• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gezi çapulcularının son umudu Homolar

Yeniakit Publisher
2013-09-19 22:53:53 - 2013-09-19 22:54:03
Gezi çapulcularının son umudu Homolar

MEHMET ÖZMEN / İSTANBUL Gezi Parkı organizatörleri, çapulcuları homolarla buluşturacak. Eylemciler, dün akşam İstanbul Kadıköy’den Diyarbakır’a ücretsiz olarak götürüldü. Eylemciler, Diyarbakır’da faaliyette bulunan LGBT (lezbiyen, gay, biseksüel, trans) temsilcileriyle buluşacak. Çapulcular tarafından yapılan açıklamada; LGBT grubunun da aralarında bulunacağını kuruluşlarla görüşüleceği ve Diyarbakır’da otel yerine evlerde kalınacağı Taksim merkezli yaşanan olaylar geçtiğimiz günlerde Kadıköy’e kaymış ve sayıları 200’ü geçmeyen aşırı marjinal sol gruplar eylemler başlatmıştı. Söz konusu eylemlere duyarlı vatandaşların ilgi göstermemesi üzerine katılım sayısını artırmak amacıyla yeni bir taktik geliştirildi.

‘Tanışıyoruz İnisiyatifi’nin açıklamasında; Diyarbakır’a yapılacak gezinin amacı anlatıldı. Açıklamada; Abbasağa Parkı, Yoğurtçu Parkı ve Büyükdere-Yeniköy forumlarının katılımcıları ile bağlantıya geçtiklerini belirtilerek, şöyle denildi: “İlk adım olarak. Abbasağa’da Toplumsal Barış Çalışma Grubu ve Yoğurtçu’da Barış İnsiyatifi ile birlikte; Kürt halkını ve Kürt siyasetini daha iyi tanımaya yönelik, akademisyenlerin, araştırmacıların ve tanıklıkları-deneyimleri olan insanların paylaşımlarda bulunduğu çeşitli forumlar ve atölyeler düzenledik. Farklı bir dilin dünyasına girdik, geçmişimizi farklı bir noktadan dinleyip, uzak sanılan meselelerin Batı’daki hayatları nasıl etkilediğini konuştuk. Bu etkinliklere katılım her seferinde beklediğimizden fazla oldu ve bizi daha bir heyecanlandırdı yapmak istediğimiz ‘Amed Gezi’sinde. Tamamen forumlardan, gönüllü katılımcılarla gideceğimiz bir Amed Gezi’si düzenliyoruz. Kürt halkıyla ve mücadeleleriyle ilgili merak ettiklerimizi, kadınlar, gençler ve LGBT’lerle konuşuyor, birlikte yaşamanın ve çalışmanın yollarını arıyoruz. Otelde ya da misafirhanelerde değil, halkın evlerinde kalıyor; kısa bir süre de olsa hayatlarına ortak oluyoruz. Birlikte İstanbul’daki gibi mahallelerimizde forumlar düzenliyor, görüşlerimizi paylaşıyoruz. Tanışıyor, birbirimize bir adım daha yaklaşıyoruz...”
Diyarbakır Gezisi programı bugün başlıyor, Pazar günü ise son buluyor. Açıklamada; LGBT örgütleri ve Gençlik hareketinin katılımıyla söyleşi ve forum yapılacağı duyuruldu.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23