• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa'da 'Kara Cuma' tepkisi! Protestocular ortalığı birbirine kattı

Yeniakit Publisher
2019-11-29 17:12:00 -
Avrupa'da 'Kara Cuma' tepkisi! Protestocular ortalığı birbirine kattı

ABD'de Şükran Günü'nden hemen sonra gelen ve birçok ürünün indirimli satışa sunulduğu ‘Black Friday’ (Kara Cuma) Avrupa'da tepkiyle karşılandı. Fransa ve İspanya'da yaşanan protestolarda, halk mağazaları hedef aldı.

Dünya çapında alışveriş çılgınlığına yol açan ‘Kara Cuma’ Avrupa’da protestolarla da karşılandı. Aşırı tüketim ve iklim krizine etkisinin ön plana çıktığı protestolardan en çok da bu kültürü kıtaya sokmakla suçlanan Amazon nasibini aldı.

En geniş çaplı eylemlerden birinin düzenlendiği Fransa’da, onlarca eylemci bu tüketim çılgınlığını ülkeye getirmekle suçladıkları e-ticaret devi Amazon’u protesto etti.

Başkent Paris’in Clichy bölgesinde Amazon’a ait merkezin önünde sabahın ilk ışıklarıyla toplanan protestocular, 'Amazon’a ve onun dünyasına hayır' yazılı pankart açtı.

Avrupa Parlamentosu’nun sol görüşlü üyesi Manon Aubry de eyleme destek verdi. Aubry, protestonun Amazon tarafından yaratılan sosyal, çevresel ve ekonomik zararı kınama amacı taşıdığını söyledi.

'Aşırı üretime son ver'

‘Daha demokratik bir küreselleşme’ için kampanya yürüten Attac adlı grup, Lyon kentinde bulunan Amazon’un lojistik merkezi önünde de bir oturma eylemi yapıldığını belirtti. ‘Amazon yayılmaya son ver, aşırı üretime son ver’ pankartı taşıyan eylemcilerin polis tarafından dağıtıldığı aktarıldı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Amazon’un Fransa temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, insanların ifade özgürlüğü hakkına saygı duydukları ancak insanların çalıştıkları bir yerde şiddet eylemleri düzenlenmesine izin veremeyecekleri belirtildi. Kurum, eylemcilerin ve Attac’ın yanlış iddialar ve siyasi sebeplerle Amazon’u işaret ettiğini savundu.

‘Çalış, tüket ve çeneni kapat’

Paris’in iş bölgesi olarak bilinen La Defense’da da 40 kadar gencin büyük bir alışveriş merkezinin kapısında insan zinciri kurarak geçişi engellemeye çalıştığı belirtildi. Merkezin girişine, ‘Kapitalizmi yakalım, benzini değil’ yazılı dev bir afiş asıldı.

Mağazaların kapıları önünde de toplanan gençler, “Çalış, tüket ve çeneni kapat, işte gençliğe verilen mesaj bu” şeklinde slogan attı.

Siyasetçileri bile 'tüketim çılgınlığını yüceltilmesi' diyor

Fransa’da pazartesi günü mevzuatta yapılan bir değişiklikle, indirim sezonlarında tüketicileri yanlış yönlendirebilecek promosyonların yapılması yasaklanmıştı. Değişiklik, özellikle ‘Kara Cuma’ kampanyalarını hedef almıştı ve şu tanımı yapmıştı, ‘ABD’den ithal edilen, tüketim çılgınlığını yücelten muazzam bir operasyon’.

İspanya'da mağazaları hedef aldılar

Fransa dışında İspanya ve Almanya gibi ülkelerde de ‘Kara Cuma’ protesto edildi. Başkent Madrid’de toplanan eylemciler, ‘tüketim çılgınlığı=iklim krizi’ yazılı pankart açtı. Greenpeace tarafından yapılan eylemde ayrıca mağaza vitrinine çıkan bir aktivisit, 'Gezegen için kara bir gün' yazılı bir afiş açtı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

maho

zaten ISLAM dininin yapma dedigi sey

Abdülkadir

Eeee bu nkadar hızlı nufus artışı olursa olacağı bu.Dünyanın artık nufusun kontrol altına alınması için birlikte çalışma yapması ve etkin tedbirlerin alınması lazım. Atalarımız boşuna dememiş nerde çokluk orda b kluk.Kardeşim bu dünya bir 10 milyarı kaldırmaz.Aşırı üretim dünya kaynaklarınında hızla yok olmasına yol açıyor topraklar verimsizleşiyor bu kadar nufusu doyurmak için gıdaların genetiğiyle oynuyorlar. artık buna bir dur denilmesi şart.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23