• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İşte 'Bordo Bereliler' hakkında her şey!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin göz bebeği bordo bereliler, son yıllarda yaşanan operasyonlar ile adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Peki kimdir bordo bereliler? Bordo bereli nasıl olunur, bordo bereliler hangi eğitimlerden geçer? İşte Bordo bereliler hakkında merak edilenler...

Yeniakit Publisher
2016-04-04 22:39:00 - 2016-04-04 23:13:53

Halk arasında bilinen adıyla bordo bereliler TSK'nın hali hazırda en elit birliğidir. Asıl ismi Özel Kuvvetler Komutanlığı olan bordo bereliler Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlarından oluşan, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim koşullarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere verilen isimdir.

Gönüllülük esasıyla özel kuvvetlerde görev yapmak üzere başvuran personel arasından çeşitli seçmelere tabi tutularak seçilen profesyonel askerlerden oluşturulur. 1992 yılında Tugay seviyesinde kurulmuş olup doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olarak görev yaparlar. Bordo bereli olabilmek için komando kursu görmüş bir askerin 6 ay daha ekstra komando ihtisas kursu görmüş olması gereklidir.Daha sonra 3 yıla yakın balık adam,paraşut,bomba imha keskin nişancılık,hayatı idame ve çeşitli kurslardan geçirilirler. Herkes bu gruba dahil olamaz, belirli fiziksel özellik sahibi olmaları gerekir.

Genellikle 1.75-1.90 arası boylarda olurlar. Özellikle gözlerinin cok saglam olması gerekir, gözlük kullananlar bordo bereli olamaz. Askerlik mesleklerini en ust derecede icsellestirmisler. Aldıkları eğitim ve sürekli tekrarları neticesinde fiziki olarak çok üstündürler fakat fiziki olarak güçlenmesi dışında mental olarak da çok güçlü yetişirler. Normal bir insanın psikolojisini alt üst edebilecek durumlardan çok kolay çıkabilirler. İnanılmaz baskı altında doğru kararlar verebilmeyi öğrenirler.Asıl amac gucun kontrollu ve ceviklikle askeri harekatin maksimum faydada icrasi oldugu icin teknik anlamda ve pratikte cok yaratici hizli karar verebilen hareketinin farkinda ust duzey egitimli kisilerdir. Onları diğer askerlerden ayıran da budur. Zeka ve fiziğin mükemmel birleşimidirler. Hepsinin paramedikal seviyede tıbbi bilgisi de bulunur.  Kullandıkları silahlar genelde amerikan piyade tüfeği m-16 (bomba atarlı) ,bora (keskin nişançı tüfeği,rpg 7 (roket atar )biksi makineli tüfek,tabanca,bıcak gibi silahlardır.Aslında en dogal arazi sartlarinda elde edilecek malzemeler bile bu savaşçılar tarafindan imha araci olarak kullanilabilir.

 

 

Aralarindaki iliski cok farklidır. ast-ust iliskisi daha cok abi-kardes iliskisi gibidir.Doğrudan Genelkurmay Başkanlığına bağlı olduklarından diğer askeri birimlerden emir almazlar ve onların komutasına girmezler.Aralarındaki telsiz görüşmeleri bile tamamen kendilerine özgüdür ve kendi içlerinde belirledikleri kodlardan oluşur. Almanya'da, 26 ulkeden gelen ozel kuvvetlerin katilimi ile yapilan "dunya ozel kuvetler sampiyonasi"nda amerika'nın ‘’delta force’’ su da dahil olmak uzere tum ozel kuvvetleri geride birakarak birinci olmuşlardır. Bordo Bereliler,yurt içinde ve yurt dışında düşmana korku vermelerinin yanı sıra,Türk halkına,dost ve müttefiklerine, böyle sağlam birliklerin kendi ordusunda var olduklarını bilmenin büyük bir güven verdiği birliklerdir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23