• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İş bulamayanlara işsizlik maaşı son dakika İŞKUR işsiz gençlere maaş

İş bulamayan gençlere ne kadar maaş bağlanacak- İşsizlik maaşı ne kadar, işsizlik parası ne kadar alınacak? Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'na iş arayan gençleri yakından ilgilendiren çok önemli bir kanun teklifi CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun tarafından sunuldu. Teklife göre iş bulamayan gençlere maaş bağlanacak. Peki iş bulamayan gençlere ne kadar maaş bağlanacak? İŞKUR işsizlik maaşı alma şartları 2020 nedir? İşsizlik maaşı ne kadar, işsizlik maaşı ne kadar oldu, 2020 işsizlik maaşı başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Yeniakit Publisher
2020-01-14 17:31:00 - 2020-01-14 17:36:56
İş bulamayanlara işsizlik maaşı son dakika İŞKUR işsiz gençlere maaş

İş bulamayan gençlere ne kadar maaş bağlanacak- İşsizlik maaşı ne kadar, işsizlik parası ne kadar alınacak? Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'na iş arayan gençleri yakından ilgilendiren çok önemli bir kanun teklifi CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun tarafından sunuldu. Teklife göre iş bulamayan gençlere maaş bağlanacak. Peki iş bulamayan gençlere ne kadar maaş bağlanacak? İŞKUR işsizlik maaşı alma şartları 2020 nedir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulan "İşsizlik Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" ile mezun olduktan sonra iş arayan ama bulamayan gençlere maaş bağlanması istendi.

İş bulamayan gençlere maaş mı verilecek?

Kanun teklifinde, "Teklif ile, yükseköğrenimini tamamladıktan sonra İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunan ve mezun olduğu tarihten itibaren 6 ay içinde iş bulamayan kişilere, talepleri hâlinde, genç işsizlik ödeneği adı altında bir ödeme yapılabilmesi amaçlanmaktadır." denildi. CHP'li vekilin verdii kanun teklifinin gerekçesi ise şöyle: Türkiye istatistik Kurumu'nun (TÜİK) işgücü ve istatistik verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlik oran Ağustos 2019'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27.4'e yükselmiştir. 

Kimler işsizlik maaşından faydalanacak?

15-34 yaş grubunu içine alan geniş tanım', genç işsiz sayısı 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştır. Geniş tanımlı genç işsizlikte üniversite mezunu işsiz sayısının 957 bine çıkması yaşanan istihdam krizi açısından düşündürücüdür. İyi eğitimli gençlerin iş bulmaması, toplumsal gelişim açısından da büyük sıkıntı oluşturmaktadır. Umutsuzluğa kapılan gençler, ekonomik açıdan olduğu kadar psikolojik açıdan da travma yaşamakta, ailelerine yük olmaya devam etmektedir. 

Getirilen düzenleme ile geleceğimiz olan ve eğitimleri için büyük yatırım yapılan üniversite mezunu gençlerin iş buluncaya kadar ekonomik ve psikolojik açıdan rahatlatılması sağlanacaktır. Üniversite mezunu gençlerin; kendi istek ve kusurları dışında iş bulamamaları halinde, mezun oldukları tarihten itibaren yedi ay içinde dokuz ay boyunca asgari ücretin yarısı oranında "genç işsizlik ödeneği" alması sağlanmaktadır. 

Teklif ile genç işsizlik ödeneğinin hiçbir gerekçe ile haczedilmemesi de güvenceye alınmaktadır. 

MADDE 1- Madde ile genç işsizlik ödeneği adi altında yeni bir ödenek türü tanımlanmaktadır. Bu yolla yükseköğrenimini tamamlayarak, "İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğünü" ne başvuranlara "genç işsizlik ödeneği" verilmesi amaçlanmaktadır."

MADDE 2- Yükseköğrenimini tamamlayarak İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunanların genç işsizlik ödeneği alabilmesi için, "kendi istek ve kusurları dışında iş bulamamalan" koşulu getirilmektedir. Üniversite mezunu gençlerin mezuniyet tarihlerini takip eden yedinci aydan itibaren başlamak üzere dokuz ay boyunca genç işsizlik ödeneği alımı sağlanmaktadır. İşsizlik ödeneği tutarı, onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde ellisi olarak belirlenmektedir. 

Maddede yapılan düzenleme ile genç işsizlik ödeneğinin Hazine tarafından karşılanması, genç işsizlik ödeneği ile işsizlik ödeneğine hiçbir şekilde haciz işlemi uygulanmaması hükme bağlanmaktadır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bahar

Merhaba ben yaklaşık 6 aydır iş arıyorum ve ihtiyacım var işsizlik maaşı alamıyorum 3 aylık bir sigorta girişim olduğu için çaresizim ne yapmam lazım ailemin ihtiyacı var
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23