Seçim 2019 Sayfası

Eski Türkiye’nin ayak sesleri! “Danıştay başörtüsünü yasaklayacaktı, korktular”

Danıştay Savcısı’nın skandal talebinin ardından, başörtüsü yasağının 3’e 2 kabul edileceği, halkın tepkisinden korkulduğu için talebin reddedildiği öne sürüldü.

07 Aralık 2018 Cuma 12:36
Eski Türkiye’nin ayak sesleri! “Danıştay başörtüsünü yasaklayacaktı, korktular”

 yeniakit.com.tr  Danıştay Savcısı, kamu personelinin başörtü takmasına karşı çıktı, eski Türkiye’de olduğu gibi tesettür yasağının geri getirilmesini istedi. Bu skandal kararın ardından Danıştay üyeleri oylama yaptı ve talep reddedildi. HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, bugünkü yazısında, konuyla ilgili sarsıcı bir iddiada bulundu. İddiaya göre Danıştay üyeleri, yasağın geri gelmesi için oy kullanacakken, halkın tepkisinden çekindiği için red kararı verildi.

HKP’nin başörtüsü yasağının geri gelmesi için dava açtığını anımsatan Alçı, “İçler acısı bir durum ama kıymetli istisnalar hariç Türk solunun kafası bu ve bu yasakçı-totaliter kafa kolay kolay değişmez.” diye yazdı.

Savcının yasağın gelmesi için gerekçelerini okurken bir anda 2018’den çıkıp 1998 ve 2008 yılına ışınlandığını belirten yazar, “1998’de Vural Savaşların hukuku katlederek Refah Partisi'ni kapatan zihniyeti aklıma geldi.” ifadesini kullandı. 

Hortlamak için imkan kolluyorlar

Savcının bu vesayetçi ve yasakçı mütaalasına rağmen Danıştay 2. Dairesi düzenlemeyle ilgili yürütmenin durdurulması istemini 4’e karşı 1 oyla reddetti ancak bu savcı ve durdurma talebine destek veren 1 üye Türkiye’de hâlâ başörtüsünü yasaklamak isteyen vesayetçi zihniyetin hortlamak için imkan kolladığını ortaya koyuyor.

“Yasak geri gelecekti”

Konuştuğum önemli bir yargı yetkilisi bana aslında Danıştay’ın ilgili dairesinden başörtüsünün TSK’da yeniden yasaklanması yönünde 3’e 2 karar çıkacağını ama son anda toplumun büyük çoğunluğunun tepkisinden çekinip iki üyenin tavır değiştirdiğini söyledi. Bir diğer iddia ise Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün özgürlükçü doğrultuda karar çıkması amacıyla çaba gösterdiği. O çabanın da bu kararda etkisi olmuş.

Skandalın kıyısından dönüldü

Netice olarak anladığım kadarıyla Reşit Galip’in faşizan and metninin tüm topluma yeniden dayatılması skandalından sonra Danıştay’da ikinci bir hukuk skandalının kıyısından dönülmüş.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 07 Aralık 2018 Cuma 12:36

YORUM YAZ

 • MEHMED AKİF EFENDİMEHMED AKİF EFENDİ4 ay önce
  taşlaşmış Putlaşmış kafalar hala içimizde
 • intertiumintertium4 ay önce
  yargı erkinde birileri kaşınıyor resmen bunlar nabız yoklama nemelazımdersek kazık hazır
 • mahmutmahmut4 ay önce
  demekki neymiş 80 yılda oluşturulan kafa yapısı 15 yılda degişmiyormuş,o zaman tetikte olacaksın rehavete kapılmayacaksın bu iş tamam demeyeceksin gavur fırsatını buldumu gavurlugunu yapacaktır.bu şekilde hareket eden heriflerede gerekeni en iyi şekilde yapacaksın ki digerleri buna benzer birşey yapmadan önce 50 kere düşünsün.
 • AlperAlper4 ay önce
  Başörtüsü,Türkce ezan...Asıl faiz,rant,rüşvet,sahtekarlık,komisyon vb.bu ülkeyi çökerten ama bunlar tavan yapmış,kimsenin umurunda değil...
 • Doktor Necmi MüllermannDoktor Necmi Müllermann4 ay önce
  Keske yasaklansaydi, modern Türkiye oldu gelimekte olan ülke. Ayrica basörtüsü günes almayan insanlarda D-vitamini eksikligi yapiyor. Yani takmayin, yasaklayin saglikli olun.
 • hilmikurthilmikurt4 ay önce
  ce ha pe li fosilleri sayıştay danıştay yargıtay ve yüksek yargıdan temizlemedikçe bu iş çözülmez ! O baş örtüsüne ve islama düşman olan çürük beyinliler geberince cenazeleri düşmanlık ettikleri islamın camilerine geliyor ! GELMESİN ! Ebu cehilin temsilcilerini götürüp bir çukura atsınlar ! Bu ülke MÜSLÜMANLARA AİT.
 • HACI HACI 4 ay önce
  Bu sefer gereğini millet yapar. Herkez aklını başına alsın. Milleti sınamayın
 • DallıDallı4 ay önce
  BİRİ KENDİNCE İYİ HAMLE YAPTIM ZANNETMİŞ.SONRA KRAL ÇIPLAK OLMUŞ.ORTAYA ÇIKTIKLARINA GÖRE BAŞ ÖRTÜSÜ DÜŞMANLARINA İLERİDE GEREĞİ YAPILIR YA DA UYANIRLAR EMEKLİ OLURLAR.
 • DartSidiousDartSidious4 ay önce
  Seçime giderken millete ekonomik buhranı unutturmak için böyle masallar uyduruyorlar. "Bakın ha! aman ha! Eski Türkiye gelir ha!" diye korkutuyorlar.
 • aliali4 ay önce
  Bunlar hep aynıdır.Bugün sesleri çok çıkmıyo diyor fikirleri değişti zannetmeyin.Başörtüsünün sekülerine bile karşılar.Kemalizmi din gibi müdafaa etmekten vazgeçmezler.
 • görkemgörkem4 ay önce
  eski TR ne yahu, birakin bu masallari, EKONOMI, vatandasin gecim durumu, sogan falan KONUSALIM... yani i$ a$ ekmek...
 • Mahmut OzMahmut Oz4 ay önce
  Biz dun ayni sekilde yurutmenin durdurulmasi talebininesastan degil,konjokturel olarak reddedildigini ( Bendeniz esastan reddettiklerini dusunmuyorum,sadece andimiz karariyla kamuoyunun dikkat ve hismini baska taraflara yonlendirmek icin konjokturel bir on alma girisimi olarak degerlendiriyorum. Davayi henus neticelendirmediler ve bu munasebetlede nihai karar henuz verilmis degil simdilik sadece yurutmenin durdurulmasi talebini reddettiler.') yazmistik.
 • mutatmutat4 ay önce
  secım geldıya madur ayaklarına yatın ekonomıden kırızde hıc bahsetmeyın
 • veli dedeoğluveli dedeoğlu4 ay önce
  su uyur kafir uyumaz. uyu müslüman uyu.
 • veliveli4 ay önce
  Tam zamanı ...mahalli seçimler geliyor iyi bir malzeme kullanabildiğiniz kadar kullanın .mukaddes ait her ne varsa siyaset malzemesi olarak kullanılınca maalesef o değerlerin ruhu öldürülüyor ....
 • vatandaşvatandaş4 ay önce
  Hani hakimiyet milletindi.Kim dir bu adamlar 3-5 kişi çıkıp insanların değerlerine yaşayışlarına karışa biliyorlar.O işler artık o kadar kolay değil,sıkıyorsa alın kararı bedelini görün.
 • gölgegölge4 ay önce
  bak demedi deme ibrahim..Bu türk solu ve tüm ulusalcılar ve Kemalistler yeni darbeye her an hazırlar...Bürokrasi bu adamlardan temizlenmeden ülke felaha ermez...Kamran İnan derdi ki: Türkiye haini en bol memleket..
 • memet Çepnimemet Çepni4 ay önce
  ...sin ey kamalizm vaktin geçti bundan sonra ancak diz dövme mukabilinde iş yaparsın artık hükmün geçmeyecek nasıl 2 abdül hamit İslamın kışını yaza döndürtmek isteyipte 33 yıl dayana bildi şimdi sıra İslamda İslamın kışı bitti Küfrün kışı kapıya dayandı Küfrün kışını yaza döndürmek isteyenler Muradı ilahiyye İslamdan yana döndü nekadar uğrtaşırsan uğraş boşa kürek çekiyorsun artık İslamın Hilafetinde galebesinde sıra
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR4 ay önce
  Bunlara kızmaya gerek yok bizi uyarıyorlar. Biz bizden olanlara kızalım. İşini yarım bırakanlara.Akpnin başörtüsünü çözdüğüne eminmiyiz. İdari kararla, yönetmelikle, günü kurtarmak anlamına gelmiyor mu akp nin yaptığı. Uygulamayla basit düzenlemelerle günü kurtardı. Yarın bi başkası gelince hemen yasaklar başlayabilir. neden çünki yerine gelende basit idari ve yönetmelik değişikliğiyle bu işin tersini pek ala yapabilir. Anayasa ve yasalarla düzenlenmemiş baş örtüsü meselesi. Ama Kadına yönelik pozitif ayrımcılık fitnesi anayasada mevcut. diğer yasalarla aileye dinamit koyan mevzuat var 6284,istanbul sözleşmesi, nafaka velayet vb. Sahi Demirtaş hüküm giymedi halen ne zaman çıkarttırcaklar. Reis mesajı aldık diyodu lakin almamış, Yerel seçimde esaslı mesaj verilir ve alınır İNŞAALLAH.
 • akittakitt4 ay önce
  ...insanlarin dış görünüşleriyle kilik kıyafetleriyle uğraşmaktan ne zaman kurtulacağız işini yapıyorsa kim ne giyerse ya da kim ne giymezse
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli4 ay önce
  Korkunun, baskının altında alınmış karar, anki yöne doğru alınmışsa o karar karar değil, ''korkunun kararıdır!'' Tutsaklığın kararıdır. O korku dağlardan uzaklaşınca, gerçek karar topraktan doğan laleler gibi bir-gündoğar.
 • MehmetMehmet4 ay önce
  Özgürlüklerimiz üç beş kişinin ağzından çıkacak karara mı bağlı? danıştay mı millet meclisi mi yasa koyucu? Eğer danıştaysa niye seçim yapılıyor? Yok meclis ise danıştay işine baksın.
 • emiremir4 ay önce
  ESKI YENI YOK TURKIYE CUMHURIYETI ILELEBETTIR VE MUSLUMAN BIR ULKEDIR BASIRTUSUNU YASAKLAYAN FILANDA YOK BU SIZIN SIYASET UZERINDEN DIN UZERINDEN NEMALANMA DUYGUSUDUR
 • meçulmeçul4 ay önce
  ermeniyunan yahudi t..umları uyumaz
 • AbdullahAbdullah4 ay önce
  Seçim geldi ya, başlayın bakalım danışıklı dövüşlere.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019