• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransa'dan geri adım! Türkiye üretim için harekete geçti

Hava savunma sistemi tedarik etmek için önce müttefiklere başvuran ancak olumlu sonuç alamayınca Rusya'dan S-400 sistemleri satın alma yoluna giden Türkiye, hava savunma sistemi ihtiyacını karşılamak için yerli üretim çalışmalarının yanında diğer üretici ülkelerle de görüşüyor.

Yeniakit Publisher
2021-01-22 14:57:00 -
Fransa'dan geri adım! Türkiye üretim için harekete geçti

İtalyan-Fransız ortaklığıyla üretilen Eurosam SAMP-T savunma sistemlerine Türkiye'nin dahil olmasına muhalefet eden Paris yönetiminin, Türkiye ile normalleşme adımları sonrası bu konudaki tutumunun değişmesi bekleniyor. Türkiye, ilgili ülkelerle SAMP-T alımına yönelik görüşmeleri sürdürüyor ve sistemin TSK envanterinde yer almasını istiyor.

Görüşmeler sürüyor

Türkiye'nin milli güvenliğini korumak için Suriye'ye gerçekleştirdiği harekatlar, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim ve Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarını geri alma sürecinde Ankara politikalarına karşıt tutum sergileyerek ilişkilerin gerilmesine yol açan Fransa ile normalleşme için istişarelere başlandı.

Bu gelişmenin ardından Fransa'nın Türkiye'ye yönelik siyasi tavrı nedeniyle duraksayan SAMP-T ortak üretim programı üzerinde yapılan görüşmelerin devam ettiği öğrenildi. Askeri kaynaklar, Türkiye'nin SAMP-T füze sistemini de envanterine katmak istediğini ifade ediyor.

Ankara: Yol haritasına sadık kalınmalı

Ankara'nın S-400 satın almadan önce ilgilendiği SAMP-T sisteminde Fransa ve İtalya ile ortak üretim programı üzerinde görüşülerek 2018'de kavram tanımlama çalışmaları için sözleşme imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransız mevkidaşı Macron arasında geçtiğimiz yıldan bu yana gerçekleştirilen görüşmelerde de SAMP/T konusu gündeme geldi.

Görüşmelerde Macron'un süreci durdurduklarını ancak yeniden başlaması için olumlu tavır sergilediği kaydedilmişti. Türkiye, anlaşmanın başladığı dönemde belirlenen yol haritasına sadık kalınmasını istiyor. Türkiye'nin gündeminde SAMP-T bataryasının doğrudan alınmasından ziyade zincir ortak üretim yer alıyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

korhan

Büyüklerimiz daha iyi bilir ama bu sırtlanlarla normalleşmeye karşıyım. 
 • Yanıtla

ahmet yüksel

koray doğru dersin.Devletin aklı hepimizi kapsar.Elbet bu ülkenin sevdalısı hamisi olanlar işi enine boyuna tartışmışlar bir sonuca varmışlardır. Savunma sistemlerine dahil olmak bizi bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi yapacak ileri de kendi sistemimizi yapmak gücünü verecektir. Ne denir kaleyi kuşatmakla uğraşma içerden fethet. fransız keferesine RAFAEL nasıl vurulur gösteririz merak etmeyesin kardeşim.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23