• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Adıbelli: Suriye'deki saldırıların arkasında İsrail olabilir

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, İdlib saldırısı ve Türk-Rus ilişkilerine yönelik yeniakit.com.tr’ye dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Adıbelli, “Türkiye’nin dikkati Libya ile Doğu Akdeniz’de olduğu bir dönemde Rusya, İdlib’de bir oldu bittiyle bölgeye tamamen hakim olmaya çalışıyor. Rusya, İdlib üzerinden Türkiye’ye karşı stratejik hamlelerde bulunuyor. Rusya ile Türkiye yol ayrımında.” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-02-04 21:27:00 - 2020-02-04 21:30:30
Adıbelli: Suriye'deki saldırıların arkasında İsrail olabilir

 Mehmet Özmen  yeniakit.com.tr 

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, Suriye merkezli yaşanan gelişmelere ilişkin yeniakit.com.tr’ye konuştu.

“Rusya, İdlib üzerinden Türkiye’ye karşı stratejik hamleler yapıyor”

Rejim güçlerinin İdlib’de düzenlediği saldırı sonucu 8 askerimizin şehit olmasından Rusya’nın sorumlu olduğuna dikkat çeken Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, “Türkiye’nin dikkati Libya ile Doğu Akdeniz’de olduğu bir dönemde Rusya, İdlib’de bir oldu bittiyle bölgeye tamamen hakim olmaya çalışıyor. Rusya, İdlib üzerinden Türkiye’ye karşı stratejik hamlelerde bulunuyor.” şeklinde konuştu.

“Türkiye ile Rusya yol ayrımında”

Rusya’nın “Türk askerlerinin güzergâhını bilmiyorduk” iddiasını “Bu bir Türkiye’ye karşı aymazlıktır.” şeklinde yorumlayan Dr. Barış Adıbelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aslında Türkiye ile Rusya arasında başından itibaren bir yol birliği yoktu fakat varolan küçük bir birlikteliğinde sonuna doğru gelindiğini düşünüyorum. Türkiye öteden beri, ‘Esed’siz bir Suriye’ tezini savunurken, Rusya sürekli Esed’i meşrulaştırmaya gayret etti. Bu durum bile Türk-Rus ilişkileri bakımından dikkat çeken önemli bir meseledir.”

“Rusya - İsrail ilişkileri inanılmaz bir şekilde gelişiyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında Telaviv’de yapılan görüşmeye dikkat çeken Dr. Barış Adıbelli, şunları söyledi:

“Suriye merkezli bütün Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri İsrail’den bağımsız bir şekilde değerlendirmek mümkün değildir. Putin-Netenyahu ile bir araya geliyor ve Suriye’nin geleceğini konuşuyorlar. Rusya ile İsrail ilişkilerinin inanılmaz bir şekilde geliştiğini görüyoruz. Öte yandan ise Rusya yine ABD ile de ilişkilerini geliştiriyor. Bütün bunlar aslında Rusya-Türkiye ilişkilerinde bir soğumanın yaşandığını da ortaya koyuyor. Ukrayna ile Rusya ilişkilerinin düzelmesinde İsrail’in rolü vardır. İdlib’de 8 askerimizin şehit edilmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik saldırıların perde arkasında İsrail’in olup olmadığı doğrusu merak konusu. Suriye’de Türkiye’ye yönelik yapılan saldırıların arkasında İsrail olabilir.”

“Zelenskiy’nin seçilmesi İsrail’de bayram havasına neden olmuştu”

Türkiye’nin Ukrayna hamlesini de değerlendiren Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye her ne kadar Libya ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere yoğunlaşmış olsa da Suriye’deki gelişmeleri çok dikkatli takip etmelidir. Bölgedeki gelişmelere karşı Türkiye’nin Ukrayna hamlesi de önemlidir ancak, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in bir Yahudi’dir ve İsrail sempatizanı olduğunu da unutmamalıyız. Zelenskıy, Cumhurbaşkanı seçildiğinde İsrail’de bayram havası estirilmişti. Zelenskıy’nin İsrail ile kişisel ilişkileri çok ileri düzeydedir. Yahudi kökenli olduğu için de Trump’ın azil sürecine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı. İsrail’in telkiniyle bir bakıma Zelenskıy, Trump’ı destekledi.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yunus

ABD DÜŞÜNCE(sizlik) KURULUŞU; TR İLE RUSYA'NIN ARASINI AÇMALIYIZ DİYE RAPOR HAZIRLAMIŞTI, GERÇEKLEŞMEZ İNŞÂLLAH.!!!

Öztürk ÖZİSLAM

Demekki Siyonist burjuvadan iyi para yiyor. Rusların dini imanı paradır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23