• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İVHO'dan "Kovid-19 evcil hayvanlardan bulaşmıyor" hatırlatması

Yeniakit Publisher
2020-03-27 11:38:44 -
İVHO'dan "Kovid-19 evcil hayvanlardan bulaşmıyor" hatırlatması

İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan: - "Dünya Sağlık Örgütü ve diğer yetkili uluslararası bilimsel kuruluşlar, yaptıkları açıklamalarda, şu ana kadar evcil hayvanlardan insanlara Kovid-19 bulaştığına dair bir kanıt bulunmadığını ısrarla vurgulamışlardır"

İSTANBUL (AA) - İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer yetkili uluslararası bilimsel kuruluşların yaptıkları açıklamalarda, şu ana kadar evcil hayvanlardan insanlara koronavirüs bulaştığına dair bir kanıt bulunmadığını ısrarla vurguladıklarını hatırlattı.

Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Gölbaşı'nda çuvallar içinde 20 ölü köpeğin bulunduğunu ve son günlerde virüs korkusuyla evcil hayvanlarını sokağa atanların arttığını aktararak, bir kez daha yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) evcil hayvanlardan insanlara bulaşmadığını hatırlatmak istediğini vurguladı.

Türkiye'nin pandemiyle mücadele ettiği bugünlerde, bilgi kirliliği ve panik nedeniyle toplumun bazı kesimlerinde hayvanlara yönelik yanlış bir algı oluştuğuna işaret eden Arslan, bunun korkunun ötesine geçerek, hayvanlara karşı bir önyargı, hatta düşmanlığa varan eylemlere dönüştüğünü kaydetti.

Arslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Dünya Sağlık Örgütü ve diğer yetkili uluslararası bilimsel kuruluşlar, yaptıkları açıklamalarda, şu ana kadar evcil hayvanlardan insanlara Kovid-19 bulaştığına dair bir kanıt bulunmadığını ısrarla vurgulamışlardır. Evcil hayvanı olan vatandaşlarımız her zamanki hijyen önlemlerine dikkat etmek kaydıyla rahat olabilirler."
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Sosyal medyada dolaşan hayvan düşmanı söylemlerin tehlikesine de dikkati çeken Arslan, bu gibi yaklaşımların kabul edilemez olduğunu belirtti.


Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23