• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çeyiz parası ne kadar oldu? Evlilik çeyiz parası alma şartları

Çeyiz parası nasıl alınır, çeyiz parası alma şartları nelerdir? sorularını evlenecek gençler tarafından merak edilmekte. Yeni evlenenlere bir defaya mahsus olarak verilen çeyiz parası ya da evlenme parası evlenecek damat ve gelin adayları tarafından merak ediliyor. Evlenilen tarihten itibaren 5 yıl geçerli olan evlenme ödeneğine başvuru nasıl yapılır? Evlenme ödeneği ne kadar? Çeyiz parasını kimler alamaz? İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2020-01-14 18:04:00 - 2020-01-14 18:26:13
Çeyiz parası ne kadar oldu? Evlilik çeyiz parası alma şartları

Çeyiz parası nasıl alınır, çeyiz parası alma şartları nelerdir? sorularını evlenecek gençler tarafından merak edilmekte. Yeni evlenenlere bir defaya mahsus olarak verilen çeyiz parası ya da evlenme ödeneği evlenme hazırlıkları yapan çiftler tarafından merak ediliyor. Evlenilen tarihten itibaren 5 yıl geçerli olan evlenme ödeneğine başvuru nasıl yapılır? Evlenme ödeneği ne kadar? Çeyiz parasını kimler alamaz? İşte detaylar.

Anne ya da babası vefat etmiş olan ve SGK'dan ölüm aylığı alan kız çocuklarının evlendiklerinde aylıkları kesileceğinden dolayı, SGK tarafından bir defaya mahsus olmak üzere evlenen kız çocuklarına evlenme ödeneği veya çeyiz parası ödenir. Bu ödenek, kız çocuğunun evlenme tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenir. Çeyiz parası tutarı ise 2 yıllık maaş tutarı olarak veriliyor. Bu paraya ek ödemeler dahil edilmiyor. Çeyiz parasını alanların maaşları boşandıkları takdirde 2 yıl geçmeden tekrar bağlanmıyor. Tekrar maaş bağlanması için 2 yıllık çeyiz parası süresinin dolmasını gerekiyor.

2 yıllık sürenin bitiminde ölüm aylıkları tekrar bağlanıyor. İki kız kardeş aynı anda ölüm aylığı alıyor ise bekar kız kardeş aylığını almaya devam ediyor ve kardeşi evlendiği için aldığı aylık artıyor. Hatta iki yıllık çeyiz parası süresi dolduktan sonra hala bekar olan kız kardeşin aylığı belirlenen oranda tekrar yükselebiliyor. Çeyiz parasını alıp evlendikten sonra eşini kaybedenlere ise 2 yılın dolması beklenmeden vefat eden eşinden ölüm aylığı bağlanıyor.

Çeyiz parası başvuru şartları nelerdir?

Evlendikleri tarihten itibaren 5 yıl içinde evlenme ödeneği başvurusunda bulunmayanlar bu haklarını kaybederler. 

- Evlenme ödeneği (çeyiz parası),ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan sigortalıların hak sahipleri için;

Hak sahibi kız çocuğunun başvurusunu bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapması gerekir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle beraber evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur. Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının gelir veya aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulur. Gelir veya aylıklar, durdurulduğu tarihten iki yıl sonra da kesilir, varsa diğer hak sahiplerinin gelir veya aylıkları, gelir veya aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltilir.

Evlenme ödeneği alan kız çocukları boşandıkları takdirde, bu kişilere hak sahipliğinden doğan gelir ve aylığı tekrar bağlanır. Ancak bu kişiler evlenme ödeneğini aldıkları tarihten itibaren iki yıl içinde boşanırlarsa, bu iki yıllık sürede gelir ya da aylık bağlanmaz, iki yıllık süre dolduktan sonra aylığa tekrar hak kazanırlar.

- 01.10.2008 tarihinden önce 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak çalışan kamu görevlisi sigortalıların hak sahipleri için ise;

Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş (karı veya koca) ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının on iki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir.

Bunlardan evlenme tarihinden itibaren on iki aydan önce boşananlarla evliliğin butlanına veya feshine karar verilenlere yeniden aylık bağlanması halinde, ödenmiş bulunan evlilik ikramiyesinin on iki aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmez.

Çeyiz parası almak için istenen belgeler nelerdir?

- Hizmet akdiyle (4/a’lı) çalışan sigortalıların ve kendi adına ve hesabına bağımsız (4/b’li) çalışan sigortalıların hak sahipleri, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına veya bulunulan yerdeki il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine, Kurumca belirlenen Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile,

- 5510 Sayılı Kanuna tabi kamu görevlisi olan (4/c’li) sigortalıların hak sahipleri ile 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların hak sahipleri ise, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına, herhangi bir görevde çalışmadığına dair beyan örneği ile başvurmaları gerekmektedir.

Çeyiz parasını kimler alamaz?

Boşanmış ya da eşi vefat etmiş kadınlar tekrar evlendiklerinde çeyiz parası alamıyor. Ayrıca vefat eden eşinden dul maaşı alan kadınlar, yeniden evlendiklerinde dul aylıkları kesiliyor.

Çeyiz parası ne kadar?

Kız çocuklarına ödenen çeyiz parasının miktarı, kendilerine ödenen ölüm aylığının iki yıllık tutarı kadardır. Örneğin 500 TL ölüm aylığı alan kız çocuğuna ölüm aylığının iki yıllık tutarı olan 12 Bin TL çeyiz parası ödenir. Çeyiz parası evlendiği için aylığı kesilen kız çocuğuna peşin olarak ödenir. Bu parayla kız çocuğunun evlilik sürecindeki masraflarının karşılanması hedeflenir. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23