• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Büyüyen Özbekistan'da iş yapmayan kaybeder!"

İbrahim Çağlar, Özbekistan yönetimi ve iş dünyasının, Türk orta boy işletmelerinden Özbekistan’a gelip yatırım yapmalarını istediğini belirtti.

Yeniakit Publisher
2017-10-04 10:04:00 -
"Büyüyen Özbekistan'da iş yapmayan kaybeder!"

SEDAT YILMAZ / TAŞKENTİstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, 30 Eylül’de Taşkent’te düzenlenen Ozbek – Türk İş Forumu’ndan büyük kazanımlarla döndüklerini ve İstanbul’da gerçekleştirilecek ikinci etap Türk – Özbek İş Forumu’nun iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin en büyük adımı olacağını söyledi.

Özbek – Türk İş Forumu sonrasında uçakta sorularımızı cevaplandıran İbrahim Çağlar, Özbekistan yönetimi ve iş dünyasının, Türk orta boy işletmelerinden Özbekistan’a gelip yatırım yapmalarını istediğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov’un geçen ayki ziyaretinde İTO’yu bizzat Özbekistan’a davet ettiğini belirten Çağlar, odanın 85 kişilik bir heyet ile Özbekistan’a giderek yapılan iş forumunda yatırım imkanları aradığını dile getirdi.

CEP TELEFONUNA KADAR PAYLAŞTI

İş forumunda Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov’un Türk yatırımcılara son derece yakın davrandığını ve yardımcı olduğunu belirten İTO Başkanı Çağlar, “Başbakan Yardımcısı, cep telefonuna kadar her bilgiyi bizimle paylaştı. Türk yatırımcının adeta önünü açtı. Kuçkarov,‘Hangi Türk yatırımcı benimle görüşmek istiyorsa, kapılarımız sonuna kadar açık’ dedi. Biz de 5-7 tarihleri arasında birkaç sektörle toplantı yapacağız. Sonrasında yani 24-25 Ekim’de İstanbul’da bir iş formu düzenleyeceğiz” dedi. Çağlar, ekonomisini büyüten ve yükselten Özbekistan ile iş yapmayanların kaybedeceğini ifade etti.

ÖZBEKİSTAN PARASI KONVERTIBL

Özbekistan’ın yüksek bir ithalat ülkesi olduğuna dikkat çeken Çağlar, ülkede 32 milyon genç ve eğitimli bir nüfusun olduğunu, devletleşme olarak sistemlerinin de oturduğunu hatırlattı. Çağlar, parası “SOM”u konvertibl hale getiren ülkenin yurt dışına açılma konusunda ciddi adımlar attığını, bu adımın ülke içindeki yastık altı kaynakları da ekonomiye kattığını  kaydetti.

Hiçbir ticaret yapılmasa da sadece Türkiye’de çalışan yaklaşık 625 bin civarında Özbek vatandaşı sayesinde ülkeye her ay yaklaşık 500 milyon doların girdiğini belirten İbrahim Çağlar, Özbekistan’da halkın parasının olduğunu ifade etti.

GEÇMİŞTEKİ SORUNLAR BİTTİ

Özbekistan ile Türkiye arasında geçmişte yaşanan tüm sorunların bugün çözüldüğünün altını çizen İbrahim Çağlar, buradaki ticaret odalarıyla da işbirliği içinde olduklarını söyledi.

 Semerkant Ticaret ve Sanayi Odası ile İstanbul Ticaret Odası arasında imzalanan protokolle iki ülke ticaret dünyasının daha sıkı ilişkiler içine gireceğini belirten Çağlar, “Biz onlara Türkiye modelini anlatacağız. Onlar da bizim odamıza gelip, çalışmalarımızı görecekler. Böylece karşılıklı yapacağımız işler daha hızlı ve verimli hale gelecek” dedi.

Kendisinin 1991 yılında Özbekistan’a gelip yatırım yaptığını hatırlatan İbrahim Çağlar, “O zaman ne çalıştıracak işçi, ne yedek parça, ne malzeme bulabiliyordum. Bugün artık tekstil fabrikaları kurulmuş, büyümüş, gayet entegre olmuşlar. İyi de para kazanıyorlar. Konfeksiyona kadar tekstilin her şeyini öğrenmişler” bilgisini verdi. Çağlar özellikle Özbekistan’ın plastik alanında çok fazla talepleri olduğunu ifade etti.

TURİZM SEKTÖRÜ GELİŞİYOR

Ülkede gelir seviyesi yükseldikçe turizm sektörünün de hareketlendiğine dikkat çeken Çağlar, “Mesela bilhassa Semarkant’ta otel ihtiyaçları çok fazla. Özbekler hafta sonlarını dışarıda geçiriyorlar. Dağda bir gölleri var devamlı dolu gölün etrafı çok güzel, alabalık yetiştiriciliği yapıyorlar. Ancak tam manasıyla gidebilecekleri, dinlenebilecekleri, konaklayabilecekleri yerler fazla yok. Chimgan dağları bölgesinde turizm tesisleri konusunda çalışmalar yapılıyor. Oraya biz de turizm merkezleri yapma konusunda dahil olduk” şeklinde konuştu.

HER YIL 30 ÜLKEYE GİDİYORUZ

İTO olarak her yıl 30 ülkeye gittiklerini, burada yuvarlak masa toplantıları yaptıklarını bildiren Çağlar, “Tabi en verim aldığımız yerler ekonomisi gelişmiş ülkeler. Buralardan hızlı dönüşler alıyoruz. Mesela doğu Avrupa ülkeleri böyle. Suriye’de, Irak’ta, Yunanistan’da çok pazar kaybettik. Rusya da öyle. Buna rağmen ihracatı düşürmedik. Yeni pazarlar buluyoruz. Mesela savaş içinde olmasına rağmen Halep hâlâ büyük bir pazar. Biz ağırlıklı olarak Ürdün üzerinden gidiyoruz. Savaş bittiğinde, istikrarlı hale geldiğinde ihracatımız daha da artacak” dedi.

İTO’nun boş hiçbir dakikasının olmadığını, yine 11 Ekim’de Futuristanbul etkinliğini yapacaklarını anlatan Çağlar, “Buraya gelecek fütüristler, ilerisi için öngördükleri ekonomiyi, dünyanın gelecekte alacağı şekli anlatacaklar. Onları izleyeceğiz” dedi.

ÇİN’E UÇUŞLAR ARTMALI

Ticaretin daha da artırılması konusunda THY ve diğer Pegasus ve Atlas havayolları ile birçok platformda birlikte çalıştıklarına değinen Çağlar, “Öncelikle THY’nin Çin’e uçuşlarını artırması lazım. Ekim sonunda Semerkant’ta direkt uçuşların başlaması sebebiyle seviniyoruz. Mesela THY 316 uçağı ile artık yetişemez hale geldi. Yeni uçaklar almak için çalışıyor. Diğer havayollarımız Pegasus ile Atlas Global’in de ekonomik taşıma sistemi var. Onlardan da istifade ediyoruz” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK KULUÇKA MERKEZİ

İstanbul Eminönü’ndeki İTO merkez binasının yanındaki inşaat çalışmalarından da bahseden İbrahim Çağlar, “Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) projesini yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi. Hemen arkamızda eski Türk Ticaret Bankası binasını, hizmet birimi olarak açacağız. Yine hemen arkamızda Maliye Bakanlığı’na bağlı bir bina var. Satın almak istedik. Çünkü benim bir hayalim var. Yalıboyu Caddesi’ni tamamen modernize edip, üzerini tonozlarla kapatıp Milano’daki çarşı gibi yapmak istiyoruz. Merkez binamızın yanında otopark arazisini TOBB’dan satın almayı düşünüyoruz. Onun yanında Liman Han var. İhalesine çıkacağız. Ek binamız depremden çok zarar gördü. Eski Türk Ticaret Bankası binası inşaatı tamamlanınca bu ek binamızı da boşalıp tamir edeceğiz ve İTO merkez binası çevresini İstanbul’un merkezine yakışır hale getireceğiz” diye konuştu.

FORMULA PİSTİ VERİMLİ ÇALIŞIYOR

Yine projeleri içinde olan Formula pistini doğru bir işletme örneği ile çalıştırdıklarını dile getiren İbrahim Çağlar, “Formula 1’e halkımız tarafından fazla ilgi olmadı. Zaten Formula 1’in sahibi Bernie Ecclestone ile sözleşme de bitti. Daha sonra Intercity orayı kiraladı. Orada B kategori yarışlarını yapıyor. Motosiklet, araba yarışları gibi… Hepsinden önemlisi sürüş teknikleri kursları düzenleniyor. Orada herkesin gezip görmesi gereken bir otomobil müzesi var ki, Monako’dakinden daha iyi” ifadelerini kullandı.

ÖZBEKLER FAKİR DEĞİL ZENGİNLEŞEN BİR HALK

Özbekistan’da halen 6 milyon ailenin yaşadığını, her yıl 270 bin yeni ailenin kurulduğunu ve yine her yıl 700 bin doğumun gerçekleştiğini belirten İbrahim Çağlar, “Bu gelişme ekonomi ve ticaret için çok önemli bir gelişme. Bu kadar insanın ihtiyaçlarını düşündüğünüzde büyük bir ekonominin varlığını görüyorsunuz. Sonra Özbeklerde para var. Halkı fakir değil. Köylü de fakir değil. Meyvesi, sebzesi çok iyi. Hayvancılığı gayet iyi yapıyorlar. Sonra doğalgazı, petrolü ve altını var. Pamuk üretiminde dünyanın 5’inci ülkesi” diye konuştu. 


Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23