• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi'nden Diyanet İşleri Başkanı'na destek

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi, İslam'ın eşcinsellerle ilgili hükmünü söylediği için Ankara Barosu ve İnsan Hakları Derneği tarafından hedef alınan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a destek verdi.

Yeniakit Publisher
2020-04-27 17:47:00 - 2020-04-27 17:56:07
İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi'nden Diyanet İşleri Başkanı'na destek

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi, ramazan ayının ilk hutbesinde, İslam'ın eşcinsellerle ilgili hükmünü söylediği için Ankara Barosu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından hedef alınan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a destek verdi.

Konsey'den yapılan yazılı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığının, kurum olarak ilgili kanunda, "İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek" şeklinde tarif edilen bir göreve sahip olduğu hatırlatıldı.

"Cumhuriyet'in köklü ve sembol kurumuna ve başkanına karşı amansız bir saldırıya geçilmesi manidardır"

Diyanet İşleri Başkanlığının, İslam'ın, yaratılış kanunlarını, insan fıtratını, kutsal aile hayatını ve evrensel ahlak ilkelerini esas alan yasaklarına ilişkin açıklamalarını topluma sunmasının asli görevi olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dolayısıyla tartışma konusu edilen hutbede dile getirilen görüş ve kanaatler bizatihi İslam'ın hükmüdür. Başkanlığın bu vazifesini yerine getirme çabasını nefret söylemi olarak algılamak ve buradan hareketle toplumda bir gerilime yol açmak, dini duygu ve düşünceyi tahfif edici tutum ve davranışlar içerisinde olmak asla kabul edilemez. Milletçe insanlık tarihinin en büyük musibeti ile karşı karşıya kaldığımız bu zor zamanlarda, evlerimizde mahsur kaldığımız bu mübarek ramazan ikliminde, birlik ve beraberliği konuşmamız gereken şu dönemlerde, Cumhuriyet'in köklü ve sembol kurumuna ve başkanına karşı amansız bir saldırıya geçilmesi manidardır.Bu itibarla, ülkemizde bulunan İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanları olarak Diyanet İşleri Başkanımızın görev alanına giren bir konuda, yüce dinimizin temel ilkelerinden yola çıkarak yaptığı açıklamaları sonuna kadar destekliyor, başlatılan bu mesnetsiz tartışmaya son verilmesini temenni ediyoruz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

aka

bizim orda ............
 • Yanıtla

ahmet

namuslular da en az namussuzlar kadar cesur oak zorunda ... inanca saldiri en alcak insanlik sucudur
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23