• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Batı'nın 1400 yıllık bir ahmaklığı daha Covis-19 sayesinde sona erdi

Çin’de başlayıp kısa sürede bütün dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını üzerine bir haber yapan Amerikan Newsweek Dergisi, Allah Resûlü’nün “Bir diyarda veba salgını bulunduğunu duyarsanız oraya girmeyin; veba sizin bulunduğunuz yerde çıkarsa o yeri terk etmeyin” Hadisini yayınlayarak Batı’nın 1400 yıldır İslâm ve Müslümanlar aleyhindeki ahmak bir ön yargısını daha bulaşıcı bu hastalık vesilesiyle sona erdirdi.

2020-03-27 11:31:00 -
Batı'nın 1400 yıllık bir ahmaklığı daha Covis-19 sayesinde sona erdi

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Yeni Nizam Yeni İnsan Derneği (YENİNDER) Başkanı Sosyolog Burak Çileli, şunları söyledi:

“Tedbir ve takdir(kader) ayrımını kendi tarihî dönemleri boyunca bir türlü yerli yerince yapamamış Batı, Müslümanların tedbiri öne alan kader inançlarını farkedememişve 1400 sene boyunca hiç utanmadan kendi kültürel ön yargıları üzerinden yargılamış ve aşağılamıştır. Bu ön yargıya göre veba salgını hakkındaki söz konusu Hadis, “olacak olan zaten olur, tedbire gerek yoktur” anlamına gelmektedir ve “tembel zihinli” Müslümanlara bu yüzden veba karşısında hiçbir şey yapmamalarını söylemektedir.Aralarında İslâm kaynaklarını yağmalayan Osmanlı düşmanı Leibniz’in de bulunduğu birçok filozof, bu Hadis’i ahmakça yorumlayarak yüzyıllarca sürecek bu ön yargıya, kusurlu kader inancı anlamında“FatumMahometanum” adını vermişlerdir.Oysa ki o Hadis, Batı’nın yüzyıllar boyu eremediği karantina tedbirini emretmekte, veba mıntıkasında bulunanın hastalığı bulaştırmamak içinazimet göstermesi neticesinde eğer ölürse şehid olacağını da belirtmektedir. Şehid Salih Mirzabeyoğlu’nun İBDA Diyalektiği adlı eserinden aktardığım bu hususlar,bütün bir İBDA külliyatı boyunca insan iradesi ve kader-zorunluluk mevzuları etrafında işlenmektedir.”

Hükümetin her alanda teyakkuza geçtiğini ve azami tedbirleri aldığını da belirten Çileli, minarelerden yükselen dua ve tekbirlere tepki gösteren içimizdeki Batıcıların, hayranı oldukları Amerika kadar bile olamadıklarının, Ortaçağ Avrupası filozoflarından daha ahmakça davrandıklarınınve eğer kendi zihniyetlerinin iktidarda olduğu 90’lı yıllarda böyle bir salgın yaşasaydık, içler acısı bir tablo ortaya çıkacağının altını çizdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mesut Sarp

Efendiler bu Batı Dogu tartışmalarına girmek yarım yamalak bilgilerle olmuyor. Batıda Leibniz öyle bir tez ortaya atmışsa tam tersi tezlerle Kurani Kerim hayranı hem yazar, şair ve hemde filozof ve Dr. Faustun eserinin yazarı bir Göthe var.Aynı izleri Shakespearede ve sayıları binlere ulaşan batılı entellerde Dogu kültür ve islami inanclarının oluşturdugu inspirasyonları tespit etmek hicte sorun degil. Az ve hic okumayan yarı aydınlarımız birkac yabancı dil ögrenip orijinal kaynaklarından okuyup ögrensinler. Türkiyenin bu Dogucu Batıcı kavgalarından kurtulması şart. Bunlar kompleksli toplum oldugumuzu belirliyor. Bakın bir Japonyaya bir Güney Koreye. Hic böyle bir tartışma ortamına girmeksizin ülkelerini kalkındırıp kültürlerinide muhafaya etmekteler. Ortadogu ülkelerinin kaderi kendi aralarında didişmek, kan dökmek olmamalıdır, yaten Allahta C.C. barış icinde yaşamamızi emretmekte.
 • Yanıtla

Tarumar abi

Iktidarın kapısında yattığı batimi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı