bazında semtlerde konuşlandıracağız. Vatandaşlarımız ilk önce buralara gidecekler. Buralarda yine uzmanlar da olacak. Vatandaşlarımızın hastanelere gelmeksizin birçok sorununu çözeceği Aile Hekimliği Merkezleri olacak. İçerisinde röntgeni olan, ultrasonu olan ve yüzde 90-95 oranında hastalığın teşhisi konacak yerler olacak. Aile Hekimi o 2000 kişinin sağlıklı yaşamasını sağlayacak. Beslenme uzmanları, diyetisyenler, check-up’larla onların sağlık takibini yaptıracağız. Sağlıkçılarımız, doktorlarımızla vatandaşımızı bire bir markaja alacağız. Çünkü vatandaşımızın iyi olması hastalanmaması bizim lehimize.”

“KENDİ AŞILARIMIZI ÜRETECEĞİZ”

Sağlık endüstrisinde yerelleşmeye önem verdiklerini vurgulayan Müsteşar Eyüp Gümüş, şunları söyledi: “Sağlık Endüstrisinin yerelleştirme kurulu var. Burada şu anda yarın Emar, Tomografi, Ultrason, İçten Röntgen ve Monitör ihaleleri yapıyoruz. Türkiye’de sağlık endüstrisinde yerelleştirme, üretim başlayacak. Bunun görüşmeleri tamamlandı. Yabancı firma, yerli firma ortaklığıyla Türkiye’de kurulacak fabrikalarda bu cihazları ürettireceğiz. Aşımızı üreteceğiz. Bunun iki tanesinin ihalesini yaptık. Hepatit A, Difteri ve Tetanoz. Diğerlerinde de Türkiye’de fabrikalarını kurmak gibi çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kırım Kongo Aşısının patentini aldık. Kayseri’de üretilecek. Bunun da ön çalışmaları tamamlandı. Türkiye kendi aşısını üreten bir ülke olsun istiyoruz. Bu ürettiğimiz aşıların da diğer ülkelere ihracını yapmak istiyoruz. Birçok İslam ülkesi Türkiye’de üretileni alırız diyorlar.”
ÖNE ÇIKAN VİDEO

GELENEKSEL TIP HAMLESİ

Bakanlığın geleneksel tıp atılımıyla ilgili konuşan Gümüş, “Geleneksel tıp alanında özellikle hastanelerimizde poliklinik olarak hizmet vereceğiz. Vatandaşlarımız onu istiyorsa onu da vereceğiz. Bununla ilgili yönetmelik yaptık. Kongre yaptık İstanbul’da. 1500-2000 sertifikalı doktorumuz var. Onlara da bu işleri yapma yetkisi veriyoruz. Bu doktorlarımız Hacamat da yapabilecekler. Ehliyetsiz insanlar tarafından yapılması doğru değil” ifadelerini kullandı.

KADIN HASTALARA MÜJDE!

Akit Gazetesi’nin gündeme getirdiği; kadın hastalara kadın sağlık personelinin hizmet vermesine ilişkin neler yapıldığı sorumuzu cevaplandıran Gümüş, “Bununla ilgili çalışmamız var. Özellikle kadın doğum kliniklerinde. Bayan istiyorsa elimizde imkânlar varsa bunu organize edeceğiz. Sonuçta bu tercihtir. Teknisyenim bayan olsun, kadın doğum doktorum bayan olsun diyorsa onlara da bu imkânı sunmamız lazım. Hekim atamalarında da mesela 6 hekim varsa 3’ü bayan 3’ü erkek tarzında genelde oluyor. Her şekilde vatandaşın mutlu olacağı şekilde hizmet sunmamız gerekiyor” şeklinde müjdeli bilgiyi paylaştı.

MOBİL HİZMET

Gümüş, “Yaşlılar veya yatalak hastalar için sağlık hizmetleri konularında özel araçlar ile 112’ye benzer mobil sağlık hizmetleri kuruyoruz. Vatandaş orayı arayacak eve sağlık personeli gidecek. Mobil Sağlık hizmetinin amacı hastaneye gidemeyenlerin yanına gitmek. Şu anda 300 bin kişiye hizmet veriyoruz. Bunun sayısını 1 buçuk milyona çıkartacağız. 7/24 çalışan bir yer burası” şeklinde bilgi verdi.

 
Yeni Akit Gazetesi

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23