Fatih'in ağabeyi Şehzade Alaeddin Ali Çelebi'nin esrarengiz ölümü

2. Murad’ın büyük oğlu Fatih Sultan Mehmed Han'ın ağabeyi Şehzade Alaeddin Ali Çelebi esrarengiz bir biçimde ölmüştür. Dönemin kaynakları bu konuda fazla bir bilgi vermezler.

17 Nisan 2018 Salı 20:33
Fatih'in ağabeyi Şehzade Alaeddin Ali Çelebi'nin esrarengiz ölümü

II. Murad’ın büyük oğlu Şehzade Alaeddin Ali Çelebi esrarengiz bir biçimde ölmüştür. Dönemin kaynakları bu konuda fazla bir bilgi vermezler. Bizanslı tarihçi Halkondil şehzadenin, bir av sırasında attan düşerek öldüğünü belirtir. Ancak bazı Osmanlı tarih kitaplarında Alaeddin’in, Dayı Karaca Bey tarafından öldürüldüğüne dair bilgilere rastlanır. Sebebi konusunda bir bilgi yoktur.

Amasyalı Hüseyin Hüsameddin, şehzadeyi tahta çıkmasını istemeyen devşirmelerin iki oğlu ile birlikte öldürttüğünü iddia etse de, bunu destekleyecek bir delil göstermez. Büyük oğlunun ölümü II. Murad’ı büyük bir üzüntü içerisine sokmuştur. Şehzadenin ölümünden birkaç yıl sonra yazılan padişahın vasiyetnamesinde, öldüğünde Bursa’da gömülü oğlunun kabrinin yanına konulmasının yer alması, oğlunun acısını unutmadığını gösterir.

Fatih Sultan Mehmed'in kaç eşi vardı? İsimleri neler?

Fatih dizisini "Zulüm 1453'te başladı" diyen Gezicilerin çektiği ortaya çıktı

'Dışkı'cı Celal Şengör'den Osmalı ve Fatih'e skandal iftira!

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Nisan 2018 Salı 20:33

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Nisan 2019