Danıştay'da skandal hamle! 28 Şubat zihniyeti başörtüsü yasağını geri getiriyor

28 Şubat zihniyetine sahip bir Danıştay savcısı tarafından kamuda başörtüsü serbestliği için skandal bir hamle geldi.

06 Aralık 2018 Perşembe 00:43
Danıştay'da skandal hamle! 28 Şubat zihniyeti başörtüsü yasağını geri getiriyor

Odatv'de yer alan habere göre, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) başörtüsü serbestliğine karşı idari dava açmıştı.

HKP’nin avukatları, açtıkları davada, TSK’daki başörtüsü serbestisinin, Anayasa'daki laiklik ilkesine, Anayasa Mahkemesi’nin önceki kararlarına aykırı olduğunu iddia etti.. Avukatlar, serbestlik düzenlemesinin orduyu ve subayları bir din devleti yapılanmasına doğru götüreceğini ileri sürerek, düzenlemenin Danıştay tarafından iptal edilmesini istedi.

Davada Danıştay Savcısı, esas hakkındaki mütalaasını verdi.

“Dinsel aidiyetlerini hiçbir şekilde belli etmemesi gerekir” açıklaması

Yasakçılığı getirme hamlesi olarak algılanan savcı mütalaasında şu skandal ifadeleri kullandı:

“Anayasanın 2. maddesinde, Türkiye Cumhuriyetinin başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu belirtilmiştir.

Kamu hizmetinde 'laiklik ilkesi' tarafsızlık ilkesinin bir unsuru olup, dinsel alanda tarafsızlık, laiklik olarak da tanımlanabilir.

Tarafsızlık, kamu hizmetine hakim olan temel ilkelerden biridir. İdareye yüklenmiş bir ödev niteliğini taşıyan tarafsızlık ilkesi ile kamu hizmetini yürüten personele siyasi, sosyal ve dinsel eğilimlerini dışa yansıtmama yükümlülüğü getirilmiş, kamu hizmetinin düzenli ve her türlü kuşkudan uzak bir şekilde yürütülmesi amaçlanmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 6. maddesinde yer verilen tarafsızlık ve eşitlik ilkesine bağlı kalmakla yükümlü bulunan kamu personelinin, hizmetin yürütümünde taraflı davrandığı yönünde şüpheye neden olmaması, siyasi görüşlerini, dinsel aidiyetlerini hiçbir şekilde belli etmemesi gerekir.”

Başörtüsü laiklik ilkesine aykırıymış

Danıştay Savcısı, mütalaasında hükümetin cevabına da yer vererek şunları kaydetti:

“Her ne kadar davalı idarece, düzenlemenin dini inanç ve ibadet hürriyetini güvence altına alarak, kadın personele istemesi halinde belirli şekil ve şartlar altında başını kapatma özgürlüğü tanıdığı belirtilmekte ise de; idarenin düzenleme alanının kamu hizmetinin gerekleri ve kamu yararıyla sınırlı bulunması, kamu hizmetinin ana ilkelerinden olan tarafsızlık ilkesinin idarece öncelikle gözetilmesinin gerekmesi nedeniyle, kamu hizmetini yürütmekle yükümlü bulunan ve bu statüye girerken belirli ilkelere uymayı kabul eden kamu görevlilerinin, din ve vicdan hürriyetinden bahisle dinsel mensubiyetlerini öne çıkarmalarına olanak sağlayacak şekilde kural getirilmesi, Anayasanın 2. maddesinde yer alan 'laiklik ilkesi' varlığını korudukça, hukuken kabul edilemez.

Din ve vicdan özgürlüğü bağlamında kamu personelinin dinsel aidiyetini göstermesine imkan tanınmasının; kamu görevini yerine getirirken ne kadar tarafsız davranırsa davransın, hizmetten yararlanan kişilerde şüpheye yol açabileceği ve bundan da kamu hizmetinin zarar göreceği açıktır.

Belirtilen nedenlerle, dava konusu düzenlemenin iptali gerekeceği düşünülmüştür.”

'İnsanlık onuru'nu 'İslam düşmanlığı'nda arayan ifadeler

HKP Genel Başkanı Nurullah Efe konuyla ilgili yaptığı açıklamada mütalaanın yerinde olduğunu belirterek “İşte insani ve mesleki onurunu görevinden alınmaya tercih eden bir yiğit hukuk kadını… Demek ki tek tük de olsa laik Cumhuriyet ilkelerine ve evrensel hukukun insancıl kaidelerine bağlı hukuk insanları kalmış” dedi.

En sonunda insanlık onuru, namus, yiğitlik, fedakarlık, halkseverlik, yurtseverlik galip gelecektir” diyen Efe “Tüm gericiler, tüm ortaçağcı karanlık düzen savunucuları tarihteki pek çok örnekleri gibi yok olup gideceklerdir insanlığın ufkunda…” ifadelerini kullandı.

İşte o mütalaa:

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 00:43

YORUM YAZ

 • KamilKamil3 ay önce
  DEVLET benim olacak vatan benim olacak millet bir olacak gelecek biri senin isine burnunu sokacak ,,,,,Hade ordan pislik herif adın gibi ol....
 • VAGIFVAGIF3 ay önce
  AskerebasortusugeyindiribAskerlikmi yaptiracaksiniz..AKP deyirseyaptirinbayanlari ayricami ?Birlikdemi kulluk edecekler??Carsablimi KADINKULLUK EDECEK??AnayasaDAnistayin 100% AKP secirBu yetimlerdede bir SEREF DEYILEN SEY YOKDURMUKOYUN KIMI KULAK ACSINLAR AKPye???
 • AbdullahAbdullah3 ay önce
  Bir taraftan laiklik vs kızıyoruz bir taraftan ak parti programı kadınları iş hayatına sokmanın çarelerini arıyor. Acaba laiklik daha mı iyi.takva için hiç değilse kadınlar edebinde namusunda evinde oturuyordu. şimdi heryer tesettürlü kaynıyor erkek kadın arkadaşlık vs .karışık kuruşuk. Din bu mu .... Bu da dini yozlaştırmanın başka türlüsü. Yani ne laiklik ne de kadınları bu kadar hayatın içine sokmak . ikiside felaket ... Adam gibi müslüman olalım. Hep burda değiliz . Kabir çok yakın
 • Mehmet bulut Mehmet bulut 3 ay önce
  Elhamdülillah mümin im, bu ülkede laik likten önce ben vardım benim evrensel anayasa kitabım kurânı kerim dir, sebetayın birisi bana dayatma yapamaz
 • görkemgörkem3 ay önce
  .. Selamlar..
 • görkemgörkem3 ay önce
  laik cumhuriyetcilere, Atatürkcülere...  edenlere "Bilmukabele" diyorum..
 • İsa KESKİNİsa KESKİN3 ay önce
  Bu zihniyet din düşmanı değil, sadece ve sadece İslamiyet düşmanı, uyumak yok, rehavet yok.
 • Kayı BoyuKayı Boyu3 ay önce
  bunlar örtünmeyi ve kapanmayı kendilerine benzetiyorlar sanırım. (dansöz gibi) dışarı çıkınca giyin, sahnede çıplak. heyyyyy gafiller, kapanmak nedir bilirmisin ki de ortalığa laiklik maiklik sürersin. devlet laik olabilir, yönetilebilir ama kişiler laik olmayabilirler. bir hanımefendiye namazda örtün işyerinde açıl deme hakkını sen nerden bulursun. bir insanın onuruyla oynama hakkını kendinde nasıl bulursun. mutlaka ve mutlaka bunun bir hesap günü var. Allah'a.
 • ihsanihsan3 ay önce
  bu savcı derhal hsyk görevden alsın soruşturulsun fetö cü olmasın
 • eminemin3 ay önce
  Her zaman söylüyorum; Anayasadan laikliği kaldırmadığımız sürece başörtüsü meselesi ve düşmanlığı asla bitmez! Memleket bu kısır tartışmalardan asla kurtulamaz! Danıştayın kemalist savcısı da bunu teyid etmiş!! ANAYASADAN LAİKLİĞİ ÇIKARIN, ÜLKEYİ RAHATLATIN!
 • cccccc3 ay önce
  Millet Kamuda baş örtüsünü tartışa dursun. Bir kadının erkekler ile aynı ortamda çalışması caiz mi bunu bana açıklayın. Ayrıca baş örtüsüne dokunan olursa da eli kırılmalı. Son olarak başını örtüp düdük gibi pantolon giyen örtünmek değildir. Millet yanlış anlıyor dini, kadından yönetici olmaz siz kadını askeriyede komutan yapın erkeğe direktif versin öylemi .Yaşantımız İslama uymuyor kamuda baş örtüsünü tartışıyoruz. Baş örtüsü İslami bir değerdir dokunanın eli kırılmalı. Baş örtüsü alay konuşu gibi de baş örtülüp alt taraf açılmamalı. Millet dinde kadının erkekler içerisinde okuması ve çalışması konusunu araştırsın. Bana hak vereceksiniz. Ha yarası olan kabullenmeyebilir ama biz işittik itaat ettik sizi bilmem.
 • mehmedmehmed3 ay önce
  görüntüde laik olunca çok tarafsız oluyor çok gördük
 • hayrihayri3 ay önce
  arkadas donna kadar cikar TBMMye gir diyor melek! :) yani bunun siniri yokki islam sadece basini ört demiyorki, sagini solunu kapat diyor.... bunlar icin normal giyim nedir biliyromusunuz, yani bunlarin sifiri, hiristiyanlarin giyim kusami, bunlari icin normal giyim budur, bunlar bundan yola cikiyorlar, terazilerinin ayari budur iste! yani batililar (gerci batida hiristiyanmi kaldi, buda ayri bir konu) nasil geziyorlarsa normali odur, ne az ne cok! bunlarin normu evet normu batililarin giyi kusami! yani batili ciplak gezi verse vallahi donda islami bir sembol biyecekler! sabir sabir sabir, bir yere kadar herkes ayagini denk alsin, bu millet iki günde osmanli devletini ilan etmeyi bilir!
 • a rfta rft3 ay önce
  eski arabayla yol almaya benziyor.milli bir arabayla yol almak zorundayız.rektefiye fayda vermiyor.
 • AbdülfurkanAbdülfurkan3 ay önce
  yol köprü yaparken birazda adam gibi adam yerleştirseydiniz ya. sadece yol köprüyle bu iş olmuyor demek
 • MehmetMehmet3 ay önce
  Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) diye bir parti mi varmış ülkemizde? Yeni duydum. Bu ülkede % 50 alan partinin değil, adı sanı bilinmeyen bir partinin dediği mi olacak. Halk yönetme yetkisini kime vermişse onun dediği olacak. Yani halkın dediği olacak. Köpeklerin havlamasıyla gökten kemik yağmaz ki.
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR3 ay önce
  Akpnin başörtüsünü çözdüğüne eminmiyiz. İdari kararla, yönetmelikle, günü kurtarmak anlamına gelmiyor mu akp nin yaptığı. Uygulamayla basit düzenlemelerle günü kurtardı. Yarın bi başkası gelince hemen yasaklar başlayabilir. neden çünki yerine gelende basit idari ve yönetmelik değişikliğiyle bu işin tersini pek ala yapabilir. Anayasa ve yasalarla düzenlenmemiş baş örtüsü meselesi. Ama Kadına yönelik pozitif ayrımcılık fitnesi anayasada mevcut. diğer yasalarla aileye dinamit koyan mevzuat var 6284,istanbul sözleşmesi, nafaka velayet vb. Sahi Demirtaş hüküm giymedi halen ne zaman çıkarttırcaklar. Reis mesajı aldık diyodu lakin almamış, Yerel seçimde esaslı mesaj verilir ve alınır İNŞAALLAH.
 • BİÇAREBİÇARE3 ay önce
  Bunlar daha iyi günlerimiz.Nurettin Canikli'nin, Veyis Ateş'e verdiği müjdenin etkileri başlayınca, yeniden hukuk darbeleriyle başbaşa kalacağız.Canikli, Ateş'e, (canlı yayında) hakim ve savcı olmak için MHP'li (alnı secde görmeyenlerinden-bu benim yorumum) ve ulusalcı olmak daha avantajlı, demişti.Onlar yargıyı bi ele geçirsin, kaçacak delik bulamayacağız.Yahu Seyfi Dede yargısından kaçarken Fetö belasına tutulduk, Fetöden kaçarken tekrar Moğultay yargısının eline düşeceğiz.Ey AK Parti, bunun ortası yok mu? Senin gençliğin parti örgütün yok mu? Alnı secde görenlerin hepsi Fetöcü mü?
 • Ruhi DUMLU Ruhi DUMLU 3 ay önce
  Bu cahiliye dönemi fikir ve düşünceleri devam etmektedir 28 şubat zihniyeti mahlûk lar dinle ve Allah cc şavasa devam etmektedir bu ebucehiller hiç bir zaman başaralı olamayacaklardır işte bu sebepledirki bu dangalaklar sayesinde Ak parti hep başta olacaktır. Dua ve selamla
 • Abbas GündemirAbbas Gündemir3 ay önce
  Bazı kelimeleri kullanıp da millete zulmeden zihniyetsizlerden bu millet bir türlü yakasını kurtaramadı
 • ADNANADNAN3 ay önce
  BU KAFADA OLANLARA SORARIMHİZMETİ ALAN TESETTÜRLÜ İSE AÇIK GİYİNEN KAMU GÖREVLİSİ HİZMET SUNARKEN NE KADAR İYİ HİZMET VERSEDE AÇIK GİYİMLİ OLDUĞU İÇİN HEP ŞÜPHE UYANDIRACAK. LAİK EĞİTİM SİSTEMİNİN YAN ETKİSİ BÖYLE BİR ŞEY OLSA GEREK.
 • Ozcyr54Ozcyr543 ay önce
  Danıştay lafını duymak kadar bana darlık veren bi kelime yok bir tane hayirli isleri yok özgürlük derler kısıtlama getirirler
 • Halo dayi Halo dayi 3 ay önce
  Allah sizin belanızı vermiş zaten uğraşın bakalım islamin nurunu söndüremeyeceksiniz kâfirler....inned dine ğindellahil islam...
 • Azgın azınlıkAzgın azınlık3 ay önce
  Bu azgın azınlık az iken böyleyse çok olsalar gerisini siz düşünün.Bu ülkede böyle faşist ruhsuz saygısız bencil kişiliklerin yetki sahibi olmamaları gerekir
 • anadolu kurduanadolu kurdu3 ay önce
  bu ... yaka paça edilerek görevlerinden el çektirilmeli
 • pppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp3 ay önce
  ... kemalizmin de sizlerinde laikliğin de ... kafir oğlu kafirler..
 • muminmumin3 ay önce
  Bunlar hep al takke ver küllah kararlar.Seçim zamanı saf halkı başlamak için,toplumu bölüştürmek için kasten yapılan hamleler.Başörtüsü sorunu yok.Başörtü siyaseti var.Surekli ısıtıp sunuluyo.Bıktık artık.Ama yorumlara bakıyorumda ileri zeki insanlar kandirilmaktan bıkmadı.
 • cccccc3 ay önce
  Laikseniz laikliğinizi bilin ve benim dinime karışmayın. Din devlete karışmıyorsa devlette dinime karışmasın. Madem laiklik var neden benim imamımı devlet atıyor. Devlet benim kuran kursumu açıyor veya kapatıyor.Devlet dinime niye karışıyor da din devlete karışmıyor. Ey laikler sonunuz korktuğunuz İslam dan olacak. La Galibe İllallah. Laiklik pisliktir b.k çukurudur. Yaşanabilir bir Dünya için İslami bir düzen istiyoruz.
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ3 ay önce
  HADİ ...
 • haydahayda3 ay önce
  ... sizin ... ne istersiniz lan islamdan .. çocukları alayınızı  ... bu devletin bekası için
 • Taceddin Taceddin 3 ay önce
  Uyuyor mu bu ak parti!
 • mahoagamahoaga3 ay önce
  Adalet Bakanlığımızı, halkın dini inançları yaşama özgürlüğünü baltalamaya alenen cüret eden bu Odatv, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), bu Danıştay Savcısı'nı mercek altına almasını, hadlerini de 1 Nisan'dan sonra derhal bildirmesini isteriz.
 • AyhanAyhan3 ay önce
  Onun emekliği gelmiştir de ondan en fazla emekliye ayırırlar demistir
 • DELİ DUMRULDELİ DUMRUL3 ay önce
  Madem ki laiklik var. O zaman dini değerlerle ne uğraşıyorsun.
 • Vural KurtVural Kurt3 ay önce
  O davayi acana dava savcisina... yokmu acaba ebabil kuslarinimi bekleyecegiz
 • KomünistKomünist3 ay önce
  Mesleğinle dinin birbiriyle çakıştığı noktalarda mesleğin esaslarını yerine getirebilirsin fetvası İslamiyetten mevcutken(seferi iken ibadet yapma yükümlülüğünün olmaması gibi) siz neyin peşindesiniz
 • nostalji nostalji 3 ay önce
  Başörtüsü masumane şekilde Müslüman kadınların başlarını örmegiysisidir...
 • Su testisiSu testisi3 ay önce
  Halkın Kurtuluş Partisi; Yaşar Nursuz Öztrük: buyrun, ne diyelim!
 • ulvialaacaulvialaaca3 ay önce
  adalet bakanı ... yarıyor? Bu kaçıncı skandal!
 • mahmut mutlumahmut mutlu3 ay önce
  kim bu ... çocuğu ya? tayyip de 15 temmuzdan sonra rizede ne kadar ... varsa hepsini danıştaya sokmuş, ha fetö ... aynı ... laciverti.
 • Dogan Dogan 3 ay önce
  Seninde laiklik dininve ona gore giyinmen bizim hosumuza gitmiyor.
 • AbdullahAbdullah3 ay önce
  Demek oluyorki her taraf ulusalcı kaynıyor veya laik veya ne dersen de. Demek hala iktidar olamamışız. 28 Şubat mağdurları hala hapiste olduğuna göredemek bu iş 1000 yıl sürerdiyenler işbaşında.......
 • hasanhasan3 ay önce
  Hakimin veya devlet memurunun tarafsızlığı giydiği kıyafete göre belli oluyorsa eğer, dini inançlara göre giyinen dine taraftar olmuş oluyorsa, dine aykırı giyinen de dine karşı gelmiş oluyor. O zaman gerçek tarafsızlık hiçbir zaman olmaz. Tarafsız giyim diye birşey olamaz. O zaman ya laiklik olmayacak yada kadını iş hayatından alırsak bu iş çözülür başka türlü olamaz efendiler....Bu işin ortası yok. Dinle dinsizsizliğin ortası münafıklıktır.Ya mertçe müslümanım dersin yada mertçe dinsizim dersin münafığın merti olmaz olamaz. Bizim memleket maalesef münafık kaynıyor.
 • ademadem3 ay önce
  hukuk kadınıymış.tükürrüm senin kadınlığına da hukukçuluğuna da. "hizmetin yürütülmesinde taraflı davrandığı yönünde şüpheye neden olmaması" ne demek.şimdi bu başı açık çok laik hukuk kadını(?) başı açıklığından dolayı bu hizmetini ifa ederken taraflı davranmamış mı?
 • harunharun3 ay önce
  demekki ak parti iktidar değilmiş,pislikteki cesareti görüyonmu
 • Abdülhamit Abdülhamit 3 ay önce
  Bu savcıya sormak lazım. Mini etekli bir kamu görevlisinin tarafsız olduğu bir karine midir? Yani mini etekli bir personel iş sahibi bir vatandaşa tarafsız davranır şeklinde bir genel kabul mü vardır? Kıyafet özgürlüğü insan hakları ile ilgili bir husustur. Başını örtmek dindarlığa, mini etek giymek de çağdaşlığa karine değildir. Kimin ne niyetle giyindiğini sorgulamak Devletin işi değildir. İş sahibi vatandaş, işini yapan memurun kıyafetine göre kendisine yapılan muamelenin tarafsızlık ve eşitlik ilkelerine aykırı olduğu kanaatine varıyor ise bu uygulama ile ilgilidir ve genellenemez, olgusal bir kabule varılamaz. Bu mantıktan yola çıkılır ise, ileride mavi kıyafet giyen ile kırmızı kıyafet giyen arasında bile tarafsızlık tartışması yapılabilir bir aşamaya gelinir. Bu çağda bu tartışmaları yaşıyor olmak ülke adına üzücüdür.
 • mehmetmehmet3 ay önce
  Tek şey sormak isterim adelet bakanlıgına böyle şerefsiz savcılara bizim ödediğimiz vergilerden aylık verilmesine karşıyım lütfen böyle karektersiz örümcek kafalı insanlar derhal görevden almalı birde bu iğrence düşüncesinden dolay yargılanmalıki birdaha böyle örümcek kafalışerefsizler bu ülkede barınmamalıdır hemde hiç bir yerde barınmamalı .yaratanımasavaş acan kişilere hiç acımamak lazım
 • uyan tcuyan tc3 ay önce
  işte akp nin çalışma şekli umurlarındabile değil yargı. taaki kendilerine dayanırsa işin ucu o zaman piyasaya çıkıyorlar. vatandaşmı umurlarında değil. göz boyasınlar yeterli onlar için. neredesin akp iktidarı sus pus olmuşsun.
 • Laiklik kaldırılmalıLaiklik kaldırılmalı3 ay önce
  Laiklik mandacılıkır. Fetöyle yapamadıklarını fetösüz yapmaya çalışıyorlar. Hesap sorulmalı

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019